zrak-voda

Ste že kdaj videli 'megleno mavrico'?
13. 09. 2019 06.00
Približno četrtina dni v letu se po nižinah osrednje in vzhodne Slovenije začne z meglo. Megla je precej bolj pogosta v jesenskem in zimskem času, včasih lahko vztraja celo več dni skupaj. Na prehodu iz megle v sonce lahko opazujemo zanimive optične pojave, eden takih je 'meglena mavrica', ki nastane podobno kot običajna, le njene barve so precej neizrazite.

Od kod orkanom uničujoča moč?
06. 09. 2019 13.15
Oči svetovne javnosti so v zadnjem tednu usmerjene na Atlantik, kjer se je po sicer zelo skromnem začetku sezone orkanov ob koncu avgusta razvila tropska nevihta Dorian, ki je v le nekaj dneh prerasla v orkan najvišje kategorije. Gre za najmočnejši atlantski orkan, ki je kadarkoli dosegel kopno, za seboj pa je predvsem na Bahamih pustil pravo razdejanje. Od kod mu tako uničujoča moč?

Ali je protitočna obramba z letali sploh smiselna?
03. 08. 2019 07.00
Protitočna obramba že leta odpira različne debate v Sloveniji in v tujini, predvsem kar se tiče njene učinkovitosti. Ker je zadeva precej zapletena, smo za mnenje vprašali vse vpletene in opaziti je, da so mnenja deljena med stroko, ki trdi, da to ni učinkovito in izvajalci ter prebivalci, ki pravijo, da je ogromno dokazov, ali če smo bolj natančni, ravno pomanjkanje le-teh, saj naj toče ne bi bilo.

Tri močne trombe na Krku: ruvalo betonske plošče, na kopno vrglo gliserja
28. 07. 2019 13.29
Napovedano neurje ni prizaneslo Hrvaški - vremenske ujme so zajele hrvaško Istro, Kvarner in Dalmacijo. Veter v Pulju je bil tako močan, da je rušil drevesa, nebo nad Rabom pa je ponoči razsvetlilo na tisoče strel. Za dele Istre in Kvarnerja je razglašen rdeči alarm. Na Krku so posneli tudi tri vodne trombe. Neurja v sosednji Italiji so zahtevala več smrtnih žrtev.

Proti Sloveniji se širi vroč afriški zrak
19. 07. 2019 06.55
Po dveh tednih zmernih temperatur, ki nam jih je prinašal severni zračni tok, se bo v prihodnjih dneh vremenski vzorec nad našimi kraji spremenil. Zajel nas bo že tretji letošnji vročinski val, ki bo lahko po trenutnih izračunih meteoroloških modelov vztrajal tudi dalj časa. Ker bomo na obrobju dotoka vročega afriškega zraka, ekstremno visokih temperatur kljub temu ne pričakujemo. Še najbolj vroče bo na Goriškem, kjer se bo ogrelo do 36 stopinj Celzija.

Počitnice po vojaško
13. 07. 2019 07.00
Morje, jezera, bazeni, hribi ali zgolj lenarjenje doma so najbolj običajne možnosti preživljanja poletnih počitnic otrok. Nekateri pa se odločijo za bolj špartanski in aktiven oddih. Slovenska vojska je za srednješolce organizirala brezplačne vojaške tabore in jim na ta način omogočila, da spoznajo življenje in delo vojaka. S fotografom sva se jim pridružila v Murski Soboti in z njimi preživela noč v naravi.

V središču Ljubljane odneslo streho, velike težave na dolenjski avtocesti
02. 07. 2019 06.45
Nevihte so popoldne zajele večji del Slovenije. Združile so se v večji sistem, ki se je s severa pomikal proti jugovzhodu. Meteorna voda je zalila več objektov, nevšečnosti pa je povzročal tudi močnejši veter. Mislinjo je prizadelo že drugo hudo neurje v desetih dneh, sprožilo se je več plazov, voda je odnesla manjši most. Težave so bile tudi na dolenjski avtocesti.

Vročina bo spet bolj pritisnila, a ne za dolgo
29. 06. 2019 06.20
Prihodnji dnevi nam prinašajo novo stopnjevanje vročine, a ker bo zrak suh, bomo visoke temperature lažje prenašali, kot smo jih v minulih dneh. Sončno vreme z odlično vidljivostjo bo vztrajalo do vključno ponedeljka, že v torek pa pričakujemo prehod nove hladne fronte z nevihtami.

Kje v Sloveniji lahko najdemo ohladitev?
27. 06. 2019 13.07
Letošnji junij je v Sloveniji drugi najbolj vroči junij, odkar vremenoslovci merijo temperaturo. Zato so v teh dneh logične misli – kako se ohladiti? Če odmislimo sedenje pod klimo, je v naši državi dovolj kotičkov v naravi, ki lahko pomagajo ohladiti pregreto telo. Predstavljamo nekaj predlogov.

Česa raje ne početi med vročinskim valom
27. 06. 2019 10.44
Temperature so pri nas ponekod že ob 10. uri presegle 30 stopinj Celzija, ogrelo pa se bo vse do 38 stopinj Celzija. Ob vročinskem valu se poskušamo ohladiti na najrazličnejše načine, pri tem pa pogosto počnemo mnoge napake, kot je pitje ledeno mrzle vode ali ohlajanje avta na 20 stopinj Celzija.

Ponekod padla skoraj mesečna količina padavin, manjši vodotoki poplavljali
22. 06. 2019 09.00
Sobota nam je prinesla pestro vremensko dogajanje. Nevihte z nalivi, sunki vetra in točo so se že dopoldne razširile nad večji del države. Največ težav so povzročali manjši vodotoki in hudourniki, ki so ob obilnih padavinah močneje narasli in ponekod tudi poplavili. Lokalno je v kratkem času padla skoraj mesečna količina padavin.

Pripravljeni na vročino?
13. 06. 2019 14.09
Zaradi visokih temperatur se bolj potimo, saj nas znoj, ki izhlapeva iz kože, hladi. Zato je v vročih dneh najbolj pomembno, da ne pozabimo piti dovolj vode. Dehidracija lahko privede do infarkta ali toplotnega udara, zato bodimo pozorni na opozorilne znake – slabost, nemoč, zmedenost in velika žeja. V teh dneh se bo ogrelo do 35 stopinj Celzija.

Prihaja prvi letošnji vročinski val. Kje poiskati osvežitev?
09. 06. 2019 06.30
V prihodnjih dneh nas bo zajel vroč afriški zrak, ki bo poskrbel za prvi letošnji vročinski val. Ta bo v primerjavi s preteklimi leti precej zgoden. Osvežitev bo zato marsikdo poiskal v morju, ki se je v zadnjih dneh prav tako močno ogrelo in v Kopru dosega že 24 stopinj Celzija. Precej hladnejše so naše celinske vode, še posebej tiste, ki se napajajo s snežnico z vrhov.

Z Naso prihodnje leto 'na počitnice' v vesolje za 44 milijonov evrov
07. 06. 2019 17.59
Ameriška vesoljska agencija Nasa je sporočila, da bo prihodnje leto na Mednarodno vesoljsko postajo (ISS) začela voziti tudi vesoljske turiste, ki bodo prestali fizične teste in bodo imeli dovolj denarja, da si to lahko privoščijo. Povratna vozovnica bo namreč stala okrog 44,4 milijonov evrov.

Možnost pozebe ostaja, zato zaščita nasadov ne bo odveč
06. 05. 2019 11.33
Po nedeljskem prehodu izrazite hladne fronte nam začetek tedna prinaša prehodno razjasnitev, s tem pa se bo povečala tudi možnost za pojav slane. Na srečo bodo morebitne negativne temperature po nižinah vztrajale le kratek čas, tako da kakšne obsežnejše pozebe ni za pričakovati. A možnost pozebe ostaja predvsem v alpskih dolinah, pa tudi na Koroškem, Notranjskem, Kočevskem in Celjskem.

ANIMACIJA: Bo že tretjič v zadnjih štirih letih udarila pozeba?
02. 05. 2019 14.00
Po sončnem razvajanju v prihodnjih dneh pričakujemo nove padavine. Ohladitev bo tokrat izrazitejša kot pretekli konec tedna in v nedeljo zjutraj bo ob močnejših padavinah možno prehodno sneženje tudi po nekaterih nižinah. Hladen zrak se bo nad nami zadrževal nekaj dni, zato lahko temperatura ob razjasnitvi na začetku prihodnjega tedna tudi po nižinah pade pod ledišče.

Med poplavami gasilci skrinjo s truplom dvakrat premikali, ne da bi vedeli, kaj skriva
25. 02. 2019 21.27
So 23-letno Jasmino Dominić ubili v improvizirani garaži za hišo? Ali je sestra Smiljana Srnec dejanska morilka in ali je res samo ona vedela, da je v skrinji truplo? To so ključna vprašanja, na katera skušajo odgovoriti hrvaški preiskovalci umora v Palovcu na Hrvaškem. Najmanj enkrat so Jasminino truplo premikali s skrinjo vred, preden ga je po naključju odkril Smiljanin zet.

'Nič si nisva rekla, samo objela sva se'
19. 02. 2019 10.28
"Sediva pri kitajski piramidi in ne veva, kaj bi." Besede Nejca Zaplotnika, ki jih je pred 40 leti sporočil vodji odprave na Mount Everest Tonetu Škarji, ko sta z Andrejem Štremfljem kot prva Slovenca, člana 25-članske legendarne jugoslovanske odprave, stopila na najvišjo goro sveta. O tem izjemnem podvigu smo se pred njegovim predavanjem v Cankarjevem domu pogovarjali s Štremfljem.

Led na Grenlandiji od leta 2003 izginja štirikrat hitreje
22. 01. 2019 10.07
Led na Grenlandiji se tali hitreje kot pričakovano, razkriva nova študija. Od leta 2003 se je hitrost izginjanja ledu povečala kar za štirikrat. Z globalnim segrevanjem izginjajo vedno večje količine ledu, kar pa prispeva k dvigu morske gladine.

'Tovornjaki s simbolom mrtvaške lobanje so odpadke vozili tudi med prazniki'
10. 01. 2019 15.32
Moravčani so ogorčeni nad informacijo, da zadnji dve leti na tamkajšnji deponiji zakopavajo strupene odpadke s pogorišča Kemisa. To po besedah župana Milana Balažica razkrivajo dokumenti, ki so jih pridobili na občini. Od vlade terjajo takojšnjo prepoved odlaganja odpadkov v dolini, proti državi so pripravljeni sprožiti tudi postopke v Bruslju.

Les je najcenejši, utekočinjen naftni plin najdražji
09. 01. 2019 07.22
Veste, kateri energenti so najbolj učinkoviti, kateri najdražji in kateri ravno pravi za vaš dom? Te dni mnoge Slovence zebe, saj si zaradi revščine ne morejo privoščiti, da bi svoj dom ogrevali na prijetnih 22 stopinj Celzija. O cenah, možnih rešitvah in izhodih iz energetske revščine smo govorili z energetskim svetovalcem Bojanom Žnidaršičem.

Dušan Kaplan: aprila nas čaka sneg, s čebelami bo 'križ'
29. 12. 2018 07.00
"Dedu Matiji in babici Micki zavidam lepo življenje. Vse je bilo tako preprosto. Pomlad, poletje, jesen, zima. Vmes otroci in dobra letina. Pri takšnem načinu življenja jima je bilo lahko obdržati vero v nekaj prijetnega. Meni pa lahko danes nov politik v trenutku vse to skazi," razmišlja Dušan Kaplan, velik ljubitelj ljudskega izročila o vremenu, ki napoveduje suho, a hladno leto 2019.

Ekstremen mraz vročo vodo 'preobraža' v led, mesto v primežu ledene megle
08. 12. 2018 14.20
Potem ko so v kitajskem mestu Mohe temperature padle pod –40 stopinj Celzija, je prebivalce pričakal neobičajen in redek vremenski pojav – ledena megla. Po družbenih omrežjih so medtem zaokrožili posnetki ljudi, ki v zrak 'pršijo' vročo vodo, ki pa se nemudoma spremeni v led.

'Postavite tablo, da je voda rakotvorna in da je vstop v bazen na lastno odgovornost'
26. 11. 2018 08.41
Že vsak peti delavec v EU je izpostavljen rakotvornim snovem na delovnem mestu, za poklicnim rakom v enem letu umre 446 Slovencev. Strokovnjaki izpostavljajo, da je največja težava zakonodaja – ta snovi, ki so dokazano rakotvorne, sploh ne opredeljuje kot zdravju škodljive. Zaskrbljujoča zgodba iz slovenskega zdravilišča: voda v bazenu za 1000-krat presegla dovoljeno vrednost benzena, ki povzroča levkemijo.

Zaradi suše prodala svojega otroka: 'Vojne bo konec, podnebne spremembe pa so naša smrtna obsodba'
24. 11. 2018 07.00
Da mora človeštvo podnebne spremembe vzeti zelo resno, iz prve roke pričajo prebivalci Afganistana, kjer so te postale njihova smrtna obsodba. Ti morajo zaradi lakote, ki jo je povzročila dolgotrajna suša, prodajati celo lastne otroke, da nahranijo lačna usta. Molitve za dež so tako postale stalnica v državi, ki so jo podnebne spremembe spravile na kolena.

Preverite, kako negovati kožo v hladnejših mesecih
20. 11. 2018 00.01
V hladnih zimskih mesecih je naša koža podvržena mnogim ekstremnim spremembam, ki lahko slabo vplivajo na njeno stanje in povzročijo njeno staranje.

Hudo neurje na Siciliji vzelo 12 življenj, med mrtvimi tudi leto dni star otrok
04. 11. 2018 10.22
Sicilijo je prizadelo hudo neurje, v katerem je umrlo 12 ljudi, eno osebo pa še pogrešajo. Največ žrtev je zahtevala narasla reka blizu Palerma, kjer so potapljači iz poplavljene hiše potegnili devet trupel. Med mrtvimi sta tudi otroka, stara eno in tri leta, ter 15-letnik. Še vedno pa je hudo tudi na severu Italije, kjer si je razmere ogledal notranji minister Salvini.

Človeštvo je samo od leta 1970 uničilo 60 odstotkov živali
30. 10. 2018 10.54
Ogromna in naraščajoča poraba hrane s strani svetovnega prebivalstva uničuje mrežo življenja, ki se je ustvarjala milijarde let, in od katere je odvisna človeška družba. Od zgodnje civilizacije je človeštvo namreč uničilo 83 odstotkov vseh sesalcev ter polovico rastlin in tudi če bi se uničenje končalo zdaj, bi moral naravni svet okrevati pet do sedem milijonov let.

Ko zemlja pogoltne hiše, avtomobile, ceste ...
21. 10. 2018 11.47
Prizore, ko zemlja pogoltne vozila, stavbe, celo vasi, smo lahko videli septembra v Indoneziji, leta 2011 na Novi Zelandiji in tudi leta 1964 na Japonskem. Gre za utekočinjenje tal, ki se, ob dovolj močnem potresu in likvifabilnih tleh, lahko zgodi kjerkoli. V Sloveniji deformacij zaradi likvifakcije ni pričakovati, so prepričani strokovnjaki.

Povprečni znesek za ogrevanje 1500 evrov
16. 10. 2018 08.45
Ste vedeli, da je najpogostejši način ogrevanja v Sloveniji (še vedno) centralno? Raziskava je še pokazala, da povprečna slovenska družina v času sezone za ogrevanje porabi 1500 evrov.