Avtor
Barbara

Ločitev zakoncev bo kmalu možna tudi pri notarjih

27. 10. 2018 18.34

Ločitev ne bo več nujno dolgotrajen in zapleten proces na sodišču, pač pa jo bosta lahko zakonca elegantno in hitro uredila kar v notarski pisarni. Od sredine aprila, ko v polno veljavo stopa družinski zakonik, se bosta namreč lahko pred notarjem dogovorila o delitvi skupnega premoženja, podpisan notarski zapis pa bo že pomenil razvezo. 

Občina, iz katere prihaja Primož Peterka

22. 10. 2018 18.08

Na vrsti je Občina Moravče, ki je bila ustanovljena leta 1995. Občino sicer sestavlja 49 naselij, približno 30 naselij ima večinoma nekaj deset prebivalcev, redka pa več kot 100. Največji kraj, Moravče, ima 800 prebivalcev. Občinsko središče je zanimivo trško jedro, ki je v celoti skozi vsa stoletja ohranilo pravilno obliko kroga.

Dolina Triglavskih jezer in slap Savica ostajata last vseh

21. 10. 2018 18.40

Okoljsko ministrstvo je sklenilo, da sta Dolina Triglavskih jezer in slap Savica javno dobro, zato ljubljanska nadškofija ne more postati njuna lastnica. V zameno so ji ponudili 185 tisoč evrov odškodnine, ki jo mora po zakonu plačati Slovenski državni holding. Oboji so se na odločitev ministrstva pritožili.

Visoka uvrstitev, ki nas mora skrbeti

19. 10. 2018 18.14

Slovenija je postala prava velesila v staranju, smo namreč sedma najstarejša družba na svetu. Starejših od 65 let je več kot 400.000 ljudi, torej vsak peti. Na domsko - dolgotrajno oskrbo čaka kar 18.000 oseb, bivanje v domu pa še zdaleč ni poceni. V Sloveniji pa je težava tudi nasilje nad starejšimi, ki ga je največ na podeželju in v strnjenih blokovskih naseljih, ter revščina.

Občina znana po svojih znamenitih krofih

17. 10. 2018 18.00

Pretežno hribovito in z gozdovi poraslo občino sestavlja 66 naselij. Ime Lukovica se v obliki "Lokwitz" prvič pojavi leta 1304. Samo ime nekateri povezujejo s svetim Luko, drugi z glagolom "lukati", kar pomeni opazovati, prežati, najbolj verjetna pa je povezava imena "Lokwitz" z lokami in mlakami. Občina Lukovica meri 75 kvadratnih kilometrov. Tam živi 5.799 prebivalcev.

V Sloveniji letno operirajo kar 260 bolnikov z bolezensko debelostjo

12. 10. 2018 19.48

Debelost je v razvitem svetu najpogostejša kronična bolezen, v Sloveniji je predebel že vsak peti prebivalec. Zdrav življenjski slog z vsaj petimi raznolikimi obroki in dovolj gibanja v teoriji vodi do hujšanja, kaj pa, ko ne deluje v praksi? Zadnji korak, ko mora človek zaradi resno ogroženega zdravja izgubiti kilograme, je operacija želodca.

Po vzorcu tedna restavracij sledi teden salonov

12. 10. 2018 18.07

V slovenskem kozmetičnem združenju so se odločili, da po vzorcu tedna restavracij ljudem ponudijo razvajanje po vsej Sloveniji. Tako je več kot 30 kozmetičnih salonov širom države združilo moči in vsem ponudilo različne storitve. Obiščite spletno stran združenja, si izberite salon in se naročite.

V hiši, kjer smrt ni tabu

11. 10. 2018 18.16

Paliativna oskrba je v zadnjih dneh našega življenja ključna. Pred svetovnim dnem paliativne oskrbe smo obiskali hišo Hospic. To je hiša, v kateri smrt ni tabu, je hiša prijaznih in srčnih ljudi, ki poskušajo dnevom, ki so še ostali, dodati življenje in poskrbeti, da si tudi na zadnji dan obravnavan kot človek.

Smrtonosne bolnišnične okužbe

10. 10. 2018 17.15

V Evropski uniji se vsako leto v bolnišnicah z raznimi virusi in bakterijami okuži 2,6 milijona bolnikov, od tega pa jih kar 91.000 umre. Najpogostejše v bolnišnicah pride do okužb sečil, pljučnice, okužbe kirurških ran in krvi. Čeprav imamo v Sloveniji nacionalno skupino za preprečevanje okužb, zdravniki opozarjajo, da je usposobljenega kadra odločno premalo.

Iniciacijski obredi so prisotni že od nekdaj

09. 10. 2018 17.47

V rubriki Na robu smo vam pokazali, kaj je suspenzija. Za večino so bili to verjetno posnetki zgražanja in nerazumevanja. Vendar so ti obredi iniciacije v zgodovini človeštva prisotni že od vsega začetka. Pogovarjali smo se s psihologom Andrejem Perkom, ki pravi, da zahodne kulture težko razumejo južne kulture, kjer so različni obredi iniciacije zelo močno prisotni.

Malo je manjkalo, da bi se zgodovina zasukala drugače

06. 10. 2018 18.23

Na nebu nad Bohinjem se je zgodil mednarodni vojaški incident. Domače sile so razstrelile ameriško letalo, umrlo je vseh pet članov posadke. To ni filmski scenarij, pač pa resnična zgodba, ki jo je domačinka Anja Poštrak slišala od svojega dedka. Kasneje je postala zgodovinarka in zdaj je dogodek, ki se je zgodil leta 1946, temeljito raziskala ter o njem pripravila razstavo.

Štiriletni fantek se je preizkusil v vlogi novinarja

02. 10. 2018 18.27

Prvi teden v oktobru je posvečen otrokom. In ker se vsi vsak dan naučimo nekaj novega, so se utvarjalci Sveta odločili popestriti novinarsko. Na teren so poslali ekipo, ki se ji je pridružil zelo zgovoren štiriletni fantek, Sami Velič. Skupaj z Barbaro Bašič sta se odpravila k policistom, Sami pa se je preizkusil v vlogi čisto pravega novinarja.

Aljažev stolp se vrača na Triglav

02. 10. 2018 19.43

Vojaški pilot, ki bo Aljažev stolp peljal nazaj na Triglav, pričakuje šibak veter, a če ne bo pihal v sunkih, ga ne bo motil. Jeseniški kovinarji, ki so ob dotrajani pločevini pustili krepko čez 300 ur dela, so medtem pripravili še zadnje obnovljene vijake, s katerimi bodo stolp pritrdili na naš najvišji vrh. Pravijo, da bodo vsekakor zdržali naslednjih 123 let. 

Kako strpni smo Slovenci?

25. 09. 2018 18.07

V Sloveniji je v register cerkva in drugih verskih skupnosti vpisanih 54 skupnosti, skupaj z neregistriranimi pa jih je po nekaterih ocenah več kot 120. Kar veliko za našo majhno državo. Zato nas je zanimalo, kaj to pomeni za družbo, v kateri živimo, in kako strpni smo Slovenci do različnih verskih skupnosti.

Srednjeveško mesto, ki je preživelo napade, kuge, požare in potrese

25. 09. 2018 17.57

Na vrsti je Občina Škofja Loka, najbolj ohranjeno srednjeveško mesto pri nas. V Škofji Loki je tudi najstarejši ohranjeni most pri nas, ki je bil zgrajen sredi 14. stoletja in je star že več kot 600 let. Zgraditi ga je dal škof Leopold, usoda pa je hotela, da je ta isti škof med jahanjem po mostu brez ograje s splašenim konjem vred padel čez most in utonil. No, od leta 1888 most vendarle ima tudi ograjo.

10-letnica padla v dva metra in pol globok jašek

24. 09. 2018 17.50

Ko je šla Lana Kečelj na šolsko ekskurzijo v Škocjanski zatok opazovat ptice, so mami Tini sporočili, da je padla v jašek, globok dva metra in pol. Pod težo 10-letne deklice se je udrla rešetka. Lana se je lažje poškodovala. Policija preverja, kako je možno, da rešetka pod težo otroka popusti in to dve leti po izgradnji sprehajalne poti in opazovalnice, ki jo je sofinancirala tudi Evropska unija.

S slovenskimi sestavinami ustvarjal britanske specialitete

21. 09. 2018 18.14

V svoji karieri je sodeloval v več kot tisočih televizijskih oddajah ter odkrival kulinariko in originalne recepte po vsem svetu. Za kako velikega mojstra gre pove že to, da je večerjo pripravljal princu Charlesu, pa Franku Sinatri in še bi lahko naštevali osebe, ki so imele čast uživati v znanju masterchefa Alana Coxona. V Vili Podvin ga je sprejel kuharski mojster Uroš Štefelin.

Medvode niso le občina, skozi katero se valijo avtomobilske kolone

20. 09. 2018 17.54

Čeprav se marsikateremu Gorenjcu zdi, da so Medvode le občina, skozi katero se dnevno valijo avtomobilske kolone v in iz Ljubljane, kar sicer drži, pa ima občina marsikaj ponuditi in pokazati. Zbiljsko jezero, Golf igrišče Diners klub Ljubljana in Stari grad v Smledniku. Večji del občine je pravzaprav zelena oaza, kraj Medvode pa vse bolj dobiva predmestno podobo.

Bioenergija: V poplavi šarlatanov je zelo težko ločiti zrno od plevela

18. 09. 2018 18.42

Bioenergija spada v kategorijo zdravilstva, ki je v Sloveniji kljub zakonodaji še vedno zelo neurejeno področje. Pogovarjali smo se z zdravnikom homeopatom, ki poziva novega zdravstvenega ministra Sama Fakina, naj področje zdravilstva uvrsti na prednostno listo svojih nalog. Primer dobre prakse je sosednja Avstrija.

Najmlajši bodo voščilo za rojstni dan lahko prejeli v svoji najljubši risanki

15. 09. 2018 18.49

Ljubljansko Gospodarsko razstavišče so preplavili otroci in njihovi starši. Vrata je namreč odprl praznik otroštva - Otroški bazar. In kaj večina otrok zelo rada počne? Gleda risanke, seveda. Odslej bo to še bolj zabavno, saj imajo otroci prvič pri nas priložnost, da se vidijo na svojem najljubšem programu z risankami.

Na robu: življenje po komuni

11. 09. 2018 19.06

Kako je videti življenje po komuni, kako se vključiti nazaj v družbo, si najti stanovanje, službo? V mrežo programov na področju preprečevanja in obravnave zasvojenosti sodijo tudi reintegracijski programi. Obiskali smo reintegracijsko hišo Vincenca Drakslerja v Tržiču, kjer je trenutno nameščenih deset zdravljenih odvisnikov, ki se učijo kako se nazaj vključiti v družbo.

Mojca Haberman je obiskala dva Triglava v enem dnevu

10. 09. 2018 20.14

Kako je mogoče doseči dva Triglava v enem dnevu? Ja prav ste prebrali, Slovenci imamo dva Triglava, enega gorskega in enega podvodnega. Ta neverjeten dosežek je uspel 18-letnici iz Vuzenice, ki je najprej dosegla vrh našega očaka, potem pa se je še potopila na vdih, 37 metrov pod vodo, do podvodnega Triglava, najnižje točke v slovenskem morju. 

Občina, ki poleti živi s festivali

10. 09. 2018 16.10

Predstavljamo vam občino iz Zgornjega Posočja, del nje spada tudi v Triglavski narodni park. To je Tolmin, ki se, med drugim, vsako leto julija spremeni ne le v raj za turiste, ampak tudi za ljubitelje metal glasbe. Občina Tolmin je velika 381 kvadratnih kilometrov in se po številu prebivalcev, teh je 11.147, uvršča na 50. mesto med slovenskimi občinami.

Inkluzivni judo: novo upanje za ljudi s težavami v razvoju

07. 09. 2018 18.14

Se še spomnite Žive, ki je neutolažljivo iskala svojo psičko Mišo, z njo pa jo je iskal še velik del Slovenije? Sedaj ima Živa še eno ljubezen, saj obiskuje ure juda. V judo klubu Sokol v Ljubljani namreč poučujejo tudi tako imenovani inkluzivni judo, ki je prilagojen ljudem s težavami v razvoju in jim pomaga pri koordinaciji in gibanju. 

Roji mušic in letečih mravelj pri nas se izjemno množijo

07. 09. 2018 18.06

Verjetno ste v teh dneh opazili črne leteče zavese. Roji mušic so na prostem zaradi muhastega vremena, v teh rojih pa se mušice množijo in tako skrbijo, da jih tudi drugo leto ne bo zmanjkalo. Preverite, kaj o tem zanimivem pojavu pravi strokovnjak dr. Tomi Trilar.

Žrtve prostitucije si ne upajo poiskati pomoči

04. 09. 2018 17.30

Prostitucija je v Sloveniji od leta 2003 sicer dekriminalizirana, a le za tiste, ki samostojno ponujajo spolne storitve, torej brez zvodnikov in brez prisile. Kljub temu pa je ta najstarejša obrt v naši družbi še vedno družbeno nezaželena in stigmatizirana. Žrtve si ne upajo poiskati pomoči, ker so prepričane, da si ne zaslužijo boljšega življenja.

Občina, kjer so nekoč živeli malteški vitezi

27. 08. 2018 17.48

Komenda je bila najmanjša upravna enota oziroma posestvo viteškega reda. V tem kraju so namreč od leta 1223 do 1872 živeli in imeli posest malteški vitezi, kar je še danes vidno v občinskem grbu. Občina Komenda se razprostira na dobrih 24 kvadratnih kilometrih, na njih pa živi 6192 ljudi, kar občino po številu prebivalcev uvršča na 82. mesto.

Vozniki šolskih avtobusov so bili na tečaju varne vožnje presenečeni

23. 08. 2018 18.32

Šolarji se bodo kmalu vrnili med šolske klopi in na cesto. Na to pa morajo biti še najbolj pripravljeni odrasli, saj so otroci najbolj ranljivi udeleženci prometa. Da bodo v šolo in domov prišli varno, so na Vranskem organizirali tečaj varne vožnje za voznike šolskih avtobusov. Osem voznikov je bilo kljub dolgoletnim izkušnjam nad vožnjo na poligonu presenečenih.

Tretja najmanjša občina v Sloveniji

22. 08. 2018 16.22

Do leta 1998 je bil Trzin del občine Domžale, in tudi zaradi Trzinske industrijske cone, so Domžale veljale za najbogatejšo občino, nato pa je sledil razdor in Trzin je postal občina, seveda najbogatejša. Še danes velja za eno najbolj razvitih, bogatejših in gospodarsko pomembnih občin. Trzin je znan po Trzinski klobasi, ki je predhodnica kranjska klobase. Nad njo je bila navdušena tudi sama Marija Terezija.

Otrokom vojne poskušajo olepšati izgubljeno otroštvo

21. 08. 2018 18.52

Ko ti pred tvojimi očmi bomba ubije vso družino, ko noč in dan poslušaš streljanje in krike, in ko večino dneva preživiš po zakloniščih. To je kruta realnost ukrajinskih in beloruskih otrok. In da bi jim vsaj malo polepšali izgubljeno otroštvo, so jih že četrto leto zapored v organizaciji Ministrstva za zunanje zadeve in Ustanove za krepitev človekove varnosti pripeljali na rehabilitacijo na Debeli rtič.