znanstvena

Še vedno zelo nizek delež žensk v politiki
20. 05. 2000 15.25
V ljubljanskem hotelu Union se končuje dvodnevna mednarodna znanstvena delavnice, ki je del projekta Perspektive politike enakih možnosti v srednji in vzhodni Evropi. Nosilka projekta Vlasta Jalušič je poudarila, da je v parlamentih teh držav pet do petnajst odstotkov žensk, v vladah pa še manj. Kljub temu pa te države nimajo skoraj nobenih mehanizmov za promocijo enakosti spolov, prav tako pa ni zaznati vidnejših prizadevanj za spremembo razmer.

Smisla za humor ne podedujemo
17. 04. 2000 08.32
Smisla za humor se ne podeduje, ampak se ga nauči. Do tega spoznanja so prišli britanski znanstveniki na podlagi proučevanja humorja dvojčkov. Kot poroča znanstvena revija New Scientist, je od vzgoje in okolja, ki obdaja človeka, odvisno, čemu se bo smejal. Tim Spector in Lynn Cherkas iz bolnišnice St. Thomas v Londonu sta proučevala 71 enojajčnih in 56 dvojajčnih dvojčkov, ki so vsi odraščali skupaj. Vsak od njih je moral oceniti pet risank. Znanstvenika med reakcijami enojajčnih in dvojajčnih dvojčkov nista ugotovila nobene razlike, kar pomeni, da smisel za humor oblikuje skupno okolje in ne geni. To tudi pojasnjuje, zakaj imajo različna ljudstva tako različen smisel za humor.

SAZU predstavil načrte
17. 03. 2000 14.54
Na današnji novinarski konferenci je predsednik <a href=http://www.zrc-sazu.si/ target=_new>Slovenske akademije znanosti in umetnosti</a> (SAZU) France Bernik s člani izvršilnega odbora predstavil letošnjo dejavnost Akademije na področju edicije, znanstvenih posvetov in mednarodnega sodelovanja. Edicijski program je v letošnjem letu najbolj široko zastavljen. Skupaj z Rusko akademijo znanosti in umetnosti pripravlja SAZU Rezijanski slovar, ki bo obsegal več kot 600 strani.

Prva odločitev Slovencev za Slovenijo
01. 02. 2000 17.40
V zgodovinopisni zbirki Korenine založbe Nova revija je izšla knjiga dr. Staneta Grande z naslovom Prva odločitev Slovencev za Slovenijo. Študija govori o dogodkih pred 150 leti, ko so Slovenci v skladu z nacionalnim prebujenjem, znanim pod pojmom ''pomlad narodov'', prvič javno zahtevali združitev vseh Slovencev in široko avtonomijo.

Na Haronu našli led
10. 01. 2000 20.52
Ameriška znanstvena revija Science je objavila članek, v katerem astronomi iz Kalifornijskega inštituta za tehnologijo iz Univerze Nevada sporočajo o odkritju kristalne vode in zmrznjenega amoniaka na Haronu, naravnem satelitu planeta Plutona.

Dejavniki hitrejšega staranja
03. 12. 1999 08.50
Kot je poročal Rimski časnik Il Messagero, je obširna znanstvena raziskava pokazala, da vplivnost in moč povzročata hitrejše staranje. Po izsledkih raziskave so najbolj izpostavljeni menedžerji in zaposleni v filmski in televizijski industriji. Prvi alarmantni znaki prehitrega staranja naj bi bile luknje v spominu in napadi strahu. Pri menedžerjih je pogost znak tudi močnejše izpadanje las. Mednarodni izvedenci nameravajo sedaj ustanoviti prvo protistresno šolo, da bi se soočili s temi težavami.

Slovenija in Francija pred podpisom protokola
29. 11. 1999 13.49
V Parizu se bo od 1. do 3. decembra mudila delegacija ministrstva za znanost in tehnologijo, ki jo bo vodila državna sekretarka Verica Trstenjak. Slovenska delegacija se bo v francoski prestolnici udeležila zasedanja mešane komisije za znanstveno in tehnološko sodelovanje, kjer bodo razpravljali o novih 45 predlaganih skupnih projektih. Po izboru skupnih projektov bosta vodji delegacij podpisali protokol o skupnem sodelovanju, slovenska delegacija pa bo obiskala tudi pariško univerzo in nekaj inštitutov.

Angleži in Danci praktično že na EP
14. 11. 1999 09.46
Po prvih tekmah dodatnih kvalifikacij za nastop na evropskem nogometnem prvenstvu sta praktično že znana dva potnika za Belgijo in Nizozemsko. Angleži bodo na povratni tekmi težko izpustili prednost dveh zadetkov, ki so si jih proti Škotom priigrali v Glasgowu, medtem ko bi bil neuspeh Danske že prava znanstvena fantastika, saj so Skandinavci že v Tel Avivu premagali Izrael kar s 5:0. Na drugih dveh tekmah je še vse odprto. Slovenci odhajajo na povratno tekmo s prednostjo 2:1, medtem ko so v dvoboju Irske in Turčije v boljšem položaju Turki, ki se z gostovanja v Dublinu vračajo z rezultatom 1:1.

Zgodovinski pogled na razumevanje časti v Sredozemlju
11. 11. 1999 11.55
V koprskem Pokrajinskem muzeju se je dopoldne začela tridnevna mednarodna znanstvena konferenca na temo Čast: identiteta in dvoumnost neformalnega kodeksa v Sredozemlju od 12. do 20. stoletja.

Mir izgublja zrak in višino
14. 10. 1999 19.59
Ruska orbitalna znanstvena postaja Mir, ki od 27. avgusta kroži okoli Zemlje brez posadke, počasi izgublja zrak in višino. Skozi še vedno neodkrito špranjo v steni naj bi odtekal zrak in se zato nižal pritisk v Miru.

Tudi letos festival znanosti z mednarodno udeležbo
10. 10. 1999 12.21
V organizaciji Slovenske znanstvene fundacije (SZF) bo tudi letos, od 12. do 14. oktobra, v Cankarjevem domu potekal slovenski festival znanosti z mednarodno udeležbo. Na tem zdaj že tradicionalnem festivalu znanosti se bodo vrstili posamezni dogodki, kot so predavanja, delavnice, pogovori, razprave in razstave starejših, mlajših in najmlajših raziskovalcev in inovatorjev ter populizatorjev znanosti. Poleg tega bodo potekali tudi ogledi raziskovalnih laboratorijev in kabinetov na visokošolskih in znanstvenih organizacijah ter razvojnih oddelkih gospodarskih družb, kjer bo možnost pogovorov z raziskovalci in inovatorji. Pripravlja se multikonferenca o informacijski družbi, predstavljena bo najnovejša publikacija o SZF, Slovenska znanstvena fundacija - naložba v slovensko bodočnost 1994-1999 avtorja Edvarda Kobala, sicer direktorja SZF (spremno besedo je napisal predsednik vlade Janez Drnovšek). V treh festivalskih dneh bodo potekale še predstavitve slovenske poljudnoznanstvene literature, na svoj račun pa bodo prišli tudi člani kluba prijateljev SZF, ki bodo proslavili prvo obletnico gibanja ''Prijatelji SZF''.

80-letnica ljubljanske medicinske fakultete
05. 10. 1999 11.18
Medicinska fakulteta v Ljubljani, najvišja pedagoška in znanstvena medicinska ustanova v Sloveniji, praznuje 80-letnico. Jubilej bodo drevi obeležili s slovesnostjo v Linhartovi dvorani Cankarjevega doma. Slavnostni govornik na prireditvi bo dekan medicinske fakultete Miha Žargi, zbrane pa bo nagovoril tudi rektor ljubljanske univerze Jože Mencinger. Častni pokrovitelj slovesnosti, na kateri bodo med drugim počastili prvo generacijo diplomantov fakultete, je predsednik države Milan Kučan.

Planetoid 1998 KY26 se suče z rekordno hitrostjo
17. 08. 1999 08.31
Planetoid z imenom 1998 KY26 se med vsemi znanimi takšnimi nebesnimi telesi, ki krožijo okoli Sonca, najhitreje vrti okoli lastne osi, piše o odkritju hitro sukajočega se planetoida ameriška znanstvena revije Science. Gre za majhno nebesno telo, na katerem traja ''dan'' samo deset minut.

Sončnemu mrku v čast bodo v Romuniji peli Pavarotti in vaški cerkveni zvonovi
09. 08. 1999 12.40
Sončni mrk v Romuniji bodo znanstveniki, turisti in prebivalci z območja po pričakovanjih NASE lahko opazovali 2 minuti in 22 sekund, kar je dlje kot povsod drugod po svetu. Po samem dogodku pa se bo v Bukarešti mogoče naužiti še petja italijanskega tenorista Luciana Pavarottija. Ta bo nastopil v bližini velike bele palače, zgrajene v času pokojnega komunističnega diktatorja Nicolaja Ceausesca. Vstopnice za njegov koncert so prodajali po 200 ameriških dolarjev, poroča ameriška tiskovna agencija Associated Press.

V Kopru ustanovljen Inštitut za naravoslovne in tehnične vede
21. 06. 1999 15.39
Primorski inštitut za naravoslovne in tehnične vede v Kopru je bil ustanovljen v četrtek, 17. junija, ko je vlada je na seji sprejela sklep o ustanovitvi javnega raziskovalnega zavoda Primorski inštitut za naravoslovne in tehnične vede v Kopru. Ustanoviteljici inštituta sta Slovenija in Primorska znanstvena fundacija, so sporočili iz Primorskega inštituta za naravoslovne in tehnične vede.

Prvih pet let let delovanja SZF
12. 05. 1999 14.13
Slovenska znanstvena fundacija (SZF) je v prvih letih delovanja opravila pomembno delo na področju demokratizacije odnosov v raziskovalni dejavnosti. Posebno pozornost je posvečala sedanjim in prihodnjim raziskovalnim ter razvojnim prizadevanjem slovenskih gospodarskih družb, saj si je prizadevala zlasti za razvoj in izboljšanje sposobnosti intelektualnega potenciala, spodbujanje mlajših in izkušenih raziskovalcev k doseganju kakovostnih in uporabnih rezultatov razvojno-raziskovalnega dela, je poudaril direktor SZF Edvard Kobal na današnji novinarski konferenci, na kateri je predstavil prvih pet let delovanja SZF ter dogodke, ki jih bodo organizirali ob 5. obletnici ustanovitve.

Tovorna vesoljska ladja progress M-41 na poti proti Miru
02. 04. 1999 17.33
Ruske raketne enote za strateške namene (RVSN) so ob 13.28 in 43 sekund po srednjeevropskem času na kozmodromu Bajkonur v Kazahstanu izstrelile tristopenjsko nosilno raketo sojuz-U. Raketa je ob 13.37 in 32 sekund po srednjeevropskem času uspešno vtirila samodejno tovorno vesoljsko ladjo Progress M-41. Vesoljski ''tovornjak'' bo na rusko orbitalno-znanstveno postajo Mir dostavil skupno 2438,3 kilograma tovora.

Posvet o stanju in perspektivah civilne družbe v Sloveniji in Evropi
23. 03. 1999 16.26
V Prešernovi dvorani Slovenske akademije znanosti in umetnosti v Ljubljani danes poteka enodnevni strokovni posvet z naslovom Civilna družba v Sloveniji in Evropi - stanje in perspektive. Posvet pripravlja Društvo občanski forum, Sekcija za znanost in razvoj, pokrovitelja pa sta Ustanova Slovenska znanstvena fundacija in Zavod za odprto družbo - Slovenija, so sporočili iz Ustanove Slovenske znanstvene fundacije.

SAZU: Ustanovitev Častnega razsodišča na znanstveno-raziskovalnem področju sporna
23. 02. 1999 13.07
Predsedstvo Slovenske akademije znanosti in umetnosti je na podlagi razprave v razredih SAZU ugotovilo, da je bil postopek oblikovanja Častnega razsodišča na znanstveno-raziskovalnem področju, ki je bilo na pobudo Nacionalnega znanstveno-raziskovalnega sveta pri ministrstvu za znanost in tehnologijo ustanovljeno 25. novembra lani, sporen.

Feng shui pripomore k blagostanju in sreči
21. 02. 1999 08.44
Helen Weinstein ni mogla razumeti, zakaj ji v desetih mesecih ni uspelo prodati svojega enosobnega stanovanja, četudi je to bila luksuzna garsonjera s pogledom na East River, ki jo je sama uredila. Helen je poiskala pomoč R.D. China, mojstra feng shuija, ki ji je predlagal, naj premakne nekaj stolov, doda ogledalo in naredi še nekaj manjših sprememb. Stanovanje je nato prodala v enem tednu. Feng shui, kar pomeni ''veter in voda'', je tradicionalna kitajska veščina upravljanja s srečo in sicer z izgradnjo hiš ter razporeditvijo opreme v prostoru v skladu z naravo. Pomembno je takorekoč vse: od vhodnih vrat, kjer vstopa ''chi'' - življenjska sila, do kopalnice, kjer chi izstopa. Sicer zelo razširjen v Aziji postaja feng shui vse bolj priljubljen tudi v ZDA kot novodobni način, kako doseči blagostanje in srečo. Znanstvena razlaga za to kitajsko veščino je zelo šibka, zato je eno od ključnih vprašanj, ki se zastavlja, kako to življenjsko silo izmeriti? In zakaj doslej tega še nihče ni storil? To se sprašuje tudi upokojeni psihiater v Allentownu Steven Barrett, ki se je specializiral za razkrivanje mitov o zdravju. ''Obstaja logična povezava,'' trdi Chin. ''Bolje kot se počutite, bolj zdravi ste. Če ste zdravi, lahko več delate, zaslužite več denarja in izboljšate svoje zasebno življenje.''

Prevod Paternujeve monografije o Prešernu
05. 02. 1999 14.34
Goriška Mohorjeva družba je ob 150-letnici pesnikove smrti izdala italijanski prevod monografije France Prešeren 1800-1849 izpod peresa akademika Borisa Paternuja. Delo je izšlo leta 1994 najprej v nemškem prevodu in še istega leta v slovenskem izvirniku. V italijanski jezik je monografijo prelil uveljavljeni prevajalec iz slovenščine Paolo Privitera.

Smrčanje v nosečnosti slabo za otrokovo rast
31. 10. 1998 09.31
Smrčanje med nosečnostjo upočasnjuje rast otroka v materinem telesu, je pokazala anketa, izvedena med 502 materami na dan poroda. Pri smrčečih nosečnicah se podvoji tudi nevarnost povečanega krvnega pritiska. Znanstvena raziskava je pokazala, da se je bolezen nosečnic pojavila pri desetih odstotkih mater, ki med spanjem smrčijo, in le pri štirih odstotkih tistih z mirnim spancem. Sedem odstotkov otrok je zaradi smrčanja njihovih mater v primerjavi s fetusi mater, ki ne smrčijo, pred rojstvom zaostalo v rasti.

Britanci in Švedi ne morejo spati
13. 09. 1998 09.26
Dve tretjini Britancev in tri četrtine Švedov trpi zaradi nespečnosti, ki je najpogosteje posledica skrbi in stresa. Po ugotovitvah raziskave, ki jo je izvedla znanstvena skupina Rhone Poulenc, potekala pa je tudi v Belgiji, Nemčiji in na Irskim, za nespečnostjo trpijo predvsem ženske, glavni vzroki pa so zdravstvene težave in nesoglasja v medčloveških odnosih.

Od 21. do 23. avgusta v Kobenhavnu 18. konferenca Evrope regij
06. 08. 1998 11.33
Od 21. do 23. avgusta letos bo v prostorih danskega parlamenta v Kobenhavnu 18. konferenca Evrope regij. Konferenco pripravljata Danski kulturni inštitut iz Kobenhavna in Mednarodna znanstvena konferenca manjšin za jutrišnjo Evropo (ISCOMET) s sedežem v Mariboru. V imenu Danske in Slovenije bosta udeležence konference pozdravila danski zunanji minister Niels Helveg Petersen in državni sekretar v slovenskem zunanjem ministrstvu Ernest Petrič.

Rekordno segrevanje ozračja zahteva takojšnje ukrepe vlad
23. 07. 1998 10.56
Tiskovni predstavnik generalnega sekretarja OZN Fred Eckhart je novinarje opozoril na visoko temperaturo v New Yorku ter na znanstvena poročila Programa OZN za okolje (UNEP), ki pravijo, da bo letošnje leto najbolj vroče v zgodovini. UNEP zato nujno zaproša vlade po svetu, da začnejo zmanjševati emisijo ogljikovega dioksida in drugih plinov, ki povzročajo učinek tople grede.

Podelitev priznanj za raziskovalne dosežke v znanosti
03. 07. 1998 09.32
V Narodni galeriji so sinoči dr. Milici Kacin Wohinz, prof. dr. Berti Jereb in akademiku prof. dr. Jožetu Pogačniku podelili priznanje Ambasador Republike Slovenije v znanosti, dr. Andrej Kranjc pa je prejel Priznanje za raziskovalne dosežke, s katerimi se utrjuje in razvija identiteta Slovencev in Slovenije. Priznanja je nagrajencem izročil minister za znanost in tehnologijo Lojze Marinček, slavnostni govornik pa je bil akademik France Bernik.

Dosežek leta 1997 - rojstvo ovce Dolly
19. 12. 1997 09.29
Rojstvo ovce Dolly, prvega sesalca, kloniranega iz celice odrasle živali, je ameriška znanstvena revija Science proglasila za "dosežek" leta 1997. Znanstveniki, ki jim je uspelo s kloniranjem ustvariti ovco Dolly, so ugotovili, da imajo ovce, ki nastanejo s kloniranjem, človeški gen za tvorbo proteina, ki omogoča strjevanje krvi, kar pomeni, da bi z njim lahko zdravili hemofilijo.

V torek bo Slovenijo obiskal generalni direktoor UNESCA
08. 12. 1997 09.48
Na povabilo predsednika slovenske vlade Janeza Drnovška bo v torek, 9. decembra, na tridnevni delovni obisk v Slovenijo prispel generalni direktor Organizacije Združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo (UNESCO) Federico Mayor. Delegacija Unesca, v kateri so še direktorica Unescovega oddelka za položaj žensk in spolno enakopravnost Breda Pavlič in vodja oddelka za Evropo in Severno Ameriko Horst Goedicke, bo po prihodu v Slovenijo obiskala Institut Jožef Stefan, nato pa bo visokega gosta na Bledu sprejel minister za znanost in tehnologijo Lojze Marinček. Federico Mayor se bo prvi dan obiska v Sloveniji udeležil tudi okrogle mize z naslovom Znanstvena in tehnološka politika v spreminjajočem se svetu, ki bo sklepno dejanje dvodnevne mednarodne prireditve Forum Bled 97.