zobozdravstvo

KOMENTAR: Kam se je izgubilo tako zelo opevano zdravniško poslanstvo?
02. 12. 2022 07.00
Potres, ki ga je pri nas povzročil covid, ima vse močnejše popotresne sunke, ki sploh ne pojenjajo, nasprotno, zdi se celo, da njihova magnituda narašča. In tokrat ni le bolezen tista, s katero se borimo. Potem ko smo potrpežljivo čakali, da se virus, ki je spravil na kolena ves planet, umakne, da bomo spet imeli zdravstvo, kakršnega smo poznali prej, postajajo bolniki, ne da bi si sploh opomogli po covidnem obdobju, spet vse bolj ogrožena človeška vrsta.

Zdravniška zbornica: Zdravniki so deležni groženj, žaljenja in fizičnega nasilja
30. 09. 2022 09.27
Na novinarski konferenci Zdravniške zbornice so spregovorili o pojavu in preprečevanju nasilja v zdravstvu. "Razumljivo je, da so pacienti včasih zaskrbljeni, žalostni, napeti ali prestrašeni in poslanstvo zdravnika je, da jim pomaga. A za kulturen dialog se morata potruditi obe strani," je dejala družinska zdravnica Nena Kupčavar Guček.

10. oktobra bo več kot 50 zobozdravnikov na voljo brezplačno
26. 09. 2022 12.22
Več kot 50 zobozdravstvenih ambulant z vseh delov Slovenije se bo 10. oktobra priključilo dnevu odprtih vrat. Za posvet o ustnem zdravju in težavah, ki jih imajo bolniki, je razpisanih več kot 250 terminov, na katere se morajo zainteresirani naročiti prek spletnega obrazca ali telefona. Posveti bodo brezplačni, trajali bodo 15 ali 30 minut.

FDA odobrila zdravilo, ki zdravi alopecijo in covid
15. 06. 2022 13.40
Ameriška uprava za hrano in zdravila je v ponedeljek odobrila zdravilo za zdravljenje hude alopecije, ki vsako leto povzroči plešavost pri več kot 300 tisoč Američanih. Zdravilo je sicer odobreno tudi za zdravljenje covida pri nekaterih hospitaliziranih odraslih.

Zakaj ZZZS plača obisk zobozdravnika v tujini, ne pa doma pri zasebnikih?
01. 06. 2022 18.48
Če zdravstvene ali zobozdravstvene storitve z napotnico, ki vam jo izda vaš zdravnik, opravite v državah Evropske unije, vam bo Zavod za zdravstveno zavarovanje povrnil del stroškov. Če pa isto storitev opravite pri zasebniku brez koncesije v Sloveniji, lahko na povračilo pozabite. Odstopanja so milo rečeno absurdna in nelogična, menijo zasebni zobozdravniki, prikimava pa jim tudi zdravniška zbornica, ki je prepričana, da se s tem naše zobozdravnike v primerjavi z evropskimi postavlja v neenakovreden položaj. Težava ni v številu zobozdravnikov, dodaja doktor dentalne medicine Matej Praprotnik, saj je teh v Sloveniji dovolj, težava je v dostopnosti, ki jo omejujejo povračila za opravljene storitve. Če bi zavod stroške kril tudi pri zasebnikih, bi po ocenah pristojnih, čakalne dobe takoj padle pod nivo nedopustnega.

Izkoristite majske popuste in uredite zobe za vedno
07. 05. 2022 00.15
Skoraj vsak izmed nas vsaj enkrat v življenju potrebuje zobozdravstveni poseg, ki bi ga rad opravil brez bolečin, pri ustreznem zobozdravniku. Pri tem gre lahko za menjavo zalivke, zdravljenje zoba, vgradnjo implantata, zobno prevleko ali mostiček, protezo ali zobni aparat.

Poklukar očitke, da s koncesijami spodkopava javni zdravstveni sistem, ostro zvrača
26. 04. 2022 12.35
Potem ko je vlada sprejela uredbo o podelitvi koncesij za opravljanje zdravstvene službe na področjih čeljustne in zobne ortopedije, parodontologije, oralne kirurgije, oftalmologije, dermatovenerologije, vaskularne medicine in klinične psihologije – vse to so področja, kjer se nerazumno dolgo čaka na obravnavo – je minister Poklukar zavrnil očitke, da naj bi s tem spodkopavali javni zdravstveni sistem.

'Pod mojim vodstvom smo bili v družbi neproblematičnih držav, niso nas prištevali med razgrajače v razredu'
27. 03. 2022 07.52
Marjanu Šarcu očitajo, da je s svojim odstopom odprl vrata vladi Janeza Janše. A prvak LMŠ – čeprav Janši očita, da je "napovedal sveto vojno demokraciji", pravi, da je njegova stranka vedno ostajala zvesta svojim vrednotam in se oblasti ni oklepala za vsako ceno. V predvolilnem intervjuju zagotavlja, da stare razprtije morebitne nove vlade ne bodo razklale, glede sodelovanja z Levico pa – "ko bi gospod Kordiš imel za voditi resor, pa bi precej te retorike splahnelo". Spregovoril je tudi o svojih pogledih na vojno v Ukrajini in analiziral največje izzive prihodnje vlade.

Izkoristite 20% popust še v marcu in uredite zobe za vedno
26. 03. 2022 00.15

Uredite si zobe za vedno in se naročite na brezplačni pregled
19. 02. 2022 00.15
Skoraj vsak izmed nas vsaj enkrat v življenju potrebuje zobozdravstveni poseg, ki bi ga rad opravil brez bolečin, pri ustreznem zobozdravniku.

Poklukar: Cepiti se bo dalo tudi ponoči, brez naročanja in z vsemi cepivi
15. 12. 2021 10.53
Pripravljenost, da pomagajo kolegom zdravnikom in se vključijo v delo v cepilnih centrih ter na točkah za jemanje brisov, je izrazilo med 200 in 300 zobozdravnikov, zaposlenih v javnih zavodih in koncesionarjev. Njihova pomoč bo še posebej dobrodošla v prihodnjem tednu, ko bodo od 19. do 23. decembra pod sloganom "Stopimo skupaj! Varno in zdravo v novo leto" po celi Sloveniji potekali Dnevi cepljenja. Cepiti se bo dalo tudi ponoči, na voljo bodo vsa cepiva, predhodno naročanje pa ne bo potrebno. Ciljna precepljenost v družbi bi po besedah ministra Poklukarja morala biti 80 in več odstotna, pri starejših od 50 let pa 98-odstotna.

Pomoč kolegom ponudilo že več kot 200 zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov
19. 11. 2021 15.25
Pomoč v obliki kadra je prek elektronskega obrazca za mobilizacijo kadra na najbolj obremenjena delovišča ponudilo že 215 pretežno zasebnih zdravnikov in zobozdravnikov. Zasebni izvajalci so ponudili tudi pomoč diplomiranih in srednjih medicinskih sester ter administrativnega in pomožnega osebja, zobozdravniki pa so izrazili veliko pripravljenost za vključevanje v delo na cepilnih centrih in točkah za jemanje brisov.

Nov razpis za skrajševanje čakalnih vrst v zdravstvu
25. 10. 2021 13.22
Ministrstvo za zdravje bo konec novembra objavilo nov razpis za skrajševanje čakalnih vrst, ki bo temeljil na prečiščenih čakalnih seznamih, je pojasnil državni sekretar na ministrstvu Robert Cugelj. V okviru julijskega razpisa so klicali skoraj vse bolnike, ki na pregled čakajo nad dopustno čakalno dobo, a jih je skoraj polovica storitev že opravila. 36 odstotkov bolnikov si medtem novega termina ni želelo. Kot je dejal Cugelj, so ga ti rezultati neprijetno presenetili.

Zakaj čakamo nevzdržno dolgo na preglede in operacije?
12. 10. 2021 06.00
Leto in pol čakanja na revmatološki pregled, več kot pol leta za prvi pregled pri kardiologu, na drugi strani prej kot v enem letu ne boste na vrsti za operacijo gležnja, kolena, kolka, za operacijo hrbtenice boste čakali v povprečju celo dobri dve leti. Nekateri krivijo ZZZS, ker ne plačuje dovolj programa v bolnišnicah. A ZZZS odgovarja: krivda je na strani zdravstvene politike.

Zobne paste, krtačke, nitke ‒ vemo, kako skrbeti za lep nasmeh?
02. 10. 2021 07.00
Le sedem od desetih odraslih si redno, torej vsaj dvakrat dnevno, čisti zobe, od tega osem od desetih žensk in le šest od desetih moških. To so podatki nacionalne raziskave o ustnem zdravju. Četrtina Slovencev si zobe umiva le enkrat dnevno. Sploh vemo, kako skrbeti za svoje zobe in katere pripomočke iz ogromne ponudbe uporabljati?

Dolge čakalne vrste, visoke cene samoplačniških storitev – še imamo javno zobozdravstvo?
28. 09. 2021 06.00
Več kot leto dni čakalne dobe za dodelitev osebnega zobozdravnika, še daljše čakalne vrste za zobozdravstvene storitve, dežurne ambulante pa so večkrat neodzivne. "Zgodi se tudi, da zaradi predolgih čakalnih dob pacient izgubi zob," pravijo zobozdravniki, številni pacienti pa so se zato, čeprav vsak mesec plačujejo prispevke za zdravstvene storitve, prisiljeni obrniti na zasebnike. Teh je, s koncesionarji, več kot zobozdravnikov v zdravstvenih domovih in bolnišnicah. Prihodki od prodaje so pri nekaterih v letu 2020 presegli dva milijona evrov. Ali sploh še imamo javno zobozdravstvo?

Dobički koncesionarjev in 'posojanje' kadra iz javnih zavodov
27. 09. 2021 06.00
Za kardiološki pregled v povprečju čakamo sedem mesecev, v Splošni bolnišnici Murska Sobota več kot dve leti, pri zasebniku s koncesijo Medical center Rogaška pa čakalne vrste ni. Koncesionarji z delovanjem v javnem sistemu dobro služijo – lani so od ZZZS-ja prejeli 388 milijonov evrov iz naslova koncesije, kar je malenkost več kot leto prej. Koncesionarji in zasebniki brez koncesije si kader za delo v svojih ambulantah pogosto izposojajo v javnih zdravstvenih domovih in bolnišnicah. Rekorderji po številu soglasij so dr. Ana Golež s trinajstimi soglasji, dr. Igor Vučajnk s sedmimi – oba sta iz celjske bolnišnice – ter dr. Boštjan Matos iz UKC Ljubljana in dr. Vlado Savanović iz UKC Maribor – oba imata šest soglasij.

Na operacijo kolena je treba čakati povprečno več kot leto, v UKC Ljubljana celo tri
21. 09. 2021 06.00
Za operacijo krčnih žil, sive mrene in nevromišično elektrodiagnostiko čaka pri nas največ ljudi nad dopustno mejo. Najdlje je treba čakati v UKC Ljubljana, predvsem na ortopedski kliniki. Če potrebujete operacijo nožnega palca, prej kot v dveh letih ne boste operirani, v UKC Ljubljani se bo zavleklo na devet let. Medtem pa boste pri zasebniku, denimo Estetiki Fabjan, na vrsti takoj. In prav zaradi dolgih čakalnih vrst za preglede pri specialistih se marsikdo, ki si to lahko privošči, pa čeprav plačuje zavarovanje, odloči za samoplačniški obisk, da bi hitreje prišel do diagnoze.

Vladna odredba: ob okužbi dihal le nujna zobozdravstvena pomoč
17. 07. 2021 13.17
Veljati je začela odredba o začasnih ukrepih na področju organizacije in opravljanja zdravstvene dejavnosti zaradi obvladovanja covida-19, s katero minister za zdravje pri zdravstvenih izvajalcih v javni mreži določa začasne ukrepe. Med drugim določa izvajalce nujnih zobozdravstvenih storitev za okužene z novim koronavirusom.

Zdravje zob se je med epidemijo poslabšalo
19. 03. 2021 13.03
Zobozdravniki so pred svetovnim dnevom ustnega zdravja spomnili na pomen preventive. Te dejavnosti so se namreč v času epidemije covida-19 skoraj popolnoma zaustavile, posledice pa se na zdravju zob že poznajo.

Letos odkrili za okoli 30 odstotkov manj rakov ustne votline
09. 12. 2020 11.24
V letošnjem letu, ki ga je močno zaznamovala epidemija, na Kliničnem oddelku za maksilofacialno in oralno kirurgijo UKC Ljubljana ugotavljajo za okoli 30 odstotkov zmanjšano število novo odkritih rakavih obolenj. Prebivalce zato opozarjajo na samopregledovanje ustne votline, ob kakršni koli spremembi pa naj se naročijo na pregled.

Ministrstvo z odredbo o postopnem zmanjševanju zdravstvenih programov
14. 10. 2020 19.35
Ministrstvo za zdravje je izdalo odredbo, s katero ukinjajo nekatere nenujne zdravstvene storitve v bolnišnicah. Obvezna bo vzpostavitev rdečih območij, novost so v nekaterih primerih tudi sive cone. Med torkovimi 707 potrjenimi primeri okužb z novim koronavirusom so jih sicer 45 zabeležili pri zdravstvenih delavcih in medicinskemu osebju. Med drugim so okužbo potrdili pri zaposlenemu v URI Soča ter v Bolnišnici Topolšica. Kadrovsko podhranjenim zdravstvenim ekipam pa na pomoč zdaj prihajajo tudi študenti.

Beovićeva: Moramo se dogovoriti, kako bomo to epidemijo peljali s čim manj žrtvami
22. 09. 2020 09.44
Med 88 novimi okužbami s koronavirusom so jih največ zabeležili v Ljubljani in v starosti med 45 in 54 let. Nove okužbe so potrdili v DSO Danice Vogrinec v Mariboru in v Pegazovem domu starejših v Rogaški Slatini. Jesenski val okužb je prišel prej, kot smo pričakovali, je povedal vladni govorec in opozoril na dosledno upoštevanje ukrepov. Glede ukrepa merjenja temperature na delovnem mestu je sporočil, da bo mejna vrednost 37,5 stopinje Celzija. Beovićevo pa skrbi naraščanje števila obolelih, ki potrebujejo bolnišnično oskrbo.

'Škrbasta družba ni zdrava družba'
06. 09. 2020 07.00
Pomanjkanje sredstev glede na košarico pravic je eden od ključnih problemov javnega zobozdravstva pri nas. Potrebni bi bili tudi boljši nadzor nad delovanjem sistema, hitrejša posodobitev vrednotenja storitev, regulacija doplačil, pa tudi boljša organizacija dela v zdravstvenih domovih, bolj stimulativen plačni sistem, tudi nadzor nad kakovostjo dela zobozdravnikov, ugotavljamo v rubriki 24UR Inšpektor.

Tretjina vseh pritožb je s področja zobozdravstva
05. 09. 2020 07.00
Kakšne so vaše izkušnje z zobozdravstvom? Kakšno zobozdravstvo imamo v Sloveniji? Kaj je dobro in kje vse so težave? Čakalne dobe, doplačila, kakovost, dostopnost, izkušnje pacientov, izbira zobozdravnika, javno in zasebno. Kakšen sistem imamo, kaj vemo in kaj bi bilo treba spremeniti?

Dovnik: Naj bo koronavirus kamenček, ki bo sprožil nujne spremembe
27. 08. 2020 10.21
V odprtem pismu je pediater Igor Dovnik opozoril na pasti slovenskega zdravstvenega sistema, ki je, kot pravi sam, na kritični točki. Če nujnih sprememb ne bo, čez pet let primarnega zdravnika ne bo imela od tretjina do polovica državljanov, poudarja. V oddaji 24UR ZVEČER sta poglede na stanje v zdravstvu soočila Dovnik in direktor ZZZS Marjan Sušelj.

Dobra zgodba iz epidemije: moč tehnologije in povezovanja
05. 07. 2020 07.00
Čas koronavirusa je ob vsem slabem, kar je prinesel, tudi čas nekaterih dobrih zgodb, zgodb, ki so združile ljudi. V najhujših tednih prvega vala epidemije so se tako recimo združili, povezali tisti, ki se ukvarjajo s 3D tiskanjem. S 3D tiskalniki so printali maske, nekateri tudi držala za maske, ki pridejo prav, da ne trpijo ušesa. 3D tehnologija, ki se marsikomu zdi kot znanstvena fantastika, že nekaj časa osvaja svet - uporabljajo jo že na zelo različnih področjih - od gradbeništva do kulinarike, od medicine do mode.

Koronavirus: sproščanje ukrepov v zobozdravstvu – kaj morate vedeti?
03. 06. 2020 00.15
Zaradi pandemije koronavirusa je bila večina zobozdravstvenih ordinacij zaprtih, s tem je to bil zelo velik prispevek zobozdravnikov k obvladovanju širitve covida-19. Po sproščanju ukrepov v zobozdravstvu, bo vstop v ordinacijo omejen le na naročene paciente – teh pa ne sme biti več kot osem. Za nove termine bodo paciente poklicale same ordinacije. Kaj pa storiti v primeru bolečine in krvavečih dlesni? Kaj je potrebno upoštevati, kadar je dostop do zobozdravnika omejen?

Krčenje košarice zdravstvenih pravic? Minister zagotavlja, da o tem še ni tekla beseda
02. 06. 2020 06.00
Slovence skrbi, ali se bo košarica zdravstvenih pravic krčila. Pred mesecem dni je prvi mož Zavoda za zdravstveno zavarovanje Marjan Sušelj razburil z napovedjo, da bodo 129-milijonsko finančno luknjo pokrpali s krčenjem košarice storitev osnovnega zdravstvenega zavarovanja. V praksi: bolnišnična prehrana, nenujni reševalni prevozi, celo zobozdravstvo za odrasle in nekatere oftalmološke storitve bi lahko postali samoplačniški. A se je Sušelj kmalu potegnil nazaj, češ da je bila njegova izjava napačno interpretirana. Želel naj bi zgolj pozvati k razmisleku o tem ...

Ocene o potrebah po zaščitni opremi ob polnem delovanju zdravstva še ni
18. 05. 2020 14.47
Čeprav je delovanje celotnega zdravstva in zobozdravstva dovoljeno že od 9. maja, s tem tednom pa naj bi v celoti zagnali delo zobozdravniki, pa podatek o tem, koliko zaščitne opreme bodo za nemoteno delo potrebovali v zdravstvu, ni znan. Ocena potreb namreč še poteka, so pojasnili na ministrstvu za zdravje.