zdravniku

Spremembe, ki jih prinaša reorganizacija NMP in zakaj so nekatere občine proti

07. 12. 2022 12.43

Primarni nivo zdravstva je ob kadrovskih težavah in vse večjih zahtevah bolnikov v vse večjih težavah, ob tem pa tudi mreža nujne medicinske pomoči. Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan je tako že pred časom napovedal ločitev izvajanja NMP od družinske medicine. Če bodo z deležniki našli konsenz, bi sistemske rešitve lahko uveljavili že prihodnjo pomlad. Toda trenutni predlog je naletel na kritike. Potem ko so na noge skočili Kamničani, so se pritožile tudi nekatere druge občine, kjer bi se morali zdravniki po predlogu ob terenskih intervencijah pripeljati iz drugega kraja, urgentne ambulante pa bi bile ukinjene.

Izzivi pediatrije: veliko upokojitev in usmeritev v 'sodobne' bolezni

02. 12. 2022 06.00

V Sloveniji manjka več kot tisoč zdravnikov, da bi dosegli njihovo povprečno število na 1000 prebivalcev v Evropski uniji. Pomanjkanje čutijo tudi na področju pediatrije, vendar pa razlog za to ni majhen interes za to specializacijo ali odhodi pediatrov v tujino. Je pa slabo načrtovanje v zdravstvu povzročilo, da na področju pediatrije ni bilo kontinuitete – premalo razpisanih mest za specializacijo je povzročilo primanjkljaj čez leta, opozarja predsednica Razširjenega strokovnega kolegija za pediatrijo dr. Nataša Bratina. Ta izpostavlja, da težavo predstavlja tudi velik delež upokojitev pediatrov. "Treba je nadoknaditi upokojene zdravnike in povečevati število zaposlenih na primarnem in hospitalnem nivoju," je jasna. Ob tem pa je vse večja tudi potreba po pediatrih, ki se spoznajo na "sodobne" bolezni otrok.

'Nihče se ne bi smel bati testiranja ali sramote in izolacije po diagnozi'

01. 12. 2022 07.25

Letošnji svetovni dan boja proti aidsu v ospredje postavlja prizadevanja za doseganje enakosti za izkoreninjenje virusa HIV. Letošnje geslo tako spodbuja ljudi po vsem svetu, da se združijo in odpravijo neenakosti, ki ovirajo dostop do preverjenih ukrepov za preprečevanje in zdravljenje okužbe z virusom HIV.

'Preusmerjajo nas v ZD Fužine, a telefoni zvonijo v prazno'

30. 11. 2022 08.39

Medtem ko zdravniški sindikat in vlada še vedno nista dosegla dogovora, stavka pa še visi v zraku, zdaj nekatere paciente, zaradi kadrovskega manjka, iz ZD Polje začasno premeščajo k zdravnikom v ZD Fužine. Kljub zagotovilom ZD Ljubljana, da bodo z združevanjem lažje zagotovili dostopnost do zdravstvenih storitev, pa očitno temu ni tako. Predvsem starejši pacienti namreč tožijo, da telefoni zvonijo v prazno.

Bolniške odsotnosti in nepredvideni dogodki zapirajo ambulante v ZD Polje

28. 11. 2022 15.12

Od torka dalje bodo ambulante zdravstvenega varstva odraslih iz Zdravstvenega doma Polje začasno preusmerili v Zdravstveni dom Fužine. Razlog za to so, kot navajajo v ZD Ljubljana, nepredvideni dogodki in večje število bolniških odsotnosti zaposlenih. Takšna organizacija dela pa bo predvidoma trajala do konca leta.

'Dobri zdravnik' zmeden na snemanju: Je to truplo umetno ali je to igralec?

28. 11. 2022 13.57

Tako kot večina serij, ki prikazujejo življenje zdravstvenih delavcev, tudi na snemanju Dobrega zdravnika, ki ga spremljamo na POP TV, uporabljajo tako lutke kot prave igralce ob določenih scenah. Glavni igralec Freddie Highmore priznava, da je eden redkih igralcev na setu serije, ki velikokrat ne loči, ali pred njim leži lutka ali statist.

Petletniku odrekli bolnišnično oskrbo, kasneje je umrl zaradi pljučnice

26. 11. 2022 19.18

Žalujoča družina petletnega dečka, ki je umrl, potem ko so ga poslali domov iz bolnišnice in mu s tem odrekli zdravljenje, je povedala, da bi bil še vedno živ, če bi jim zdravniki le prisluhnili. V bolnišnici Rotherham v Južnem Yorkshiru v Angliji naj ne bi imeli dovolj postelj za hospitalizacijo dečka in samo enega zdravnika, zato so jih odslovili.

Ena desetina okuženih s HIV ne ve, da je okužena. Ključno je testiranje

21. 11. 2022 12.44

Po ocenah NIJZ je konec leta 2020 v Sloveniji živelo nekaj manj kot 1.000 oseb s HIV, od katerih jih približno ena desetina ni vedela, da je okužena s tem virusom. Pri okužbah s HIV in z virusoma hepatitisa B in C ter s spolno prenosljivimi okužbami, ki se prenašajo na podoben način, je pomembno pravočasno testiranje, saj si oboleli na ta način povečajo možnosti uspešnega zdravljenja. Obenem je testiranje ključno za preprečevanje nadaljnjih okužb. Testiranje je v Sloveniji dobro dostopno, na voljo so številne možnosti. Če ste se kadar koli izpostavili tveganju, se čim prej testirajte, ob evropskem tednu testiranja na omenjene okužbe spodbujajo na ministrstvu za zdravje.

BLOG: Hipertiroidizem

20. 11. 2022 07.00

Hipertiroidizem se pojavi, ko ščitnica postane čezmerno aktivna. Le ta pa s seboj prinese vrsto težav, saj lahko ščitnica, ko ne deluje pravilno, ovira številne druge vitalne funkcije telesa.

33. Liffe: Bo Kit Fraserju prinesel oskarja?

17. 11. 2022 20.01

Film Kit je Darren Aronofsky posnel po gledališki igri Samuela D. Hunterja. In če je režiser pred tem že poskrbel za reaktivacijo Mickeyja Rourka, potem lahko po ogledu Kita potrdimo, da mu je to več kot uspelo tudi v primeru Brendana Fraserja, nekdaj zelo uspešnega hollywoodskega žrebca.

Bodo administratorji rešili težave z naročanjem?

15. 11. 2022 10.01

Medtem ko se številni pacienti po Sloveniji pritožujejo, da ne morejo priklicati svojega zdravnika, v ambulantah pravijo, da zdravstveno osebje dela po svojih najboljših močeh. Da bi strokovne delavce razbremenili administracije, so ponekod že zaposlili administratorje, ki naj bi skrbeli tudi za naročanje pacientov. A dejstvo je, da je zdravnikov premalo, zato so ostali preobremenjeni in včasih tudi zato ostane kakšno sporočilo neprebrano in telefonski klic neodgovorjen, pravijo.

Kranjski župan o tujcih: Dobro organiziran način zaslužkov, ki ga država dopušča

12. 11. 2022 13.43

Problematika priseljevanja tujcev pesti več slovenskih mest, a kranjski župan Matjaž Rakovec je edini, ki se sooča z očitki, da si uvaža volivce, na kar naj bi nakazovala tudi njegova fotografija z albansko zastavo. "Gre za poskus politične diskreditacije," pojasnjuje ozadje zgodbe. Občine na priseljevanje nimamo vpliva, se pa soočamo s posledicami, opozarja. Zaradi nerazumevanja jezika je največ izzivov v šolstvu in zdravstvu, prihaja tudi do izkoriščanja našega socialnega sistema. "Zaradi ohlapne zakonodaje delavci z zahodnega Balkana pridejo k nam in od tu nadaljujejo pot v bolj razvite države. To je dobro organizirana zadeva, kjer gre verjetno za precejšnje zaslužke," pravi. Na državi pa je, da to prepreči.

Slovenija vodilna po pojavnosti RSV okužb v Evropi

10. 11. 2022 09.13

Ob naraščajočem številu respiratornih okužb pri otrocih in mladostnikih in porastu okužb z respiratornim sincicijskim virusom, ki posebej ogroža dojenčke, sta strokovni direktor Pediatrične klinike Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana Marko Pokorn in Tatjana Mrvič opozorila, da smo po podatkih Evropskega centra za nalezljive bolezni vodilni po pojavnosti RSV okužb. V zadnjem mesecu so potrdili 92 RSV okužb pri hospitaliziranih pacientih, večinoma pa gre za otroke do prvega leta starosti. Vendar opažajo tudi porast okužb pri starejših osebah, ki potrebujejo bolnišnično oskrbo.

Kako skrbita za zdravje, bosta zadovoljna s plačo, kaj cenita drug pri drugem?

08. 11. 2022 18.59

Še pet dni nas loči do drugega kroga predsedniških volitev, kjer se bodo državljani odločili, ali bo na čelo države stopil Anže Logar ali Nataša Pirc Musar. V soočenju v oddaji Svet sta spregovorila o resnih ter tudi malo manj resnih temah. Začela sta pri sovražnem govoru, komunikaciji politikov, nadaljevala z ruskim napadom na Ukrajino in problematiko javnega zdravstva, končala pa z bolj osebnimi vprašanji ter lastnostmi, ki jih eden pri drugemu najbolj cenita.

Kako postati kul babi?

21. 10. 2022 00.15

Ni mi povsem jasno ali se je začel svet hitreje vrteti ali sem postala resnično počasnejša. Mogoče pa eno z drugim. Predvsem pa mi je vsak dan bolj jasno, da moram za to, da ne ostanem zadaj poskrbeti sama.

Za cepljenje proti gripi več zanimanja tudi zato, ker je brezplačno

17. 10. 2022 15.35

Obstaja možnost, da bo letos primerov gripe več kot v preteklih letih, saj je način življenja letos bolj sproščen, kot je bil, opozarjajo na NIJZ in pozivajo k cepljenju proti gripi, ki se je že začelo. Cepljenje se izvaja z enim odmerkom cepiva, ki vsebuje štiri antigene proti štirim različnim tipom oz. podtipom virusa gripe.

'Trenutek čiste blaženosti me je prevzel na traktorju med kupom smeti'

15. 10. 2022 10.35

Darko Štrbac se je marca letos preselil na Portugalsko na sedem mesecev dolgo učno in humanitarno popotovanje, ki mu ga je omogočil program Evropska solidarnostna enota. S prostovoljnim delom je pomagal drugim, pri tem pa našel sebe, pravi. V prostem času je raziskoval portugalska mesta, njihove hribe, naravo, gradove, slapove, reke in plaže, kampiral pod zvezdami in se učil zgodovine. Domov se vrača z bogatimi izkušnjami, novim znanjem in številnimi poznanstvi. Prav ljudje so bili tisti, ki so poskrbeli, da se v tuji državi nikoli ni počutil kot tujec.

'Boljši sem v mednarodni politiki kot Logar in Pirc Musarjeva'

11. 10. 2022 06.00

Milan Brglez, nekdanji predsednik parlamenta, zdaj evropski poslanec, je v predsedniško igro vstopil pozno. Tako pozno, da Socialni demokrati (kandidira sicer tudi s podporo Gibanja svoboda) kršijo zakon, ker so zamudili rok za odprtje volilnega transakcijskega računa. Pravi, da je sam pristopil k predsedniku vlade in da kljub kratki kampanji računa na drugi krog. Med njim in Natašo Pirc Musar se še kar iskri. Očita ji davčno optimizacijo na škodo državljanov. "Ko dobim udarec pod pasom, sem se v politiki naučil, da pač udarce moraš vračati." Koliko zasluži sam? Pred našim mikrofonom smo Milana Brgleza gostili v sklopu pogovorov s predsedniškimi kandidati.

Ste anticepilka? 'To je, kot bi me vprašali, ali sem vegetarijanka. Nisem.'

09. 10. 2022 07.00

Ginekologinja Sabina Senčar pravi, da je njen politični vzornik dr. Janez Drnovšek. Pred našim mikrofonom smo jo gostili v sklopu pogovorov s predsedniškimi kandidati. Ocenila je, da bi morali pristojnosti predsedniške funkcije razširiti, med političnimi krizami in interesi pa bi, je prepričana, krmarila dobro, saj bi vedno delovala s stališča "vsi smo enaki". Kot predsednica države bi se osredotočila na reševanje energetske krize in krize v slovenskem zdravstvu, ko gre za zunanjo politiko, pa je kritična do tega, kar danes predstavljata EU in Nato. Pa bi predlagala izstop? Pa tudi – ali meni, da bi se morala Ukrajina odpovedati Krimu in štirim regijam, ki jih je pred kratkim priključila Rusija?

Kdo ima koristi od mojih zdravstvenih podatkov?

03. 10. 2022 00.15

Zdravstveni podatki lahko izboljšajo zdravje bolnikov. Omogočajo zgodnejšo in natančnejšo diagnozo ter učinkovitejše zdravljenje, bolj prilagojeno potrebam in lastnostim posameznika.

Golob: Bistvo zdravstvenega interventnega zakona je, da denar sledi bolniku

26. 09. 2022 15.01

Predsednik vlade Robert Golob je v odgovoru na poslansko vprašanje vodje poslanske skupine NSi Jožefa Horvata napovedal temeljito reformo zdravstvenega sistema z letom 2024, pri čemer računa tudi na tvorno sodelovanje vseh poslanskih skupin. Bistvo zakona je, da denar sledi bolniku, pri čakalnih vrstah pa bo pristojne zanimalo, kdo je tisti, ki dejansko opravlja storitve, in kje jih opravlja, je izpostavil premier. Minister za zdravje Danijel Bešič Loredan pa ima po Golobovih besedah njegovo 100-odstotno podporo.

BLOG: Kako se znebiti napihnjenega trebuha?

25. 09. 2022 07.00

Napihnjenost trebuha se pojavi, ko so prebavila napolnjena z zrakom ali plini. Napihnjen trebuh je po navadi znak slabe prebave, zaradi katere v črevesju nastaja preveč vetrov. Zaradi slabe prehrane večine ljudi, visoke ravni stresa, rednega uživanja raznoraznih zdravil in izpostavljenosti različnim onesnaževalcem ni presenetljivo, da imajo ljudje težave z napihnjenostjo. Tokrat si bomo podrobneje ogledali razloge, zaradi katerih se morda spopadate z napihnjenim trebuhom, in izvedeli kaj več o naravni pomoči za napihnjenost.

Nenavadni vzroki za obisk zdravnika: strupena stonoga, kuga in fetiši

24. 09. 2022 16.13

Tekom svojega življenja osebnega zdravnika obiščemo iz različnih vzrokov. Mlajši predvsem zaradi bakterijskih in virusnih okužb, starejši pa zaradi tegob, ki pridejo s starostjo. Včasih so vzroki za obisk zelo nenavadni – Britanci so s pomočjo podatkov leta po epidemiji koronavirusa zbrali najbolj neverjetne – krokodilje ugrize, vulkanske izbruhe, zasvojenost s spolnostjo ... Več kot 2500 oseb pa je do zdravnika prišlo s tujkom v spolovilu.

Zdravniki in medicinske sestre k zasebnikom po boljše plače

16. 09. 2022 06.00

Samo letos je novogoriško bolnišnico zapustilo že več kot 40 zaposlenih. To je le en konkreten primer s kako grozovito stisko se soočajo javne bolnišnice. Medicinske sestre in zdravniki namreč k zasebnikom odhajajo zaradi boljših pogojev in višje plače. Izobraženi kader pa ne odhaja samo k zasebnikom. Boljšo plačo medicinske sestre najdejo tudi zunaj svojega poklica – na blagajni v trgovskem centru. Je poklic medicinske sestre zaradi nizkih plač postal razvrednoten?

Fafangel: Ne čakajte na novo cepivo, cepite se zdaj

15. 09. 2022 12.22

Kakšna jesen in zima nas čakata? Za nami sta že dva tedna novega šolskega leta, pouk poteka v živo. Okužb je glede na podatke zdravstvenega ministrstva vse več. V sredo so pristojni zabeležili 2402 novi okužbi, v torek 2528, dan pred tem pa celo 3483. Vodja posvetovalne skupine za spremljanje gibanja novega koronavirusa pri NIJZ Mario Fafangel zato znova poziva, naj se držimo priporočil. Omenil je dvoje: maske v zaprtih javnih prostorih in cepljenje najbolj ranljivih, torej tistih nad 60 let.

Delno državni zavarovalnici bosta gradili zasebno bolnišnico v prestolnici

13. 09. 2022 06.00

Skoraj 20 tisoč kvadratnih metrov, 80 postelj, do 400 pacientov – takšna bo prva zasebna bolnišnica v prestolnici. Gradila jo bo družba DC Naložbe v lasti največjega zasebnega izvajalca zdravstvenih storitev, tj. Diagnostičnega centra Bled. In kdo nakup financira? Dve zavarovalnici – Zavarovalnica Triglav in Sava Re, ki sta delno v državni lasti. Kaj to pomeni za javne bolnišnice, bodo zapirale vrata zaradi odhodov kadrov v zasebništvo? Gre za siromašenje javnega zdravstva z javnim denarjem? Kaj pravi minister za zdravje Danijel Bešić Loredan? Minister Loredan v treh tednih za to konkretno temo še ni našel časa za pojasnila.

Prepogosto spregledana dedna motnja: bo zgodnje odkrivanje izboljšalo stanje?

06. 09. 2022 12.01

Družinska hiperholesterolemija – bolezen, pri kateri gre za dedno pogojene izjemno povišane ravni holesterola v krvi – je v svetovnem merilu še vedno močno poddiagnosticirana. Novo upanje predstavlja praška deklaracija, ki pomeni politično zavezo vlaganja v pediatrično presejanje družinske hiperholesterolemije.

'Kemoterapija te povsem dotolče, a ti hkrati reši življenje'

04. 09. 2022 09.04

V Sloveniji vsako leto za rakom dojk v povprečju zboli okoli 1400 oseb, nekaj več kot 400 jih umre. V tej prvi statistiki sva se žal znašli tudi z novinarko Katarino Keček, doživeli ves ta "pekel" v zahtevnem procesu zdravljenja, se borili s hudimi stranskimi učinki zdravil, izgubili lase, bili bitko s kemoterapijami, tako kot vsi pacienti, ki jih doleti diagnoza z imenom rak. Stiske, ki jih doživljamo v času zdravljenja, lahko razumejo samo tisti, ki so to doživeli, nihče drug, se strinjava s Katarino. "Prvi mesec po diagnozi je bil katastrofa, padla sem v depresijo, več kot sem brala o raku, bolj me je bilo strah. Prepričana sem bila, da bom kmalu umrla. Celo hišo sem že začela pospravljati in dajati svoje stvari drugim ljudem, češ, saj tega ne bom več rabila," pripoveduje moja sogovornica, ki je bila skoraj 20 let tudi moja sodelavka na Pop Tv.

Ministrica: Ukrep digitalnih bonov je diskriminatoren v več pogledih

29. 08. 2022 09.21

Po vrsti spodrsljajev in nezadovoljstva je Slovenski regionalno razvojni sklad odredil ustavitev vseh aktivnosti, povezanih z izdajo digitalnih bonov starejšim. Kot največjo težavo so izvajalci izpostavil dejstvo, da bi bone lahko izkoristilo le 5000 starejših od 55 let, v naši državi sicer živi več kot 740 tisoč potencialnih upravičencev. "Ukrep digitalnih bonov je diskriminatoren v več pogledih," je izpostavila ministrica Emilija Stojmenova Duh in napovedala, da pripravljajo novelo zakona.

'Nova aplikacija bo prihranila dragoceni čas, ki ga bomo namenili pacientom'

26. 08. 2022 10.06

Pacienti ZD Ljubljana bodo odslej namesto po elektronski pošti z ambulantami komunicirali prek nove aplikacije. Kot poudarjajo v ZD Ljubljana, sprememba velja le za elektronsko pošto, komunikacija bo še naprej možna tudi osebno in po telefonu. Je pa aplikacija že tarča očitkov, da gre za diskriminacijo, ki v slabši položaj postavlja starejše. A kot zatrjujejo v ZD Ljubljana, gre za način administrativne razbremenitve osebja. Komunikacija po e-pošti je namreč nepregledna, zato obstaja visoko tveganje za spregledana sporočila, prav tako takšna komunikacija ni varna. Kot dodajajo, novi način digitalne komunikacije nikakor ne bo nadomestil osebne obravnave bolnikov, ampak pomeni le nov vir za komunikacijo z ambulanto. Pridobljeni čas pa bodo lahko zdravstveni delavci zdaj namenili bolnikom.