zavržene

'Ruske enote so bile prerazporejene v vreče za trupla ali v ujetništvo'
04. 10. 2022 21.02
Zapuščene ulice, posute z ruševinami, okna, obrobljena z deskami, in požgane zgradbe. Na prvi pogled kot mesto duhov, saj na ulici ni žive duše. Edini dokaz, da mesto še diha, je konvoj ukrajinskih vojakov s kislim nasmehom na obrazu. Mrtvi ruski vojaki na tleh, v uniformah, z obutimi škornji – kot bi se nekako še pripravljali na povratek v boj.

Bomo tudi v Sloveniji jedli kobilice, črve in čričke?
01. 10. 2022 11.00
Bomo kmalu jedli žuželke, zmes alg, bakterij in kvasovk, v laboratoriju vzgojeno meso, 'steak', ki to ni, in med brez čebel? Hrana je vse dražja, hkrati pa vse bolj obremenjuje naše okolje – zlasti meso. In čeprav zmerno uživanje mesa ni problematično, ga pojemo preveč. V Sloveniji kar 88 kilogramov na leto na osebo, 18 kilogramov več od povprečja Evropske unije. Medtem pa zagonska podjetja v Sloveniji razvijajo revolucionarne tehnologije, ki bodo tudi največjim ljubiteljem mesa in živalskih izdelkov pomagala zmanjšati to porabo.

Suh kruh ni za staro šaro
30. 09. 2022 00.15
V Sparu preudarno ravnajo s hrano

Mileni Zupančič Badjurova nagrada za življenjsko delo
14. 09. 2022 17.24
Igralka Milena Zupančič je letošnja prejemnica nagrade Metoda Badjure za življenjsko delo na področju filmske ustvarjalnosti. Nagrado bodo po tradiciji podelili na Festivalu slovenskega filma Portorož, ki bo v 25. izdaji potekal med 25. in 30. oktobrom.

'Ni stabilnega sveta, če ni stabilnosti v prehrani'
30. 08. 2022 16.19
Prehranska varnost je postala eno izmed glavnih globalnih vprašanj. Če smo bili še pred sedmimi leti optimistični, da bomo v desetih letih rešili problem lakote, je danes ta problem le še večji, je bilo med drugim slišati na Bledu, kjer so drugi dan strateškega foruma razpravljali tudi o prehranski (ne)varnosti. Kako so podnebne spremembe, regionalni konflikti, vojne in pandemija vplivali na globalne prehrambene verige in kje so rešitve?

Britansko mesto, ki se je zavezalo veganstvu: 'To je prvi korak na dolgi poti'
14. 08. 2022 10.18
Haywards Heath, mesto v Zahodnem Sussexu, spodbuja 34.000 prebivalcev, naj s svojih krožnikov umaknejo živalske izdelke in tako pomagajo v boju proti podnebni krizi. Mestni svet je podpisal tako imenovano "Plant based Treaty", pogodbo, ki predstavlja dodatek Pariškemu sporazumu o podnebnih spremembah. Cilj pogodbe je prepričati svetovne voditelje, da bi družbe postopoma prešle s prehrane, ki vključuje živalske proizvode, na prehrano brez njih, vegansko. Praktični ukrepi se bodo v mestu začeli z okoljskimi nagradami za šole in podjetja, ki zmanjšujejo količino zavržene hrane in spodbujajo vegansko prehrano, mestni svet pa bo šolam zagotovil gradivo, ki bo naslednjo generacijo navdihnilo k zmanjševanju emisij toplogrednih plinov.

Svetovni dan ekološkega dolga: človeštvo porabilo naravne vire za letošnje leto
28. 07. 2022 07.16
Obeležujemo svetovni dan ekološkega dolga. Gre za dan, ko je človeštvo porabilo toliko naravnih virov, kot jih je Zemlja sposobna zagotoviti v letu dni. Če bi človeštvu dan ekološkega dolga vsako leto uspelo zamakniti za šest dni, bi do leta 2050 zaživeli znotraj planetarnih meja, poudarjajo naravovarstveniki.

Dan ekološkega dolga: Izkoristimo ekološko moč, oblikujmo lastno prihodnost
27. 07. 2022 08.43
Na podlagi nacionalnih izračunov o odtisu in biokapaciteti, ki jih je opravila organizacija Global Footprint Network, dan ekološkega dolga letos znova obeležujemo bolj zgodaj, in sicer 28. julija. Ekvadorski minister za okolje Gustavo Manrique ob tem poziva h globalnemu ukrepanju. "Izkoristimo svojo ekološko moč za oblikovanje lastne prihodnosti," je dejal. Direktor Inštituta za zdravje in okolje Tomaž Gorenc ob tem izpostavlja, da letošnji svetovni dan ekološkega dolga zaznamujejo tudi številni gozdni požari ter da je gozd z vidika ekološkega odtisa in posledično ekološkega dolga ključnega pomena kot ponor toplogrednega ogljikovega dioksida.

Potrošniki prepuščeni na milost in nemilost naftnih trgovcev?
22. 06. 2022 06.00
Kaj ob kaosu na bencinskih črpalkah, kjer tudi v torek ponekod ni bilo goriva, sploh preostane potrošniku? Ali jim sploh pripadajo kakšne pravice, če zaradi izpada goriva ne morejo na primer pravočasno v službo ali na sestanke? In kaj v Zvezi potrošnikov svetujejo pri nakupovanju hrane, ki je vse dražja? Potrošniki se namreč znova držimo za denarnice. S poskokom cen goriv lahko namreč pričakujemo, da bodo poskočile tudi cene hrane, če vlada ne bo ukrepala in našla kompromisa z avtoprevozniki.

Šov MasterChef Slovenija prejel laskavo nagrado za trajnostno produkcijo
07. 06. 2022 13.01
Naš najbolj priljubljeni kuharski šov MasterChef Slovenija se lahko pohvali z novo nagrado, in sicer certifikatom trajnostna produkcija, ki ga podeljuje organizacija Albert. Produkcija kuharskega šova se skozi vse sezone trudi, da bi bilo ravnanje ekipe čim bolj okolju prijazno, z zadnjo sezono pa so to samo še okrepili, kar je obrodilo sadove in si prislužilo nagrado.

Zavrženi mačji mladiči v smeteh, vrečah, grmovju
29. 05. 2022 20.27
Prizori mačjih mladičev, ki jih ljudje odvržejo v zabojnike za smeti, plastične vrečke ali grmovje, polnijo družbena omrežja. Pričela se je namreč sezona mladičev. Objavljajo jih društva, institucije in posamezniki, ki pomagajo nebogljenim živalim, saj želijo opozoriti, kako krut je lahko človek in da to ni prav. Niti po zakonu ne, saj je Slovenija leta 2020 zakonsko potrdila, da živali niso stvari, ampak čuteča živa bitja. Če poenostavimo, to pomeni, da morajo biti skrbniki do njih odgovorni in jim ne smejo povzročati nerazumnega, nepotrebnega trpljenja. Odstopanje od tega velja za mučenje živali, ki se lahko kaznuje, opominja stroka. Ena od obveznosti skrbnikov je tudi sterilizacija ali kastracija mačk, ki preprečuje kotitev neželenih mladičev.

Bogastvo, skrito v starih računalnikih in mobilnih telefonih
24. 05. 2022 06.00
V kovnici Royal Mint, ki proizvaja kovance za Združeno kraljestvo, so z uporabo tehnologije, ki elektronske odpadke spreminja v zlato, izdelali in predstavili svojo prvo linijo nakita. Vsa zlatnina je narejena iz starih računalnikov in telefonov oziroma žlahtne kovine, ki so jo vsebovale zavržene elektronske naprave. Glede na to, da je odpadna elektronika bogat vir surovin in da je tona zavrženih mobilnih telefonov bogatejša z zlatom kot tona rude zlata, pa je ponovno pridobivanje teh virov prijazno tudi okolju.

Luka Cimprič Bineta Volčiča podučil o pravilnem rezanju paprike
11. 05. 2022 10.27
Slovenski igralec Luka Cimprič, ki ga lahko spremljamo v vlogi Tomija v priljubljeni humoristični seriji Ja, chef! na VOYO, je v intervjuju razkril, da je tudi sam mojster nekaterih kuharskih tehnik, predvsem pravilnega rezanja paprike, pri čemer ni nereda in preveč zavržene hrane. A ne le to, Luka se je pohvalil, da je tehnike naučil tudi Bineta Volčiča.

Tri stvari, ki jih lahko vsak od nas stori za Zemljo
22. 04. 2022 10.59
Ob svetovnem dnevu Zemlje smo okoljske organizacije prosili, naj nam naštejejo tri stvari, s katerimi lahko vsak od nas pripomore k bolj zdravemu okolju. Jejte lokalno in ekološko pridelano hrano, če lahko greste peš ali s kolesom, pustite avto doma, uporabljajte energetsko učinkovitejše naprave – to je le nekaj nasvetov, ki smo jih dobili. "Prihodnost na vzdržen, trajnostni način je naša edina prihodnost," ob tem dodajajo na Zavodu RS za varstvo narave.

Zavržena hrana je eden resnejših izzivov današnje družbe
19. 04. 2022 10.26
Zavržena hrana je danes eden večjih globalnih izzivov, ki se je mnogi ne zavedajo, a s sabo nosi visoko finančno, etično in okoljsko ceno. Na svetovni ravni(1) se približno tretjina vse hrane, ki se proizvede za ljudi, zavrže, skupno število zavrženih živil na svetu pa je doseglo že 2,3 milijarde ton. Ogromno hrane, ki jo imamo v razvitih državah, zaradi različnih razlogov roma v smeti, še posebej v domačih gospodinjstvih, zato je čas, da skušamo temu narediti konec. Prav zato na pobudo Lidla Slovenija in programa Ekošola in s podporo partnerjev Ekologov brez meja, Zveze prijateljev mladine Slovenije, podjetja TAM-TAM že drugo leto zapored obeležujemo Slovenski dan brez zavržene hrane. Letošnjemu 2. slovenskemu dnevu brez zavržene hrane s sloganom »Nisem za stran, vzemi me v bran«, pridružil še projekt LIFE IP CARE4CLIMATE Ministrstva za okolje in prostor, častno pokroviteljstvo pa mu je izrekel tudi predsednik Republike Slovenije Borut Pahor.

Največ odpadne hrane nastane v gospodinjstvih in gostinstvu. Kako bi stranke reševale ta izziv?
16. 04. 2022 12.53
Od leta 2014, ko smo v Sloveniji začeli meriti količino odpadne hrane, je vsako leto zavržemo več. Lani smo tako zavrgli okoli 68 kilogramov hrane na prebivalca, kar je kilogram več kot leto poprej. Na kakšen način bi stranke ta trend spremenile in poskrbele, da bi čim manj hrane pristalo med odpadki?

Bo država prisluhnila pozivom in sprejela ukrepe zaradi vse višjih cen hrane?
31. 03. 2022 06.00
Zaradi draginje, ki jo povzroča vojna v Ukrajini, je Zveza potrošnikov pozvala vlado, naj zaščiti najranljivejše potrošnike. Kmetje so pred ministrstvom za kmetijstvo na mirnem protestu zahtevali višje odkupne cene za mleko, za pet centov na liter, saj imamo v Sloveniji drugo najnižjo odkupno ceno mleka v Evropski uniji. Svoje predloge, kako v Sloveniji pridelati več hrane, pa je predstavila tudi kmetijsko-gozdarska zbornica. Bo država prisluhnila zahtevam in sprejela kakšne ukrepe? In kaj bo s slovenskim mlekom? Kmetje protestirajo. Bomo zaradi prenizkih odkupnih cen ostali brez njega? Ali sploh obstaja realen načrt, kako v Sloveniji pridelati več hrane?

Pridelovalce žit skrbi morebitna zaustavitev izvoza mineralnih gnojil iz Rusije
22. 03. 2022 12.36
Sestala se je komisija za odkup in prodajo žit. Kmetijski minister dr. Jože Podgoršek pravi, da se je sestala z namenom, "da postavimo približne modele kalkulacij, da bi že v tem trenutku lahko sklepali zavezujoče pogodbe s slovenskimi kmeti v žitni verigi zato, da bi slovensko žito v največji meri ostalo v Sloveniji tudi ob žetvi".

12 tožb, zaradi nasprotovanja ukrepom doma le še 0,84 odstotka učencev
29. 01. 2022 10.36
Delež učencev, ki se zaradi zavračanja ukrepov izobražujejo na daljavo, je od uvedbe samotestiranja v šolah novembra lani do danes padel s 3,61 na 0,84 odstotka. Nekateri starši pa še vedno vztrajajo in vlagajo tožbe proti šolam. Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport je seznanjeno z dvanajstimi takimi primeri.

Ministrstvo pojasnilo izbiro pri programskem razpisu za nevladnike
20. 01. 2022 13.59
Ministrstvo za kulturo je na spletni strani objavilo pojasnila o aktualnem programskem razpisu za kulturne programe v umetnosti, na katerem so nekatere nevladne organizacije ostale brez sredstev. Poleg pojasnil je objavilo tudi analizo zadnjih treh programskih razpisov. V opozicijskih SD, LMŠ in Levici so sicer ocenili, da država ustvarjalce, ki so bili neuspešni, kaznuje z nefinanciranjem, ker so preveč kritični do oblasti.

Z aplikacijo do več lokalnih živil v slovenskih restavracijah in manj zavržene hrane
19. 12. 2021 09.52
Slovenska gostinska branža je bogatejša za platformo Proky, ki naj bi na enem mestu združila gostince, velike dobavitelje, lokalne dobavitelje in kmete. Cilj? Restavracijam olajšati naročanje, znižati stroške nabave, po drugi strani pa tudi skrajšati dobavno verigo in doprinesti k temu, da bo na krožnikih več kvalitetnih lokalno pridelanih živil in manj zavržene hrane. Gostinci lahko platformo zaenkrat uporabljajo brezplačno, saj njeni ustanovitelji pravijo, da se zavedajo, kako zelo jih je prizadela koronska kriza.

Zajtrk s sadjem, super dan
19. 11. 2021 09.38
Dan slovenske hrane se je 11. po vrsti začel s tradicionalnim slovenskim zajtrkom v vzgojno-izobraževalnih zavodih. Partnerji projekta, namenjenega ozaveščanju in spodbujanju rednega zajtrkovanja ter izbiranju lokalnih živil, so ob tem letos prvič vse povabili tudi k pripravi tradicionalnega slovenskega kosila.

Tradicionalni slovenski zajtrk ni le zajtrk, je vzgoja bodočih potrošnikov
16. 11. 2021 13.35
Dnevu slovenske hrane in projektu Tradicionalni slovenski zajtrk, ki bo v vrtcih in šolah potekal 19. novembra, je letos dodana še zgodba o tradicionalnem kmečkem obroku. Projekt, ki mlade ozavešča o lokalno pridelani hrani in prehranskih navadah, je pomemben tudi v luči zmanjševanja količine zavržene hrane in vpliva na podnebje.

'Boljša proizvodnja, boljša prehrana, boljše okolje in boljše življenje'
16. 10. 2021 07.00
Vsakič, ko jemo, se vpnemo v kmetijsko-prehranski sistem. Hrana, ki jo izberemo, način, kako jo pridelamo, pripravimo, skuhamo in shranimo, je sestavni in aktivni del delovanja tega zapletenega kolesja. Trajnostni kmetijsko-živilski sistemi si prizadevajo zagotavljati prehransko varnost in prehrano za vse, ne da bi pri tem ogrozili ekonomsko, socialno in okoljsko podlago za prihodnje generacije. Privedli naj bi do "boljše proizvodnje, boljše prehrane, boljšega okolja in boljšega življenja" za vse, kar je tudi geslo letošnjega svetovnega dneva hrane. Kako sistem deluje pri nas, v Sloveniji?

V Pekarni SPAR so tokrat iz kruha ustvarili moko!
16. 10. 2021 00.15
Svetovni dan hrane je dan, ko se zavemo, koliko hrane pristane v smeteh in kaj lahko stori čisto vsak posameznik, da pripomore k zmanjšanju količine odpadne hrane. Vas zanima, kako se te problematike lotevajo v SPARU? Berite naprej.

Prebivalci Slovenije lani zavrgli še več hrane kot leto prej
27. 09. 2021 11.13
Prebivalec Slovenije je lani zavrgel povprečno 68 kilogramov hrane, kar je kilogram več kot leto prej. Več odpadne hrane je po podatkih statističnega urada nastalo tudi v gospodinjstvih in trgovini z živili, v proizvodnji hrane ter v gostinstvu in strežbi pa manj. Največ odpadne hrane je bilo predelane v bioplinarnah. Skupna količina v Sloveniji nastale odpadne hrane je bila lani 143.570 ton, kar je dva odstotka več kot leta 2019.

Na obalah, v morju, parkih – kje končajo covidni odpadki?
18. 09. 2021 11.07
Prijeten sprehod, popoldansko kolesarjenje ali hitra hoja v službo. Skoraj ni več priložnosti ali kotička, kjer ne bi zagledali uporabljene in zavržene maske. So v morjih, na obalah, v parkih, na cestah. Epidemija covida-19 ni vplivala le na zdravstvene sisteme po vsem svetu, na gospodarstvo in družbo kot celoto. Vpliv, ki ga ima na okolje, je ogromen in čutili ga bomo vse bolj. Ekipa rubrike 24ur Inšpektor je covidnim odpadkom sledila od uporabe do obdelave.

21 inovativnih izdelkov v novi sezoni Štartaj, Slovenija!
14. 09. 2021 13.17
V letošnjem letu znova predstavljamo osem novih podjetniških ekip in 21 inovativnih izdelkov. Njihove zgodbe boste lahko v oddaji Štartaj, Slovenija! od 3. oktobra spremljali vsako nedeljo na POP TV skupaj z voditeljico Mašo Pavoković.

Prenovljeno zavetišče Gmajnice: 200 mačk in 11 psov čaka na topel dom
27. 08. 2021 07.00
Nič več stiskanja v gneči, veliko več dnevne svetlobe in zračnih prostorov. Mačke v ljubljanskem zavetišču za zapuščene živali so dobile novo streho nad glavo, pod katero bodo lahko udobno počakale na novega skrbnika. Pristojni v zavetišču vabijo, da jih ob dnevih odprtih vrat, med 27. in 29. avgustom, obiščete na Gmajnicah in se sami prepričate, kako živijo po novem. Takrat boste lahko mačke ali pse tudi osrečili s posvojitvijo.

Kako se širi poslanstvo dobrotnika Vincenca Drakslerja po njegovi smrti?
01. 08. 2021 07.29
Tri leta pokojni Kranjčan Vincenc Draksler, ki se je zaradi žene preselil v Švico, je med svojim življenjem Kranju daroval 2,7 milijona evrov. V svoj rojstni kraj se je vedno rad vračal, ker pa ni imel lastnih otrok in je bil v svojem poslu uspešen, je svoje bogastvo delil tistim z manj sreče v življenju. Zadnji denar je namenil za materinski dom v Kranju pred štirimi leti. Zaradi njega je nastala fundacija Vincenca Drakslerja, ki med drugim pomaga nekdanjim odvisnikom, da se znova postavijo na noge. Preverili smo, kako fundacija širi poslanstvo dobrotnika po njegovi smrti.