zobozdravstvene

Družine Afganistancev, umrlih po padcu z letala, živijo z grozo
21. 09. 2021 10.27
Grozljivi prizori Afganistancev, ki se po talibanskem zavzetju trudijo pobegniti iz države, ki tečejo ob ameriškem transportnem letalu, nekateri pa celo padejo z letala, ko to vzleti, se še vedno predvajajo v glavah vseh, ki so bili priča tem dogodkom, pa tudi tistih, ki so takrat izgubili svoje bližnje. Med njimi sta tudi mlad zobozdravnik in vzhajajoča nogometna zvezda.

PCT-pogoj v zdravstvu ostaja, a s številnimi izjemami
17. 09. 2021 09.23
PCT-pogoj za zdravstvo ostaja, razen za nujne zdravstvene storitve. Kot je sporočil minister za zdravje Poklukar, sem med drugim spadajo zobozdravstvena pomoč, vsi pregledi v času nosečnosti in tudi vse zdravstvene obravnave otrok. Če pa potrebujete nenujen pregled pri zdravniku, morate še vedno dokazovati enega od pogojev – prebolevnost, cepljenje ali testiranje.

PC bo veljal za ožjo državno upravo, nove izjeme pri izpolnjevanju pogoja PCT
17. 09. 2021 08.58
Vlada za zaposlene v organih državne uprave z novembrom uvaja le pogoja prebolevnosti in cepljenja. Poleg tega je vlada razširila skupine oseb in področja, kjer pogoj PCT ne bo potreben. Med drugim so dvignili starost, do katere PCT-pogoj ni potreben, z 12 na 15 let. Po večkratnih pozivih, tudi zdravstvenih zavodov, pa niso omilili pogojev za dostop do zdravstvenih storitev.

Odpravite dioptrijo za vedno! Prijavite se še danes in prihranite 1000 evrov, povrnejo pa vam še bon za 100 evrov!
05. 08. 2021 00.15
Operacija oči vas lahko stane 440 ali 2.100 evrov na oko, rezultat pa je isti: brez dioptrije in brez očal. Preverite, kako lahko dobite brezplačen pregled, prihranite do 1000 evrov in vam za povrh vrnejo še bon za 100 evrov!

Mladi v duševnih stiskah ujeti v dolge čakalne vrste za pomoč strokovnjakov
26. 06. 2021 07.00
Strokovnjaki, raziskave, mladinske in druge nevladne organizacije ugotavljajo, da je v Sloveniji vse več otrok in mladostnikov, ki imajo težave z duševnim zdravjem, na drugi strani pa je njihov dostop do ustreznih virov pomoči močno otežen. V Novi Gorici, denimo, morajo otroci na prvo srečanje z otroškim psihiatrom čakati 293 dni. Stiske mladih so se v koronskem času samo še poglobile in nazorneje izrazile. Zakaj smo ujeti v sistem predolgih čakalnih dob in kam to vodi?

Širitev pravic: sodobnejša inzulinska črpalka, trajne napotnice za kronične bolezni
07. 05. 2021 14.16
V maju so začele veljati spremembe pravil obveznega zdravstvenega zavarovanja in sklep o zdravstvenih stanjih za upravičenost do medicinskih pripomočkov, s čimer se širi obseg pravic iz zdravstvenega zavarovanja zlasti pri medicinskih pripomočkih, zdraviliškem zdravljenju in pri zobozdravstvu.

Slovenija uvaja trajne napotnice za kronične bolezni
18. 03. 2021 16.46
Skupščina ZZZS je dopolnila pravila obveznega zdravstvenega zavarovanja. Sprejela je sklep o zdravstvenih stanjih in drugih pogojih za upravičenost do medicinskih pripomočkov iz obveznega zavarovanja. Ta korak bo med drugim zmanjšal administrativna bremena, zlasti zaradi uvedbe trajne napotnice za kronična stanja.

Kdo bo prevzel odgovornost zaradi ukrepov in nedostopnosti zdravstva?
14. 12. 2020 07.01
Slovenska družba, z njo pa tudi zdravstveni sistem, sta na veliki preizkušnji. Zaradi epidemije so bolnišnice odpovedale nenujne storitve, kar vpliva na podaljševanje čakalnih vrst. Posledično bo to prineslo manj pravočasno odkritih in zdravljenih bolezni in še večjo obremenitev zdravstvenega sistema, ki trenutno, ko v prvi vrsti bije bitko z novim koronavirusom, že tako deluje na robu zmogljivosti. Pri zastopnikih pacientovih pravic smo preverili, ali so letošnje leto obravnavali več pritožb in v povezavi s čim jih je bilo največ.

Zobozdravniki sprejemajo paciente kot doslej, a ne prihajajte v ordinacije nenapovedani
27. 10. 2020 16.14
Zobozdravstvene storitve ostajajo dostopne in potekajo nemoteno, zagotavlja ministrstvo za zdravje. Začasno je z odredbo prekinjeno zgolj izvajanje preventivnih programov, zobozdravniki pa sprejemajo paciente kot običajno. V nujnih primerih, kot je močan zobobol ali akutna infekcija, morajo pacienti poklicati dežurno zobozdravstveno službo.

Obravnava le še za paciente z napotnico zelo hitro in nujno
26. 10. 2020 20.13
Zaradi hitrega naraščanja števila okuženih zdravstveni zavodi začasno ukinjajo vse preventivne storitve in nenujne operativne posege. V bolnišnicah po državi bodo torej poleg obravnave onkoloških bolnikov, nosečnic in novorojenčkov, cepljenj in medicine športa, izvajali le še obravnave pacientov z napotnico zelo hitro in nujno.

Z aneksom v zdravstvu do finančnih ukrepov in večje dostopnosti storitev
22. 10. 2020 21.44
Vlada je sprejela aneks k splošnemu dogovoru za zdravstvo za leto 2020. Ta za izvajalce prinaša kar nekaj pomembnih finančnih ukrepov za plačilo stroškov zaradi covida-19 ter povečanje dostopnosti do zdravstvenih storitev. Njegov skupni finančni učinek je 80,8 milijona evrov.

Aktiviran načrt dejavnosti MZ, predvideva tudi rešitve na terenu
20. 10. 2020 17.02
Z razglasitvijo epidemije je minister Tomaž Gantar v ponedeljek tudi aktiviral načrt dejavnosti ministrstva ob pojavu epidemije. Ta med drugim predvideva možnost zagotavljanja posteljnih zmogljivosti tudi zunaj zdravstvenih ustanov, denimo v dijaških oz. študentskih domovih, zdraviliščih, hotelih, športnih dvoranah. Ljubljanski župan pravi, da je pripravljen ponuditi prostore Gospodarskega razstavišča, kamor bi se lahko namestilo dodatne postelje, če bi bilo to potrebno.

Ministrstvo z odredbo o postopnem zmanjševanju zdravstvenih programov
14. 10. 2020 19.35
Ministrstvo za zdravje je izdalo odredbo, s katero ukinjajo nekatere nenujne zdravstvene storitve v bolnišnicah. Obvezna bo vzpostavitev rdečih območij, novost so v nekaterih primerih tudi sive cone. Med torkovimi 707 potrjenimi primeri okužb z novim koronavirusom so jih sicer 45 zabeležili pri zdravstvenih delavcih in medicinskemu osebju. Med drugim so okužbo potrdili pri zaposlenemu v URI Soča ter v Bolnišnici Topolšica. Kadrovsko podhranjenim zdravstvenim ekipam pa na pomoč zdaj prihajajo tudi študenti.

Vlada bi zaprla fitnese, ker naj bi bili tvegana območja, a podatkov o tem ni
12. 10. 2020 12.04
Zadnji sveženj oranžnega paketa med drugim predvideva tudi zaprtje fitnes centrov in športnih dvoran. To naj bi bila tudi tvegana okolja, je pojasnil Kacin, ki kot eno od možnosti omenja, da vseh fitnes centrov ne bodo zapirali, bi pa omejili vadbo le na enega posameznika. In medtem ko naj bi Kacin podatke o tem, koliko okužb izhaja iz fitnes centrov, pridobil na podlagi epidemioloških anketiranj, pa na NIJZ pravijo, da teh podatkov nimajo in jih ne zbirajo. To velja tudi za gostinske lokale, ki so prav tako naslednji na udaru vlade.

Beovićeva: Začasno bi zaprli dejavnosti, ki prispevajo k širjenju virusa
12. 10. 2020 07.26
Epidemiološka slika v Sloveniji se je prejšnji konec tedna še poslabšala. Vladni načrt v naslednjem paketu ukrepov iz oranžne faze predvideva zapiranje vseh gostinskih lokalov in športnih dejavnosti, začasno bi se odložile tudi vse nenujne zdravstvene in zobozdravstvene storitve. Po besedah Beovićeve je ukrepe treba sprejeti čim prej, a je ob tem poudarila, da gre za ukrepe, ki bodo začasni.

Izkoriščanje pacientov: 40 evrov za 'običajno' zaščitno opremo pri zobozdravniku
17. 06. 2020 13.07
Kako je mogoče, da pacient pri zobozdravniku zasebniku za zaščitno opremo doplača 40 evrov? Še huje pa je, da pacient o dodatnih stroških pred obiskom zobozdravnika ni bil obveščen. In kakšno zaščitno opremo uporabljajo, da je znesek za enkratni obisk kar 40 evrov? Dodatek sicer zaračunavajo le redki zobozdravniki, ki so strošek opreme preložili na svoje paciente. Če vam je znesek zaračunal koncesionar, se lahko pritožite na ZZZS, kjer vam bodo znesek povrnili.

ZD Ljubljana: Delujemo v novi realnosti
16. 06. 2020 19.28
Po 567 opravljenih testih smo potrdili še tri nove okužbe s koronavirusom, in sicer v Piranu, Postojni in Krškem. Medtem je število okužb na svetu doseglo že osem milijonov. Slovenija je sicer po mnenju dunajskega Inštituta za politiko, zagovorništvo in upravljanje med devetimi državami na svetu, ki so lahko za zgled drugim, kako ravnati v primeru epidemije. Kljub temu pa se posledice v zdravstvu kažejo tudi dober mesec po sprostitvi vse zdravstvene in zobozdravstvene dejavnosti. Po podatkih NIJZ je bilo namreč tudi maja še za četrtino manj izdanih napotnic kot v enakem obdobju lani. Zdravstveni zavodi trenutno delujejo v novi realnosti, pravijo v ZD Ljubljana, kjer so zaradi novega koronavirusa pridelali štirimilijonsko izgubo.

'Alarmantne' številke v Ukrajini, vse več okuženih tudi v Severni Makedoniji
11. 06. 2020 07.22
Ukrajinski zdravstveni minister je zaradi rekordnega števila novih okužb že napovedal nujne ukrepe za zajezitev širjenja virusa. Medtem se je v ZDA število okužb z novim koronavirusom povzpelo na dva milijona, zaradi covida-19 pa je doslej po zadnjih podatkih umrlo več kot 115.000 ljudi. V Južni Ameriki je še vedno najbolj prizadeta Brazilija, kjer je zaradi okužbe umrlo že več kot 40.000 ljudi. Število dnevnih okužb še naprej narašča tudi v Severni Makedoniji.

Koronavirus: sproščanje ukrepov v zobozdravstvu – kaj morate vedeti?
03. 06. 2020 00.15
Zaradi pandemije koronavirusa je bila večina zobozdravstvenih ordinacij zaprtih, s tem je to bil zelo velik prispevek zobozdravnikov k obvladovanju širitve covida-19. Po sproščanju ukrepov v zobozdravstvu, bo vstop v ordinacijo omejen le na naročene paciente – teh pa ne sme biti več kot osem. Za nove termine bodo paciente poklicale same ordinacije. Kaj pa storiti v primeru bolečine in krvavečih dlesni? Kaj je potrebno upoštevati, kadar je dostop do zobozdravnika omejen?

So življenja starejših vredna manj?
29. 05. 2020 08.20
"Vlada nam sporoča, da so poskrbeli za perspektivne starejše, tiste starejše s kroničnimi boleznimi pa ne, ker se jim življenje izteka," se je predsednica Srebrne niti Biserka Marolt Meden ostro odzvala na vladni tvit, da premeščanje starostnikov, ki se jim življenje izteka, v bolnišnico, ni smiselno. "Povsod po svetu se zavedajo, da za starejše v času epidemije ni bilo dovolj dobro poskrbljeno, a naši odločevalci še kar pripovedujejo pravljice, kako je bilo vse, tako kot je treba," je dodala. Precej pozno smo dočakali tudi odziv Aleksandre Pivec in Desusa.

Ocene o potrebah po zaščitni opremi ob polnem delovanju zdravstva še ni
18. 05. 2020 14.47
Čeprav je delovanje celotnega zdravstva in zobozdravstva dovoljeno že od 9. maja, s tem tednom pa naj bi v celoti zagnali delo zobozdravniki, pa podatek o tem, koliko zaščitne opreme bodo za nemoteno delo potrebovali v zdravstvu, ni znan. Ocena potreb namreč še poteka, so pojasnili na ministrstvu za zdravje.

Danski strokovnjaki ne pričakujejo drugega vala epidemije
12. 05. 2020 17.46
Epidemija novega koronavirusa na Danskem je pod nadzorom, ocenjuje tamkajšnja vlada, ki v prihodnje načrtuje okrepljeno testiranje in sledenje okužbam. Drugi val izbruha je glede na stanje po rahljanju ukrepov po oceni zdravstvenih strokovnjakov le malo verjeten.

Kdo bo kril stroške dodatne zaščitne opreme v zobozdravstvu?
12. 05. 2020 09.27
Nenujne zobozdravstvene storitve so odslej znova na voljo, a pod posebnimi pogoji. Zobozdravniki pričakujejo, da jim bo država, kot drugim izvajalcem v javnem zdravstvu, zagotovila zaščitno opremo. Na ZZZS ocenjujejo, da bodo zaradi epidemije koronavirusa pri izvajalcih zdravstvenih storitev nastali nenačrtovani stroški v višini okoli 36 milijonov evrov.

Zobozdravniki v popolni varovalni opremi, temeljito razkuževanje ambulant
11. 05. 2020 16.45
Večina zobozdravstvenih ambulant v zdravstvenih domovih po državi še ni začela z delom, čeprav je od sobote pod posebnimi pogoji znova dovoljeno izvajanje zobozdravstvenih storitev. Večinoma imajo težave z organizacijo in z zalogami zaščitne opreme, vrata naj bi odprle v tednu dni. Nekateri koncesionarji medtem že delajo.

Spet lahko sedete na zobozdravniški stol, odslej odprti tudi nekateri dodatni mejni prehodi
09. 05. 2020 07.57
Državno mejo bo mogoče odslej prečkati na nekaterih dodatnih kontrolnih točkah. Spreminja se delovanje mejnih prehodov Predel, Nova Gorica in Neblo ob Italiji, odpira pa se nova kontrolna točka na železniškem prehodu iz Avstrije pri Šentilju. Večinoma bodo omogočali prečkanje dnevnim delovnim migrantom in osebam s potrdilom lokalne skupnosti. Znova je dovoljeno tudi izvajanje vseh zdravstvenih in zobozdravstvenih storitev. Veljajo pa tudi tukaj posebni pogoji.

Vlada odločila: spet možen tudi obisk zobozdravnika
08. 05. 2020 18.38
Vlada sprošča ukrepe na področju zdravstvene dejavnosti, a pod posebnimi pogoji. Zdravstvena obravnava na vseh treh ravneh – primarni, sekundarni in terciarni – je tako zagotovljena le osebam, ki imajo negativno epidemiološko anamnezo in ne kažejo kliničnih znakov okužbe dihal. Tako je na primer spet možen obisk zobozdravnika, v veljavi pa ostaja prepoved izvajanja načrtovanih porodov na domu.

Zobozdravniki pričakujejo, da jim bo država zagotovila zaščitno opremo
07. 05. 2020 08.14
Strokovno združenje zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije je Program preprečevanja okužb v zobnih ambulantah dopolnilo s priporočili za delo med epidemijo covida-19 ter navodili ministrstva za zdrave in NIJZ. Zaradi tega bo naročanje pacientov nekoliko bolj zahtevno, opozarjajo, podaljšan bo tudi čas obravnave pacienta. Hkrati upajo, da jim bo pri zagotavljanju nujno potrebne zaščitne opreme na pomoč priskočila država.

Prekuženost v Sloveniji precej nizka, koronavirus naj bi prebolelo 66.000 ljudi
05. 05. 2020 09.49
Analiza rezultatov raziskave o razširjenosti koronavirusa v Sloveniji še ni končana. Raziskava naj bi sicer pokazala na precej nizko prekuženost prebivalstva. S koronavirusom naj bi se okužil vsak 30. prebivalec oziroma 66.000 ljudi, kar predstavlja 45-krat višjo številko od doslej potrjenih okužb.

Evropa rahlja ukrepe, Južna Amerika vrh pandemije šele pričakuje
04. 05. 2020 08.04
Število potrjenih okužb z novim koronavirusom je preseglo 3,5 milijona, od tega so tri četrtine potrdili v Evropi in ZDA. Število smrtnih žrtev koronavirusne bolezni 19 pa se bliža 250.000. Število okuženih je v resnici verjetno precej višje. Strokovnjaki še opozarjajo, da bo Južna Amerika dosegla vrhunec pandemije koronavirusa šele čez nekaj tednov in da se bodo razmere še precej poslabšale. Se pa v več evropskih državah že veselijo rahljanja ukrepov proti pandemiji covida-19.

Zobozdravstvo ne bo več takšno, kot je bilo pred epidemijo
03. 05. 2020 10.26
V maju naj bi spet začele delati tudi zobozdravniške ordinacije. Točnega datuma še ni, stroka pa je za zobozdravnike že pripravila smernice za varno delo. Zobozdravstvo, pravijo, ne bo več takšno, kot je bilo pred epidemijo: tudi nujni bolniki ne bodo mogli kar vkorakati v ordinacijo, ampak bodo morali prej poklicati ali poslati elektronsko sporočilo. Če bodo zdravi, jih bodo v ambulanti sprejeli v roku 24 ur.