zdravnika

Navodila zdravnika: Več vina in seksa

21. 02. 1999 08.42

Upoštevanje zdravniških napotkov bi lahko postalo priljubljeno preživljanje prostega časa v otoški vasi Steinham na Norveškem. Lokalni zdravnik je namreč svojim pacientom zaukazal, naj pijejo več vina in naj se pogosteje ljubijo. 59-letni doktor Nils Carl Loennberg je po vasi, kjer živi 1250 prebivalcev, razdelil recepte s 23 točkami za bolj zdravo življenje, kar je povzročilo nemalo začudenja. Poleg konvencionalnih napotkov o gibanju in zdravi prehrani Loennberg ljudem tudi predlaga, naj spijejo več vina, a manj žganih pijač ter da naj se ljubijo vsaj dvakrat na teden. Loennenberg naj bi izjavil, da ljudje, ki nimajo zadostnega seksualnega življenja, hitreje obolijo. Norveški zdravnik, ki je ustanovitelj Nordijske družbe za medicinski humor, je po lastnih besedah želel, da bi se pacienti njegovim nasvetom smejali, obenem pa o njih tudi razmislili. Samski moški na otoku, ki je kakih 400 kilometrov oddaljen od Osla, bi prav radi sledili zdravnikovim nasvetom, če na otoku ne bi primanjkovalo žensk. 42-letni samec Elder Huse je dejal, da zdaj upa, da mu bo zdravnik napisal recept za prijateljico.

V Iranu zdravniki odstranili orjaški tumor

18. 02. 1999 08.25

Zdravniki so neki ženski na severovzhodu Irana iz trebušne votline odstranili ogromen tumor, ki je tehtal kar 7,5 kilograma, je poročala iranska agencija IRNA.

''Skrivnost'' dolgega življenja zmernost in čistoča

13. 02. 1999 09.21

Tajsko ministrstvo za zdravstvo je te dni objavilo nasvete za vse, ki bi radi doživeli sto let. Ministrstvo svetuje redno umivanje zob, kopanje dvakrat na dan, skrb za čisto stanovanje in obleko. V svojih ''enostavnih skrivnostih za dolgo življenje'' priporoča tudi tri obroke, šest do osem kozarcev vode na dan ter šest do osem ur odmora. Priporočljiv je tudi obisk zdravnika enkrat na leto, izogibanje narkotikom, moralno življenje, prehrana brez maščob ter ohranjanje vezi z družino in prijatelji. Ministrstvo je priporočila oblikovalo na osnovi raziskave, v kateri je leta 1996 sodelovalo 156 Tajk in Tajcev, starejših od 100 let. Med njimi je bilo kar 120 žensk.

V prihodnje novi mehanizmi za bolj učinkovit nadzor v slovenskih bolnišnicah?

13. 01. 1999 14.25

Nesrečni dogodki v mariborski bolnišnici so k razmišljanju o novih mehanizmih, s katerimi bi pripomogli k bolj učinkovitemu nadzoru v slovenskih bolnišnicah, ''prisilili'' tudi Zdravniško zbornico Slovenije. Že v letošnjem letu se nam kot novost obeta nacionalni projekt zagotavljanja kakovosti zdravstvenih storitev, ob strokovnem nadzoru s svetovanjem pa naj bi kmalu uvedli tudi ekspertni strokovni nadzor, ki bi se ukvarjal s posameznimi primeri. Kot je na novinarski konferenci Zdravniške zbornice Slovenije pojasnil predsednik odbora za strokovno - medicinska vprašanja prof. dr. Eldar M. Gadžijev, je bil izredni strokovni nadzor predviden za ugotavljanje splošne ravni dela posameznega zdravnika. Po obstoječem pravilniku zato zdravniška zbornica od komisije doslej ni smela zahtevati zgolj obravnave določenega primera. Po besedah prof. dr. Gadžijeva pa naj bi v prihodnje to vrzel zapolnili z organiziranjem t.i. ekspertnih strokovnih nadzorov, ki bi se prvenstveno posvetili določenemu primeru, ob tem pa pregledal tudi delo zdravnika v celoti.

Homoseksualci v ZDA še vedno najpogosteje okuženi z virusom HIV

04. 01. 1999 08.27

Moški, še posebej homoseksualci, so v ZDA še vedno najpogosteje okuženi z virusom HIV, so pokazali izidi najnovejše raziskave, ki jih je objavil časnik New England Journal of Medicine. Anketa -vanjo so zajeli 231.400 odraslih ljudi, okuženih z virusom HIV, ki so zdravnika obiskali prva dva meseca leta 1996 - je pokazala, da je med osebami z zdravniško oskrbo 77 odstotkov moških. Med rizičnimi skupinami so homoseksualci (49 odstotkov) in narkomani (24 odstotkov). Najbolj pogosto so z virusom HIV okužene osebe v starosti od 35 do 49 let (54 odstotkov), nato ljudje v starosti med 18 in 34 let (34 odstotkov) in starejši od 50 let (11 odstotkov).

Srčni spodbujevalnik med upepelitvijo poškodoval krematorij

23. 12. 1998 09.21

Upravljalci krematorija v francoskem mestu Grenoble bodo tožili zdravnika in vdovo moškega, katerega srčni spodbujevalnik je razneslo med upepelitivijo trupla. Eksplozija je krematorij močno poškodovala in naredila za skoraj 60.000 ameriških dolarjev škode. Zdravnik, ki je ugotovil smrt moškega in podpisal dovoljenje za upepelitev, ni preveril, ali ima pokojnik nemara srčni spodbujevalnik, zato naj bi on poravnal del škode; drugi del pa naj bi plačala 82-letna vdova, ki je podpisala dokument, da pokojnik nima v telesu spodbujevalnika ali kakršnekoli druge naprave z baterijami. Zaradi visoke temperature se je med upepelitvijo v spodbujevalniku sprožila kemična reakcija, ki je povzročila enako močno eksplozijo, kot bi jo dva grama razstreliva TNT. Tolikšna količina TNT zadošča, da 8-kilogramsko kovinsko kroglo ob eksploziji požene s hitrostjo 100 kilometrov na uro.

Prašička rešila življenje lastnici

19. 10. 1998 07.35

Prašička Lulu je postala znana, ko je nedavno svoji lastnici rešila življenje. Pitsburški časnik Post-Gazete je poročal, da se je Lulu, potem ko je videla, da njeni lastnici ni dobro, iz hiše izmuznila skozi vratca za psa, nekako uspela odpreti ograjo ter stekla na cesto, kjer je ustavila avtomobil. Prašička se je vlegla sredi ceste, voznika avtomobila, ki se je ustavil, pripeljala do hiše, s tem pa do svoje lastnice, ki je nemočno ležala po prestani srčni kapi.

Ministrstvo za zdravstvo zahtevalo izredni strokovni nadzor v mariborski splošni bolnišnici

21. 09. 1998 14.35

Ministrstvo za zdravstvo je v zvezi z dogodkom v Splošni bolnišnici Maribor 31. avgusta letos, ko naj bi zdravnik na poškodbenem oddelku med prerivanjem s pestjo udaril v obraz in odrinil ženo umrlega bolnika, takoj imenovalo komisijo ministrstva za zdravstvo za izvedbo upravnega nadzora v omenjeni bolnišnici, ki naj bi ugotovila vsa dejstva. Obenem so vodstvu mariborske bolnišnice predlagali tudi začasno odstranitev v dogodek vpletenega zdravnika z delovnega mesta, dokler ne bodo znana vsa dejstva, je na novinarski konferenci poudaril minister za zdravstvo Marjan Jereb.

Haaško sodišča: Kovačević ni umrl zaradi malomarnosti

07. 09. 1998 14.58

Mednarodno sodišče za vojne zločine na območju bivše Jugoslavije je v sporočilu za javnost zavrnilo odgovornost osebja zapora za smrt bosanskega Srba Milana Kovačevića, ki je zaradi notranjih krvavitev umrl 1. avgusta.

Kolesarje TVM je zaslišala policija v Reimsu

03. 08. 1998 13.51

Šest kolesarjev nizozemske ekipe TVM ter direktorja ekipe Ceesa Priema in zdravnika Andreja Mihajlova je zaslišala policija v Reimsu v Franciji in proti njim sprožila preiskovalni postopek zaradi posedovanja približno sto ampul prepovedanega poživila EPO, ki so jih cariniki v avtomobilu ekipe odkrili marca letos.

Rezultati spodbijajo metodo Di Bella

30. 07. 1998 08.20

Metoda italijanskega zdravnika Di Belle v boju proti rakastim obolenjem ni učinkovita. Tako kažejo rezultati analize podatkov o eksperimentalnem zdravljenju bolnikov v štirih od devetih dogovorjenih skupinah, ki so jih po navedbah Primorskega dnevnika predstavili na Višjem zdravstvenem zavodu v Rimu (ISS). Rezultati kažejo, da metoda Di Bella bolnike lahko tudi zastruplja. Pri 49 odstotkih bolnikov, pri katerih so preizkušali zdravilno moč kombinacije zdravil, so se pokazali nasprotni učinki, 17 odstotkov pacientov pa je moralo z zdravljenjem prekiniti.

Tri razstave v Ljubljani, ena v Zagrebu in ena v Trstu

09. 03. 1998 16.20

V treh galerijah v Ljubljani bo jutri slovesno odprtje razstav; dve, povezani s Slovenijo, pa bodo odprli tudi v Zagrebu in Trstu.

Igrajmo se zdravnika!

27. 02. 1998 08.14

Vsak Nizozemec se bo odslej lahko preizkusil v vlogi srčnega kirurga - s pomočjo računalnika. Nova računalniška igrica, ki se imenuje Odprto srce, s pomočjo video posnetkov prave operacije simulira stanje na operacijski mizi. Po navedbah četrtkove izdaje nizozemskega časnika De Telegraaf lahko kirurg amater izbira med različnimi težavnostnimi stopnjami. Tisti z malo več "izkušnjami" lahko vstavijo srčno zaklopko. To potem traja nekaj ur. Če pacient umre, je za igralca igra izgubljena.

Radiofiziki na Onkološkem inštitutu opozorilno stavkali

24. 02. 1998 12.11

Radiofiziki na Onkološkem inštitutu so včeraj opozorilno stavkali, ker zahtevajo višje plače in vrnitev naziva zdravstveni sodelavec, danes sporoča stavkovni odbor radiofizikov na inštitutu. O svojih zahtevah se bo danes znova pogovarjal z vodstvom inštituta.

Opozorilna stavka radiofizikov Onkološkega inštituta

23. 02. 1998 16.28

Radiofiziki, zaposleni na Onkološkem inštitutu, so danes opozorilno stavkali. Kljub napovedim o stavki namreč doslej niso prejeli nobenega odziva s strani vodstva inštituta. Stavkajoči zahtevajo plačno osnovo v višini 90 odstotkov osnove zdravnika radioterapevta specialista z zdravniškim dodatkom vred. Takšno razmerje plač radiofizikov in radioterapevtov specialistov je veljalo pred letom 1995.

Zdravnik noče zdraviti kadilcev

18. 02. 1998 08.02

Nizozemski zdravnik K. van Bunningen meni, da zdravnik ni obvezan zdraviti pacienta, ki kljub opozorilom nadaljuje s kajenjem. Takšno mnenje in prakso je Bunningen obdržal kljub drugačni odločitvi regionalnega zdravstvenega inšpektorja, poročajo beneluški mediji. Bunningen pacienta najprej opozori, naj neha kaditi, če ta tega ne stori, ga preprosto neha zdraviti. Nizozemska zveza za obrambo interesov kadilcev se je že odločila, da bo zdravnika tožila.

Mehiški sladki krompir v boju proti nevšečnostim menopavze

21. 01. 1998 09.15

V Veliki Britaniji pravkar potekajo medicinski poskusi, s katerimi proučujejo vplive mehiškega sladkega krompirja, ki bi utegnili omiliti nevšečnosti v obdobju menopavze. Pri poskusih, ki jih izvajajo v Nacionalnem društvu za osteoporozo s pomočjo nekega zdravnika v eni od londonskih bolnišnic, uporabljajo kremo, ki je sestavljena iz izvlečkov sladkega krompirja, ki naj bi bil učinkovit v borbi proti krhkosti kosti, bolečinam v dojkah, izgubi libida, povečanju telesne teže ter proti depresiji.