Avtor
24UR

VIDEO: Nov Zlatanov šov: s prvim 'hat-trickom' onkraj Atlantika poskrbel za pravi delirij

30. 07. 2018 08.37

V noči na ponedeljek je nekdanji član številnih vrhunskih evropskih klubov Zlatan Ibrahimović poskrbel za pravi delirij na tribunah stadiona v Los Angelesu. Na domačem obračunu v ligi MLS je namreč priljubljeni 'Ibra' v vsega 24 minutah dosegel tri zadetke, kar je njegov prvi 'hat-trick', odkar uspešno nastopa na ameriških nogometnih zelenicah.

Nekatere trgovine že ukinjajo plastične vrečke, kaj pa lahko v boju s plastiko storimo sami?

28. 07. 2018 07.00

Plastenke, vrečke, slamice, plastiko uporabljamo povsod in pogosto povsem po nepotrebnem. Veliko je konča v okolju, posebej v morjih, tokrat pa od težav k rešitvam, tudi o tem, kaj lahko vsak od nas stori, da bo v okolju manj škodljive plastike. Nekateri lokali in trgovine že ukinjajo slamice in plastične vrečke. Več v 24UR Inšpektorju.

Na shodu rdečelascev tudi rdeči psi, mačke in celo petelini

26. 07. 2018 06.07

Je življenje rdečelascev res razburljivejše? Nekaj tisoč se jih zbralo na festivalu posvečenem ljudem z rdečimi lasmi. Pa ne zgolj ljudem, ponosno so paradirali tudi rdeči in oranžni psi, mačke in petelini.

Tema, ki skriva izjemne poglede: v Sloveniji odkritih že skoraj 13.000 jam

22. 07. 2018 06.00

Kakšen je slovenski podzemni svet, kako lep je, kako krhka je narava v njem in koliko bogastva skriva? Na ozemlju Slovenije je odkritih že skoraj 13.000 jam, vsako leto pa odkrijejo še 200 ali 300 novih. Podzemni svet v temi skriva izjemne poglede, ki si jih vsi želimo videti, a jih ne more vsakdo.

Vrhunska osvežitev, ki pa je lahko tudi nevarna

21. 07. 2018 06.00

Kakšne in kje so lahko pasti plavanja v rekah? Kje so urejena kopališča, kje ne, kaj bi lahko bilo bolje in kje je odlično? Tudi, kakšna je kakovost vode, kar je izjemno pomembno.

Nepremičninski razcvet: kvadratni meter skorajda vsak mesec dražji

21. 07. 2018 15.07

V Sloveniji se, vsaj če sodimo po nepremičninskem razcvetu, cedita med in mleko. Cene nepremičnin so namreč v primerjavi s preteklim letom dobesedno eksplodirale, v Ljubljani na primer so se stanovanja po podatkih statističnega urada samo v zadnjem letu podražila tudi za več kot 25 odstotkov. Mnogi za razmere krivijo prihod platform za oddajo nepremičnin, spet drugi pravijo, da je stanovanj enostavno premalo v primerjavi s povpraševanjem.

Na kaj morate paziti, ko se kopate v rekah?

20. 07. 2018 06.00

V poletnih mesecih, posebej v najbolj vročih dneh, je lahko zelo prijetna osvežitev kopanje v rekah. Rečna kopališča so priljubljena zbirališča kopalcev. V Sloveniji imamo 19 uradnih kopalnih območij na rekah, veliko ljudi pa se kopa tudi zunaj urejenih kopalnih območij. 

Na Slovaškem izdelali zabojnik, odporen proti medvedom

18. 07. 2018 06.00

Tudi na Slovaškem medvedi hodijo po vaseh, iščejo hrano po zabojnikih in sejejo strah med prebivalci. Pa so v živalskem vrtu naredili eksperiment – zabojnik za smeti so priredili tako, da je posebej odporen proti kosmatincem. Komu je uspelo? Snovalcem ali medvedom?

Kdor sliši, gre v gore po tišino, kdor je gluh, tam najde vizualno tišino

15. 07. 2018 07.00

Šli smo v hribe in gore z gibalno oviranimi, s slepimi, gluhimi, tudi z ljudmi z motnjo v duševnem razvoju ... in videli, slišali in doživeli veliko več, kot bi sicer.

Kje je meja med turizmom in naravo: kaj je najbolje za reko, okolico, turizem in ljudi?

14. 07. 2018 07.00

Trenutno se vsi strinjajo, da stanje postaja nevzdržno. Pristojni se tega zavedajo in sestankujejo, rešitev pa še ni. Kakšen turizem sploh želijo, kdo vse lahko vodi spuste po reki in kako, kakšni so standardi, zakaj imajo turisti in športniki tudi logistične težave – od nastanitev do gostinske ponudbe ... Kakšno je stanje na terenu in kakšne so možne rešitve?

Soča – čudovita, a tudi nevarna

13. 07. 2018 06.00

Soča, naša čudovita reka, je magnet za turiste in športnike, pomembno pa se je zavedati, da je lahko tudi nevarna. Ta teden je v Soči utonil kajakaš, 33-letni tečajnik iz Slovaške, trije kajakaši pa so se letos poškodovali. Vsi so bili tujci. Tudi v minulih letih so bile smrtne žrtve.

Rita Ora na festivalu v Poreču

09. 07. 2018 17.09

Sosedje pridno nizajo zvezdnike na njihovih odmevnih poletnih festivalih. Poreč Rise Up je pretekli vikend gostil moge domače in tuje zvezde, vrhunec festivala pa je bil zagotovo nastop britanske pevke kosovskega porekla Rite Ore.

'Ni človeka, ki bi bil v tehničnem smislu bolj pomemben za ta svet'

08. 07. 2018 06.40

Naslednji teden je obletnica rojstva velikega izumitelja, genija, enega največjih znanstvenikov v zgodovini. Nikola Tesla se je rodil 10. julija 1856 v majhnem kraju pri Gospiću na Hrvaškem. O njegovem življenju in delu je veliko napisanega, njegove dosežke pozna ves svet.

Kupila stanovanje, sledil je šok

07. 07. 2018 07.00

Ko kupujete nepremičnino, vas je nepremičninski agent seveda dolžan obvestiti, če gre za črno gradnjo. Na tržnem inšpektoratu, ki nadzoruje spoštovanje zakona o nepremičninskem posredovanju, so lani izrekli 52 ukrepov. Lani sicer niso imeli primera, ko posrednik kupca ne bi ustrezno seznanil, da stanovanje ni v skladu z gradbenim dovoljenjem, so pa tak primer v preteklosti že obravnavali.

Nakup stanovanja. Napake se merijo v tisočih evrih

06. 07. 2018 06.00

Kupiti želite stanovanje, izberete si agencijo, z nepremičninskim agentom hodite na oglede, primerjate cene, iščete kredit ... Po mesecih najdete primerno stanovanje, ga kupite in se zakreditirate. Prepričani ste, da je s stanovanjem vse v najlepšem redu, saj je to za vas preverila agencija. Pa je vedno res vse v redu? 

Visoko izobraženi kadri tudi pri nas med najbolj iskanimi

05. 07. 2018 11.57

Slovenski podjetniki obrtniki obupno iščejo delavce, ki jih je ob ponovni konjukturi v Sloveniji vse manj. Visoko izobraženi kadri so namreč med najbolj iskanimi – ne le pri nas, temveč po vsej Evropi. Kar pomeni, da naši odhajajo v Avstrijo in Nemčijo, v države, ki imajo dovolj kapitala, da uspešno privabijo kadre, slovenski podjetniki in obrtniki pa se morajo obrniti na Balkan. 

Droge - nočna mora Ljubljančanov: igle, iztrebki, smeti

03. 07. 2018 06.00

Skoraj 10 milijonov evrov Slovenijo letno stane raba prepovedanih drog. Kljub temu imajo stanovalci Kotnikove v Ljubljani vsak dan neželene obiskovalce, ki za seboj puščajo igle, iztrebke, smeti. Še pet lokacij je žariščnih znotraj centra prestolnice in zato se je sestalo več kot 50 strokovnjakov, predstavnikov ministrstva in nevladnih organizacij. Janković zahteva rešitev na mizi do novega leta.

Mali genij: pri osmih končal srednjo šolo, zdaj se vpisuje na univerzo

03. 07. 2018 06.00

Loron ni navaden deček, star je osem let in prihodnje leto gre na univerzo. Deček je genij, njegov IQ je najmanj 145, saj se več ne da izmeriti. Srednjo šolo je končal v letu in pol, v šoli je prehiteval vse sošolce in se pri šestih letih že vpisal v srednjo šolo ter jo končal v letu in pol. Sedaj pa je pred veliko dilemo, saj sploh ne ve, kaj bi rad študiral.

Slovenija zmago proti Črnogorcem 'krvavo potrebuje'

30. 06. 2018 19.32

Slovensko košarkarsko reprezentanco čez 24 ur čaka zadnja tekma prvega dela kvalifikacij za svetovno prvenstvo. Varovanci Rada Trifunovića so se v drugi del tekmovanja že uvrstili, a brez zmage proti Črni gori bo Kitajska zanje zelo težko dosegljiva.

Skrivno digitalno življenje mladih: imajo starši nadzor nad otroci na družbenih omrežjih?

30. 06. 2018 12.15

Ali veste, kaj vse počnejo vaši najstniki na svojih pametnih telefonih ali računalnikih? Raziskave kažejo, da večina staršev izgublja bitko s časom in hitrim razvojem tehnologije, zato ne vedo, s kom vse komunicirajo njihovi otroci na družbenih omrežjih in kakšne aplikacije uporabljajo. Otroci pa pogosto živijo skrivno digitalno življenje.

Ne puščajte otrok v avtomobilu, ta se poleti le v nekaj minutah spremeni v peklensko kletko

30. 06. 2018 12.00

Čeprav prave poletne vročine pri nas še ni, ni odveč poudariti, kako nevarno je puščanje otrok v razgretih avtomobilih. Na Slovaškem v zadnjih tednih narašča število takih primerov, zato je tamkajšnja policija zagnala akcijo NE POZABI NAME. Z letaki opozarjajo voznike, naj ne pozabijo na najmlajše, ko hitijo po opravkih, saj lahko zaklenjeni avtomobil že v nekaj minutah za otroka postane peklenska in celo smrtonosna kletka. V poletni vročini lahko temperatura v zaprtem avtomobilu že po desetih, petnajstih minutah naraste na 50 in celo 60 stopinj Celzija.

Mladi nočejo delati? Bi delali. A za primerno plačilo

29. 06. 2018 06.00

V gostinstvu in tudi drugod težko dobijo delavce. Je res, da delovna mesta so, a mladi nočejo delati? Ali je resnica v tem, da bi več mladih in tudi starejših delalo, vendar za primerno, dostojno plačilo? Glede na povpraševanje bi morale številke brezposelnih padati še hitreje, a niti z uvoženo delovno silo ne zadostimo potrebam.

Bi hodili v šolo na drevesu? Ameriški osnovnošolci počnejo prav to

29. 06. 2018 06.00

Sanje marsikaterega otroka so, da bi imel svojo hišico na drevesu. Kaj pa, da bi namesto v šolo hodili v šolo na drevesu? Prav takšno šolo imajo osnovnošolci v ameriški zvezni državi Pennsylvanija. Pravijo namreč, da je narava neizčrpen učbenik, iz katerega se lahko otroci, ki si tega želijo, nenehno učijo.

Kakšno bo poletje? Se bomo kopali še oktobra?

28. 06. 2018 06.00

Stari rek pravi: "Če se Urbanu zahoče, bo poletje dolgo suho in vroče." Pa bo poletje res vroče? Kdaj bo konec muhastega vremena? Bomo v prihodnjih mesecih preštevali vročinske valove? Se bomo kopali v toplem morju še pozno v jesen?

Na seznamu duševnih bolezni: računalniške igre lahko človeka zasvojijo vsaj tako kot kokain

26. 06. 2018 21.17

Zasvojenost z računalniškimi igrami je po novem duševna bolezen oziroma motnja. Na seznam bolezni jo je nedavno uvrstila Svetovna zdravstvena organizacija, ki poudarja, da lahko video igre človeka zasvojijo prav tako kot kokain. V organizaciji so prepričani, da bo ta korak pomagal družinam, zdravstvenim delavcem in vladam, da bodo motnjo hitreje prepoznali in se učinkoviteje borili proti njej. Kritiki pa opozarjajo, da bo to povzročilo le še večjo stigmatizacijo mladih ljudi, ki so med najpogostejšimi igralci video iger.

Stavkali bi: nizke plače, ureditev dela ob nedeljah in praznikih pa se že zlorablja

27. 06. 2018 06.00

Stavko podpira kar 97 odstotkov zaposlenih v trgovinski dejavnosti. Več kot tri četrtine jih je tako nezadovoljnih s svojo plačo, da bi stavkali takoj. Dve tretjini vseh prodajalk in prodajalcev namreč mesečno prejme med 600 in 750 evri neto, zgolj dva odstotka zaposlenih v trgovinski dejavnosti zasluži več kot 900 evrov na mesec. Prodajalke in prodajalci opozarjajo še, da so takoj po prvem januarju, ko je obveljala nova ureditev dela ob nedeljah in praznikih, delodajalci ta dogovor začeli zlorabljati.

Pred devetimi leti ostali sami, danes optimistično zreta v prihodnost

24. 06. 2018 07.00

Lina in Vin sta pred devetimi leti v Sloveniji ostali sami. A zgodba, ki se je začela nesrečno in je bila potem dolgo polna birokratskih zapletov in ovir, se je razpletla lepo. Tudi po zaslugi ljudi, tudi državnih uradnikov, ki v ljudeh ne vidijo številk, ampak ljudi; ki se potrudijo in se ne ustavijo ob prvi oviri.

Bitka Davida proti Goljatu: navaden smrtnik s tožbo proti koncernu Monsanto

22. 06. 2018 21.49

To je bitka Davida proti Goljatu, bitka Američana, ki prvi na svetu toži koncern Monsanto, največjega svetovnega proizvajalca semen in enega večjih zagovornikov gensko spremenjenih organizmov. Nekdanji šolski oskrbnik biotehnološkega giganta obtožuje, da je zaradi uporabe njihovih herbicidov zbolel za rakom. Sodišče bodo njegovi odvetniki poskušali prepričati, da je Monsanto vedel za škodljive posledice svojih produktov in je to želel prikriti.

Študentska prehrana: smernice za gostince zgolj priporočilo

23. 06. 2018 06.00

Hrana, ki jo gostinci ponujajo študentom na bone, je pogosto premastna in preslana. Smernice zdravega prehranjevanja za gostince, ki ponujajo subvencionirano hrano, niso pogoj, ampak zgolj priporočilo. Sistem pa spodbuja ponudnike, ki tekmujejo za najnižjo ceno, ne pa nujno tudi za kakovost.

S skrito kamero v lokalih s študentsko hrano

22. 06. 2018 06.00

Kaj, kje in kako jejo študenti? Kakšna je hrana, ki jim jo subvencionira država? Kaj jim za bone ponujajo gostinci? Ta vprašanja si je tokrat zastavila ekipa rubrike 24ur Inšpektor. Med drugim se je v lokale, ki ponujajo hrano za študente, podala s skrito kamero in fotoaparati, za sodelovanje je prosila tudi študente ...