zemeljski plin

Plin v Čečenijo šele po končani vojni
08. 12. 1999 16.17
Oskrba z zemeljskim plinom bo v Čečeniji ponovno vzpostavljena tisti trenutek, ko bodo uporniki izstrelili zadnji strel, je povedal direktor ruskega monopolista Gazprom Rem Vyakhirev. V imenu korporacije Gazprom je še dodal, da komaj čaka na dan, ko bodo potrošniki iz severnega Kavkaza spet začeli plačevati račune za zemeljski plin in ko bo gospodarstvo na tem področju spet normalizirano.

Ukrajinski predsednik vlade na obisku v Rusiji
27. 08. 1999 17.12
Predsednik ukrajinske vlade Valerij Pustovojtenko je danes prispel na dvodnevni obisk v Moskvo, kjer se bo jutri srečal z ruskim kolegom Vladimirjem Putinom. Pogovori bodo potekali o gospodarskih vprašanjih, med njimi o ukrajinskem velikem dolgu Rusiji za zemeljski plin in električno energijo. Pustovojtenko in Putin bosta govorila tudi o pripravah na ustanovitev območja proste trgovine in o ustanovitvi mešanega podjetja za izvoz električne energije v Zahodno Evropo.

Siemens bo zgradil elektrarno
21. 07. 1999 12.54
Siemens bo do leta 2002 zgradil največjo zasebno vietnamsko elektrarno. Naložbena vrednost gradnje plinske elektrarne Phu My 3 znaša približno 600 milijonov nemških mark. Elektrarna z močjo več kot 700 MW bo uporabljala zemeljski plin iz bližnjih nahajališč. Siemens je na istem mestu že postavil plinsko elektrarno za državno energetsko podjetje, ki od začetka letošnjega leta pošilja elektriko v vietnamsko omrežje.

Nov energetski zakon bo odpravil monopol
27. 05. 1999 21.38
Vlada je na današnji seji za drugo obravnavo v državnem zboru sprejela predlog energetskega zakona. Kot je povedal novi državni sekretar na ministrstvu za gospodarske dejavnosti Robert Golob, gre za izredno pomemben zakon na področju energetike, saj celovito rešuje prevzem evropske zakonodaje ter vpeljuje energetski trg na dosedaj izključno monopolni področji, ki sta po Golobovih besedah trg z električno energijo ter trg z zemeljskim plinom.

Nafta Lendava posluje z izgubo
18. 05. 1999 14.39
Na seji nadzornega sveta lendavske Nafte v ponedeljek so obravnavali vzroke, da je družba poslovanje v prvem četrtletju letošnjega leta končala z izgubo v višini 30 milijonov tolarjev. Vzroki zanjo naj bi bili po mnenju vodstva podjetja predvsem v cenovnih neskladjih med surovo nafto in naftnimi derivati. V tem obdobju so z dobičkom poslovali sektorji RPNP, Petrokemija in Strojegradnja, medtem ko je Rafinerija imela za 226 milijonov tolarjev izgube. Tema pogovorov članov nadzornega sveta je bil tudi predlog pogodbe, po kateri bi madžarski Panrusgas Nafti Lendava dobavljal za okrog 20 odstotkov cenejši zemeljski plin za proizvodnjo metanola, so sporočili iz Nafte Lendava.

Nemčija: Aprila letna inflacija 0,7-odstotna
10. 05. 1999 15.30
Stopnja inflacije v Nemčiji je aprila na letni ravni dosegla 0,7 odstotka, kar je največ letos, je sporočil zvezni statistični urad.

Prvi dirkalni avtomobil na plin
28. 04. 1999 11.29
Moštvo Team Abt bo 5. in 6. junija na 24-urni avtomobilistični dirki na Nuerburgringu predstavilo prvi dirkalni avtomobil na zemeljski plin. Ekološko gorivo bo na dirki poganjalo posebej prirejen audi A4.

Rusija uvedla izvozne dajatve na nafto in zemeljski plin
25. 01. 1999 18.17
Rusija je uvedla več izvoznih dajatev na goriva, je danes sporočila tiskovna agencija Interfax, sklicujoč se na vladne vire.

Izvoz Indonezije letos višji za tri dostotke
21. 01. 1999 11.21
Po eni najhujših gospodarskih kriz napovedujejo strokovnjaki v Indoneziji za poslovno leto 1999/2000 triodstotno rast izvoza. V skladu z napovedmi ministrstva za industrijo in trgovino naj bi raven izvoza do marca 2000 dosegla 52,3 milijarde dolarjev.

Geoplin praznuje dvajseto obletnico
17. 11. 1998 16.11
Mineva 20 let, odkar je po ceveh slovenskega plinovoda prvič stekel zemeljski plin, kar se je izkazalo za vizionarsko odločitev, saj je zemeljski plin cenovno konkurenčen energetski vir in ekološko ena izmed rešitev, ki Sloveniji omogoča, da bo izpolnila pogoje o varstvu zraka iz sporazuma v Kiotu, ki je hkrati eden od pogojev za vstop v Evropsko unijo, je na novinarski konferenci ob pomembni obletnici povedal direktor Geoplina Albin Rome.

Černomirdin namerava kandidirati na delnih parlamentarnih volitvah
02. 06. 1998 12.07
Nekdanji ruski premier Viktor Černomirdin namerava kandidirati na delnih parlamentarnih volitvah v avtonomnem okrožju Jamalo-Nenec, ki bodo septembra, je danes sporočila njegova stranka Naš dom Rusija.

Rusi bodo Čehom dobavljali zemeljski plin
17. 03. 1998 08.23
Češka republika namerava z Rusijo skleniti 15 letni sporazum o dobavi zemeljskega plina, so sporočili predstavniki industrijsko-trgovinskega ministrstva Češke republike. Lani so Čehi uvozili zemeljski plin v vrednosti 26,6 milijarde čeških kron, kar je približno 1,5 milijarde nemških mark, največ pa so ga uvozili prav iz Rusije, in sicer 83 odstotkov.

Letos se bodo nadzorovane cene dvignile za 6%
11. 03. 1998 16.29
T.i. nadzorovane cene, kot so elektrika, zemeljski plin, naftni derivati, učbeniki in drugi izdelki ter storitve, ki so pod pristojnostjo vlade, se bodo letos dvignile od šest do devet odstotkov. Letošnji dvig nadzorovanih cen bo na nižji ravni kot prejšnja leta, glavni val podražitev pa pa bo v letošnji prvi polovici leta, je povedal minister za ekonomske odnose in razvoj Marjan Senjur. O letošnji 8-odstotni ciljni inflaciji pa je dejal, da jo bo sicer težko doseči glede na različne pritiske in 2,3-odstotno rast cen v letošnjih prvih dveh mesecih v primerjavi z lanskim decembrom. Zanesljivost in realnost napovedi o 8-odstotni rasti cen bo bolj jasna šele junija. Ministrstvo za ekonomske odnose naj bi v prihodnje namenjalo več pozornosti notranjemu trgu in vprašanjem varstva konkurence ter potrošnikov, zmanjševalo pa nadzor nad cenami. V košarici maloprodajnih cen vlada zdaj nadzira 18 odstotkov cen, kar je bistveno manj kot lani, ko je bil delež nadzorovanih cen skoraj tretjinski.

Poraba zemeljskega plina po svetu narašča
25. 01. 1998 11.30
Zemeljski plin po podatkih mednarodne zveze za plin že zdaj zadovolji približno četrtino svetovnih potreb po energiji. Ocene strokovnjakov kažejo, da bo do leta 2005 njegova poraba v povprečju rasla z osemodstotno stopnjo letno, ko naj bi dosegla 3,3 krat večjo porabo kot v letu 1990. Ugotovljene svetovne zaloge zemeljskega plina znašajo približno 150 tisoč milijard kubičnih metrov, kar bi ob današnji potrošnji v višini dveh milijard kubičnih metrov letno, zadostovalo za naslednjih sedemdeset let. Ob upoštevanju ocen nepotrjenih zalog pa naj bi bilo plina dovolj za prihodnjih sto let, ob uvedbi novih tehnologij in boljši izkoriščenosti tega energenta pa za še enkrat toliko, torej za prihodnjih dvesto let.