zdravila

Nezadovoljni pacient zaposlenim v ZD Kamnik grozil, da jim bo polomil noge

15. 03. 2023 15.13

Predsednica Zdravniške zbornice Slovenije Bojana Beović ob novem primeru verbalnega nasilja nad zdravstvenimi delavci poudarja, da bi bilo treba v družbi poskrbeti za zmanjšanje nasilne komunikacije. Nezadovoljni pacient je namreč zaposlenima v družinski ambulanti v Zdravstvenem domu Kamnik grozil, da bo vsem v ZD polomil noge.

Revizija poslov UKC Ljubljana: 'Odprli smo pandorino skrinjico'

15. 03. 2023 07.55

Revizija poslov Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Ljubljana je ob pogostem nespoštovanju predpisov pokazala tudi, da se med podjetji, ki dobavljajo kliničnemu centru, pojavljajo tudi zaposleni v UKC. Tako ministrstvo za zdravje kot vodstvo bolnišnice sta napovedala ukrepanje.

Za obljubami strokovnjakov po vitki postavi se skriva več milijonov evrov

13. 03. 2023 10.25

Za obljubami in prepoznavnostjo zloglasne 'čudežne injekcije', ki pomaga pri izgubi kilogramov, se skriva več deset milijonov evrov. Proizvajalec zdravila, v osnovi namenjenega sladkornim bolnikom, je namreč več zdravstvenim organizacijam in strokovnjakom, pa tudi poslancem, prikrito plačeval za t. i. 'priporočila' oziroma oglaševanje, razkrivajo britanski mediji.

Ostro nad ZZZS: 'Želijo si statusa zabijalca zadnjega žeblja v krsto javnega zdravstva'

13. 03. 2023 09.32

Potem ko je generalna direktorica ZZZS dejala, da klicni centri ne morejo reševati problematike, ki je nastala zaradi omejitve števila pacientov pri določenem zdravniku, je predsednik sindikata PRAKTIK.UM v ostrem odzivu zapisal, da se v ZZZS "sklicujejo na lastno domišljijo, da je mogoče storitve opravljati kakovostno tudi ob višji glavarini". Ob tem pa izpostavlja problematiko zaupanja pacienta v zdravnika. Poudarja, da pacient potrebuje občutek, da bo "obravnavan kot oseba, ne kot produkt na proizvodni liniji."

Nov amsterdamski 'erotični center' dviguje prah

13. 03. 2023 08.44

Mestne oblasti v Amsterdamu že dalj časa razmišljajo o selitvi slovite rdeče četrti iz središča nekam na obrobje nizozemske prestolnice. Toda načrti že dvigujejo prah. Ena od možnosti je postavitev novega tako imenovanega erotičnega centra v južni četrti Zuidas. To je na noge postavilo pristojne pri Evropski agenciji za zdravila (EMA), ki ima sedež prav v tej četrti. Nezadovoljni so tudi sami prebivalci četrti, ki opozarjajo, da ne gre za nikakršen erotični center, ampak orjaški bordel.

Z željo po dobičku zavajal paciente? Obljubljenega čudeža ni bilo

12. 03. 2023 10.51

Ponujal je medicinske čudeže in zanje računal mastne denarce. Tako trdijo nekateri njegovi pacienti in njihove družine. Prva je zgodbo o avstralskem možganskem kirurgu Charlieju Teu objavila oddaja 60 Minut. "Odstranitev tumorja bo enostavna," naj bi dejal zdravnik zasebnik, ki je bolnikom obljubljal, da je najboljši na svojem področju. Družine so tako, da bi rešile svoje bližnje, izpraznile bančne račune ter se tudi zadolžile pri sorodnikih. A čudežne ozdravitve pogosto ni bilo, številnim pacientom pa se je stanje po operaciji celo še poslabšalo. Po obtožbah v oddaji so kirurgu v bran stopili tudi nekateri pacienti z drugačno zgodbo, obtožbe pa je seveda zanikal tudi zdravnik, ki v Avstraliji trenutno ne sme operirati. Kdo torej je dr. Charlie Teo?

BLOG: Kri v blatu je lahko znak resnih zdravstvenih težav

12. 03. 2023 07.00

Če opazite kri v blatu, je to lahko znak resnih zdravstvenih težav in bi morali poiskati zdravniško pomoč čim prej. Seveda pa je lahko tudi kaj manj nevarnega in pogosto ob tem pojavu ni razloga za paniko. Poleg obiska zdravnika morate tudi sami poskrbeti za nekatere spremembe v prehrani in življenjskem slogu, ki lahko pomagajo zmanjšati vnetje in izboljšati zdravje prebavnega trakta.

Na pritožbe pacientov se morajo zdravstveni domovi odzvati v 24 urah

11. 03. 2023 09.44

Zdravstveni zavodi morajo po pritožbah, ki jih posamezniki posredujejo klicnemu centru za pomoč pacientom, v roku 24 ur pritožnika poklicati. A nekateri zdravstveni domovi opozarjajo, da gre pri pritožbah, naslovljenih na klicni center, pogosto za nenujne zadeve, njihovo prednostno reševanje pa druge paciente postavlja v neenakopraven položaj.

Nov center bioloških zdravil v Lendavi: odprtih bo 300 delovnih mest

10. 03. 2023 17.21

V Lendavi naj bi v petih letih zrasel visokotehnološki center za proizvodnjo bioloških zdravil v vrednosti 400 milijonov evrov. Zato bodo potrebovali ljudi, ki bodo center gradili in ki bodo v njem delali. Odprtih bo 300 delovnih mest, tudi za visoko usposobljene delavce.

Golob o investiciji Leka, davčni reformi, interpelaciji in zdravstvu

10. 03. 2023 06.00

Premier Robert Golob je v oddaji 24UR ZVEČER spregovoril o Sandozu, ki bo v center za proizvodnjo zdravil v Lendavi vložil 397 milijonov evrov in ustvaril 300 novih delovnih mest. Prav tako je napovedal, da bodo v torek predstavili časovnico davčne reforme: "Cilj je znižati obremenitev dela in povišati obremenitev premoženja." Glede zdravstvene reforme je medtem med drugim dejal, da je smešno, da se danes pogovarjamo samo o plačah, komentiral pa je tudi sum korupcije v UKC Ljubljana. "S podobnimi primeri sem seznanjen vsak dan," je dejal. Ušla pa ni niti debata o interpelaciji in Muzeju slovenske osamosvojitve.

Sandoz bo v Lendavi zgradil nov obrat, naložba vredna 400 milijonov evrov

09. 03. 2023 07.18

Premier Robert Golob in gospodarski minister Matjaž Han sta se v Ljubljani srečala s predsednikom uprave družbe Sandoz Richardom Saynorjem ter predsednikom uprave Leka in predsednikom Sandoza Slovenija Robertom Ljoljem. Vlada je z Lekom podpisala memorandum o soglasju za naložbo v nov visokotehnološki center za proizvodnjo podobnih bioloških zdravil. Lekova investicija v Lendavi je vredna okoli 400 milijonov evrov.

Z urejeno frizuro in negovanimi nohti nad brutalnost vojne

08. 03. 2023 12.57

Zvok nenehnega bombardiranja, kot da bi konstantno grmelo. Samo sedem kilometrov od fronte leži ukrajinsko mestece Orihiv, ki je pred vojno štelo 15 tisoč prebivalcev, zdaj pa se je zaradi stalne grožnje bolj ali manj spremenilo v mesto duhov. Pozabljeno, porušeno, a sredi tragičnih prizorov in z bobnečim ognjem v ozadju je svetla točka. Dejavna županja skrbi za vse tiste, ki so ostali, in zase, pravi. Ženska tudi v osrčju hudih bojev ne sme pozabiti nase, je prepričana, življenje gre dalje in treba je najti normalnost.

'Čudežna' injekcija, ki naj bi topila kilograme, v stisko pahnila sladkorne bolnike

07. 03. 2023 19.05

Na Hrvaškem primanjkuje zdravila Ozempic za sladkorne bolnike. Razlog? Mnogi želijo z njim enostavno in hitro shujšati. Bizaren trend, s katerim naj bi kilograme izgubljali zvezdniki Kim Kardashian, Adele in Elon Musk, spletni vplivneži oglašujejo na družbenih omrežjih, številni hrvaški sladkorni bolniki pa so že vsaj šest tednov brez predpisane terapije. Nove pošiljke naj bi prejeli do konca meseca. Skoraj tretjino odmerkov so hrvaške lekarne izdale na beli, samoplačniški recept, k južnim sosedom pa naj bi po zdravilo hodili tudi Slovenci. In kako je z zanimanjem in zalogami pri nas?

Dva od štirih ugrabljenih Američanov v Mehiki našli mrtva

07. 03. 2023 17.04

Dva od štirih ameriških državljanov, ki so jih ugrabili v mestu Matamoros na severu Mehike, sta mrtva, je sporočil guverner zvezne države Tamaulipas Americo Villarreal. Preostala dva Američana sta živa, pri čemer naj bi eden utrpel poškodbe.

Soproga Brucea Willisa s prošnjo paparacem: Dajte mu prostor

07. 03. 2023 11.10

V duhu izobraževanja o demenci, za katero trpi njen soprog Bruce Willis, je Emma Heming Willis paparace prosila, naj z njim ravnajo na vljuden način. "Vem, da je to vaše delo, a prosila bi vas, da se mu na ulici ne približujete in nanj ne vzklikate," je dejala v videoposnetku, ki ga je objavila na Instagramu.

'Iz epidemije se moramo nekaj naučiti in sistem pripraviti na nadaljnje izzive'

06. 03. 2023 17.49

Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan je na Brdu pri Kranju pripravil sprejem za nekdanje člane posvetovalne skupine za spremljanje koronavirusa pri NIJZ, ki je februarja prenehala z delom. Zahvalil se jim je za opravljeno delo in poudaril, da se moramo iz epidemije covida-19 nekaj naučiti in sistem pripraviti na nadaljnje izzive.

'Ni težjega občutka od tega, da lastnemu otroku ne moreš pomagati'

28. 02. 2023 18.32

"Ni težjega občutka od tega, da lastnemu otroku ne moreš pomagati, ne glede na to, koliko si želiš," pripoveduje Irena Us iz Sežane, mama triletne deklice Maše, ki ima redko neozdravljivo in smrtonosno bolezen, metakromatsko levkodistrofijo, ki povzroča propadanje živčnega sistema. Njena bolezen je zelo napredovala in ji je vzela že vse sposobnosti. Ob njej pa je vselej njena mama, ki zanjo skrbi 24 ur na dan. Ena od redkih bolezni prizadene približno 5 oseb na 10.000 prebivalcev, za kar 95 odstotkov redkih bolezni pa ni zdravila ali zdravljenja.

Urbanu in Karolini lahko vsak doniran evro spremeni življenje

28. 02. 2023 07.00

Karolina je edina v Sloveniji, ki so ji diagnosticirali bolezen hitrega staranja, za katero ni zdravila ali zdravljenja, obstaja pa možnost razvoja genske terapije. Ta pa je draga. Pri redkih genetskih bolezni je težava namreč ta, da zaradi njihove redkosti v večini primerov ni ekonomskega interesa za razvoj zdravila, saj je število bolnikov premajhno, da bi se splačalo vlagati v raziskave zdravljenja. Denarna sredstva za razvoj genske terapije pa še vedno zbira tudi Urban, ki do poletja potrebuje še 400.000 evrov.

Karolina za razvoj genske terapije potrebuje dva milijona evrov

27. 02. 2023 19.02

Ste kdaj slišali za sindrom Cockayne? Tudi starša deklice Karoline sta lani malo pred božičem za to redko genetsko bolezen slišala prvič, življenje celotne družine se je obrnilo na glavo, ko so slišali, da je njihova deklica hudo bolna. Bolezen je zelo kruta in povzroča težke okvare po celotnem telesu, v jetrih, ledvicah, možganih, koži in drugih organih. Povzroči tudi poškodbe vida in sluha ter večinoma vodi v slepoto in gluhost pri zgodnji starosti. Povprečna življenjska doba je 12 let. Zdravila za Karolinino bolezen trenutno ni, a edino upanje zanjo je genska terapija, ki jo razvijajo znanstveniki v ZDA in na Portugalskem, a tudi to zdravilo žal ni poceni – zbrati morajo 2 milijona evrov in zato potrebujejo pomoč vseh nas.

BLOG: Rastlina, ki se že tisočletja uporablja za izboljšanje zdravja in počutja

26. 02. 2023 07.00

Ašvaganda z znanstvenim imenom withania somnifera je rastlina, ki raste na območjih toplega podnebja, kot so Indija, Šrilanka in Pakistan. Že več tisoč let se uporablja kot zdravilo v ajurvedski medicini za izboljšanje zdravja in počutja. Znana je tudi kot indijski ginseng in pomaga pri izboljšanju različnih telesnih in duševnih funkcij, kot so zmanjševanje stresa, izboljšanje spanja, zmanjšanje vnetja in izboljšanje delovanja imunskega sistema.

'Kot starš se ne moreš sprijazniti, da bo tvoj otrok dočakal manj let kot ti'

24. 02. 2023 19.39

Medtem ko bodo njeni vrstniki rasli, se podili po igrišču in uživali otroštvo, se bo štiriletna Karolina začela pospešeno starati. Lahko bo pristala na vozičku, oslepela, oglušela in na koncu mnogo prezgodaj umrla. Karolina je namreč edini otrok v Sloveniji, ki ima Cockaynov sindrom tipa B, za katerega ni zdravila. Edino upanje, da se ta črni scenarij ne uresniči, je razvoj genske terapije. Prvi koraki so narejeni, a pot je še zelo dolga in draga.

'V Zdravstvenem domu Sežana stanje ni lepo, ni rožnato'

24. 02. 2023 08.41

Težavam v zdravstvu se ni mogel izogniti niti Zdravstveni dom Sežana. Pomanjkanje družinskih zdravnikov, pacienti brez zdravnika, premalo prostorov ... Težave, ki pestijo zares veliko število slovenskih ambulant. Kako se bodo s temi izzivi soočili? Kako bo pomagala občina in kaj načrtujejo v ZD Sežana, nam je povedala v. d. direktorja ZD Sežana, dr. Katja Simunich.

Gensko zdravilo za Urbana vse bližje produkciji: do cilja le še 400.000 evrov

23. 02. 2023 19.02

Po celem svetu je okoli 400 otrok ki imajo redko gensko bolezen, sindrom CTNNB1. Med njimi je tudi 3-letni fantek Urban Miroševič. A četudi se 400 zdi malo v tem svetu z več kot 8 milijardami ljudi, so to le številke. Starševska ljubezen nima meja. To pa dokazuje tudi Špela Miroševič, mama 3-letnega Urbana, na drugi strani oceana pa Meghan, mama 10 mesečne deklice Lucy. Špelo pri nas poznamo kot borko, ki je ustvarila fundacijo, kjer razvijajo terapijo, ki bi otrokom lahko omogočila zdravljenje, a potrebuje denar. In Meghan ga iz ZDA pošilja.

Ukrajinska slikarka iz milijonskega mesta na slovensko podeželje

23. 02. 2023 18.41

Mnogi Ukrajinci so nadomestni dom našli tudi V Sloveniji. Trenutno jih ima pri nas status zaščite slabih osem tisoč. Med njimi je tudi ukrajinska slikarka Svetlana, ki ji je vojna vzela hišo, dobro službo ter mnogo znancev in prijateljev. 24. februarja 2022 je s svojo ostarelo mamo spakirala dokumente, nekaj puloverjev, zdravila in se odpravila na pot. Iz Kijeva najprej do Budimpešte, kjer so ju pričakali prijatelji iz Kranja. V Kranju sta živeli vse do januarja, nato pa se preselili v Četeno Ravan pod Starim vrhom. Življenje v milijonskem mestu je tako zamenjala za kraj, kjer je manj kot 40 duš.

Delovati začel nov portal zVem

22. 02. 2023 17.15

Z delovanjem je začel nov portal zVem. Večja oblikovna in vsebinska prenova bo pacientom med drugim omogočila možnost pregledovanja svojih dokumentov, receptov, naročil in bolniških listov v načinu časovnega traku, so sporočili z ministrstva za zdravje.

Na Inštitut za javno zdravje ni bilo prijav okužb za ošpice

21. 02. 2023 19.15

Po izbruhu ošpic v bližnjem avstrijskem Gradcu, na našem Inštitutu za javno zdravje pravijo, da doslej niso dobili nobene prijave okužbe oziroma tesnega stika. Gre sicer za izjemno nalezljivo virusno bolezen, ki se širi po zraku. Začne se lahko z vročino, nahodom, glavobolom, kašljem, vnetjem očesne veznice, nadaljuje z izpuščajem, ki se razširi po celem telesu, povzroči pa lahko tudi resne zaplete, kot so vnetje srednjega ušesa, pljučnica, vnetje možganov, celo smrt. Zdravila zanjo ni, edina zaščita je cepivo.

Robot, ki lahko s pomočjo magnetnih polj pobegne iz zapora

18. 02. 2023 12.58

Skupina ameriških in kitajskih znanstvenikov je ustvarila robota, ki lahko spreminja agregatno stanje iz trdnega, v tekoče in spet v trdno in na ta način celo pobegne iz zapora. Gre za inovacijo, ki bi lahko, po mnenju znanstvenikov, znatno pripomogla tudi k sodobni medicini.

Kronologija: največje industrijske nesreče zadnjih 15 let

17. 02. 2023 13.46

Slovenijo je minula leta prizadelo več industrijskih požarov in nesreč, ki so povzročili veliko škode, nekateri pa terjali tudi življenja. Eksplozija na Vrhniki, kjer je še svež spomin na požar v Kemisu, je po katastrofi v kočevskem Melaminu drugi tak dogodek v letu dni.

Selena Gomez odgovarja zlobnim jezikom: Nisem manekenka in nikoli ne bom

17. 02. 2023 13.01

Selena Gomez je nedavno naslovila vse, ki so jo v zadnjih mesecih zmerjali zaradi zunanjega videza. Igralka in pevka, ki se bori s kronično avtoimuno boleznijo, je pojasnila, da je kilograme pridobila zaradi zdravila, ki ga mora uživati, in ob tem poudarila, da je bolj kot zunanji videz pomembno dobro počutje in predvsem zdravje.

Arso opozarja: Povišane ravni delcev PM10

17. 02. 2023 12.01

V večjem delu Slovenije bodo presežene dnevne mejne vrednosti trdih delcev PM10, opozarjajo na Arso. Ravni bodo visoke predvsem zjutraj in zvečer, čez dan pa se bodo prehodno nekoliko znižale. Na Arsu svetujejo, da v času povečane koncentracije delcev prilagodimo aktivnosti na prostem.