zboleli

Izjava direktorja ljubljanske operno-baletne hiše

23. 07. 1999 17.00

O nedavni odpovedi operete Noč v Benetkah na mednarodnem poletnem festivalu Križanke '99 je direktor SNG Opera in balet Ljubljana dr. Borut Smrekar posredoval izjavo za javnost, v kateri pojasnjuje razloge za omenjeno odpoved.

UNHCR: Nihče ne more več zapustiti Kosova

09. 04. 1999 16.37

Jugoslovanska vojska civilnim prebivalcem na Kosovu sistematično preprečuje, da bi zapustili državo, je danes sporočil Visoki komisariat ZN za begunce (UNHCR) v Ženevi, sklicujoč se na izjave beguncev, ki jim je uspelo po telefonu govoriti s svojci na Kosovu.

V ZDA največ raka med revnimi in etničnimi manjšinami

28. 01. 1999 08.22

Črnci, Hispanoameričani in ostale etnične skupine ter revni v Združenih državah Amerike najpogosteje obolevajo za rakom, so pokazale ugotovitve raziskave Medicinskega inštituta Nacionalnega raziskovalnega sveta. Da bi ugotovili, zakaj je temu tako, pa bodo potrebne dodatne raziskave. V ZDA sicer zaradi raka umre vsak četrti Američan, raziskava pa je pokazala, da bodo Afroameričani prej zboleli za rakom prostate, Američani azijskega porekla pa za rakom na želodcu in jetrih. Rak na materničnem vratu je najpogostejši pri ženskah vietnamskega in hispanoameriškega rodu, med vsemi etničnimi skupinami pa imajo najslabše možnosti, da raka preživijo, ameriški Indijanci.

Okrnjena premiera najslavnejše Cimarosine opere

26. 01. 1999 14.27

Petkova premiera opere Tajni zakon Domenica Cimarose (1749-1801), skladateljevega še danes najpomembnejšega in največkrat izvajanega dela, bo v Operi in baletu SNG Ljubljana do določene mere okrnjena, saj sta pevki Dunja Spruk in Norina Radovan, predvideni v alternaciji za glavno vlogo Caroline, zboleli, tako da bo 29. januarja in še na treh ponovitvah to vlogo kot gostja pela Barbara Meszaros.

Bakterija, ki se skriva pred antibiotiki

03. 01. 1999 09.30

Piogeni streptokok, ki povzroča vnetje grla, se lahko izogne delovanju antibiotikov tako, da se skrije v steno grla, kjer je koncentracija antibiotikov manjša kot drugje. Omenjeno odkritje bi lahko pojasnilo, zakaj kljub občutljivosti tega streptokoka na delovanje penicilina in drugih antibiotikov, zdravljenje ne uspe pri petih do 30 odstotkih primerov.

Precenjeni učinki kiropraktike

13. 10. 1998 08.49

Učinke kiropraktike, zdravljenja nekaterih bolečin s posebnimi prijemi in pritiski z rokami, kot kaže precenjujejo, trdi časnik New England Journal of Medicine, sklicujoč se na rezultate raziskave, opravljene v Kanadi. Tako naj bi kiropraktika ne koristila otrokom, ki so zboleli za astmo, saj se prehodnost njihovih dihalnih poti po kiropraktični terapiji ni povečala. Koristila naj ne bi niti pri bolečinah v hrbtu, pač pa naj bi le delno izboljšala težave pri nekaterih mišičnih bolečinah in bolečinah v kosteh.