zdravijo

Najboljša zaščita proti klopnemu meningoencefalitisu je cepljenje

17. 03. 2025 13.27

Slovenija še vedno sodi med države z najvišjo pojavnostjo klopnega meningoencefalitisa (KME) v Evropi, so na novinarski konferenci NIJZ opozorili strokovnjaki. V zadnjem desetletju je v Sloveniji za KME zbolelo povprečno 100 ljudi letno. Zbrani so poudarili, da cepljenje predstavlja najučinkovitejšo zaščito proti tej bolezni.

Sloviti Chuck Norris dopolnil 85 let

10. 03. 2025 13.17

Na tem svetu je veliko vzdržljivih posameznikov, a le redko kdo se lahko primerja s Chuckom Norrisom. On se zna tepsti, zna igrati in je cela vojska v eni osebi, ob kateri se marsikateri drug igralec počuti v zadregi in rahlo osramočen. Legenda, ki je postala tudi meme, praznuje 10. marca, letos pa je dopolnil 85 let.

Z vozilom treščil v množico, med aretacijo se ustrelil

03. 03. 2025 13.38

V nemškem Mannheimu je v coni za pešce avtomobil trčil v množico ljudi. Notranji minister Baden-Württemberga Thomas Strobl je potrdil poročanje medijev, da sta bila v incidentu ubita najmanj dva človeka.Več drugih je huje ranjenih. Za zdaj še ni znano, ali gre za nesrečo ali napad, policija pa je voznika vozila že prijela. Ta se je med aretacijo ustrelil s slepim nabojem in je v kritičnem stanju, poročajo mediji.

Papež Frančišek iz bolnišnice: Od tukaj se zdi vojna še bolj absurdna

02. 03. 2025 11.21

Papež Frančišek je preživel še eno mirno noč, so davi sporočili iz rimske klinike Gemelli, kjer se papež zdravi že več kot dva tedna. V Vatikanu dodajajo, da papež počiva in da njegovo stanje ostaja stabilno. Zgodaj popoldne je tiskovni urad Svetega sedeža objavil tudi nagovor papeža ob molitvi med okrevanjem v bolnišnici. Papež ima običajno nedeljsko molitev na Trgu svetega Petra.

Papeževo stanje ostaja stabilno, glede prognoze zdravniki ostajajo zadržani

01. 03. 2025 08.45

Zdravstveno stanje papeža Frančiška ostaja stabilno, so zvečer sporočili iz rimske klinike Gemelli, kjer se papež zdravi že več kot dva tedna. Dodali so, da ga izmenjaje zdravijo z neinvazivno mehansko ventilacijo oziroma dovajanjem kisika, novih dihalnih stisk pa ni imel. Glede prognoze zdravniki ostajajo zadržani.

Hvaležna starša: Valentino živi samo zato, ker je bila operacija v Sloveniji

21. 02. 2025 09.47

Zdravniki v UKC Ljubljana so dosegli nov mejnik v medicinski stroki in uspešno presadili srce komaj šestmesečnemu dojenčku. Malemu Valentinu je zaradi genske bolezni srčne mišice odpovedalo srce. Za postopkom transplantacije stoji ekipa izjemnih strokovnjakov, ki so bili sposobni dobro sodelovati in premorejo tudi veliko empatije. Na novinarski konferenci so povedali, da je njihov uspeh grenka sreča, saj to pomeni, da je nekomu drugemu nekje umrl otrok. Spregovorila sta tudi starša malega pacienta in povedala, da se počuti dobro. "Valentino je danes desetmesečnik, pri katerem nihče ne bi opazil, da je prestal takšno operacijo. Plazi se, skoraj že hodi, se ves čas smeji in odlično sprejema zdravila!"

Wembanyama zaradi krvnega strdka že končal sezono

20. 02. 2025 19.29

Mladi zvezdnik košarkarskega moštva San Antonio Spurs Victor Wembanyama je že zaključil s sezono. 21-letnemu Francozu so namreč po vrnitvi s tekme vseh zvezd odkrili krvni strdek v desni rami in zato vsaj do konca rednega dela sezone ne bo igral košarke. To je za Spurse že druga tovrstna ovira, saj je že novembra legendarni trener Gregg Popovich utrpel možgansko kap, po kateri se še ni vrnil na klop moštva.

Papežu diagnosticirali pljučnico, vernike prosi, naj molijo zanj

18. 02. 2025 11.59

Vatikan je sporočil najnovejše informacije glede zdravstvenega stanja papeža Frančiška, ki se zdravi v bolnišnici. Njegova klinična slika je kompleksna, so navedli in dodali, da so zdravniki papežu diagnosticirali obojestransko pljučnico, vnetje obeh pljučnih kril. Frančišek vernike poziva, naj molijo zanj.

Svitu sta odpovedali obe ledvici, a upanje je v revolucionarnem zdravljenju

16. 02. 2025 12.10

Ste že slišali za atipični hemolitično - uremični sindrom oziroma AHus? Gre za zelo redko sistemsko bolezen, ki je posledica napake v delovanju obrambnega sistema telesa. Začne se nenadno, lahko kadarkoli v življenju, povzroča pa odpoved ledvic in drugih organov. Za to redko boleznijo se v Sloveniji zdravijo le trije otroci. Med njimi šestletni Svit, ki je pred dobrim letom čez noč hudo zbolel, namesto na težko pričakovane počitnice pa odšel na urgentno zdravljenje v bolnišnico. K sreči imamo v Sloveniji v zadnjih letih za to bolezen na voljo revolucionarno, a dolgotrajno zdravljenje, ki preprečuje tudi nevarne ponovitve bolezni.

V Beljaku z nožem napadel mimoidoče: umrl najstnik, pet poškodovanih

15. 02. 2025 19.44

V neposredni bližini Slovenije, v Beljaku na avstrijskem Koroškem se je popoldan zgodil napad z nožem. 23-letnik je na ulici napadel mimoidoče in ranil več oseb. Poškodbe so bile za 14-letnika usodne. Motiv za napad za zdaj še ni znan, preiskovalci trenutno ne izključujejo ničesar. Odzivi že prihajajo iz avstrijske politike; zahtevajo "najhujše" posledice za storilca.

So lahko mladi zasvojeni z nikotinskimi vrečkami kot s heroinom?

30. 01. 2025 06.00

Epidemija – elektronskih cigaret, fug in nikotinskih vrečk – med mladimi. Uporabljajo jih že v prvi triadi osnovnih šol – na šolskih hodnikih, v toaletnih prostorih, tudi med poukom. V zadnjem času popularne nikotinske vrečke vsebujejo nikotin, ki je močno zasvajajoča droga enako kot heroin ali kokain. Z njim se lahko zastrupimo ali predoziramo, za majhne otroke je v velikih količinah celo smrtno nevaren.

Spregovoril eden od dveh preživelih: 'Odprl sem oči in videl, da so me rešili'

29. 12. 2024 18.07

Skoraj vsi, ki so se v času nesreče nahajali na letalu Jeju Air, so umrli. Znano je že, da gre za eno najsmrtonosnejših letalskih nesreč v zgodovini Južne Koreje. Od 181 oseb na krovu naj bi namreč preživela le dva člana posadke, ki sta se v času strmoglavljenja nahajala v zadnjem delu letala. Eden od njiju je 33-letni stevard, ki je pri zavesti, a ima zlomljeno hrbtenico, ramena in rebra. Trenutno ga zdravijo na oddelku za intenzivno nego.

'Počivaj v miru, mali angelček': po napadu na zagrebški šoli zagorele sveče

20. 12. 2024 17.17

Po napadu na osnovni šoli, ki je dopoldan pretresla Zagreb in celotno Hrvaško, so v okrožju Prečko zagorele sveče, prisotni pa polagajo tudi cvetje, igrače in sporočila. 19-letni storilec je v napadu ubil komaj sedem let starega otroka, še štiri osebe pa je ranil. Hrvaška je za soboto razglasila dan žalovanja.

Na psihiatrični kliniki inšpekcija: 'Rotila sem jih, naj ga ne izpustijo'

20. 12. 2024 11.39

Hrvaško je pretresel grozljiv napad na zagrebški osnovni šoli, javnost pa se sprašuje, kdo je 19-letnik, ki je poškodoval več oseb in ubil sedemletnega otroka. Oglasila se je napadalčeva mama, ki je povedala, da je zdravnika rotila, naj ga ne izpusti iz psihiatrične klinike, vendar pa njene prošnje niso bile uslišane. Zdravnik ga je namreč odpustil v domačo oskrbo. Zdravstveno ministrstvo je zdaj na Psihiatrični kliniki Sveti Ivan uvedlo inšpekcijski nadzor, v javnost pa so prikapljale prve informacije o storilcu, potem ko so ga odpeljali v bolnišnico Sveti Duh.

Hudo poškodovana učiteljica tik pred odhodom v pokoj, poskušala naj bi zaščititi učence

20. 12. 2024 11.36

Po zadnjih podatkih je bilo v napadu v Zagrebu poškodovanih pet oseb, in sicer trije učenci, učiteljica in napadalec. Sedemletni otrok 1. b razreda je umrl. Dve polnoletni osebi, žensko in moškega, so sprejeli v bolnišnico Sv. Duh. Učiteljica naj bi poskušala zaščititi učence, to pa je njena zadnja generacija pred odhodom v pokoj.

S šestimi otroki dva meseca na Madagaskarju

06. 12. 2024 06.00

Si predstavljate, koliko priprav je potrebnih, da greš z otroki na taborjenje? Da premisliš vse scenarije in si mirno lahko rečeš "Nič nas ne more presenetiti"? Tako, premišljeno in odgovorno sta se na dvomesečno bivanje v misijonu Ampitafa na Madagaskarju pripravila tudi Eva in Gašper Fortuna, ki sta v ta odročen kraj sveta, kjer domačini živijo brez vode in elektrike, s svojimi šestimi otroki, starimi od 6 do 14 let, upala le zato, ker sta zdravnika. Ker če bi šlo kaj narobe, bi bilo zdravje njunih otrok odvisno le od njiju.

Najmlajše paciente jeseniške bolnišnice so obiskali Božički akrobati

05. 12. 2024 16.39

Medtem ko otroci čakajo Miklavža, je na Jesenice pohitel še en dobri mož, drugi po vrsti, Božiček. In med otroke, ki se zdravijo v tamkajšnji bolnišnici, poslal tri svoje pomočnike. Ki so, kot se je izkazalo, pravi akrobati. V Božičke so bili namreč preoblečeni gorski reševalci, ki so bolne otroke na Jesenicah obiskali že deseto leto zapored. Kakšnih daril so se letos lahko razveselili najmlajši pacienti in seveda, kaj si najbolj želijo?

Vse o nujni medicinski pomoči 'po novem': rešilec v povprečno 15 minutah in boljša oskrba?

27. 11. 2024 08.38

Organizacija nujne medicinske pomoči ostaja ena najbolj perečih tem v državi. Paciente skrbi, kdaj bo do njih prišlo reševalno vozilo, če dežurne službe ne bo v njihovem lokalnem zdravstvenem domu – se bo to zgodilo v eni uri namesto v nekaj minutah? Zaskrbljene so lokalne skupnosti. V uredništvo smo te dni med drugim prejeli pismo, da naj bi zaradi načrtov reorganizacije zdravniki zapuščali sistem zdravstvene oskrbe na Koroškem. Ob poplavi različnih informacij in pričakovanju dodatnega kaosa v sistemu pa osrednje vprašanje ostaja jasno – kdo in kako hitro bo zagotovil pomoč, ko jo potrebujemo?

Ustavno sodišče presodilo: omejitev umetnega oplojevanja neustavna

26. 11. 2024 10.19

Ustavno sodišče je presodilo, da je ureditev, po kateri samske ženske in ženske v istospolnih partnerskih zvezah niso upravičene do postopkov oploditve z biomedicinsko pomočjo, neustavna. Državni zbor mora zdaj v roku enega leta sprejeti popravek zakona. V največji vladni stranki pa so zagotovili, da se bodo nemudoma lotili priprave ustreznih zakonskih rešitev.

Respiratorna obolenja v porastu, v zadnjem letu več primerov atipične pljučnice

22. 11. 2024 07.50

Na ljubljanski infekcijski kliniki so v zadnjem letu zdravili večje število bolnikov, ki so zdravljenje potrebovali zaradi okužbe z bakterijo Mycoplasma pneumoniae. Ta povzroča sindrom atipične pljučnice. Trenutno pa zdravijo tudi druge bolnike, ki zdravljenje potrebujejo zaradi zimskih respiratornih obolenj.

(Pre)polna miza ali prazna denarnica: vrača se celo skorbut

18. 11. 2024 05.57

Skorbut, bolezen pomanjkanja vitamina C, se znova pojavlja zaradi naraščajočih življenjskih stroškov, nezdravega načina življenja in povečanja števila bariatričnih operacij, opozarjajo zdravniki v poročilu BMJ Case Reports.

Zaradi alkohola v Sloveniji vsak dan umreta vsaj dve osebi

07. 11. 2024 06.00

Odrasel Slovenec popije kar 9,7 litrov čistega alkohola. Temu moramo prišteti še dva litra neregistrirane porabe. Slovenija je vseskozi nad povprečjem evropskih držav, kjer se že sicer popije največ alkohola. Posledice pa skrb vzbujajoče. Lani je zaradi alkohola umrlo 913 ljudi. Vsak dan namreč umreta vsaj dve osebi, ki sta zboleli zaradi alkohola. Skoraj polovica jih je umrla zaradi alkoholne bolezni jeter, na drugem mestu zaradi duševnih in vedenjskih motenj. Alkohol povzroča tudi rakava obolenja. So pa tudi abstinenti, ki alkohola ne pijejo, v Sloveniji jih je približno 20 odstotkov. Med njimi je tudi Mijo Levačič, ki se je pred 36 leti ozdravil odvisnosti od alkohola.

Po povratku iz vojne: 'Odšel je iz Gaze, vendar Gaza ni odšla iz njega'

21. 10. 2024 19.14

V Gazi so trpljenju priča tudi mnogi izraelski vojaki, ki se domov vračajo povsem drugačni. Eden izmed takih je tudi 40-letni Eliran Mizrahi, ki se je iz Gaze vrnil z velikimi posledicami. Šest mesecev po tem, ko se je vrnil, se je boril s posttravmatsko motnjo, takih je še mnogo. A kaj naj na to rečejo Palestinci v Gazi? Za njih posttravmatska stresna motnja sploh ne obstaja.

Bela žogica s čarobno močjo

20. 10. 2024 17.57

Bolezen, ki človeka počasi spreminja pred očmi nemočnih svojcev, je našla vztrajnega nasprotnika. Lopar, ki zdravi. Ne samo telo, ampak tudi duha. Tako je prepričanih tudi vse več strokovnjakov, ki bolnike s Parkinsonovo boleznijo spodbujajo k igranju pingponga, s katerim si dokazujejo, da vendarle niso tako nemočni, kot jim skuša dokazati njihovo pešanje motoričnih in kognitivnih sposobnosti. Tisti, ki v to trdno verjamejo, so se ta teden z vseh koncev sveta, od ZDA do Japonske, zgrnili v Slovenijo in se pomerili na svetovnem prvenstvu PingPongParkinson.

Zdravniki opozarjajo: Naša največja bolnišnica dobi premalo denarja

18. 10. 2024 06.09

"Gre za strokovno nesprejemljivo prakso Zavoda za zdravstveno zavarovanje pri postavljanju diagnoze in zdravljenju slabokrvnosti pri bolnikih z rakom," opozarjajo zdravniki na ljubljanskem UKC-ju na čelu s Samom Zverom. Sistem postavljanja diagnoz, na podlagi katerega Zavod plačuje storitve kliničnemu centru, je namreč po mnenju zdravnikov postavljen tako, da ne predvideva vseh stroškov bolnišnične oskrbe, kar posledično pomeni, da naša največja bolnišnica za zdravljenje bolnikov dobi premalo denarja.

Zaplet pri gradnji onkologije: ministrica zahteva vso dokumentacijo

15. 10. 2024 19.50

Bizaren resničnosti šov – s temi besedami so bolniki z rakom, ki se zdravijo v mariborskem kliničnem centru, pospremili nov zaplet pri gradnji onkološkega oddelka, ki smo ga razkrili v naši večerni oddaji. Zaradi nerazrešenega spora s stanovalci sosednje stavbe in s tem nastale zamude bi lahko davkoplačevalci za gradnjo odšteli še dodatnih 2,3 milijona evrov. Kdo bo prevzel odgovornost za dodatne stroške? Bo to ministrica za zdravje ali direktor Urada za investicije v zdravstvu?

Zakonca pojedla strupeno gobo, začela halucinirati in izgubila zavest

07. 10. 2024 11.08

V ljubljanskem kliničnem centru zdravijo starejši par, ki je pojedel izjemno strupeno gobo – panterjevo mušnico. Pomotoma sta jo zamenjala z bisernico, ki pa je pogojno užitna goba. Dve uri po obroku je zakoncema postalo slabo, začela sta halucinirati, nato pa sta izgubila zavest. S helikopterjem so ju prepeljali v klinični center, kjer so ju intubirali.

Se bo gradnja mariborske onkologije podražila še za dva milijona?

05. 10. 2024 07.00

Kako zadovoljstvo predsednika vlade in zdravstvene ministrice ob ogledu gradnje onkologije v Mariboru, kjer bijejo plat zvona, kjer bolnike v verjetno najhujšem obdobju življenja zdravijo skorajda na gradbišču, gledajo bolniki z rakom? So tudi oni zadovoljni, pomirjeni? Ministrica je dejala, da so se z veseljem oglasili na lokaciji ter si ogledali, kako gradnja napreduje. Pa tudi, da "so postopki trajali, a dlje so trajali zaradi pritožb sosedov, lastnikov sosednjih zgradb na Masarykovi". Še vedno pa je v zraku vprašanje, ali bodo gradbinci zahtevali še plačilo pogodbenih kazni. Se bo gradnja mariborske onkologije podražila še za dva milijona? Na ministrstvu niso našli pol milijona za razliko ob cenitvi stanovanj, dva milijona bo pa šlo?

Kdo je kriv za zamudo pri začetku gradnje mariborske onkologije?

04. 10. 2024 06.00

Po mesecu dni, ko sta se predsednik vlade Robert Golob in ministrica Valentina Prevolnik Rupel vendarle pojavila na onkologiji v Mariboru, kjer onkološke bolnike zdravijo ob velikem hrupu in celo na hodnikih, je premier izjavil, da je zadovoljen. "Stroji so na gradbišču, spor s stanovalci ne vpliva več na gradnjo," pravi. V isti sapi pa dodaja, da bodo izgubljeni čas, ko je gradnja zaradi spora zastala, nadoknadili. A stroji bi na onkologiji lahko brneli že leto dni, če bi na ministrstvu za zdravje dosegli dogovor o ceni kvadratnega metra stanovanja s stanovalci Masarykove, ki so se ravno zaradi tega pritožili na gradbeno dovoljenje za gradnjo onkologije. Kaj na vse to pravi zdravstvena ministrica Valentina Prevolnik Rupel?

Kako ravnati v primeru ugriza kače? Izsesavanje rane ni priporočljivo

03. 10. 2024 19.13

Kako ravnati, če nekje v naravi srečate strupeno kačo oziroma pri nas modrasa ali gada? Paničen tek nam ne bo pomagal, pojasnjujejo biologi. V ljubljanskem Kliničnem centru so pred kratkim s protistrupom uspešno zdravili moškega, ki ga je v roko ugriznil modras. Letno pa obravnavajo in zdravijo pet do deset takšnih primerov ugrizov kač, kjer bolnik potrebuje protistrup.