Avtor
Boban Pauković

BLOG: Kri v blatu je lahko znak resnih zdravstvenih težav

12. 03. 2023 07.00

Če opazite kri v blatu, je to lahko znak resnih zdravstvenih težav in bi morali poiskati zdravniško pomoč čim prej. Seveda pa je lahko tudi kaj manj nevarnega in pogosto ob tem pojavu ni razloga za paniko. Poleg obiska zdravnika morate tudi sami poskrbeti za nekatere spremembe v prehrani in življenjskem slogu, ki lahko pomagajo zmanjšati vnetje in izboljšati zdravje prebavnega trakta.

BLOG: Rastlina, ki se že tisočletja uporablja za izboljšanje zdravja in počutja

26. 02. 2023 07.00

Ašvaganda z znanstvenim imenom withania somnifera je rastlina, ki raste na območjih toplega podnebja, kot so Indija, Šrilanka in Pakistan. Že več tisoč let se uporablja kot zdravilo v ajurvedski medicini za izboljšanje zdravja in počutja. Znana je tudi kot indijski ginseng in pomaga pri izboljšanju različnih telesnih in duševnih funkcij, kot so zmanjševanje stresa, izboljšanje spanja, zmanjšanje vnetja in izboljšanje delovanja imunskega sistema.

BLOG: Ni tako važno, kaj 'žreš', bodi raje pozoren na to, kaj 'žre' tebe

12. 02. 2023 07.00

Nekaj mojih misli medtem, ko stojim in gledam v tablo pred onkološkim inštitutom: diagnoza rak te sesuje, obrne življenje na glavo. Stres, strah, tesnoba in negotovost te primejo v svoje kremplje. Pokaže nam, koliko smo pravzaprav majhni, ranljivi in minljivi. Hitro ugotoviš, kako zelo majhne težave si imel vse do sedaj, ti pa si jih brez zveze poveličeval, jim dajal tolikšen pomen, da si izgubil največjo vrednoto – zdravje! Ne moreš verjeti, kako so minute v čakalnici lahko dolge celo večnost. Ne moreš verjeti, kako ti lahko izraza benigen in maligen povzročita tolikšno navdušenje oz. razočaranje. Prvi predstavlja svetlobo, drugi temo ... in zdaj je napočil trenutek resnice ... in kmalu izveš, katerega si bolj hranil.

BLOG: Ali mi bo uspelo shujšati do poletja?

29. 01. 2023 11.20

Shujšati je lahko zahtevno, vendar obstajajo načini, ki lahko pomagajo pri doseganju tega cilja. Ena od najučinkovitejših metod oziroma učinkovitih kombinacij za hujšanje je vadba in zdrava prehrana. Za začetek je pomembno, da si zastavite cilj hujšanja in se držite tega cilja. To lahko storite tako, da si zapišete cilj in ga postavite na vidno mesto, da se ga spomnite vsak dan.

BLOG: Glavni cilj novoletnih zaobljub naj bo zdravje

01. 01. 2023 14.42

Na začetku najprej vsem bralkam in bralcem želim srečno in uspešno v novem letu! Predvsem pa vam želim veliko zdravja in notranjega miru oziroma zadovoljstva. Zdaj pa se osredotočimo na novoletne zaobljube. Veselega decembra in vsega, kar ta prinaša s seboj, je konec. Za mesec januar pa so ponavadi "rezervirani" občutki krivde, slaba samopodoba ter načrti, kako se "spraviti" v formo za poletje in kako se rešiti raznoraznih težav, ki jih s seboj prinaša sodoben način življenja.

BLOG: Kaj so ledvični kamni in kako si pomagati?

18. 12. 2022 07.00

Ledvični kamni so ena najpogostejših bolezni sečil in vsako leto ogromno število ljudi obišče svojega zdravnika, da bi našli pomoč pri lajšanju teh težav. Ledvične kamne imajo ljudje vseh starosti, pogostejši pa naj bi bili pri moških v starostnem obdobju med 30 in 50 let.

BLOG: Zimski sadeži, ki vam bodo v pomoč pri boju s sovražniki imunskega sistema

04. 12. 2022 07.00

Čeprav smo zakorakali v veseli december in se skoraj vsi veselimo novoletnih druženj, zabave, dobre hrane in "kuhančkov", bom jaz poskušal še vedno ostati na "zdravem bregu". Dobro se je zavedati, da naš imunski sistem opravlja svojo funkcijo brez premora in je v zimskem času še bolj aktiven oz. na udaru. Zato bom v tokratnem prispevku z vami delil svoj nabor sadežev, ki vam bodo v pomoč pri boju s sezonskimi "sovražniki" imunskega sistema.

BLOG: Hipertiroidizem

20. 11. 2022 07.00

Hipertiroidizem se pojavi, ko ščitnica postane čezmerno aktivna. Le ta pa s seboj prinese vrsto težav, saj lahko ščitnica, ko ne deluje pravilno, ovira številne druge vitalne funkcije telesa.

BLOG: Baldrijan, zeliščno zdravilo za spanje in pomiritev

06. 11. 2022 07.00

Vas muči nespečnost in ste kronično utrujeni, ker ne morete dostojno zaspati in spati? Ali ste vedeli, da obstaja zelišče, ki se že od drugega stoletja našega štetja uporablja za lajšanje nespečnosti, tesnobe in nemira? To naravno in zeliščno zdravilo za spanje in pomirjanje se imenuje korenina baldrijana.

BLOG: Sarkopenija: starostni upad mišične mase

23. 10. 2022 07.00

Starostni upad mišične mase ali sarkopenija je zelo pogost razlog za pešanje starostnika in posledično izgubo samostojnosti, zato bom tokratni prispevek namenil tej temi. Ta s starostjo povezana izguba mišične mase, moči in delovanja, znana kot sarkopenija, se lahko pojavi hitreje, kot si mislite. Posamezniki, ki so fizično nedejavni, naj bi lahko po 30. letu starosti izgubili kar od tri do pet odstotkov svoje mišične mase na desetletje. Pri petdesetih letih naj bi se mišična masa zmanjševala za 15 odstotkov na desetletje, pri 70 letih pa kar za 30 odstotkov na desetletje.

BLOG: zdravljenje kandide

09. 10. 2022 07.00

Kadar je v telesu na ustrezni ravni, ta glivica pomaga pri absorpciji hranil in prebavi, ko pa se kandida prekomerno razmnoži, lahko postane resna skrb, ki povzroča številne negativne in resne zdravstvene težave.

BLOG: Kako se znebiti napihnjenega trebuha?

25. 09. 2022 07.00

Napihnjenost trebuha se pojavi, ko so prebavila napolnjena z zrakom ali plini. Napihnjen trebuh je po navadi znak slabe prebave, zaradi katere v črevesju nastaja preveč vetrov. Zaradi slabe prehrane večine ljudi, visoke ravni stresa, rednega uživanja raznoraznih zdravil in izpostavljenosti različnim onesnaževalcem ni presenetljivo, da imajo ljudje težave z napihnjenostjo. Tokrat si bomo podrobneje ogledali razloge, zaradi katerih se morda spopadate z napihnjenim trebuhom, in izvedeli kaj več o naravni pomoči za napihnjenost.

BLOG: Naravna zdravila za vnetje ušes

11. 09. 2022 15.26

Vnetje ušesa, ne glede na to, ali prizadene odrasle ali otroke, je lahko zelo neprijetno in boleče. Pri otrocih sicer pride do vnetja srednjega ušesa pogosteje kot pri odraslih, saj je njihov imunski sistem še nerazvit. Posledično nimajo dobro razvite obrambe proti povzročiteljem okužbe, evstahijeva cev pa je kratka, široka in leži bolj vodoravno kot pri odraslih. Poleg tega je mehka, nezrela in težje ostaja primerno odprta, da bi lahko opravljala svojo funkcijo zaščite srednjega ušesa.

BLOG: Kakšne so prednosti kolostruma oziroma 'prvega mleka'?

28. 08. 2022 10.40

Kolostrum je "prvo mleko", ki ga proizvedejo mlečne žleze po porodu in traja le kratek čas, preden se spremeni njegova sestava. To "prvo mleko" je izloček prsne žleze samic sesalcev prvih 6 ur (nekateri strokovnjaki menijo, da do 36 ur) po tem, ko je samica povrgla mladiča. Za mnoge sesalce je kolostrum bistvenega pomena za preživetje novorojenih potomcev.

BLOG: Impetigo, bakterijska okužba kože

14. 08. 2022 07.00

Impetigo je zelo nalezljiva bakterijska okužba kože, ki najpogosteje prizadene dojenčke in majhne otroke. Dovzetni so tudi mladostniki in odrasli z oslabljenim imunskim sistemom. Značilnost impetiga so mehurčki in kraste medene barve, ki se običajno začnejo okoli ust in nosu. Sčasoma se razširi na roke, noge in trup. Impetigo se prenaša z neposrednim stikom ali prek okuženih predmetov.

BLOG: Bi krompir zamenjali za banane? Sorta plantain je primeren nadomestek

31. 07. 2022 12.14

Banan je okoli 100 različnih vrst. Ena izmed njih, o kateri se bom razpisal, se imenuje sorta plantain oz. banana za kuhanje. Izvira iz JV azijske celine, od koder so jih prenesli v Afriko in drugam.

BLOG: Kumare, zdrava in osvežujoča zelenjava za poletne dni

17. 07. 2022 15.49

Zadnjih nekaj dni sem postal 'obseden' s kumarami in te uživam skoraj pri vsakem obroku. Poleg tega, da so zelo okusne in enostavne za pripravo, vsebujejo tudi veliko pomembnih hranil in bore malo kalorij. Čeprav spadajo med najmanj kalorična zelenjavna živila, vsebujejo močne polifenolne spojine, ki lahko pomagajo naravno upočasniti staranje, ki ga povzroča oksidativni stres.

BLOG: Življenje z astmo. Kako postati njen prijatelj?

03. 07. 2022 13.40

Danes se bom razpisal o težkem dihanju, ki pa ni posledica teh neznosnih visokih temperatur, temveč gre za bolezen pljuč. Pomen tega organa je dovod kisika v kri. Kisik pa je izjemno pomembno "gorivo", ki omogoča, da mislimo, delamo in živimo. Če ga je premalo, smo utrujeni, pozabljivi in imamo občutek dušenja.

BLOG: Popolna postava do poletja – miti in resnice

19. 06. 2022 16.16

Vsi tisti, ki si želite shujšati in oblikovati postavo, boste prišli na svoj račun. V današnjem prispevku bom z vami delil kar nekaj koristnih nasvetov, ki vam bodo pomagali na tej poti. Na spletu je izjemno veliko informacij o tem, kako izgubiti odvečne kilograme, a kaj, ko je večina teh zavajajočih, ter v izjemno velikih primerih "podtaknjenih" s strani raznih proizvajalcev oziroma prodajalcev takšnih in drugačnih prehranskih dopolnil, ki ponujajo lahke rešitve in izjemne rezultate.

BLOG: Luskavica ni le kožno obolenje, je bolezen imunskega sistema

05. 06. 2022 07.00

Luskavica je kronična, avtoimunska bolezen, ki povzroča vnetje in luščenje kože. Običajna, zdrava koža doživi menjavo celic približno enkrat na mesec, ko pa imate luskavico, se kožne celice dejansko kopičijo ena na drugo. Torej, ko imate luskavico, T-celice po pomoti začnejo delovati in postanejo preveč aktivne, kar vodi v nezdravo otekanje in hitro menjavo kožnih celic. Po svetu se z luskavico bori okoli 125 milijonov ljudi, v Sloveniji pa med 30 in 40 tisoč.

BLOG: Kaj je avtofagija?

22. 05. 2022 07.00

Avtofagijo si lahko predstavljate kot obliko samoprehranjevanja. To se morda sliši precej strašljivo, vendar je pravzaprav običajen način vašega telesa za izvajanje procesov celične obnove. Z avtofagijo celica dejansko obnovi svojo vsebino, nezdrave dele popravi ali izloči. Vedno več govora je o njej, ko tema nanese na razne diete in načine prehranjevanja, ki prispevajo k upočasnjevanju staranja.

BLOG: Jabolčni kis

08. 05. 2022 07.00

Še pred nedavnim porastom priljubljenosti je bil obsežen seznam koristi jabolčnega kisa dobro znan že stoletja. V preteklosti so jabolčni kis primarno uporabljali v zdravstvene namene, v sodobnem času pa je jabolčni kis pomemben del kulinarične tradicije.

BLOG: Visceralna maščoba in tveganja za zdravje

24. 04. 2022 17.28

Večina ljudi gleda na telesno maščobo kot na relativno neškodljivo in na nekaj, kar želimo odstraniti, da bi bili videti in se počutili bolje. Žal pa debelost oziroma odvečna telesna maščoba predstavlja tudi veliko nevarnost za naše zdravje. Ste vedeli, da maščoba, ki je shranjena okoli vaših organov, prispeva tudi k boleznim srca, raku, demenci, depresiji in številnim drugim boleznim? 

BLOG: Ste že slišali Danijelov post (Daniel Fast) oziroma biblijsko dieto?

27. 03. 2022 13.06

Gre za dieto, ki je v ZDA postala moderna in je zasnovana ob svetopisemskem odlomku iz knjige preroka Danijela. Torej, drage bralke in bralci, današnji prispevek bo biblijsko obarvan, saj so to dieto oblikovali ob zgodbi iz Stare zaveze o postu preroka Danijela.

BLOG: Imate težave z dispepsijo?

13. 03. 2022 08.46

Ste že kdaj imeli želodčne težave po obroku? Vam simptomi, kot sta prekomerno napenjanje in napihnjenost, grenijo življenje? Pravzaprav obstaja bolj strokoven izraz za to dokaj pogosto zdravstveno težavo. Govorim o dispepsiji. Ta izraz pomeni nič drugega kot vznemirjen želodec ali prebavne motnje.

BLOG: Pozitivni učinki selena

27. 02. 2022 14.11

Selen je mikroelement, ki je sicer prisoten v zemlji in je pomemben mineral za človeško telo, saj ga potrebujemo za normalno delovanje nekaterih encimov, sodeluje v metabolizmu ščitničnih hormonov in nas ščiti tudi pred oksidativnim stresom.

BLOG: Kako si pomagati pri avtoimunskih obolenjih?

13. 02. 2022 07.00

Mnogi od nas v prizadevanju za svoje cilje žrtvujejo počitek in zdravje na splošno – ostajamo pozno v službi, ponočujemo in se poslužujemo hitre hrane. Ko pa nam naše telo pokaže znake utrujenosti, ga prelisičimo in še dodatno poživimo s kofeinom in energijskimi napitki, da ostanemo v pogonu. Rezultat je vse več ljudi z utrujenostjo nadledvične žleze, hormonskim neravnovesjem, avtoimunostjo in kroničnimi vnetnimi težavami.

BLOG: Addisonova bolezen

30. 01. 2022 07.04

V tokratnem prispevku se bom razpisal o Addisonovi bolezni, pri kateri gre za neko vrsto endokrine motnje, ki prizadene približno enega od 100.000 ljudi. Simptomi so običajno izraziti in vključujejo izgubo teže, mišično oslabelost, utrujenost, nizek krvni pritisk in prebavne težave. Včasih lahko pride tudi do hipoglikemije in nastajanja temnih lis na koži.

BLOG: Rdeče meso – zdravstvene koristi in tveganja

23. 01. 2022 15.53

Informacije o vplivu rdečega mesa na naše zdravje velikokrat nasprotujejo druga drugi. Medtem ko nekateri verjamejo, da so govedina, svinjina in divjačina polne hranil in koristne za zdravje, drugi trdijo, da lahko prispevajo k raku, boleznim srca in številnim drugim zdravstvenim težavam. Kaj je res in kaj ne?

BLOG: Cink podpira imunsko funkcijo in lahko pomaga v boju proti okužbam

01. 01. 2022 00.00

Morda ste že kaj zasledili o koristih cinka in kako ga je priporočljivo jemati pri okrevanju po prehladu ali drugih boleznih, vendar ta mineral potrebujejo tudi tisti, ki niso bolni in ki nimajo oslabljenega imunskega sistema.