zavrača

Družine žrtev Kurska za preiskavo
06. 09. 2001 00.00
Družine umrlih članov posadke ruske podmornice Kursk od vojnega tožilstva zahtevajo posebno preiskavo, ker so prepričani, da bi njihove bližnje lahko rešili.

Presečnik o svojem namestniku
06. 09. 2001 00.00
Minister za promet Jakob Presečnik se strinja, da ga začasno nadomešča Pavle Gantar in zavrača namigovanja o svoji zamenjavi.

Turki zavrnili vabilo na pogajanja
05. 09. 2001 00.00
Rauf Denktaš, voditelj ciprskih Turkov, je zavrnil vabilo Združenih narodov za nadaljevanje pogajanj o usodi razdeljenega Cipra. Denktaš meni, da za nadaljevanje mirovnih pogovorov ni ustvarjenih pogojev.

Talibani sodijo zaprtim tujcem
04. 09. 2001 00.00
V Afganistanu se je začel sodni proces zoper skupino tujih humanitarnih delavcev, ki so obtoženi širjenja krščanstva.

Eksplozija na jugu Srbije
04. 09. 2001 00.00
V eksploziji, ki je odjeknila v bližini Bujanovca na jugu Srbije, sta bila v noči na torek ranjena dva policista, poškodovano pa je bilo tudi njuno vozilo.

Koštunica zavrača izročitve
31. 08. 2001 00.00
Jugoslovanski predsednik Vojislav Koštunica je zavrnil možnost izročitve jugoslovanskih državljanov haaškemu Mednarodnemu sodišču za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije.

Milošević drugič pred sodiščem
30. 08. 2001 00.00
Na haaškem sodišču se je končalo drugo zaslišanje nekdanjega jugoslovanskega predsednika Miloševića, ki še vedno zavrača odvetnika in haaškemu sodišču odreka legitimnost.

Nova Zelandija zavrača begunce
29. 08. 2001 00.00
Novozelandska premierka Helen Clark je zanikala, da je ponudila pomoč za rešitev drame z begunci.

Odzivi na Jorasovo tožbo
28. 08. 2001 00.00
Tožba Joška Jorasa, v kateri državo zaradi meloobmejnega sporazuma s Hrvaško obtožuje kršitve sedmih ustavnih pravic, je sprožila val odzivov.

195144inđić za referendum v Črni gori
14. 07. 2001 00.00
Predsednik srbske vlade Zoran 195144inđić je jugoslovanskega predsednika Koštunico označil za predsednika neobstoječe države. 195144inđić pravi, da federacija dejansko ne obstaja več, saj Črna gora zavrača unijo s Srbijo, zavzema pa se tudi za to, da bi v Črni gori izvedli referendum o njeni samostojnosti.

Preiskava o spornih posnetkih
12. 07. 2001 00.00
Generalni sekretar ZN Kofi Annan je ukazal preiskavo v zvezi s posnetki ugrabitvi Hezbolaha treh izraelskih vojakov, ki naj bi jih lansko leto naredili pripadniki misije ZN v Libanonu (UNIFIL). Izraelske oblasti si prizadevajo dobiti posnetke, s pomočjo katerih naj bi prišli do morebitnih koristnih informacij za preiskavo o ugrabitvi, ki se je zgodila oktobra leta 2000. Preiskavo bo po besedah tiskovnega predstavnika ZN Freda Eckharda vodil generalni podsekretar za upravo Joseph Connor. Razlog za uvedbo preiskave naj bi bila zadrega svetovne organizacije zaradi neprofesionalnega ravnanja s posnetki, zaradi česar je bil prizadet ugled ZN.

Nato avgusta v Makedoniji
07. 07. 2001 00.00
Vojaki zveze NATO naj bi predvidoma avgusta začeli z razoroževanjem albanskih upornikov v Makedoniji, je v petek povedal veleposlanik zveze NATO v Makedoniji, nemški diplomat Hans-Jörg Eiff. Vendar morata biti najprej izpolnjena dva pogoja: trajno premirje in napredek v pogovorih med makedonskim in albanskim političnim vodstvom o mirni rešitvi krize. Eiff je ob tem poudaril, da ni gotovo, da se bodo uporniki držali premirja. Nemški obrambni minister Rudolf Scharping pa je dejal, da bo Nemčija pri morebitnem posredovanju zveze NATO v Makedoniji prispevala 400 do 500 vojakov. Vojaki nemške vojske naj bi po načrtih v Makedonijo odšli v okviru nemško-francoskega bataljona, ki naj bi bil eden izmed štirih bataljonov zveze NATO.

Premier zavrača očitke
07. 07. 2001 00.00
Odločbo o vračilu gozdov je izdalo kmetijsko ministrstvo, saj premier v denacionalizacijske odločbe ne sme posegati, so sporočili iz urada vlade. S tem so se odzvali na obtožbe, da je vrnitev gozdov na Pokljuki narekoval premier Janez Drnovšek.

Iraku podaljšali program nafta za hrano
04. 07. 2001 00.00
Varnostni svet Združenih narodov je soglasno za pet mesecev podaljšal program nafta za hrano, v skladu s katerim lahko Irak za prodano nafto kupuje hrano in zdravila. S tem je britansko-ameriški načrt o spremembah sankcijskega režima proti Bagdadu odložen. Po navedbah diplomatskih virov so tudi včeraj potekala pogajanja med Rusijo, ki si prizadeva odpraviti sankcije proti Iraku ter ZDA in Veliko Britanijo, ki sta skušali prodreti z načrtom "pametnih sankcij". Te bi zaostrile sankcije proti režimu Sadama Huseina in hkrati omilile ukrepe za iraško prebivalstvo.

Srečanje Arafata in Peresa
30. 06. 2001 00.00
V Lizboni sta se pozno sinoči sestala palestinski voditelj Jaser Arafat in izraelski zunanji minister Šimon Peres, ki sta se pogovarjala o načinih reševanja bližnjevzhodne krize. Arafat in Peres, ki se v portugalski prestolnici udeležujeta zasedanja Socialistične internacionale, sta se v rezidenci portugalskega premiera Antonia Guterresa pogovarjala približno dve uri. Peres naj bi vztrajal, da je treba pred začetkom uresničevanja Mitchellovega načrta ustaviti nasilje za najmanj sedem dni. Arafat pa je dejal, da je najpomembneje uresničiti dogovorjeno. Palestinska stran sprejema Mitchellov načrt, egiptovsko-jordansko iniciativo in deklaracijo ob srečanju med predsednikom Bushem in vodstvom EU na Švedskem.

Krstić zavrača obtožbe
28. 06. 2001 00.00
Odvetnik bosanskega Srba Radislava Krstića, Nenad Petrušić, je v zaključnem govoru danes v Haagu zavrnil vse obtožbe zoper Krstića, ki ga je haaško Mednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije obtožilo genocida nad Muslimani med pokolom v Srebrenici julija 1995. Obtoženi je pred sodiščem dejal, da je poveljstvo nad drinskim korpusom vojske Republike srbske še pred omenjenim pokolom predal drugemu častniku, poveljstvo pa znova prevzel po pokolu.

Varnostni svet zopet o Iraku
27. 06. 2001 00.00
Varnostni svet OZN je včeraj začel odprto sejo o vprašanju politike do Iraka, pri čemer pa je postalo jasno, da do naslednjega tedna, ko se izteče enomesečna veljavnost programa nafta za hrano, verjetno ne bo dogovora o tem, kako naprej. Ruski veleposlanik Sergej Lavrov je med razpravo zavrnil britanski predlog resolucije o spremembah sankcijskega režima, ki ga podpirajo tudi ZDA, ter opozoril na ruski predlog resolucije, ki naj bi bil bolj sprejemljiv. VS že 1. junija ni mogel doseči dogovora o spremembi sankcijskega režima, zato je le za mesec dni podaljšal veljavnost programa nafta za hrano v upanju, da bo do izteka roka 3. julija mogoče najti rešitev.

Patriarh zavrača spravo
26. 06. 2001 00.00
Poglavar ruske pravoslavne cerkve in moskovski patriarh Aleksej II. je danes zavrnil upanja papeža Janeza Pavla II. na spravo, je poročala agencija Itar-Tass. Po besedah Alekseja II. je papežev obisk Ukrajine "pripeljal do novega razkola" med pravoslavno in katoliško cerkvijo. Ruska pravoslavna cerkev je že pred tem zavrnila vsa prizadevanja papeža za spravo med cerkvama po 1000 letih razkola in odklonila srečanje z njim.

Nato zavrača delitev Makedonije
23. 06. 2001 00.00
Generalni sekretar zveze Nato George Robertson je danes v Bruslju zavrnil vse poskuse delitve Makedonije. Poudaril je, da vojaki zveze Nato ne bodo sodelovali pri delitvi države, in sicer niti pri vzpostavitvi, niti pri nadzoru demarkacijskih črt. Vendar pa je po njegovih besedah zavezništvo pripravljeno sodelovati pri zbiranju in uničevanju orožja, ki bi ga po političnem dogovoru predali albanski skrajneži. Robertson je še poudaril, da je politični dialog, katerega cilj so realistične reforme, edini izhod iz krize v Makedoniji.

Joras napovedal gladovno stavko
19. 06. 2001 00.00
Na svojem domu v zaselku Mlini, kjer meja med Slovenijo in Hrvaško še ni določena, je danes tiskovno konferenco sklical Joško Joras, samooklicani borec za južno mejo. Joras pričakuje, da ga bodo hrvaški policisti v prihodnjih dneh odpeljali v zapor, kjer naj bi odsedel 17 dni, ker ni plačal denarne kazni zaradi izobešanja slovenske zastave in table "Tu je Slovenija" na svoji hiši. Če se bo to res zgodilo, bo Joras gladovno stavkal.

Policija z solzilcem razgnala protestnike
15. 06. 2001 00.00
Do najnovejšega izbruha nasilja v Kašmiru je prišlo po zaprtju dveh islamskih političnih voditeljev, ki sta pozivala k protestom zaradi incidentov v dveh muslimanskih krajih v Kašmiru in Jami. Indijske oblasti trdijo, da so voditelja zaprli preventivno, ker bi lahko organizirala proteste. Pakistanska oblast je ukrep že obsodila in zahtevala njuno takojšnjo izpustitev.

Odnosi Makedonije in Tajvana
13. 06. 2001 00.00
Tajvanu grozi, da bo izgubil ključno evropsko zaveznico, če bo Makedonija z njim zaradi normalizacije odnosov s Kitajsko pretrgala diplomatske vezi. Neki predstavnik makedonskega veleposlaništva v Taipeju je potrdil, da je predstavnik makedonske vlade Antonio Milošoski v izjavil, da želijo Makedonci prekiniti diplomatske stike s Tajvanom in jih vzpostaviti s Kitajsko, vendar pa naj o tem ne bi bila sprejeta še nobena odločitev. Predstavnica tajvanskega zunanjega ministrstva Katherine Chang je medtem dejala, da od makedonske vlade še niso prejeli nobene pisne izjave o tem vprašanju. Kot je še dodala, makedonska vlada po navedbah tajvanskih virov v Makedoniji v torek o zadevi ni dosegla nobenega dogovora.

Bush podpira načrte EU
12. 06. 2001 00.00
Ameriški predsednik George Bush je v Španiji pričel evropsko turnejo. V pogovoru za belgijske medije je podprl načrte Evropske unije za oblikovanje skupne obrambne in varnostne politike pod pogojem, da ta ne bo prizadela enovitosti zveze NATO in da bo Evropa zagotovila dovolj sredstev, s katerimi bo lahko zavezništvo ohranjalo mir v svetu.

Pristopna pogajanja Slovenije z EU
12. 06. 2001 00.00
Evropska unija se bo jutri s Slovenijo sestala na rednem polletnem ministrskem krogu pristopnih pogajanj, na katerem bosta strani formalno potrdili začasno zaprtje šestih poglavij pravnega reda v času švedskega predsedovanja uniji v prvi polovici letošnjega leta. Tako bodo končana usklajevanja za 20 poglavij pravnega reda od skupaj 29, o katerih pogajanja potekajo. Na dnevnem redu pogajanj bo jutri tudi vprašanje prostega pretoka delovne sile, kjer pa Slovenija zavrača unijino zahtevo po začasnem ščitenju trga dela v sedanjih članicah, zato se bodo pogajanja o tej temi še nadaljevala.

Solana o mirovnem načrtu
09. 06. 2001 00.00
Visoki predstavnik Evropske unije za skupno zunanjo in varnostno politiko Javier Solana je v Skopju, kjer bo makedonske politične voditelje skušal prepričati, naj podprejo mirovni načrt predsednika Trajkovskega. Načrt predvideva modernizacijo makedonskih varnostnih sil, ukrepe za razorožitev upornikov in pospešitev političnih reform, s katerimi bi se približali zahtevam Albancev. Solana se je na letališču srečal z veleposlaniki evropskih držav v Makedoniji, nato pa se je sestal s Trajkovskim.

Slobodan Milošević v depresiji
07. 06. 2001 00.00
Slobodan Milošević naj bi bil vse bolj prepričan, da ne bo nikoli več prišel iz zapora. Njegovo čustveno stanje naj bi se po zadnjem obisku socialista Živorada Igića še poslabšalo. Milošević v zadnjem času od obiskov sprejema samo še soprogo Miro Marković in hči Marijo.

Komisija podprla zavrnitev pobude
07. 06. 2001 00.00
Komisija DZ za poslovnik je z veliko večino podprla odklonilno mnenje v zvezi s pobudo Nove stranke za oceno ustavnosti zakona o preoblikovanju prostocarinskih prodajaln.

Naslednice so enakopravne
05. 06. 2001 00.00
Slovenska vlada bo sporazum o nasledstvu nekdanje SFRJ obravnavala do konca meseca, ko naj bi ga predstavniki petih držav naslednic tudi podpisali. Kot je dejal Mejak, je za Slovenijo pomembno, ker je uspela doseči, da je to sporazum enakopravnih naslednic, kar je zapisano tudi v preambuli sporazuma. Pogajalci se še vedno niso zednili pri vprašanju vračila dolga podružnic Ljubljanske banke, ki znaša okoli milijarde dolarjev. Mejak zatrjuje, da so hranilne vloge le zrno sukcesijske ''vroče kaše'', pogajalci pa so z njimi skušali prisiliti Slovenijo k pristanku na zanjo slabši sporazum. Edina možna rešitev je, tako Mejak, da vsaka država poskrbi za svoje varčevalce - za sporne hranilne vloge je namreč jamčila skupna država. S tem se strinjajo bosanski in makedonski pogajalci, Hrvaška pa je doslej poskrbela le za dve tretjini svojih varčevalcev. Mejak zavrača arbitražo in predlaga, naj države vrnejo dolg iz sredstev, ki jih bodo dobile pri delitvi premoženja.

Husseini pokopan ob mošeji Al-Aksa
01. 06. 2001 00.00
Nekaj tisoč Palestincev se je udeležilo pogrebnega sprevoda palestinskega državnika Faisala Husseinija v vzhodnem Jeruzalemu. Husseini je umrl v četrtek zvečer zaradi srčnega napada, v Ramalo pa so ga iz Kuvajta pripeljali prek Jordanije.

Vahid zavrača odstop
01. 06. 2001 00.00
Indonezijski predsednik Abdurahman Vahid, ki se mu zaradi domnevne vpletenosti v dve korupcijski aferi maje stolček, je danes napovedal sprejem trdnih ukrepov in ponovil, da ne namerava odstopiti. Indonezijski parlament je v sredo odločil, da se bo 1. avgusta sestala Posvetovalna narodna skupščina, ki bo glasovala o Vahidovi odstavitvi.