zavodih

Reševanje zdravstva: 'Kolikor se bo delalo, toliko bo plačano'
10. 07. 2022 13.10
Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan upa, da bi bil lahko zakon o interventnih ukrepih v zdravstvu v DZ sprejet že prihodnji teden. Namenjen je namreč takojšnji umiritvi razmer na primarnem nivoju in pridobitvi realne slike zmogljivosti sistema. Nato bo sledila reforma. "To smo obljubili, zato delamo hitro in veliko," je dejal minister.

Ustavno sodišče zaradi 'spremenjenih okoliščin' ne bo presojalo o zaprtju šol
29. 06. 2022 20.10
Ustavno sodišče je zavrglo pobudo za oceno ustavnosti odlokov o zaprtju šol med epidemijo covida-19. Ocenilo je, da ni več mogoče pričakovati, da bo vlada širjenje virusa še skušala omejevati na ta način. Odločitev je sprejelo s petimi glasovi proti štirim. Sodnica Špelca Mežnar meni, da odločitev nosi nesprejemljivo sporočilo o nepomembnosti ukrepa.

Covidni dodatek za delo v tveganih razmerah tudi dijakom in študentom
23. 06. 2022 15.01
Tudi dijaki in študenti, ki so do tega upravičeni, bodo prejeli covidni dodatek za delo v tveganih razmerah. Takih je predvidoma 3000, izplačilo pa bo odvisno od opravljenega dela. Dodatek bo izplačan predvidoma do konca leta, ne glede na to, ali so za delo dobili plačilo ali so delali kot prostovoljci.

'Darovanje krvi je dejanje solidarnosti'
14. 06. 2022 06.00
Prostovoljno krvodajalstvo ima pomembno vlogo pri reševanju življenj ter krepitvi solidarnosti, ob svetovnem dnevu krvodajalcev sporoča Zbornica – Zveza. Letošnja kampanja, ki poudarja potrebo po predanem celoletnem krvodajalstvu, da bi ohranili ustrezne zaloge krvi ter dosegli univerzalen in pravočasen dostop do varne transfuzije krvi, poteka pod sloganom Darovanje krvi je dejanje solidarnosti. Na sistem preskrbe s krvjo vpliva tudi vojna v Ukrajini, dodajajo. Ste že darovali kri?

Kustečeva z novo službo, Visokošolski sindikat k preiskavi pozval KPK
03. 06. 2022 14.31
V javnost je pricurljala novica, da se bo dosedanja ministrica za šolstvo Simona Kustec namesto na matični fakulteti FDV zaposlila na Univerzi na Primorskem (UP). Ob tem se je oglasil Visokošolski sindikat Slovenije, ki se sprašuje, zakaj bi UP hotela zaposliti Kustečevo in ali ima prestop znake korupcije. "Simona Kustec je s svojim preteklim raziskovalnim delom izkazala ustrezne kompetence, za katere verjamemo, da jih bo uporabila v prid razvoja raziskovalnega, razvojnega, pedagoškega in inovacijskega razvoja univerze. Ni nenavadno, da ministri po zaključenem mandatu nadaljujejo svojo raziskovalno kariero," pa so nekdanji ministrici v bran stopili na UP.

V šolah tudi uradno odprava modela B
18. 05. 2022 17.14
Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport je v uradnem listu objavilo spremembo sklepa o izvajanju vzgojno-izobraževalnega dela v javnih zavodih v tem šolskem letu, s katerim se tudi formalno odpravlja izvajanje pouka po modelu B. Šole bodo izvajale pouk kot pred epidemijo, a z vzdrževanjem higienskih ukrepov.

Predsedstvo SD potrdilo koalicijsko pogodbo in kandidate za državne funkcije
14. 05. 2022 07.25
Predsedstvo SD se je na dopisni seji seznanilo z vsebino koalicijske pogodbe in potrdilo njeno parafiranje. Potrdili so tudi svoje ministrske kandidate, pa tudi Janija Prednika za vodjo poslanske skupine. Že v petek pa naj bi v Levici v izrekanje članstvu poslali koalicijsko pogodbo. Koalicijska pogodba je tako usklajena med vsemi bodočimi koalicijskimi partnericami in velja za parafirano, so sporočili iz Gibanja Svoboda.

Stranke o problematiki starejših. Bodo njihove težave končno slišane?
22. 04. 2022 06.00
Slovenija je ena najstarejših evropskih držav. Že več kot petina prebivalcev države je starejša od 65 let, več kot pet odstotkov pa jih presega starost 80 let. Smo tudi družba, ki se med evropskimi državami stara najhitreje. Kljub temu pa so starejši že dlje časa na stranskem tiru politike. Poleg novih domov za starejše potrebujemo tudi celostno dolgotrajno oskrbo. Lani smo le dočakali "zgodovinski trenutek", ko smo sprejeli dolgo načrtovani zakon o dolgotrajni oskrbi. A to ni dovolj. Kako bi stranke urejale problematiko starejših?

Vlada sprejela uredbo o podelitvi koncesij za opravljanje zdravstvene službe
21. 04. 2022 14.35
Vlada je na dopisni seji sprejela uredbo o podelitvi koncesij za opravljanje zdravstvene službe na področjih čeljustne in zobne ortopedije, parodontologije, oralne kirurgije, oftalmologije, dermatovenerologije, vaskularne medicine in klinične psihologije, je sporočil Ukom. Koncesije bodo podeljene za 15 let z možnostjo podaljšanja.

Kako bi stranke vodile okoljski dialog z mladimi?
21. 04. 2022 06.09
Podnebni protesti, konference in dogovori o omejitvi segrevanja ozračja so širšo javnost spodbudili k razmišljanju o naslednjih korakih sveta za zaščito okolja. Boj proti podnebnim spremembam je zadnje desetletje vse pomembnejša tema tako v politiki kot med mladimi. Stranke smo povprašali, kako bo potekal njihov dialog z mladimi glede okoljskih vprašanj in ali bodo v šolski kurikulum vnesle vsebine o racionalni porabi virov.

Čakalnice prazne, bolniki težko do zdravnikov. Kdaj bo tega konec?
20. 04. 2022 06.00
V času epidemije so številni bolniki ostali prepuščeni sami sebi, saj so težko prišli do osebnega zdravnika ali pa sploh niso. Protikoronski ukrepi so tako terjali svoj davek, predvsem pri zdravju tistih, ki so jim prepozno postavili diagnozo. Je že čas, da ukinemo ukrepe za zajezitev širjenja koronavirusa v zdravstvenih ustanovah? Kako pa je z dostopom do urgentne zdravstvene pomoči? Kako bodo omenjene situacije reševale stranke, ki jim javnomnenjske ankete napovedujejo vstop v parlament?

Ekološko kmetijstvo mrtva črka na papirju? Večina strank brez konkretnih zavez
20. 04. 2022 06.09
Ob pridelavi visoko kakovostne in varne hrane ekološko kmetijstvo pomeni trajnostno gospodarjenje z naravnimi viri in uveljavljanje načela dobrobiti živali, je zapisano na straneh slovenskega kmetijskega ministrstva. Odločevalci naj bi se glede na zapisano zavedali pomena ekološkega kmetijstva, a stanje na terenu kaže, da gre še vedno za zgolj mrtve črke na papirju. Stranke smo vprašali, kako bi se soočile s to problematiko. V Zvezi društev ekoloških kmetov Slovenije si želijo več posluha za ekološko kmetovanje, ki je v Sloveniji slabo izkoriščena priložnost, ki bi pripomogla k naslavljanju tako okoljskih kot zdravstvenih izzivov države. Obljube političnih strank pred volitvami komentirajo z besedami, da je za zdaj veliko navajanja, kaj vse je treba postoriti, konkretnih nalog in zavez pa večinoma žal ni.

Največ odpadne hrane nastane v gospodinjstvih in gostinstvu. Kako bi stranke reševale ta izziv?
16. 04. 2022 12.53
Od leta 2014, ko smo v Sloveniji začeli meriti količino odpadne hrane, je vsako leto zavržemo več. Lani smo tako zavrgli okoli 68 kilogramov hrane na prebivalca, kar je kilogram več kot leto poprej. Na kakšen način bi stranke ta trend spremenile in poskrbele, da bi čim manj hrane pristalo med odpadki?

Zaščitne maske v večini zaprtih javnih prostorov niso več obvezne
14. 04. 2022 06.15
Nošenje zaščitnih mask v večini zaprtih javnih prostorov ni več obvezno. Tako je vlada odločila v sredo. Maske medtem ostajajo obvezne v zdravstvu, domovih starejših občanov in socialno varstvenih zavodih. Nošnja mask v ostalih zaprtih prostorih je po novem zgolj priporočena.

Od četrtka konec zaščitnih mask v notranjosti
13. 04. 2022 06.37
Vlada je na dopisni seji določila, da obvezna uporaba zaščitnih mask ostaja le še na področju zdravstvene dejavnosti in pri tistih izvajalcih socialno-varstvene dejavnosti, ki izvajajo nastanitev. Zaščitne obrazne maske v zaprtih javnih prostorih sicer ostajajo kot priporočilo. Ob tem so določili tudi prenehanje ukrepa vzdrževanja medosebne razdalje in prenehanje ukrepa izpolnjevanja pogoja PCT v zavodih za prestajanje kazni zapora in prevzgojnih domovih. Odlok začne veljati v četrtek.

Prijava za glasovanje po pošti možna samo še danes
13. 04. 2022 06.46
Pred volitvami v državni zbor lahko oskrbovanci domov za starejše in volivci, ki so v bolnišnicah ali zaporu, ter tisti, ki so v izolaciji zaradi okužbe s koronavirusom, še danes okrajni volilni komisiji sporočijo, da želijo glasovati po pošti. Na enak način lahko glasujejo tudi invalidi.

Soočenje o zdravstvu: so predstavniki strank pravilno navajali podatke?
13. 04. 2022 06.00
Po tretjem predvolilnem soočenju, ki ga je vodila Maja Sodja, objavljamo ugotovitve novinarjev rubrike Dejstva, ki so preverjali resničnost izjav. Tokrat so se soočili: Robert Golob (Gibanje Svoboda), Jelka Godec (SDS), Dejan Židan (SD), Miha Kordiš (Levica), Jani Möderndorfer (LMŠ), Janez Cigler Kralj (NSi), Alenka Bratušek (SAB) in Tina Bregant (Povežimo Slovenijo).

'Zdravstveni resor je eden najtežjih, če ne najtežji'
13. 04. 2022 06.00
V predvolilnih soočenjih vsi predsedniki strank poudarjajo, kako pomemben je zdravstveni resor in da se mu bodo posvetili. "Zagotovo je to eden najtežjih resorjev, če ne najtežji," pritruje tudi mož, ki trenutno zaseda ta položaj. Bi bil Janez Poklukar, ki ni strankarski kandidat, po volitvah še vedno pripravljen voditi ta resor, če bi mu katera koli politična opcija to ponudila? "Trenutna ekipa na ministrstvu je odlična in je pripravljena delati naprej, seveda pa je pomembno, da je program koalicije za to ekipo sprejemljiv in izvedljiv," je v oddaji 24UR ZVEČER odgovoril voditelju Urošu Slaku.

'Dvoživke', korupcija, toksični odnosi: Kako bi stranke izboljšale delovanje zdravstvenih ustanov?
08. 04. 2022 07.28
Profesionalni nadzorniki, depolitizacija zdravstva, ciljno izobraževanje vodstvenih kadrov v zdravstvu, več kadrovskih štipendij, krepitev javnega zdravstva, več popoldanskega dela v zdravstvenih ustanovah, ukinitev dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja, digitalizacija zdravstva, telemedicina, piramida za zdravo življenje, krepitev primarne ravni, ustanovitev agencije za nabave v zdravstvu, interes pacienta v središču ter fiksni in variabilni del plače in individualne pogodbe za vrhunske strokovnjake. To je le nekaj idej političnih strank pred parlamentarnimi volitvami – odgovarjale pa so na vprašanje, kako nameravajo bolje organizirati delovanje zdravstvenih ustanov, ki jih pestijo toksični odnosi in nezadovoljni zaposleni – ceno pa plačujejo pacienti.

Državljani EU od sobote na Hrvaško brez covidnega potrdila
07. 04. 2022 14.15
Hrvate je razveselila novica, da bodo od sobote ukinjeni skoraj vsi covidni ukrepi. Za gostinske objekte tako ne bo več veljala prepoved delovanja po 2. uri zjutraj, maske pa bodo obvezne le še v zdravstvenih in socialnovarstvenih zavodih. Sproščanje je medtem nasmeh na obraz priklicalo tudi državljanom EU, saj jim za vstop v državo ne bo več treba predložiti covidnega potrdila.

Dobava zaščitne opreme: KPK ugotovila za več milijonov evrov kršitev
07. 04. 2022 11.07
Komisija za preprečevanje korupcije je zaključila nadzor nad postopki nabav zaščitne opreme izbranih 14 bolnišnic in 23 občin ter ugotovila, da te pogosto niso spoštovale temeljnih načel javnega naročanja.

Kako zagotoviti ustrezno zdravstveno oskrbo za vse?
02. 04. 2022 07.00
V predvolilnem času tako rekoč vse stranke v ospredje spet postavljajo zdravstvo – kakovostno in za vse dostopno. Toda po dveh letih epidemije je zdravstvo samo še bolj izčrpano in še bolj težko dostopno. Že pred epidemijo predolge čakalne vrste za različne specialistične preglede in obravnave so se še podaljšale, več kot 130 tisoč ljudi je celo brez osebnega zdravnika. Zdravniki iz zdravstvenih domov odhajajo k zasebnikom ali drugam – tja, kjer so plače višje, obremenjenost pa manjša. O odhodu razmišlja tudi vse več mladih zdravnikov.

Je napotitev Lesjaka v Kijev res zakonita? Kdo vodi slovensko zunanjo politiko?
01. 04. 2022 07.04
Slovenski veleposlanik v Ukrajini Tomaž Mencin, ki je trenutno na Poljskem, še vedno opravlja svojo funkcijo, Slovenija pa je v ukrajinsko prestolnico vseeno poslala še začasnega odpravnika poslov. Je napotitev Boštjana Lesjaka, ki nima opravljenega diplomatskega izpita, na pomemben diplomatski položaj nezakonita? Nekdanji veleposlanik v ZDA in na Nizozemskem Roman Kirn meni, da je, in dodaja, da je zunanje ministrstvo "ustvarilo dvoživko". Slovenijo namreč sedaj uradno zastopata dve osebi, ki skrbita za državne posle v Ukrajini, kar je nenavadno.

Dobrih 10.000 več zaposlenih v javnem sektorju in skoraj 400 evrov višja bruto plača
31. 03. 2022 06.00
V javnem sektorju je danes zaposlenih dobrih 10.000 ljudi več kot pred štirimi leti. Za več kot milijardo evrov se je v tem času okrepila masa plač javnih uslužbencev, in sicer zaradi večjega števila zaposlenih, ukrepov, ki so jih izpogajali sindikati javnega sektorja, in izplačanih covidnih dodatkov. Medtem ko je povprečni zaposleni v javnem sektorju leta 2018 prejel 1878,92 evra bruto plače, pa je leta 2021 prejel že 2368,06 evra, torej skoraj 400 evrov bruto več.

Povežimo Slovenijo
28. 03. 2022 14.33
Gibanje Povežimo Slovenijo sestavljajo stranke Konkretno, Zeleni Slovenije, SLS, NLS in Nova socialdemokracija. Glavni program gibanja je, da želijo združiti tri centre. Liberalni center s stranko Konkretno, ljudski center z obema strankama ljudskega dela, in zeleni center s stranko Zeleni Slovenije. Koordinatorka gibanja Povežimo Slovenijo Nada Pavšer poudarja, da je gibanje odprto tako na levo kot na desno sredino.

ANALIZA PRVI DEL: Kako bi politične stranke reševale največje izzive časa?
28. 03. 2022 06.00
Pred prvim velikim predvolilnim soočenjem predsednikov največjih političnih strank, ki je na sporedu nocoj ob 20. uri na POP TV, objavljamo poglobljeno analizo volilnih programov. Kakšne ukrepe bi sprejeli, da nas prihodnjo zimo ne bo zeblo in bodo police še vedno založene s hrano? Si bodo mladi lahko privoščili lastno stanovanje? Danes je stanje še slabše kot pred štirimi leti. Kaj pa zunanja politika? Večina strank je zvezi Nato denimo še vedno naklonjena.

Prebivalci Divače si ne želijo novih sosedov
22. 03. 2022 19.53
Če smo polni besed o pomoči tistim, ki jo potrebujejo in so v stiski, pa pride do težav, ko je treba dejansko kaj narediti in to pomoč ponuditi v svojem domačem kraju. Športna dvorana v Divači je bila do polovice polna, pa ne zaradi športnega dogodka, ampak zaradi ogorčenih domačinov, ki so zahtevali več informacij o predvidenih 26 novih prebivalcih Divače, ki naj bi jih nastanili v štiri nove hiše, namenjene za varovance Doma na Krasu z motnjami v duševnem in telesnem razvoju in težavami v duševnem zdravju. Zaradi ljudi iz teh zavodov v kraju ni prav nič več kriminala ali pa nezaželenih dogodkov. Kaj vse moti Divačane in kakšno nevarnost predstavlja 26 ljudi?

V nedeljo 1076 okužb. Novi omejitveni ukrepi niso predvideni, kateri so še v veljavi?
21. 03. 2022 09.45
V nedeljo so v Sloveniji potrdili 1076 okužb z novim koronavirusom, kar je več kot prejšnjo nedeljo, ko je bilo potrjenih 931 primerov okužb. Kljub temu novi zajezitveni ukrepi niso predvideni, saj je za njihovo uveljavitev bolj pomembno število hospitaliziranih, ki pa po besedah vodje posvetovalne skupine ostaja nizko. Nekaj ukrepov je sicer še vedno v veljavi, med drugim uporaba zaščitne maske na javnih krajih in higienski ukrepi.

Stavka približno 40.000 šolnikov. Štrukelj: Pripravljeni smo na pogajanja
09. 03. 2022 06.48
Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport je reprezentativnim sindikatom v vzgoji in izobraževanju danes poslalo vabilo za pogovor "glede odprtih vprašanj v dejavnosti vzgoje in izobraževanja". Pogovor je predviden za torek, so sporočili z ministrstva. Stavka v osnovnem in srednjem šolstvu je sicer potekala normalno, učitelji so bili na svojih delovnih mestih in opravljali tista dela, ki jih lahko opravljajo brez učencev. Ravnatelji ocenjujejo, da do stavke ne bi prišlo, če bi se ministrstvo odzvalo na zahteve po dialogu in ustreznem ovrednotenju njihovega dela. Tudi stavka v vrtcih je potekala gladko.

Ali se je število zaposlenih v izobraževanju v 20 letih res povečalo s 54.000 na 90.000?
09. 03. 2022 13.17
Predsednik vlade Janez Janša je zapisal, da se je število zaposlenih v izobraževanju od leta 2000 do 2020 povečalo s 54.000 na 90.000, medtem ko se je število mladih do 24. leta starosti zmanjšalo s 610.000 na 512.000. Preverili smo, ali to dejansko drži.