AvtorJaka

Več kot 100 milijonov vreden resort s pogledom na Slovenijo
01. 07. 2023 19.31
Na Hrvaškem so uradno odprli največjo investicijo v turistično infrastrukturo zadnjih let, prestižni, več kot 100 milijonov vreden Petram resort. Gre za investicijo s pogledom na Slovenijo, saj 55 vil in skoraj dvesto apartmajev leži v Savudriji, na hrvaški strani Piranskega zaliva. Velika posebnost resorta je največji bazen v Evropi, postavljen na strehi objekta, ki je dolg več kot 100 metrov. Prvi gostje so že zaplavali v njem, med njimi pa so tudi Slovenci, ki so med kupci tako apartmajev kot tudi razkošnih vil.

Zlatoperka znova na morju: odkrijte čare slovenske obale
27. 06. 2023 20.42
Med obalnimi mesti lahko spet potujemo po morju. Iz Kopra je namreč znova zaplula Zlatoperka, barka, ki bo prihodnje dva meseca potnike prevažala med Ankaranom in Piranom. Plovba z enega na drugi konec slovenske obale traja uro in pol, pri tem pa se razprostirajo razgledi na mesta, klife, divje ter urejene plaže. Pri vkrcavanju pa že nastajajo manjše gneče.

Ankaranska opozicija županu očita skrivanje podatkov pred svetniki
26. 06. 2023 20.07
V eni najmlajših in najmanjših občin je tik pred poletjem politično zavrelo. Ankaranska opozicija v občinskem svetu županu Gregorju Strmčniku očita samovoljno vodenje in skrivanje občinskih dokumentov. Niti nadzorni svet občine zaradi sporov več kot pol leta od volitev še ne deluje. In medtem ko svetniki opozicije mahajo z dopisi ministrstva za javno upravo, ki jim pritrjuje, da bi morali biti bolje obveščeni, jim župan očita nepoznavanje njihove vloge.

Bi bili pripravljeni v imenu znanosti nekaj dni preživeti leže?
23. 06. 2023 19.01
Bi bili pripravljeni v imenu znanosti 10 ali celo 21 dni ležati in vse opravljati leže? Nosilci raziskave, ki bo potekala avgusta in septembra v izolski bolnišnici, iščejo 30 prostovoljcev, tokrat tudi starejše od 65 let. Študijo "bedrest" so prvič izvedli pred več kot 20 leti, ugotovitve pa so presenetljive. Že nekajdnevno ležanje ima namreč lahko enak vpliv na telo kot večletna neaktivnost.

V Piranu odpira vrata Center za delfine
16. 06. 2023 19.23
Ali ste vedeli, da lahko delfine prepoznamo po njihovi hrbtni plavuti? V slovenskem morju jih živi več kot 150, več kot 20 let pa njihove navade, posebnosti in obnašanje preučujejo v društvu Morigenos. Znanje, zbirke fotografij posameznih osebkov in zanimiva dejstva so po novem na ogled v Centru o delfinih, ki so ga vzpostavili v Piranu. Svoja vrata za javnost odpira v sredo.

Vse dražje počitnice: kakšne so cene na Obali?
13. 06. 2023 18.20
Če se poleti odpravljate na počitnice na morje, boste na Hrvaškem in na domači Obali odšteli več kot v Črni gori ali Albaniji. Za teden dni bo štiričlanska družina samo pri namestitvi zapravila vsaj tisoč evrov, lahko celo osem ali več. Tako hotelirji kot stroka opozarjajo, da je dejavnikov, ki oblikujejo cene, več. Od inflacije do pomanjkanja delovne sile. Nenazadnje pa tudi sami stremijo k temu, da ob dobri zasedenosti dosegajo čim višjo ceno.

Kako nas duši centralizacija?
10. 06. 2023 12.17
Slovenija in Slovenci smo bili skozi zgodovino prisotni bolj ali manj na obrobju večjih držav in državnih tvorb. Pogosto iz tega izhaja zmotna predstava, da zato nismo imeli večje vloge oz. da se nas dogajanje v njih v praksi ni preveč dotikalo. V zadnjih letih Avstro-Ogrske in v obeh Jugoslavijah so bili slovenski politični veljaki zelo aktivni v diskusiji, kakšen naj bo interni ustroj teh večnacionalnih tvorb. V veliki večini s(m)o – ne glede na ime krovne države – Slovenci zagovarjali federalistične rešitve, ki bi Sloveniji in drugim manjšim narodom zagotavljale interno avtonomijo.

S pomočjo donacij otroci s posebnimi potrebami do novega igrišča
09. 06. 2023 19.19
Kaj imata skupnega Peter Vilfan in Center za usposabljanje Elvira Vatovec v Strunjanu? Odgovor je košarkarsko igrišče. To sicer spada k šoli, ki skrbi za otroke s posebnimi potrebami, v poletnih mesecih pa je tudi prizorišče Vilfanovega košarkarskega kampa. Letos je ob 70-letnici centra in 30. obletnici kampa s pomočjo donatorjev obnovil igrišče, ki ima posebno podlago in še bolj poseben razgled.

V Izoli naredili 11 vrtin: 'Večina razlitja je še vedno na enem mestu'
05. 06. 2023 19.01
Pol leta po izlitju kurilnega olja v Izoli zaposleni v marini še naprej odstranjujejo madeže iz morja, razlito nafto pa zdaj iščejo tudi v zemlji. Minuli konec tedna so po navodilu agencije za okolje v okolici hotela Delfin, od koder je priteklo kurilno olje, naredili 11 vrtin. V treh so našli kurilno olje, ni pa še jasno, kako veliki so ti žepi in ali jih je možno izčrpati. Odločitev bo padla do konca tedna, razlitje sicer še vedno preiskuje tudi Policija.

Na poti do sanacije, del marine ostaja neuporaben
30. 05. 2023 18.52
Razlito nafto iz podzemnega rezervoarja Hotela Delfin bodo iskali tako, da bodo vrtali v zemljo. Poiskali naj bi morebitne žepe, kjer se je ujelo 30 tisoč litrov kurilnega olja. Na podlagi teh raziskav bo ARSO določil način sanacije. Nafta se bo v izolski marini sicer še kar izlivala v morje, a ob pomanjkanju padavin v manjših količinah. Na velikem delu obale so še vedno nameščene pregrade in delavci s pivniki lovijo madeže.

Mandarič gradi hotel v Kopru, na zemlji, zaradi katere se je pravdal z Matozom
26. 05. 2023 18.33
Milan Mandarič želi v Kopru zgraditi nov hotel in to na klifu nad novo plažo pri Žusterni, na zemljišču, zaradi katerega je bil v sporu z odvetnikom Francijem Matozom. Kako velik bi bil hotel na pečini, kdaj bi bil zgrajen in koliko denarja naj bi stal, Mandarič še ne razkriva. So pa na občini dejali, da so projektu naklonjeni, ker v mestu primanjkuje hotelov, čeprav je na isti lokaciji predvideno tudi dvigalo za povezavo Markovca z mestom.

Zaradi premalo sonca Vipavska dolina ostala brez prvih češenj
20. 05. 2023 20.05
Zgodnjih domačih češenj iz Vipavske doline letos ne bo. Čeprav bi te morale že biti naprodaj, bodo ostale kar na drevesih. Izjemno veliko dežja, v zadnjih dneh pa še močna burja so povsem oklestile pridelek. Izpad zgodnjih sort bo tako 100-odstoten, vprašanje pa je, kaj bo s poznejšimi sortami. Za zdaj kaže dobro, drevesa so lepo obložena, bo pa moralo k temu svoje dodati še vreme, saj češnje potrebujejo več sonca in višje temperature.

Na Obali sejem plovil: na ogled tudi več milijonov vredne jahte
18. 05. 2023 19.49
Po štirih letih premora, predvsem na račun epidemije, se je na slovensko obalo vrnil naš največji sejem plovil Internautica. Na letošnji 25. izvedbi se predstavlja 150 razstavljavcev. Na ogled so jekleni konjički, avtodomi in številne novosti električne mobilnosti, predvsem pa seveda plovila. Čolni od nekaj 100 evrov do več milijonov evrov vrednih jaht. Katera je letošnja kraljica sejma?

Na Hrvaškem rezervoar dizla skoraj 10 evrov cenejši kot pri nas
11. 05. 2023 19.07
Cene pogonskih goriv so se ta teden znova nekoliko znižale, padec maloprodajnih cen bi bil lahko še precej občutnejši, če vlada ne bi višala dajatev. Kljub temu imamo v Sloveniji nižje cene od vseh sosednjih držav, razen Hrvaške. Tam se je gorivo ta teden izrazito pocenilo, rezervoar dizla je skoraj 10 evrov cenejši kot pri nas. Kakšni pa so obeti za prihajajočo turistično sezono?

Reševanje delfina: kako bi ga poimenovali?
08. 05. 2023 19.29
Kako bi poimenovali delfina, ki se je minuli teden zapletel v ribiško mrežo, že skoraj omagal, na koncu pa srečno odplaval po posredovanju zaposlenega v piranskem akvariju? V društvu Morigenos, kjer že več kot desetletje spremljajo morske sesalce in poznajo skoraj vse delfine iz našega morja, zbirajo predloge. "Imel je veliko sreče, dolgo več ne bi zdržal," pravijo v društvu, njegov rešitelj pa je dodal, da bi bil kljub nevarnosti pripravljen skočiti v vodo, če ne bi šlo drugače.

Hrvati navdušeni: 'Prvomajski prazniki so bili fenomenalni'
07. 05. 2023 19.48
Hrvaška je pripravljena na poletno turistično sezono. Če bo tako, kot se je začelo s prvomajskimi prazniki, bo znova podirala rekorde. V samo štirih dneh so zabeležili skoraj 900.000 nočitev, kar je 42 odstotkov več kot lani. Skrbi, da bi inflacija in energetska kriza lahko zdesetkali glavno hrvaško gospodarsko panogo, tako ni več. Kot sami ugotavljajo, sta k dobrim rezultatom pripomogla tudi vstop v Schengen in uvedba evra.

Picerija v Trstu na meniju ponuja pico s črički
02. 05. 2023 19.32
Testo, paradižnik in mocarela – to je margerita, osnovna italijanska pica. Kombinacij, kaj ji še dodati, je tako rekoč neskončno, najbrž pa nas pri tem ne pomisli prav veliko na čričke. A v Trstu je ena od picerij ponudila tudi to eksotično kulinarično izkušnjo – pico s črički. Kar nekaj kritik so poželi na ta račun, marsikdo se zgraža, komentarji na spletu so bili neusmiljeni. A lastnika picerije pravita, da gre bolj kot ne za provokacijo, ki pa se je izkazala tudi kot odlična reklama.

Obala pokala po šivih, hotelirji in gostinci zadovoljni z obiskom
01. 05. 2023 19.50
Čeprav naj bi bil turizem v tem času izjemno odvisen od vremena, je danes slovenska Obala – kljub nekoliko bolj kislemu, oblačnemu vremenu – pokala po šivih. Tako domači dnevni gostje kot tudi številni tujci, ki bodo več dni preživeli ob morju, so bili celo nekoliko začudeni nad gnečo. Nekateri peš, drugi na kolesih, tretji s sladoledom v roki so tako okupirali promenade, pa tudi hotele in restavracije, kjer si že manejo roke in ugotavljajo, da če je to uvod v turistično sezono, bo ta odlična.

Rušenje tovarne Tomos, Koprčani želijo 'pravi' muzej
26. 04. 2023 19.57
Od koprske tovarne motornih koles Tomos so ostale le še ruševine. Ko je pred tremi leti ugasnila proizvodnja, je konec dočakal še kompleks, kjer je nekoč stal razvojni inštitut. Zdaj bo zrasel trgovski center. Izginile bodo še zadnje sledi nekdanjega velikana, ki je v zlatih letih zaposloval 4.000 ljudi in svoje izdelke prodajal po vsem svetu. Številni Koprčani se sprašujejo, ali se bo Koper na kakršen koli način poklonil pomembnemu delu svoje zgodovine.

Slovensko morje bodo letos preplavile velike potniške ladje
24. 04. 2023 20.06
Potem ko so v Kopru za to sezono napovedali rekordnih 81 ladij, ki se bodo zvrstile vse do božičnega časa, jih bo 16 priplulo tudi v Piran. Ker mesto nima dovolj velikega pristanišča za takšne velikanke, se bodo sidrale sredi zaliva. Pogled na Piran z morja je res nekaj posebnega, več sto gostov pa bodo na kopno pripeljali z manjšimi plovili.

Koprski podžupan vozil pod vplivom alkohola in ostal brez vozniškega dovoljenja
18. 04. 2023 11.02
Zaradi vožnje pod vplivom alkohola je brez vozniškega dovoljenja začasno ostal koprski podžupan in predsednik Odvetniške zbornice Slovenije Janez Starman. Županu Alešu Bržanu je zaradi tega že ponudil svoj odstop, a ga ta ni sprejel, češ da se zaradi ene napake ni pripravljen odpovedati izvrstnemu podžupanu in sodelavcu.

Kam izginjajo slovenske ladje?
17. 04. 2023 19.48
Prejšnji četrtek se je v Singapurju zaključilo pomembno obdobje slovenskega pomorstva. Splošna plovba je tam novemu lastniku prodala ladjo Pohorje, še zadnjo v floti s slovenskim imenom. Simboličen in za marsikoga žalosten konec, a nikakor ne nepričakovan, pravijo poznavalci. Ti bolj kot na lastnika s prstom kažejo na državo, ki se vedno baha z nazivom pomorska, a za to ne naredi praktično ničesar na področju ladjarstva.

Družba Terme Čatež zaradi neuveljavitve kupne pravice toži občino Piran
14. 04. 2023 20.09
Družba Terme Čatež Bojana Petana toži občino Piran in od nje zahteva 4,6 milijona evrov ter zamudne obresti. Razlog je neuveljavitev predkupne pravice za teniški center v Portorožu. Na občini pravijo, da je tožba pričakovana, saj jo je Petan napovedal takoj po odločitvi občinskega sveta. "Odločitev je bila legalna in legitimna, zato se tožbe ne bojimo," pravi piranski župan, ki se kljub temu s Petanom še vedno pogaja za odkup centra.

Na Hrvaško le po enem pasu
13. 04. 2023 19.43
Kljub temu, da z vstopom Hrvaške v schengen kontrole na naši južni meji ni več, to še ne pomeni, da v turistični sezoni ne bo več čakanja in zastojev. Na vseh večjih mejnih prehodih je trenutno odprt le en vozni pas, infrastrukture, ki ovira promet, kljub obljubam še niso začeli odstranjevati. Ministrstvo za notranje zadeve sicer napoveduje, da bodo z deli začeli v kratkem. Bo to še pred turističnim navalom?

Turistični ponudniki ob podaljšanem vikendu pričakujejo gnečo
05. 04. 2023 19.08
Velikonočni prazniki so v turističnem svetu nekakšen lakmusov papir pred poletno turistično sezono. To se z leti ni spremenilo, in če bo to res tako, bo sezona dobra, pravijo na Obali, kjer ob koncu tedna pričakujejo bolj kot ne polno zasedenost. Marsikdo bo sicer rezerviral v zadnjem trenutku, ta navada je ostala iz časov epidemije. Veliko vlogo pa igra tudi vreme, sploh zato, ker vse več gostov želi počitnice preživljati aktivno na odprtem.

Zamejski Slovenci v Italiji morajo za šumnik na vozniški doplačati 60 evrov
31. 03. 2023 20.26
Pripadniki slovenske manjšine v Italiji so znova na nogah. Če želijo v vozniškem dovoljenju imeti zapisano ime s šumniki, jih to stane dodatnih 60 evrov, na samo dovoljenje pa morajo zato čakati dlje. Gre za eklatantno nepravilnost in kršenje zakona, ki ščiti Slovence v Italiji, pravi slovenska senatorka v Rimu Tatjana Rojc. Številni se sprašujejo, ali to pomeni vračanje v temne čase sovraštva do vsega slovenskega. Tudi zato, ker avstrijska manjšina na južnem Tirolskem nima takšnih težav in ne doplačuje za to, da jim v dokument natisnejo umlaut.

Laskavi naziv prejelo olje Jurinčiča
29. 03. 2023 19.11
Oljčno olje iz slovenske Istre je najboljše na severni polobli. Laskavi naziv je prejelo olje Jasa Arsena Jurinčiča, ki ima sicer le tristo oljk, s katerimi pridela le nekaj sto litrov olja letno. Nimamo velikih količin, lahko se pa kosamo v kakovosti, pravi, njegova skrivnost pa je zgodnje obiranje, posebna lega oljčnika in najmanjši konji na svetu, ki skrbijo za travo v njem.

Zmaga za prebivalce Izole. Končno dočakali, da so Izolani
20. 03. 2023 20.11
Velika zmaga za prebivalce našega najmanjšega obmorskega mesta. Prebivalci Izole so dosegli dolgo pričakovano priznanje, da so Izolani in ne Izolčani oziroma celo Izoljani, kot je to doslej veleval slovar slovenskega knjižnega jezika. Omenjenih različic se v Izoli nikoli ni uporabljalo, še več, poimenovati nekoga kot Izolčana ali Izoljana je bila celo zbadljivka, če ne že kar žaljivka. Vedno smo bili Izolani, pravijo, zdaj je to končno tudi slovnično pravilno.

Je podporni zid v Fiesi nesramen poseg ali le sanacija?
18. 03. 2023 19.30
Na skrajnem robu Fiese je meja med urbanim pozidanim delom in divjo obalo s klifom. A kjer naj bi se že začela zaščitena obala, stojita tudi podporni zid in nasip, ki pa po mnenju nekaterih ne sodita v naravno okolje. Lastnik apartmajev, ki je konstrukcijo letos obnovil, pa na drugi strani pravi, da ne gre za črno gradnjo, ampak za sanacijo. Na Zavodu za varstvo narave so medtem poseg označili za nesprejemljiv.

Skrb za okolje ali zaviranje napredka?
18. 03. 2023 10.30
Slovenija je zelo zelena država. Zelena je po videzu svojih gozdov in polj, svojih planot in dolin. Na treh petinah slovenskega ozemlja rastejo gozdovi, na preostalih dveh petinah pa ne manjka zelenih travnikov, pašnikov, polj in parkov. Zelena je po miselnosti svojih ljudi, ki zelo radi skrbijo za naravo in v njej radi preživljajo prosti čas – hribolazenje, gorsko kolesarjenje, kampiranje, taborjenje, gobarjenje itd. so pri nas zelo priljubljeni načini za oddih in malo rekreacije. Slovenci radi skrbimo, da je naša okolica čista in urejena, da se vestno ločuje odpadke, da se travnike redno pokosi in gozdove počisti. To radi počnemo sami in v družbi družine ali prijateljev: spomnimo se izredne priljubljenosti prostovoljnih kampanj Očistimo Slovenijo. Naša narava in njena pristnost sta svetovno znani ter vsako leto privabljata na milijone turistov iz drugih držav, ki skupaj z domačimi redno zablokirajo naše avtoceste. Slovenija diha zeleno.