zvezni urad

Preložili usmrtitev Timothyja McVeigha
12. 05. 2001 00.00
Za preložitev usmrtitve bombnega atentatorja Timothyja McVeigha, ki jo je sinoči uradno potrdil tudi ameriški pravosodni minister John Ashcroft, naj bi bili krivi zastareli računalniki, kaotičen arhivski sistem in slabo izobraženi uslužbenci ameriškega zveznega preiskovalnega urada (FBI). Več tisoč strani dokumentacije, ki je FBI sodišču ni predal kot dokazno gradivo, ker so jo "spregledali", so odkrili šele v petem poskusu, so danes sporočili z FBI.

Ukrepi veterinarskega odbora EU
19. 04. 2001 00.00
Stalni veterinarski odbor Evropske unije je danes sklenil omiliti ukrepe proti Nizozemski, kjer so odkrili več primerov slinavke in parkljevke. Tako bo smela Nizozemska pod določenimi pogoji izvažati sveže meso in mlečne izdelke z juga in zahoda države, še vedno pa ostaja v veljavi prepoved transporta živih živali. Dokončna odločitev Evropske komisije o omilitvi ukrepov bo padla v ponedeljek. Evropska komisija bo privolila v omilitev ukrepov le, če do takrat na Nizozemskem ne bodo odkrili nobenega novega primera slinavke in parkljevke.

Dan žalovanja na Kosovu
17. 02. 2001 00.00
Sedem hudo ranjenih Srbov v včerajšnjem napadu na srbski avtobusni konvoj blizu Podujeva na Kosovu je še vedno na intenzivnem oddelku ameriške bolnišnice, dve žrtvi napada pa je vodstvo bolnišnice odpustilo, je povedal tiskovni predstavnik sil KFOR v Prištini in dodal, da so po včerajšnjem napadu prijeli šest osumljencev.

Trije novi primeri BSE v Nemčiji
24. 01. 2001 00.00
V Nemčiji so odkrili tri nove primere bolezni norih krav (BSE), tako da se je število odkritih primerov te bolezni v državi povišalo na 19. Po en primer bolezni so danes potrdili v zveznih državah Bavarska, Baden-Wuerttemberg in Saška-Anhalt. Tako so na Bavarskem doslej odkrili osem primerov BSE, po tri v Baden-Wuerttembergu, na Spodnjem Saškem in v Schleswig-Holsteinu, po enega pa v Mecklenburg-Predpomorjansko in Saška-Anhalt. V zvezni državi Saška-Anhalt so obolelo kravo odkrili v tisočglavi čredi, kar je doslej največja čreda v Nemčiji, v kateri se je pojavila BSE. v Nemčiji so po novih primerih BSE od konca novembra 2000 doslej pobili že 1900 glav govedi.

Aretirali štiri teksaške ubežnike
23. 01. 2001 00.00
Oborožene policijske sile so v zvezni državi Kolorado ujele štiri od skupno sedmih ubežnikov iz teksaškega zapora Connaly, ki so bili na begu že od 13. decembra lani. Med poskusom aretacije se je eden od ubežnikov ustrelil, dva pa sta še na begu. Po trditvah policije so ujeli tudi domnevnega vodjo in organizatorja pobega Georga Rivasa, ki je bil zaprt zaradi vloma in ugrabitve.

Nagrada za projekt Terraserver
08. 11. 2000 00.00
Pred tremi leti se je začel projekt Terraserver, ki sta ga vodila Tom Barclay in Jim Gray, raziskovalca zaposlena pri Microsoftu. V sodelovanju z državnim uradom za geološke študije, sta zasnovala spletno podatkovno bazo v kateri so shranjeni satelitski posnetki zemeljskega površja. Vodji projekta sta letos za svoje delo prejela nagrado "Year 2000 John Wesley Powell Award", ki jo podeljuje zvezni urad za geološke študije.

Švica blokirala račune
03. 10. 2000 00.00
Švicarske oblasti so blokirale kakih sto bančnih računov bližnjih sodelavcev jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića, je včeraj v Bernu pred spodnjim domom švicarskega parlamenta sporočil finančni minister Kaspar Villinger. Švica se je junija lani pridružila sankcijam Evropske unije proti ZR Jugoslaviji, med katere spada tudi zamrznitev premoženja približno 300 posameznikov in podjetij iz ZRJ.

Je avstralska policija preprečila katastrofo
26. 08. 2000 00.00
Policija na Novi Zelandiji je preprečila napad na jedrski reaktor v Sydneyu, ki je bil načrtovan med olimpijskimi igrami, je danes poročal časnik New Zealand Herald, poročanje pa je potrdila tudi policija v Sydneyu. Policija je namreč v Aucklandu odkrila glavni štab teroristov, v katerem so našli več natančnih načrtov mesta Sydney s posebnimi oznakami reaktorja.194160Jedrski reaktor v mestu Luca Heights na jugu Sydneya uporabljajo le v znanstvene namene in je edini v Avstraliji. Policija doslej ni aretirala nikogar, preiskava pa se nadaljuje. V ozadju načrtovanega napada naj bi bil po celem svetu znan teroristični voditelj Osama Bin Laden. Bin Laden trenutno živi v Afganistanu, kjer je 80 odstotkov ozemlja pod nadzorom talibanov, njegovo premoženje pa ocenjujejo na 300 milijonov ameriških dolarjev. Od napadov na ameriška veleposlaništva v Afriki tarča mednarodnih izsledovalcev teroristov. Ameriška zvezni preiskovalni urad FBI je na njegovo glavo razpisal pet milijonov ameriških dolarjev. Varnostne službe zahodnih držav ga smatrajo kot enega izmed najnevarnejših teroristov na svetu, saj naj bi organiziral celo vrsto krvavih atentatov. Vodi Islamsko fronto, združenje šestih največjih terorističnih skupin iz Afganistana, Egipta, Alžirije, Bangladeša, Pakistana in Kašmirja.

Nove žrtve torkove eksplozije
12. 08. 2000 00.00
Število žrtev torkove eksplozije v Moskvi se je povečalo na 10, saj sta ponoči v bolnišnici umrli še dve osebi. V bombnem napadu v podzemnem podhodu v središču Moskve je bilo ranjenih 90 ljudi, veliko jih je še v kritičnem stanju. Na kraju eksplozije je bomba ubila sedem ljudi, osem jih je umrlo kasneje zaradi hudih opeklin.

Preiskava o novem računalniškem virusu
19. 05. 2000 21.10
Zaradi pojava nove različice računalniškega ljubezenskega virusa, ki je mnogo bolj uničevalen kot virus ILOVEYOU, je ameriški zvezni preiskovalni urad (FBI) danes začel preiskavo, je povedala ameriška pravosodna ministrica Janet Reno.

ZDA prosijo Rusijo za pomoč pri gašenju požara
12. 05. 2000 18.57
Ameriški zvezni urad za zaščito v primeru naravnih katastrof (Fema) je danes rusko ministrstvo za izredne razmere zaprosil za dve letali, posebej opremljeni za gašenje požarov, v primeru, da bi jih potrebovali za gašenje požara pri Los Alamosu. Rusko ministrstvo pa je že sporočilo, da sta letali v pripravljenosti in da čakajo na sporočilo ameriških oblasti.

Upad nasilnega kriminala v ZDA
08. 05. 2000 10.02
Ameriški Zvezni preiskovalni urad (FBI) je sporočil, da je stopnja nasilnega kriminala v ZDA v letu 1999 ponovno nazadovala že osmo leto zapored. Predsednik ZDA Bill Clinton je pozdravil poročilo FBI-ja in poudaril, da se s tem nadaljuje najdaljše obdobje upadanja kriminalitete v zgodovini ZDA. Osnovni razlog za dobre novice s področja kriminala je nadaljevanje obdobja gospodarske blaginje z nizko stopnjo brezposelnosti, po mnenju strokovnjakov pa je za upad kriminalitete pomembno tudi staranje tako imenovane ''baby boom'' generacije.

Heker objavil ukradene številke kreditnih kartic
07. 04. 2000 08.58
Nek britanski računalniški heker trdi, da je našel in objavil številke kreditnih kartic lastnika Microsofta Billa Gatesa. Britanska policija in ameriški zvezni preiskovalni urad FBI sta 18-letnega Raphaela Grayja prijela pred domačim računalnikom, izpustili pa so ga po plačilu varščine. Iz ''dobro varovanih'' strežnikov je ukradel 23.000 številk kreditnih kartic. S tem je želel dokazati, da Microsoftova varnostna tehnologija ni tako varna, kot trdijo. Da bi svojo trditev podprl, je objavil številke 6500 kartic. FBI po poročanju časopisa Sunday Telegraph ocenjuje škodo na dobrih šest milijonov nemških mark.

Tožba proti enemu od tatov oskarjev
22. 03. 2000 19.45
Za krajo 55 kipcev oskarjev se bo pred sodiščem zagovarjal le eden od obeh osumljencev. Enega od tatov so namreč danes zaradi pomanjkanja dokazov izpustili.

FBI prisluškoval pisatelju Thomasu Mannu
27. 02. 2000 11.16
Ameriški zvezni preiskovalni urad (FBI) je skoraj dvajset let prisluškoval nemškemu pisatelji Thomasu Mannu zaradi pisateljeve naklonjenosti komunističnim idejam. FBI je bil ''dejaven'' do pisateljeve smrti leta 1955. Kot razkrivajo nedavno objavljeni podatki FBI, je FBI Mannu prisluškoval med letoma 1927 in 1955. Iz dokumentov, ki jih je mogoče pogledati tudi na spletni strani FBI, lahko tako razberemo, da je FBI beležil tako podatke o pisateljevem zasebnem življenju kakor tudi stališča, ki jih je v javnosti zagovarjal. Sicer pa je Mann, ki se je leta 1875 rodil v Lebecku, svetovni javnosti najbolj znan kot pisatelj nekaterih klasičnih del, npr. Doktor Faustus, Smrt v Benetkah in Čarobna gora. Pisatelj, ki je leta 1929 prejel Nobelovo nagrado za književnost, je leta 1933 zaradi nasprotovanja nacizmu zapustil Nemčijo in se naselil v Švici. Leta 1937 se je preselil na Češko, nato pa je emigriral v ZDA, kjer je dobil ameriško državljanstvo.

Okrepljeni zračni napadi ruskih enot
11. 01. 2000 12.00
Ruska letala in helikopterji so kljub slabemu vremenu v Čečeniji okrepila zračne napade.

Porast brezposelnosti v Nemčiji
05. 01. 2000 17.48
Stopnja brezposelnosti v Nemčiji je decembra v primerjavi s preteklim mesecem porasla za 0,3 odstotne točke na 10,3 odstotka. Nemški zvezni urad za delo povečanje pripisuje sezonskim vplivom in ocenjuje, da je relativno majhno.

Vse nižja industrijska proizvodnja v ZRJ
28. 12. 1999 15.31
Industrijska proizvodnja v ZR Jugoslaviji je bila v prvih enajstih mesecih letos za 25,1 odstotka nižja kot v enakem obdobju lani, in kar za 59,2 odstotka nižja kot v enakem obdobju v letu 1991, je sporočil jugoslovanski zvezni statistični urad.

V Frakfurtu poostreni varnostni ukrepi
23. 12. 1999 21.16
Oblasti v petem največjem nemškem mestu Frankfurt so danes poostrile varnostne ukrepe, potem ko je ameriški Zvezni preiskovalni urad (FBI) posvaril, da teroristi načrtujejo pošiljke bomb iz Frankfurta v ZDA.

Brezposelnost v Nemčiji
07. 12. 1999 15.17
V Nemčiji se je novembra v primerjavi s prejšnjim mesecem število brezposelnih povečalo za 17.400, tako da je bilo brez dela 3,9 milijona ljudi. Stopnja brezposelnosti pa se je z oktobrskih 9,9 odstotka novembra dvignila na 10 odstotkov.

Odobrena združitev podjetij Exxon in Mobil
01. 12. 1999 07.51
Po enoletni preiskavi je ameriški zvezni urad za trgovino odobril 81 milijard vredno združitev podjetij Exxon in Mobil, s čemer je nastalo največje nevladno naftno podjetje na svetu.

Glavni povzročitelji smrti v Nemčiji
26. 11. 1999 07.57
Pri treh od štirih osebah, ki so lani umrle v Nemčiji, so smrt povzročili bolezni krvnega obtoka ali rak, je sporočil nemški zvezni statistični urad. Smrtnost se je prejšnje leto v Nemčiji zmanjšala za 0,9 odstotka. Sicer je bila smrt pri skupno 852.382 umrlih v 48 odstotkih posledica srčnih bolezni in bolezni krvnega obtoka. Med umrlimi so bile predvsem starejše osebe, še zlasti nad 65. letom starosti. Četrtino smrtnih primerov pa so povzročile rakaste bolezni. Moški so bile najpogosteje žrtve pljučnega raka in raka na prostati, ženske pa sta prizadela predvsem rak na dojki in rak na debelem črevesu.

Računalnik označil nova vozila kot ''vozove brez konj''
20. 10. 1999 07.20
Pri poskusu, ki so ga napravili z računalniki na uradu državnega sekretarja v ameriški zvezni državi Maine, je računalniški hrošč, predviden ob koncu tisočletja, dva tisoč novih avtomobilov in tovornjakov označil za ''vozove brez konj''. Računalnik je namreč zamenjal leto 2000 za leto 1900 in označil nova vozila tako, kot so pred letom 1916 označevali vozove za prevoz grozdja ob trgatvi. Sekretarjev urad pa je napačno opredelitev spregledal. Tako je Y2K prvič povzročil težave ameriški vladi, potem ko je ta porabila milijone dolarjev, da bi zagotovila varnost računalnikov ob prelomu tisočletja, je dejal državni sekretar Dan Gwadovski.

Obsodili najbolj iskanega računalniškega pirata v ZDA
10. 08. 1999 13.33
Slavnega računalniškega pirata Kevina Mitnicka, o katerem so v Hollywoodu tudi posneli film, so včeraj v Los Angelesu obsodili na 46 mesecev zaporne kazni.

Brezposelnost v Nemčiji raste
02. 08. 1999 08.47
Število brezposelnih v Nemčiji se je julija znova povečalo na več kot štiri milijone, je poročal nemški časnik Welt am Sonntag. Zvezni urad za delo bo uradne podatke o brezposelnosti objavil prihodnji teden, v primerjavi s prejšnjimi meseci pa naj bi bile razmere še slabše. Maja in junija so sicer namerili 10,5-odstotno brezposelnost. Čeprav so strokovnjaki pričakovali povečanje brezposelnosti v poletnih mesecih zaradi sezonskega poslabšanja gospodarskega položaja, tudi obeti za jesen niso rožnati.

Šestmilijardti Zemljan naj bi ugledal luč sveta
19. 07. 1999 19.19
Ameriški zvezni statistični urad je na svoji spletni strani poročal, da se je po navedbah t.i. POPClocka danes ob 2.24 po srednje-evropskem času rodil šestmilijardti Zemljan, ni pa še znano, ali gre za dečka ali deklico.

V Švici število rojstev in porok pada
14. 07. 1999 10.05
Švicarji imajo vse manj otrok, vse manj se poročajo in vedno več ločujejo. Podatki statističnih služb za lansko leto so pokazali, da se je število porok znižalo za dva odstotka; leta 1997 jih je bilo 39.100, lani pa 38.500. Še vedno pa narašča število ločitev, saj je v enem letu naraslo za štiri odstotke, v zadnjih osmih letih pa kar za štirideset odstotkov. Če se bodo trenutne razmere nadaljevale, bo prej ali slej razpadlo 42 od 100 parov, ki se bodo poročili letos. Padanje natalitete, ki so ga zaznali na začetku desetletja, je bilo značilno tudi za leto 1998. Po podatkih zveznega urada za statistiko se je število rojstev v enem letu zmanjšalo za tri odstotke. Zvezni urad kljub temu ocenjuje, da so podatki neobjektivni, saj so za Švico značilni množični premiki in selitve prebivalstva, statistika pa tudi ni zmeraj točna.

Primanjkljaj v plačilnem prometu
14. 07. 1999 09.20
Nemčija je maja v blagovnem in plačilnem prometu s tujino znova zabeležila primanjkljaj v višini 7,1 milijarde mark, pri čemer je aprilski presežek znašal 5,3 milijarde mark. Kljub temu so tudi v prvih petih mesecih zabeležili primanjkljaj v znesku 7,8 milijarde mark. Kot je danes objavil Zvezni statistični urad, pa znaša presežek trgovinske bilance 6,7 milijard mark. Nemčija je namreč maja izvozila za 77,4 milijarde mark blaga, kar je 0,3 odstotka več kot maja lani, in uvozila blago v skupni vrednosti 70,7 milijarde mark, kar je 9,9 odstotka več kot v enakem lanskem obdobju.

V Švici 0,1-odstotna inflacija
01. 07. 1999 18.14
Junija je inflacija v Švici znašala 0,1 odstotka, pri čemer je majska vrednost dosegala 0,6 odstotka. Enako pa tudi inflacija glede na enako lansko obdobje junija letos dosega 0,6 odstotka, je objavil zvezni statistični urad.

Kriminal v ZDA manjši že sedmo leto zapored
18. 05. 1999 09.19
Kriminala v ZDA je manj že sedmo leto zapored: skupna kriminalna dejanja so v letu 1998 padla za 7 odstotkov v primerjavi z letom 1997, je ob predstavitvi podatkov o stopnji kriminalitete v ZDA, ki jih je pripravil Zvezni preiskovalni urad (FBI), povedala ameriška pravosodna ministrica Janet Reno.