zgodnje

Slovenija bi lahko med prvimi evropskimi državami odpravila raka materničnega vratu
17. 11. 2022 11.46
Na drugo obletnico globalne strategije Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), katere zaveza je odprava raka materničnega vratu – prva odprava katerega od rakov nasploh. Slovenija bi lahko postala ena prvih evropskih držav, ki bi ji uspel ta podvig, so sporočili z Onkološkega inštituta Ljubljana.

V Lidlu Slovenija sporočajo "Ne pozabi na jajca"
16. 11. 2022 07.47
Movember je gibanje, ki spodbuja moške, da si ves november puščajo brke in s tem opozarjajo na problematiko raka prostate in druge moške zdravstvene težave.

Veliko razočaranje: zdravilo se je na testiranjih izkazalo za neučinkovito
14. 11. 2022 16.23
Čeprav so številni upali, da bo zdravilo, ki bi močno zavrlo napredovanje Alzheimerjeve bolezni, že kmalu na voljo, je zdaj projekt doživel hud udarec. V globalnih kliničnih preizkušanjih namreč eksperimentalno zdravilo ni upočasnilo napredovanja bolezni.

Povprečen Slovenec lani porabil 35 litrov vina, vinarje skrbi draginja
12. 11. 2022 09.02
Martinovo je za vinarje zaključek leta, čas za obračune o tem, kakšna je bila letina, ter za veselje, da je uspela še ena dobra sezona. A ob tem vinarji poudarjajo, da je prav vsako leto nov izziv, zlasti v času vsesplošne draginje. Letošnji vinski letnik je zahteven in količinsko slabši kot lani. Slovenija sicer proizvede od 63 do 89 milijonov litrov vina, od tega je petina namenjena samooskrbi, ostalo je registrirana pridelava. Naša država je na vinskem področju samooskrbna v kar 95 odstotkih, povprečen Slovenec ga je lani porabil 35 litrov.

Lazio vladar večnega mesta, Juventus na kolena spravil Inter
06. 11. 2022 23.06
Nogometaši Lazia so v 13. krogu italijanskega prvenstva zmagali na rimskem derbiju, kjer so bili z 1:0 boljši od Rome. S tem je Lazio skočil na tretje mesto v serie A in zaostaja dve točki za drugouvrščenim Milanom. Juventus je v zadnji tekmi kroga pred domačimi navijači premagal Inter z 2:0.

BLOG: Baldrijan, zeliščno zdravilo za spanje in pomiritev
06. 11. 2022 07.00
Vas muči nespečnost in ste kronično utrujeni, ker ne morete dostojno zaspati in spati? Ali ste vedeli, da obstaja zelišče, ki se že od drugega stoletja našega štetja uporablja za lajšanje nespečnosti, tesnobe in nemira? To naravno in zeliščno zdravilo za spanje in pomirjanje se imenuje korenina baldrijana.

'Vemo, da ljudje v Somaliji umirajo, ampak vemo tudi, kako pomagati'
30. 10. 2022 09.00
Govorili smo z Jamesom Elderjem, tiskovnim predstavnikom Unicefa v Ženevi. James se je ravno vrnil iz Somalije in nam poročal o resnosti stanja v tej afriški državi. V Somaliji se zaradi hude akutne podhranjenosti zdravi 44.000 otrok. "Situacija je grozljiva. Če je leta 2011 umrlo 260.000 ljudi, je trenutno v državi prizadetih dvakrat toliko posameznikov. Kaže, da se bo situacija poslabšala in ne poboljšala," je opozoril Elder. Vseeno pa tiskovni predstavnik Unicefa meni, da se težave da rešiti. "Vemo, da ta trenutek ljudje umirajo, ampak vemo tudi, kako pomagati. Zgodnja akcija je ta, ki je ključna," je bil jasen humanitarni delavec.

Oblak: To je zelo krut način za slovo
27. 10. 2022 09.16
Razplet tekme 5. kroga nogometne lige prvakov v Madridu, ko je Atletico igral le 2:2 z Bayerjem, je zasedbi slovenskega vratarja Jana Oblaka odnesel možnosti nadaljevanja sezone v elitni konkurenci. Oblak se je po dvoboju opravičil navijačem za zgodnje slovo. Po zmagi Porta, ki je s 4:0 v gosteh premagal doslej neporaženi Brugge, je ekipa slovenskega reprezentanta za ohranitev možnosti potrebovala zmago proti Bayerju iz Leverkusna. A je ni dosegla, igrala je le 2:2, potem ko je dvakrat zaostajala.

Meta Hrovat: Ko so izginili pravi občutki in veselje, sem vedela, da je konec
25. 10. 2022 09.52
Najboljša slovenska veleslalomistka zadnjih sezon Meta Hrovat je sklenila uspešno športno pot, začinjeno s štirimi uvrstitvami na zmagovalni oder (dve tretji mesti na veleslalomih v švicarskem Lenzerheideju in domačem Podkorenu). V dobre pol ure trajajoči novinarski konferenci v Ljubljani se je poleg razlogov za (pre)zgodnje slovo od vrhunskega športa zahvalila vsem, ki so ji stali ob strani, in obenem oznanila, da jo v prihodnje čakajo novi izzivi.

V občini Apače pojav visoko patogene ptičje gripe pri labodih
21. 10. 2022 12.49
Uprava RS za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin obvešča rejce perutnine in ptic v ujetništvu, da se je pri labodih grbcih v Sloveniji ponovno pojavila visoko patogena ptičja gripa oz. aviarna influenca.

V laboratoriju 'frankensteinski covid' z 80-odstotno smrtnostjo. Meje za znanost?
19. 10. 2022 11.31
Raziskava znanstvenikov v Bostonu je poskrbela za vir ogorčenja in spet odprla vprašanja, ali morda znanost potrebuje dodatne omejitve. Na univerzi, kjer so eksperiment izvedli, se branijo, da so kritiki vse skupaj le narobe razumeli, a tudi nekateri pristojni menijo, da bi morali o takšnih eksperimentih z virusi bolj natančno poročati nadzornim organom, poskusi pa bi morali biti podvrženi veliko strožjemu nadzoru.

Delo Davida Hockneyja prodali za 24 milijonov evrov
18. 10. 2022 16.51
Sliko angleškega slikarja Davida Hockneyja, ki prikazuje vzhod sonca nad Sredozemljem, so nedavno na dražbi prodali za 24 milijonov evrov, kar je skoraj trikrat več od najnižje ocenjene vrednosti.

Blejski zaklad, ki se je na dnu jezera skrival kar 1200 let
15. 10. 2022 07.00
Ob pomoči strokovnjakov so potapljači z dna Blejskega jezera dvignili potopljeni čoln – deblak, ki so ga odkrili leta 2015 in o najdbi obvestili arheologe. Gre za zgodnjesrednjeveški deblak, ki so ga člani centra za preventivno arheologijo lani za nekaj časa potegnili na kopno, ga dokumentirali, odvzeli vzorce za vse potrebne raziskave, nato pa ga vrnili na jezersko dno. Vse do danes, ko je deblak za vedno zapustil jezero. Približno 1200 let staro plovilo priča o plovbi po jezeru in obiskovanju otoka že v času prve faze slovanske naselitve Blejskega kota.

Ali so cepljeni proti covidu-19 res sodelovali v poskusu?
11. 10. 2022 06.00
Predsedniška kandidatka Sabina Senčar je v intervjuju za našo televizijo poudarila, da se je zdravilo hidroksiklorokin, antimalarik, ki ga je v slavo povzdignil nekdanji ameriški predsednik Donald Trump, izkazal za učinkovitega pri zgodnjem zdravljenju covidnih pacientov, a ga je vlada z odlokom prepovedala. Ali to drži? Po besedah Senčarjeve so vsi, ki so se cepili proti covidu-19, sodelovali v poskusu. Kakšna so dejstva?

Ste anticepilka? 'To je, kot bi me vprašali, ali sem vegetarijanka. Nisem.'
09. 10. 2022 07.00
Ginekologinja Sabina Senčar pravi, da je njen politični vzornik dr. Janez Drnovšek. Pred našim mikrofonom smo jo gostili v sklopu pogovorov s predsedniškimi kandidati. Ocenila je, da bi morali pristojnosti predsedniške funkcije razširiti, med političnimi krizami in interesi pa bi, je prepričana, krmarila dobro, saj bi vedno delovala s stališča "vsi smo enaki". Kot predsednica države bi se osredotočila na reševanje energetske krize in krize v slovenskem zdravstvu, ko gre za zunanjo politiko, pa je kritična do tega, kar danes predstavljata EU in Nato. Pa bi predlagala izstop? Pa tudi – ali meni, da bi se morala Ukrajina odpovedati Krimu in štirim regijam, ki jih je pred kratkim priključila Rusija?

Je pomanjkanje železa vzrok vaše utrujenosti? Preverite!
03. 10. 2022 00.15
Za preprečevanje slabokrvnosti je potrebno pomanjkanje železa zgodaj odkriti in pravilno nasloviti. V klinični raziskavi lahko preverite svoj status.

Pri prepoznavanju raka dojk je ključno samopregledovanje
01. 10. 2022 07.44
Rožnati oktober je mednarodni mesec ozaveščanja o raku dojk, ki je najpogostejša oblika raka pri ženskah. Strokovnjaki ob tem pozivajo k samopregledovanju dojk v vseh obdobjih življenja. Potrebno pa se je odzivati tudi na preventivne presejalne programe in skrbeti za svoje zdravje, ob spremembah na in v telesu pa obiskati zdravnika, opozarjajo.

Anica Mikuš Kos: Razmišljanje o sebi je za marsikoga razkošje
25. 09. 2022 18.07
Današnji svet je močno usmerjen v individualizem, glavna vrednota pa postaja to, koliko imaš in kakšen je tvoj status v družbi. "Če te vrednote prevzameš, ostane razmeroma malo prostora za druge, za skupnost, za empatijo," pravi Anica Mikuš Kos, ki je svoje življenje posvetila duševnemu zdravju otrok. Družina je najbolj pomembno vzgojno okolje za prosocialno vzgojo. Vendar je marsikatera družina sama vpeta v neoliberalni vrednotni sistem, nekatere pa zaradi lastnosti staršev ali stvarnih ovir ne usmerjajo otroka v pomoč drugemu in socialno odgovornost. Da bi v našem kraju bilo ljudem bolje in lepše, je treba graditi protiutež odtujenosti, brezbrižnosti do drugih v stiski tudi med vrtcem in v času šolanja. Opozarja na pomen majhnih v vsakdan vtkanih znakov sočutja in izkazovanja pomoči. Verjame, da dobro širi dobro.

Kateri monarhi in voditelji se bodo udeležili kraljičinega pogreba?
17. 09. 2022 18.00
Na ponedeljkovem pogrebu britanske kraljice Elizabete II. se bo v Londonu zbrala (morda doslej) največja kraljeva smetana v tem stoletju. Z Bližnjega vzhoda in Azije naj bi prispeli vladajoči monarhi, prestolonasledniki in kraljeve družine, vendar so prav člani evropskih kraljevih hiš tisti, ki so bili v posebej tesnem odnosu z Njenim veličanstvom, nekateri kot prijatelji in mnogi kot sorodniki. Poleg monarhov je prisotnost skoraj obvezna za voditelje svetovnih držav. Kdo se bo torej udeležil pogreba in v kakšnem sorodstvenem razmerju je s kraljico Elizabeto II.?

Spolno nasilje kot družbeni problem
17. 09. 2022 14.48
V zgodovini spolnih zlorab se izmenjujejo obdobja molčanja in potlačevanja ter obdobja (bolj ali manj) odprtih razprav, ki smo jim priča tudi danes. Spolno nasilje ni zgolj osebni problem žrtev, temveč gre za širši družbeno-politični problem, ki ga nujno moramo nasloviti kot takega. Do spolnega nasilja bi namreč kot družba prav lahko imeli ničelno toleranco, a obstaja dober razlog, zakaj temu ni tako.

Nekdanje Muskovo dekle milijarderjeve spomine prodaja na dražbi
11. 09. 2022 19.53
Nekateri se predmetov svojih nekdanjih ljubezni znebijo čim prej, spet drugi se morda od njih ne morejo ločiti. A slednje se lahko včasih izkaže celo za zelo donosno odločitev. No, zagotovo, če je nekdanji partner zdaj najbogatejši človek na svetu. Jennifer Gwynne, nekdanje dekle milijarderja Elona Muska, se je odločila, da spomine nanj proda na dražbi.

Življenje v slikah: od princa Charlesa do kralja Karla III.
09. 09. 2022 08.04
Novi britanski kralj se je rodil v Buckinghamski palači kot prvi otrok kraljice Elizabete II. in Filipa, vojvode Edinburškega. Šolal se je na prestižnih univerzah, po diplomi pa je služil v kraljevem letalstvu in kraljevi mornarici. Leta 1958 je postal princ Walesa. Leta 1981 se je poročil z lady Diano Spencer, s katero sta imela dva sinova, princa Williama in princa Harryja. Par se je kasneje ločil, princesa Diana pa je naslednje leto umrla v prometni nesreči. Kasneje se je takrat še valižanski princ poročil s svojo dolgoletno partnerko Camillo Parker Bowles. Septembra 2022 je Karel III. postal novi kralj Združenega kraljestva in 14 držav skupnosti narodov, s tem pa je postal uradni vladar 128 milijonom ljudem v 16 državah.

SURS za Dončića preštel zaposlene v dejavnostih za javni red in varnost
07. 09. 2022 10.49
Odličen nastop slovenskih košarkarjev na tekmi proti Nemčiji, zlasti predstava Luke Dončića, je očitno navdušil tudi statistični urad. Še posebej jih je navdušilo njegovo posredovanje, tako da ocenjujejo, da bi se dobro znašel v dejavnostih za javni red in varnost. Kot dodajajo, je tam trenutno zaposlenih 7.855 oseb.

Nemci v en glas: Slovenija je bila boljša, Dončić pa neverjeten
07. 09. 2022 10.24
V nemškem taboru se zavedajo, da so v torek zvečer naleteli na zelo motiviranega tekmeca, ki se je želel oddolžiti za predhoden poraz v kvalifikacijah za svetovno prvenstvo. Slovenska reprezentanca je z izjemno moštveno predstavo in simultanko genialnega Luka Dončića prišla do zelo pomembne zmage (88:80).

Prepogosto spregledana dedna motnja: bo zgodnje odkrivanje izboljšalo stanje?
06. 09. 2022 12.01
Družinska hiperholesterolemija – bolezen, pri kateri gre za dedno pogojene izjemno povišane ravni holesterola v krvi – je v svetovnem merilu še vedno močno poddiagnosticirana. Novo upanje predstavlja praška deklaracija, ki pomeni politično zavezo vlaganja v pediatrično presejanje družinske hiperholesterolemije.

Spopad z draginjo: milijarde za podjetja, nižje trošarine, omejitve cen
06. 09. 2022 07.53
Vse hujša inflacija je celotno Evropo spravila v novo krizo. Vlade pa se ob draginji z različnimi ukrepi trudijo zaščititi gospodinjstva in podjetja. Od enkratnih izplačil, subvencij, do znižanja DDV na energente in uvedbe zgodnje meje cen. Pa tudi s sprostitvijo likvidnostnih jamstev. Inflacija je namreč julija dosegla najvišjo vrednost doslej, Evropi pa se v energetski krizi obeta dolga in težka zima.

Katastrofa za katastrofo: presušeni zemlji Azije zdaj grozi 'utopitev'
31. 08. 2022 10.17
Neprizanesljivi udarci poplav, suše, tropskih neviht in vročinskih valov so udarili tudi po Aziji. Medtem ko se Pakistan utaplja v poplavah "svetopisemskih razsežnosti", ki so prekrile kar tretjino države, Kitajska beleži rekordno visoke temperature, ki so v središču države sprožile obsežne požare ter izsušile številne reke. Najhujši vročinski val, ki ga je ta država zabeležila doslej, se sicer ob napovedanem deževju končuje, vendar pa težave in nevarnosti ostajajo.

Zlato, dvakrat srebro, bron: slovenski dijaki zablesteli z znanjem o vesolju
27. 08. 2022 12.29
Pet slovenskih dijakov je na mednarodni olimpijadi iz astronomije in astrofizike v Gruziji dokazalo, da med 250 tekmovalci iz 48 držav sodijo v sam vrh po znanju o zvezdah, vesolju in fizikalnih pojavih, povezanih z njimi. Ponosni so lahko, da so v Gruziji odtisnili svoje izjemne pečate – zlato, dve srebrni in bronasto medaljo, prejeli pa so še pohvalo. Naloge na olimpijadi so namreč primerljive z izpitnimi nalogami 2. letnika univerzitetnega študija astrofizike. Zlato je v svojo astronomsko malho položil Peter Andolšek, mi pa smo se o zahtevni preizkušnji pogovarjali s srebrnim Vidom Kavčičem, ki nam je med drugim zaupal, od kod strast do neskončnega obzorja.

Varnostna razdalja? Pri 130 kilometrih na uro je pot ustavljanja 129 metrov
25. 08. 2022 19.00
Na avtocestah in hitrih cestah je najmanj prometnih nesreč glede na število vozil in prevožene razdalje, zato veljajo za najbolj varne ceste. Če se nesreče zgodijo, imajo večinoma hujše posledice. Najpogostejša vzroka zanje sta visoka hitrost in prekratka varnostna razdalja. Razlika v hitrosti vozil je pogosto večja, kot jo zna oceniti voznik, kar predstavlja tveganje za nalet. Ustrezna varnostna razdalja med vozili je zato učinkovit varnostni ventil. Ko se odpravimo na pot, zato morda ni odveč imeti v glavi podatek: naše vozilo v zgolj eni sekundi pri hitrosti 130 kilometrov na uro prevozi 36 metrov. Pot ustavljanja avtomobila pa je pri 130 kilometrih na uro kar 129 metrov na suhem vozišču.

Fauci napovedal odstop: ne bo več glavni Bidnov svetovalec za covid-19
23. 08. 2022 07.30
Direktor Centra za nalezljive bolezni pri Nacionalnem inštitutu za zdravje ZDA Anthony Fauci, ki je tudi glavni svetovalec ameriškega predsednika Joeja Bidna za covid-19, je napovedal, da bo decembra odstopil z obeh funkcij. Dodal je, da se ne bo upokojil, temveč bo nadaljeval naslednje poglavje svoje kariere.