zlobec

LDS evidentirala evrokandidate

11. 02. 2004 00.00

LDS je evidentirala 35 kandidatov za volitve v Evropski parlament. Kot glavna kandidata za nosilca liste omenjajo Dimitrija Rupla in Jelka Kacina.

Poslanski maraton z izbrisanimi

09. 12. 2003 00.00

Poslanci v državnem zboru obravnavajo zahtevo za razpis naknadnega zakonodajnega referenduma o t.i. tehničnem zakonu o izbrisanih.

O izbrisanih na ustavnemu sodišču

08. 12. 2003 00.00

Odbor za notranjo politiko meni, da bi moralo zahtevo za razpis referenduma o izbrisanih presojati ustavno sodišče.

SLS pomaga Hvalici

29. 10. 2003 00.00

Poslanska skupina SLS je nekdanjemu poslancu SDS Ivu Hvalici predala pomoč v višini 430.000 tolarjev, s katero naj bi Hvalica plačal odškodnino nekdanjemu državnemu podsekretarju na šolskem ministrstvu Nikolaju Žibertu, zaradi razžalitve v razpravi ob interpelaciji šolskega ministra Slavka Gabra.

Robertson prepričeval prepričane

10. 03. 2003 00.00

Na obisku v Sloveniji se je mudil generalni sekretar zveze George Robertson. Na Brdu pri Kranju se je sestal s premierom Antonom Ropom, kjer je dejal, da je za Slovence boljša vključitev kot osamitev. V nagovoru poslancem DZ pa je Robertson poudaril, da je skupnost Nato najboljši način za soočenje z varnostnimi izzivi 21. stoletja.

Potrditev nadomestnih mandatov

27. 12. 2002 00.00

Poslanci in poslanke so na današnji izredni seji potrdili tudi nekaj kadrovskih zamenjav. Mandate so dodelili štirim poslancem LDS: Janezu Komljancu, Richardu Beuermannu, Jaši Zlobcu in Mariu Gaspariniju.

Država bo plačala odškodnino

28. 11. 2002 00.00

Ljubljansko višje sodišče je razsodilo, da je ministrstvo za zunanje zadeve leta 1999, ko ga je vodil Boris Frlec, brez razloga odpustilo šoferja slovenske misije pri EU in Natu Roberta Lavtarja. Tako bo morala država Lavtarju plačati odškodnino.

Večina proti referendumu

23. 05. 2002 00.00

Državni zbor je zavrnil predlog stranke mladih, da bi o vstopu v Nato glasovali na posvetovalnem referendumu še pred uradnim povabilom. Proti predlogu je po pričakovanjih glasovala velika večina poslancev.

Poslanci o izrednih volitvah

15. 05. 2002 00.00

Potem ko so politične stranke večinoma zavrnile idejo o predčasnih parlamentarnih volitvah, smo preverjali ali bi poslanci pristali na razpustitev parlamenta in s tem tudi na to, da predčasno izgubijo poslanski mandat.

DZ spremenil pomorski zakonik

27. 02. 2002 00.00

Slovenski poslanci so z 39 glasovi za in 16 proti sprejeli spremembe pomorskega zakonika, s katerimi so odpravili prepoved vplutja tujim vojaškim jedrskim ladjam v slovenske notranje morske vode.

Zapleti z novimi občinami

22. 02. 2002 00.00

DZ ni dokončal odločanja o nadaljevanju postopka za preoblikovanje občin. Po številnih prekinitvah so poslanci in poslanke sprejeli odlok o razpisu referenduma, sekretariat za zakonodajo pa je nato ugotovil neskladnost odloka.

Delegacija OZP v BiH

09. 07. 2001 00.00

Delegacija odbora DZ za zunanjo politiko (OZP) pod vodstvom predsednika Jelka Kacina je danes prispela na tridnevni obisk v Bosno in Hercegovino, kjer se bo srečala s predstavniki parlamenta, vlade in predsedstva BiH ter mednarodne skupnosti, poleg Sarajeva pa bo obiskala še Mostar in Banja Luko.

Kučan sprejel osamosvojitelje

04. 07. 2001 00.00

Predsednik države Milan Kučan je ob deseti obletnici samostojne Slovenije v vili Podrožnik sprejel najožje sodelavce iz obdobja osamosvajanja. Ob tem je izrazil zadovoljstvo, da so se vnovič zbrali vsi, ki so sodelovali pri rojevanju in obrambi slovenske države ter nosili največji del odgovornosti za to, da je zgrajena na dobrih temeljih. Srečanja so se udeležili Igor Bavčar, France Bučar, Spomenka Hribar, Olga Jakhel Dergan, Janez Janša, Jelko Kacin, Matjaž Kmecl, Matija Malešič, Jože Mencinger, Ivan Oman, Lojze Peterle, Dušan Plut, Miha Ribarič, Dimitrij Rupel, Marjan Šiftar in Ciril Zlobec. Kot so sporočili iz predsednikovega kabineta, so se opravičili Janez Drnovšek, Jože Pučnik in Janez Slapar.

Odbor nadaljuje informiranje javnosti

30. 05. 2001 00.00

Za Odbor za svobodno odločanje je temeljnega pomena vzbuditi državljansko zavest, da se v demokraciji ne smejo kršiti pravice oz. možnosti manjšine, je poudarila njegova predsednica Spomenka Hribar. Kot je dodala, želijo vzbuditi tisto temeljno toleranco in državljansko solidarnost, da bi ljudje kljub osebnemu nestrinjanju dopustili uveljavljanje možnosti oploditve z biomedicinsko pomočjo tudi ženskam brez partnerja, ki bi si to želele.

V Kopru gala koncert ob kulturnem prazniku

09. 02. 2001 00.00

Koprska območna izpostava Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti je priredila v telovadnici osnovne šole Anton Ukmar na Markovcu gala koncert s podelitvijo priznanj Zveze kulturnih društev mestne občine Koper. V uvodu v slovesnost ob kulturnem prazniku je zbrane nagovoril koprski župan Dino Pucer, slavnostni govornik pa je bil Ciril Zlobec. Program prireditve, kjer se je zbralo 450 nastopajočih, sloni na predstavitvi ljubiteljskega zborovskega, orkestrskega, plesnega in gledališkega udejstvovanja v koprski občini.

Odprli italijanski Inštitut za kulturo

10. 01. 2001 00.00

Na Kongresnem trgu 13 je danes odprl vrata italijanski Inštitut za kulturo. Članom inštituta je na voljo knjižnica, čitalnica, video projekcije filmov v italijanskem ali angleškem jeziku ter internet vsak delavnik od 9.30 do 16.30. Načrtujejo tudi koncerte, razstave in predavanja, ki bodo Slovencem še bolj približala bogato italijansko kulturo. Začeli so tudi z vpisi v 60-urne tečaje italijanskega jezika, ki bodo potekala v spomladanskem semestru (od 12. februarja do 7. junija).

Zlobec nagrajen na festivalu poezije

19. 11. 2000 00.00

Slovenski pesnik Ciril Zlobec je na nocojšnji zaključni slovesnosti mednarodnega pesniškega festivala na Plitviških jezerih dobil nagrado, ki mu jo je podelila žirija v sestavi Slavko Mihalič, Tonko Maroevič in Sead Muhamedagič. Zlobec je dobil nagrado za pesništvo, ki po mnenju žirije po svoji vrednosti sodi v vrh sodobne slovenske in evropske literature, kakor tudi za svoj prevajalski prispevek k zbliževanju slovenske in hrvašle književnosti.

Slovenska poezija pri sosedih

18. 11. 2000 00.00

V okviru mednarodnega pesniškega festivala, ki med 16. in 19. novembrom pod geslom S poezijo v novo tisočletje poteka v večih hrvaških mestih, je današnji dan posebej namenjen sodobni slovenski poeziji. V goste Društva hrvaških književnikov, ki pod vodstvom svojega predsednika in obenem letošnjega vileniškega nagrajenca Slavka Mihaliča festival tudi organizira, so bili tako povabljeni slovenski pesniki Iztok Osojnik, Veno Taufer, Ciril Zlobec, Marko Kravos in Josip Osti.

Neposredne mandate dobilo 60 kandidatov

17. 10. 2000 00.00

Seznam tistih, ki bodo prihodnja štiri leta sedeli v poslanskih klopeh nove velike dvorane državnega zbora, je sicer že znan, po oblikovanju nove vlade pa se bo najverjetneje še spremenil. Neposredne mandate je dobilo več kot šestdeset kandidatov.

Evropske zgodbe Jaše Zlobca

10. 10. 2000 00.00

Evropske zgodbe, izdala jih je založba Karantanija, so skupek izbranih 51 kolumen, ki jih je Jaša Zlobec pisal od leta 1996 v Mladini pod psevdonimom fatalist Jakob. Spominjajo na Rdečo zlobo, ki jo je podpisala Džuli Šviga davnega leta 1987 in v kateri so bili ravno tako izbrani članki, ki jih je Jaša pisal in objavljal v takrat "oporečniški" Mladini, v osemdesetih letih. Zagovor Evropskih zgodb je napisala Džuli Švili, teta fatalista Jakoba, ki pravi, da je bilo v prejšnjih časih vse drugače, vedelo se je, kdo je na kateri strani, polja so bila jasno razdeljena...

Odprtje Kosovelove domačije

27. 08. 2000 00.00

Goriški muzej Nova Gorica in občina Sežana sta v počastitev praznika občine Sežana odprla prenovljeno Kosovelovo domačijo v Tomaju. V hiši je družina Kosovelovih prebivala od leta 1924. Odslej bo v pritličju razstavljena novourejena spominska zbirka družine Kosovelovih. Slavnostni govornik, podpredsednik SAZU akademik Ciril Zlobec, je v nagovoru ob odprtju poudaril, da je umetnika take veličine, kot je Srečko

Kulturne prireditve v Kosoveli domačiji

26. 08. 2000 00.00

Popoldne bodo v Tomaju slovesno odprli prenovljeno Kosovelovo domačijo in v njej spominsko zbirko družine Kosovel. Zbrane bodo nagovorili podpredsednik SAZU akademik Ciril Zlobec, župan občine Sežana Miroslav Klun in poslanec državnega zbora Davorin Terčon. Spominsko zbirko je uredil in postavil kustos Goriškega muzeja Borut Koloini. Družinski predmeti, dokumenti in fotografije članov družine, ki pričajo o njihovem življenju, objavljene knjige Srečka in Stanota, umetniške slike ter bogata družinska knjižnica Kosovelovih so razstavljeni v pritličju hiše. Za obnovo in ureditev domačije, v kateri je od leta 1924 prebivala družina Kosovelovih, ter za ureditev spominske zbirke družine Kosovelovih so poskrbeli Goriški muzej, Nova Gorica in Občina Sežana. Po dogovoru med Občino in Aino Kosovel, je slednja predala hišo v uporabo in oskrbo občini. Domovanje Kosovelovih je bilo v 20. in 30. letih za takratni Kras in širšo okupirano Primorsko eno najpomembnejših stičišč slovensko zavednih umetnikov, kulturnikov in izobražencev. Družina Kosovelovih je predstavljala kulturni most, ki je v začetnem obdobju okupacije Primorskim Slovencem omogočal stike z matičnim narodom, vzdrževala je stike tako s primorskimi izobraženci kot s tistimi, ki so živeli v Jugoslaviji. Po odprtju prenovljene Kosovelove domačije bo drevi v Tomaju še celovečerna kulturna prireditev, na kateri bodo svoje dosežke predstavili mladi plesalci, gledališčniki, pevci, glasbeniki in godbeniki iz Tomaja in Sežane. Skozi ves dan bo na ogled pet razstav - stanovanjske in kmečke opreme, kamnoseških izdelkov, likovnih del učencev tamkajšnje osnovne šole, cerkvenih listin iz zgodovine tomajske župnije ter kronika delovanja nekdanjih šolskih sester v Tomaju. V nedeljo, 27. avgusta, zvečer bo na Kosovelovi domačiji še literarni večer avtorjev knjižne zbirke Beletrina. Šesterica pesnikov in pisateljev, Esad Babačič, Aleš Čar, Maja Novak, Dušan Šarotar, Aleš Šteger in Jani Virk, bo pred tem, 25. in 26. avgusta, obiskala še Gregorčičevo domačijo v Vrsnem in Gradnikovo domačijo v Medani. S tremi večeri slovenske avtorske besede želijo sodelavci Beletrine počastiti spomin na tri velike primorske pesnike. Hišo v predmestju Tomaja je Anton Kosovel zgradil v začetku dvajsetih let, po tistem, ko so ga nepričakovano upokojili in družino izselili iz šolskega stanovanja. Stavba po svoji arhitekturi ni spomeniško pomembna, je pa zanimiva kot prebivališče kulturno pomembne družine, ki je predstavljala za takratni Kras in širšo okupirano Primorsko eno najpomembnejših stičišč slovensko zavednih umetnikov, kulturnikov in izobražencev, opozarja višji kustos Koloini.

Znani nominiranci za Veronikino nagrado

05. 07. 2000 19.25

Letošnja žirija za Veronikino nagrado, ki jo podeljuje Mestna občina Celje (MO) za najboljšo novo pesniško zbirko, je med več kot osemdesetimi pesniškimi zbirkami, ki so izšle od lanskega do letošnjega junija, izbrala pet nominirancev, avtorjev pesniških zbirk. Ti so: Marjan Strojan z zbirko Parniki v dežju, Ciril Zlobec - Samo ta dan imam, Matjaž Kocbek - Sunek s sulico, Boris A. Novak - Alba, Erika Vovk - Belo drevo. Letošnjega lavreata, ki bo poleg plakete MO Celje prejel tudi denarno nagrado v višini 600.000 tolarjev, bo žirija pod vodstvom dr. Matjaža Kmecla izbrala 28. avgusta, v celjskem Narodnem domu.

Izšla knjiga pravljic Katarince

24. 05. 2000 16.49

Zamejska revija za najmlajše in osnovnošolce z imenom Pastirček, ki jo izdaja Goriška Mohorjeva družba in jo urejuje Marijan Markežič, je izdala knjigo pravljic učiteljice in kulturne delavke iz Trsta Anamarije Volk Zlobec. V knjigi z naslovom Katarince je zbranih osem pravljic, ki jih je ilustrirala zamejska slikarka Magda Starec Tavčar.

Sodobna slovenska poezija v Trstu

13. 05. 2000 13.54

V prostorih tržaškega muzeja Revoltella bo v ponedeljek ob 18. uri prireditev ''Consonanti per versi'' (konzonanti v verzih), v okviru katere bodo predstavili najnovejša dela sodobne slovenske poezije, ki so bila pred kratkim prevedena v italijanski jezik, so sporočili predstavniki tržaške občine.

Pesniški turnir v Trstu

10. 04. 2000 13.09

Tržaško kulturno združenje AltaMarea je v nedeljo pripravilo nenavaden pesniški turnir v tržaški kavarni Targesteo. Po turnirju, ki je potekal vse popoldne in ga je deloma prenašala tudi televizijska postaja RAI, je žirija med 25 sodelujočimi nagradila tri pesnike: tržaško-slovenskega pesnika Miroslava Košuto, v Italiji živečega albanskega pesnika Gezima Hajdrija in tržaškega pesnika Roberta Dedenara.

Sestenek skupine vplivnih članov LDS

21. 02. 2000 20.01

V petek se je sestala skupina vplivnih članov LDS, ki so bili včasih v samem vrhu stranke, z redkimi izjemami pa so zdaj bolj v ozadju. Gre za skupino nekdanjih ministrov, poslancev in drugih vidnih članov, za katero je znano, da že večkrat ni bila zadovoljna s pragmatično politiko Janez Drnovška.

V Izoli in Kopru vrsta prireditev

06. 02. 2000 11.51

Osrednja slovesnost ob dnevu kulture in hkrati uvod v dogajanja v prihodnjem tednu bo v občini Izola že nocoj, ob 20. uri. Na slovesnosti, kjer bo govornik Ciril Zlobec, bo izolska županja Breda Pečan v Kulturnem domu podelila naslov ambasadorja Izole. Naslov si je s svojim dolgoletnim delovanjem in ustvarjanjem na področju animiranega filma pridobil Koni Steinbacher.

Sloveniji dodeljen status opazovalke na 8. vrhu frankofonije

04. 09. 1999 10.58

Sloveniji je bil na 8. vrhu frankofonije, ki poteka od 3. do 5. septembra v Monctonu v kanadski provinci New Brunswick, dodeljen status opazovalke, so danes sporočili iz slovenskega veleposlaništva v Kanadi. Državni podsekretar na ministrstvu za zunanje zadeve Jaša L. Zlobec, ki vodi slovensko delegacijo na omenjenem vrhu, je ob tej priložnosti poudaril pomen frankofonije pri pospeševanju vsestranskega sodelovanja med njenimi članicami in njen prispevek pri zagotavljanju miru in razumevanja.

Konvencija o nevarnih kemikalijah in pesticidih v mednarodni trgovini

02. 05. 1999 12.43

Parlamentarni odbor za mednarodne odnose naj bi predvidoma prihodnji teden obravnaval predlog zakona o ratifikaciji Rotterdamske konvencije o postopku soglasja po predhodnem obveščanju za določene nevarne kemikalije in pesticide v mednarodni trgovini, ki jo je na diplomatski konferenci lanskega septembra v Rotterdamu na Nizozemskem v imenu Slovenije podpisal veleposlanik RS v Bruslju Jaša Zlobec. Omenjena konvencija je v skladu s pravom in politiko EU.