zvezdan

Kako omiliti vse bolj razširjeno osamljenost?
04. 02. 2024 12.47
Je ena večjih, pogosto še vedno spregledanih in podcenjenih težav sodobnega načina življenja. Stiska, ki lahko resno zamaje človekovo psihično in fizično zdravje. Tako nevarna kot kajenje, debelost ali alkoholizem. Osamljenost. Nekateri nevroznanstveniki in raziskovalci govorijo o pravi epidemiji, ki jo je še poglobila pandemija covida-19. Osamljeni dandanes še zdaleč niso le starejši in tisti, ki živijo sami. Doleti lahko vsakogar, ne glede na starost, spol in družbeno-ekonomski status. O tem nocoj v rubriki 24UR Fokus.

Simon Kardum odstopil kot član uprave RTVS
29. 12. 2023 16.29
Simon Kardum je odstopil kot član uprave Radiotelevizije Slovenija. V svoji odstopni izjavi je ocenil, da ni več v položaju, kjer bi lahko učinkovito prispeval k uresničevanju poslanstva in vizije javnega medijskega servisa ter uresničeval naloge, ki so pred njim, so sporočili z RTVS.

RTVS: V prvi polovici leta manj rezov, v drugi grozi 'programski mrk'
22. 12. 2023 08.22
Svet RTVS je sprejel predlog programsko-produkcijskega načrta za leto 2024, ki ukinja Panoramo in predvsem v drugem delu leta krči število oddaj. Ohranja pa prenose pomembnejših športnih dogodkov. Sprejeli so tudi predlog finančnega načrta, po katerem bo zavod leto 2024 končal s presežkom 2000 evrov. Iz uprave jim ob tem očitajo, da niso upoštevali sporazuma o uskladitvi plač z inflacijo, kar bo za RTVS na odhodkovni strani pomenilo 1,9 milijona evrov več.

Odbor DZ za dodatne ukrepe za ekonomsko stabilnost RTVS
06. 12. 2023 14.25
Odbor državnega zbora za kulturo, ki je obravnaval finančni položaj Radiotelevizije Slovenija (RTVS), je z devetimi glasovi za in tremi proti sprejel sklep, s katerim podpirajo prizadevanja ministrstva za kulturo, da v dialogu z vodstvom javne radiotelevizije pripravi dodatne ukrepe za ekonomsko stabilnost in neodvisnost zavoda.

Vlada bo RTVS namenila dodatna sredstva
27. 11. 2023 18.11
Vlada bo za letošnje in prihodnje leto Radioteleviziji Slovenija zagotovila dodatna sredstva za financiranje programov za narodnosti, so sporočili iz vladnega urada za komuniciranje. Za kakšna sredstva gre, niso razkrili. Kot so zapisali, pa vlada od vodstva zavoda pričakuje, da bo aktivno pristopilo k reševanju stanja.

Predvidena izguba RTVS ob koncu leta 10,5 milijona evrov
22. 11. 2023 21.55
Svet Radiotelevizije Slovenija se je seznanil s poslovanjem zavoda v prvih devetih mesecih in oceno poslovanja do konca leta. Do oktobra je imel zavod 7,2 milijona evrov izgube in ocenjujejo, da bodo leto končali z 10,5 milijona evrov izgube. Med ukrepi, ki bi lahko sledili, so ukinitev organizacijske enote glasbena produkcija, ukinitev informativnega programa drugega programa TVS, ukinitev regionalnega programa radia in televizije Koper, ukinitev regionalnega programa radia in televizije Maribor, ukinitev mediateke ...

Tokrat le vaja: pred obalo Debelega rtiča tovorna ladja trčila v tanker
20. 11. 2023 14.29
Slovenske in italijanske službe so pred Debelim rtičem izpeljale vajo ukrepanja ob izlitju nafte iz tankerja. Gre za del projekta Sistem za odzivanje na okoljska tveganja in nesreče v Severnem Jadranu NAMIRS, v katerem sodeluje še Hrvaška. Kot je povedal poveljnik Civilne zaščite za obalno regijo Zvezdan Božič, je bil preizkus uspešen.

Martić Goloba seznanil z razmerami na RTVS, ki je v finančnih težavah
11. 10. 2023 21.01
Predsednik vlade Robert Golob se je srečal s predsednikom uprave Radiotelevizije Slovenija Zvezdanom Martićem, ki je premierja seznanil s finančnimi razmerami na javnem zavodu. Dogovorila sta se, da bo uprava posredovala vladi celovito poročilo o poslovanju zavoda. Na RTVS opozarjajo, da je finančno stanje zavoda resno.

'Alarmantno' finančno stanje na RTVS, za izplačilo plač najemajo kredite
02. 10. 2023 21.24
Finančno stanje na Radioteleviziji Slovenija je alarmantno, je dejal predsednik uprave Zvezdan Martić. Odhodki zavoda so bili namreč že v obdobju od januarja do avgusta višji od prihodkov za 6,3 milijona evrov, medtem ko je prejšnje vodstvo v oceni napovedalo tak rezultat šele ob koncu leta.

Žalna seja v spomin na Saša Hribarja: 'Ostaja legenda RTV Slovenija'
12. 09. 2023 15.38
Na Radioteleviziji Slovenija je potekala žalna seja v spomin na dolgoletnega radijskega voditelja Saša Hribarja, ki je umrl v petek. "Sašo Hribar je bil in ostaja legenda. Bil je legendaren radijski voditelj, programski pionir in vrhunski satirik. Spominjali se ga bomo z velikim spoštovanjem," je dejal predsednik sveta RTV Slovenija Goran Forbici.

Spremembe na RTV: Urbanija razrešen, namesto njega Andraž Pöschl
24. 08. 2023 18.19
Uroš Urbanija ni več v. d. direktorja Televizije Slovenija. Svet Radiotelevizije Slovenija je namreč na izredni seji podal soglasje upravi RTVS k njegovi razrešitvi. Pri tem so bili soglasni. Po poročanju RTV bo do imenovanja novega direktorja Televizije Slovenija mesto v. d. zasedal Andraž Pöschl.

Urbanija: Martič je zoper mene sprožil postopek izredne odpovedi
17. 08. 2023 07.01
Z izvolitvijo Francija Pavšerja za delavskega direktorja se je konstituirala uprava Radiotelevizije Slovenije (RTVS), ki bo začela z delom. Njen predsednik Zvezdan Martič si je kot prvi cilj pri vodenju zadal normaliziranje odnosov v javnem zavodu. Želi si, da zaposleni ne bodo več vsak dan doživljali stresa. Vršilec dolžnosti direktorja TVS Uroš Urbanija je medtem sporočil, da je Martič zoper njega sprožil postopek izredne odpovedi.

V drugem krogu volitev na RTVS za delavskega direktorja izvoljen Franci Pavšer
16. 08. 2023 22.53
Zaposleni na RTV Slovenija so v drugem krogu volili delavskega direktorja, ki je tudi eden od štirih članov uprave zavoda. Izbirali so med športnim novinarjem Francijem Pavšerjem in predsednikom sveta delavcev Robertom Pajkom, ki sta v prvem krogu dobila največ glasov. V drugem krogu so izvolili Pavšerja, so sporočili iz RTVS.

Svet RTVS s položaja soglasno razrešil Andreja Graha Whatmougha
03. 08. 2023 06.51
Svet Radiotelevizije Slovenija (RTVS) je na izredni seji soglasno razrešil v. d. generalnega direktorja Andreja Graha Whatmougha. Očitajo mu sprejemanje nekaterih odločitev, ki po njihovi oceni ne sodijo med tekoče posle. Pričakovati je, da ga bo na tem mestu nasledil Zvezdan Martič, ki je bil že imenovan za predsednika uprave.

Člani sveta RTV Slovenija za predsednika uprave zavoda izbrali Zvezdana Martiča
13. 07. 2023 18.48
Člani sveta Radiotelevizije Slovenija (RTVS) so za predsednika uprave zavoda izbrali Zvezdana Martiča, dolgoletnega zaposlenega na RTVS. Od skupno 17 članov sveta ga je podprlo 16 članov in je bil tako izvoljen v prvem krogu glasovanja. Za prvi cilj pri vodenju zavoda si je zadal normaliziranje odnosov. Njegova prva naloga bo sicer predlaganje dveh članov uprave, ki jih bo nato potrjeval svet. Odločitev je že sprejel, a imen še ni želel razkriti.

Strategija za obvladovanje demence: nekoč med prvimi, danes redki brez nje
06. 04. 2023 07.12
Po treh letih bo Slovenija spet dobila strategijo za obvladovanje demence, so napovedali v strokovni skupini ministrstva za zdravje. Čeprav smo bili nekoč ena prvih evropskih držav, ki je imela tovrstno strategijo, pa smo trenutno postali ena redkih brez strategije na tem področju. Nova strategija, ki bo veljala za obdobje do leta 2030, temelji na 10 stebrih. Med drugim prinaša nacionalni center za demenco, register za spremljanje značilnosti demenc, multidisciplinarno obravnavo in sodobno informacijsko-komunikacijsko tehnologijo. Ob tem se osredotoča tudi na oskrbo oseb na domu.

Bi moral biti osvežilni tečaj vožnje za starejše obvezen?
25. 03. 2023 19.07
Skoraj tretjina voznikov v Sloveniji je starejših od 60 let, večina pa jih svojega vozniškega znanja ne obnavlja. V lanskem letu je največ udeležencev na slovenskih cestah umrlo v prometnih nesrečah, ki so jih povzročili najstarejši povzročitelji, stari nad 64 let. Prav zato se zdi osvežitvena vožnja za starejše precej pomembna – da lahko starejši tudi sami ocenijo, če so še primerni za vožnjo. Veliko je namreč tudi takšnih, ki zaradi prevelikega stresa z vožnjo nehajo prezgodaj, čeprav so še povsem sposobni vozniki. Osvežilne vožnje se je denimo udeležila tudi znana pisateljica in igralka Desa Muck, ki je dejala: "V eni uri sem res izvedela 'svašta'."

Zgodnje odkrivanje demence: učinkovita metoda presejalni test BDI
18. 01. 2023 16.14
Demenca je bolezen, ki prizadene več kot 10 odstotkov starejših, opozarjajo strokovnjaki. Kar 75 odstotkov ljudi z demenco pa ostane brez diagnoze in zdravljenja, zato so pri nevroznanstvenem podjetju BrainTrip razvili presejalni test BDI, ki se je v raziskavi projekta Pomni izkazal za učinkovito metodo za zgodnje presejalno odkrivanje demence.

Starejši – umirjenost za volanom ali nedopustne napake?
03. 12. 2022 12.52
"Izpit sem naredil leta 1951, meseca januarja!" pripoveduje Tone Krašovec, precej vitalen 92-letnik, ki je voznik že več kot 70 let. Avtomobil je takrat imel le malokdo, se spominja, varnost je bila slaba. Otroci so se igrali na cesti, infrastruktura je bila slabša, avtocest še zdaleč ni bilo. V sedmih desetletjih se je spremenilo veliko.

Ali TikTok povzroča nevrološke motnje?
20. 08. 2022 14.42
Ali priljubljeno družbeno omrežje TikTok, ki ga uporabljajo predvsem najstniki, povzroča nevrološke motnje? Zdravniki opozarjajo, da bi bili določeni tiki, nekontrolirani gibi, zvoki in besedni izbruhi pri najstnikih lahko povezani z uporabo TikToka. Gre za simptome Tourettovega sindroma, ki pa je genetska nevrološka motnja, ki v večji meri prizadene fante prej kot dekleta. Zanimivo pa zdaj nevrologi po svetu vidijo vse več najstnic s takšnimi tiki.

Še vedno nimamo podrobnega zemljevida možganov
30. 10. 2021 08.28
60 let po prvem poletu človeka v vesolje znanstveniki sestavljajo zemljevide nevidne temne snovi v vesolju. Mars raziskujejo roboti, gradijo se lunarne vesoljske postaje, znanstveniki odkrivajo nove eksoplanete, fotografirali so črno luknjo, s tehnologijo prestopili meje Sončevega sistema ... Največja skrivnost pa še vedno ostaja organ, ki nam vsa ta odkritja omogoča: možgani. Če bi bili človeški možgani tako preprosti, da bi jih lahko razumeli, bi bili mi, ljudje, tako preprosti, da jih ne bi, je dejal fizik Emerson Pugh.

Kako v času pandemije možgani prepoznavajo obraze, prekrite z maskami?
17. 03. 2021 19.22
Kaj lahko shranjuje 2,5 milijona gigabajtov oz. 300 let televizijskega programa? Takšna bi bila namreč zmogljivost naših možganov, če bi bili računalnik. In vsak dan se učijo in prilagajajo na spremembe. V času pandemije se znova učijo tudi, kako prepoznati nekaj, kar za razliko od drugih stvari prepoznamo že kmalu po našem rojstvu - človeške obraze. Možgani shranjujejo vse obraze, ki jih vidimo v življenju, a zdaj so ti z maskami delno prekriti. Kako se na to odzovejo naši možgani?

18 let od atentata na prvega demokratično izvoljenega premierja Srbije
12. 03. 2021 16.06
Na današnji dan je bil pred 18 leti umorjen Zoran Đinđić, prvi demokratično izvoljeni premier Srbije. Veljal je za naprednega in zahodno usmerjenega politika, ki je sprožil proces demokratizacije srbske družbe. Zaradi tega je bil trn v peti političnim elitam. Politično ozadje atentata pa do danes ni bilo razkrito.

Lara Love in Sky: Himna je preizkus, kako daleč gre lahko posameznik
02. 03. 2021 21.33
Lara Love, pevka nekdanje skupine Leeloojamais in Sky, član skupine Siddharta Jani Hace sta znova združila svoja glasova. Novonastali duet starih znancev naše glasbene pokrajine predstavlja svoj drugi singel z naslovom Himna.

Ob dnevu civilne zaščite: 'Na vas se vedno lahko zanesemo'
01. 03. 2021 15.23
Delo Civilne zaščite (CZ) v minulem letu je močno zaznamovala epidemija covida-19, saj so pomagali tako s sprejemom, skladiščenjem in delitvijo zaščitnih sredstev kot tudi s kadrovsko pomočjo, je na virtualni novinarski konferenci ob dnevu civilne zaščite ocenil poveljnik CZ Srečko Šestan.

Telesna aktivnost pomembnejša kot kdajkoli prej
07. 11. 2020 13.36
Telesna aktivnost je v tem času epidemije pomembna kot še nikoli doslej. Gibanje je izjemnega pomena tako za naše telo kot za psiho, zmanjšuje tveganje za bolezni ter tesnobo, zato je za preventivo ključno, da smo tako odrasli - mlajši in starejši, vsak po svojih zmožnostih - kot tudi otroci redno telesno aktivni.

V Sloveniji 34.000 ljudi z demenco: bolezen, ki močno poseže v odnose v družini
21. 09. 2020 09.39
Svojci se pred diagnozo pogosto sprašujejo, zakaj je oseba drugačna, zakaj se prepira, zakaj stvari pušča na napačnih mestih ... Sprejeti, da ima vaš bližnji demenco, je težko, a hkrati tudi prvi pomemben korak k spreminjanju vsakodnevne rutine. Bolniki z demenco so v času epidemije covida-19 še dodatno ogroženi, stigmatizirani in prikrajšani.

Kronični stres zaradi pandemije lahko pojasni, zakaj verjamemo teorijam zarote
13. 09. 2020 10.00
Strah pred neznanim virusom, karantena, nejasna navodila, negotovost pred prihodnostjo, zahteve po spremembi navad ... Že približno pol leta smo zavedno ali nezavedno pod dodatnim stresom, ki ga je povzročila pandemija. V našem telesu pa kronični stres povzroča povišane koncentracije adrenalina in kortizola, ki sta uničevalna za mnoge telesne in mentalne funkcije. Kaj se dogaja z našimi možgani v času pandemije?

Garda Slovenske vojske za zgodovino
10. 09. 2020 15.33
Garda Slovenske vojske je pri Aljaževem stolpu v sredo stala v častnem pozdravu. Na prvi pogled se dogodek ne zdi nič posebnega, a ko upoštevamo pomen Triglava za Slovence, za državo in na kratko preletimo zgodovino osvajanja vrha, vidimo, da gre za res poseben dogodek, ki ga je pripravila ena najelitnejših enot v Slovenski vojski.

Na seznamu okuženih tudi direktor Crvene zvezde
27. 06. 2020 09.05
V Srbiji je na seznamu okuženih z novim koronavirusom vse več športnikov in tudi funkcionarjev. Iz vodstva nogometnega kluba Crvena zvezda so sporočili, da je bil po testiranju za koronavirus pozitiven tudi generalni direktor kluba Zvezdan Terzić, podobna je situacija pri nekdanjemu srbskemu selektorju Iliji Petkoviću.