zavod za gozdove slovenije

'Glavne ovire so odpravljene, zdaj moramo dati lovcem čas, da se odstrel izvede'

13. 08. 2019 14.52

Predstavniki ključnih deležnikov so na sestanku z okoljskim ministrom Simonom Zajcem, do katerega je prišlo v luči glasnih kritik in protestov v kmetijskih vrstah zaradi neučinkovitega odstrela volka po interventnem zakonu, dorekli nekatere spremembe, ki naj bi povečale njegovo učinkovitost.

Minister Zajc kmetom odgovarja: Ne bom odstopil

10. 08. 2019 07.36

Nekaj sto kmetov je na protestnem shodu v Velikih Laščah vlado in druge pristojne opozorilo, da jih je zaradi vse pogostejših napadov zveri na rejne živali "že zdavnaj minilo potrpljenje". Do uresničitve njihovih zahtev, med njimi je tudi takojšen odstop okoljskega ministra Zajca, so napovedali stopnjevanje pritiska z novimi protesti. Minister odgovarja, da je poziv k odstopu neutemeljen in ga v celoti zavrača.

Lovci: odstrela volkov ni mogoče izvesti čez noč

09. 08. 2019 06.17

Lovska zveza Slovenije zavrača očitke, da lovci ne izvajajo odstrela volka. Ob sedanjih strogih pogojih iz interventnega zakona, ki lov dovoljujejo le nekaj lovskim družinam, je nemogoče pričakovati, da bo odstrel izveden čez noč, so poudarili. Arso je izdal tri dovoljenja za odstrel volkov, lovci pa so uspeli odstreliti le enega.

Lovcem pri odvzemu volkov v pomoč tudi intervencijska skupina zavoda za gozdove

07. 08. 2019 14.43

Pri odvzemu volkov iz narave bo lokalnim lovskim družinam odslej v pomoč tudi intervencijska skupina zavoda za gozdove, so se dogovorili na usklajevalnem sestanku na temo aktualne problematike škod zaradi napadov volka. Kmetijsko ministrstvo je medtem že začelo s postopkom spremembe uredbe za povečanje deleža sofinanciranja zaščitnih ukrepov.

V naslednjih petih letih bodo potrebovali vsaj 250 inženirjev gozdarstva

04. 08. 2019 11.44

Na Zavodu za gozdove Slovenije, kjer je trenutno zaposlenih 650 strokovnjakov, v prihodnjih petih do 10 letih napovedujejo močno zaposlovanje, bistveno večje od trenutnega vpisa na ustreznih študijskih programih. V prihodnjih petih letih bodo po pričakovanjih potrebovali vsaj 250 inženirk in inženirjev gozdarstva, so poudarili.

Letošnja namnožitev podlubnikov prerašča v naravno nesrečo

30. 07. 2019 10.37

Sloveniji zaradi podlubnikov grozi naravna nesreča, sporočajo z Zavoda za gozdove Slovenije. Doslej so namreč zaradi podlubnikov za posek predvideli že več kot 300.000 kubičnih metrov drevja, kar je več kot lani. Čeprav primerjave z rekordnimi napadi še niso možne, pa do meje, ko govorimo o naravni nesreči, ne manjka veliko.

Kmetje nezadovoljni z izvajanjem interventnega odstrela zveri

20. 07. 2019 10.32

Kmetje so nezadovoljni z izvajanjem interventnega zakona o odstrelu medvedov in volkov. Ta se izvaja prepočasi, napadi in škode pa se še vedno pojavljajo. O tem je ta teden govorila delovna skupina za pripravo protesta, ki so ga kmetje napovedali pred sprejetjem zakona. Avgusta bodo stanje znova preverili in odločili o nadaljnjih korakih.

O odstrelu medvedke le, če bo znova napadla

01. 07. 2019 15.20

Zavod za gozdove še ne bo odločal o tem, ali je treba vložiti novo vlogo za odstrel medvedke z mladičema, ki je v naselju Vrh nad Želimljami napadla žensko. Aktivisti so medvedko najbrž prepodili, o odstrelu pa bodo odločali v primeru novih težav. Ministrstvi za okolje in kmetijstvo sta se medtem sicer dogovorili za pospešeno sodelovanje pri pripravi novega odloka o odvzemu zveri.

Risu Goruju prija teritorij risinje Teje

21. 06. 2019 10.47

Risom v Sloveniji in na Hrvaškem zaradi parjenja v sorodu grozi izumrtje, zato so strokovnjaki maja začeli doseljevati populacijo. V Sloveniji so v naravo izpustili risa Goruja, na Hrvaškem pa risa Doruja. Oba sta opremljena s telemetrično ovratnico, s pomočjo katere spremljajo njuno gibanje in ugotavljajo, kako se počutita v naših gozdovih. Trenutno sta oba na območju Slovenije.

Se okoljskemu ministru Zajcu zaradi medvedov in volkov maje stolček?

11. 06. 2019 17.02

Se po manj kot treh mesecih na funkciji okoljskega ministra maje stolček Simona Zajca, ki se je zbudil šele zdaj, ko ga je z intervetnim zakonom o odvzemu medveda in volka iz narave prehitela kmetijska ministrica Aleksandra Pivec? Neuradno naj bi bil z njim nezadovoljen tudi premier Marjan Šarec.

Pri nas raste 627 milijonov dreves, lesna vrednost ocenjena na 21 milijard evrov

29. 05. 2019 14.33

Direktor zavoda za gozdove Damjan Oražem je na novinarski konferenci ob tednu gozdov izpostavil, da so v 25 letih javne gozdarske službe največji izziv predstavljale naravne ujme – žledolom in vetrolom. Pravi, da so gozdovi, v katerih raste okrog 627 milijonov dreves, danes v boljšem stanju kot pred 25 leti. Ocena lesne vrednosti je v tem obdobju zrasla iz 14 na 21 milijard evrov.

Glavni vzrok smrti risov je krivolov

15. 05. 2019 12.23

Ris Goru iz Romunije je prvi od desetih zakorakal v slovenski gozd. Doseljevanje naj bi rešilo populacijo risov v našem okolju, ki ji zaradi sorodstvenega parjenja grozi izumrtje. To pa ni prvo reševanje najmanj konfliktne zveri pri nas – pred 46 leti smo jo 'uvozili' prvič. Kakšna žival je ris in kaj obeta projekt njegove ohranitve Life Lynx?

Čevlji, odvrženi v gozd nad Idrijo, najverjetneje prišli iz tujine

08. 04. 2019 11.31

Občana je na Črnem Vrhu nad Idrijo v gozdu pričakal nenavaden prizor. Po pobočju med drevesi je namreč raztresenih ogromno čevljev. Na nekaterih sta še cena in varnostna zaponka iz trgovine Deichmann, kjer sumijo, da je nekdo skušal prikriti kaznivo dejanje, verjetno ukradene čevlje. Dodaja, da sami s čevlji ne ravnajo tako. Cene na čevljih nakazujejo, da so bili namenjeni za tuje trge.

Italijan za hlod gorskega javorja odštel 15.389 evrov

13. 02. 2019 10.14

Z dnevom odprtih vrat se v Slovenj Gradcu zaključuje 13. licitacija vrednejših sortimentov lesa, na kateri so zbrali rekordnih 3706 hlodov. Velik del lesa so kupili tuji kupci, skoraj četrtino kupec iz Kitajske, ki je tako največji kupec. Najvišje, a ne rekordne cene je tudi letos dosegal gorski javor, največ je ponudil kupec iz Italije.

Krivolovca na Koroškem pobila ogroženo veliko uharico

23. 01. 2019 08.42

Lovca sta dan pred božičem ubila zavarovano sovo veliko uharico, zaradi česar je stekla tudi policijska preiskava. Gre namreč za kaznivo dejanje, za katerega je zagrožena denarna kazen ali zapor do dveh let. Sovo sta ustrelila z zračno puško in jo nato pokončala s palico.

V Tivoliju bodo posekali več kot 70 dreves, med obiskom gozda bodite previdni

21. 01. 2019 07.35

V gozdu med Tivolijem in vilo Marija Vera bodo posekali 74 dreves. 60 jih je okuženih z glivami, da les že trohni, še 14 pa jih je treba odstraniti, da bo mlado drevje lahko uspešno nadomestilo staro. Obiskovalci gozda se območju izogibajte in imejte pse na vrvicah.

Previdno zaradi sečnje na Grajskem hribu

14. 01. 2019 14.08

V gozdu na območju ljubljanskega Grajskega griča bo od torka do petka potekala sečnja dreves. Padlo bo 28 dreves, kar pomeni 31 kubičnih metrov lesa. Zavod za gozdove obiskovalce gozda v tem času naproša, naj se izogibajo delovnemu območju.

Že dvajsetič Izbrali 14 najbolj skrbnih lastnikov gozdov

07. 12. 2018 15.01

Zavod za gozdove Slovenije, ki vsako leto izbere najbolj skrbne lastnike gozdov v državi, je v Centru biotehnike in turizma Grm pri Novem mestu podelil priznanja letošnjim 14 izbrancem. Cilj omenjenega izbora je promocija odličnosti in skrbnosti pri gospodarjenju v zasebnih gozdovih ter tesnega sodelovanja lastnikov gozdov z javno gozdarsko službo.

'Vedno več lastnikov gozdov ne ve, kje je njihov gozd'  

07. 12. 2018 06.00

Gozd pokriva skoraj 60 odstotkov Slovenije, lastnik gozda pa je skoraj vsak četrti Slovenec. Med njimi najdemo tako skrbne kot malomarne lastnike. "Vedno več lastnikov gozdov je doma v mestih in vedno več jih ne ve, kje ima svojo lastnino," pravi direktor Zavoda za gozdove Damjan Oražem, ki še opozarja, da se zaradi podnebnih sprememb tudi za slovenski gozd "končuje mirno obdobje".

Škoda po neurju bo znašala 0,3 promila državnega proračuna

06. 11. 2018 11.21

Minuli teden je neurje z vetrom in močnim dežjem povzročilo ogromno škode. Med bolj prizadetimi so prebivalci Jelendola in Doline, ki so ostali odrezani od sveta, a delavci pospešeno nadaljujejo s sanacijo ceste od Tržiča proti Jelendolu. Neurje je sicer škodo povzročilo v 44 občinah, po prvih ocenah pa naj bi ta znašala 0,3 promila državnega proračuna.

Vetrolom na Koroškem prizadel območja, kjer je veter pustošil že decembra

05. 11. 2018 13.47

Zaradi zadnje ujme in vetroloma je po prvih ocenah poškodovanih okoli 100.000 kubičnih metrov gozdov. Posledice vetroloma v gozdovih na Koroškem in v Savinjski dolini si je ogledala tudi ministrica za kmetijstvo Aleksandra Pivec. 

V akciji 'Pomladimo gozdove' bodo posadili 10.000 sadik

08. 10. 2018 13.25

Pred štirimi leti je žledolom uničil 51 odstotkov vseh gozdnih površin v Sloveniji. Po lanskem decembrskem vetrolomu je škoda še večja, zato Slovenski državni gozdovi zdaj organizirajo vseslovensko akcijo pogozdovanja "Pomladimo gozdove". Prostovoljci bodo na šestih različnih lokacijah posadili 10.000 sadik različnih drevesnih vrst.

Boj s podlubniki dobljen, a če ne bo sanacija pravočasna, se lahko spet razširijo

13. 08. 2018 15.11

Sanacija gozdov po vetrolomu, v katerem je močan veter poškodoval 2,2 milijona kubičnih metrov drevja, se postopoma zaključuje. Po podatkih Slovenskih državnih gozdov so skoraj ves les prodali v Sloveniji. Sanacija mora biti sicer končana čim prej - predvsem zaradi verjetnosti ponovne namnožitve smrekovih podlubnikov.

Risu grozi vnovično izumrtje: v Sloveniji jih živi le še približno 20

11. 06. 2018 09.09

Prvič praznujemo mednarodni dan risov. Ta največja divja mačka velja za ogroženo vrsto tudi v Sloveniji in brez človeške pomoči ji grozi vnovično izumrtje. Da bi dvignili zavest o risih, so v ljubljanskem živalskem vrtu pripravili Teden risa. Trenutno v Sloveniji živi zgolj še 20 risov.

Drevesa lahko shladijo mestni zrak tudi do osem stopinj in prihranijo do 50 odstotkov energije za ogrevanje

21. 03. 2018 06.16

Obeležujemo mednarodni dan gozdov. Drevesa izboljšujejo mestno mikroklimo, pomagajo privarčevati energijo za ogrevanje in s strateškim umeščanjem shladijo mestni zrak tudi do osem stopinj. V Ljubljani je okoli 65.000 dreves, vrednost enega je ocenjena na 2300 evrov. Najvišje drevo pri nas je Sgermanova smreka na Ribniškem Pohorju, visoka 61,8 metra.

Karizmatični plenilci, ki skrbijo za ravnovesje vrst v ekosistemih, izginjajo

03. 03. 2018 06.30

Svetovni dan prostoživečih vrst je priložnost, da se zavemo, kako so posledice poseganja človeka v naravo lahko uničujoče, so poudarili na Arsu. Tak primer so tudi velike mačke, ki so ogrožene po vsem svetu. Za mnoge populacije so lokalna izumrtja neizogibna. Med močno ogroženimi je populacija evrazijskega risa, kateri pripadajo tudi risi v Sloveniji.

Divje živali lahko v teh mrzlih dneh ogrozi že vsako vznemirjenje, prav tako jih nikar sami ne hranite - to je celo kaznivo

27. 02. 2018 14.32

Zaradi hudega mraza, globokega snega in pomanjkanja hrane so ogrožene tudi divje živali. Mraz je namreč pritisnil ravno proti koncu zime, ko so živali večino svojih maščobnih zalog že porabile. Biologi zato opozarjajo, da je zelo pomembno, da jih ne vznemirjamo, da ne porabljajo dodatne energije za beg. Pri hranjenju ptic pa je zelo pomembno, da se jih hrani s pravo krmo.

Za sanacijo gozdov do leta 2022 potrebnih 6,4 milijona evrov

18. 02. 2018 09.11

V decembrskem vetrolomu je bilo po oceni Zavoda za gozdove poškodovanih 2,2 milijona kubičnih metrov drevja. Gre za novo škodo, saj si slovenski gozdovi še niso opomogli od žledoloma in nato še podlubnikov.

Decembrske ujme poškodovale za več kot 1,3 milijona kubičnih metrov drevja, najhuje na Kočevskem, Notranjskem in Koroškem

18. 12. 2017 15.31

Nedavni vetrolom je povzročil najhujše poškodbe gozdov zaradi vetra v zadnjih 20 letih. Veter je večinoma prevračal smreke, kljub pospešenemu čiščenju, pa je več gozdnih cest še zmeraj neprevoznih. Zavod za gozdove Slovenije lastnike sicer poziva, da sami pregledajo svoje gozdove, s sanacijo pa lahko začnejo tudi pred izdajo odločbe zavoda.

Po slovenskih gozdovih se sprehaja vedno več medvedov

05. 10. 2017 11.42

Medvedja populacija se je od leta 2007 dvignila za kar 33 odstotkov, ocenjujejo v novi raziskavi Biotehniške fakultete Univerze v Ljubljani. Na podlagi rezultatov, pridobljenih z najsodobnejšimi znanstvenimi metodami, bo upravljanje in poseganje med rjave medvede pri nas veliko lažje.