znanja

Pomlajene Slovenke močno motivirane: novinke, (p)dokažite se
23. 10. 2024 07.46
Ženska članska rokometna reprezentanca je v tem tednu znova zbrana. V ponedeljek se je v Ljubljani podala v drugi ciklus priprav za letošnje Evropsko prvenstvo, ki ga bodo od konca novembra gostile Avstrija, Madžarska in Švica.

Projekt Squash: v Sloveniji bodo razvijali kvantno tehnologijo
22. 10. 2024 19.24
Slovenija napoveduje, da jo bo čez nekaj let ves svet poznal kot državo, kjer se razvijajo najnovejše kvantne tehnologije. In ne, to ni napovednik za kak znanstvenofantastični film. Na Inštitutu Jožef Štefan so predstavili konkreten projekt. Projekt Squash namerava k nam privabiti znanstvenike z vsega sveta, da bodo tu premikali meje znanosti.

Pomanjkanje več 100 farmacevtov bi lahko vodilo v zapiranje lekarn
22. 10. 2024 11.49
V Sloveniji se soočamo z resnim pomanjkanjem magistrov farmacije in farmacevtskih tehnikov, kar ogroža dostopnost in kakovost zdravstvenih storitev. Primanjkuje več 100 farmacevtov, opozarjajo v Lekarniški zbornici Slovenije. Če ministrstvo za zdravje ne bo ukrepalo, se obetajo dodatne težave, ki bi lahko vodile v zapiranje lekarn, dodajajo.

Nečak znane surferke Bethany Hamilton po utopitvi umrl
20. 10. 2024 12.07
Surferka Bethany Hamilton, ki je pri 13 letih izgubila roko v napadu morskega psa, je na družbenem omrežju sporočila, da je njen triletni nečak po utopitvi v kopalni kadi umrl. Dečka so našli neodzivnega pred nekaj dnevi, 34-letnica pa je takrat sporočila, da so Andrewa z letalom odpeljali v bolnišnico v mestu Oahu na Havajih, v njegovi zdravniški ekipi pa je bil tudi eden od strokovnjakov, ki je v preteklosti že uspel pomagati v podobnih primerih.

V najlepšem kozjanskem sadovnjaku leta: Šest ton jabolk brez kemije
20. 10. 2024 09.09
Sožitje narave in človeka. Slogan Kozjanskega parka, ki kar zaživi pred očmi obiskovalca, ki se sprehaja med visokodebelnimi travniškimi sadovnjaki. Nekoč nepogrešljivi ob vsaki hiši, danes pa domačini znova odkrivajo prednosti neškropljenega sadja, ki poka od okusa. Zardeli carjevič, krvavo rdeči jonatan, sramežljiv beličnik. Avtohtona goriška sevka in trpežni bobovec. To je le nekaj od 126 tradicionalnih sort jabolk, ki zorijo v zavetju kozjanske narave. In polni zabojčki dišečega sadja, ki ne potrebujejo obdelave s fitofarmacevtskimi sredstvi, dokazujejo, da se še vedno da kaj pridelati tudi brez kemije. Tradicionalne sorte, ki so posejane po slikovitih sadovnjakih, namreč dobro kljubujejo škodljivcem in podnebnim spremembam.

'Krožno gospodarstvo ni utopija': Ni se treba odreči kakovosti življenja
19. 10. 2024 09.03
Krožno gospodarstvo, kljub temu, da poudarja odgovorno ravnanje z naravnimi viri, še zdaleč ni le naravovarstvena tema. Direktorico inštituta za krožno gospodarstvo Circular Change Ladejo Godina Košir smo povprašali, ali je krožno gospodarstvo rešitev za turbulentne razmere, v katerih se je znašla Evropa. Ne gre za čarobno paličico, ki bi rešila naše probleme, je pa način, da okrepimo konkurenčnost in odpornost gospodarstva in s tem tudi družbe, pravi. Svoje poslovanje lahko optimiziramo tako, da smo racionalnejši z viri, ki jih uporabljamo. Krožni poslovni modeli namreč stremijo k večji učinkovitosti, boljši in dolgoročnejši izkoriščenosti uporabljenih virov. Poudarja, da se nam ni treba odreči kakovosti življenja, ki jo imamo – nasprotno, s tem jo bomo morda uspeli ohraniti: "Pitna voda, lokalna hrana, čist zrak, ogrevan dom, bolj ko bomo udejanjali načela krožnosti, lažje bomo vse to ohranjali." Uresničevanje krožnega gospodarstva ni utopija, je nekaj uresničljivega, je prepričana.

Mednarodna recenzija brez bistvene spremembe ocene ekonomske upravičenosti
18. 10. 2024 13.06
Na ustavnem sodišču je še druga pobuda za ustavno presojo odloka o razpisu posvetovalnega referenduma o Jeku 2. Vložili so jo dve fizični osebi ter nevladni organizaciji Focus in Pravni center za varstvo človekovih pravic in okolja, ki menijo, da je referendumsko vprašanje sugestivno in nejasno. Mednarodni neodvisni pregled vhodnih podatkov za analizo ekonomike projekta Jek 2 pa medtem ni bistveno spremenil prvotne ocene njegove ekonomske upravičenosti. Po reviziji je investicijska vrednost brez stroškov financiranja ocenjena na 9,6 do 15,4 milijarde evrov.

Na kaj je potrebno biti pozoren pri izbiri mlečne formule?
18. 10. 2024 00.15
Dojenje je za dojenčka najboljša izbira.

Udarec za Nika in Majo, brat in sestra odslej ločena
14. 10. 2024 21.16
Izpadli tekmovalec Igor Mikič je klobuk namenil Maji Triler, s čimer se ji je zahvalil za vso podporo in trud. Njenega veselja pa je bilo konec, ko so morali tekmovalci oblikovati novi družini. Njen brat Nik je namreč pristal v sosednji družini.

Nečak znane surferke Bethany Hamilton se bori za življenje
14. 10. 2024 14.19
Surferka Bethany Hamilton, ki je pri 13 letih izgubila roko v napadu morskega psa, je na družbenem omrežju sporočila, da se sedaj za življenje bori njen 3-letni nečak Andrew. Dečka so našli neodzivnega v kopalni kadi, kjer naj bi obležal zaradi utopitve. 34-letnica je dodala, da so nečaka z letalom odpeljali v bolnišnico v mestu Oahu na Havajih, sedaj pa družina moli za čudež.

Ko v ponev vlijemo liter olja in začnemo kramljati po telefonu
14. 10. 2024 06.00
Od 2500 požarov, ki jih v Sloveniji letno naštejemo na objektih, je največ tistih v kuhinji. Kaj storiti, ko se v ponvi vname mast ali zagori v pečici? Pogosto gorijo tudi novoletne smrečice in adventni venčki. Gasilci so dobili novo vozilo, ki bo potovalo po državi, v njem pa lahko svetlobnimi in zvočnimi učinki simulirajo zelo realne pogoje, do katerih lahko pride pri požarih v objektih, kot je denimo zadimljen prostor, kar bo pomagalo ljudem razumeti, kako pravilno ravnati.

'Irak je bil kot počitnice v Dubaju v primerjavi z Ukrajino'
13. 10. 2024 07.00
Videl je Irak in Afganistan in za seboj je imel osem let profesionalnih vojaških izkušenj, ko je sklenil vstopiti v vojno, ki mu je spremenila življenje. Spomladi 2022 so ga navdihnile ukrajinske zmage in sklenil je priskočiti na pomoč največji evropski državi. Prvo leto je minilo v znamenju zanosa, nato pa se je v ozračje prikradel "otipljiv občutek obupa". Vojna se je spremenila v nočno moro. Tehnološke spremembe, visoke žrtve, streljanje vojnih ujetnikov s strani njegovih soborcev in sovražnikova premoč. To je svet, ki je leto in pol obdajal ameriškega vojnega veterana Benjamina Reeda, in o njem je spregovoril za 24ur.com.

Zakon, ki se ga spoštuje in po njem živi
12. 10. 2024 17.20
Prostovoljni gasilci z vseh koncev Slovenije so dopopldne oblekli svečane uniforme in se zbrali v Celju. Na tamkajšnjem sejmišču so svečano obeležili 30-letnico Zakona o gasilstvu. Ob praznovanju so prejeli tudi posebno gasilsko vozilo, ki bo služilo javnosti pri ozaveščanju o požarni (ne)varnosti. Prvič se je po rdeči preprogi v tej vlogi sprehodil novopečeni obrambni minister Borut Sajovic. Tako kot njegov predhodnik Marjan Šarec je tudi on sam spisal lastno gasilsko zgodbo. Pred 17 leti je naredil gasilski izpit, je povedal za 24ur.com. V zakonu o gasilstvu, za katerega pravi, da so ga gasilci in državljani sprejeli za svojega, pa vidi tudi vzor za zakon o zdravstvu.

Žan po zmagi proti Igorju: Vrgel sem ven prvo mišico Slovenije
11. 10. 2024 21.20
Potem ko je zmago pri tedenski nalogi drugič zapored slavila modra družina, sta se v moči spopadla Igor Mikič in Žan Hronek. Slednji je na koncu slavil, Igor pa se je na žalost svojih družinskih članov moral posloviti.

Majcen: Prekinitev zaporne kazni ne pomeni, da bomo na široko odprli vrata zapora
11. 10. 2024 07.46
Kaj vse prinaša odlok o ugotovitvi zaostrenih varnostnih razmer zaradi kadrovskih ali prostorskih težav v zavodih za prestajanje kazni zapora? Za najodmevnejši ukrep se je izkazala predvsem začasna prekinitev zaporne kazni. A kot je poudaril generalni direktor Uprave RS za izvrševanje kazenskih sankcij Bojan Majcen, to ne pomeni, da bodo z uveljavitvijo odloka na široko odprli vrata ter izpustili zapornike. Primere bodo namreč obravnavali individualno, na prostost pa bo sicer dovoljeno le tistim, ki imajo že sedaj dovoljenje za izhode, ter tistim , ki so sami nastopili kazen s prostosti. "Gre za tiste zapornike, ki so že sedaj smatrani kot neenevarni," je pojasnil.

Urbana vabijo v tujino, a to bo konec za ostale slovenske otroke: bo država pomagala?
10. 10. 2024 12.30
Družina dečka Urbana je po štiriletni kalvariji, izpostavljanju in boju za razvoj zdravila za redko genetsko bolezen že povsem na kolenih. Brazilska vlada pa jih zdaj vabi, da poravnajo še preostanek sredstev, ki manjkajo do ciljne črte. A le če klinično študijo izvedejo v Braziliji, v njo pa vključijo brazilske otroke. A če se, ker druge možnosti ne bodo imeli, odločijo za to možnost, to pomeni, da bodo ves skupni napor Slovencev, vsa prizadevanja slovenskih znanstvenikov in zdravnikov zaman. Čeprav bo to zadnja rešitev za Urbana, pa bo izgubljeno tudi upanje za še tri slovenske otroke in vse tiste, ki še bodo diagnosticirani s to redko boleznijo. Slovenski otroci pa, da bi sodelovali v kliničnih študijah v tujini nimajo možnosti, opozarja Urbanova mama, ki je nase prevzela tudi boj za vse druge otroke s to boleznijo. Še naprej si prizadeva, da bi preostanek sredstev le zbrali v Sloveniji. ZZZS je zato v pisni pobudi predlagal Ministrstvu za zdravje in Vladi RS, da Vlada RS omogoči dokončanje razvoja zdravila za sindrom CTNNB1 in njegovo registracijo, saj bo to izjemen razvojni dosežek.

Finančni POPkast: Bitcoin od rojstva do globalne prepoznavnosti
10. 10. 2024 08.37
Bitcoin je v mladostniških letih poln potenciala, vendar še vedno obdan z izzivi. Čeprav je lahko prihodnost kriptovalut negotova, je očitno, da bitcoin ni več le eksperiment, ampak uveljavljeno digitalno sredstvo, ki se vse bolj umešča v sam vrh svetovnega finančnega sistema.

'Delavci neradi o tem govorijo, delodajalci pa se ne zavedajo problema'
10. 10. 2024 08.22
Zaposleni odrasli preživijo na delovnem mestu več časa, kot ga porabijo za katero koli drugo dejavnost v svojem življenju. In medtem ko je zaposlitev na splošno pozitivna za duševno zdravje, saj posamezniku omogoča preživetje, finančno varnost in tudi uresničevanje osebnih ciljev in poslanstva, pa je pogosto lahko tudi vir stresa in duševnih stisk. Kako prepoznati, da se nekdo spopada z duševno stisko na delovnem mestu in kako ukrepati?

Jedrski pogovor s strokovnjakoma: varnost, trajnost, razvoj in alternative
10. 10. 2024 09.00
24. novembra bomo na referendumu odločali o novem bloku jedrske elektrarne oziroma o energetski prihodnosti Slovenije. Razprava je vroča, čustvena, začinjena s politiko, spomini na pretekle nepravilnosti, ko gre za velike infrastrukturne projekte ... A gre za izjemno pomembno vprašanje, h kateremu bo nujno pristopiti s trezno glavo, saj je na kocki res veliko. Zato – kaj pravijo številke, stroka? V poglobljenem pogovoru smo gostili jedrska strokovnjaka, dr. Iztoka Tislja in dr. Tomaža Žagarja, ki sta odgovorila na nekaj najbolj perečih vprašanj glede jedrske energije in alternativ, ki jih imamo na voljo.

Izdani Marcel: Daj vzemi mi nož iz hrbta, prosim
08. 10. 2024 21.18
Oranžna družina je za prvega dvobojevalca izbrala Žana Hroneka, v modri družini pa sta predvsem Tim Novak in Anja Malešič s kamenčkoma razočarala Marcela Verbiča. Slednji za razplet glasovanja krivi Nušo Šebjanič in sklenil se je maščevati njej in Timu.

Leon in Andreja odkrito spregovorila o boju z depresijo
08. 10. 2024 19.22
Kdaj vas je nazadnje kdo vprašal, kako ste? Kako se imate v službi? In kdaj ste iskreno odgovorili, da niste v redu? Da ste žalostni, da se borite z občutki brezupnosti, krivde in ničvrednosti? Dejstvo je, da služba precej vpliva na naše duševno zdravje. Stres, preobremenjenost, strah pred izgubo službe, za piko na i pa še slabi odnosi med sodelavci. Vse to so dejavniki, ki lahko vodijo v depresivne motnje, te pa do manjše produktivnosti in dolgotrajne bolniške odsotnosti. Zdi se kot začarani krog, iz katerega je nemogoče izstopiti. Pa vendar se da, kar dokazujeta Andreja in Leon, ki sta premagala depresijo.

Klan znotraj klana, igra se zapleta kot pajkova mreža
08. 10. 2024 16.14
Družini bosta izbirali vsaka svojega prvega dvobojevalca. V areno gre tisti, čigar družina se bo slabše odrezala pri tedenski nalogi. Modrim gre bolje od rok, toda Tjaša Vrečič razkriva, da klan znotraj klana načrtuje sabotažo.

Sajovic prevzel posle na ministrstvu za obrambo
08. 10. 2024 09.59
Dosedanji vodja poslanske skupine Svoboda Borut Sajovic je od premiera Roberta Goloba, ki je začasno vodil resor, prevzel posle na ministrstvu za obrambo. Golob je poudaril, da posle nasledniku Sajovicu predaja s ponosom, in ocenil, da na ministrstvu za obrambo "stvari tečejo tako, kot si želimo, da bi tekle tudi drugje v državi". Tudi dosedanji minister za vzgojo in izobraževanje Darjo Felda je na sedežu ministrstva predal delo nasledniku Vinku Logaju. Državna sekretarka na ministrstvu ostaja Janja Zupančič.

Sajovic uradno postal minister za obrambo, Logaj za šolstvo
07. 10. 2024 06.22
Državni zbor je s 46 glasovi za in 26 proti potrdil imenovanje Boruta Sajovica za obrambnega ministra in Vinka Logaja za ministra za vzgojo in izobraževanje. Ministra sta v DZ že prisegla in s tem nastopila mandat v vladi Roberta Goloba. Ta je v uvodu seje DZ, na kateri so odločali o njunem imenovanju, izpostavil dolgoletne izkušnje obeh kandidatov. Pri Sajovicu je izpostavil politične izkušnje, pri Logaju pa poleg izkušenj v šolstvu tudi organizacijske sposobnosti. Opozicijski poslanci iz vrst SDS in NSi so v razpravi sicer prevpraševali primernost obeh.

Poslanci Svobode 'skozi burne čase z modrostjo' Avšič Bogovičeve
07. 10. 2024 15.46
Ob zeleni luči DZ dosedanji vodja poslancev Svobode Borut Sajovic zapušča poslanske klopi in je prevzel vodenje obrambnega resorja, na čelu poslancev Svobode pa ga bo nasledila poslanka Nataša Avšič Bogovič. Njen prvi cilj je enotnost poslanske skupine, je zagotovila. V koalicijskih SD in Levici verjamejo v tvorno sodelovanje tudi z novo vodjo. V usklajevanjih bodo našli skupni jezik, menijo.

Kako usposobljene so ekipe prve pomoči Civilne zaščite in Rdečega križa?
07. 10. 2024 15.14
V soboto se je na ulicah in ob znanih točkah v Radovljici odvijalo jubilejno XXX. državno preverjanje usposobljenosti ekip prve pomoči Civilne zaščite in Rdečega križa Slovenija, ki so ga družno organizirali Rdeči križ Slovenije, Uprava RS za zaščito in reševanje in RKS – OZ Radovljica, s pomočjo občine Radovljica in predvsem številnih prostovoljcev. Petnajst najboljših ekip iz vse Slovenije je znanja in veščine preverjalo na sedmih delovnih mestih, predstavili pa so se tudi drugi predstavniki sil zaščite in reševanja.

'Če se obnašamo bistveno bolj radikalno kot konkurenca, je to strel v koleno'
06. 10. 2024 08.00
"Mislim, da z ekipo vemo, katere ukrepe je treba sprejeti," je optimističen Robert Vuga, ki je pred nekaj meseci prevzel vodenje zreškega Uniorja. Čeprav je izkušen poslovnež, ki se je kalil predvsem v mednarodnem okolju, je hitro trčil ob realnost – poslovanje podjetja je veliko slabše, kot je pričakoval, namesto evolucije, ki si jo je želel, pa je moral poseči tudi po nekaj "revolucionarnih" ukrepih.

Umetnost (po)polne skodelice kave: na okus lahko vplivajo že sekunde
05. 10. 2024 15.20
V čem se 'specialty kava' razlikuje od običajne kave? Katere so najpogostejše napake pri pripravi kave, zaradi katerih tudi iz najbolj kakovostnih zrn lahko dobimo neokusen zvarek? O tem in o kulturi pitja kave smo se pogovarjali s predsednikom Združenja Specialty kave Slovenija. Zaupal nam je tudi, koliko skodelic kave mora v povprečju pripraviti barista, da razvije občutek in pravo tehniko.

Umetna inteligenca razporejala zdravstvene delavce: manj nadur, več dopusta
04. 10. 2024 15.26
Ena od slovenskih bolnišnic od uvedbe razporejanja zaposlenih v zdravstveni negi s pomočjo umetne inteligence beleži manj bolniških odsotnosti, zaposleni pa so izkoristili več dopusta, je povedal državni sekretar na ministrstvu za zdravje Denis Kordež. Na ministrstvu so si zato zadali, da bi tak način razporejanja kadra postal obvezen.

Sajovic o naborništvu: 'Biti v službi domovine ne sme biti prisilna odločitev'
03. 10. 2024 06.55
Kandidat za ministra za obrambo Borut Sajovic je uspešno prestal zaslišanje na matičnem odboru DZ za obrambo. Sajovic je kot prioritete izpostavil modernizacijo SV, dodatno opremljanje s poudarkom na dvojni rabi, nadgradnjo sistema civilne zaščite in reševanja ter sredstva za inovacije. Kakšna pa so njegova stališča glede zveze Nato, nakupa finskih Patrij in razvoja vojn v Ukrajini ter na Bližnjem vzhodu?