Avtor
Barbara

Sprehod skozi tretje največje hrvaško mesto

19. 12. 2018 18.40

Čeprav večina izmed nas Reko pozna kot industrijsko mesto, boste presenečeni nad njeno bogato zgodovino. Ali ste vedeli, da je bila prav na Reki rojena tudi mama slovitega gangsterja Al Caponeja in da je mesto preživelo sedem različnih režimov? V adventnem času se boste na Reki lahko zabavali na različnih lokacijah, ob dobri glasbi, hrani in pijači.

Otroško veselje je vredno več od vsakega denarja

18. 12. 2018 19.22

Gozd v Gorajtah pri Škofji Loki so naselila pravljična bitja. Zdaj morajo zlobnim čarovnicam preprečiti, da bi Dedku Mrazu ukradle darila, ki jih je pripravil za pridne otroke. Zagnani domačini, vsi prostovoljci, so dolge mesece gradili pravljično deželo in snovali pravljico, ki jo bodo naslednjih deset dni brezplačno uprizarjali za otroke in odrasle, ki verjamejo v pravljice.

Rojen z motnjo v duševnem razvoju, usposobljen za slaščičarja

17. 12. 2018 20.16

Varovanci radovljiškega Centra za usposabljanje, delo in varstvo z nasmeškom na obrazu vsak dan ustvarjajo glinene izdelke, šivajo, izdelujejo voščilnice in sveče. Čeprav so se rodili z motnjo v duševnem razvoju, lahko ob pomoči mentorjev naredijo praktično vse. Enemu od njih so celo izpolnili sanje - usposobili so ga za slaščičarja in zdaj peče piškote v enem od kranjskogorskih hotelov.

V treh dneh so mu poginili trije psi, vzrok še ni znan

17. 12. 2018 18.32

Si predstavljate, da v treh dneh iz neznanega razloga izgubite tri pse, vsi trije pa poginejo v mukah? To je doletelo Jožeta Zagrajška iz Podbočja pri Krškem. V svoji zidanici je živel s tremi psičkami, ki so bile med seboj prijateljice, v dobrih odnosih so bile tudi s sosedovimi psi. Pred kratkim je v mukah poginil tudi sosedov pes. Na policiji pravijo, da so prijeli prijavo in da preiskava še teče.

Kaj naredi zgodbo tako dobro, da jo gleda cel svet?

14. 12. 2018 18.43

Nova hrvaška serija navdušuje. Gre za kriminalno serijo Novine, ki prikazuje dogajanje v novinarski redakciji Reškega dnevnika. Levičarski časopis v hudi finančni krizi kupi vplivni konservativni tajkun, ki bi preko njega rad širil svoj vpliv. Zgodba, ki spominja na resničnost, z elementi kriminalke, je hrvaško javnost navdušila.

Dobri mož obiskal našo medijsko hišo

13. 12. 2018 18.44

December je mesec veselja in obdarovanj. Tudi letos je, že tradicionalno, otroke zaposlenih v naši medijski hiši Pro Plus obiskal dobri mož. Otroci so mu napisali pisma z željami, dedek Mraz pa jih je nagradil za njihovo pridnost.

Krompirjeva dežela z dobrimi prometnimi povezavami

10. 12. 2018 18.35

Občina Šenčur leži na Kranjskem polju vzhodno od Kranja in obsega 13 naselij na 4030 hektarjih. Njeno središče je naselje Šenčur, ustanovljena pa je bila leta 1994. Občina leži sredi ugodnih prometnih povezav, kot so: avtocesta Ljubljana-Jesenice, letališče in bližina mejnih prehodov. Znana je kot krompirjeva dežela, saj ta dobro uspeva na prodnatih nanosih Kokre.

Božiček bolne otroke obiskal kar v bolnišnici

06. 12. 2018 19.31

Da mu slučajno ne bi zmanjkalo časa, se je Božiček odločil otroke v bolnišnici obiskati že prej. 19 dni pred božičem so se, kar iz zraka, mednje spustili kar trije Božički. Zdravi otroci so jih pričakali zunaj, bolni pa v jeseniški bolnišnici, kjer so že dneve pripravljali vse potrebno za njihov prihod. Vsi pa si želijo le, da bi čim prej ozdraveli in božič praznovali doma.

Imena, ki so zaznamovala leto 2018: heroj Snoopy

06. 12. 2018 17.55

Ni nujno, da leto zaznamujemo le ljudje. O pogumnem kužku Snoopyju ste zagotovo že slišali. Med požarom je rešil življenje 13-letnemu Mihi, sam pa se ni uspel rešiti. Družina Kamenik je tako poleg stanovanja v ognjenih zubljih izgubila tudi zvestega prijatelja. Samo po 14 dneh so Kamenikovi dobili novega kužka. In ne samo to, ljudje dobre volje so jim samo v enem mesecu prenovili dom.

Občina z najbljižjim smučiščem prestolnici

06. 12. 2018 18.02

Predstavili vam bomo gorenjsko občino Cerklje. Občina z najbližjim smučiščem prestolnici, kjer se je smuka letos že začela. Domačini pravijo, da je v občini vse tako kot mora biti, da je majhnost prednost in da na vsakem koraku najdejo tisto, kar potrebujejo.

Čustveni Križaj podaril vsa svoja odličja

05. 12. 2018 19.40

Tri desetletja jih je hranil v domači vitrini, zadnja leta jih sploh ni več opazil, zdaj pa je prišel čas, da jih od blizu vidijo vsi. Smučarska legenda Bojan Križaj je ob 30-letnici konca svoje tekmovalne poti vsa svoja odličja, priznanja, opremo in fotografije podaril Smučarskemu muzeju v domačem Tržiču. V 15-letni karieri je nanizal toliko uspehov, da tam za vsa priznanja ni prostora.

Rakovec prepričal več kot 68 odstotkov volivcev

03. 12. 2018 19.53

V Kranju je župan postal Matjaž Rakovec. Zorana Stevanovića je prehitel za več kot 5000 glasov in prepričal več kot 68 odstotkov volivcev. Po zaprtju volišč so občinsko volilno komisijo obiskali kriminalisti, ki jih je Stevanović obvestil, da naj bi nekdo nepooblaščeno vstopil v prostor, kjer hranijo glasovnice s predčasnega glasovanja. Policija je ugotovila, da je vrata nekdo odklenil s ključem.

Kaj bi storili, če bi se zbudili in se ne bi mogli premakniti?

01. 12. 2018 07.00

Skoraj polovica vas je ali bo vsaj enkrat v življenju doživela spalno paralizo. In ne, to ni tisti občutek, ko je zjutraj težko vstati, pač pa je telo dobesedno paralizirano, to pa traja od nekaj sekund do kakšne minute. Poleg tega groznega občutka, da se ne moreš premakniti, imajo tisti, ki so spalno paralizo že doživeli, pogosto podobna pričevanja, kaj se jim med tem prikazuje.

Smučišča odpirajo svoja vrata

30. 11. 2018 19.59

Jeseni je konec, začenja se meteorološka zima in začela se bo s snegom. Ne sicer po nižinah, na smučiščih pa so izkoristili mraz, ki je pritisnil zadnje dni, in izdelali dovolj debelo podlago, da bodo jutri pognali naprave in sprejeli prve smučarje. Sezona se začenja na šestih smučiščih od Primorske do Gorenjske in Štajerske.

V Kranjski Gori slavili okroglo obletnico

29. 11. 2018 18.35

Pred natanko 70. leti so v Kranjski Gori pognali prvo žičnico in se tudi uradno vrisali na smučarski zemljevid. To pa ne pomeni, da prej tam niso smučali, le bolj naporno je bilo, pravijo najstarejši smučarji. Žičničarji so zazrti v prihodnost, nova sezona naj bi se začela ta konec tedna, na smučišču pa pričakujejo tudi več domačih otrok.

Kako založene so naše bolnišnice s cepivi?

29. 11. 2018 17.26

Sezona gripe se že počasi bliža in zdi se, da so pozivi k cepljenju letos malo pomagali. V zadnjem mesecu so po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje porabili celo več cepiva kot v vsej lanski sezoni cepljenja proti gripi. Kako založene pa so naše bolnišnice s cepivi? Imamo jih za približno 20 različnih bolezni, zaloge pa naj bi zdržale za približno 3 mesece.

Blejci postavili spominsko obeleženje družinskim zdravnikom

27. 11. 2018 20.26

Si predstavljate, da lahko svojega družinskega zdravnika kadarkoli pokličete na zasebno številko in pride k vam domov? Najstarejši Blejci se še dobro spomnijo treh takih zdravnikov, ki so jim postavili spominsko obeležje ob vhodu v tamkajšnji zdravstveni dom. Pravijo, da v njihovem času pacienti niso bili le številke, zdravniki pa so se namesto z birokracijo ukvarjali z življenji svojih bolnikov.

Sabina Šegula bo že šestič vodja prazničnega krašenja bazilike Svetega Petra

26. 11. 2018 20.43

Cvetličarska mojstrica Sabina Šegula bo že svoj šesti božič zapored preživela v Vatikanu. Znova so jo izbrali za vodjo prazničnega krašenja bazilike Svetega Petra. Pred odhodom se je odločila, da bo v praznične barve odela domačo Radovljico. Izdelati je potrebno 100 metrov girlande, splesti na desetine venčkov in dokončati okrasje za ulične svetilke. Pomagala ji bo skupina prostovoljcev.

Mame slepih otrok tožijo državo za dodatek, do katerega so upravičene

26. 11. 2018 18.34

Mame slepih otrok je doletela žalostna usoda, saj jim država dolga leta ni izplačevala enega od dveh dodatkov, ki jim po zakonu pripada. Država je leta 2015 priznala napako in začela izplačevati oba dodatka. 25 mater iz vse države je šlo v tožbo, saj so prepričane, da bi morala država vrniti tudi denar izpred leta 2015, ki jim je pripadal. Zakonodaja pa takšnega vračila za nazaj ne dopušča.

Posebnež med župniki: z video blogi razbija stereotipe

22. 11. 2018 19.56

30-letni Martin Golob bedi nad 2000 farani, 130 otrok poučuje verouk, vsak teden opravi 10 maš, v prostem času pa vozi hitre avtomobile, rolka, hodi v hribe in snema video bloge, v katerih pripoveduje prigode iz svojega, zanj najlepšega poklica na svetu. Župnik ni nujno debel, plešast in tečen, pravi, mladim pa polaga na srce modrost svojega očeta: naučite se delati, odvadili se boste že še lahko.

Neupravičeno varčevanje na račun slepih in slabovidnih otrok

22. 11. 2018 18.23

Dolga leta so bili slepi in slabovidni otroci prikrajšani za 200 evrov na mesec. Namesto da bi prejemali dva dodatka, dodatek za pomoč in postrežbo ter dodatek za nego, do katerih so upravičeni, so se namreč morali odločiti zgolj za enega. In čeprav se je takratni državni sekretar Peter Pogačar pred tremi leti opravičil in napovedal, da bodo napako popravili, se do zdaj ni zgodilo nič.

Blejsko jezero bo čistil robot

21. 11. 2018 20.44

Blejsko jezero bo čistil robot. Pet kilogramov težko plovilo na daljinsko upravljanje bo nadomestilo roke komunalnih delavcev, ki so v vseh letnih časih in ob vsakem vremenu iz jezera pobirali plastenke, vrečke in drugo, predvsem plastično nesnago, ki so jo vanj zmetali brezbrižneži. Z njim bodo lahko spomladi iz jezera pobrali cvetni prah, ki je glavni krivec za nadležno razmnoževanje alg.

Kako (ne)varne so halucinogene snovi?

18. 11. 2018 07.00

Slovenski šaman Don Silvestre Bilvi kot zdravilec v Mehiki živi in dela že štiri desetletja. Za nekoga norec, za druge rešitelj mnogokaterih muk. V svojih obredih uporablja halucinogena sredstva, ki jih pridobivajo iz mehiških kaktusov – pejotlov – in gobice. Preverili smo, kako nevarne, varne ali pa učinkovite te rastline so.

Za njen nastanek so pomembni kraški izviri, snežniški gozdovi in prometna lega

09. 11. 2018 17.52

Za nastanek Ilirske Bistrice so bili pomembni kraški izviri, snežniški gozdovi ter ugodna prometna lega. Žagarstvo, mlinarstvo in trgovina so omogočili razvoj meščanstva in manjših industrijskih obratov. V začetku 19. stoletja je bilo ob njej 29 žag, ki so pridelale letno do 3000 voz lesa. Okrog leta 1900 je začela obratovati prva parna, leta 1938 pa električna žaga.

Vsi pohodniki bi se morali naučiti pošiljanja GPS koordinat

08. 11. 2018 19.46

Bohinjski gorski reševalci so v zadnjem tednu na pobočjih nad Bohinjskim jezerom iskali tri izgubljene pohodnike. Vse tri so našli s pomočjo GPS koordinat, ki so jih planinci poslali s svojih mobilnih telefonov. Tak način sporočanja lokacije je vse pogostejši, reševalcem pa močno olajša iskanje. A čeprav je pošiljanje GPS koordinat preprosto, se ga je treba naučiti pred odhodom v gore.

Blejski pletnarji kupili defibrilator: Naučili smo se, kako pomagati

07. 11. 2018 19.36

Po julijski tragediji na Bledu, ko je strela ubila nosečnico, so tamkajšnji pletnarji kupili defibrilator in ga postavili v bližino nesrečnega kraja. "Takrat smo bili med prvimi na kraju, a smo lahko večinoma le nemočno gledali," pravijo, "zdaj pa smo se naučili, kako pomagati". Aparat za oživljanje je zdaj tako v omarici na obali jezera.

Slovenski gasilci v Kaliforniji pometli s konkurenco

06. 11. 2018 19.02

Slovenski prostovoljni gasilci se ob vsaki naravni katastrofi izkažejo za junake, zdaj pa so postali tudi svetovni prvaki. Gregor Stanonik in Anže Habjan sta na svetovnem prvenstvu v Kaliforniji pometla s konkurenco z vsega sveta in bila v dvojicah najboljša od več kot 400 tekmovalcev. Dosežek, za katerega sta garala 10 let, je oplemenitil tudi njun mlajši kolega Patrik Štefelin.

Vinogradništvo s pridom izkoriščajo za turizem

02. 11. 2018 18.19

Občina Ormož leži v Prlekiji. Ena pomembnejših gospodarskih panog tam je vinogradništvo, ki ga s pridom izkoriščajo v turistične namene, saj po ormoških goricah poteka ormoška vinska turistična cesta. V Ormožu je vinska klet v obliki stolpa, povezuje jo 170 slikovitih stopnic do globine 25 metrov. V občini pa je delež prometnih nesreč, ki so jih povzročili pijani vozniki precej višji od povprečja.

Na robu: smrt je nekaj naravnega, kako se različne kulture soočajo z minljivostjo?

28. 10. 2018 07.00

Smrt in posmrtno življenje sta temi, ki že od nekdaj burita duhove. Vzhodne kulture dojemajo smrt kot začetek nečesa novega, zahodne pa so do posmrtnega življenja bolj skeptične. Vendar pa ni vse črno belo, tudi moderni zahodnjaki smo se začeli zaradi globalizacije in hitrega tempa življenja zgledovati po vzhodnih kulturah in iskati dušni mir. Kakšni pa smo Slovenci, ko pogovor nanese na smrt in na posmrtno življenje? 

Rak ne izbira barve kože, nacionalnosti ali veroizpovedi

27. 10. 2018 18.43

Rak ne izbira barve kože, nacionalnosti ali veroizpovedi in kadar udari v tuji državi, je še posebej hudo. Na to so s simbolnim pohodom po Poti spominov in tovarištva opozorile ljubljanske azilantke - ženske, ki so premagale na tisoče kilometrov, da bi sebi in bližnjim zagotovile boljšo zdravstveno oskrbo. Več mesecev so pletle rožnate pletenine in z njimi simbolno ovijale drevesa.