AvtorAlenka

Pritiski in sumljivi posli na zavodu naj bi se poglobili s prihodom Terčeta, pogodbo mu je prekinil žvižgač Gale
04. 05. 2020 16.29
Ves čas je blatil delo javnih uslužbencev, grozil z odpovedmi, obtoževal zaposlene koruptivnosti, nesposobnosti, vrgel celo plastenko čez sejno sobo, pripoveduje žvižgač Ivan Gale o Počivalškovem zaupniku Mitji Terčetu, ki da se je že od začetka obnašal kot direktor. Galetu je prekipelo in prav on mu je prekinil pogodbo z zavodom. Pritiski in sumljivi posli naj bi se na zavodu poglobili prav s Terčetovim prihodom, ki naj bi vse vodil, a podpisovali so zaposleni na zavodu. Terče pa: "Ne morem si pojasniti, zakaj se Gale tako brezkompromisno laže."

Ivan Gale razkriva podrobnosti in nova imena
04. 05. 2020 05.52
Ivan Gale sam sebe imenuje "Paragrafar". Je pravnik, ki mu strogo sledenje zakonom in predpisom očitno pomeni najvišjo moralno stopnjo. Vsaj tako lahko sklepamo po njegovih dejanjih zadnjih deset dni. Brez zadržkov je nacionalni televiziji povedal vse, kar ve o dogajanju na Zavodu za blagovne rezerve, kjer so bili zadolženi za nakup zdravstvene in zaščitne opreme za pandemijo. In ve veliko. Za nas je razkril nove podrobnosti, nova imena in nove okoliščine.

Poglejte na zemljevid in izvedeli boste, v kateri občini morate biti še posebej previdni zaradi covida-19
02. 05. 2020 07.00
Zemljevid potrjeno okuženih po občinah je unikatno orodje ekipe covid-19 Sledilnika, ekipe entuziastov - računalniških inženirjev, podatkovnih znanstvenikov in statistikov, ki brez plačila zadnja dva meseca zbirajo, analizirajo in objavljajo podatke z enim samim namenom - javnosti omogočiti čim boljši pregled nad razsežnostjo težave in pravilno oceno tveganja. “Če bi imeli podatke dovolj zgodaj, bi že ljudje sami vedeli, da ni varno iti na smučanje v Italijo ali Avstrijo.”

Država je razdelila dvakrat manj zaščitnih mask od ocen, je razlog v nerealnih ocenah ali praznih skladiščih?
27. 04. 2020 06.00
Uprava za zaščito in reševanje je razdelila dvakrat manj zaščitnih mask v dobrem mesecu dni od ocenjenih potreb, ki so jih zbrali za vso Slovenijo. Takšni so izsledki naše analize podatkov ocene potreb in dejansko razdeljene opreme iz Državnega logističnega centra Roje. Kje je razlog? So bile ocene prenapihnjene, je k temu botrovalo prazno skladišče ali so se v krizi znašli domovi, bolnišnice, občine sami? Računsko sodišče poudarja, da se lahko naročnik zgolj z ustrezno izvedbo pripravljalnih faz izogne tveganju vsebinsko, količinsko, cenovno neustreznih nabav.

Plaz očitkov nad Terčetom – mobing, izsiljevanje, grožnje, sum utaje davkov
23. 04. 2020 15.16
Mitja Terče je po manj kot treh tednih ostal brez pogodbe z Zavodom RS za blagovne rezerve. Prekinil jo je gospodarski minister Zdravko Počivalšek, ki je Terčeta kot zaupnika tudi pripeljal le tri tedne po tem, ko je sam odstopil kot direktor smučišča Golte. Tamkajšnji lastniki, najemniki, zaposleni in tudi lokalni prebivalci trdijo, da se je v letu in pol skregal z vsemi, grozil s tožbami, izsiljeval, izvajal mobing in odpuščal. Tako naj bi bilo tudi v ECE in Tušu. V Bosni pa je bil osumljen utaje davkov. Terče vse zanika in poudarja, da gre za blatenje njegovega imena.

Bo vlada pingpong med MORS in MGRT presekala z ukinitvijo medresorske skupine?
23. 04. 2020 06.00
Če je pred mesecem dni vlada ustanovila Medresorsko delovno skupino za pregled ponudb zaščitne opreme s predstavniki šestih ministrstev, naj bi jo zdaj ukinila. Posle naj bi spet sklepal Zavod za blagovne rezerve po utečenih pravilih javnega naročanja, s pogajanji. Je razlog v tritedenskem pingpongu med ključnima ministrstvoma o tem, kdo je kriv za zgrešene posle, domnevne nepravilnosti, preplačano opremo? Opremo in dobavitelje bomo še potrebovali, saj kot razkrivamo, Slovenija v enem mesecu porabi 20,5 milijona zaščitnih mask, 16 milijonov rokavic, pol milijona zaščitnih očal, skoraj milijon zaščitnih plaščev.

Kultura v času koronavirusa
22. 04. 2020 06.00
Prijatelj slikar mi je nekoč pripovedoval o znancu kirurgu, ki ob vikendih za hec malo slika. Da je bil kar užaljen, ker ali morda on za vikende, tako za razvedrilo, malo operira?

Država je za maske iz serviet plačala 860 tisočakov ali od 76 do 80 centov za masko
16. 04. 2020 06.47
Kdo je prižgal zeleno luč za 860 tisočakov vredna posla mask iz serviet, ki niso primerne za zdravstvo, kjer jih najbolj primanjkuje? Zavod za blagovne rezerve ali Uprava za zaščito in reševanje? Medtem ko odgovornost valita drug na drugega, so župani nad kakovostjo mask ogorčeni in jih že vračajo Upravi za zaščito in reševanje. Podjetji Korez-Sorting group in Zaščita Lukač o kakovosti ne dvomita in zanikata, da bi na račun epidemije kovali dobičke, ki naj bi bili celo 30-odstotni. In zanimivo, Tržni inšpektorat, ki sodi pod okrilje Ministrstva za gospodarstvo, kjer je tudi Zavod za blagovne rezerve, pa je za enako masko, a v drugi spletni trgovini, že uvedel inšpekcijski nadzor.

Kirurga z ORL klinike operirala intubiranega bolnika s covidom-19 in preprečila nadaljnje usodne zaplete
15. 04. 2020 06.00
Rutinska 25-minutna operacija – traheotomija, to je, ko kirurško naredijo umetno dihalno odprtino na vratu in v sapnik vstavijo cevko, se je pri bolniku s covidom-19 spremenila v zahteven, dvakrat daljši poseg. Kirurška ekipa je operirala v skafandru, v treh oblekah, debelih rokavicah, s klasičnimi kirurškimi tehnikami in kar na bolniški postelji intenzivnega oddelka Infekcijske klinike v Ljubljani.

Bo res kot po 2. svetovni vojni?
13. 04. 2020 06.49
Morda ste že naleteli na šalo, ki kroži te tedne, gre pa takole, "če so naši dedki in babice zdržali 4 leta v gozdovih, se borili in spali na zemlji, bomo verjetno tudi mi nekako zmogli in preživeli nekaj tednov na kavču pred televizijo". O tem razmišljam, ko vsepovsod berem, da sedanjo krizo in tisto, ki bo še prišla, lahko primerjamo z obdobjem po drugi svetovni vojni.

Andrej Bručan o žarišču črnih koz na Kosovu: okužene so vozili tudi s konjsko vprego na vozovih, polnih sena
11. 04. 2020 07.39
“Situacija je bila strašljiva, do ljudi smo včasih na vaseh morali dostopali čez visoke zidove s policijo, da smo jih lahko cepili,” se časov pred 48. leti spominja Andrej Bručan, zdravnik internist, eden izmed pionirjev urgentne medicine pri nas, nekdanji minister za zdravje in vodja 20-članske odprave na Kosovu, ko je tam leta 1972 izbruhnila epidemija črnih koz, zadnja epidemija v nekdanji Jugoslaviji pred covidom-19.

Kdo služi na račun epidemije in prodaja zaščitne maske, ki to sploh niso?
10. 04. 2020 10.52
“Edina originalna visoko zaščitna maska za obraz, ki zadrži do 98 odstotkov bakterij.” Takšen je zapis na eni izmed embalaž zaščitnih mask, ki jih prodajajo na trgu in z zaščitnimi maskami nimajo nič skupnega, saj nimajo niti nosne zaponke. Edina stična točka je izkoriščanje epidemije in visoka cena, 25 evrov za 50 mask oziroma 50 centov za kos. "Voda je kalna in v akciji so najslabše možne roparice," pa je eden izmed komentarjev dolgoletnega dobavitelja medicinske opreme.

Zakaj avtokrati ljubijo izredne razmere in zakaj mi ljubimo avtokrate
07. 04. 2020 19.03
Priznajmo, vsi smo na tiho in po malem avtokratski. Koga ne veseli, če lahko malo rjove in ukazuje, ne da bi mu kdo ugovarjal, koga ne bi veselilo, če bi bilo lahko končno vse po njegovem, brez pogajanj in kompromisov? Izredne razmere, v katerih živimo, so prav lep izgovor, ne samo politikom, ampak tudi tisti vaši sosedi, ki ste jo že tako sumili, da vas ne mara, zdaj pa se, ko se nekam odpravljate z avtom, z okna brez zadržkov dere na vas: "Ja kam pa greste, a ne veste, da je to prepovedano, vas bom prijavila."

Zaživel je ČvekiFON - prvi brezplačni klepetalnik starejših s starejšimi
06. 04. 2020 06.00
Starostniki imajo v večini razrahljane socialne vezi, zaradi epidemije Covida-19 po omejenem gibanju pa so se ponekod povsem prekinile, znašli so se v socialni izolaciji. V sodelovanju društva Humanitarček in Simbioze je tako nastal ČvekiFON, prvi brezplačni klepetalnik starejših s starejšimi pod geslom “Ostani doma in pokliči”. Testno so se vanj starostniki vključili že ta konec tedna, od danes pa je projekt javno dostopen tudi vsem slovenskim starostnikom.

Tonin: Ne jaz ne moja mama s poslom Acrona z blagovnimi rezervami nimava nič
05. 04. 2020 14.32
"Namen povezovanja mene, moje mame Joži Tonin, podjetja Acron in pogodbe o dobavi zaščitne opreme je zagotovo politikantski poskus nekaterih, da me oblatijo, umažejo in obračunajo z mano. Ne jaz ne moja mama s poslom Acrona z Zavodom RS za blagovne rezerve nimava nič." Tako se je na naše včerajšnje razkritje, da je Acron dobil na razpisu največji posel, kar so nekateri povezali z njegovo mamo, ki je zaposlena v Acronu, odzval obrambni minister Matej Tonin.

31 podjetij je dobilo razpise za 129 milijonov evrov zaščitne opreme, predvsem mask
04. 04. 2020 07.00
Zaščitne maske so najbolj iskano blago zadnjega meseca. Na trgu jih ni dovolj, dražijo se tedensko, Kitajska zaostruje pogoje za izvoz, za dobavo veljajo vojne razmere - plačilo v gotovini. Analizirali smo naročila in ugotovili, da so milijonske posle dobila tudi podjetja, ki z medicinsko opremo nimajo nobenih izkušenj. Posle je po naši raziskavi dobilo 31 podjetij v višini 129 milijonov evrov. Medtem pa je Joc Pečečnik kljub velikim težavam optimističen in verjame, da bo 400 ton opreme z 12 cargo letali prihodnji teden v Sloveniji.

Maske se bodo v tednu dni podražile od 30 do 50 odstotkov
02. 04. 2020 07.00
Razkrivamo, kako je Kitajska z včerajšnjim dnem prepovedala prodajo mask tistim podjetjem, ki se ne ukvarjajo z medicinsko opremo in ne dosegajo predpisanih standardov kakovosti. Razlog? Maske brez ustreznih certifikatov. Posledica pa – še višje cene mask, saj se bo ponudba zmanjšala, povpraševanje pa je vsak dan večje. Tako že danes napovedujejo, da bodo enormne cene mask še višje – v tednu dni za od 30 do 50 odstotkov. Že včeraj pa so se za 30 odstotkov podražile surovine za maske.

Vojna za maske: cene tudi do 15-krat višje kot pred epidemijo
29. 03. 2020 19.41
Slovenija potrebuje 37 milijonov zaščitnih mask za en mesec. UKC Ljubljana jih porabi 20 tisoč na dan. Zaščitna oprema je ključna za ljudi v prvih bojnih linijah, za zdravnike torej, saj je od njih odvisno, koliko resno bolnih za covidom-19 bodo pozdravili. Tudi zdravniki zbolevajo in umirajo. Medtem pa na primer zdravstveni domovi celo tako varčujejo, da zaposleni mask ne menjajo po osem ur, ker jih imajo enostavno premalo. Kje se zatika, smo reagirali prepočasi, je Slovenija nespretna na diplomatskem parketu?

Kdo bi moral med epidemijo koronavirusa pomagati osebam z demenco, ki tavajo naokoli?
27. 03. 2020 06.00
Starejši gospod, ima nekaj čez 80 let, živi sam, v bloku na Rakeku. Dementen. Bolezen napreduje. Odklanja pomoč, strgan, umazan, premalo oblečen tava naokoli, v trgovino gre nekajkrat na dan. Tako ogroža svoje zdravje in zdravje drugih. Center za socialno delo Cerknica kljub pozivom sosedov ne ukrepa. Kdo bi moral poskrbeti za dementne med epidemijo?

Vodja bolnišnične šole: starši niso učitelji, treba se je osredotočiti na bistveno snov
26. 03. 2020 06.00
Šolanje na daljavo je izziv za otroke, starše in učitelje. Izziv, ker se bo zaprtje šol krepko podaljšalo v pomlad, zato so izkušnje vodje bolnišnične šole Tanje Bečan nepogrešljive. Vsi skupaj, starši in učitelji, se moramo ustaviti, tokrat slediti načelu manj je več, si natančno strukturirati dan, telovaditi in tudi lenariti.

V Lombardiji kot v vojni, na intenzivni le tisti, ki imajo večjo možnost preživetja
25. 03. 2020 06.00
Prizori iz italijanskih bolnišnic so pretresljivi, iz Bergama apokaliptični. Prepolne so na smrt bolnih ljudi, ki hlastajo za zrakom, prizori krst mrazijo. Morilske epidemije v najhujši obliki, umrlo je že skoraj sedem tisoč ljudi, se bojijo tudi v Furlaniji - Julijski krajini, pripoveduje zdravnica, zamejska Slovenka Sara Cocetta. V Italiji je umrlo že 25 zdravnikov, od tega kar 12 družinskih zdravnikov.

Osebna izpoved voznika tovornjaka: V žarišču je občutek srhljiv!
24. 03. 2020 06.00
Miha Ledinšek je voznik tovornjaka 16 let, prevaža žita. Tudi med epidemijo koronavirusa je razpet med Italijo in Avstrijo. Pripoveduje, občutek na poti, zlasti v Italiji, je srhljiv. Hrane na črpalkah ni mogoče kupiti, gostilne so zaprte, do trgovin ne more s tovornjakom. Sanitarije so zaprte ali neznosno umazane. Prvi mož Sekcije za promet Obrtne zbornice pa svari, če pade prevozništvo, bo Slovenija brez hrane, zdravil, derivatov, kisika ...

V virusu vsi enaki, ampak tako različni
22. 03. 2020 11.19
Občutek, ki morda te dni navdaja veliko ljudi, da smo v teh težko predstavljivih dogodkih nekako vsi združeni in vsi na istem, je seveda zelo varljiv in v marsičem tudi povsem napačen. Že povsem osnovno doživljanje ljudi je različno, nekateri znajo veselje v teh dneh poiskati v tem, da so se zaradi manjšega ladijskega prometa v Tržaškem zalivu spet pojavili delfini, pa da je nebo znova bolj modro in ogljični odtis na splošno precej nižji.

'Računati na prekuženost populacije in čredno imunost je grozljiv scenarij'
21. 03. 2020 07.00
Ali je res treba videti mrliške tovornjake po cestah, da prepričajo ljudi - gre zares, je nad ignoranco ljudi pri okužbi z novim koronavirusom ogorčen vrhunski znanstvenik svetovnega slovesa, sintezni biolog prof. dr. Roman Jerala. Vlada vojno stanje, potreba po zdravilu in cepivu je izjemna, zato tudi v laboratoriju na Kemijskem inštitutu skupaj s kolegi iz Nemčije in Danske stavijo na izkušnje, ideje, ki so lahko zmagovalni pristop do nujnega cepiva in zdravila.

Zakaj otroci skoraj ne zbolijo za novim koronavirusom?
20. 03. 2020 07.14
Otroci niso imuni na covid-19 in se torej z novim virusom okužijo, a ne zbolijo tako kot odrasli. Razlog naj bi bil v teoriji, da so otroci večkrat izpostavljeni drugim koronavirusom, kot je navadni prehlad, in njihov imunski sistem. Študija na kitajskih otrocih je potrdila, da so otroci dokazano izjemno veliki prenašalci. V Sloveniji otroci zaenkrat prebolevajo lažjo obliko okužbe, potrdijo na Infekcijski kliniki, hospitalizirali niso še nobenega otroka.

Na pošto le, če je res nujno, pri dostavi paketov se ognite kontaktom ali izberite paketomate
17. 03. 2020 11.28
Na Pošti Slovenije pozivajo vse prebivalce, stranke in poslovne partnerje, da pošto obiščete samo, če je nujno. Če se temu ne morete izogniti, ravnajte odgovorno, na pošti je lahko sočasno zgolj toliko strank, kolikor je delujočih poštnih okenc. Priporočena pisma boste dobili v nabiralnike. Pri vročanju paketov pa se poskušajte izogniti kontaktu s prevzemom paketa pri vhodu v stavbo ali pa izberite Paketomate. Zbrali smo pojasnila na najpogosteje zastavljena vprašanja.

V Ljubljani bodo v nujnih primerih varstvo otrok zagotavljali prostovoljci na domu
16. 03. 2020 10.34
Mestna občina Ljubljana bo na podlagi poziva predsednika vlade županu in civilni zaščiti organizirala nujno varstvo otrok na domu prosilca ali prostovoljca. Zaradi posebnosti virusa bodo to zdravi prostovoljci, mlajši od 50 let, brez kroničnih bolezni, in tisti, ki sami nimajo doma majhnih otrok.

Klinični psihologi Pediatrične klinike: Otrokom bodite zgled
15. 03. 2020 14.47
Starši, pogovarjajte se z otroki, pojasnite otrokom, kako lahko sami prispevajo k zdravju in varnosti pred okužbo s koronavirusom, poučite jih o pravilnem in rednem umivanju rok, kašljanju v robček ali v rokav, s tem, ko tudi sami upoštevate priporočila, ste otrokom zgled, so priporočila kliničnih psihologinj na Pediatrični kliniki v Ljubljani dr. Jane Kodrič in Valentine Stefanove Kralj.

Koronavirus: kaj morate vedeti in kako ravnati?
14. 03. 2020 08.28
Slovenija je razglasila epidemijo, javno življenje se je ustavilo za vsaj 14 dni, najverjetneje za dlje časa. Število obolelih za koronavirusom skokovito narašča, zato so ukrepi, kako zaščiti sebe, zlasti starejše in bolne, ključnega pomena. Začne se z osnovnimi higienskimi ukrepi – umivanje rok, razkuževanje, higiena kašlja, primerna razdalja, izogibanje nepotrebnim opravkom, druženju, zdržite in ostanite doma. Če zbolite za okužbo covid-19, najprej pokličite zdravnika in ostanite v samoizolaciji.

Filmska akcija v klicnem centru, telefoni pregorevajo, odziv državljanov pa pomembna informacija za ukrepanje
14. 03. 2020 07.00
V Klicnem centru za informacije o koronavirusu, ki deluje vsak dan od 8. do 20. ure na telefonski številki 080 14 04, dnevno na klice državljanov odgovarja 50 študentov višjih letnikov medicine pod budnim očesom infektologinje dr. Mojce Matičič, epidemiologa, predstavnikov civilne zaščite, ministrstva za izobraževanje in za zunanje zadeve.