zraka

S kakovostnimi vhodnimi vrati do nižjih stroškov ogrevanja

28. 11. 2021 00.15

Ste že ocenili, kako močno vas bo letošnja kurilna sezona udarila po žepu? Konkretne številke so sicer odvisne od tega, kako neusmiljena zima se nam obeta, a obstajajo načini, da njen vpliv na svoje domovanje (in s tem na denarnico) vsaj nekoliko zmanjšam. Kako? Med drugim tudi z dobro izoliranim vhodom!

Toplotne črpalke zrak-voda: učinkovito ogrevanje, nižji računi

01. 12. 2021 00.15

Črpalke LG Therma V kar 75 odstotkov energije za svoje delovanje pridobijo iz zraka. Veliko družinskih hiš v Sloveniji zaradi nezadostne toplotne izolacije (energijski razred E in slabši) porabi tudi do 70 odstotkov energije za ogrevanje, hlajenje in pripravo sanitarne vode. Gre torej za področje, kjer lahko z zamenjavo tradicionalnih ogrevalnih sistemov na fosilna goriva z naprednejšimi, okolju bolj prijaznimi rešitvami občutno zmanjšamo porabo energije in s tem tudi stroške.

Kombi trčil v kolesarko, ki je zaradi poškodb umrla na kraju

30. 11. 2021 20.36

Na območju Domžal se je zgodila huda prometna nesreča s smrtnim izidom. 56-letni voznik kombiniranega vozila je trčil v 62-letno kolesarko, ki je vozila preblizu roba vozišča. Kolesarka ni nosila čelade, med trčenjem je utrpela hude poškodbe, zato je na kraju nesreče umrla.

Požar v Vižmarjih uničil skoraj celoten objekt

30. 11. 2021 06.29

V ponedeljek v zgodnjih jutranjih urah so v skladišču na Plemljevi ulici najprej zagorele palete, naložene ob stavbi, kasneje se je požar razširil v notranjost objekta. Kot je povedal Jure Dolinar, vodja intervencije, je bil požar pogašen že okoli 14. ure. "Vendar je zaradi konstrukcije, ki se je podrla sama vase, precej žarišč še ostalo," je povedal. Težava je bila v tem, da s curki vode niso morali priti do posameznih žarišč, ta pa so se posledično znova vžigala.

Uprava za zaščito in reševanje: 'Trenutne vrednosti prašnih delcev dokaj normalne'

30. 11. 2021 09.18

Nacionalni inštitut za javno zdravje zaradi požara v Vižmarjah prebivalcem svetuje, naj se izogibajo onesnaženemu okolju, dokler območje požara ne bo očiščeno. Osebe, ki so bile izpostavljene dimu in imajo zdravstvene težave, pa naj se posvetujejo s svojim zdravnikom. Uprave RS za zaščito in reševanje pa so sporočili, da dodatnih nevarnosti ne zaznavajo.

Rekordno trgovanje s čistim zrakom

30. 11. 2021 06.00

V Sloveniji je 34 naprav – termoelektrarne, toplarne ter proizvajalke jekla, keramike in papirja – ki trgujejo z emisijskimi kuponi. Med njimi največ emisij C02 v zrak spusti Termoelektrarna Šoštanj. S kuponi trgujejo tudi posamezniki, podjetja, ki so trgovanje uporabili za dober posel. Eden najuspešnejših pri trgovanju je Boštjan Bandelj. Emisijski kuponi so letos dosegli rekordne cene – tudi več kot 70 evrov. Kako bo rast cen vplivala na poslovanje Termoelektrarne Šoštanj?

ANIMACIJA: Do ponedeljkovega jutra bo sneg pobelil večji del Slovenije

28. 11. 2021 09.36

Alpske doline že pred začetkom meteorološke zime prekriva debela snežna odeja, zvečer in v noči na ponedeljek pa bo sneg pobelil tudi nižine preostalega dela države. Ker se bodo najprej ohladile višje lege, se bodo padavine pojavljale predvsem v obliki ploh, nastale bodo tudi posamezne nevihte z nalivi in sodro, kar pomeni, da bo količina padavin iz kraja v kraj zelo različna. Po nižinah bo do jutra večinoma zapadlo okoli 5, lokalno pa lahko predvsem v severni in osrednji Sloveniji ter na Notranjskem tudi več kot 10 ali celo 20 centimetrov snega. Nekaj snežink bo lahko priplesalo tudi v nižje lege Primorske.

Xiaomi Store v Ljubljano prihaja v velikem slogu

26. 11. 2021 00.15

Xiaomi širi svoje poslovanje na slovenskem trgu in odpira novo prodajalno, tokrat v nakupovalnem središču v Ljubljani ravno na črni petek, dan velikih razprodaj.

Severni del Slovenije bo pobelil sneg

25. 11. 2021 07.45

Po dveh sončnih dneh nam bo druga polovica tedna prinesla oblake in padavine. Najhladnejši zrak se bo zadrževal na severu Slovenije, kjer se bo meja sneženja že v noči na petek spustila do višjeležečih alpskih dolin, v petek čez dan in v noči na soboto pa bo lahko pobelilo tudi nekatere nižje ležeče kraje Gorenjske, Koroške, Štajerske in Prekmurja. Najslabše razmere v prometu je v prihodnjih dneh pričakovati na območju Rateč in Kranjske Gore ter na gorenjskih prelazih, kjer lahko do nedelje zvečer lokalno zapade več kot pol metra snega, precej snega bo, kot vse kaže, zapadlo tudi na Bohinjskem.

V višjih legah bodo razmere v prihodnjih dneh povsem zimske

22. 11. 2021 07.30

Vreme pri nas bo v tem tednu krojil dotok občutno hladnejšega zraka s severa celine. Ponedeljek bo tako oblačen z rahlimi padavinami. Meja sneženja se bo popoldne spustila do nadmorske višine okoli 700 metrov. Sledila bosta dva sončna, a zelo hladna dneva, nato pa vstopamo v daljše obdobje nestanovitnega vremena, ki bo višjim legam prineslo pravo zimsko idilo. Najhladnejši zrak se bo v drugi polovici tedna zadrževal na severu Slovenije, kjer se bo lahko meja sneženja občasno spustila do alpskih dolin.

Z lokalnim prezračevanjem Orca do prijetne mikroklime doma

16. 11. 2021 00.15

Pred nami so meseci nižjih temperatur, ko se najraje skrijemo v toplo zavetje lastnega doma. Neredno prezračevanje, vlaga in onesnaževalci otežujejo vzdrževanje ugodne mikroklime notranjih prostorov. Preverite, kako do svežega in prijetnega zraka brez povišanja stroškov ogrevanja.

Pijan policist na gorenjski avtocesti trčil v Darsov tovorni avtomobil

18. 11. 2021 15.48

Na gorenjski avtocesti je voznik osebnega avtomobila, ki je v vozil pod vplivom alkohola, zaradi neprilagojene hitrosti trčil v Darsovo tovorno vozilo in se pri tem lažje poškodoval. Kot so nam potrdili na kranjski policijski upravi, je bil voznik uslužbenec Policije, proti njemu pa že poteka notranji varnostni postopek.

Kaj lahko urbana območja storijo, da dosežejo zmanjšanje emisij ogljika?

18. 11. 2021 16.00

Urbana območja, kjer živi več kot polovica svetovne človeške populacije, izjemno prispevajo k emisijam ogljika. Do sredine stoletja se bo število vseh ljudi na planetu, ki živijo na urbanih območjih, še povečalo. Toda mesta so že zdaj odgovorna za 60 odstotkov naših emisij toplogrednih plinov. Z naraščanjem mestnega prebivalstva pa se bo povečal tudi njihov vpliv na podnebje.

Zakaj je nega kože pozimi tako zelo pomembna?

18. 11. 2021 00.15

Ste vedeli, da je koža pozimi bolj občutljiva? Hladnejše temperature in suh zrak povzročajo izsušitev kože predvsem na predelih, kjer je koža najbolj izpostavljena. Torej na obrazu. Zaradi mrazu in vetra ji primanjkuje vlage. Koža postane občutno suha, pri nekaterih celo do te mere, da se lušči, razpoka ali celo vname. V zimskih časih je zato izredno pomembno, da kožo pravilno negujemo.

Omejitev krčenja gozdov in zaščita tal: 70 odstotkov tal v EU ni v dobrem stanju

17. 11. 2021 16.20

Evropska komisija je predstavila zakonodajni predlog za omejitev krčenja gozdov. V skladu z novimi pravili naj bi zagotovili, da proizvodi, ki se uporabljajo na trgu EU, denimo iz soje ali palmovega olja, ne prispevajo h krčenju in degradaciji gozdov po svetu. Predlaga tudi novo strategijo za tla s konkretnimi ukrepi za varstvo in obnovo tal. Do leta 2050 naj bi bila na podlagi predlagane strategije vsa evropska tla obnovljena, odporna in ustrezno zavarovana.

V indijski prestolnici zaradi onesnaženega zraka razmišljajo o lockdownu

17. 11. 2021 08.08

Oblasti v indijski prestolnici so naročile, da morajo zaradi onesnaženja zraka šolarji ostati doma. Zaprte so vse šole, do drugega tedna so ustavili tudi vsa gradbena dela v mestu, izjema so le nujna dela. Le pet od 11 elektrarn na premog lahko obratuje. Strupena meglica se po mestu sicer širi že od festivala diwali, kjer so uporabljali veliko količino pirotehnike. Zdaj oblasti zaradi onesnaženega zraka razmišljajo celo o zaprtju družbe.

Po štirih dneh rešili družino, ki je z avtodomom obtičala sredi puščave

16. 11. 2021 11.11

Iz Avstralije poročajo o srečnem koncu neprijetnega zapleta. Družina z dvema majhnima otrokoma je štiri dni preživela sredi puščave, saj je njihov avtodom po močnem nalivu zakopal v blato. Čeprav jim pomoči zaradi poplav na območju najprej niso mogli nuditi, so naposled ponje zaradi napovedi visokih temperatur prišli kar s helikopterjem.

Še nekaj dni turobne novembrske sivine, nato bo zadišalo po zimi

15. 11. 2021 07.15

Turobno novembrsko vreme, ki smo mu priča v zadnjih dneh, se bo nadaljevalo do vključno četrtka. Ponekod bo rahlo deževalo, a le v simboličnih količinah. Petek in sobota nam bosta prinesla več sonca, nato pa se bo vreme spremenilo, saj se bo iznad polarnih predelov proti našim krajem spustila obsežna zaloga hladnega zraka, ki bo na začetku prihodnjega tedna lahko prinesla snežinke tudi v nekatere nižine.

Policisti obravnavali več vinjenih voznikov, v prometni nesreči vozilo pristalo na strehi

13. 11. 2021 19.41

"Na martinov vikend smo imeli mariborski policisti že nekaj dela z vozniki, ki so pregloboko pogledali v kozarec," so sporočili s Policijske uprave Maribor. Zaradi alkoholiziranosti je eden od voznikov ostal brez vozniškega dovoljenja, drugemu pa so policisti zasegli vozilo. Obravnavali so tudi prometno nesrečo, v kateri je voznik zapeljal v jarek, po trčenju pa je vozilo pristalo na strehi. Voznik na srečo ni bil poškodovan.

Izvajalci morajo obvezno izdati potrdilo o HAT, čez mejo brez PCT le otroci, mlajši od 12 let

12. 11. 2021 10.54

Vlada je izdala odlok, ki uveljavlja spremembe glede začasnih ukrepov za preprečevanje in obvladovanje okužb s koronavirusom. Odslej za uresničevanje individualne verske duhovne oskrbe ni treba izpolnjevati pogoja PCT, morajo pa odslej maske nositi tudi verski uslužbenci. Med drugim morajo izvajalci hitrega antigenskega testiranja pacientom obvezno izdati potrdila; mejo lahko brez pogoja PCT prehajajo le otroci, mlajši od 12 let; učenci in dijaki, ki se ne bodo samotestirali, se bodo izobraževali od doma, sprejeli pa so tudi spremembe glede prezračevanja, kongresnih in sejemskih dejavnosti ter kulturnih prireditev.

Učenci in dijaki, ki se ne bodo samotestirali in nosili mask, se bodo izobraževali na daljavo

11. 11. 2021 15.59

Kot je dejal državni sekretar na ministrstvu za šolstvo Damir Orehovec, imajo učenci in dijaki dve možnosti: obvezno samotestiranje v šoli in uporaba mask ali pa šolanje na daljavo. Učenci in dijaki s posebnimi potrebami bodo samotestiranje lahko izvedli v domačem okolju. Glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije Branimir Štrukelj je bil sicer pred novinarsko konferenco kritičen tudi nad odsotnostjo šolske ministrice Simone Kustec.

Zaradi temperaturne inverzije na Kredarici topleje kot po nižinah

10. 11. 2021 07.15

Po ohladitvi z začetka tedna je gore dosegla občutna otoplitev, po nižinah pa smo najnižje temperature izmerili ravno v današnjem jutru. Tudi v prihodnjih dneh nas čaka umirjeno jesensko vreme. V višje lege bo še naprej dotekal za ta del leta zelo topel in suh zrak, po nižinah pa bo zrak bistveno bolj vlažen, zato bo predvsem nad vzhodno in osrednjo Slovenijo veliko nizke oblačnosti, posledično pa bodo tukaj tudi temperature občutno nižje kot na Primorskem in v krajih nad meglenim pokrovom. Manjša sprememba vremena nas bo dosegla ob koncu tedna, ko se bo čez naše kraje pomikala oslabljena hladna fronta.

Zaradi podnebnih sprememb se je količina snega v zadnjih 60 letih prepolovila

05. 11. 2021 07.30

V zadnjih desetletjih se podnebje na Zemlji zaradi človekove dejavnosti spreminja bistveno hitreje, kot se je nekoč. Z naraščajočo temperaturo zraka narašča tudi število izrednih vremenskih dogodkov, vse pogosteje pa smo deležni tudi t. i. stacionarnih situacij, ko določen tip vremena nad nami vztraja dalj časa. Tako lahko po daljšem suhem obdobju nastopi daljše obdobje deževnega vremena, tudi s poplavami. Po podatkih Arsa se pri nas najhitreje segrevajo poletja, sledijo pomladi in zime. In prav pozimi je segrevanje ozračja najbolj opazno, saj se je število dni s snežno odejo od sredine prejšnjega stoletja marsikje že prepolovilo, prav tako se je precej zmanjšala količina zapadlega snega. Kakšni pa so obeti za prihajajočo zimo?

52-letni župnik po okužbi pristal v bolnišnici, priključen na kisik: 'Zdaj bi se cepil'

04. 11. 2021 21.21

Za covidnimi številkami so ljudje. So posamezniki, ki bijejo svojo bitko s covidom. Drži, ene prizadene zgolj kot bežen prehlad, druge izčrpa, a ne bolj kot sezonska gripa. Ni pa majhen delež tistih, ki jim življenje rešujejo v bolnišnicah – v torek je bilo v bolnišnicah 735 bolnikov, med njimi je 52-letni župnik iz Sočerge, Boštjan Fegic – izčrpan, oslabel od bitke z boleznijo, v jeseniški bolnišnici hospitaliziran od nedelje in priključen na kisik. Cepite se, poziva vse, ki še vedno odlašajo, kot je odlašal sam – toliko časa, da se zdaj bori za svoje zdravje.

Poročilo komisije: Policija je prisilna sredstva uporabila strokovno in zakonito

03. 11. 2021 20.22

Poročilo komisije za preveritev okoliščin uporabe prisilnih sredstev, ki je bila ustanovljena po protestnem shodu 15. septembra letos, je ugotovilo, da je Policija prisilna sredstva med varovanjem septembrskega javnega shoda uporabila strokovno in zakonito. Tričlanska komisija je preverila uporabo prisilnih sredstev, med drugim tudi vodnega curka, konjenice, posebnih motornih vozil ter plinskih in drugih sredstev za "pasivizacijo".

Treecelet: slovenski projekt, ki je po vsem svetu zasadil prek 350.000 dreves

03. 11. 2021 18.49

Če govorimo o proizvajalcih kisika, čistilcih zraka in habitatu za številne živalske vrste, seveda govorimo o gozdovih, skupinah dreves, ki so se v zadnjih desetletjih zaradi deforestacije po svetu opazno skrčile. Politični veljaki so v Glasgowu v torek resda dosegli načelni dogovor, da bodo krčenje gozdov ustavili do leta 2030. Ali jim bo uspelo ali pa gre le za prazne besede, je drugo vprašanje. K dejanjem pa je že pred časom prešel Treecelet – že zdaj so območja po svetu, ki so v preteklosti podlegla sečnji, znova zelena. Kaj vse lahko naredimo, da bi okolje ohranili čim bolj čisto?

V gospodarstvu vse več pobud za samotestiranje zaposlenih, tudi cepljenih

02. 11. 2021 19.40

Vsi necepljeni in nepreboleli, ki hodijo v službo in nimajo možnosti dela od doma, se morajo po novem samotestirati vsakih 48 ur. Ker pa zboli tudi vse več polno cepljenih, ki jih delta virus – za razliko od prebolevnikov – bolj ogroža, se stroka vse bolj nagiba, da bi se samotestirali čisto vsi. To so že storili v podjetju Lotrič Meroslovje iz Selc pri Železnikih. Zaposlujejo 118 ljudi, na srečo so bili vsi, ki so se po počitnicah vrnili na delo, negativni. Trenutno je sicer okuženih pet zaposlenih, doslej so zabeležili tudi dva primera koronavirusa pri cepljenih.

Žlahtni plin v Sloveniji vsako leto kriv za 120 smrti

02. 11. 2021 10.40

V lekarni v Novi vasi na Blokah so izmerili povišano koncentracijo radona, radioaktivnega plina, ki je takoj za kajenjem največji krivec za razvoj pljučnega raka. Lekarno so začasno zaprli, vanjo zdaj vstopajo le strokovnjaki za varstvo pred sevanji in delavci, ki bodo poskrbeli, da bo zadrževanje v teh prostorih varnejše. Pa je radon res tako nevaren plin? Ekipa Preverjenega se je z enim od strokovnjakom za varstvo pred sevanji odpravila na meritve v prostorih, v katerih sta poleg lekarne še pošta in knjižnica. Izkazalo se je, da so tudi v teh prostorih mejne vrednosti krepko presežene. Problematične pa niso le Bloke. Skoraj polovica Slovenije leži na območju, kjer je več radona oziroma ta prehaja v ozračje, kar 24 občin pa je kritičnih.

5G – mobilno omrežje za neslutene možnosti razvoja

01. 11. 2021 00.15

Svet se razvija s silovito hitrostjo in se bo v prihodnje še hitreje, predvsem zahvaljujoč mobilni tehnologiji pete generacije 5G. Ta prinaša neslutene možnosti napredka in razvoja, ki jih bomo izkoriščali na številnih ravneh. Hitrosti bodo z novo tehnologijo občutno višje, več bo pasovne širine, delovanje bo boljše.

Zagreb drugi na lestvici mest z najbolj onesnaženim zrakom na svetu

01. 11. 2021 12.27

Zagreb je v ponedeljek zjutraj zasedel drugo mesto na lestvici mest z najbolj onesnaženim zrakom na svetu, so pokazali podatki švicarskega portala IQAir, ki objavlja podatke v zvezi s kakovostjo zraka. Zrak v hrvaški prestolnici je bil ob 9. uri bolj onesnažen kot denimo v New Delhiju.