Avtor
Boban Pauković

BLOG: Žveplo v hrani

05. 05. 2024 07.00

Tokrat pišem o mineralu, ki ga mnogi spregledajo in se ne zavedajo njegovega vpliva na naše zdravje. Je izjemno pomemben mineral in ga vsakodnevno uživamo s hrano. Žveplo – mineral, prisoten v mnogih živilih, je ključnega pomena za naše zdravje in si zasluži večjo pozornost. Čas je torej, da postanemo pozorni na vsebnost žvepla v živilih, s katerimi se prehranjujemo, ter razumemo njegove koristi.

BLOG: Kako izboljšati absorpcijo hranil?

21. 04. 2024 07.00

Absorpcija hranil je ključnega pomena za naše zdravje, saj omogoča, da telo dobi vsa potrebna hranila – vitamine, minerale in druge pomembne snovi za optimalno delovanje. V tem članku si lahko preberete, kako lahko izboljšamo proces absorpcije hranil, ki je temelj za naše dobro počutje in vsesplošno zdravje.

BLOG: Težave s spolno slo? Pomagajte si s pomočjo narave

07. 04. 2024 15.00

Obstaja veliko kultur in civilizacij, ki so skozi zgodovino uporabljale različna živila, zelišča in prakse za povečanje spolne želje oziroma libida. Na primer, antični Grki so verjeli, da lahko uživanje medu in oreščkov poveča spolno moč. Podobno so v starodavni kitajski kulturi ginseng, korenina rožiča in ingver veljali za afrodizijska živila. Afrodizijska živila so torej tista, za katera se verjame, da povečujejo spolno željo, vzburjenje ali izboljšujejo spolno zmogljivost. Ljudje so od nekdaj verjeli, da imajo ta živila sposobnost povečati spolno poželenje ali izboljšati spolno zmogljivost, zato so jih vključevali v svojo prehrano ali kot dodatke k prehrani in so bila del tradicionalnih zdravilnih praks.

BLOG: Prednosti in tveganja 'carnivore' diete

24. 03. 2024 07.00

Zakaj bi se človek odločil jesti izključno meso? To vprašanje se poraja ob pogledu na fenomen, imenovan "carnivore dieta". Na prvi pogled se zdi, da je obilno uživanje govedine, slanine in piščanca sanjska rešitev za ljubitelje mesa, toda ali je res tako preprosto in zdravo uživanje le živil, ki so izključno živalskega izvora?

BLOG: Pegasti badelj, zdravilno zelišče za razstrupljanje jeter

10. 03. 2024 07.00

Prekomeren vnos alkohola, slaba prehrana, virusni hepatitis, prekomerno uživanje raznih zdravil in uporaba drog lahko vselej nalagajo ogromno stresa na jetra ter sčasoma povzročijo kronično poškodbo jeter. Živimo v morju toksinov in posledično uničujemo naše telo ter zaradi tega organizem izpostavljamo vedno večjim in težjim izzivom. Nam lahko pri vsem tem pomaga pegasti badelj? Gre za zdravilno zelišče, ki je skoraj vedno ena glavnih sestavin raznoraznih dopolnil za razstrupljanje jeter.

BLOG: Zakaj so sirotkine beljakovine tako priljubljene?

25. 02. 2024 07.00

Prihaja pomlad, fitnes centri pokajo po šivih in številni posamezniki se zavzeto lotevajo preoblikovanja postave, pridobivanja mišic in izgube odvečnih kilogramov. V tem obdobju mnogi iščejo učinkovite načine za doseganje zastavljenih ciljev, med številnimi možnostmi, ki jih ponuja prehranski svet, pa izstopajo sirotkine beljakovine, ki so postale pravi fenomen v svetu športne prehrane.

BLOG: Okinavska dieta: recept za dolgo in vitalno življenje

11. 02. 2024 11.32

Med številnimi predlaganimi načrti prehranjevanja, vključno s sredozemsko in ketogeno dieto, kot vse kaže, privlačna možnost za ohranjanje zdravja in dolgoživosti leži v okinavski dieti. Ta prehranski pristop bi lahko bil ključen dejavnik za doseganje visoke starosti, kar ni presenetljivo, saj japonski otok Okinava predstavlja eno od "modrih con," kjer prebivalci redno doživljajo stoletnice. Gre za rojstni kraj borilne veščine karateja, ki pa je torej znan tudi po največjem številu stoletnikov.

BLOG: Zakaj je dobro jesti fermentirano hrano?

28. 01. 2024 12.05

Če ste se kdaj spraševali, zakaj naj bi jedli fermentirano hrano, boste v tem članku odkrili številne razloge, zakaj je to koristno za vaše zdravje. Morda ste že slišali za pozitivne učinke na prebavni sistem, vendar fermentirana hrana nudi še mnogo več.

BLOG: Pomaranče, zakladnica različnih izjemnih hranilnih sestavin

14. 01. 2024 07.00

Pomaranče vsebujejo veliko vitamina C, ki je pomemben za imunski sistem, in tudi druge koristne snovi, kot so prehranske vlaknine, vitamin A, vitamin B, kalcij in kalij. Vsebujejo bioaktivne snovi, kot so antioksidanti, flavonoidi in karotenoidi, ki jim dajejo značilno oranžno barvo, ter številne hlapne organske spojine (aldehidi, estri, terpeni idr.). Le ti dajejo pomarančam aromo. Uživanje pomaranč lahko prispeva k splošnemu zdravju in dobremu počutju, zato bi bila prava škoda, če jih ne bi dodali v naše jedilnike.

BLOG: Kako premagati prvega mačka v letu?

31. 12. 2023 21.49

Glavoboli zaradi mačka niso tako zabavni kot praznovanje novega leta. Dobro je znano, da lahko čezmerno pitje alkohola naslednji dan povzroči različne simptome in glavobol je le eden izmed njih. Maček je torej reakcija vašega telesa na prekomerno uživanje alkohola. In glede na to, da praznujemo vstop v novo leto, mi ne preostane nič kaj drugega, kot pa, da vam dam nekaj nasvetov, kako si pomagati, če se nocoj ne boste mogli odreči alkoholu.

Namesto odvajal se raje odvadimo slabih navad

17. 12. 2023 07.00

Če je vaše stranišče postalo priljubljeno mesto za branje časopisa, medtem ko upate, da boste rešili zapleteno uganko, ali bo ali ne, potem je morda skrajni čas za malo odvajanja – a tokrat v smislu navad, ne zdravil.

BLOG: Skrb za mitohondrije je recept za zdravje in splošno dobro počutje

03. 12. 2023 13.58

Mitohondriji so posebne strukture v celicah, ki igrajo ključno vlogo pri številnih procesih. Ti membranski organeli se nahajajo v citoplazmi celic živali, rastlin in drugih organizmov. Njihova glavna naloga je pridobivanje energije iz hrane in pretvarjanje te energije v obliko, ki jo celice lahko uporabijo za svoje delovanje. Ta oblika energije se imenuje ATP (adenozin trifosfat ). Mitohondriji so izjemno pomembni, saj proizvedejo približno 90 odstotkov vsega ATP v našem telesu, zaradi česar jih imenujemo "elektrarna celic".

BLOG: Atkinsova dieta spreminja način, kako telo pridobiva energijo

19. 11. 2023 09.40

Atkinsova dieta, ideja zdravnika dr. Roberta C. Atkinsa v 60. letih prejšnjega stoletja, se je hitro razvila v eno najbolj prepoznanih diet z nizko vsebnostjo ogljikovih hidratov. Njena priljubljenost temelji na obljubah hitre izgube teže in številnih potencialnih zdravstvenih koristih. A preden se lotite prehranjevanja na takšen način, si preberite ta članek.

BLOG: Zakaj smo po jedi utrujeni?

05. 11. 2023 07.00

Če ste po jedi pogosto utrujeni, se verjetno sprašujete, ali ni hrana namenjena temu, da nam pomaga dvigniti nivo energije. Zakaj pa se vam dogaja ravno obratno? Zakaj vas zaužiti obrok ne spravi v pogon? Zakaj se vam po kosilu zapirajo oči?

BLOG: Hruške ponujajo celo paleto zdravstvenih koristi

22. 10. 2023 14.35

Hruške, ti sočni in aromatični darovi narave, so že stoletja nepogrešljiv del prehrane po vsem svetu. Poleg svoje edinstvene sladkosti in teksture so prava zakladnica hranil, ki igrajo ključno vlogo pri skrbi za naše zdravje. Hruške so tako okusne kot hranljive in ponujajo številne koristi za zdravje, zaradi česar so odličen dodatek k uravnoteženi prehrani. V tem članku bomo bolj podrobno spoznali ta izjemen sadež.

BLOG: Kako prepoznati, zdraviti in preprečiti trebušno vodenico?

08. 10. 2023 07.00

Trebušna vodenica, medicinsko znana tudi kot ascites, je stanje, pri katerem pride do nenormalnega kopičenja tekočine v trebušni votlini. V tem članku bomo raziskali, kaj je ascites, kako se razvije, dejavnike tveganja, simptome, diagnozo, zdravljenje in preventivo.

BLOG: Pankreatitis, nenadno vnetje v trebušni slinavki

24. 09. 2023 10.00

Pankreatitis je kompleksno zdravstveno stanje, ki vpliva na trebušno slinavko in zahteva posebno pozornost. Eden od ključnih simptomov pankreatitisa je težava s prebavo hrane. To se zgodi, ker trebušna slinavka ne proizvaja dovolj encimov za razgradnjo hrane. A to še zdaleč ni edina težava, zato vam svetujem, da si vzamete nekaj minut časa in podrobno preberete ta prispevek.

BLOG: Kvercetin – naravna spojina, ki ima številne koristi za zdravje

10. 09. 2023 12.21

Flavonoidi so naravne spojine, ki so prisotne v številnih rastlinskih živilih in so pomembni antioksidanti, ki lahko pomagajo zaščititi naše telo pred prostimi radikali, škodljivimi molekulami, ki lahko povzročijo poškodbe celic. Tokrat bom pisal o enem izmed najbolj raziskanih in koristnih flavonoidov – kvercetinu, ki ga najdemo v različnih živilih, kot so listnata zelenjava, paradižnik, jagode in brokoli.

BLOG: Sladke paprike

27. 08. 2023 20.00

Sladka paprika je resnično vsestransko uporabna in seveda nam poleg odličnega okusa prehrana s papriko lahko pomaga tudi v boju proti številnim zdravstvenim težavam. V resnici je paprika prava zakladnica bistvenih vitaminov, antioksidantov in mineralov, ki pomagajo ohranjati zdrav način življenja.

BLOG: Ste že slišali za dieto 'golo'?

13. 08. 2023 07.00

V svetu prehranskih pristopov se vedno znova pojavljajo inovativne metode, ki obljubljajo učinkovito hujšanje in boljše zdravje. Ena takšnih je tudi dieta "golo", ki se osredotoča na uravnavanje hormonov za dosego ciljev hujšanja. Ta pristop ni le prehranski način, temveč tudi filozofija, ki v ospredje postavlja ravnovesje hormonov in spodbuja trajnostno izgubo telesne teže. Temelji na prepričanju, da lahko z uravnavanjem ravni inzulina optimizirate presnovo in izgubo telesne maščobe.

BLOG: Šest najboljših poletnih super živil

30. 07. 2023 07.00

Kljub izjemno nepredvidljivemu vremenu so poletni dnevi tu, kar pomeni, da imamo na voljo široko paleto sveže sezonske hrane, ki nas lahko oskrbi z dragocenimi hranili in poskrbi za naše dobro počutje. V tokratnem blogu se bom posvetil t. i. super živilom, ki so v poletnem času še posebej koristna za naše zdravje in telo.

BLOG: Kako zdraviti okužbo s salmonelo?

16. 07. 2023 10.32

Bakterija salmonela povzroča bolezen, imenovano salmoneloza, ki se kaže s številnimi simptomi, vključno z drisko, bruhanjem, bolečinami v trebuhu, slabostjo, vročino in glavobolom. Simptomi se običajno pojavijo nekaj ur ali dni po okužbi in običajna inkubacijska doba, čas od okužbe do začetka bolezni, traja od 6 do 72 ur, ponavadi od 12 do 36 ur. Pri preprečevanju okužbe s salmonelo je ključnega pomena preventiva.

BLOG: Aspartam, najpogosteje uporabljen nadomestek sladkorja

02. 07. 2023 13.35

Aspartam je bil prvič odkrit leta 1965 in je eden najbolj raziskanih nadomestkov sladkorja na svetu. Poleg tega se aspartam pogosto uporablja tudi v farmacevtski industriji kot sladilo v nekaterih tekočih zdravilih in vitaminskih dodatkih.

BLOG: Zdravilne lastnosti sladkega korena

18. 06. 2023 14.20

Sladki koren je rastlina, ki cveti od junija do septembra in že tisočletja igra pomembno vlogo v tradicionalni medicini. Z izjemnimi zdravilnimi lastnostmi je postal priljubljena sestavina številnih zdravil in prehranskih dopolnil, veliko se uporablja tudi kot začimba in sladilo. V tem članku se bom poglobil v zdravilne koristi sladkega korena ter načine njegove uporabe. Ljudska imena za sladki koren so tudi likviricija, sladčica, sladki les in sladkirica, nekako najbolj znano pa je ime sladki koren.

BLOG: Ali 'fat burnerji' res delujejo?

04. 06. 2023 07.00

Pred kratkim sem v svojem fitnes centru začel s šesttedenskim Vital izzivom, na katerega se je prijavilo več kot 200 posameznikov in posameznic. Večina je prišla z željo po izgubi odvečne maščobe in glede na to, da sem trenutno v fazi pisanja jedilnikov in navodil za hujšanje, sem se odločil, da tudi z vami delim delček tega, kar svetujem svojim strankam. Veliko jih sprašuje, katere "fat burnerje" priporočam in ali ti sploh delujejo. Prepričan sem, da bi ta tema znala biti zanimiva tudi za vas.

BLOG: Eterična olja lahko izboljšajo naše življenje

21. 05. 2023 07.00

Eterična olja so stoletja uporabljali za zdravljenje različnih težav in ohranjanje dobrega počutja. Predstavljajo zmesi raznovrstnih hlapnih, močno dišečih spojin, pridobljenih iz botanično definirane rastlinske vhodne snovi (cvetovi, listi, plodovi, semena, korenine, skorja) z destilacijo ali z ustreznim mehanskim postopkom brez segrevanja.

Kako si pomagati pri vnetju sinusov?

07. 05. 2023 07.00

Vnetje sinusov je zelo pogosta bolezen, ki lahko povzroči veliko nelagodja in bolečine. Gre za vnetje sluznice sinusov, ki so votline v lobanji, obložene s sluznico, in izločajo sluz, ki pomaga pri filtriranju zraka in vlaženju dihalnih poti. Vendar pa se lahko te votline vnamejo zaradi alergij, bakterijske, virusne ali glivične okužbe.

BLOG: Spojine za lajšanje bolečin in zmanjšanje vnetij

23. 04. 2023 07.00

Tokrat bom pisal o salicilatih, naravnih spojinah, ki se pojavljajo v različnih vrstah hrane, vključno s sadjem, zelenjavo, oreščki in zelišči. Verjetno še niste slišali za te spojine, zato si vzemite kakšno minutko časa in preberite članek.

BLOG: Pet krivcev za bolečine v želodcu

09. 04. 2023 12.47

Bolečine v želodcu so pogosta težava, s katero se srečuje večina od nas. Vendar pa v nekaterih primerih lahko postanejo pogoste, hude in kronične, kar je lahko znak nekega resnejšega stanja. Bolečine v želodcu lahko povzročijo različni dejavniki, zato je pomembno, da se zavedamo, kaj so najpogostejši "krivci" za te bolečine. V tokratnem prispevku se bom dotaknil pet najpogostejših razlogov za bolečine v želodcu.

BLOG: Kaj so oksalati?

26. 03. 2023 07.00

Oksalati, imenovani tudi oksalna kislina, so naravna spojina, ki jo najdemo v različnih virih živil. Nekatere najpogostejše oksalate v hrani lahko najdemo v rastlinskih virih, kot so sadje, zelenjava, oreščki in semena. Oksalat lahko naravno proizvede tudi vaše telo.