AvtorJaka

Žreb četrtfinalnih dvobojev Lige prvakov: kaj na to pravijo naši zahodni sosedi?
17. 03. 2023 18.41
Po žrebu v Nyonu so znani pari četrtfinalnih dvobojev Lige prvakov. Štiri tekme osmih najboljših ekip v Evropi bodo zaznamovale tri ekipe iz Italije, kar se je zgodilo prvič po 17 letih. Zanje je bil žreb precej ugoden. Izognili so se tistim, ki na papirju veljajo za favorite. Poleg spektakularnih obračunov med Real Madridom in Chelseajem ter Bayernom in Manchester Cityjem se bosta pomerila tudi dva italijanska kluba Milan in Napoli. Inter pa s portugalsko Benfico. Preverili smo, kaj na to pravijo naši zahodni sosedje, kjer naj bi bil nogomet v veliki krizi.

Tudi sobarice Lifeclassa k zunanjemu izvajalcu, a tokrat ima ključno besedo svet delavcev
16. 03. 2023 19.41
Po tem ko so to kljub protestu naredili v Sava Turizmu s sobaricami hotelov Bernardin, zdaj nameravajo enako storiti še v skupini Lifeclass. Državna družba ima v Portorožu šest hotelov, prezaposlili naj bi 50 sobaric. A kot kaže, tokrat ne bo šlo tako zlahka, saj bo imel ključno besedo svet delavcev. Vsi pozivi na vlado pa ostajajo brez odgovora, saj tudi država redno uporablja zunanje izvajalce.

Namesto na skrivaj čez mejne prehode, zdaj kar z javnim prevozom
12. 03. 2023 19.37
Z vstopom Hrvaške v schengensko območje so se precej spremenili tokovi nezakonitih migracij. Namesto prek zelene meje se sedaj v Slovenijo številni na pot odpravijo z vozili, marsikdo prav z vlakom ali avtobusom. In čeprav so naši južni sosedje zagotavljali, da bo s premikom schengenske meje dotok nezakonitih migrantov skoraj usahnil, številke prvih dveh mesecev kažejo povsem drugačno sliko. Nelegalnih prehodov je več kot lani v istem obdobju.

Kdo najboljši picopek v deželi je tej?
04. 03. 2023 14.19
Po mnenju strokovne komisije na državnem prvenstvu picopekov imajo najboljšo pico v Izoli. V piceriji, kjer je glavni za pečjo Igor Volk. Komisijo je prepričal z lahkim testom, domiselno kombinacijo in pravim razmerjem sestavin, ki morajo biti izjemne kakovosti.

Mišiču očitajo zlorabo, a ta vztraja, da je šlo le za posel
28. 02. 2023 19.37
Kriminalisti Nacionalnega preiskovalnega urada so po treh letih preiskave postopka oddaje portoroške plaže ovadili tri osebe, med njimi direktorja podjetja Okolje Piran Gašparja Gašparja Mišiča. Očitajo mu zlorabo položaja za pridobitev premoženjske koristi za podjetje Hotel Palace, ki je v lasti skupine MK Group Miodraga Kostića. Mišič vse navedbe v ovadbi zanika in vztraja, da je šlo za odličen posel.

Portoroški teniški center ostaja zaprt tudi spomladi
13. 02. 2023 19.53
Portoroški teniški center, eden največjih v državi, je zaprl svoja vrata. Center bo ostal zaprt tudi spomladi zaradi spora med lastnikom centra, Termami Čatež, in morebitnim kupcem, občino. Tik pred koncem prejšnjega mandata je občinski svet potrdil uveljavitev predkupne pravice, za novo garnituro pa je 4,7 milijona evrov za 20 teniških igrišč odločno preveč denarja. Medtem ko se dvoboj nadaljuje, tradicionalne velike skupine tenisačev iz tujine bežijo v bližnji Umag.

Kdaj se bo pričela prestolnica kulture GO 2025?
08. 02. 2023 21.31
Tradicionalno branje Prešernove poezije ob kulturnem prazniku so v Novi Gorici izkoristili za razkritje datuma začetka projekta Evropske prestolnice kulture 2025, ki ga bodo gostili skupaj z Gorico iz sosednje Italije. Datum, ki so ga izbrali, ni naključen, v sebi pa nosi precej simbolike so sporočili sočasno še v Ljubljani in italijanski Gorici. Še dve leti napornega dela čaka obe mesti, da bosta lahko predvidenih 600 dogodkov res spravili pod streho, tudi zato, ker so pričakovanja domačinov precej visoka.

Gradnja piranskega Mojzesa bo stala okoli 15 milijonov evrov
07. 02. 2023 20.08
Piranski Mojzes, sistem protipoplavne zaščite po zgledu Benetk, je korak bližje uresničitvi. Rok za pridobitev gradbenega dovoljenja je direkcija za vode zamaknila in tako občini dala možnost izvedbe projekta. Ta ne bo pregrešno drag kot v Benetkah, kjer je stal več milijard evrov, a tudi 15 milijonov evrov, kolikor je na voljo iz sklada za okrevanje in odpornost, je za Piran veliko denarja.

V Brežicah nakupuje vse več Hrvatov
01. 02. 2023 19.22
Po vstopu Hrvaške v schengensko območje in njenega sprejetja evra pred mesecem dni, sta si Slovenija in Hrvaška vse bližje. V Brežicah, ki so od meje oddaljene 10 minut, od hrvaške prestolnice pa manj kot uro, domačini opažajo, da vedno več Hrvatov svoje nakupe in druge opravke opravlja na naši strani. Če je bilo zaradi evra, ki so ga uvedli v času visoke inflacije, nekoliko skepse, pa se po drugi strani nihče ne pritožuje zaradi oprave nadzora na mejah. Zlasti v Istri, kjer veliko prebivalcev mejo prečka vsak dan. Kot pravijo, so končno zadihali s polnimi pljuči, čeprav bo sprememba zares vidna šele poleti.

Pokalo je, se dimilo in odmevalo: redno usposabljanje rezervistov
27. 01. 2023 18.44
Tudi v Sloveniji ljudje, ki sicer opravljajo povsem običajne službe in živijo običajno življenje, vsaj enkrat na leto v roke primejo orožje. Govorimo o pogodbenih pripadnikih rezervne sestave Slovenske vojske, tako imenovanih rezervistih. Slovenija jih šteje 757. Skupina 59-ih je pri Kozini zaključila redno usposabljanje, ki je trajalo teden dni. Simulacijo napada na objekt, kjer je sovražnik zavzel talce, je med pokanjem in v gostem dimu pospremila naša kamera.

Obrambni izzivi Evropske unije
22. 01. 2023 14.45
Ruski napad na Ukrajino je zopet postavil na dnevni red tisto, na kar so opozarjali mnogi svetovni strokovnjaki za obrambo in mednarodne odnose – vojna med nacionalnimi državami v 21. stoletju ni le možna, temveč zelo verjetna. Čeprav se vojna še vedno ne splača v objektivnem gospodarskem ali političnemu smislu, si moramo naliti čistega vina: t. i. objektivni interesi, kot so recimo povečanje BDP-ja, ljudske blaginje in mehke politične moči v drugih državah, za preveč svetovnih državnikov pač niso njihovi lastni.

Nova pridobitev za študente pomorstva: tri oranžna plovila, ki bodo učni poligon
21. 01. 2023 20.25
V Portorožu nova pridobitev pred Fakulteto za pomorstvo, in sicer tri oranžna plovila, ki bodo učni poligon za študente. Ti so doslej tovrstno praktično usposabljanje opravljali na hrvaški Reki. Nekatere domačine pa moti lokacija, saj nova betonska platforma z reševalno opremo namreč stoji na koncu 170 let starega kamnitega pomola iz časa Avstro-Ogrske.

'Vračanje migrantov v Slovenijo je ukrep, ki ga moramo reaktivirati in okrepiti'
16. 01. 2023 20.07
Italija začenja odločnejši boj proti ilegalnim migracijam, posebej na t. i. balkanski poti. Njihov notranji minister Matteo Piantedosi je med obiskom v Trstu napovedal, da nameravajo okrepiti vračanje migrantov v Slovenijo. Vprašanje pa je, ali bo glede na obstoječo zakonodajo to sploh mogoče. Slovenija in Italija po ministrovih besedah sicer dobro sodelujeta in še vedno skupaj varujeta notranjo schengensko mejo.

Kontrolne kabine zapustilo 1400 mejnih policistov, ki pa ne ostajajo brez službe
03. 01. 2023 06.00
Z ukinitvijo nadzora na mejnih prehodih s Hrvaško so po dolgih letih svoje kontrolne kabine zapustili mejni policisti. Skupaj 1400, a nihče ni izgubil službe. Še naprej bodo skrbeli za nadzor meje, le da na drugačen način. Kot člani policijske postaje za izravnalne ukrepe bodo naključno preverjali potnike, vozila in prtljago v notranjosti države. Kaj pa mejni prehodi? Na večini bodo odstranili vso infrastrukturo, pri tistih, ki spadajo med strateške, pa bodo pustili pomožne objekte.

Hotelirji z zasedenostjo sob na silvestrski večer zadovoljni
29. 12. 2022 20.45
Silvestrovo in dnevi okrog novega leta so tudi zadnje dejanje turistične sezone na Obali. Poslednja špica obiskov, ko svoja vrata za vsaj nekaj dni odprejo tudi hoteli, ki so morda po koncu sezone že bili zaprti. Z napovedanim obiskom so kljub pomladno visokim temperaturam in jesenski megli v ozračju zadovoljni, polna je več kot polovica kapacitet.

Simbolično bo padla še zadnja meja, tista s Hrvaško
26. 12. 2022 20.30
V soboto se bodo na meji s Hrvaško dvignile zapornice. In to trajno. Z vstopom naših južnih sosedov v schengen nadzora na mejnih prehodih ne bo več, policisti se bodo umaknili iz kontrolnih hišic. Pa se nadzor popolnoma ukinja? Večina od 1400 mejnih policistov bo premeščena v notranjost države. Varovali bodo tudi zeleno mejo, najbrž se bodo zaradi nove dinamike spremenile tudi migrantske poti. Ključno pri tem pa bo čezmejno sodelovanje.

Gradnja drugega tira v pospešku, a umazanija in hrup ostajata del vsakdana
15. 12. 2022 19.30
Projekt izgradnje drugega tira je skoraj na pol poti. Čez pet dni bo izkopanih že 14 od skupaj 37 kilometrov predorskih cevi. Vidno napreduje tudi gradnja viaduktov, rok, ko naj bi vlaki zapeljali po progi, to je leto 2026, pa bi lahko celo nekoliko prehiteli. A če po eni strani zapletov pri gradnji ni, pa imajo nekaj preglavic domačini, ki živijo v bližini trase. Od neprespanih noči zaradi miniranja do nadležnih zvokov mehanizacije in umazanih cest. Tako bo le še do marca prihodnjega leta, pa jih miri prvi mož družbe 2TDK.

Denar pridobljen na dražbi barikov Vinakoper v dobrodelne namene
10. 12. 2022 18.25
Več kot pol milijona evrov so v zadnjih 23 letih zbrali ljubitelji vrhunskega vina za pediatrični oddelek izolske bolnišnice. S tem denarjem so kupili več najsodobnejših aparatur. V 225-litrskih lesenih sodčkih nastajajo najboljša vina posameznega letnika. Na dražbi barikov Vinakoper gre ves izkupiček nad izklicno ceno za dobrodelne namene. Tudi letos so zato cene poletele visoko.

Kaj umetna inteligenca pomeni za povprečnega državljana?
03. 12. 2022 06.00
Odkar pomnim, je zame izraz umetna inteligenca pomenil nekaj več. Morebiti so tukaj igrali veliko vlogo filmi, kot so Matrica, Terminator, Posebno poročilo itd. Umetna inteligenca je zame bila in ostala najmočnejši element prihodnosti, kot si jo predstavljam – ko bo umetna inteligenca nekaj vidnega, otipljivega, vekomaj prisotnega – takrat bom vedel, da živim v prihodnosti. Niti pametni telefoni, družbena omrežja ali Bluetooth slušalke nimajo takšnega učinka in moči na moje možgane. Seveda sem upal, da se bo umetna inteligenca uporabljala za boljši in bolj plemenit namen kot v tistih filmih – ne za nadzor in nadvlado ljudi, temveč za olajšanje in izboljšanje njihovih življenj.

Občani Brd prvič po dvajsetih letih vabljeni na drugi krog županskih volitev
29. 11. 2022 19.43
Po letu 2002 si je dosedanji župan Franc Mužič zmago vedno priboril v prvem krogu. Mužič je sicer župan vse od nastanka občine, sedaj se bori za svoj osmi mandat. Tudi tokrat mu je z dobrimi 48 odstotki zmaga v prvem krogu ušla za las. A njegov protikandidat, Karlo Peršolja, vseeno upa, da je po 28 letih prišel čas za spremembo.

16 milijonov evrov za učinkovito protipoplavno zaščito Pirana splavalo po vodi
23. 11. 2022 06.34
Tako v Izoli kot v Piranu je morje znova zalilo obalo, vendar plima ni bila tako visoka kot v torek in večjih težav ni povzročila. Gasilci so tako uspešno zajezili prelivanje proti stanovanjskim objektom. Domačini, naveličani vse pogostejših in vse višjih plimovanj, po katerih vsakič znova preštevajo škodo, pa se sprašujejo, kdaj bodo dobili učinkovito protipoplavno zaščito. Kot kaže, je 16 milijonov evropskega denarja za ta projekt splavalo po vodi.

Obmejni prebivalci se veselijo konca mejnih kontrol in poletne gneče na cestah
17. 11. 2022 19.58
Medtem ko politika še odloča o vstopu Hrvaške v schengen, pa so zelo jasni prebivalci z obeh strani meje. Vsi si želijo, da bi se kontrola na mejnih prehodih enkrat za vselej poslovila, s tem pa tudi gneče in dolge čakalne dobe v času poletja. Ni pa to edina novost, ki bo prihodnje leto doletela naše južne sosede. Če bodo o dokončni odločitvi o vstopu Hrvaške v schengensko območje evropski voditelji še odločali, pa je že jasno, da se bodo Hrvati s 1. januarjem poslovili od kun in prevzeli evro.

Grebla zavrnilo upravno sodišče, brez mestnega sveta tudi njegova lista
02. 11. 2022 19.49
Patrik Greblo se, kot kaže, ne bo mogel potegovati za položaj koprskega župana, prav tako ne njegova lista Zavedno Koper za vstop v mestni svet. Občinska volilna komisija njegove kandidature ni potrdila zaradi napake, ki so jo storili v postopku. Greblovo pritožbo na to odločitev pa je zavrnilo tudi upravno sodišče v Novi Gorici. Odločitev lahko spremeni le še ustavno sodišče, kamor so se že pritožili.

Kratki rokavi, poležavanje na plaži, čofotanje v morju. Smo res že novembra?
01. 11. 2022 20.03
Praznični prvi november, ki so ga številni izkoristili za obisk grobov, je številne zvabil tudi na Obalo. Če bi običajno lahko govorili o pogumnežih, ki se kopajo novembra, pa tokrat ni bilo treba prav veliko poguma. Morje ima namreč še vedno več kot 20 stopinj Celzija, prav tako tudi ozračje – kot bi se čas ustavil sredi septembra. A kot kaže, bo tega neobičajno toplega vremena v prihodnjih dneh konec, s tem pa tudi zelo dolge letošnje kopalne sezone.

Kje bodo bitke za mesto župana najbolj napete?
25. 10. 2022 20.21
Državna volilna komisija je na spletu začela objavljati sezname kandidatov za župane in svetnike v vseh 212 občinah v državi. Liste se sicer še sproti posodabljajo in dopolnjujejo, saj kandidati ponekod niso oddali popolnih vlog in jih morajo pri lokalnih volilnih komisijah dopolniti najkasneje do konca prihodnjega tedna.

Nadpovprečno topel oktober na obalo privabil številne kopalce
16. 10. 2022 19.30
Potem ko je po dolgem in vročem poletju s hladnim in mokrim septembrom že kazalo, da je poletja konec in da je zelo zgodaj prišla jesen, je vreme spet obrnilo stvari na glavo. Izjemno topel in suh oktober, s temperaturami, ki čez dan presegajo 20 stopinj, je znova poskrbel za poletno vzdušje, še posebej ob morju, ki ima še vedno dobrih 20 stopinj. Skoki v vodo tako niso nobena eksotika, prav tako sprehodi v kratkih hlačah in kratkih rokavih, celo sončenje. In tako, bo kaže, vsaj še teden dni.

V Kopru potekalo urjenje slovenskih kopenskih, pomorskih in zračnih sil
13. 10. 2022 20.19
Detonacije, iskanje eksplozivnih sredstev, aretacije in preleti pilatusov. V seriji domačih in mednarodnih vaj slovenske vojske so se urili v koprskem pristanišču. V vaji Ladja 22 so preverili, kako zagotoviti delovanje vitalnega dela infrastrukture in logistike v primeru krize ali celo vojne. V njej so sodelovale tako kopenske, kot tudi pomorske in zračne sile.

Mineva 75 let od ustanovitve slovenske pomorske policije
11. 10. 2022 19.51
Lov na tihotapce, italijanske ribiče, ki so nedovoljeno vpluli v teritorialne vode, številna reševanja in v zadnjem času predvsem varovanje naših ribičev ob arbitražni meji. Čeprav majhna enota za majhno morje ima slovenska pomorska policija pestro preteklost. Od njene ustanovitve je minilo že 75 let, stalnica pa je bila skoraj ves čas slaba opremljenost s plovili. Zakaj so se nekoč vozili celo s slovito Rivo in kako so lahko svoje naloge opravljali na manjšem čolnu za prosti čas?

Kljub močni poletni suši letina oljk v dolgoletnem povprečju
10. 10. 2022 20.04
Strah istrskih oljkarjev zaradi dolgotrajne poletne suše je bil očitno odveč. Zdaj, ko so se lotili obiranja pridelka, ugotavljajo, da je letina količinsko v dolgoletnem povprečju. Letina bo tako neprimerljivo obilnejša od lanske, tudi kakovost bo visoka. Se pa zaradi vsesplošnih podražitev energentov in posledično tudi stiskanja olja napovedujejo tudi podražitve olja, za vsaj 30 odstotkov.

Trst v vzdušju Barcolane
05. 10. 2022 19.12
Trst je začel dihati za največjo regato na svetu, Barcolano oziroma Barkovljanko. Čeprav bo sama regata na sporedu, kot je že tradicionalno, v nedeljo, je v mestu že čutiti vzdušje dogajanja, ki jo spremlja. Tržačani pravijo, da je to najlepši in najpomembnejši teden dni v mestu, čas, ko to zares zaživi. Regato, 54. po vrsti, spremlja kar 170 dogodkov in, kar je najpomembneje, kar 2000 jadrnic.