zdravila

'Karolinina želja je preprosta: da bi po tem božiču prišli še naslednji'

09. 12. 2024 10.07

Tik pred božičem pred dvema letoma je starše danes petletne Karoline doletela grozljiva novica: njuna hči ima redko gensko bolezen, ki ji bo počasi vzela vse in zelo zgodaj tudi življenje. Edino upanje je razvoj genskega zdravljenja, ki že poteka, a zbrati je treba dva milijona evrov. Do cilja zdaj manjka še 130 tisočakov in v Društvu Viljem Julijan, kjer so družini priskočili na pomoč, upajo, da ga bodo z akcijo "Božično darilo za Karolino" dosegli v prazničnem decembru.

BLOG: Melisa – balzam za telo in dušo

08. 12. 2024 10.27

Sezona čajev je v polnem teku in melisa čisto po krivici ostaja v senci bolj "zvenečih" zelišč, kot sta meta ali na primer ingver. Melisa ima svojo supermoč, saj lahko pomiri naš um, izboljša prebavo in na splošno pomaga izboljšati naše počutje.

Umor sprožil debato o spornih praksah zavarovalnic

06. 12. 2024 20.06

V New Yorku policija že tretji dan intenzivno išče moškega, ki je pred hotelom v središču Manhattna hladnokrvno ustrelil Briana Thompsona, direktorja ene največjih ameriških zdravstvenih zavarovalnic. Kljub temu, da so kamere v hostlu, kjer je prebival osumljenec, ujele njegov obraz brez maske, še vedno ni znano, kdo je, kje je in kakšen je bil njegov motiv. Umor je medtem sprožil burne razprave na družbenih medijih, kjer številni Američani delijo svoje slabe izkušnje z zdravstvenimi zavarovalnicami, ki kljub visokim dobičkom pogosto zavračajo plačilo za zdravljenje bolnikov. Umor direktorja v tej nepriljubljeni panogi pa je sprožil tudi preplah med poslovneži, telefoni podjetij, ki se ukvarjajo z varnostjo, pregorevajo.

Koalicijo presenetil člen o ugovoru vesti za farmacevte

06. 12. 2024 15.40

Vse tri koalicijske stranke, Gibanje Svoboda, SD in Levica, nasprotujejo členu novele zakona o lekarniški dejavnosti, ki ureja ugovor vesti za farmacevte. Člen je bil po navedbah SD v predlog dodan naknadno, o njem pa niso bili obveščeni. Ob uveljavitvi člena bi se lahko zgodilo, da bi pacient zaradi ugovora vesti po zdravilo moral v drugo lekarno, sta opozorili koalicijski stranki.

Finančni komentar: Investicijsko-delniški oskarji 2024

03. 12. 2024 06.30

Ljubljanska borza je podelila nagrade najboljšim delniškim družbam v različnih kategorijah. Delnico leta prve kotacije je prejela Nova Ljubljanska banka. Delnico leta standardne kotacije je prejela družba Salus. Nagrado za najboljše odnose z vlagatelji je prejela Krka.

'Jaz nisem videl tiste njene tvorbe, samo eno veliko ljubezen'

29. 11. 2024 09.00

Da nekaj ni, kot bi moralo biti, so staršem povedali ob morfološkem pregledu ploda med nosečnostjo. A da bi se svoji punčki odpovedala, nista nikoli resno razmišljala in svoje odločitve ne obžalujeta niti v najtežjih trenutkih. Mia Plejnšek iz Gradišča v občini Sveti Tomaž je danes prikupna triletnica. Po eni strani nežna deklica, po drugi neomajna borka, ki se pogumno spopada z zdravljenjem, ki pa v Sloveniji žal ni na voljo. Tako odhaja v tujino, česar pa slovenska zdravstvena zavarovalnica ne krije. Mija zato potrebuje pomoč dobrih ljudi. Njihova dobrota je že večkrat ganila njeno družino, tokrat pa je mogoče prispevati z nakupom umetniških del ali finančnim prispevkom.

Zapečateni dokumenti: 'Če starši potrebujejo vzorec, nimamo podlage, da ga izročimo'

28. 11. 2024 12.44

Saga z zapuščenimi vzorci propadle Biobanke se nadaljuje. Starši še vedno ostajajo brez odgovorov. Gordana Živčec Kalan vztraja, da sploh ni v njenem interesu, da podjetje GaiaCell, ki je prevzelo prostore, s tem pa tudi vzorce, nadaljuje z njihovo hrambo. Kot trdi, so ti na varnem. A pravne podlage za razpolaganje z njimi nimajo, zato vzorcev ne morejo izročiti staršem, če bi jih ti v tem trenutku potrebovali. Državo zato poziva, da se čim hitreje odloči, ali imajo v podjetju podlago za dostop do informacij o vzorcih, da lahko kontaktirajo starše, ki so lastniki vzorcev.

Otrok za 400 evrov: 15 mesecev dolga čudežna nosečnost ali navadna prevara?

25. 11. 2024 10.05

Chioma je trdno prepričana, da je Hope, otrok, ki ga drži v naročju, njen sin. Pet članov soprogove družine pa ne verjame, da je Hope biološki otrok para, kot trdita Chioma in njen soprog Ike. Zgodba pa menda niti ni edinstvena, ampak je rezultat prevare, ki služi na račun obupanih parov, ki si najbolj od vsega želijo otroka.

Potrdili dva zdravstvena zakona: kaj pomenita za paciente?

22. 11. 2024 17.14

Državni zbor je s 74 glasovi za in brez glasu proti sprejel zakon o pravici oseb po prebolelem raku in določenih drugih boleznih do enakega dostopa do zavarovalnih in kreditnih produktov. Pri sklepanju zavarovalnih pogodb, življenjskih ali kreditnih zavarovanj in kreditnih pogodb za nepremičnino imajo enako pravico kot drugi, določa zakon. Ob tem so poslanci s 50 glasovi za in nobenim proti sprejeli tudi zakon o zagotavljanju kakovosti v zdravstvu, ki bo vzpostavil pogoje za zagotovitev sistema vodenja in upravljanja kakovosti v zdravstvu. Zakon, ki se bo uporabljal za vse izvajalce zdravstvene dejavnosti, določa tudi ustanovitev sveta za kakovost in vzpostavitev javne agencije za kakovost.

Celica ni izvršila odločbe JAZMP v zadevi Biobanka, grozi ji globa

21. 11. 2024 17.01

Javna agencija za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP) je podjetju Celica odredila nadomestno shranjevanje vzorcev tkiv in celic ter pripadajoče dokumentacije propadlega podjetja Biobanka. Celica odločbe po navedbah JAZMP ni izvršila, zato je agencija izdala sklep o dovolitvi izvršbe. Če tega ne stori, ji grozi globa, so zapisali na agenciji.

Zdravilo za Urbana: Poslanci sprejeli dopolnitev zakona

20. 11. 2024 16.29

DZ je brez glasu proti sprejel dopolnitev zakona o znanstvenoraziskovalni in inovacijski dejavnosti, ki ureja financiranje zaključnega dela pri razvoju zdravila sirote za zdravljenje otrok z redkimi boleznimi. Dopolnitev predvideva neposredno financiranje zadnjih faz pri razvoju zdravila s sredstvi državnega proračuna.

Polbrat Elvisa Presleyja: Zdravila so ga stala življenja

19. 11. 2024 15.01

David Stanley, polbrat Elvisa Presleyja, meni, da je glasbenik umrl zaradi svojega zdravnika. Ta naj bi mu v mesecih pred smrtjo predpisal več kot 10.000 tablet, pred spanjem pa naj bi potreboval kar 33 uspavalnih tablet. "Če ne bi bilo dr. Nicka, bi Elvis umrl v 21. stoletju, Nick bi bil v zaporu in tam bi tudi umrl. Zdravniki so ga ubili," je med drugim dejal David.

Finančni komentar: Konec optimizma

19. 11. 2024 07.41

Svet se po zmagi Donalda Trumpa hitro spreminja. Strah pred novim valom inflacije narašča, zato splošni optimizem bledi. Ameriški delniški trg je minuli teden krvavel. Evropa še vedno ostaja brez rasti, enako tudi Japonska. Na Kitajskem se nevarni padci nadaljujejo. Nižje vrednosti imata tudi zlato in surova nafta. Pospešeno rastejo zgolj kriptovalute, z bitcoinom na čelu.

V Skandinaviji posodobili brošure z nasveti za preživetje v vojni

18. 11. 2024 10.55

Na Švedskem bodo gospodinjstva začela prejemati izvode nove brošure z nasveti prebivalcem, kako naj se pripravijo in ravnajo v primeru vojne ali drugih nepričakovanih kriz. Nasvete prebivalcem za ravnanje v primeru kriz ali vojne sta nedavno posodobili tudi Norveška in Finska. Med drugim brošura vsebuje nasvete, kako bi preživeli več dni brez elektrike z zimskimi temperaturami do 20 stopinj Celzija pod ničlo.

Znani ruski baletnik padel z balkona in umrl

18. 11. 2024 10.19

Po padcu z balkona je umrl eden od najbolj prepoznavnih ruskih baletnikov Vladimir Škljarov. 39-letnik je bil vodja baleta v prestižnem gledališču Mariinski, kjer so nesrečni dogodek tudi potrdili. Okoliščine njegove smrti pa še vedno preiskujejo.

(Pre)polna miza ali prazna denarnica: vrača se celo skorbut

18. 11. 2024 05.57

Skorbut, bolezen pomanjkanja vitamina C, se znova pojavlja zaradi naraščajočih življenjskih stroškov, nezdravega načina življenja in povečanja števila bariatričnih operacij, opozarjajo zdravniki v poročilu BMJ Case Reports.

Zgodbe ljudi, ki so desetletja preživeli za zidovi 'norišnice' gradu Cmurek

17. 11. 2024 18.42

Eden bolj zanimivih muzejev v Sloveniji je gotovo Muzej norosti. Sprehod čez grad Cmurek, v katerem je več desetletij deloval Zavod za duševno in živčno bolne Hrastovec – Trate, vas ne bo pustil ravnodušnih. Ustanova je namreč prepletena z neverjetnimi zgodbami tistih, ki jih je usoda spravila za obzidje gradu. O tem, da za marsikaterega človeka sploh niso vedeli, zakaj in kako je pristal na oddelku, o tem, da je prihajalo do hudih zlorab zdravil in o tem, kakšna "sredstva za umirjanje" so uporabljali, so spregovorili nekdanji zaposleni, stanovalci in njihovi svojci.

Izpoved direktorja, ki podira tabuje: Kaj pa, če si zlomiš dušo?

17. 11. 2024 07.09

Začelo se je s hudimi napadi tesnobe, depresije, izgorelosti, tudi paničnimi napadi. Nato pa je, ko je postalo res hudo, dvakrat pristal na urgenci psihiatrije. Bilo je avgusta 2023, ko sem doživel tako hud zlom, da sem se začel tresti in kričati, nisem več zmogel izpustiti volana in stopiti iz avtomobila. V tistem trenutku sem klical na urgenco psihiatrije, saj sem se zavedel, da sem padel pregloboko. Tako se trenutkov, ki ga še danes pripeljejo na rob solz, spominja podjetnik, ki podira tabuje.

Ema delno odobrila zdravilo za upočasnitev Alzheimerjeve bolezni

14. 11. 2024 19.45

Evropska agencija za zdravila (Ema) je delno odobrila zahtevo za trženje zdravila Leqembi, ki naj bi upočasnilo napredovanje Alzheimerjeve bolezni, je sporočil evropski nadzorni organ za zdravila. Ema je sicer zdravilo prvotno zavrnila, zdaj pa je ocenila, da so njegovi pozitivni učinki večji od tveganj.

Dobrodelni koncert za malo Sio, ki bije težko bitko z rakom

13. 11. 2024 21.13

Vsak starš si želi, da bi imel zdravega in nasmejanega otroka, ki bi med odraščanjem kot drugi otroci počel vragolije in užival v otroštvu. Takšno željo sta imela tudi mlada starša Maruša in Dušan za svojo triletno Sio. A vmes je posegla kruta usoda; Sia je namreč februarja zbolela za rakom nevroblastom. Triletna deklica je od takrat prestala že dve operaciji, kemoterapijo in obsevanje. Zdaj pa se je družina, oče je namreč na negi, mama pa na bolniški, znašla še v finančni stiski. Zato jim je na pomoč priskočila lokalna skupnost, ki za Sio v četrtek organizira dobrodelni koncert.

Brez glasu proti: še korak bližje zdravilu za otroke z redkimi boleznimi

12. 11. 2024 19.56

Otroci z redkimi boleznimi so po seji odbora DZ za izobraževanje še korak bližje temu, da prejmejo zdravilo. Odbor je namreč brez glasu proti za obravnavo na seji DZ po nujnem postopku pripravil predlog dopolnitve zakona o znanstvenoraziskovalni dejavnosti, ki predvideva financiranje zaključnega dela pri razvoju zdravila sirote.

Kraljica Camilla okreva po okužbi dihal, ostali člani obeležujejo dan spomina

10. 11. 2024 09.31

Kraljica Camilla se zaradi okužbe dihal, s katero se bori že nekaj dni, ne bo udeležila slovesnosti ob dnevu spomina, ki ga v državah Commonwealtha praznujejo 11. novembra. Kot so sporočili iz palače, je 77-letnici zelo žal, da se ne bo mogla pridružiti ostalim članom kraljeve družine, praznične slovesnosti pa so se udeležili princesa Catherine, ki se po zdravljenju raka in daljši odsotnosti počasi vrača k opravljanju dolžnosti, princ William in kralj Karel III.

Afera Biobanka: agencija za zdravila pritožbo odstopila ministrstvu

08. 11. 2024 18.25

Javna agencija za zdravila in medicinske pripomočke (JAZMP) je pritožbo podjetja Celica o nadomestnem shranjevanju vzorcev tkiv in celic Biobanke odstopila ministrstvu za zdravje. Vzorce tkiv in celic Biobanke ter dokumentacijo hrani podjetje GaiaCell, kjer poudarjajo, da jih k temu obvezuje etika, a tega brezplačno ne morejo početi v nedogled.

'Ne vemo, če bo vaš otrok dočakal jutri'

08. 11. 2024 06.00

"Hitro, prinesi kisikovo bombo, naredi plinsko analizo, dvigni vzglavje, očisti nos, ugreza interkostalno, polna pljuča, vzemi kri, kliči oddelek za intenzivno terapijo otrok!" Prizor, ki bo mlado mamico Alešo Cverle spremljal vse življenje, besede, ki v njenih mislih odzvanjajo še vedno. Njen še ne enomesečni sin Emanuel je le teden dni potem, ko se je zaradi pljučne hipertenzije z neonatalnega oddelka vrnil domov, zbolel za zahrbtnim respiratornim sincicijskim virusom, ki še posebej ogroža dojenčke. Sploh če so, kot Emanuel, rojeni s srčno napako. "In ko sem vprašala, kaj se dogaja, so rekli, 'Gospa, ne vemo, če bo vaš otrok dočakal jutri'."

Štiri leta stara deklica umrla zaradi sirupa proti kašlju, sodišče pritrdilo materi

07. 11. 2024 19.25

V januarju 2015 je avstrijsko vasico Kritzendorf pretresla tragična smrt štiriletne deklice, ki je po zaužitju predpisanega sirupa proti kašlju umrla v spanju. Primer, ki je sprožil dolgotrajno pravno bitko med prizadeto družino in farmacevtskim podjetjem, je zdaj dobil razplet na avstrijskem vrhovnem sodišču.

Mali Urban bi lahko zdravilo prejel še pred šestim rojstnim dnevom

07. 11. 2024 09.40

Država bo pomagala pri razvoju zdravila za dečka Urbana in prinesla več upanja za otroke z redkimi boleznimi v prihodnosti. V ta namen so pripravili predlog zakona o znanstvenoraziskovalni dejavnosti, ki bo omogočil financiranje zaključne faze razvoja genskega zdravljenja za sindrom CTNNB1. "Mislim, da imamo v rokah dobro zgodbo," je dejala mama malega Urbana Špela Miroševič, ki sicer dodaja, da zdravljenje predstavlja tudi izjemno odgovornost. "Da se zadeva izpelje dobro, odgovorno in da postavijo temelje tudi za druge otroke," je dejala. Njen otrok pa bi morda lahko zdaj zdravilo dobil še pred svojim šestim rojstnim dnevom.

Država bo podprla izdelavo zdravila za Urbana

05. 11. 2024 15.14

Država je prižgala zeleno luč in pripravila predlog zakona, ki bo omogočil financiranje zdravila za dečka Urbana in več upanja za otroke z redkimi boleznimi v prihodnosti. Njegova mama Špela Miroševič je novico pozdravila z neizmernim veseljem. Zadovoljna je, da ji bo zaradi podpore države ostalo več časa, da projekt nadaljujejo kakovostno in na slovenskih tleh: "Interes, da nam država pomaga, je bil zelo velik in zelo nas veseli, da so prepoznali vrednost tega, kar delamo. Ne samo za Urbana, ampak za celo Slovenijo in vse otroke, ki jim bodo to diagnozo postavili v prihodnosti."

AI izračunala maksimalno življenjsko dobo, v teku razvoj zdravil

03. 11. 2024 11.09

Kljub napredku v zdravstvu in medicini obstaja trenutek, ko telo ne more več ohranjati svojih vitalnih funkcij. Najstarejša živeča oseba na svetu, Tomiko Itooka z Japonske, je s 116 leti že presegla povprečno pričakovano življenjsko dobo. Ljudje imamo danes na voljo daljše življenje kot naši predniki, a umetna inteligenca zdaj odkriva, kaj pravzaprav omejuje naše življenje in kakšna je lahko najdaljša življenjska doba.

Zdravniki čakali, da je plodu nehalo biti srce. Ženska po treh dneh umrla

02. 11. 2024 15.34

Na dan je prišla tragična zgodba iz leta 2021 v Teksasu. Ženski v 17. tednu nosečnosti, katere plod je bil skoraj že zunaj, njegova glava pa je pritiskala na maternični vrat, zdravniki niso ponudili pospešitve poroda ali izpraznitev maternice, da bi preprečili smrtonosno okužbo. Plod je namreč še imel utrip, zdravniki pa niso smeli pospešiti splava, čeprav je bil ta že "v teku". Tri dni kasneje je ženska umrla zaradi infekcije.

Alternativa UNRWI ne obstaja: 'Nikogar ne bo, ki bi jim ponudil zavetje in dal hrano'

02. 11. 2024 09.11

Prepoved delovanja agencije ZN za pomoč in zaposlovanje palestinskih beguncev na Bližnjem vzhodu je že začela kazati prve znake. Slabe sanitarne razmere, umazanija in ulice, polne vreč za smeti. A to je šele začetek. Situacija bo vse slabša, ljudje, ki so že tako zelo ranljivi, pa bodo še v hujšem stanju, opozarjajo pri Združenih narodih.