zaveza

Na embalaži piva po novem zapisana tudi energijska vrednost

01. 12. 2021 14.09

Člani Združenja slovenskih pivovarn so danes podpisali zavezo za prostovoljno navajanje sestavin in informacij o energijski vrednosti piva na embalaži izdelka. Pivovarji so se za to zavzemali že nekaj let, kot je bilo slišati ob današnjem podpisu, pa je ta zaveza tudi v interesu transparentnega podajanja informacij potrošnikom.

Opozicijska Levica zahteva referendum o vladni strategiji razvoja Slovenske vojske

30. 11. 2021 19.33

Ali naj v supervolilnem letu 2022 poleg lokalnih, državnozborskih in predsedniških volitev državljani glasujemo tudi na referendumu? Nova vladna strategija razvoja Slovenske vojske do leta 2035 predvideva, da bi država za obrambo namenila 1,5 milijarde evrov letno, oziroma dva odstotka BDP, kar je sicer slovenska zaveza vojaškemu zavezništvu NATO. "Gre za hudo zgrešeno časovnico v času zdravstvene krize in občutljivo temo, kjer ni družbenega konsenza," opozarjajo predlagatelji. Medtem ko na obrambnem ministrstvu ostro nazaj: "V Levici v imenu ozkih političnih interesov grdo zavajajo."

Ženske v filmu

27. 11. 2021 07.00

V 25 letih so ženske režirale 23 celovečercev, moški 146. Povprečen filmski proračun za režiserja je po podatkih Slovenskega filmskega centra milijon evrov, za režiserko 800 tisočakov. Zakaj so režiserji bolje plačani, zakaj dobijo več priložnosti?

Davki prometnih nesreč visoki, rešitev v viziji nič žrtev prometnih nesreč

20. 11. 2021 21.09

Na osrednji prireditvi ob svetovnem dnevu spomina na žrtve prometnih nesreč, ki je potekala v ljubljanski mestni hiši, so opozorili na davek prometnih nesreč, ki se šteje tako v žrtvah, hudo poškodovanih kot njihovih svojcih. Ob tem so poudarili pomen zaveze nič smrtnih žrtev prometnih nesreč. V prometnih nesrečah je sicer letos v Sloveniji doslej umrlo že več kot 100 ljudi.

Pljuča sveta v Braziliji so se letos krčila z rekordno hitrostjo

19. 11. 2021 07.59

Medtem ko je brazilska delegacija na nedavni podnebni konferenci COP26 v Glasgowu prepričevala svet, da so obtožbe na njen račun nepravične, so se v zadnjem letu pljuča sveta v Braziliji krčila z rekordno hitrostjo. Deforestacija v Brazilskem amazonskem pragozdu je namreč dosegla najvišjo stopnjo v zadnjih 15 letih, kažejo uradni podatki. Poročilo brazilske vladne raziskovalne agencije INPE ugotavlja, da se je deforestacija samo v letu dni povečala za 22 odstotkov.

Natalia Oreiro, po novem Rusinja, na novo preoblekla staro uspešnico

19. 11. 2021 07.00

Natalia Oreiro, ki si je svetovno slavo prislužila z vlogo Milagros v uspešnici Divji angel, je oboževalce presenetila z novo pesmijo. Zvezdnica, ki je pred dnevi dobila rusko državljanstvo, je na novo preoblekla svojo staro uspešnico iz leta 1998 Me muero de amor (Umiram od ljubezni). A tokrat je pred mikrofon povabila še nekoga.

Ukom nakazal STA 676.000 evrov, plačilo za delo od januarja do aprila

18. 11. 2021 12.42

Vladni urad za komuniciranje (Ukom) je v sredo STA nakazal 676.000 evrov. Gre za plačilo zahtevkov za opravljeno javno službo agencije od januarja do aprila letos, je sporočilo vodstvo STA.

Kajfež Bogatajeva: Dogovor v Glasgowu razočaranje glede izpustov, nekaj tudi napredka

14. 11. 2021 14.35

V soboto sprejeti dogovor na podnebni konferenci v Glasgowu je z vidika izpustov toplogrednih plinov in njihovega omejevanja eno razočaranje več, je dejala klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj. Po drugi strani pa je bil dosežen napredek glede zagotavljanja finančne pomoči najbolj ranljivim državam in zaustavljanja izsekavanja gozdov. Da je bil na COP26 dosežen pomemben napredek, a da so potrebna nadaljnja prizadevanja, ocenjujejo tudi na okoljskem ministrstvu.

'Deset let Boruta Pahorja je izgubljeno politično desetletje'

14. 11. 2021 15.51

Nekateri mu pravijo Instagram predsednik. Manjkajoči predsednik. Barbika. Lutka. Borut Pahor – človek, ki je priznal, da ni popoln in ni moralna avtoriteta. Predsednik, ki redko spregovori. In ko se oglasi, je pogosto že prepozno. Predčasno razkrije le konec enega najbolj pričakovanih filmov leta. Kljub številnim spodrsljajem ostaja eden najbolj priljubljenih politikov, zdi se, da mu javnost nikoli ničesar prehudo ne zameri. Kaj so njegovi dosežki in napake? Kakšna je njegova desetletna zapuščina? Vprašanja smo postavili različnim strokovnjakom.

Podnebna konferenca COP26 se je končala z dogovorom o omejitvi globalnega segrevanja

13. 11. 2021 12.43

Na vrhu COP26 v Glasgowu je bil sklenjen dogovor, katerega cilj je preprečiti nevarne podnebne spremembe. Glasgowski podnebni pakt je prvi podnebni dogovor, ki izrecno načrtuje zmanjšanje premoga, najslabšega fosilnega goriva za toplogredne pline. Končni dogovor obeta tudi več denarja za države v razvoju. Tem bodo pomagali pri prilagajanju na podnebne vplive. Generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres bi si medtem želel bolj ambiciozen zaključek podnebne konference.

KSJS: Dvig funkcionarskih plač le ob uskladitvi plačnih razredov v spodnji tretjini plačne lestvice

11. 11. 2021 16.09

Predsedstvo Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije je sklenilo, da so se pripravljeni pogovarjati o dvigu plač funkcionarjev in direktorjev v javnem sektorju, a le če se uskladijo tudi plačni razredi v spodnji tretjini plačne lestvice. Zgolj dvigu funkcionarskih plač pa nasprotujejo, "saj je neopravičljivo dejstvo, da je v javnem sektorju bistveno preveč delovnih mest uvrščenih v plačne razrede, ki so na ravni minimalne plače ali celo pod njo".

Kadunc in Urbanija podpisala pogodbo o opravljanju javne službe STA

08. 11. 2021 13.10

V. d. direktorja STA Igor Kadunc in direktor vladnega urada za komuniciranje Uroš Urbanija sta podpisala pogodbo o opravljanju javne službe STA v zadnjih dveh mesecih letošnjega leta. Z njo je opredeljeno, da STA dobi za letos 2,028 milijona evrov, kolikor predvideva njen poslovni načrt. Zaposleni na STA so sklenitev pogodbe pozdravili, a izpostavili, da je bila cena, ki jo je STA plačala za skoraj enoletno izčrpavanje, zelo visoka. Pričakujejo, da so nepotrebni pritiski na STA zdaj končani.

Gorenjska banka bo s prevzemom Sberbank postala tretja največja na slovenskem trgu

03. 11. 2021 21.20

Gorenjska banka, ki je v lasti srbske AIK banke, je podpisala pogodbo o nakupu Sberbank banke v Sloveniji. V tem poslu bosta banki in AEC prevzeli še pet hčerinskih družb Sberbank v regiji. Zaključek posla je odvisen od pridobitve soglasij regulatorjev. Gorenjska banka pa bo s prevzemom Sberbank postala tretja največja na slovenskem trgu. Predsednik uprave Gorenjske banke Mario Henjak je ob tem izpostavil priložnosti za nadaljnjo rast in nadaljevanje odgovornega bančništva.

Z zavezami COP26 bi lahko segrevanje ozračja omejili na do dve stopinji Celzija

03. 11. 2021 17.50

Avstralski raziskovalci so izračunali, da so trenutne zaveze političnih voditeljev v okviru COP26 korak v pravo smer, a še vedno premalo za doseganje cilja 1,5 stopinje Celzija iz pariškega podnebnega dogovora. Če se bomo zavez držali, bi lahko segrevanje ozračja omejili na manj kot dve stopinji Celzija, kar je zgornja meja.

Dogovori na COP26: Ustavitev krčenja gozdov in zmanjšanje izpustov metana

02. 11. 2021 06.34

V škotskem Glasgowu je bil na podnebni konferenci COP26 sklenjen prvi pomembnejši dogovor. Več kot sto svetovnih voditeljev se je zavezalo, da bomo do leta 2030 ustavili krčenje gozdov. Med podpisniki bo tudi Brazilija, kjer je krčenje amazonskega pragozda še posebej pereča tema. Osrednji dvodnevni politični dogodek podnebne konference COP26, ki se ga je udeležil tudi slovenski premier Janez Janša, se je zaključil. Slovenska vlada pa je sklenila, da bo Slovenija pristopila k pobudi za krepitev izstopa iz premoga in k čistemu energetskemu prehodu.

Vrh voditeljev na COP26: Nove zaveze Indije, Kitajska znova razočarala

01. 11. 2021 14.35

Presenečenje drugega dneva podnebne konference je oznanilo indijskega premierja, ki je podal zavezo, da bo tretja največja onesnaževalka postala podnebno nevtralna do leta 2070. Gre za pomemben korak, ocenjujejo svetovni mediji. Znova pa je razočarala največja onesnaževalka na svetu. Njen predsednik kljub ostrim kritikam glede podnebnega načrta ni prišel v Glasgow, v zgolj pisni izjavi pa ni podal nobene nove zaveze, ki bi vzbujala upanje za naš planet. Kot je izpostavil Attenborough, starešina boja za okolje, nas naša odvisnost od fosilnih goriv potiska čez rob. Poudaril je, da moramo, dokler še imamo čas, sprejeti priložnost in tragedijo spremeniti v zmago, pri tem pa nas naj vodi upanje, in ne strah.

Na G20 potrdili podnebni cilj: voditelji si čestitajo, ZN in Greenpeace razočarani

31. 10. 2021 13.51

Voditelji skupine dvajsetih gospodarsko najmočnejših držav so na srečanju v Rimu potrdili cilj o omejitvi globalnega segrevanja na 1,5 stopinje Celzija. Pri tem se jim ni uspelo dogovoriti o tem, da bi podnebno nevtralnost dosegli do leta 2050. Dogovor je za uspeh označila tudi nemška kanclerka Angela Merkel, medtem ko generalni sekretar ZN Antonio Guterres srečanje zapušča razočaran. V nevladnih organizacijah so kritični do izjave.

Začel se je svetovni podnebni vrh: 'Lahko ukrepamo ali pa sprejmemo trpljenje in visoko gospodarsko škodo'

31. 10. 2021 14.30

V škotskem Glasgowu se začenja svetovni podnebni vrh. COP26 bo trajal dva tedna, svetovni voditelji pa bodo poskušali najti skupni jezik glede številnih odprtih vprašanj za reševanje podnebne krize. Kot svarijo znanstveniki in okoljski aktivisti, bo, če svet zamudi to zadnjo priložnost, da ustavi globalno segrevanje nad 1,5 stopinje Celzija glede na predindustrijsko dobo, človeštvo priča katastrofalnim posledicam: "Izberemo lahko ukrepanje in podpremo podnebne cilje, da preprečimo vremenske katastrofe v prihodnosti ali pa sprejmemo, da bodo ljudje umirali, družine trpele, vse to pa bo spremljala še večja gospodarska škoda," je bilo slišati ob začetku konference, od katere ima svet visoka pričakovanja.

Ministri pred vrhom G20 za vsaj 70-odstotno precepljenost do sredine 2022

29. 10. 2021 18.03

Največja gospodarstva sveta želijo izboljšati usklajevanje v boju proti pandemiji covida-19 in bodo zato oblikovala skupno delovno skupino, so se na srečanju v Rimu strinjali finančni in zdravstveni ministri skupine G20. Ministri so tudi pritrdili cilju vsaj 70-odstotne precepljenosti svetovne populacije do sredine leta 2022.

Med pešci letos več smrtnih žrtev, začenja se nacionalna akcija za varnost

01. 10. 2021 13.30

Namen akcije 'Bodi viden, bodi previden' je opozoriti na varnost pešcev, ki so med najbolj izpostavljenimi in ogroženimi udeleženci v prometu s poudarkom na varnost otrok in starejših. Letos do 15. 9. so policisti pri pešcih ugotovili 2.863 kršitev cestnoprometnih pravil, v 337 prometnih nesrečah z udeležbo pešca pa je umrlo 11 pešcev, devet v trčenju z osebnim vozilom in dva v trčenju s tovornim vozilom.

Ognjenik na La Palmi v eksplozivni fazi, odpovedani leti, gasilci zapuščajo teren

24. 09. 2021 12.47

Aktivnost vulkana na španskem otoku La Palma, ki je del Kanarskih otokov, se po petih dneh od izbruha nadaljuje z eksplozijami. Plini, ki pri tem nastajajo, se dvigujejo do višine 4.500 metrov. Dva kraka lave sta še vedno aktivna in se premikata od štiri do pet kilometrov na uro. Lava je do zdaj uničila 390 stavb, poškodovala jih je 38. Pridelek banan, od katerega so odvisni številni prebivalci, je ogrožen. Zaradi intenzivnih eksplozij so se iz okolice mesta Todoque umaknili gasilci, odpovedani so številni leti.

Fajonova: Ni opravičila za tak verbalni napad. Kritična tudi do premierja

24. 08. 2021 06.00

Dogodek na Kredarici je odprl pomembno vprašanje v slovenski družbi: so za obračun s političnim nasprotnikom dovoljena vsa sredstva, tudi nesprejemljiva verbalna komunikacija v gorah, kjer naj bi veljalo, da si ljudje pomagajo, ne pa da se prepirajo? Se lahko ustavimo, da se ne zgodi še kaj hujšega? O tem sta spregovorila Tanja Fajon in Matej Tonin, ki se je ob vzponu na Triglav tudi od blizu srečal s protestniki.

Bo opozicija podprla Šarčevo predvolilno 'antijanša' zavezo?

18. 08. 2021 06.00

Vse kaže, da se nam obeta pestra politična jesen, v katero opozicija KUL vstopa z napovedano interpelacijo šolske ministrice Simone Kustec. Poleg tega še vedno odmeva pismo predsednika LMŠ Marjana Šarca, v katerem opozicijo poziva k podpisu predvolilne zaveze. Prvak NSi Matej Tonin medtem ponavlja, da so v koalicijski pogodbi določili, da koalicija ne bo podrla interpelacij. Dodaja, da je logično, da bo opozicija uporabila orodja, ki jih ima na razpolago.

Zakaj Šarec meni, da je že pred volitvami potrebna 'antijanša' zaveza med strankami KUL?

13. 08. 2021 06.00

Zakaj Marjan Šarec meni, da so za dogovor oziroma povezovanje leve opozicije potrebne le tri zaveze? Kako odgovarja na očitke, da gre pri tem za izključevanje? Kako si predstavlja sodelovanje med Bratuškovo, Fajonovo in Mescem? V čem bi bili drugačni od Janše, Tonina in Počivalška?

Izbrana Plečnikova dela vpisana na seznam svetovne dediščine UNESCO

28. 07. 2021 06.48

Na Unescovem seznamu svetovne kulturne in naravne dediščine so odslej tudi izbrana Plečnikova dela v Ljubljani. Tako je v sklopu dvotedenskega zasedanja pod vodstvom Kitajske odločil odbor. Med drugim so nov naziv prejele Plečnikove Žale, NUK, kongresni trg s parkom Zvezda, cerkev sv. Mihaela v Črni vasi in cerkev sv. Frančiška Asiškega v Šiški ter nabrežja Ljubljanice. "Plečnikova Ljubljana je fenomen urbane krajine 20. stoletja, vpis na UNESCO seznam pa priznanje za kvalitete Plečnikovega javnega prostora" je dejal Tomaž Štoka, koordinator delovne skupine, ki je pripravila nominacijo.

Vrh Nata odprl novo poglavje v čezatlantskih odnosih, zaostrili držo do Kitajske

14. 06. 2021 06.30

Voditelji 30 članic zveze Nato, med njimi kot predsednik ZDA prvič Joe Biden, so v Bruslju odprli novo poglavje v čezatlantskih odnosih v času vse kompleksnejšega varnostnega okolja. Potrdili so enotnost, solidarnost in povezanost ter zavezanost 5. členu Severnoatlantske pogodbe o skupni obrambi. Nato je prvič tudi zaostril držo do Kitajske. Poleg tega so odločili, da Nato ne bo normaliziral odnosov z Rusijo, dokler ne bo izpolnjevala mednarodnih zavez. Odločili so se tudi za krepitev skupnega financiranja z letom 2023, in sicer na podlagi analize potreb.

G7 bo daroval milijardo odmerkov cepiva, zaveza o ogljični nevtralnosti do 2050

13. 06. 2021 14.22

Voditelji skupine G7 želijo svoj prvi vrh po dveh letih končati z udarnimi obljubami. Revnejšim državam sveta bodo tako darovali najmanj milijardo odmerkov cepiva. Voditelji so podprli tudi pospešitev ukrepanja proti podnebnim spremembam in se zaobljubili, da bodo zbrali 100 milijard dolarjev za zmanjšanje emisij ogljika. V končni izjavi so se zavezali k podnebni nevtralnosti čim hitreje oz. do leta 2050. Napovedali so tudi, da bo morala Rusija odgovarjati zaradi kibernetskih napadov, ostri so bili do Kitajske.

'Naše vrednote nam narekujejo, da naredimo vse za cepljenje sveta proti covidu-19'

10. 06. 2021 10.55

Voditelji držav G7 bodo na srečanju Svetovno zdravstveno organizacijo pozvali k novi in transparentni preiskavi izvora novega koronavirusa, piše v osnutku sporočila, ki je pricurljalo v medije. Preiskava je predvsem želja ameriške administracije. Medtem je ameriški predsednik Joe Biden povedal, da bodo ZDA, kot jim to narekuje njihova "moralna dolžnost", pomagale svetu iziti iz pandemije.

Certifikat Družbeno odgovoren delodajalec: »Edina prava pot za uspešno in trajnostno poslovanje«

05. 06. 2021 00.15

»To je edina prava pot, če želimo biti dolgoročno uspešni in poslovati trajnostno. Pridobitev pristopnega certifikata Družbeno odgovoren delodajalec za naše podjetje pomeni potrditev, da delamo dobro, tako na področju družbene odgovornosti kot tudi v skrbi za svoje zaposlene. Hkrati predstavlja zavezo, da bo tako tudi v prihodnje, da bomo naše delo še izboljševali in uporabili nove, učinkovite pristope na področju organizacijskega upravljanja, varnosti in zdravja pri delu, usklajevanja zasebnega in poklicnega življenja zaposlenih ter medgeneracijskega sodelovanja,« izpostavlja Drago Dervarič, direktor podjetja Saubermacher – Komunala iz Murske Sobote, ki primarno deluje na področju zbiranja in predelave odpadkov.

Zakaj vse več sektorjev živilske industrije podpira Zavezo odgovornosti?

05. 06. 2021 00.15

Zaveza odgovornosti je projekt živilske industrije, ki je nastal pod okriljem GZS-Zbornice kmetijskih in živilskih podjetij in ga je podprl tudi Mercator. Lastne sektorske  zaveze so podpisali že trije sektorji, med njimi sektor brezalkoholnih pijač, sektor mlekarstva in sektor pekarstva. Vse več živilskih podjetij želi prispevati k uresničevanju strateških ciljev prehranske strategije v Sloveniji, predvsem na področju izboljšanja hranilne sestave živil, zato se samoregulativno zavezujejo k izvajanju ukrepov z različnih področij.