Avtor24UR ZVEČER

Bitcoin ruši rekorde, slišati je pozive vladi, naj uredi slovenski trg kriptovalut
19. 12. 2017 10.10
Bitcoin še vedno ruši rekorde, presegel je magično vrednost 17.000 evrov. Zaradi te kriptovalute pa se vse pogosteje stikajo glave vplivnih politikov. Slišal se je že prvi poziv slovenski vladi, naj uredi trg kriptovalut.

Slovenci spreminjamo svet glasbene industrije
14. 12. 2017 08.00
Ste si kdaj predstavljali, da bodo Slovenci spreminjali svet glasbene industrije, vredne 14 milijard evrov, in da jim bo to napovedala celo Evropska komisija. Pri Viberatu, platformi, ki povezuje glasbenike in tiste, ki jih želijo najeti, so zdaj šli še korak dlje in vpeljali tehnologijo blockchain.

Ne zaslužijo niti minimalne plače, delajo pa več kot 10 ur na dan, brez bolniške ali dopusta
09. 12. 2017 06.04
Nekaj sto delavcev v trafikah pogosto za manj kot minimalno plačo dela šest dni v tednu, 12 ur na dan. Da so njihove delovne razmere nevzdržne, saj nimajo bolniških, dopusta, regresa, prevoza in ostalih pravic, ki jih sicer prinaša delovno razmerje, zdaj opozarja tudi politika. Inšpektorat za delo pa poudarja, da oni ne morejo biti glavno orožje za boj proti tovrstnim kršitvam.

Ali prepoved ruskega nastopa na olimpijadi pomeni športno hladno vojno?
08. 12. 2017 06.30
Mednarodni olimpijski komite je, ko je Rusiji prižgal rdečo luč za nastop na olimpijadi v Pjongčangu, povzročil pravi šok. A vendarle gre za največjo, z vrha države zrežirano dopinško afero in kazen mora biti, so odločeni na Moku. Ampak vseeno, ali bi se lahko odločili tudi drugače? In kaj to pomeni za ruske športnike in tudi nekatere slovenske, ki igrajo v ruskih hokejskih klubih?

Pogosto stojite v gneči na cesti?
08. 12. 2017 06.33
Tudi vi pogosto stojite v gneči na cesti, v kolonah avtomobilov? Zapore cest, gradbišča, zgoščen promet zaradi prevelikega števila avtomobilov in tovornjakov, prometne konice ... posebej pereče v večjih mestih, denimo na vpadnicah v Ljubljano in iz nje ...

Ali je koalicija pred razpadom?
07. 12. 2017 09.10
Koalicija Mira Cerarja obstaja le še na papirju. V praksi pa je očitno ni več. Stranke levosredinskega trojčka se pol leta pred volitvami ne morejo dogovoriti praktično o ničemer več. Preglasovanja na vladi v primeru plač javnih uslužbencev, miniranje ministrov lastne vlade, nezmožnost odzivanja v primeru sirskega begunca Ahmada Šamija ... Torej koalicija, ki je sama sebi največja opozicija.

Beračem vzamejo denar, nato si zgradijo razkošno stanovanje
06. 12. 2017 06.30
Tudi po 4000 evrov na mesec zaslužijo berači na ulicah velikih nemških mest. A njim ostane bore malo, večino jim vzamejo organizatorji mrež beračev, ki si nato v Romuniji in Bolgariji gradijo prave palače. Tudi na račun otrok, ki jih vzamejo revnim sosedom ali sorodnikom. Nemška televizija RTL je s skrito kamero zabeležila trike, s katerimi berači prosjačijo za svoje lastnike.

V 2018 lahko pričakujemo najmanj 16.500 novih delovnih mest
06. 12. 2017 06.30
Prihodnje leto bo v Sloveniji 16 tisoč delovnih mest več. Če ste voznik tovornjaka, natakar, čistilec, prodajalec, strokovni sodelavec v zdravstveni negi, zidar, varilec voznik osebnih vozil ali varnostnik, se vam tako ni treba bati za službo. Prav zato je še zmeraj težko razumeti, zakaj je več kot 83.000 ljudi na Zavodu za zaposlovanje, podjetniki pa le s težavo najdejo potrebne kadre.

V podjetju Dewesoft na prvem mestu delavci, ta mesec se lahko veselijo 3-kratnika svoje plače
05. 12. 2017 08.33
Slovenija se bo morala odločiti – bomo spodbujali okoljsko obremenjujoče investicije ali vlagali v visokotehnološka podjetja? V Dewesoftu, ki ima ne le najvišjo dodano vrednost na zaposlenega pri nas, ampak so tam ljudje na prvem mestu, se ta mesec lahko veselijo 3-kratnika svoje plače. Gre za mesečno nagrajevanje, ki se na plačilni listi ne pozna le decembra.

Boscarol: Če Slovenija ne bo izkoristila kitajskega denarja, je z nami res nekaj hudo narobe
05. 12. 2017 08.22
Če Slovenija ne bo izkoristila priložnosti, ki jih nudi Kitajska, država v izjemni gospodarski ekspanziji, je z nami res nekaj hudo narobe, opozarja prvi mož ajdovskega Pipistrela Ivo Boscarol. Na Kitajskem je sklenil pol milijarde vreden posel za gradnjo električnih letal. Kako pa je z vpletenostjo Kitajcev v naložbo na mariborskem letališču in zakaj se vlada pri tem bolj ne angažira?

Kako delati, živeti in preživeti pod okupacijo?
02. 12. 2017 07.00
Na Bližnjem vzhodu letos obeležujejo štiri prelomnice, ki so najbolj zaznamovale izraelsko-palestinski konflikt. Mineva namreč 100 let od Balfourjeve deklaracije, ki je tlakovala pot judovski državi na območju Palestine; 70 let od resolucije OZN, ki je omogočila ustanovitev Izraela, 50 let od vojne in izraelske okupacije Zahodnega brega ter Gaze in 30 let od prve palestinske intifade oziroma vstaje.

Starši bi lahko za vrtec plačevali tudi do 40 evrov manj
02. 12. 2017 07.00
Slovenski vrtci so drugi najdražji v Evropi. Dvig plač in sprostitev napredovanj za javne uslužbence pa se bosta poznali na položnicah, ki jih plačujejo starši. Že leta bi sicer marsikje po državi lahko starši mesečno za vrtec plačevali tudi do 40 evrov na otroka manj. Glavne besede pri obračunu cene nima vrtec, temveč občina. Šolsko ministrstvo pa takšno samovoljo občin in s tem visoke razlike v cenah sicer primerljivih vrtcev dopušča.

Bodo morali za že 'odplačana' stanovanja še enkrat plačati?
01. 12. 2017 06.30
Vlada že sedem mesecev nima časa, da bi obravnavala agonijo podizvajalcev na Celovških dvorih in Nokturnu, ki še vedno niso poplačani, del plačila pa so dobili v stanovanjih. Ta nikoli niso bila razbremenjena začetne hipoteke. Zdaj pa na slabi banki, kjer so prevzeli terjatve naše največje banke, od podizvajalcev celo zahtevajo, da že svoja stanovanja še enkrat plačajo, če želijo izbris hipotek.

Kdo bo obvladoval šolstvo?
30. 11. 2017 06.30
Ideološki boj, kot ga že dolgo ni bilo. Tisti, ki obvladuje šolstvo, obvladuje tudi način razmišljanja prihodnjih generacij. Kaj je lepšega, kot prek javnega šolstva vplivati na način razmišljanja mladih, da so bliže tej ali drugi politični opciji? Tudi za to gre v ozadju boja za izvrševanje odločbe ustavnega sodišča, ki nalaga vladi, da izenači financiranje obveznih programov zasebnih šol z javnimi.

Kombinacija kave in piva?
29. 11. 2017 08.27
Ste kavoljub? Ali pa pivoljub? Kar oboje? Ker imajo radi tako kavo kot pivo, so si v majhni britanski pivovarni zamislili, da bi oba priljubljena napitka zmešali skupaj. Nastalo je nekakšno kavno pivo, ki pa nima samo arome tega najbolj prodajanega toplega napitka na svetu. Ampak je v njem dejansko kar nekaj kavnih doz, kar pojem močen napitek dvigne na povsem nov nivo.

Vožnja v napačno smer – ko odvzem vozniškega dovoljenja in kazen ne zaležeta
28. 11. 2017 06.30
Skoraj vsak mesec poročamo o vozniku, ki po avtocesti ali hitri cesti vozi v napačno smer. Odvzem vozniškega dovoljenja in finančna kazen očitno ne zaležeta v poduk ostalim. Kako torej preprečiti takšne primere? Vožnja v napačno smer je sicer glavni vzrok nesreč s smrtnim izidom, povzorčitelji pa največkrat - starejši vozniki.

Zakaj se je ameriški sklad KKR odločil za nakup Pro Plusa in kakšni so njihovi načrti?
27. 11. 2017 20.43
Že dlje časa je znano, da se za slovenski in hrvaški del družbe CME, pod okriljem katere deluje tudi naša medijska hiša Pro Plus, poteguje skupina United Group, sicer v lasti ameriškega sklada KKR. Več o razlogih za nakup in načrtih razkriva eden od direktorjev sklada KKR, Ludo Bammens.

Si predstavljate začetek dneva brez skodelice kave?
25. 11. 2017 06.30
Po globalnem pomanjkanju masla in njegovih rekordnih podražitvah zdaj podobno grozi še kavi. Bomo res kmalu ostali brez tega, za mnoge nepogrešljivega napitka? Svetovne zaloge kave so namreč zaradi segrevanja ozračja ogrožene, cene osnovne surovine pa so ponekod narasle že za 30 odstotkov v primerjavi z letom 2015.

Nad slabo voljo in črne misli s prazničnim vzdušjem
24. 11. 2017 08.02
Če vas z mrzlimi in vse krajšimi dnevi popadeta slaba volja in črne misli, znanstveniki priporočajo zanimivo rešitev: čim prej si v stanovanju pričarate praznično, božično vzdušje. Seveda z opozorilom, da praznično vzdušje ne pomeni brezglavega nakupovanja in iskanja idealnih daril, ampak toplino doma, vonj po toplem čaju in dobrih piškotih in spominih na brezskrbno otroštvo.

Denise Dame – starleta, ki je nekoč v pekarni prodajala burek, danes pa nosi Gucci
24. 11. 2017 06.30
Koroška po Frediju Milerju še ni imela tako vroče zvezde: to je 24-letna Denise Ferk oziroma Denise Dame. Videz trenutno najslavnejše vlogerke z več kot 12.000 sledilci na YouTubu sicer ni pod vprašajem, je pa še vedno njena pristnost. Marsikdo se ob ogledu katerega od njenih videov sprašuje tudi, ali je dekle sploh trezno – kozarec vina oziroma penine je namreč za samooklicano starleto nepogrešljiv.

Uspešno se izogiba vročanju pošte, medtem pa je celo postal direktor družbe
24. 11. 2017 06.30
Sergej Racman se uspešno izogiba vročanju pošte, ki mu jo pošilja oddelek za gospodarsko sodstvo v Ljubljani, zato mu je sodišče pred dnevi obvestilo obesilo kar na oglasno desko. To je tisti Sergej Racman, ki smo ga pred kratkim lahko spremljali na skupščini delničarjev družbe Certa, na takrat vzporedno izpeljani parkiriščni skupščini pa je celo postal direktor družbe.

Asgardia v vesolje brez človeške posadke
23. 11. 2017 09.04
V vesolje je poletel satelit s prvo vesoljsko nacijo, imenovano Asgardia. Na njem ni bilo človeške posadke, saj je satelit velik kot hlebec kruha, so pa na njem podatki in fotografije več tisoč ljudi. Satelit bodo spustili v vesolje, da bo krožil okoli Zemlje.

Obnova bežigrajskega stadiona že desetletje visi v zraku
23. 11. 2017 08.34
Je Slovenija država več hitrosti tudi pri podpiranju oziroma upočasnjevanju podjetij. Zakaj tuje podjetje Magna soglasje za gradnjo dobi takoj, domače – Športni park Joca Pečenika – pa nanj čaka desetletje? Okoljsko ministrstvo je po letih prizadevanj zdaj Pečečnika in partnerje znova vrnilo na začetek. Kdaj bodo domača in tuja podjetja, ki prispevajo k razvoju in dajejo delovna mesta, enako obravnavana?

Ministrstvo bi spodbujalo, da starejši ne odhajajo v domove, ampak ostajajo doma
22. 11. 2017 07.00
Na stara leta bomo životarili v nemogočih razmerah, pravijo kritiki rešitev, ki jih za prihodnjo oskrbo starostnikov predlaga ministrstvo. Medtem ostaja dejstvo, da se staramo, več kot 60 tisoč ljudi že zdaj potrebuje storitve dolgotrajne oskrbe.

Avtomobili so postali računalniki na kolesih: mehaniki med preteklostjo in prihodnostjo
22. 11. 2017 07.00
Hiter tehnološki razvoj je avtomobile spremenil v računalnike na kolesih. To je izziv tudi za mehanike. Tako morajo nazaj v šolske klopi tudi tisti, ki so šolanje opravljali še v času, ko so se morali mehaniki bolj zanašati na roke kot na tehnologijo.

Slovenske železnice bi z nekaj ukrepi lahko letno prihranile 18 milijonov evrov, a brez volje sindikata ne bo šlo
20. 11. 2017 20.24
Na Slovenskih železnicah, ki smo jih davkoplačevalci že nekajkrat sanirali, je še vedno 1460 zaposlenih preveč, če bi železnice želeli narediti učinkovite. Obenem strokovnjaki ugotavljajo, da so cene potniških vozovniv pretirano visoke. Nemci, ki so sodelovali v analizi, imajo kar nekaj predlogov za izboljšave.

V Sloveniji se mudi radovedna ameriška novinarka, ki stika za Melanio
18. 11. 2017 06.30
Novinarski festival Naprej/Forward je te dni v Slovenijo privabil številna znana imena. V Ljubljani se nahaja tudi ameriška novinarka Nina Burleigh, sodelavka revije Newsweek. Novinarka sicer išče pikantne informacije o Sevničanki Melanii Trump, ki jih bo uporabila v svoji novi knjigi.

Šli smo po poti vaših smeti. Ali res na koncu vse stresejo na isti kup?
17. 11. 2017 06.30
Vsak prebivalec Slovenije je lani proizvedel 476 kg komunalnih odpadkov, kar pomeni 1,3 kg na dan. Kam gredo odpadki, kaj se zgodi z njimi, potem ko jih odvržete v zabojnik pred hišo ali blokom? Čeprav mnogi mislijo, da tovornjaki komunalnih podjetij vsebino smetnjakov, potem ko ljudje pridno ločujejo, na koncu še vedno stresajo na isti kup, to ne drži.

Osamljenost, pomanjkanje spanca in dolgotrajno sedenje so lahko še nevarnejši od kajenja
16. 11. 2017 06.30
Da kajenje ubija, je neizpodbitno dejstvo. A pozor: tudi če ne kadite, lahko nekatere vsakodnevne navade pomenijo enako nevarnost kot škatlica cigaret. Pomanjkanje rednega spanca denimo poveča možnost za možgansko in srčno kap v enaki meri kot redno kajenje, prav tako vsakodnevno šesturno sedenje, celo osamljenost. Če pa ste ob vsem tem še kadilec, je tveganje še toliko večje.

Največja družina na Otoku nedavno dobila 20. otroka
16. 11. 2017 06.30
V Sloveniji prevladujejo družine z enim otrokom - teh je kar 53 odstotkov. Družine s štirimi ali več otroki pa so po drugi strani že prava redkost. Popolnoma drugače je v Veliki Britaniji, kjer je družin s štirimi ali več otroki enkrat več. Med njimi izstopa družina Radford, največja družina na Otoku, ki je nedavno dobila že dvajsetega otroka.