znova

Sklepni dan nasledstvenih pogajanj v Bruslju
11. 12. 1997 10.50
V Bruslju se danes nadaljujejo tridnevna pogajanja delegacij vseh naslednic nekdanje Jugoslavije. Vodja slovenske delegacije Miran Mejak ocenjuje, da tokratni plenum ne bo dal odgovorov na glavna vprašanja, optimističen pa je, da bi do morebitnega premika lahko prišlo do konca januarja, ko bo mednarodni posrednik sir Arthur Watts v Bruslju znova zbral vse delegacije.

Razprava o emisijah toplogrednih plinov se še nadaljuje
08. 12. 1997 09.30
EU je na konferenci o podnebju v Kjotu znova zavrnila vsakršen predlog sporazuma, ki bi določal zmanjšanje emisij toplogrednih plinov v ozračje po državah. Luksemburški minister za okolje Johny Lahure je odločno zavrnil takšen predlog, ki so ga dale ZDA, Japonska in države v razvoju, češ da ne prispeva k napredku pogajanj. Ameriški podpredsednik Al Gore pa je po telefonskem pogovoru s predsednikom Billom Clinotnom zatrdil, da bodo ZDA pokazale več prožnosti na pogajanjih v prizadevanju za zmanjšanje učinka tople grede.

Vprašanje razširitve Varnostnega sveta ostaja odprto
06. 12. 1997 12.58
Brez zbližanja stališč se je v petek v New Yorku končala dvodnevna razprava o sporni razširitvi Varnostnega sveta Združenih narodov (VS ZN). Na njej so podvomili, da bi lahko pogovore glede zastalega reformnega procesa znova spravili v tek, čeprav je Generalna skupščina ZN kljub štiriletnim neuspešnim prizadevanjem pokazala zanimanje za rešitev vprašanja nove strukture VS. ZDA, ki lahko s pravico veta onemogočijo vsakršno reformo VS, vztrajajo pri svojem stališču o razširitvi števila sedežev VS za pet ali šest sedežev.

Kučan zavrača t.i. lustracijske dokumente in predlaga sprejetje deklaracije z obsodbo povojnih množičnih pobojev
27. 11. 1997 12.02
Predsednik republike Milan Kučan je na dopoldanski novinarski konferenci podrobneje pojasnil svoje odklonilno stališče, ki ga je včeraj poslal državnemu zboru, o t.i. lustracijskih dokumentih in opozoril na svoj predlog, po katerem naj državni zbor v imenu Slovenije kot države naslednice sprejme deklaracijo o odnosu države Slovenije do pretekle medvojne in povojne zgodovine na slovenskih tleh ter izrazi obsodbo izvensodnega množičnega poboja po koncu druge svetovne vojne in svoje obžalovanje, da se je to zgodilo.

Čestitke Milanu Kučanu ob izvolitvi
25. 11. 1997 17.58
Slovenski predsednik <b>Milan Kučan</b> še naprej prejema številne čestitke ob ponovni izvolitvi. Med drugim je danes prejel čestitko češkega predsednika <b>Vaclava Havla</b>, ki je izrazil iskreno zadovoljstvo, da so se slovenski državljani z izvolitvijo predsednika Kučana odločili za nadaljevanje poti, ki so si jo izbrali že ob osamosvojitvi, to je demokracije, tržne ekonomije, svobode in enakopravnosti državljanov ter vključevanja v evropske in atlantske integracije.

Tečaji delnic po svetu še vedno padajo
30. 10. 1997 00.00
Tečaji delnic na azijskih borzah so se na začetku današnjega trgovanja znova znižali. V Hong Kongu je indeks Hang Seng izgubil skoraj štiri odstotke, tik pred opoldanskim odmorom pa je v primerjavi z včerajšnjo končno vrednostjo zdrsnil za sedem odstotkov. Indeks tokijske borze Nikkei je zjutraj zabeležil triodstotni padec. Na newyorškem Wall Streetu je včeraj indeks Dow Jones ob ogromnem prometu zrasel le za pičlih 8,35 točke, medtem ko je med trgovanjem njegova vrednost že narasla za 123 točk.

Normalizacija odnosov med Albanijo in ZRJ?
24. 09. 1997 00.00
Albansko zunanje ministrstvo v Tirani je danes sporočilo, da sta se albanski zunanji minister Paskal Milo in jugoslovanski zunanji minister Milan Milutinović ob robu generalne skupščine ZN včeraj v New Yorku sporazumela o vrsti konkretnih vprašanj. To je bilo po 50 letih prvo srečanje zunanjih ministrov obeh držav. Po trditvah Tirane je Beograd sprejel predlog o vzpostavitvi dveh novih mejnih prehodov med državama, prav tako pa naj bi znova odprli dva dosedanja mejna prehoda, ki sta bila zaradi nemirov v Albaniji zaprta. Prav tako pa naj bi obe strani kmalu začeli pogajanja o dvostranskih sporazumih s področja trgovine, prometa in naložb.

1997 - za Slovenijo leto zmerne konjunkture
23. 09. 1997 00.00
Po oceni Službe za konjunkturo in ekonomsko politiko (SKEP) pri Gospodarski zbornici Slovenije obetajo trenutna gospodarska gibanja v naši državi znova bolj pozitivno konjunkturo kot v prvem polletju. V poznih pomladanskih mesecih je bilo namreč za Slovenijo značilno izrazito popuščanje v konjunkturnem ciklu, medtem ko nam sedanja analiza ponudbe in povpraševanja omogoča oceno, da bo leto 1997 za Slovenijo vendarle še leto zmerno pozitivne konjunkture in približno tri- do štiriodstotne gospodarske rasti, ocenjuje SKEP v avgustovski številki konjunkturnih gibanj.