Alenka

Je zmagala opozicija, zavist ali vladno podcenjevanje?
12. 05. 2025 11.56
Tako imenovanih izrednih pokojnin, ki nimajo podlage v obveznem pokojninskem zavarovanju, je kar nekaj, takšnih torej, ki nimajo povezave z vplačili posameznikov v pokojninsko blagajno. Posebej pa lahko omenimo morda tudi poslance v Evropskem parlamentu, ki bodo že z enim mandatom v Bruslju zaslužili krepek dodatek k pokojnini. Država plačuje prispevke tudi duhovnikom.

Prihajamo v zlato obdobje zdrave pameti
02. 03. 2025 16.15
Prevladujoča besedna zveza trenutka je zdrava pamet, uporablja jo ameriški predsednik Donald Trump in po njegovem vzoru tudi vsi, ki jim je Trump svetli zgled, tudi v Sloveniji. Večina ljudi bo prikimala, kaj pa je narobe z zdravo pametjo? Načeloma prav nič, v praksi pa zelo veliko.

Naša odgovornost v času Trumpa in Muska
19. 01. 2025 13.46
Radio Erevan so se v nekdanji Sovjetski zvezi in drugih komunističnih državah, tudi pri nas, kjer sicer nikoli niso bile tako priljubljene kot Alan Ford, imenovale šale, ki so na nek način reflektirale stvarnost.

Bo leto 2025 prelomno? Seveda bo!
05. 01. 2025 07.00
Vsaj tako prelomno bo kot leto poprej in leto poprej. Bo to morda tudi leto, ko bomo postali še neumnejši? Še bolj vase obrnjeni, vedno bolj odporni na trpljenje drugih? Naj bo zabeleženo, da je vprašanje, ki je zelo retorično in nekoliko provokativno, samo toliko, da morda zbudi zanimanje bralca, postavljeno v prvi osebi množine.

Edina možnost je JEK2, najslabša možnost je JEK2?
08. 12. 2024 08.21
Nekje med tema dvema skrajnostma se bodo kresala mnenja, ko se bomo v prihodnjih mesecih, morda letih, odločali o energetski prihodnosti Slovenije. Bo to nova jedrska elektrarna, če bo, kakšna bo in kdo jo bo gradil? Ali pa morda obnovljivi viri: veter, sonce, zeleni vodik?

Znotraj Jedrske elektrarne Krško z varnostjo ni heca!
07. 12. 2024 07.00
Tako smo se sami prepričali, ko smo jo obiskali že septembra, ko smo še mislili, da bomo imeli referendum o morebitni novi jedrski elektrarni. Kot vemo, je potem odpadel. Vprašanja pa ostajajo. Eno izmed njih je zagotovo varnost jedrskih objektov.

Podnebna konferenca, ki jo vodi bivši direktor največjega naftnega podjetja
13. 11. 2024 19.17
Podnebna konferenca v Bakuju se je sprevrgla v obračunavanje med azerbajdžanskim predsednikom in zahodnimi državami. Gostitelj je z izjavo, da so nafta, plin in naravni viri božje darilo, uperil puščico proti kritikam zahoda zaradi azerbajdžanskih rezerv fosilnih goriv in količine toplogrednih izpustov. Da je absurdno, da konferenca, ki jo vodi minister, ki je bil več kot četrt stoletja direktor največjega državnega naftnega podjetja, poteka v Bakuju, delegati opozarjajo že od začetka. Vrha se je udeležilo skoraj polovica manj svetovnih voditeljev kot lani v Dubaju.

V mestu, ki diši po nafti, o prepovedi nafte. Paradoks?
12. 11. 2024 15.45
Ko se voziš po veliki prestolnici Azerbajdžana, Bakuju, kjer poteka svetovni podnebni vrh, ne začutiš samo rahlega vonja po naftnih derivatih, ampak tudi vonj po denarju; s prekrasnimi novimi steklenimi zgradbami, ki so vtkane v stari del mesta, in največji izmed vseh, prelepi zgradbi muzeja – centra Hejdarja Alijeva, nekdanjega predsednika, tako rekoč očeta republike Azerbajdžan – ki je delo iraško-britanske arhitektke Zahe Hadid, za mnoge najpomembnejše arhitektke stoletja.

Po volitvah: razmišljanje osuple opazovalke
06. 11. 2024 15.32
Zgodnji jutranji sprehod z našo starčico, malo pudljico, ki je že krepko zaplula čez 15 let, in na sprehodih zaradi starostnih težav bolj kontemplira kot hodi, v megli in rahlo pršeči vlagi v zraku najlepšega mesta, ki smrdi, kot bi sosedje kurili stare gume, čeprav smo v staromeščanskem predelu, ki je nekakšen 'hidden gem' oziroma skriti diamant ljubljanskega centra. Ker se premikava le počasi, lahko v glavi v miru premlevam o izidih volitev v ZDA. Ob tem srečujem starše in malčke, ki jo mahajo proti enemu bolj simpatičnih vrtcev v Ljubljani. In ko ujamem kakšen drobec pogovora, me vedno nekako preseneti: otroci, ki so se komaj naučili korakcati, se izražajo neverjetno pravilno in artikulirano, zvenijo kot kakšni majhni profesorji ali profesorice. Kakšen bo svet, ko bodo odrasli? Kljub napovedim, ki so sicer vseskozi previdno in sramežljivo pa vendarle naznanjale, da bi Trump lahko zmagal, sem se še kar borila z nejeverno osuplostjo.

Pred volitvami v ZDA: Jezus bi bil danes skrajni radikalec
01. 11. 2024 11.58
Kaj je danes v politiki skrajno, radikalno?

Ozadje dogovorov in kupčkanj pri komisarskih položajih
18. 09. 2024 17.36
Ko je Ursula von der Leyen na težko pričakovani konferenci za medije v nabito polni dvorani razglasila sestavo in razrez komisarskih položajev, se je dvorana, z novinarji od vsepovsod, dvakrat skupinsko oglasila. Najprej je rahlo zabrenčalo ob napovedi komisarskega položaja madžarskega kandidata, prav smeh pa je vzbudilo zelo kratko in preprosto vprašanje finske novinarke, ki se je glasilo nekako v tem smislu: oprostite prosim, ampak kaj bo pravzaprav delala komisarka s Finske? Njen komisarski resor se imenuje tehnična suverenost, varnost in demokracija.

Z Brusljem se ni za hecati
09. 09. 2024 21.57
Na začetku je skoraj izgledalo, da bo obveljal nekoč zelo priljubljen rek, od nekje z Balkana: "lako čemo", torej v prevodu, ne se sekirati, to bomo zlahka uredili!

Kamala Harris, kandidatka, ki je doslej nihče ni maral
25. 08. 2024 12.23
V Ameriki nikoli ni dolgčas, vedno nas prepričujejo in prepričajo, da se pri njih dela zgodovina. Najsi bo, da postane predsednik napol obskuren igralec B lige Hollywooda, ali pa seveda prvi temnopolti predsednik, za povrh še, kot je sam dejal na nedavni konvenciji, hecnega imena. Tudi letos so volitve zgodovinske, po eni strani mnogi menijo, da bi vnovična zmaga Donalda Trumpa precej zamajala temelje demokracije, kot jo poznamo, po drugi strani za predsednico ZDA kandidira oseba, katere starši so iz Indije in Jamajke ter je povrh vsega ženska.

Avgust, najbolj nevaren mesec v letu
11. 08. 2024 07.28
Bil je prav zadnji dan meseca avgusta, ko se je zgodil dogodek, ki je kolektivno in do obisti pretresel ogromno ljudi. Dogodek, ki odzvanja še danes, o katerem se še govori in piše in se ga različno interpretira.

Prvo resno glasovanje, naš poslanec pa ni glasoval
18. 07. 2024 12.06
V Strasbourgu te dni poteka ustanovno zasedanje novoizvoljenega Evropskega parlamenta, v njem sedi tudi devet slovenskih poslancev, od tega jih je kar pet prvič sedlo v poslanske klopi.

Nenavadna nihanja volivcev: od zelenih do neonacistov
23. 06. 2024 15.31
Te dni znotraj institucij EU že potekajo ostra pogajanja, trgovanja, kupčkanja. Od tega bo kar precej odvisno prihodnjih pet let. Seveda tudi od tega, kdo bo vladal v najpomembnejših članicah, nenazadnje so države članice še vedno tiste, ki na koncu odločajo. Pa vendarle, če bo predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, kako daleč bo pripravljena iti za podporo? Ta hip je še vprašljivo, ali bo imela dovolj glasov za izvolitev že s podporo in povezovanjem z liberalno levo sredino.

Kakšna je razlika med teroristom in šefom protokola?
23. 06. 2024 08.28
Nekdanji predsednik je tudi šaljivec. Šala o teroristu in šefu protokola je bila del odgovora na vprašanje o vlogi partnerice sedanjega premierja Goloba. Vsi smo krvavi pod kožo, je dejal, ampak meje med zasebnim in javnim morajo biti in so tudi določene v protokolu. Milan Kučan je bil gost Popkasta. Danes upokojenec, ampak vprašali smo ga tudi, ali je še vedno v politiki. Kot se spodobi v teh dneh, je za začetek pokomentiral infarktno tekmo naših nogometašev s Srbijo na evropskem prvenstvu. Pogovor smo snemali dan po tekmi. Je pa ob tem še dodal, da je sicer njegov šport bolj košarka, kot je poudaril, glede na njegovo višino kar nenavadno ...

Ali klop na človeka pade tudi z drevesa?
14. 06. 2024 06.00
Tudi to je pojasnjeval sogovornik v našem Popkastu Tomi Trilar, doktor bioloških znanosti, ki se posebej ukvarja z žuželkami in tudi ptiči. V Prirodoslovnem muzeju je kustos oddelka nevretenčarjev.

'Klic zemlje je bil močan'
12. 06. 2024 06.02
Velik je prepad med mestom in podeželjem, med urbanim in kmečkim. Drug drugega ne slišimo, to je ena izmed velikih težav, pripoveduje Nataša Kramberger, pisateljica, tudi nominirana za Kresnikovo nagrado, kolumnistka in ekološka kmetica. V Jurovskem Dolu vodi majhno biodinamično kmetijo. Posebnost njenega življenjepisa pa je, da skoraj polovico leta preživi v Berlinu.

Kandidat za evropskega komisarja Vesel SDS-u ponuja poenotenje
01. 06. 2024 17.45
Tokratni gost Popkasta je bil kandidat za evropskega komisarja Tomaž Vesel, ki med drugim pravi, da se bo kot kandidat pogovarjal z vsemi poslanci, tudi s poslanci SDS. Med pogovorom je večkrat pozval, naj državljani oddajo svoje glasove: "Dajmo izkoristiti bon za demokracijo, ki ga imamo, torej pravico, da volimo svoje predstavnike." Je pa odgovarjal tudi na vprašanje, ali je možno, da si Golob glede njega kot kandidata premisli.

Evropski milijoni – za koga?
23. 05. 2024 15.49
Brez te pomoči, bi bili naši kraji obsojeni na počasno umiranje ...

Od posilstev do dobičkov naftnih družb
01. 05. 2024 10.36
Vse to je bilo med temami, ki so jih v Strasbourgu še zadnje dni zasedanj v tej sestavi obravnavali poslanci Evropskega parlamenta. Sicer je na splošno najbolj zaokrožil beli golob, ki je, ko ga je kot kakšen čarodej potegnil izpod plašča eden izmed poslancev, poletel v dvorano in nekoliko začudeno pristal na mizi odsotnega poslanca.

'Boj bo oster, na dan bodo prišle zanimive, žalostne reči'
03. 04. 2024 07.00
Oster boj, ki se napoveduje, bo boj za poslanska mesta v Evropskem parlamentu. Zanimive, žalostne reči, kot jih je poimenovala sogovornica v našem POPkastu, ena največjih poznavalk delovanja Evropske unije dr. Sabina Lange, pa med drugim ruska propaganda znotraj EU in morebitna koruptivna dejanja.

Če si del kraljeve družine, podpišeš pogodbo z javnostjo
31. 03. 2024 07.00
Princesa Catherine, morebitna prihodnja britanska kraljica je mesece vzbujala veliko zanimanje javnosti. Ravno zato, ker je v javnosti ni bilo. Prejšnji petek je presekala številna ugibanja in špekulacije z nagovorom, v katerem je sporočila, da je hudo bolna. Prvič po operaciji v začetku januarja.

'Poslancem bi morali bolj gledati pod prste, kako glasujejo'
27. 03. 2024 07.19
Gre za prelomne volitve, kot pravi eden izmed naših sogovornikov v Popkastu Aleš Kocjan, novinar Radia Slovenija. Toda, dodaja, po drugi strani so bile prelomne tudi prejšnje in verjetno bomo tako označili tudi tiste čez pet let. Govorili smo seveda o volitvah v Evropski parlament, ki bodo 9. junija.

Evropska unija želi 'ukrotiti' umetno inteligenco
14. 03. 2024 07.11
V Strasbourgu, v stavbi Evropskega parlamenta, v njegovih številnih hodnikih, pisarnah in dvoranah moči, kjer poteka še eno zadnjih zasedanj parlamenta v tej sestavi pred volitvami, ki bodo junija, je že čutiti nekoliko drugačno, bolj mrzlično ozračje. Dnevni redi so natrpani, na agendi so na nek način tudi zgodovinsko prelomne uredbe.

Če si za partizane, še nisi levičar
03. 03. 2024 15.15
O čem se odločamo, ko govorimo o politični levici in desnici? Imata danes desnica in levica smisel res le še na prometnih znakih, kot je nekdo zapisal? Že od nekdaj je bilo pri teh pojmih vse malo pomešano. Ker smo vpleteni ljudje in ker čisti, lepo zaokroženi pojmi obstajajo samo v teoriji.

'Aleksej Navalni je vedel, kaj ga čaka'
27. 02. 2024 06.00
Šlo je za izjemno pogumno odločitev politika, ki je bil prepričan, da se je treba za demokratične spremembe boriti tam, kjer se dogaja zlo. Tako je vprašanje, zakaj se je Aleksej Navalni, potem ko je enkrat že komaj ušel smrti, znova vrnil v Rusijo, komentiral naš sogovornik v Popkastu, izjemen poznavalec razmer v Rusiji, novinar, komentator in dolgoletni dopisnik iz Moskve Branko Soban. Navalnega je tudi osebno spoznal, ko je prišel v Strasbourg na Evropsko sodišče za človekove pravice, kjer je Rusijo tožil zaradi neprestanih aretacij. In tožbo tudi dobil.

Predsednica in EU iz zelene v vojaško obleko?
22. 02. 2024 07.00
Vzdušje v Bruslju je vse bolj napeto, še okrog sto dni je do novih volitev, ki jih marsikdo označuje kot za morebiti celo prelomne, ko gre za prihodnost Evropske unije. Zakaj?

Po zaloge vode in baterij, za prvih 36 ur
18. 02. 2024 11.27
"Naj povem jasno in odkrito, na Švedskem lahko pride do vojne," je pred kratkim na konferenci v kraju Sälen dejal švedski minister za civilno obrambo Carl-Oskar Bohlin. Vrhovni poveljnik švedske vojske Micael Bydén in obrambni minister Pål Jonson sta njegovim besedam pritrdila.