Avtor
Jaka

Slabše stanje na Obali, koronavirus vdrl v izolsko bolnišnico

01. 12. 2020 20.55

Medtem ko vsa država upa, da so ukrepi za zajezitev širjenja okužb vendarle prijeli in se krivulja obrne navzdol, se v Obalno - kraški regiji, ki je od spomladi veljala za najboljšo glede števila okužb, razmere zaostrujejo. Čeprav jo številke še vedno uvrščajo med tiste z najmanj okuženimi, je pozitivnih testov v vseh občinah iz dneva v dan več. Koronavirus je vdrl tudi v izolsko bolnišnico.

Italijanski gostinci upajo, da bodo decembra lahko odprli vrata

29. 11. 2020 20.13

Kljub obljubi predsednika italijanske vlade Conteja, da pri pomoči gospodarstvu ne bodo pozabili na nikogar, je tudi v sosednji Italiji marsikateri gostinec že skoraj na robu. Pomoč za spomladansko zaprtje je začela prihajati šele konec poletja. Tokrat naj bi šlo hitreje, prva nakazila iz dvo-milijardnega paketa pa naj bi bila že na računih. Gostinci sicer še vedno upajo, da bodo sredi decembra lahko spet odprli svoja vrata.

Vinogradniki o odločitvi sodišča EU: 'Sprijaznili smo se, a grenak priokus ostaja'

18. 11. 2020 20.19

Slovenija je predala bitko za teran in ne bo več oporekala Hrvatom pri uporabi tega imena. Država se namreč ne bo pritožila na odločitev splošnega sodišča Evropske unije. To je septembra zavrnilo slovensko tožbo evropske komisije, ki je hrvaškim vinarjem dovolila izjemo pri uporabi imena teran. Odločitvi so prikimali tudi kraški vinogradniki, saj se zavedajo, da so možnosti za uspeh zelo majhne, tako rekoč nične. Z odločitvijo so se sprijaznili, vendar grenak priokus ostaja.

Ko neopazno postane vidno

07. 11. 2020 20.18

Ko smo pred letošnjim letom pomislili na digitalne tehnologije, sta nam na pamet najprej padli dve miselni podobi: računalnik v sobi in pametni telefon v roki. Oboje smo sicer uporabljali vsak dan, za delo in za prosti čas. Kljub temu smo ju obravnavali kot preprosti orodji, nič pomembnejši od izvijača ali vijaka. Na kratko, računalnik in telefon sta nam bila sicer nujni potrebi, vendar ne dosti več.

V laboratoriju za oljkarstvo napovedujejo vrhunsko letino

31. 10. 2020 20.03

V slovenski Istri so jesenske počitnice ne toliko krompirjeve kot oljčne, saj sovpadajo s časom obiranja in stiskanja tega zelenega zlata. Na kakovost oljčnega olja vpliva veliko dejavnikov. Letos je največ preglavic povzročala oljčna muha, zato so številni pohiteli z obiranjem in očitno se je to izplačalo. V laboratoriju za oljkarstvo namreč napovedujejo vrhunsko letino.

Oteženo delo medicinskih sester: zavračajo očitke o nedostopnosti

25. 10. 2020 07.44

Težave, ki jih je v zdravstveni sistem prinesel novi koronavirus, zaznavajo že povsod. To sporočajo tudi medicinske sestre primarne ravni, torej tiste, ki delajo večinoma v zdravstvenih domovih. Čeprav se z virusom ne spopadajo na intenzivi, je tudi njihovo delo oteženo, predvsem pa ga je veliko več. Očitke, da so nedostopne in nesolidarne in da ne delajo veliko v času zdravstvene krize, pa ostro zavračajo.

Odpovedi Slovencev se vrstijo, turizem na Obali rešujejo Avstrijci in Italijani

17. 10. 2020 19.55

Strožji ukrepi v večjem delu države se poznajo tudi turizmu na Obali. Čeprav hoteli obratujejo in lahko gostje, ki so rezervacije opravili pred petkom, pridejo tudi iz rdečih regij, je osip očiten. V Portorožu se vrstijo odpovedi rezervacij, stanje pa za zdaj rešujejo tujci, predvsem Avstrijci in Italijani.

Primorci z najboljšo epidemiološko sliko v državi: kaj je razlog za uspeh?

15. 10. 2020 19.27

Medtem ko število novookuženih leti v nebo, je na Primorskem število okužb še naprej majhno. Še posebej na Obali, kjer imajo kljub relativno gosti poseljenosti in velikemu številu turistov med poletjem, najboljšo epidemiološko sliko v državi. Podobno kot je bilo to že med prvim valom. Zakaj gre Primorcem tako dobro?

Barcolana zaradi koronavirusa letos nekoliko drugačna

09. 10. 2020 20.26

V Trstu je ob strogih ukrepih vse nared za največjo regato na svetu Barcolano oziroma Barkovljanko. Letošnja 52. po vrsti bo v vseh pogledih drugačna. Pravila tako za tekmovalce kot tudi za gledalce so zaradi trenutnih razmer s covidom precej spremenjena. K že tako zmanjšani udeležbi pa bo svoje zagotovo dodalo tudi vreme. Napovedane so burja, dež in nizke temperature. A kot domačini poudarjajo, da je Barcolana velik dogodek in da je pomembno, da se izpelje.

Hojsova parcela: čudovit razgled po polovični ceni

18. 09. 2020 19.02

Aleš Hojs je ob Aleksandri Pivec bržkone eden tistih politikov, ki je moral v zadnjem času največ pojasnjevati. Ne gre samo za očitke predlagateljev interpelacije, ampak tudi za način, kako je prišel do premoženjske koristi, o kakršni navadni državljani, ki nimajo politično vplivnih prijateljev in znancev, lahko samo sanjajo. Kot je znano, je notranji minister prišel do zazidljivega zemljišča na slovenski obali in to po izjemno ugodni ceni – 75.910 evrov za 882 kvadratnih metrov.

Bo donosen oljkarski posel izolskega župana Markočiča padel v vodo?

17. 09. 2020 20.34

Sklad kmetijskih zemljišč bo najverjetneje razveljavil razpis in izvedel novega, z isto cenitvijo – 240 tisoč evrov za 550 oljk. Ali je bila ta cenitev, za katero številni menijo, da je krepko prenapihnjena, sploh zakonita, preverja komisija združenja sodnih izvedencev in cenilcev kmetijske stroke. Če se bo izkazalo, da ni, tudi posla ne bo.

Italija zaradi vse več nezakonitih prestopov zaostruje nadzor na meji s Slovenijo

13. 09. 2020 19.20

Potem ko je notranja ministrica že prejšnji mesec napovedala prihod vojakov na mejo, je ob nedavnem obisku v Trstu sporočila, da bodo njihovo število še povečali, vrnile naj bi se tudi mešane slovensko-italijanske patrulje. Razlog je vse več ilegalnih migracij prek kopenske meje s Slovenijo. Iz regije prihajajo celo pozivi, da bi se zaprli manjši mejni prehodi med državama, a to je po zagotovilih ministrice skrajni ukrep, o katerem še ne razmišljajo.

Bo lahko tudi Hrvaška za vino iz hrvaške Istre uporabljala ime teran?

08. 09. 2020 18.54

Evropsko sodišče bo odločilo, ali lahko tudi Hrvaška za vino iz hrvaške Istre uporablja ime teran. Slovenija je ime zaščitila že leta 2007, a je leta 2017 evropski komisar za kmetijstvo Hrvaški vseeno dovolil uporabo imena. Slovenija in Hrvaška sta se v bitki za teran sporekli okoli tega, iz katere trte je to vino. Iz terana ali refoška? Slovenija trdi: trta teran ne obstaja, vino teran je refošk, ki je zrasel na rdeči kraški zemlji.

120 podpisov zaposlenih podjetja Marjetica o mobingu in neprimernem vedenju Roberta Šuca

02. 09. 2020 19.07

Kako je Robert Šuc, nekdanji svetovalec koprskega župana, ki je zaradi groženj direktorju koprskega stanovanjskega sklada moral odstopiti, postal zunanji izvajalec na koprskem komunalnem podjetju Marjetica? Pridobljeni posnetki kažejo, da s pomočjo koprskega župana Aleša Bržana. Župan je že pohvalil njegovo delo in dodal, da je Šuca izbrala Marjetica sama. 120 zaposlenih pa je že dalo svoje podpise, s katerimi pričajo, da se Šuc vede neprimerno, da izvaja mobing in da sploh ne vedo, kdo ga je tja postavil in zakaj.

V Umagu, kjer dopustuje največ slovenskih turistov, zaskrbljeno čakajo odločitev Slovenije

17. 08. 2020 19.33

V torek bo najverjetneje znano, na kateri seznam bo Slovenija uvrstila Hrvaško. V Umagu dopustuje največ slovenskih državljanov, zato tamkajšnji prebivalci zaskrbljeno čakajo na slovensko odločitev. Uvedba karantene za povratnike je namreč skoraj enaka zaprtju meje. In čeprav je bila sezona v zadnjih dveh mesecih nad pričakovanji, se je čez noč vse spremenilo. Sprva zaradi avstrijskih in italijanskih navodil svojim državljanom, zdaj pa se poznajo tudi pozivi dopustnikom iz Slovenije.

Slovenski gostje z boni rešili turistično sezono: rekordno 'vavčer poletje'

16. 08. 2020 19.30

Najprej sezona nizkih pričakovanj, celo katastrofalnih napovedi, nato sezona bonov in sezona rekordov. Turistični delavci v naši najbolj turistični občini skoraj ne morejo verjeti, kakšno zasedenost dosegajo. Dosegajo številke, na katere v času karantene niso upali niti pomisliti. S turističnimi boni so turistično sezono rešili predvsem domači gostje. Da so poletni meseci celo boljši od lanske, sicer rekordne sezone, je osupnilo vse, ki sedaj veliko bolj mirno pričakujejo jesen in zimo.

Slovenska Istra ponuja še marsikaj drugega kot le morje

14. 08. 2020 20.06

V tokratni turistični rubriki vas vabimo v Slovensko Istro. Za Istrane pravijo, da so kot hrast - globoko zakoreninjeni v svojo zemljo, odporni na vse ujme in trdi kot skala. Podeželje Slovenske Istre ponuja preplet kultur in narodov, ki so ta košček zemlje skozi zgodovino imeli za svojega, na njem pa so pustili pečat različnosti. Stalnica so oljčniki, vinogradi in točke z izjemnim razgledom na morje.

Kras: pokrajina, ki ponuja mnogo več kot samo teran in pršut

06. 08. 2020 19.58

Če vam razkrijemo, da vas v tokratni rubriki Moja Slovenija peljemo v deželo terana in pršuta, zagotovo že veste, da smo se odpravili na Kras. In čeprav so Kraševci na svoja simbola zelo ponosni, ne želijo, da bi jih poznali samo po tem. Pokrajina, ki so jo izoblikovali burja, kamen in pester podzemni svet, ponuja še veliko več.

Na slovenski obali so po zaslugi bonov z letošnjo turistično sezono zadovoljni

17. 07. 2020 20.31

Letošnja sezona na slovenski obali je drugačna, prevladujejo domači gostje, tujih skorajda ni. Novi so tudi varnostni ukrepi, povezani z epidemijo. Reševalci iz vode tako med drugim nadzorujejo varnostno razdaljo med kopalci. Tudi v hotelih življenje teče drugače kot v preteklih sezonah. Vendar pa se, predvsem po zaslugi bonov, nad sezono ne morejo pritoževati.

Projekt Podarimo nasmeh z morjem razveselil že več kot 9.000 tisoč

09. 07. 2020 21.15

Prva skupina otrok iz projekta Podarimo nasmeh že uživa v poletnih radostih na Debelem rtiču. Dobrodelna akcija, ki poteka že 18. leto zapored, letos, zaradi koronavirusa, izgleda nekoliko drugače, saj se otroci družijo v manjših skupinah. A to ne kazi veselja, še vedno doživljajo to, kar bodo nekoč izjemno lepi spomini in prijateljstva.

Bodo vinjete kmalu preteklost hitre ceste med Škofijami in Koprom?

08. 07. 2020 21.20

Ali za hitro cesto med Škofijami in Koprom ne bodo več potrebne vinjete in bo tako postala brezplačna? Poslanska pobuda je znova na mizi, sicer ne prvič, saj se ta pojavlja že skoraj 10 let. Pridobili bi več enodnevnih gostov in zmanjšali bi gnečo na lokalnih cestah. Kaj pa na to pravi ministrstvo za infrastrukturo, ki ima zadnjo besedo pri takšni spremembi?

Policisti iskali 6-letno migrantsko deklico, nato ugotovili, da si je zgodbo prebežnik izmislil

02. 07. 2020 13.17

Policisti so na območju Kastelca prijeli skupino šestih prebežnikov, eden izmed njih pa je policistom dejal, da je bila z njimi tudi njegova sestra, šestletna deklica. Za njo je stekla iskalna akcija, nakar se je izkazalo, da si je omenjenih prebežnik to preprosto izmislil oziroma da gre za lažno informacijo.

Prestižna vozila v Luki Koper

26. 06. 2020 21.14

Luka Koper z novimi posli vstopa med najpomembnejše evropske igralce pri pretovoru avtomobilov. Ta teden je v pristanišče prispela prva pošiljka prestižnih vozil iz skupine Jaguar. Gre za posel, na katerem so delali kar tri leta. Prek 30 milijonov evrov pa so v zadnjih letih vložili v avtomobilsko infrastrukturo. Koper je tako postal tretje največje avtomobilsko pristanišče v Sredozemlju.

Leto dni od iztirjenja vlaka pri Hrastovljah: 'Upamo, da je bila nesreča zadnje opozorilo'

25. 06. 2020 19.37

Leto dni je od ene hujših železniških nesreč pri nas. V Dolu pri Hrastovljah se je iztiril vlak, iz vagona s cisterno pa je v tla odteklo 10 ton kerozina. In to na vodovarstvenem območju, le tri kilometre od črpališča Rižane, ki je glavni vodni vir za vso obalo. Hitra reakcija vseh vpletenih je preprečila, da kerozin ni prodrl v podtalnico, morajo pa zaradi nesreče še danes izvajati bolj pogoste preventivne meritve.

Optimizem v Istri: 'Ne bo se ponovila lanska sezona, a nekaj bo'

23. 06. 2020 19.30

Na Hrvaškem se bojijo, da bi povečanje števila okužb pomenilo predčasen konec turistične sezone, ki se sploh še ni dobro začela. V Istri, kamor se tradicionalno odpravi največ Slovencev, še vedno računajo na to, da bo epidemiološka slika dobra in se bodo turisti počutili varno. Toda vrhunec sezone je zelo negotov. Tudi v Istri so prvič po dveh mesecih našteli tri nove okužbe.

Slovenci na Hrvaško in v Italijo ponovno tudi čez maloobmejne prehode

15. 06. 2020 18.16

Slovenija se je odprla na vse strani in se tako počasi vrača v stare tirnice tudi glede prehajanja meja. Poleg odprtja vseh mejnih prehodov z Italijo, tudi tistih, kjer ni kontrolnih točk, so zapornice ponovno dvignili tudi na maloobmejnih prehodih s Hrvaško. Nekateri so to že izkoristili v izogib manjšim gnečam, ki so nastajale na večjih prehodih, sicer pa ponovno odprtje najbolj pozdravljajo domačini, ki so navajeni živeti čezmejno.

Primorski dnevnik zavrača vse očitke o 'umetno ustvarjenem' incidentu na meji

12. 06. 2020 19.09

Na Primorskem dnevniku, slovenskem mediju, ki izhaja v Trstu in je prvi poročal o incidentu na meji, očitke o zrežiranem dogodku zavračajo. Pravijo, da so upoštevali vse novinarske standarde in da je bila tudi kritika veleposlanika, ki jih je obtožil širjenja nepreverjenih informacij, povsem neprimerna, zato pričakujejo opravičilo. Za navedbami svojega vira trdno stojijo, razkritje njegove identitete pa ostro obsojajo.

Prehod meje s Hrvaško hitrejši zaradi spletne strani, kamor vpišete podatke

29. 05. 2020 19.22

Slovenija je znova zaostrila vstop v državo za vse, ki prihajajo iz tretjih držav, ne glede na državljanstvo. Kako pa je pri prehodu meje s Hrvaško? Prvi teden potem, ko je Hrvaška sprostila vstop v državo za državljane desetih držav, tudi Slovenije, so na nekaterih mejnih prehodih v Istri in na Obrežju že kolone. Čeprav je potnikov več, prehod meje poteka hitreje, tudi zaradi spletne strani, kamor lahko potniki vpišejo svoje podatke in se tako izognejo dolgotrajnim postopkom na meji.

Goriška kliče na pomoč

28. 05. 2020 20.16

Regija, ki je samo iz naslova igralništva v zadnjih dvajsetih letih v državno blagajno prispevala preko miljardo evrov, je zdaj zaradi zaprtih meja, predvsem z Italijo, na kolenih. Ne le v igralništvu, kriza se že pozna tudi v drugih sektorjih, turizmu, gostinstvu, prevozništvu, trgovini. Če je dolga leta bila med vlečnimi konji slovenskega gospodarstva, severna Primorska zdaj potrebuje pomoč, morda tudi s posebnim zakonom.

Zadnji še živeči tigrovec praznuje 100 let: 'Sam sebi se čudim, da sem še vedno tukaj'

16. 05. 2020 07.40

O mojem življenju brez težav napišete knjigo, se nasmehne Alojz Kralj, še zadnji živeči tigrovec, ki danes praznuje stoti rojstni dan. Stoletnik je z nami obujal spomine na čase, ko se je bilo treba boriti za slovenstvo in za to tvegati tudi glavo – pa čeprav tega članom organizacije dolgo niso priznavali. "Ni se govorilo o nas," pravi Kralj. In doda: "Zdaj je na srečo drugače, mislim, da smo dobili svoje mesto."