zdravju

BLOG: Spojine za lajšanje bolečin in zmanjšanje vnetij
23. 04. 2023 07.00
Tokrat bom pisal o salicilatih, naravnih spojinah, ki se pojavljajo v različnih vrstah hrane, vključno s sadjem, zelenjavo, oreščki in zelišči. Verjetno še niste slišali za te spojine, zato si vzemite kakšno minutko časa in preberite članek.

Znaki, ki nakazujejo, da imate zamaščena jetra
10. 04. 2023 00.15
Jetra so eden najpomembnejših organov v našem telesu. Kljub temu da skrbijo za nešteto življenjsko pomembnih funkcij, je zaskrbljujoče, da ima že vsak četrti Slovenec zamaščena jetra, pa se tega sploh ne zaveda!

'Trendovsko se je identificirati z duševno motnjo'
11. 04. 2023 18.53
TikTok je družbeno omrežje, ki hitro pridobiva nove uporabnike. Pri nas jih je bilo v 2021 že več kot 100.000, globalno naj bi jih bilo dnevno približno 30 milijonov. Cilj ustvarjalcev? Ustvariti viralen video. S tem ni nič narobe, dokler gre za neškodljivo zabavo, a težava postaja, da je omrežje postalo neusahljiv vir dezinformacij o duševnem zdravju, ki lahko uničujoče vplivajo na mlade. Kaj ima pri tem algoritem?

Mladi si želijo destigmatizacije duševnega zdravja in lažjega dostopa do pomoči
11. 04. 2023 17.59
Na 33. nacionalnem otroškem parlamentu, ki ga organizira Zveza prijateljev mladine Slovenije (ZPMS), so osnovnošolci izpostavili pomen duševnega zdravja, ki se po njihovih navedbah po epidemiji covida-19 slabša. Med drugim so pozvali k izobraževanju in ozaveščanju tako otrok kot učiteljev in staršev o duševnih težavah in njihovem preprečevanju.

'Meni en pogovor ob kavici tako pomaga, da se ne da povedati'
08. 04. 2023 07.00
Že en sam objem ali pogovor ob kavi naredi veliko razliko, pravijo osebe s težavami v duševnem zdravju. "Prijateljice in prijatelji, kje ste," se sprašuje operni pevec in pedagog Nace Junkar, ki je pred 21 leti zbolel za hudo depresijo. Ob večerih in praznikih je najhuje, zato se ozrite okrog sebe in ljudem namenite trenutek pozornosti, saj lahko kot družba marsikaj spremenimo.

Zajček v policijski uniformi: kako pomaga kolegom?
08. 04. 2023 13.05
Za razliko od velikonočnega zajčka, ki dela le enkrat letno, je dolgouhi policist v službi vsak dan. V kalifornijskem Yuba Cityju je zaposlen zajec Percy, ki skrbi za dobro počutje svojih kolegov. V prvi vrsti jim pomaga pri premagovanju stresa in spopadanju s travmami, potem ko so na terenu priča najbolj grozljivim prizorom.

Velikonočni zajtrk bo letos dražji, več stane tudi peka potice
08. 04. 2023 07.00
Velika noč je tik pred vrati in večina slovenskih gospodinjstev je na nedeljski zajtrk verjetno že dobro pripravljena. A zaradi podražitev hrane bo zanj treba letos odšteti nekoliko več. Podražila se je tudi peka potice.

Minister ob dnevu zdravja opozarja na pomanjkanje zdravstvenih delavcev
07. 04. 2023 06.10
Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan v poslanici ob današnjem svetovnem dnevu zdravja poziva k tvorni razpravi o prihodnosti našega zdravstvenega sistema. Pri tem vidi več izzivov, med največjimi pomanjkanje zdravstvenih delavcev. Izpostavil je tudi aktivno vlogo ministrstva pri pripravi zakonodajnih sprememb na področju duševnega zdravja.

V Ljubljani in Mariboru znižana cena cepljenja proti KME
05. 04. 2023 15.50
Zaradi velikega zanimanja za petkovo cepljenje proti klopnemu meningoencefalitisu (KME) v Zdravstvenem domu Ljubljana so vsi termini že zasedeni, obljubljajo pa, da bodo poskušali zagotoviti dodatne cepilne dneve. Tudi mariborski ZD meščanom in okoliškim prebivalcem aprila ponuja ugodnejšo ceno cepljenja proti tej klopni bolezni.

Stražar razkril Putinove skrivnosti: Boji se atentata, tehnologije in covida-19
05. 04. 2023 13.55
Nekdanji Putinov stražar, ki je zaradi nestrinjanja z rusko invazijo na Ukrajino za seboj pustil rodno državo in službo, je za zahodne medije spregovoril o tem, kako je bilo delati za predsednika. Ob tem je razkril tudi, česa se Putin najbolj boji.

Po okužbi s koronavirusom 40 odstotkov še občuti težave
03. 04. 2023 13.54
Nacionalni inštitut za javno zdravje je v 25. izvedbi raziskave o vplivu epidemije covida-19 ugotovil, da skoraj 40 odstotkov oseb, ki so bile okužene z novim koronavirusom in so imele težave po preboleli okužbi, trenutno še vedno občuti težave in navaja slabšo kakovost življenja v primerjavi z osebami, ki teh težav nimajo več.

Lewis Capaldi o nenadzorovanih tikih: Bal sem se, da ne bom mogel več nastopati
31. 03. 2023 14.22
Lewis Capaldi je v svojem prihajajočem dokumentarnem filmu razkril nekaj podrobnosti s svoje koncertne turneje iz leta 2020. Kot je priznal, se je težko spominja, saj je bil zelo prestrašen, soočal pa se je tudi s hudimi napadi panike. Obenem je dodal, da se je bal, da zaradi svojega psihičnega zdravja in nenadzorovanih tikov ne bo mogel več nastopati, prav tako so mu bolečine v hrbtu povzročale težave pri pisanju pesmi.

Prevc: Upam, da je serviser varovalno vrvico že vgradil v vezi ...
31. 03. 2023 09.01
Kapetan slovenske reprezentance v smučarskih skokih Peter Prevc je uvodni dan skakalnega praznika v Planici preživel med mladimi navijači. Zaradi grdega padca med svetovnim prvenstvom je letos na finalu pod Poncami namreč le v vlogi gledalca. Čeprav je povedal, da so vse kosti cele in da ne čuti več nobenih bolečin, za zdaj še ne sme skakati.

Glas ljudstva s predlogi za reševanje zdravstva: uvedli bi francoski model
28. 03. 2023 14.39
Civilna iniciativa Glas ljudstva je predstavila zakonski paket za ustavitev rušenja javnega zdravstva. Zakonsko pobudo so predali poslanskim skupinam, v naslednjih tednih pa bodo glede nje organizirali še javno razpravo in protestni shod, ki se bo ustavil tudi pred ministrstvom za zdravje.

Preveč razigran darovalec sperme pred roko pravice
28. 03. 2023 10.43
Kar 550 otrok po vsem svetu naj bi se rodilo iz epruvet s semensko tekočino, pripadajočo 41-letniku iz Haaga. Ta je zaobšel sistem in daroval svojo spermo na najmanj 13 klinikah na Nizozemskem in v tujini. Zdaj ga v imenu fundacije, ki se bori za pravice otrok iz epruvete, toži ženska, ki je leta 2018 zanosila s pomočjo njegove sperme.

Več kot 230 tisoč žensk brez ginekologa
26. 03. 2023 18.29
V Sloveniji je skoraj 230 tisoč deklet in žensk, starejših od 13 let, brez izbranega ginekologa. Ta hip pogoje za upokojitev izpolnjuje 49 ginekologov na primarni ravni, zato lahko brez ginekologa ostane še dodatnih 200 tisoč žensk. Medtem ko na ministrstvu za zdravje in ZZZS zagotavljajo, da je ginekologov po njihovih podatkih še dovolj, so ti prepričani, da država s podatki zavaja. Slabša dostopnost do ginekologov med epidemijo in njihovo pomanjkanje v zadnjih dveh letih se kaže, pravijo, tudi v vedno bolj obiskani ginekološki urgenci in napredovanih diagnozah raka.

'Odrasla človeka bi morala stvari razčistiti tako, da ne uničujeta življenja otrok'
26. 03. 2023 07.00
Peter Svetina je od leta 2019 varuh človekovih pravic. V daljšem pogovoru smo z njim spregovorili o izzivih otrok ločenih staršev, oseb z motnjami v razvoju, starejših in vseh, ki iščejo pot do pristojnih, naletijo pa na aroganco in neodzivnost. Zakaj smo Slovenci prepričani, da so za reševanje naših težav odgovorne institucije? Zakaj je toliko nerazumevanja koncepta deinstitucionalizacije in zakaj je nujno, da opustimo pokroviteljski odnos do starejših?

Beethovnove zdravstvene težave skušali preiskati z analizo njegovih las
23. 03. 2023 10.30
Beethoven je imel pred smrtjo verjetno genetsko nagnjenost k bolezni jeter in okužbo s hepatitisom B, so pokazali testi. Skupina raziskovalcev pod vodstvom Univerze v Cambridgeu je namreč analizirala pet pramenov las, da bi sekvencirala skladateljev genom. Kljub naporom niso mogli ugotoviti dokončnega vzroka njegove izgube sluha.

Zaskrbljujoča 'smrtonosna' gliva se v ZDA širi izjemno hitro
21. 03. 2023 07.59
V Združenih državah Amerike se v zdravstvenih ustanovah izjemno hitro širi smrtonosna gliva, ki je odporna na vsa zdravila. Gliva naj bi po poročanju raziskovalcev iz Centra za nadzor in preprečevanje bolezni (CDC) spadala v vrsto kvasovk, imenovana pa je Candida auris.

To morata vedeti, če želita postati starša
20. 03. 2023 00.15
Čustvene preizkušnje, žalost in jeza, ker vama še ni uspelo... Vsi ti občutki so normalni in sprejemljivi, ko si želimo uresničiti neizmerno željo po starševstvu.

V Sloveniji več debelih moških kot žensk, regionalno najbolj izstopa Pomurje
19. 03. 2023 18.03
Najnovejši znani podatki o prekomerni telesni teži in debelosti v Sloveniji so iz leta 2020, kažejo pa, da je debelih 21,5 odstotka moških in 17,4 odstotka žensk. Poleg tega se več kot 48 odstotkov moških in več kot 29 odstotkov žensk sooča s čezmerno telesno maso. Podatki se ne razlikujejo le po spolu, pač pa tudi po starosti, izobrazbi in regiji. Regionalno glede debelosti najbolj izstopajo Pomurje, Posavje in Jugovzhodna Slovenija. V Pomurju je tako denimo debel vsak četrti človek.

Vbod, ki ne boli, a lahko pusti trajne posledice na zdravju
19. 03. 2023 15.51
Ob toplejšem vremenu ljudje več časa preživljajo na prostem, ob spomladanskem prebujanju narave pa se povečuje tudi možnost okužbe z boleznimi, ki jih prenašajo klopi. Možnost za to je v Sloveniji precejšnja, zato se pred odhodom v naravo velja ustrezno zaščititi. Letos so na NIJZ že prejeli prve primere prijav okužb s klopnimi boleznimi.

Nekoč 'rešitev za debelost' brez kalorij, danes mu grozi umik s trga
18. 03. 2023 09.00
Čeprav so se umetna sladila leta kazala kot zamenjava za sladkor brez kalorij, nove raziskave kažejo ne le, da umetna sladila niso nobena zdrava zamenjava za sladkor, ampak bi lahko na dolgi rok predstavljala celo dejavnik tveganja za srčno-žilne bolezni. Za splošno zdravo populacijo so si ugotovitve glede možnih tveganj uživanja umetnih sladil, ki so (vsaj) na papirju varna, za zdravje še nasprotujoče. A se število študij povečuje in tudi vedno bolj kompleksne so, vključujejo več možnih vplivov, predvsem dolgotrajnega uživanja umetnih sladil, pojasnjuje dr. Urška Blaznik iz NIJZ. Kot izpostavlja, umetna sladila niso del uravnotežene prehrane: "Vsi skupaj bi se morali navaditi na manj sladek okus, kot nam ga vsiljuje industrija."

WHO: Covid bi bil lahko podobna grožnja kot gripa
17. 03. 2023 15.43
Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je sporočila, da bi se lahko pandemija covida-19 letos umirila do te mere, da bi predstavljala podobno grožnjo kot gripa. Organizacija je ob tem izrazila prepričanje, da bo lahko do konca leta razglasila konec izrednih razmer, in izrazila upanje, da se bo pandemična faza virusa končala.

Avstralski deskar postavil rekord z več kot 30-urnim surfanjem
17. 03. 2023 14.12
Blake Johnston iz avstralskega Sydneyja je svojo strast do deskanja na vodi pripeljal do skrajnosti. Surfal je več kot 30 ur in postavil nov svetovni rekord. A se je nato kljub izčrpanosti po le nekaj minutah na obali vrnil v vodo in v dobrodelne namene deskal še naslednjih 10 ur.

Dvoboj prihodnosti: psihoterapevtka in gradbeni inženir
15. 03. 2023 12.33
Psihoterapevtka in gradbeni inženir se na prvi pogled zdita popolnoma različna poklica. Vendar pa imata kljub različnosti dela nekaj skupnega. Oba sta namreč ključni gradnik družbe in imata pomembno vlogo pri zagotavljanju dobrega počutja in blaginje ljudi. Psihoterapevtka pomaga posameznikom, družinam in skupinam pri soočanju z izzivi in stresom ter pri doseganju boljšega mentalnega zdravja. Gradbeni inženirji pa so odgovorni za načrtovanje, gradnjo in vzdrževanje infrastrukture, stavb in drugih objektov, ki so pomembni za delovanje družbe.

Promocija zdravja na delovnem mestu je dragocena naložba!
15. 03. 2023 11.20
Promocija zdravja na delovnem mestu je bistvenega pomena za uspešnost vašega podjetja, ZAP FITCORP pa vam bo pomagal razviti najboljše rezultate, zato stopite v stik z njimi tukaj!

Pomanjkanje hranil vpliva na razvoj nevrodegenerativnih bolezni
15. 03. 2023 07.55
Delovanje možganov in skladiščenje informacij bi lahko primerjali s proizvodnjo, ki vsak dan ustvari in obdela ogromno količino informacij. Te ob ustreznih pogojih razporedi in shrani. Možgani kot kompleksen sistem velikega števila možganskih celic – vsebujejo namreč več sto milijard nevronov in še 10-krat več podpornih celic (celic glia) – za svoj razvoj in normalno delovanje tako kot vsi deli telesa potrebujejo energijo, ki jo primarno pridobijo s hrano. Ta predstavlja nepogrešljivo gonilo celotnega živčnega sistema in pomembno vpliva na številne kognitivne sposobnosti, predvsem na razmišljanje, koncentracijo in pomnjenje.

Ubil je mamo, 'ker ga je hipnotizirala'
14. 03. 2023 14.57
Ne, naslov ni senzacionalističen, da bi pritegnil čim več bralcev. To se je zares zgodilo in zares tako, kot piše. In četudi sem novinarka z že veliko kilometrino, moram priznati, da me je pogovor z dvema moškima, danes sta stara 28 in 43 let, presunil, pretresel in še vedno razmišljam o tem, kaj se jima je zgodilo.

Korak k normalizaciji: po treh letih se Kitajska odpira svetu
14. 03. 2023 10.55
Kitajska odpira meje za tuje turiste prvič od izbruha epidemije covida-19. Odstranitev še zadnjih omejitev je velik korak k normalizaciji življenja v postcovidni Kitajski. Vse spremembe stopijo v veljavo 15. marca.