Avtor
Jaka

Boomerji, milenijci in zoomerji – generacijski konflikt

24. 09. 2022 09.04

S prehodom med generacijami je zmeraj križ, ne glede na to, ali govorimo o tovarni, srednji šoli ali grajenju hiše. Med starimi in mladimi se zmeraj pojavi določena oblika konflikta in napetosti, kar ni nikakor presenetljivo; sveži veter mladosti in stabilna tradicija starosti bi težko obstajala v sožitju, saj sta si med seboj nasprotna. Vendar obstaja razlika, če na eni strani govorimo o eni tovarni, na drugi strani pa o celotni družbi. Dokler ima tovarna ali srednja šola dobro postavljene temelje in vodstvo, je reševanje takšnih konfliktov rutina. Ko se konflikt med generacijami pojavlja na vseh družbenih ravneh, potem so težave veliko večje, kot bi si mislili.

Začelo se je snemanje v Piranu, domačini že opazili Marka Wahlberga

19. 09. 2022 20.21

V Piranu se je začelo snemanje visokoproračunskega filma s hollywoodskimi zvezdniki. Najbolj znani imeni sta Mark Wahlberg in Halle Berry. Po nekaterih podatkih gre za največji tovrsten tuji projekt pri nas. Produkcijska ekipa je tako zaprla večji del punte, kjer snemajo akcijske prizore za film Our Man from Jersey oz. v prevodu Naš človek iz Jerseyja. Celotno snemanje je ovito v tančico skrivnosti, veliko ljudi je poskušalo ujeti delček dogajanja, a prav veliko niso uspeli videti, ker je na lokacijah več varnostnikov, so pa nekateri srečneži uspeli ujeti zvezde med sprehodom po Piranu.

'80 let imam in česa takšnega še nisem doživel'

16. 09. 2022 18.54

V Posočju je obilno deževje povzročilo veliko težav. Čeprav ima Soča zelo visok vodostaj in je tako kot njeni pritoki neobičajno rjave barve, ni poplavila. So pa težave povzročali zemeljski plazovi. Med Kobaridom in Bovcem se je vdrl del državne ceste, ki je zdaj neprevozna, obvoz je možen samo za osebna vozila. Plaz se je sprožil tudi za hišo v Drežniških Ravnah, na srečo jo je obšel, tako so danes odstranjevali posledice. Marsikje v Posočju sta sicer na cestah vejevje in blato. Po prvih ocenah naj bi škoda samo na javni infrastrukturi znašala okrog 200 tisoč evrov.

Digitalizacija na podeželju: Kakšno dodatno vrednost prinaša?

07. 09. 2022 07.00

Ko govorimo o digitalizaciji, morda najprej pomislimo na visoko tehnologijo v urbanih središčih. A uspešna digitalizacija zajema vse, tudi podeželje, manjše vasi in eno najstarejših panog na svetu, kmetijstvo. Pilotna projekta pametnih vasi in pametnih vinogradov poskušata pripeljati digitalizacijo tudi tja, kjer je morda ne bi pričakovali, čeprav je v svetu že precej uveljavljena.

Piran se spreminja v filmsko kuliso

23. 08. 2022 19.09

Naš obalni biser Piran, ki ga je CNN nedavno uvrstil med najlepša evropska mesta, se bo kmalu po turistični sezoni prelevil v filmsko kuliso. Svetovno znana produkcija s prvokategornimi imeni iz Hollywooda si je izbrala sredozemsko mestece, kjer ljudje že ugibajo, koga vse bodo lahko srečali. A vse so zaenkrat še ugibanja, od tega, kdo so zvezdniki, ki bodo igrali v Piranu, za kakšen film gre, kot tudi to, katere bodo točne lokacije snemanja.

Tajvan in Kitajska – nerešljiva dilema?

20. 08. 2022 07.00

Ob obisku predsednice predstavniškega doma ameriškega kongresa Nancy Pelosi na Tajvanu se je tudi na prve strani slovenskih medijev prestavila dilema in konflikt glede tajvanske neodvisnosti. Nestabilnosti na relaciji Tajpej – Peking in vprašanje tajvanske neodvisnosti po mnenju avtorja te kolumne predstavljajo trenutno največji obstoječi vir tveganja za izbruh oboroženega spopada med velikimi silami; po domače rečeno, tretje svetovne vojne. Uničujoči potencial tega spora pa ni posledica kulturnih oz. političnih razlik med stranema, temveč neskladnosti med dvema pomembnima elementoma sodobnih mednarodnih odnosov: samoodločbo narodov na eni strani in spoštovanjem mednarodnih pogodb na drugi. Vsaka izmed obeh strani namreč svoje stališče upravičeno utemeljuje na enem izmed teh dveh elementov, kar ustvarja nerešljivo dilemo: kdo bo prvi popustil, čeprav je njegova pozicija upravičena in utemeljena?

V vinogradih zaradi suše skoraj polovica manj pridelka

18. 08. 2022 20.03

V slovenski Istri se je te dni začela trgatev zgodnjih sort grozdja. Tako kot ostali kmetijski sektor je tudi vinarje prizadela suša. V vinogradih je od četrt pa vse do polovice manj pridelka, odvisno od lege. Grozdne jagode so manjše, izplen bo precej manjši, porušena so tudi razmerja. Vse to je še dodatni izziv, ki ga bodo morali premagati z delom v kleti.

Po tridesetih letih propadanja bo Jernejev kanal dobil novo podobo

17. 08. 2022 19.43

Jernejev kanal, ki leži tik ob krajinskem parku Sečoveljske soline in v katerem je na desetine na črno privezanih plovil, bodo po tridesetih letih degradacije končno sanirali. Odgovornost za čiščenje sta si lokalna skupnost in ministrstvo za okolje dolga leta podajala, zdaj pa bodo kanal povsem očistili in v njem zgradili skoraj 1200 metrov dolg most z urejenimi komunalnimi privezi.

Hrvati v enem dnevu zaslužili 26 milijonov, mi še ne dosegamo leta 2019

15. 08. 2022 19.39

Čeprav so v naši najbolj turistični občini hoteli tudi letos skoraj polno zasedeni, je marsikaj drugače kot v preteklih dveh letih, ki jih je zaznamovala epidemija. Več je gostov iz tujine in manj rezervacij v zadnjem trenutku. A še vedno nismo na ravni rekordnega leta 2019. Na sosednjem Hrvaškem pa je letošnja sezona rekordna. Po prvih ocenah bodo turisti tam zapravili kar sedem odstotkov oziroma 800 milijonov več kot v predkoronskem letu 2019. Prejšnji teden so tako v enem samem dnevu zaslužili kar 26 milijonov evrov.

Vrhunec poletne sezone in gneča na cestah: hotelirji zadovoljni, gostinci tarnajo

12. 08. 2022 19.31

Čas okoli praznika Marijinega vnebovzetja je tradicionalno tudi čas, ko se hoteli in ostale turistične namestitve najbolj napolnijo, običajno do zadnje razpoložljive postelje. Po dveh letih epidemije, negotovosti in v vseh pogledih precej nenavadnih sezon se zdi, da se z letošnjim poletjem le vračamo v ustaljene tirnice, v čas, ki so ga v turizmu poznali pred epidemijo. A če so hotelirji na obali zadovoljni s sezono, na drugi strani tarnajo gostinci. Pravijo, da se je marsikaj spremenilo, odkar ni več turističnih bonov.

Smo priča eni rekordnih sezon?

08. 08. 2022 20.16

Medtem ko suša, ki pesti slovensko Istro, povzroča strah pred redukcijami in je že vzela lep del kmetijskih pridelkov, obstaja panoga, za katero je trenutno vreme idealno. Solinarji bodo po več zaporednih slabih letinah letos znova lahko napolnili svoja skladišča. Obilica sonca, vetra, nizka vlažnost in suša nasploh so letos omogočili, da se je pridelava soli začela mesec dni prej kot običajno, kaže pa tudi na to, da bo sezona trajala še kar nekaj časa. Možno je, da smo priča eni od rekordnih sezon.

Omejitve vode na Obali pomagajo, a vseeno niso dovolj

04. 08. 2022 19.04

Ali bo Obala lahko preživela poletje brez omejitev vode? Kljub naporom vojske, gasilcev in po novem tudi zasebnih prevoznikov, ki 24 ur na dan, sedem dni v tednu vozijo vodo iz Unca v vodarno Rižanskega vodovoda, so te še vedno verjetne. Zadnje padavine niso bistveno izboljšale slike, se pa ukrepi za varčevanje poznajo. A če obilnejšega dežja ne bo, morda niti to ne bo dovolj.

Požar pod nadzorom tudi na italijanski strani

01. 08. 2022 19.45

Boj z ognjenimi zublji je v sklepni fazi tudi na italijanski strani. Koordinacijski center so iz Jamelj preselili nekoliko bolj severno v vas Vrh, kjer je bilo zadnje dni najhuje in se je požar približal vasem. A trenutno bolj kot ne izvajajo požarno stražo in opazujejo dogajanje na pogorišču. Na območju je sicer znova zagorelo, a v manjšem obsegu, s pomočjo helikopterja so požar takoj pogasili. Pri tem pa se sprašujejo, kdaj bodo gasilci sploh lahko zapustili območje, saj obilnejših padavin še kar ni na vidiku.

O javnem prevozu v Sloveniji in nujnosti njegove izboljšave

30. 07. 2022 15.14

Rast cene energentov je nedvomno med najbolj perečimi temami letošnjega leta. Z njo se soočamo vsakič, ko moramo točiti gorivo na črpalki. Ker je kar 88 odstotkov vseh dnevnih poti v Sloveniji opravljenih z osebnim avtomobilom, ima rast cen goriv velik vpliv na denarnico povprečnega Slovenca. Težava je še toliko večja, ker večina Slovencev alternative osebnemu avtomobilu preprosto nima. Posledice so vsakodnevne večkilometrske kolone znotraj in na obrobju mest, ki jih prepogosto spremljajo tudi tragične prometne nesreče.

Opazen vpliv globalnega segrevanja na življenje v morju

28. 07. 2022 18.36

Globalno segrevanje ne vpliva le na življenje na kopnem, temveč tudi na življenje v morju. Spreminja se tudi svet pod morjem. Slovensko morje je v tem pogledu izjema, saj so spremembe počasnejše kot drugod, je pa v Sredozemskem morju, tudi v Jadranu, zaznati ribe iz tropskih morij. Te sicer niso problematične za ekosistem, večjo nevarnost predstavljajo invazivne tujerodne vrste.

Sodelovanje slovenskih in italijanskih gasilcev obvarovalo hiše v Italiji

25. 07. 2022 19.54

Slovenski gasilci pomagajo tudi na italijanski strani meje. Čeprav je bil požar tam manjši, je še vedno največji, ki ga pomnijo na tem območju. Ogenj je v vasi Jamlje preskočil cesto, tudi nekatere ograje, goreli so vrtovi in dvorišča, a vse hiše so ostale cele. Pokazala sta se zelo dobro sodelovanje in velika solidarnost v nesreči, pravijo na italijanski strani, kjer prav tako kot pri nas čakajo na obilnejši dež.

Italijane razburjajo vrtoglavi stroški vzdrževanja zasežene mega jadrnice A

08. 07. 2022 06.08

V Italiji so se začeli spraševati, ali se sankcije proti ruskim oligarhom zaradi vojne v Ukrajini sploh izplačajo. Tamkajšnji mediji so namreč razkrili vrtoglave cene vzdrževanja zaplenjenih premičnin. Ena takih je futuristična jadrnica A, super jahta Andreja Melničenka, ki je bila konec lanskega leta mesec dni zasidrana v slovenskem morju, nato pa so jo med rednim vzdrževanjem v tržaškem pristanišču zaplenile italijanske oblasti. V nekaj mesecih je Italija za vzdrževanje plovila porabila že tri milijone evrov.

Redukcije kot leta 1986? Za nekaj ur na dan bi lahko ostali brez vode

06. 07. 2022 20.08

Na Obali morajo zaradi hudega pomanjkanja vode razmišljati o redukcijah. Sedanji ukrepi - zaprti tuši na plažah in pitniki v mestih, izklop fontan in prepoved zalivanja zelenic, pranja avtomobilov in polnjenja bazenov - najbrž ne bodo zadostovali. Že ob koncu tega meseca ali v začetku prihodnjega bi se lahko zgodilo, da vode iz pip nekaj ur na dan ne bo, kar bi bil tudi hud udarec turizmu na vrhuncu sezone.

Z akcijo Pričarajmo jim nasmeh 500 otrok iz socialno šibkih družin uživalo ob morju

05. 07. 2022 19.52

20 let projekta in skoraj 10.000 otroških nasmehov. To je bilanca akcije Pričarajmo jim nasmeh, namenjena brezskrbnim počitnicam za otroke iz socialno šibkih družin. Tudi letos jih bo lahko 500 uživalo ob morju, prva skupina je že na Debelem rtiču. Čakajo jih kopanje, druženje, ples in zabava, v počitniškem tednu se stkejo tudi nova prijateljstva in prve ljubezni. To so vtisi, ki ostanejo za vedno.

Dve od edinstvenih štirih jadrnic bosta pluli v Piranskem zalivu

01. 07. 2022 19.53

V stotih letih se je marsikaj spremenilo. Tudi jadranje ... Od materialov za plovila in jadra, pa vse do drugačnih tehnik, ki so jih novosti potegnile za seboj. A včasih imajo stare stvari, še posebej če so izjemno ohranjene, poseben šarm. In tega imata zagotovo na pretek tudi Tuiga in Mariska, več kot 100 let stari jadrnici, ki bosta od petka do nedelje tekmovali v Piranskem zalivu. Prva je v lasti monaškega princa, druga pa bogatega tujca, ki se ne želi izpostavljati, je pa na svojo jadrnico postavil slovensko ekipo. Na svetu obstajajo le štiri tovrstne lepotice, tri še plujejo. In dve od teh bosta na ogled v našem morju.

Kakšne so temperature predmetov, ki so več ur izpostavljeni soncu?

28. 06. 2022 20.15

Vročinski val, ki smo mu priča zadnje dni, ni dodobra ogrel le ozračja, pod žgočim soncem se izjemno segreva in pregreva tudi vse, kar nas obdaja. Naša ekipa se je na teren podala z gasilci, ki so s termokamero preverjali temperature. Tla, po katerih hodimo, se tako lahko ogrejejo tudi do 60 stopinj, plastične površine v vozilu, parkiranem na soncu, pa do kar 90 stopinj. Povsem drugače je v senci na zelenih površinah.

Kako na pot, da bo ta minila čim bolj mirno? 'Strpnost voznikov bo glavni adut'

25. 06. 2022 07.00

Ker so se začele počitnice, pa še praznik je, se veliko ljudi odpravlja proti morju. Prvi konec tedna ob koncu šole je eden najbolj prometno obremenjenih na naših cestah. Prve zametke gneče je bilo zaznati že v petkovih dopoldanskih urah, ko so bile avtoceste precej polne, popoldne pa so vozniki na številnih odsekih že stali. Pot do morja lahko traja tudi več ur, policisti pa za vikend napovedujejo še večjo gnečo. Kaj pa voznikom svetuje Zvonko Zavasnik z Darsa?

V Portorožu podelili oglaševalske nagrade

16. 06. 2022 19.29

Na 31. Slovenskem oglaševalskem festivalu, ki se je znova odvijal v Portorožu, so podelili nagrade najboljšim oglaševalcem leta. V dveh festivalskih dneh se je na odru zvrstilo 45 govorcev, ki so javnosti razkrili skrivnosti dobrega oglaševanja in njegove smeri v prihodnosti. Dvodnevni festival se je zaključil s tako imenovano Zlato nočjo, slavnostno zaključno prireditvijo, na kateri so podelili nagrade in priznanja.

V Piranu ponudili vpogled v spekter morske znanosti Jadranskega morja

16. 06. 2022 19.24

Jadransko morje je kljub svoji majhnosti izjemno bogato z organizmi, a hkrati tudi med najbolj onesnaženimi in najbolj izropanimi. Nekatere živalske in rastlinske vrste izginjajo, trend je še možno obrniti, je pa za to potrebnih veliko naporov. Med tistimi, ki spremljajo celotno situacijo in težijo k izboljšanju morja je tudi Morska biološka postaja Piran. Minuli teden so svoja vrata odprli javnosti, kar je omogočilo vpogled v širok spekter morske znanosti, s katerim se ukvarjajo v Piranu.

Uradno se je začela kopalna sezona

15. 06. 2022 19.54

Na našem največjem urejenem naravnem kopališču Centralni plaži Portorož se je s sredinem dvigom modre zastave tudi uradno začela kopalna sezona. Zaradi visokih temperatur so se številni že mesec dni tukaj predajali morskim užitkom. Uradna sezona pa pomeni več varnosti in več ponudbe na plaži.

Slovenska vina bodo po novem pili tudi v Gani

01. 06. 2022 21.14

Za ta nekoliko neobičajen prodor na tuje trge so se odločili v Vinakoper, ki je v glavnem mestu Akra s partnerjem odprla vinoteko z istrsko žlahtno kapljico. Čeprav pohod na afriški trg ni bil v strategiji družbe, se je prikazala priložnost, ki so jo tako pograbili, pravi njihov direktor. In lahko se izkaže kot zmagovalna poteza, ne le zanje, ampak tudi za druge, saj je Gana oziroma vsa zahodna Afrika velik trg, ki se v zadnjem času hitro razvija.

V hrvaški Istri Goloba pozvali k odstranitvi bodeče žice na meji

29. 05. 2022 19.59

V hrvaški Istri so novega predsednika slovenske vlade Roberta Goloba pozvali naj odstrani bodečo žico in panelne ograje z meje s Hrvaško. V pismu so zapisali, da ljudje z obeh strani meje živijo v sožitju, žica pa da najbolj ovira domačine, medtem ko ilegalnih migracij ne preprečuje.

Kobilarna Lipica, Škocjanske jame in muzej v Pivki združeni v Trio kraških znamenitosti

19. 05. 2022 18.18

Večletno sodelovanje glavnih generatorjev kraškega turizma tako dobiva tudi pisno zavezo. Vsi skupaj za letos pričakujejo približno 250 tisoč obiskovalcev, kar je daleč od rekordnega leta 2019, pa vendar gre za velik korak naprej v primerjavi z dvema predhodnima letoma, ki ju je v veliki meri zaznamovala epidemija.

V Kopru burna razprava zaradi postavitve kipa na umetni otok

11. 05. 2022 19.57

V Kopru se je vnela burna razprava zaradi kipa na najmanjšem slovenskem otočku ob novem kopališču med Semedelo in Žusterno. Na občini so si zamislili, da bi ga krasil kip koze, simbola Kopra. Komisija je na natečaju izbrala zmagovalni predlog, domačini pa se ne morejo zediniti, kaj je primerno in kaj ne. Vse je pripeljalo tako daleč, da je župan potegnil nepričakovano potezo.

Delovišče enega od predorov drugega tira je onesnažilo reko Rižano

28. 04. 2022 17.29

Delovišče enega od predorov drugega tira je onesnažilo reko Rižano. Delavci Kolektorja so prejšnji teden pri vrtanju za predor T8 naleteli na vodno žilo, izjemno kalna voda, pomešana s flišem in morda tudi snovmi iz betona, je v velikih količinah končala v reki. Ribiška družina in okoljevarstveniki so v stranskih kanalih iz vode vlekli poginule ribe, delavci pa skušajo odpraviti škodo. O razsežnostih nesreče je za zdaj težko govoriti, ker še ni jasno, kaj vse je steklo v vodo.