zdravila

Vstavitev posebne črpalke

03. 07. 2001 00.00

Kateter oz. cevčico kirurgi vpeljejo v hrbtenični kanal, po katerem se v zelo majhnih odmerkih direktno na površino hrbtenjače dovaja zdravilo. Črpalko vstavijo v podkožje trebuha. "Uporabljamo jo samo za najtežje paciente, ki jih dejansko zelo mučijo in ovirajo krči - mišični spazmi, kot jim pravimo - ali pa hude bolečine in tem pacientom lahko olajšamo življenje ter rehabilitacijo," je dejal prof. Milan Gregorič iz Inštituta RS za rehabilitacijo.

Po konferenci o aidsu

29. 06. 2001 00.00

Končala se je tridnevna konferenca Združenih narodov o aidsu, prva konferenca OZN o zdravstveni temi sploh. Medtem ko so na nepravičnost pri možnostih zdravljenja vse dni konference pred Palačo združenih narodov opozarjali protestniki, pa naj bi se s sprejeto deklaracijo število okuženih skušalo zajeziti. Šestintrideset milijonov ljudi po vsem svetu je okuženih z virusom Hiv, s "kugo današnjega časa". Od tega jih petindvajset milijonov živi v Podsaharski Afriki. "V Afriki razpadajo cele države, družbe, tako ekonomsko, kulturno kot tudi socialno. Rušijo se tradicije in norme, tako, da je skrajni čas za ukrepanje," pravi Dušan Keber, minister za zdravje, ki je na posebnem zasedanju Generalne skupščine OZN zastopal Slovenijo.

Kmalu rezultati prvega aids cepiva

27. 06. 2001 00.00

Predsednik Mednarodne pobude za cepivo proti aidsu (IAVI) Seth Berkley je v New Yorku dejal, da naj bi bili do konca tega leta znani rezultati uspešnosti prvega cepiva proti aidsu, ki ga razvija farmacevtsko podjetje VaxGen iz kalifornijskega Brisbana, imenuje pa se AIDSVAX. Trenutno naj bi potekala zadnja faza preizkusov na ljudeh. Omenjeno cepivo sestavlja protein, ki se nahaja na zunanji plasti virusa HIV, z njim pa naj bi vzpodbudili človeško telo, da razvije protitelesa. Berkley je novico sporočil na posebnem zasedanju Generalne skupščine OZN o aidsu, ki naj bi se s sprejemom sklepne deklaracije končala v sredo.

Proizvodnja amoksiklava ustrezna

26. 06. 2001 00.00

Farmacevtska družba Lek je prejela potrdilo angleške inšpekcije Medical Control Agency (MCA) o ustreznosti proizvodnje na Prevaljah, kjer Lek izdeluje antibiotik amoksiklav. Prejeta avtorizacija pomeni izpolnitev enega od ključnih pogojev za Lekov vstop na angleški trg antibiotikov. Naslednji korak za dokončen vstop Leka na angleški trg sta registracija zdravila in dogovor o trženju z angleškim partnerjem, so sporočili iz Leka.

Že 47 žrtev potresa v Peruju

24. 06. 2001 00.00

V potresu z močjo 7,9 stopnje po Richterjevi lestvici, ki je ponoči stresel Peru, je po prvih podatkih umrlo najmanj 47 ljudi, okoli 550 pa jih je ranjenih. Reševalne akcije še tečejo, oblasti pa se bojijo, da bo število žrtev mnogo večje.

Češki Lek praznuje

13. 06. 2001 00.00

Ljubljanska farmacevtska družba Lek letos praznuje kar nekaj obletnic delovanja na svojih ključnih trgih v tujini, med njimi je tudi 10. obletnica delovanja družbinega podjetja na Češkem. Po besedah direktorja Leka za srednjo in vzhodno Evropo Andreja Prade je češki trg z več kot 10 milijoni prebivalcev zahteven trg, zato si bo ljubljanska družba prizadevala za zvišanje svojega tržnega deleža na omenjenem trgu. To pa naj bi dosegli s krepitvijo navzočnosti na češkem trgu, povezovanje z drugimi češkimi farmacevtskimi družbami in z nekaterimi novimi investicijami. Lek trenutno z 1,7-odstotnim tržnim deležem zaseda 14. mesto, med 300 farmacevtskimi podjetji, ki so navzoči na češkem trgu.

Ramos padel na dopinškem testu

08. 06. 2001 00.00

Pri brazilskem obrambnem igralcu atenskega nogometnega kluba AEK, Rodrigu Ramosu, so v telesu našli sledove prepovedanega steroida. To je že drugi primer dopinga v atenskem AEK v zadnjih dveh mesecih. "Ne morem takoj opravičiti teh nepričakovanih dogodkov, saj v zadnjih mesecih nisem vzel niti kakšnega zdravila proti prehladu," je dejal 21-letni Brazilec. Sedaj vodstvo kluba čaka še na izvide drugega testa.

Irak proti podaljšanju programa

01. 06. 2001 00.00

Irak je danes zavrnil podaljšanje izvajanja humanitarnega programa Združenih narodov nafta za hrano za mesec dni. Varnostni svet ZN je dogovor o tem dosegel sinoči, ustrezno resolucijo pa naj bi sprejeli danes, tri dni pred iztekom veljavnosti tekočega dela programa. VS ZN naj bi si tako zagotovil dodaten čas za razpravo o reformi sankcijskega režima proti Iraku. Kot je na današnjem srečanju z veleposlaniki Rusije, Kitajske in Tunizije v Bagdadu dejal podpredsednik iraške vlade in začasni zunanji minister Tarik Aziz, je takšen predlog nesprejemljiv zaradi zamisli o t.i. inteligentnih sankcijah, ki jih je Irak že zavrnil.

Program Nafta za hrano še en mesec

01. 06. 2001 00.00

Varnostni svet ZN je danes soglasno sprejel resolucijo, ki omogoča revizijo sankcij proti Iraku v roku enega meseca. Z resolucijo, ki so jo sprejeli tri dni pred iztekom veljavnosti tekočega dela programa, so izvajanje humanitarnega programa ZN nafta za hrano podaljšali le za mesec dni in ne za pol leta, kot je bilo v navadi doslej. Program nafta za hrano Iraku omogoča prodajo nafte pod nadzorom ZN, v zameno za to pa lahko kupuje hrano, zdravila ter nekatere druge civilne potrebščine.

Antibiotiki niso vedno rešitev

29. 05. 2001 00.00

Starši pogosto pritiskajo na zdravnike, naj otroku predpišejo kakšen antibiotik, čeprav je mogoče z njim uspešno zdraviti le bakterijske ne pa tudi virusnih okužb, kamor sodi večina otroških bolezni. "Žal se pogosto dogaja, da starši po nekaj dneh, ko se stanje izboljša, prekinejo z zdravljenjem, kar potem čez čas vodi do ponovitve same bolezni ali pa tudi, ko se stanje poslabša ponovno prisilijo zdravnika, da se odločijo za novo zdravilo, drugačno ali pa neustrezno poveča odmerke zdravil," je povedal direktor pediatrije Ciril Kržišnik.

Višje premije pri Vzajemni

28. 05. 2001 00.00

Vzajemna zdravstvena zavarovalnica bo s 1. julijem povišala premije prostovoljnega zdravstvenega zavarovanja za 5,8 odstotka. To pomeni, da bo premija v povprečju višja za 189 tolarjev. Kot so sporočili iz Vzajemne, je glavni razlog za podražitev visoka rast stroškov zdravstvenih storitev v prvem letošnjem trimesečju, ki je presegla pričakovana in načrtovana gibanja.

WHO zaseda v Ženevi

14. 05. 2001 00.00

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) želi vsem ljudem na svetu zagotoviti enakopravno zdravljenje, saj zdravje predstavlja enega izmed predpogojev za gospodarski razvoj, je danes v Ženevi ob odprtju letnega zasedanja organizacije povedala njena predsednica Gro Harlem Brundtland. V uvodnem govoru dvotedenskega zasedanja, ki se ga udeležuje 191 držav članic WHO, je Brundtlandova poudarila, da so okoliščine za zagotavljanje zdravja po svetu trenutno zelo primerne, zato organizacija te priložnosti ne sme zamuditi.

Mutombu nagrada J. W. Kennedy

06. 05. 2001 00.00

Košarkar Philadelphie 76'ers Dikembe Mutombo je dobitnik letošnje nagrade J. Walter Kennedy, ki jo Združenje poklicnih košarkarskih novinarjev podeljuje za posebne dosežke na humanitarnem področju. Mutombo je v zadnjih letih namenil več milijonov dolarjev za graditev bolnišnice v svojem rodnem Kongu , ustanovil pa je tudi fundacijo, ki skrbi za pomoč prebivalcem Konga. Nagrada J. Walter Kennedy, ki so jo poimenovali po bivšem komisarju lige NBA, se podeljuje od leta 1975.

Emmo Bonino prepeljali v bolnišnico

02. 05. 2001 00.00

Zdravniki milanske bolnišnice so izrazili zaskrbljenost zaradi zdravstvenega stanja italijanske političarke Emme Bonino, ki že štiri dni gladovno stavka in so jo sinoči prepeljali v bolnišnico, kjer je zavrnila vsa zdravila. Zdravnike v bolnišnici Sao Paolo skrbi njeno srce in bi zato lahko zanjo odredili obvezno zdravljenje. 53-letna političarka, ki je shujšala za štiri kilograme, ima težave z neenakomernim srčnim utripom, prav tako pa kaže znake dehidracije.

Whitaker zapustil bolnišnico

02. 05. 2001 00.00

Bivši olimpijski in večkratni svetovni prvak v boksu Američan Pernell Whitaker je po zastrupitvi s kokainom že zapustil bolnišnico v Virginiji. Ameriški boksar, ki je bil znan po tem, da je imel v preteklosti težave z alkoholom in drogami, in so ga v bolnišnico prepeljali zato, ker je vzel prevelik odmerek kokaina, zanika, da se je drogiral: "Za vse življenje si bom zapomnil lekcijo, da zdravila in alkohol ne gredo skupaj. Zaradi kombinacije obeh sem doživel nekakšno alergično reakcijo in manjši napad. Hvaležen sem svojemu dekletu, ki mi je s klicem na "113" rešila življenje," je ob odhodu iz bolnišnice povedal Whitaker.

Vrtanje zob že pred 8000 leti

13. 04. 2001 00.00

Prebivalci Azije so že pred 8000 leti popravljali zobe z vrtalnim strojem s kamnito konico, dokazuje študija ameriških strokovnjakov, piše ameriški časnik New Scientist.

Nižje cene zdravil in bencina

05. 04. 2001 00.00

Naftna industrija Srbije je neupravičeno podražila bencin in plinsko olje, zato bo morala cene vrniti na raven pred 1. aprilom. Cene motornega bencina in plinskega olja so se 1. aprila podražile za povprečno 3,5 dinarja za liter (na 38 dinarjev) in bodo zdaj kmalu vrnjene na prejšnjo raven.

Svetovni dan boja proti tuberkulozi

24. 03. 2001 00.00

Za tuberkulozo v svetu vsako leto zboli okrog osem milijonov ljudi, približno tretjina svetovnega prebivalstva pa naj bi bila okužena z bacilom tuberkuloze. To sta le dva podatka o razširjenosti te bolezni, ki jih je ob današnjem svetovnem dnevu boja proti tuberkulozi, 24. marcu, mogoče zaslediti v sporočilih Svetovne zdravstvene organizacije (WHO). WHO letos opozarja, da je tuberkuloza tesno povezana s še eno pandemijo sodobnega sveta - HIV/aidsom, saj je tuberkuloza vodilni vzrok smrtnosti pri ljudeh, okuženih z virusom HIV. Zato so se v Svetovni zdravstveni organizaciji povezali s programom UNAIDS, ki poteka v okviru Združenih narodov. Kot ocenjujejo, naj bi bilo namreč kar 12 odstotkov bolnikov s tuberkulozo okuženih tudi s HIV, v afriških državah z najvišjo stopnjo okuženosti z omenjenim virusom pa naj bi se ta delež povzpel na 45 odstotkov. Kot je že ob lanskem svetovnem dnevu boja proti tuberkulozi opozorila WHO, pa je skrb vzbujajoč trend večanja števila tistih povzročiteljev, ki so odporni tudi na najučinkovitejša zdravila.

Obisk delegacije iz Belgije

19. 03. 2001 00.00

V Slovenijo je včeraj prispela vladno-gospodarska delegacija iz belgijske Valonije. Delegacijo, ki bo dvodnevni uradni obisk v Sloveniji začela danes, sestavlja 12 valonskih podjetij, vodi pa jo podpredsednik belgijske regije Valonije in minister za gospodarstvo, znanost in tehnologijo ter zunanjo trgovino Serge Kubla. Med obiskom v Sloveniji se bo sestal z gostiteljico, ministrico za gospodarstvo Teo Petrin, njegovi sogovorniki pa bodo tudi zunanji minister Dimitrij Rupel, minister za evropske zadeve Igor Bavčar ter minister za okolje in prostor Janez Kopač.

Inflacija v Sloveniji

17. 03. 2001 00.00

Precej višje so cene alkoholnih pijač in tobaka, podražila sta se tudi avtobusni in železniški promet. Že lani se je prevoz zaradi visokih cen nafte podražil za 12 odstotkov, stanovanjski stroški pa za skoraj 19 odstotkov. Še bolj so se lani dvignile cene v zdravstvu. Zdravstvene in zobozdravstvene storitve so se januarja letos sicer pocenile, zdravila pa so se podražila. Dokler bodo s cenami rasle tudi plače, standard ne bo nižji. Visoko inflacijo oziroma podražitev življenjskih potrebščin pa seveda bolj občutijo tisti z nižjimi dohodki. Kljub podražitvam na statističnem uradu napovedujejo, da se bo kupna moč povečevala, s tem, da bo inflacija še nekoliko rasla.

Humanitarna pomoč za Banja Luko

17. 03. 2001 00.00

Župan in podžupan novomeške mestne občine Anton Starc in Marjan Somrak bosta danes med obiskom v Banja Luki vodstvu tamkajšnje bolnišnice izročila humanitarno pomoč v vrednosti 6 milijonov tolarjev, v kateri se nahajajo zdravila, sanitetni material in prehrambeni izdelki. Do obiska je prišlo na pobudo Slovenskega odbora za Unicef, ki je lani izvedel za izjemno slabe razmere v otroškem oddelku banjaluške bolnišnice. Slovenski odbor za Unicef je novomeško občino, ki je bila lani razglašena za Unicefovo "Otrokom prijazno mesto", pozval k zbiranju humanitarne pomoči za banjaluško bolnišnico. Omenjena občina je poleg svojega prispevka zbrala tudi humanitarno pomoč podjetij Krka, Lek, Žito, Pejo-trading, Rdečega križa Slovenija in bolnišnice Novo mesto. V okviru obiska se bo novomeški župan sešel tudi s predstavniki slovenske skupnosti Banja Luka, obiskal bo tudi pouk slovenskega jezika, v katerem sodeluje 40 otrok različnih starosti. Mladim bo izročil knjige, darilo Tiskarne novo mesto, in zvezke, darilo Slovenskega odbora za Unicef.

Cepivo brez dovoljenja za promet

12. 03. 2001 00.00

Za cepljenje proti otroški paralizi pri nas uporabljajo tudi cepiva, ki nimajo dovoljenja za promet. Kot kaže, se je praksa interventnega uvoza in uporabe teh neregistriranih cepiv za obvezno cepljenje otrok precej razširila, čeprav zakon to dovoljuje le izjemoma. Pri preverjanju kakovosti in varnosti krvnih preparatov in cepiv je namreč zaradi morebitnih stranskih učinkov ali prenosa nalezljivih bolezni potrebna posebna previdnost.

Keber ne vidi razlogov za skrb

12. 03. 2001 00.00

Na podlagi uvoznih dovoljenj urada za zdravila za cepljenje otrok pri nas zdravniki uporabljajo tudi cepiva, ki nimajo dovoljenja za promet. Zato tudi niso šla skozi zahteven večmesečni postopek registracije, med katerim preverjajo njihovo neoporečnost. Takšni previdnostni ukrepi so potrebni zaradi širjenja bolezni norih krav in njene človeške različice. Cepiva namreč vsebujejo tudi pripravke človeškega in živalskega izvora, med katerimi je tudi goveji serum.

Uporaba cepiv brez dovoljenja za promet

11. 03. 2001 00.00

Za cepljenje proti otroški paralizi pri nas uporabljajo tudi cepiva, ki nimajo dovoljenja za promet. Kot kaže, se je praksa interventnega uvoza in uporabe teh neregistriranih cepiv za obvezno cepljenje otrok precej razširila, čeprav zakon to dovoljuje le izjemoma. Pri preverjanju kakovosti in varnosti krvnih preparatov in cepiv je namreč zaradi morebitnih stranskih učinkov ali prenosa nalezljivih bolezni potrebna posebna previdnost.

Zadnja možnost za uskladitev

11. 03. 2001 00.00

V teh dneh na Zavodu za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) prejemajo še zadnje pripombe, ki so jih k splošnemu dogovoru, s katerim se določa obseg in financiranje zdravstvenih programov za letošnje leto, oblikovali partnerji v zdravstvu. Ti se podobno kot prejšnja leta v pogajanjih niso uspeli uskladiti o vseh vprašanjih. Zato bo o preostalih, še odprtih vprašanjih odločala arbitraža.

Aspirin zmanjšuje nevarnost raka

11. 03. 2001 00.00

Najnovejše raziskave so pokazale, da ženskam, ki jemljejo aspirin, grozi manjša nevarnost, da bodo zbolele za rakom na jajčnikih. Študija je pokazala, da je pri ženskah, ki so v obdobju šestih mesecev jemale aspirin tri ali večkrat na teden, bila manjša nevarnost epitelnega raka na jajčnikih kot pri drugih ženskah.

Aventis lani povečal dobiček

03. 03. 2001 00.00

Francosko-nemški farmacevtski gigant Aventis je lani po nerevidiranih podatkih imel 1,13 milijarde evrov dobička, dobiček leta 1999 pa je znašal 691 milijonov evrov. Prihodek družbe se je lani povzpel na 22,3 milijarde evrov, potem ko je leto prej dosegel 20,45 milijarde evrov.

Nevarna so tudi cepiva

28. 02. 2001 00.00

Zaradi nevarnosti prenosa bolezni norih krav na ljudi so po novem izbruhu te bolezni v Evropi prepovedali uporabo tkiv iz govedine, na katerih gojijo sestavine za cepiva. Čeprav uvožena cepiva v Sloveniji strogo nadzorujejo, za cepljenje otrok uporabljajo tudi cepiva, ki pri nas niso registrirana.

Ruska delegacija obiskala GZS

26. 02. 2001 00.00

Delegacija Moskovske pokrajine, ki je danes dopotovala na obisk v slovensko glavno mesto, se je popoldne v prostorih Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) sestala z vodilnimi slovenskimi poslovneži, predsednik GZS Jožko Čuk in predsednik Trgovinske in industrijske zbornice Moskovske pokrajine Ruslan Olegovič Višnjevski pa sta ob tej priložnosti podpisala sporazum o sodelovanju med zbornicama. V okviru obiska delegacije iz Moskve so podpisali tudi sporazum med kranjskim podjetjem Iskratel in moskovskim podjetjem Elektrosvjaz o dobavi telefonskih central v vrednosti 1,3 milijona dolarjev.

Humanitarna pomoč za Indijo

22. 02. 2001 00.00

Rdeči križ Slovenije (RKS) in republiška uprava za zaščito in reševanje sta danes za prizadete zaradi potresa v Indiji odpremila humanitarno pomoč, ki vsebuje odeje, šotore, zdravila in aparate za filtriranje vode. Skupna vrednost pomoči znaša 15 milijonov tolarjev. Gre za prvo takšno pomoč iz katere od srednjevropskih držav. Zaradi velikih potreb pa že pripravljajo novo pošiljko.