zdravje prebivalcev

Japonska bo v ocean izpustila radioaktivno vodo iz Fukušime
22. 08. 2023 08.10
Japonska bo kljub številnim kritikam in nasprotovanju v ocean izpustila prečiščeno radioaktivno vodo iz Fukušime. Načrtu nasprotujejo nekateri znanstveniki, Kitajska, lokalno prebivalstvo in ribiči. Za prehransko varnost oziroma kakovost japonske morske hrane je zaskrbljena tudi Južna Koreja.

Na stotine požarov pustoši po Kanadi, več kot 20.000 ljudi evakuiranih
18. 08. 2023 08.19
Iz glavnega mesta kanadskih Severozahodnih teritorijev je na tisoče prebivalcev zbežalo, nekateri so se odpeljali več sto kilometrov stran, drugi pa so čakali na prosti let, da bi ubežali katastrofalnim požarom, ki pustošijo po državi. Požar se je namreč močno približal mestu Yellowknife, prebivalcem štirih najbolj ogroženih območij pa so odredili evakuacijo.

Odprli most čez reko Mežo na Prevaljah
16. 08. 2023 15.35
Most čez reko Mežo na Prevaljah je tudi uradno odprt. V Zgornji Savinjski dolini se medtem nadaljuje odpravljanje posledic ujme, predvsem čiščenje lokalnih cest in odvažanje zbranih odpadkov v preteklih dneh. V Občini Luče upajo, da se bo pričela gradnja dela uničene glavne ceste proti Ljubnemu ob Savinji, zvečer je predviden tudi sestanek s prebivalci, ki so jim poplave poškodovale domove. Sicer pa lahko Slovenija prvih 100 milijonov evrov iz solidarnostnega sklada EU pričakuje do konca oktobra.

Bolnišnica v Begunjah že sprejema paciente, škode za več kot pet milijonov evrov
11. 08. 2023 12.07
Psihiatrična bolnišnica v Begunjah na Gorenjskem je teden po vodni ujmi znova začela sprejemati paciente, ki jih je prejšnji petek zaradi posledic poplav morala premestiti v druge bolnišnice. Zaradi uničenih kletnih in pritličnih prostorov so v bolnišnici morali reorganizirati delo, prva groba ocena škode pa presega pet milijonov evrov.

14. avgust: kako bo s plačami, odprtjem trgovin in zdravniško oskrbo?
10. 08. 2023 11.38
Vlada je zaradi zgodovinskih poplav po državi ponedeljek, 14. avgusta, razglasila za dan solidarnosti in tudi dela prost dan. Kaj to pomeni za odprtje trgovin, nakazila plač in zdravniško oskrbo? Bodo tisti v službi dobili dodatek? Se jim bo odobril dan izrednega dopusta? Kako bo z varstvom otrok? Vprašanj je veliko, odgovori pa kapljajo zelo počasi.

Stroji brnijo, sanacijske ekipe utirajo poti na odrezana območja
08. 08. 2023 06.14
Po uničujočih poplavah se hidrološke razmere po Sloveniji umirjajo, na prizadetih območjih se nadaljuje sanacija, najbolj zaostrene razmere ostajajo na Koroškem in v Zgornji Savinjski dolini, ponekod še vedno ni vode in elektrike. Vlada je medtem občinam obljubila dodatno finančno pomoč pri sanaciji, 14. avgust pa bo dan solidarnosti in dela prost dan. Država bo prostovoljcem, ki pomagajo pri sanaciji, financirala sedemdnevni izredni dopust. V občini Kamnik so se uspeli prebiti v odrezane doline, tudi v Pomurju se voda umika s poplavljenih površin.

Korošci stopili skupaj, rokave zavihali tudi najmlajši
07. 08. 2023 08.59
S Koroške se vrstijo prizori uničenja, ki ga je za seboj pustila deroča voda. Prevrnjeni avtomobili, prelomljene deske, podrta drevesa, polomljene veje. In kupi peska ter blata. Fotografije s terena so pretresljive. V regiji je zdaj v ospredju sanacija, vzpostavljanje cestnih povezav in vodooskrbe. Za delo so prijeli vsi, tudi najmlajši.

Slovenija avstrijsko Koroško zaprosila za bolnišnično pomoč ob poplavah
04. 08. 2023 15.26
Na ministrstvu za zdravje ob izrednih vremenskih razmerah skrbno spremljajo razmere na terenu, ki so resne, so sporočili. Izredne razmere so v Psihiatrični bolnišnici Begunje, kjer poteka premestitev pacientov v druge ustanove, težave so tudi v trboveljski bolnišnici. Na Koroškem pa je otežen dostop do zdravstvenih ustanov, zato je Slovenija avstrijsko Koroško zaprosila, da njihova bolnišnica v Celovcu sprejme prebivalce Koroške, če bodo potrebovali pomoč.

Svet v primežu vremena in katastrofalnih ujm
22. 07. 2023 19.26
Kot po tekočem traku so Slovenijo pretekli teden zajela številna neurja. Orkanski veter, nalivi in toča so uničevali vse, kar jim je prišlo na pot. Takšnih neurij mnogi ne pomnijo. Nič kaj bolje je niso odnesle naše sosede. Medtem se v Italiji, Grčiji in Španiji spopadajo s hudim vročinskim valom in katastrofalnimi požari. Indijo in Pakistan je prizadelo močno monsunsko deževje, v Južni Afriki pa so za kratek čas uživali v snežnih radostih. Podnebja, kot smo ga poznali, očitno ni več. Edino, kar nam preostane, je, da se na spremembe čim prej prilagodimo.

Župan Polzele bi pozidal zeleni pas, krajani besni: 'Ne bomo spali sredi Stožic'
22. 07. 2023 17.30
Prebivalce Polzele razburja načrtovana pozidava zelenega pasu na Bregu pri Polzeli, ki jo predvideva predlagani prostorski načrt. Ta bi zasebnemu investitorju v sodelovanju z občino omogočil gradnjo pokritih športnih in gostinskih objektov, trgovskih stavb in stavb za storitvene dejavnosti, čemur tisti, ki živijo najbližje, nasprotujejo, češ da gre za grob poseg v naravo. "Nismo kupili zemljišč, da bomo spali sredi Stožic," pravijo. Ker njihove pripombe niso bile uslišane in ker menijo, da so bili pri projektu zavedeni, so pred kratkim vložili pobudo za referendum. Župan vse očitke zavrača.

V Izolo po nujno medicinsko pomoč tudi bolniki iz hrvaške Istre
12. 07. 2023 14.55
Na podlagi sporazuma med Slovenijo in Hrvaško bo izolska bolnišnica postala dostopna tudi prebivalcem hrvaške Istre. Te bodo napotili v Izolo v primeru nujnih stanj, kot so denimo srčni infarkt, možganska kap ali politravma. Stroške storitev bo krila hrvaška zdravstvena blagajna.

Vlada sprejela zakon, ki bolnikom zagotavlja nemoteno preskrbo z zdravili
06. 07. 2023 13.48
Po tem, ko se je v preteklih mesecih v lekarnah pojavilo pomanjkanje nekaterih zdravil, je vlada na seji zdaj sprejela zakon o nujnih ukrepih za zagotavljanje nemotene preskrbe z zdravili. "Sprejeti zakon je podlaga, da bodo imeli naši bolniki tudi v prihodnje na razpolago zdravila," je zagotovil sekretar na ministrstvu za zdravje.

Dogovor o ureditvi sodniških plač je dosežen
06. 07. 2023 12.19
Vlada je potrdila dogovor o ureditvi sodniških plač, je po seji vlade sporočila ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik. Plačni dogovor s sodno vejo oblasti določa tudi dodatek za nezdružljivost sodniškega poklica z drugimi poklici v višini 10 odstotkov. Dodatek bodo začeli izplačevati s prihodnjim letom, napovedujejo na vladi. Ob tem so potrdili tudi strategijo za obvladovanje demence do leta 2030.

Bo Japonska kljub kritikam izpustila radioaktivno vodo iz Fukušime v ocean?
05. 07. 2023 15.35
Japonska bo prav kmalu začela z izpuščanjem obdelane radioaktivne vode v ocean, potem ko je jedrski nadzorni organ Združenih narodov odobril ta sporni načrt, ki se bo izvajal 12 let po jedrski nesreči v Fukušimi.

Kanal C0 bo preiskovala parlamentarna komisija
04. 07. 2023 16.10
Poslanci bodo ugotavljali morebitne zlorabe in nezakonitosti pri gradnji kanalizacijskega kanala C0. Državni zbor je namreč na pobudo največje opozicijske stranke SDS odredil parlamentarno preiskavo, komisija naj bi se prvič sestala predvidoma septembra. Po besedah ljubljanskega župana Zorana Jankovića bo kanal takrat že končan.

Izrael sprožil protiteroristično akcijo: 'Palestinsko ljudstvo ne bo pokleknilo'
03. 07. 2023 15.39
Izrael je v Dženinu in bližnjem begunskem taborišču na severu zasedenega Zahodnega brega sprožil največjo protiteroristično operacijo v zadnjih letih, v kateri sodeluje več sto vojakov, oklepna vozila, buldožerji, pa tudi brezpilotna letala. Po navedbah palestinskih oblasti je bilo doslej ubitih osem ljudi, še 50 pa je ranjenih. Palestinski predsednik je zaradi operacije prekinil stike z Izraelom.

Na Danskem samoplačniško zobozdravstvo, v Avstriji doplačevanje zdravil, v Švici vsak obisk pri zdravniku
30. 06. 2023 06.00
Sabina Zonta, Jurij Gorjanc in Marjan Priveršek-Boserup. Trije Slovenci, ki so se preselili v tujino - Švico, Avstrijo in Dansko. Na lastni koži so tako izkusili, kako zdravstvo deluje v Sloveniji in kako v tujini. In na lastnem žepu tudi občutili, koliko je treba plačati za zdravstvo v tujini. V državah, kamor se Slovenija pogosto ozira. Kot pravi Priveršek-Boserup, morajo na Danskem v celoti iz žepa kriti zobozdravstvene storitve in večino zdravil, v Avstriji po besedah Gorjanca ni zdravila brez doplačila, v Švici pa Zonta kljub visoki mesečni premiji zavarovanja doplačuje obiske pri zdravniku.

Bo vojna med vlado in zavarovalnicami prinesla več zdravja?
27. 06. 2023 06.00
Dopolnilna zdravstvena zavarovanja so sistemska anomalija in niti niso pravi zavarovalniški produkt, trdi ekonomist Marko Jaklič. Je pa tak način zbiranja denarja v preteklosti zavarovalnicam omogočal dobičke, upravam pa visoke plače. Kaj pa bo ukinitev dopolnilnega zavarovanja v resnici prinesla bolnikom – bodo prišli do zdravnika, posega, ko ga bodo potrebovali? Se bodo zasebni zdravstveni centri, ki jih obvladujejo zavarovalnice, še okrepili? Bodo hitro do zdravstvenih storitev prišli le tisti, ki plačajo več?

'Morali bomo najti nacionalni konsenz o financiranju zdravstva'
23. 06. 2023 11.35
Izdatki za zdravstvo bliskovito naraščajo, saj se stroški zdravljenja ob vse večjih potrebah dolgožive družbe zelo hitro povečujejo, je bilo slišati na posvetu na Brdu pri Kranju. Zato bomo morali najti nacionalni konsenz o financiranju zdravstvenega sistema, je poudaril minister za zdravje Danijel Bešič Loredan.

Skrajševanje čakalnih vrst: namesto rešitev medsebojni očitki
16. 06. 2023 17.53
Odbor DZ za zdravstvo je na nujni seji, sklicani na zahtevo SDS, iskal rešitve za skrajševanje čakalnih vrst, pri katerih čakalna doba presega dopustno. Zavod za zdravstveno zavarovanje so pozvali k pripravi analize vzpostavljenih obračunov za plačilo zdravstvenih storitev izvajalcem v javni zdravstveni mreži in evidentiranju morebitnih odstopanj.

Vlada bo namenila dodatnih 26 milijonov za zamenjavo starih kurilnih naprav
13. 06. 2023 13.44
Vlada je na seji vladnega odbora za gospodarstvo vrednost projekta zamenjave starih z novimi kurilnimi napravami na lesno biomaso ali s toplotnimi črpalkami, ki je del načrta razvojnih programov 2023–2026, povečala z 89,5 na 115,3 milijona evrov. Obdobje izvajanja projekta ostaja do konca letošnjega leta.

Dim kanadskih gozdnih požarov dosegel Norveško
09. 06. 2023 13.07
Kanada se trenutno spopada z najhujšo sezono gozdnih požarov v zgodovini. Dim požarov se je v preteklih dneh že razširil v sosednje ZDA, zdaj pa ga zaznavamo tudi v Evropi, in sicer na Norveškem. Zaenkrat so koncentracije dima nizke, zato ne pričakujejo nobenih škodljivih posledic za zdravje prebivalcev.

'Loredan je kukavičje jajce tistih, ki si želijo privatizacijo zdravstva'
06. 06. 2023 09.05
"Potrebujemo ministra za paciente in pacientke, ne pa ministra za interese zdravnikov, lobijev in zaslužkarjev," so jasni v civilni iniciativi Glas ljudstva. Ker so po letu njegovega delovanja prepričani, da zdravstveni minister Danijel Bešič Loredan ne zastopa pacientov oz. prebivalcev, ki naj bi jim bil namenjen sistem javnega zdravstva, terjajo njegov "odstop oz. odpoklic". Na njihove pozive pa se je z besedami, da ne namerava odstopiti ter da lahko ekipo na ministrstvu le pohvali, že odzval minister.

70 enot krvi za 70 let: med darovalci tudi minister za zdravje
03. 06. 2023 09.16
V Sloveniji vsak dan potrebujemo 350 do 400 krvodajalcev in zaradi vseh, ki darujejo kri, Slovenija sodi med tiste države, ki potrebe po krvi pokriva sama. Imamo namreč okrog 60 tisoč rednih krvodajalcev – 60 odstotkov jih kri daruje vsaj enkrat letno, skoraj četrtina teh pa trikrat in celo štirikrat letno. Letos obeležujemo 70 let prostovoljnega krvodajalstva, 4. junija pa se spominjamo dneva, ko so leta 1945 v ljubljanski Centralni vojni bolnici odvzeli in konzervirali prvih 19 steklenic krvi. V Veržeju je potekalo že 31. srečanje krvodajalcev Slovenije, kjer je kri daroval tudi zdravstveni minister.

Svetovni dan brez tobaka: 'ZA Slovenijo brez tobaka in nikotina 2040'
31. 05. 2023 06.09
Vsako leto 31. maja obeležujemo svetovni dan brez tobaka, ki letos v Sloveniji poteka pod geslom "ZA Slovenijo brez tobaka in nikotina 2040". S strani Vlade RS potrjena Strategija za zmanjševanje posledic rabe tobaka Za Slovenijo brez tobaka 2022–2030 vključuje dolgoročno vizijo, da bo Slovenija v letu 2040 družba brez tobaka.

'Družinska medicina je srce zdravstvenega sistema'
19. 05. 2023 13.09
Ob svetovnem dnevu zdravnikov družinske medicine je družinska zdravnica v ZD Ljubljana Eva Vodnik predstavila svoje delo, ki ga opravlja kot poslanstvo in pri katerem ji je najbolj všeč celostni pristop. Ob tem je opozorila, da družinski zdravniki ob obremenjenih dnevih pregledajo tudi več kot 100 bolnikov dnevno, zato poziva k razbremenitvam. Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan je poudaril, da je izboljšanje pogojev za delo in razbremenitev družinskih zdravnikov eden izmed prednostnih ciljev ministrstva za zdravje.

Reforma zdravstva v praksi: višje plače in več avtonomije
16. 05. 2023 06.03
Nižji davki, višja plača, boljši delovni pogoji. Kaj so glavni razlogi, da gredo medicinske sestre službo iskat v tujino? Na podlagi njihovih izkušenj smo primerjali davke, zahtevnost poklica in kakovost življenja v Avstriji, ki je med medicinskimi sestrami iz Slovenije najbolj priljubljena, na Finskem in v Estoniji. Kako daleč je sistem slovenskega zdravstva od tistega, po katerem bi se radi zgledovali?

Civilna družba: Salonit ne izvaja ustreznih meritev
12. 05. 2023 12.45
Družba Salonit Anhovo se srečuje z novimi očitki civilne družbe glede spoštovanja okoljskih zahtev pri sosežigu odpadkov v anhovski cementarni. Društvo Eko Anhovo in dolina Soče je na inšpektorat za okolje in prostor podalo prijavo suma kršitve okoljevarstvenega dovoljenja, saj da Salonit ne zagotavlja ustreznih meritev temperature sosežiga. Salonit je očitke zavrnil. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, delujejo po veljavnih predpisih in v celoti spoštujejo okoljevarstveno dovoljenje.

Opazno močno poslabšanje telesne zmogljivosti otrok
10. 05. 2023 05.52
Ob svetovnem dnevu gibanja strokovnjaki opozarjajo, da je gibanje potrebno za zdravo življenje, je pojasnil profesor na ljubljanski fakulteti za šport Gregor Jurak. Kot zaskrbljujoče vidi močno poslabšanje rezultatov športnovzgojnih kartonov v zadnjih letih.

Obsojeni kriminalci iz šovov 'otrokom nato dajejo avtograme'
06. 05. 2023 09.03
Strelska napada v Srbiji sta odprla razpravo o dostopnosti orožja in predvsem o normalizaciji nasilja v srbski družbi. To je prisotno v filmih, serijah, glasbi, pa tudi v realnem življenju in na političnem parketu. Strokovnjaki opozarjajo, da predvsem neustrezen odziv politike na vse pogostejše nasilje daje ljudem občutek nemoči, ki sami nasilja ne morejo ustaviti, niti se pred njim zaščititi.