Avtor24UR

Dokumentira usode ljudi
07. 10. 2018 07.06
Jošt Franko je izjemen slovenski fotograf. Star je komaj 25 let, njegove fotografije pa že nekaj let objavljajo tudi najpomembnejši časopisi in revije na svetu. Time, Newsweek, New Yorker, Sunday Times Magazine, Washington Post, La Republica in še in še.

Kako je vlada poskrbela, da boste hrupu še bolj izpostavljeni?
06. 10. 2018 07.00
Izpostavljenost hrupu, tudi takšnemu, za katerega marsikdo od nas misli, da se je nanj "navadil", dokazano škoduje zdravju. To kažejo raziskave, na to opozarjajo zdravniki, svetovna zdravstvena organizacija, Nacionalni inštitut za javno zdravje ... Prav zaradi odnosa do problematike hrupa si je naša država že prislužila opomin Evropske komisije.

Denar, rezalnik papirja in navihan dveletnik = velika težava
06. 10. 2018 07.00
Otroci so naše največje bogastvo. S tem se strinjata tudi Ben in Jackee iz ameriške zvezne države Utah. Starša navihanega dveletnika se ob tem še malce kislo nasmehneta, saj jima jo je malček nehote precej zagodel. Po dramatičnem iskanju težko privarčevanega denarja sta ugotovila, da je denar pred njima našel njun sin, ki se rad igra tudi z rezalnikom papirja.

'Šlo je za vzgojiteljico, ki še ni bila vpeta v sistem'
05. 10. 2018 08.46
Kaj je počela inšpekcija, da ni opazila, kaj se dogaja v zavodu Kengurujčki, zakaj so tako dolgo molčale nekdanje vzgojiteljice, kaj so spregledali starši? Vse to so vprašanja, ki se javnosti porajajo ob objavi pretresljivih posnetkov ravnanja z malčki v enem od ljubljanskih zasebnih varstev, ki pa je delovalo na črno.

Sploh slišite hrup? Vaše telo ga in se nanj odziva
05. 10. 2018 07.23
Skoraj nihče od nas se ne vznemirja preveč zaradi hrupa. Ne razmišljamo o njem, ne vemo, kako se mu izogniti, ne vemo, kaj povzroča dolgotrajna izpostavljenost hrupu, večinoma se ga sploh ne zavedamo, tudi takrat, ko je povsod in ves čas okrog nas. In tudi kot družba in država ne naredimo veliko. A posledice izpostavljenosti hrupu vsekakor so.

Zakaj ima velik New York enega župana, majhna Slovenija pa 212?
04. 10. 2018 06.00
Če ima New York 8 milijonov prebivalcev in enega župana, zakaj jih Slovenija z dvema milijonoma ljudi potrebuje 212? In zakaj so župani nedotakljivi? Kako močan je županski lobij? So rešitve v omejitvi mandatov ali možnosti odpoklica župana? Zakaj se na tem področju nič ne premakne, smo v oddaji 24UR ZVEČER povprašali goste.

Prihajajo prvi leteči avtomobili
03. 10. 2018 06.00
Čez mesec dni bodo v predprodaji prvi leteči avtomobili. Kdaj se bomo lahko vozili in leteli hkrati z našimi jeklenimi konjički, ki jih bomo imeli parkirane v garažah? Že nekaj let poslušamo, da je uresničitev množične proizvodnje in nakupa tik za ovinkom, zdaj, kot kaže, bo prvi tak avto med kupce morda prišel že konec prihodnjega leta.

Kangler in Fištravec prvič 'ena na ena' pred volitvami
03. 10. 2018 06.00
V štajerski prestolnici se bosta na županskih volitvah pomerila težkokategornika. Franc Kangler, ki so ga odnesli vstajniki, in Andrej Fištravec, ki so ga vstajniki ustoličili. Kangler je tako rekoč vstal od mrtvih in po padcu večine sodnih postopkov dobil možnost za drugo politično pomlad. V oddaji 24UR ZVEČER ju je soočil Uroš Slak.

Terapija, ki ji številni dolgujejo življenje
02. 10. 2018 06.00
V Sloveniji skorajda ni družine, ki se ne bi srečala z rakom, boleznijo, ki bo samo letos po svetu terjala 10 milijonov življenj. Imunoterapija, ki jo uporabljajo tudi v Sloveniji, povsem spreminja zdravljenje te bolezni. Njena odkritelja bodo okitili z Nobelovo nagrado. Kako poteka zdravljenje, je razložila doktorica Janja Ocvirk z Onkološkega inštituta.

Evropski poslanci brez nadzora porabljajo javni denar
30. 09. 2018 07.00
Sodišče EU je ta teden odločilo, da evropskim poslancem ni treba razkriti, kako in za kaj porabljajo javni denar, ki ga dobijo za opravljanje svojega položaja. Poraba poslancev tako ostaja brez nadzora, še posebej povsem brez nadzora je več kot štiri tisoč evrov, ki jih vsak mesec dobi vsak evropski poslanec kot tako imenovani splošni dodatek.

Poznavalci v eni sezoni nabirajo od 50 do 100 vrst gob
29. 09. 2018 07.00
Čeprav se v Sloveniji pogosto odpravimo v gozd po gobe, nas večina v resnici pozna le od pet do deset vrst gob. A med 3000 vrstami gob je včasih dovolj le malenkost, le majhna napaka, da gre kaj narobe, naberemo napačno gobo, da se nam med užitne prikrade strupena ... Najpomembnejše pravilo torej je, pravijo mikologi, da nabirate le tiste gobe, ki jih res dobro poznate.

Katera je užitna, katera strupena?
28. 09. 2018 06.00
Sezona gob je na vrhuncu. Gobarji v gozdovih, gobe na krožnikih in v objavah na družbenih omrežjih ... Pa res dobro poznamo gobe? Jih vsi, ki jih nabirajo, poznajo dovolj? V ljubljanskem kliničnem centru so od začetka septembra obravnavali 14 zastrupitev z gobami, štirje bolniki so bili hospitalizirani. Nevarna je bila predvsem zamenjava štorovk s smrtno nevarnimi strupenimi kučmicami.

Kaj tožilcem še ostane v boju proti kriminalu?
28. 09. 2018 06.00
Potem ko je vrhovno sodišče odločilo, da se morajo dokazi, ki jih zbereta tožilstvo in policija, po dveh letih uničiti, če tožilec ne vloži obtožnice, je tožilstvo ostalo brez glavnega orodja, s katerim dokazuje, da so obtoženci predvsem v večjih zahtevnih primerih gospodarskega in organiziranega kriminala storili kaznivo dejanje. Kaj o tem pravi generalni državni tožilec?

Levica in gospodarstveniki za isto mizo?
27. 09. 2018 06.00
Kje smo po mesecu dni bitke med politiko in podjetniki? Kakšen je odziv podjetnikov na vročo razpravo o davčnih ukrepih iz koalicijske pogodbe in na predlog predsednika vlade Marjana Šarca, da se sestanejo z Levico? So bili podjetniki res preuranjeni s kritikami?

Štiriletnik nenadoma spregovoril angleško
27. 09. 2018 06.00
V vasi Bukhata na Golanski planoti živi štiriletni deček, ki dve leti sploh ni govoril, nato pa začel tekoče govoriti v tujem jeziku. Kar naenkrat, namesto v arabščini, govori v angleščini.

Ranjen tudi slovenski kapitan? 'Rekli so mi, da ima rano na roki'
25. 09. 2018 09.36
Slovenski državljan, ki ga skupaj še z 11 člani posadke zadržujejo pirati v Nigeriji, je ne samo član posadke, pač pa kapitan oz. poveljnik švicarske ladje MV Glarus. Eden od njegovih kolegov je v javnost posredoval fotografije notranjosti ladje, s katerih je razvidno, kaj vse so pirati razbili (okna, vrata, navigacijska oprema), kako so prerezali žico in s kakšnimi lestvami so prišli na krov.

'Natančnega odgovora, zakaj moramo spati, (še) nimamo'
23. 09. 2018 07.00
Se tudi vi zbujate ponoči? Zvečer ne morete zaspati? Niste edini. Kar tretjina Slovencev se sooča z nespečnostjo. Spanje je nuja, je fizološka funkcija, ki je ne moremo nadomestiti z ničimer drugim. Vemo, da prespimo tretjino svojega življenja in da brez spanja ne moremo normalno fukcionirati. Naše kognitivne sposobnosti so bistveno slabše, dolgoročne posledice pa lahko tudi usodne.

Slovenija - dežela tisočerih barv fasad
22. 09. 2018 07.00
Zakaj je po vsej Sloveniji še vedno ogromno stavb s kričečimi barvami fasad? Krivo je – ugotavlja ekipa 24UR Inšpektor – predvsem neznanje. Majhni barvni vzorci, zaradi katerih ljudje nimajo občutka, kako bo barva delovala na bistveno večji površini, ob dnevni svetlobi, barvah iz okolice. Zato je še kako pomembno, da se po pomoč pri izbiri barve fasade obrnemo na strokovnjake.

'Črni trg je poln poceni ročnih bomb z zahodnega Balkana'
21. 09. 2018 10.42
Ko gre za milijone, ni šale. To naj bi bilo ozadje v sredo nastavljenih bomb, namenjenih nekdanjima solastnikoma in vodilnima v Javni razsvetljavi, podjetju, ki posluje doma in v tujini. Doma z Darsom in 21 slovenskimi občinami, tudi ljubljansko, čeprav sta tarči pred desetimi leti Jankoviću tako rekoč pred nosom speljali lastništvo.

Katerih zdravstvenih storitev ne bo več treba (do)plačevati?
21. 09. 2018 06.53
Novela pravil obveznega obveznega zdravstvenega zavarovanja prinaša več ugodnosti in več pravic za bolnike tako pri storitvah pri zobozdravnikih kot tudi pri oskrbi pri zdravljenju. 35 milijonov evrov, ki so jih dobili z rebalansom, bo namenjenih tudi krajšanju čakalnih vrst. Katere storitve bodo torej z oktobrom brezplačne?

Kričeče fasade – slovenska posebnost?
21. 09. 2018 06.00
Strupeno zelena, kričeče rdeča, živo vijoličasta, citronsko rumena. Takšne so po vsej Sloveniji barve fasad. Največ jih še vedno na severovzhodu države, kamor so – kot ugotavljajo poznavalci – vdrle iz sosednje Avstrije. A kot se je prepričala ekipa 24UR Inšpektor, tudi drugod po Sloveniji kričeče fasade niso nobena redkost.

Svarilo politikom: Ne prihajajte k nam, dovolj nam je vaših laži
20. 09. 2018 07.00
Ne prihajajte k nam, dovolj nam je vaših laži. To vsem politikom, ne glede na to, iz katere stranke prihajajo, pred prihajajočimi volitvami sporočajo vaščani iz Podgore v BiH. Da ne bi ostalo zgolj pri izrečenem, so besede podkrepili s plakati, ki so jih izobesili nad ulicami.

Obrtno-podjetniška zbornica predlaga višje neto plače
20. 09. 2018 07.02
Obrtno-podjetniška zbornica Šarčevi vladi predlaga, naj razbremeni plače z dohodnino – višje neto plače torej. V anketi zbornice se je s tem strinjalo kar 99 odstotkov podjetnikov in obrtnikov, medtem ko jih več kot polovica še vedno opozarja, da bodo – če bo vlada vztrajala pri napovedanih višjih prispevkih in davkih – svoja podjetja selili v države, ki imajo bolj predvidljivo in stabilno poslovno okolje.

Imenovanje Črnčeca, obisk Plenkovića, odziv na Junckerja ...
16. 09. 2018 18.27
Po razkritju Spiegla o Junckerjevem neupoštevanju mnenja pravne službe Evropske komisije, so zdaj vse oči uprte v Slovenijo. Kako se bo odzvala novoimenovana vlada Marjana Šarca? In kaj je s Šarčevim obiskom Hrvaške, kamor ga je povabil hrvaški premier Andrej Plenković?

Roglič: Štejem si v čast, da lahko pišem in dopolnjujem zgodovino slovenskega kolesarstva
15. 09. 2018 20.58
Odlični rezultati so letos Primoža Rogliča postavili ob bok največjih kolesarskih asov. Zasavčan se za to lahko zahvali tudi izjemnim navijačem, ki ga bučno spodbujajo tako na dirkah kot tudi ob vrnitvi domov.

Vse več otrok z odločbo o statusu otroka s posebnimi potrebami
15. 09. 2018 06.50
Zakaj je odločbo statusu otroka s posebnimi potrebami vse več? Je pomoč v Sloveniji povsod pravilna, ali jo dobijo vsi, ki jo potrebujejo, in ali odločbe dobijo tudi nekateri, ki jih ne bi smeli? Analiza problema je zahtevna, enoznačnega odgovora ni. Da pa sistem v Sloveniji ne funkcionira tako, kot bi moral, se strinjajo številni strokovnjaki.

Gasilcem bodo po intervencijah nudili psihološko pomoč prek aplikacije
15. 09. 2018 09.29
Ko dobijo klic, gasilci takoj odhitijo na prizorišče požara ali nesreče, ki se mnogokrat zaključijo tragično. In prizadanejo tudi vsega hudega vajene gasilce, ki po takšnih intervencijah velikokrat sami potrebujejo pomoč psihologa. V Avstraliji so zato razvili aplikacijo, s katero lahko gasilci ocenijo svoje psihološko stanje.

Bo legendarni košarkar navdihnil Francoze za zmago?
14. 09. 2018 21.08
Nogometaši francoskega PSG se želijo v aktualni sezoni zapisati v zgodovino nogometa. Kljub zahtevni skupini, v kateri se bodo udarili z Napolijem, Liverpoolom in Crveno Zvezdo, se želijo zavihteti na evropski prestol. Navdih za zmage so Francozi našli kar v legendarnem košarkarju Michaelu Jordanu.

Vse več osnovnošolcev z odločbo
14. 09. 2018 06.00
V Sloveniji je vedno več osnovnošolcev, ki imajo odločbo, da so otroci s posebnimi potrebami. V prejšnjem šolskem letu jih je bilo več kot 11 tisoč, kar je tisoč več kot leto prej.

Zakaj je nebo modro?
13. 09. 2018 20.37
Vsi vemo, da je nebo lahko modro kot morje, verjetno pa nas je manj takšnih, ki smo se vprašali, od kje modrina neba. Na prvi pogled preprosto vprašanje, ki pa v resnici nima tako zelo preprostega odgovora. Trik je v sipanju ali po domače rečeno razprševanju sončne svetlobe.