zgodnja

V pričakovanju Miklavža

05. 12. 2001 00.00

Sv. Miklavž ali sv. Nikolaj, ki goduje 6. decembra, simbolizira v katoliški Evropi darežljivost. Na predvečer godu naj bi v škofa oblečeni Miklavž od hiše do hiše prinašal darila, praviloma tista, ki so jih otroci kot želje že prej zapisali v pismu in ga pustili na okenski polici.

Združevanje korporacij Kyocera in Mita

28. 11. 2001 00.00

Korporaciji Kyocera in Kyocera Mita sta sklenili, da bosta predlagali predčasni zaključek reorganizacije. Predlog za zaključek načrta reorganizacije so že poslali na Okrožno sodišče v Osaki.

Antraks ali vranični prisad

10. 10. 2001 00.00

Odgovori na nekaj pogostih vprašanj o bakteriji antraks in obolenju vranični prisad, ki so jih pripravili na Centru za nadzor širjenja bakterij in mikotičnih obolenj v ZDA.

Za rešitev iraško-kuvajtskega spora

26. 03. 2001 00.00

Arabski zunanji ministri so včeraj, po dveh dneh vročičnih posredniških dogovarjanj o formuli za rešitev iraško-kuvajtskega konflikta, zaključili uradna srečanja brez končne rešitve. Jordanski zunanji minister Abdul-Illah Khatib je dejal, da se bodo intenzivna dogovarjanja nadaljevala. Khatib je dejal, da so ministri oblikovali predlogo resolucije, poleg tega pa tudi predlogo za končno poročilo, v katerem pa so izpustili omembo iraško-kuvajtskega konflilkta. Po besedah egipčanskega zunanjega ministra Amra Mousse je za slednje še čas. Če dogovora ne bo, bodo morali jutri na vrhunskem srečanju arabskih držav voditelji sami oblikovati rešitve. Predlog je oblikovalo pet držav - Alžirija, Egipt, Jordanija, Katar in Jemen. Po izjavi članov komiteja teh držav je bistven element ukinitev sankcij, ki so jih ZN naložili Iraku. Prav tako poudarja potrebo za spoštovanje teritorialne suverenosti obeh držav. Kuvajtski zunanji minister šejk Mohammed Sabah Al Salem Al Sabah, je povedal, da je njegova država odprta za kakršen koli arabski predlog, ki bo zagotovil vsaj minimalno varnost in zagotovil rešitev problema vojnih ujetnikov. Obe državi trdita, da ima nasprotna stran še vedno vojne ujetnike. Kljub temu, da je palestinske teme zasenčilo vprašanje iraško-kuvajtskih odnosov, pa so vendarle ostale visoko na spisku. Zgodnja verzija predloga končne izjave vrhunskega srečanja kaže, da bodo arabski voditelji popolnoma podprli Palestince in obsodili izraelsko agresijo. Voditelji bodo odločali o načrtu, da Islamska razvojna banka priskrbi 40 milijonov dolarjev mesečno v naslednjih šestih mesecih za palestinsko vlado. Sirija predlaga obnovitev ekonomskega bojkota Izraela in sicer s pomočjo oživitve urada Arabske lige za bojkot Izraela, ki so ga ustanovili leta 1950. Arabska javnost je nezadovoljna s propadlimi pogajanji in šestimi meseci izraelsko-palestinskimi spopadi, v katerih je umrlo več kot 430 ljudi. V Egiptu je včeraj na tisoče študentov demonstriralo proti Izraelu in pozvalo arabski vrh za skupno podporo Palestincem. Ministri so se sestali na pripravljalnem dvodnevnem srečanju za predvideni odločilni vrh , ki naj bi obnovil vsakoletna srečanja, ki so se končala leta 1990, ko je Irak zasedel Kuvajt. Včeraj se je srečanja udeležil tudi generalni sekretar ZN Kofi Annan, ki je poudaril, da obstaja velik mednarodni interes za nadaljevanje diskusij. Annan se bo prav tako udeležil jutrišnjega vrha.

Poročeni moški so bolj zdravi

12. 03. 2001 00.00

Vdovci ali razvezanci niso izgubili zgolj žene, pač pa se bodo verjetno morali odreči tudi nizu navad, ki so jih ščitile pred boleznimi in prezgodnjo smrtjo, so pokazali izsledki neke študije.

Umrl francoski slikar Jean Bazaine

06. 03. 2001 00.00

Francoski slikar Jean Bazaine je v nedeljo v starosti 96. let umrl na svojem domu v Parizu, je sporočil direktor visoke šole za dekorativno umetnost iz Strasbourga, slikarjev biograf Jean-Pierre Greff. Bazaine se je rodil leta 1904. Svoje znanje je med letoma 1922 in 1925 pridobival tudi na pariški šoli lepih umetnosti in v ateljeju Paula Landowskega, kjer je pozornost posvečal predvsem skulpturi. S skulpturo se je ukvarjal že od otroštva, s slikarstvom pa resneje od leta 1924. Prvo razstavo je pripravil leta 1932. Njegova zgodnja dela je zaznamoval kubizem, kasneje pa sta v njegovih umetninah prevladovala surrealizem in supernaturalizem. Bazaine, ki se je sicer veliko družil s pisateljema Marcelom Proustom in Jamesom Joycem, je bil ob Franciji znan predvsem v skandinavskih državah in ZDA. Pariški center Pompidou mu je leta 1990 posvetil posebno razstavo.

Christo in Jeanne-Claude v Berlinu

20. 12. 2000 00.00

Berlin bo prihodnje leto gostil največjo razstavo umetniškega para Christa in Jeanne-Claude. Z razstavo se bodo Nemci zahvalili za umetniški projekt prekritja nemškega parlamenta, reichstaga, v Berlinu pred petimi leti. Edinstvenemu dogodku je bilo leta 1995 priča pet milijonov ljudi. Na razstavi z naslovom "Christo in Jeanne-Claude. Zgodnja dela" bodo umetniška dela prispevali muzeji in zasebni zbiralci iz vsega sveta. Razstava, na kateri bo na ogled kakih 400 del, bo odprta od 8. septembra do 4. novembra 2001. Zgodnja dela Christa in Jeanne-Claude, ki živita v ZDA, bodo sploh prvič na ogled na enem mestu, je dejal Christov dolgoletni prijatelj in fotograf Wolfgang Volz. Umetnika sta v svojih zgodnjih delih med drugim prekrila pisalne stroje naftne sode.

Slovenski vinski trg se je stabiliziral

28. 08. 2000 00.00

Slovenski vinski trg se je v zadnjem letu stabiliziral, ugotavljajo v

Žilnikov na filmskih dnevih v bavarskem Selbu

25. 04. 2000 13.44

V bavarskem kraju Selb ob meji s Češko bodo od tega četrtka do nedelje potekali 23. filmski dnevi ob meji, na katerih se bodo predstavili režiserji iz Vzhodne Evrope. Organizatorji festivala vsako leto ponudijo nova imena. Med režiserji s Poljske, Češke, Madžarske, iz nekdanje Sovjetske zveze, baltskih držav in Balkana, bo ''kaotično prijeten'' festival, kot mu pravijo organizatorji, posebno pozornost namenil srbskemu režiserju Želimiru Žilniku z retrospektivo njegovih del.

Testiranje Windows ME

19. 04. 2000 17.01

Microsoft je sporočil, da je prva skupina preizkuševalcev že dobila v testiranje tretjo preizkusno (beta) različico novega uporabniškega operacijskega sistema Windows ME (Millenium Edition). Nov operacijski sistem bo mogoče priključiti tudi na omrežni softver podjetij Novell in Banyan. Naslednji operacijski sistem, ki bo iz Microsofta prišel za Windows Me, se razvija pod kodnim imenom Whistler in naj bi bil na trgu konec leta. Nova platforma naj bi bila nekakšna nadgradnja operacijskega sistema Windows 2000. Te dni pa se je zgodilo, da se je zgodnja različica produkta že znašla na internetu.

Konec upanja za združitev?

08. 11. 1999 21.30

Združitev med SLS in SKD, ki je eden večjih projektov slovenske politike v zadnjih letih, je vse manj verjetna. Stranki uradno ne komunicirata več. Edini stiki so med njunimi posameznimi predstavniki. O združevanju je danes v Beli Krajini govoril tudi izvršilni odbor Slovenskih krščanskih demokratov.

Živahen teden na borzi

02. 10. 1999 11.13

Trgovanje v minulem tednu je zaznamovalo trgovanje s svežnji ter razmeroma zgodnja objava menjalnega razmerja med delnicami Intereurope in Luke Koper. To je trg nekoliko presenetilo, tako da popravki tečajev omenjenih delnic niso bili v skladu s pričakovanji, je povedal Matej Anko iz borznoposredniške hiše Ilirika. Ker predlagano menjalno razmerje med delnicama Luke in Intereurope znaša 1,1478, pred njegovo objavo pa je na trgu vladalo menjalno razmerje 1,36, je enotni tečaj delnice Luke v minulem tednu upadel za 5,45 odstotka, tečaj Intereurope pa je porasel za 8,71 odstotka. Med pomembnejše dogodke tedna sodi tudi začetek trgovanja s pokojninskimi boni. Njihov enotni tečaj je v petek znašal 40,74 tolarja, najvišji tečaj pa je dosegel 43 tolarjev. V tednu dni je indeks delnic SBI padel za 12,4 točke oz. 0,65 odstotka pod psihološko mejo 1900 točk na vrednost 1895,93 točke, indeks delnic pooblaščenih investicijskih družb PIX pa se je povzpel za 4,17 odstotka višje in petkovo trgovanje sklenil pri 1507,06 točke.

Nemška podjetja več denarja za inovacije

19. 09. 1999 10.17

Nemška podjetja v zadnjih letih pospešeno vlagajo v novosti in izboljšave delovnih procesov. Kot ocenjujejo v Centru za raziskovanje evropskega gospodarstva iz Mannheima, naj bi izdatki za inovacije v lanskem letu dosegli 120 milijard mark. Leta 1997 so sredstva, namenjena inovacijam, znašala 108 milijard mark.

Nov album Paula McCartneya

15. 08. 1999 12.25

Dve leti in pol po svojem zadnjem albumu se nekdanji Beatle Paul McCartney vrača z novim, rockovskim albumom. Za ploščo Run, Devil, Run je Paul McCartney opustil blage tone svojih zadnjih albumov in na novo posnel dvanajst najljubših skladb iz dobe rock'n'rolla Gena Vincenta, Chucka Berryja, Carla Perkinsa in zgodnjega Elvisa Presleyja. Poleg tega je napisal še tri nove skladbe, je v Koelnu sporočil Emi. ''Ta album je nekaj, kar sem hotel narediti že leta,'' je povedal Paul McCartney o svojem novem albumu, ki naj bi izšel 4. oktobra. ''Če so nekateri mislili, da se vedno bolj razvijam v klasičnega glasbenika, potem so se zmotili. Še vedno ljubim svoj rock'n'roll.'' Snemanje v studiu Abbey Road je trajalo kot v dobrih starih časih Beatlov le en teden. ''Zgodnja snemanja z Beatli so vedno potekala po točno določenem načrtu,'' je povedal Paul. ''Zjutraj smo posneli dve skladbi, po kosilu pa še dve. Vedno se rad nostalgično spominjam takšnega načina dela v studiu.'' Z novim albumom je hotel ugotoviti, ali lahko danes še vedno stori kaj takega. ''In delovalo je. Pri snemanju rock'n'roll plošče ni časa za razmišljanje. Preprosto začeti je treba. Po petih dneh smo posneli vse skladbe.''

''Reciklirana'' pregledna razstava kiparja Luja Vodopivca

15. 04. 1999 15.39

Ob petindvajsetletnem plodnem ustvarjanju slovenskega kiparja Luja Vodopivca je ljubljanska Moderna galerija pripravila pregledno razstavo. Razstava, poimenovana Parcours, ni klasična retrospektiva, temveč je 48-letni umetnik s svojimi že znanimi in tudi razstavljenimi deli ustvaril popolnoma nov ambient, ki vsebuje avtobiografske elemente in njegov komentar že ustvarjenih del. Na razstavi, ki jo bodo odprli drevi ob 20. uri, bo tudi povsem novo delo - Hiša za Kleča, ki vključuje živega ''akterja'', znanega pesnika in pisatelja Milana Kleča. Ta bo v hišici, postavljeni v eni od galerijski dvoran, delal ob točno določenih urah.

Pogovor z režiserjem Želimirjem Žilnikom

14. 04. 1999 17.16

Mednarodna šola filmske pripovedi (Pokaži jezik) bo pripravila pogovor z Želimirjem Žilnikom, enim od avtorjev t.i. črnega vala in drznim dokumentaristom od 60. let dalje. Pogovor bo jutri, 15. aprila, ob 18. uri v Slovenskem gledališkem muzeju.

V Weimarju odprli kopijo Goethejeve vrtne hiše

15. 03. 1999 11.47

Minuli konec tedna so v okviru dejavnosti evropskega leta kulture 1999 v Weimarju javnosti predstavili sporno kopijo Geothejeve slavne vrtne hiše, v kateri je nemški književnik in državnik preživel svoja zgodnja weimarska leta in velja za prvo romarsko mesto weimarske klasike. Natačna kopija 300 let stare hiše, ki jo je Goethe v dar dobil leta 1776 in v njej med drugim pisal Fausta, je hkrati tudi eden najbolj izvirnih projektov evropskega leta kulture, ki naj bi vzbudila razpravo o odnosu med kopijo in originalom v sodobnem času. Razprave naj bi se udeležil tudi galerist Konrad Kujau, bolj znan kot avtor ponaredkov hitlerjevih dnevnikov. Konec maja bodo predstavili še drugo kopijo vrtne hiše, ki se bo opirala na sodobne večpredstavnostne vizualne tehnike.

Zaradi snega in poledice kaos na nemških cestah

19. 11. 1998 11.07

Zgodnja zima je danes povzročila veliko zmedo na nemških cestah. Zastoji so ponekod dolgi že več deset kilometrov, avtocesto med Hannovrom in Dortmundom pa so morali zaradi hude poledice celo zapreti.