Avtor
Jaka

Težave na upravni enoti Sežana: 'Vloge so zmeraj nepopolne, postopki se vlečejo nenormalno dolgo časa'

12. 07. 2024 11.02

Kraški podjetniki so obupani. Zaradi izjemno dolgotrajnih postopkov pri izdaji gradbenih in uporabnih dovoljenj na upravni enoti v Sežani močno trpi njihov posel. Težave imajo tudi posamezniki, občine pa skrbi, ali bodo uspele počrpati evropska sredstva, govora je o milijonih evrov. Upravni enoti očitajo, da je cokla v razvoju celotne regije. Tam pa se branijo, da jih pesti kadrovska stiska, kljub temu pa delujejo zakonito. Kaj pa na to pravi pristojno ministrstvo?

29,3 stopinje: v morju boste zaman iskali osvežitev

10. 07. 2024 18.00

Ne le zrak, močno se je ogrelo tudi morje. Oceanografska boja Vida je popoldne namerila kar 29,3 stopinje. V plitvih zalivih pa je temperatura vode še nekoliko višja. Marsikdo, ki išče ohladitev, bo tako namesto proti obali raje zavili proti Alpam. Jezera namreč vztrajajo na temperaturah, ki so za ta letni čas običajne. Blejsko jezero ima 24 stopinj, kar se mnogim zdi idealno za kopanje, Bohinjsko pa je za tiste najbolj občutljive na določenih mestih celo prehladno.

V Trstu je vse pripravljeno za obisk papeža Frančiška

05. 07. 2024 19.47

Papež Frančišek, ki Slovenije še ni obiskal, bo v nedeljo v neposredni bližini, v Trstu. Z mašo na Velikem trgu bo zaključil letošnji jubilejni, 50. socialni teden katoličanov v Italiji. Dogodek, ki se ga bodo lahko udeležili le povabljeni. Bodo pa verniki imeli priložnost papeža videti na okoliških ulicah, po katerih se bo Frančišek pripeljal do prizorišča.

Sluz znova prekrila slovensko morje

01. 07. 2024 19.45

Sluz na slovenskem morju se je po dobrem tednu vrnila. Velik del znova prekriva gosta organska snov. Najhuje je bilo v nedeljo, ko praktično ni bilo moč najti koščka obale, kjer morje ne bi bilo rjavo, ponedeljkov jugo je morje nekoliko očistil, čeprav je še vedno ponekod precej sluzi. Ko je že kazalo, da je sicer povsem naravnega pojava konec, se je ta vrnil v ogromnih količinah. Strokovnjaki ob tem opozarjajo, da bomo morda takim ciklom priča vse poletje.

Dočakali smo film, ki sta ga Halle Berry in Mark Wahlberg snemala tudi v Piranu

29. 06. 2024 19.38

Pa smo ga le dočakali – film s slovitima Halle Berry in Markom Wahlbergom v glavnih vlogah, ki so ga snemali tudi v Piranu, bo na ogled avgusta. Izšel bo s skoraj letom dni zamude, na spletu pa že navdušuje triminutni napovednik. Videti je, da se obeta veliko akcije vohunskega žanra, nekaj komičnih vložkov in ljubezenska zgodba v ozadju. Film, ki ga Pirančani, ponosni na to, da se njihov kraj večkrat pojavi že v napovedniku, zagotovo ne bodo zamudili.

Morska sluz le potonila, a že kmalu lahko znova priplava na površje

24. 06. 2024 19.40

Prizori na plažah ob morju spet kažejo veselo poletno sliko. Ljudje se brezskrbno kopajo, močna burja je razpihala sluz, morje pa se je tako nekoliko ohladilo ter predvsem očistilo. A to še ne pomeni, da je konec pojava, ki je minuli teden marsikoga odvrnil od skoka v morje. Sluz se je namreč le premaknila, prav lahko pa bo znova splavala na površje. Zares konec bo, ko se bo razgradila. In kdaj se bo to zgodilo?

'Ribiči nismo več enotni proti Hrvaški, obrnili smo se proti Sloveniji'

13. 06. 2024 19.36

Kljub zagotovilom slovenske politike, da lahko ribiči lovijo v slovenskem morju, ker da je meja jasna, so ti še vedno prestrašeni in tudi razočarani. Od zadnje razsodbe sodišča za človekove pravice, ki je njihovo pritožbo nad hrvaške kazni zavrglo, sredinske črte piranskega zaliva namreč ne prečkajo več. Zagotovila s pravno pomočjo in reševanje problema šele v primeru izvršb niso dovolj. Počutijo se tudi izigrane, saj jih je prav politika od prvega dne spodbujala, naj ribarijo vse do arbitražne meje.

Koprski župan odpovedal udeležbo na posvetu glede oddajanja nepremičnin

06. 06. 2024 19.45

Na Obali je zavrelo zaradi novega predloga zakona o gostinstvu, ki ureja tudi kratkoročno oddajanje nepremičnin. Koprski sobodajalci sporočajo, da ne želijo nositi bremena pomanjkanja stanovanj na trgu. Za petek so organizirali posvet. Župan je svojo udeležbo najprej potrdil, potem pa preklical, češ da so nekateri sobodajalci šli predaleč.

Nenavaden prizor v Piranu: na stotine rib poskakalo na obalo

05. 06. 2024 19.11

Kaj bi storili, če bi med sprehodom ob obali naleteli na stotine rib, ki so skočile na kopno? Prav to se je zgodilo v Piranu. Na mestni plaži se je naenkrat pojavilo ogromno rib, najverjetneje cipljev, mimoidoči pa so jih hitro začeli vračati v morje. Strokovnjak z morske biološke postaje pravi, da so ribe najverjetneje bežale pred plenilci.

Bodo z izgradnjo akumulacije v kamnolomu rešili težavo slovenske Istre?

04. 06. 2024 19.55

Eno najbolj perečih težav slovenske Istre, oskrbo s pitno vodo, bi po dolgih desetletjih, kot kaže, končno lahko rešili. Koprska občina, Rižanski vodovod in pristojno ministrstvo so soglasni, da bi bilo najbolj primerno zgraditi akumulacijo v kamnolomu Griža pri Kubedu. Trenutno je v izdelavi elaborat, projekt pa bi, po najbolj optimističnih napovedih, lahko zaključili čez sedem let.

Na kavo raje v Trst kot Opatijo

27. 05. 2024 19.12

Cena kave na Hvaru: 4,50 evra. V Opatiji pa še nekoliko več, 6,50 evra. Vrtoglavi zneski so znova kot vsako leto pred začetkom turistične sezone razvneli debato na družbenih omrežjih. Je Hrvaška draga, predraga? Omenjena računa, ki krožita po spletu, sta res iz elitnih destinacij. Pa vendar, cene rastejo iz leta v leto, medtem ko je pri naših zahodnih sosedih slika precej drugačna, ugotavlja Jaka Vran, ki se je odpravil v Trst.

Devet hodov, kralja na krožnikih pa šparglji in češnje

26. 05. 2024 20.04

Devet gostincev, devet hodov, vsak s svojo vinsko spremljavo. Na vseh krožnikih pa dva neobičajna in težko združljiva protagonista. Šparglji in češnje. V briški vili Vipolže so združili moči s Krasom, Vipavsko dolino in tudi bližnjo Italijo, v sklopu kulinaričnega sodelovanja različnih regij. Gurmani bodo tako lahko še skoraj mesec dni v vseh treh regijah okušali to neobičajno kombinacijo.

27 plovil za 27 evrov oziroma en evro na plovilo

20. 05. 2024 21.34

Ponudba komunalnega podjetja Okolje Piran zveni zelo mamljivo. Že prvi pogled razkriva, zakaj tako ugodna cena. Gre namreč za plovila, ki so v precej klavrnem stanju, nekatera so zvlekli z dna morja, ker so se zaradi dotrajanosti potopila.

Ribiči upajo, da jih država ne bo pustila na cedilu

15. 05. 2024 20.00

Dan pred razsodbo Evropskega sodišča za človekove pravice, ki bo zapečatila usodo kazni, ki jih slovenski ribiči dobivajo od Hrvaške, so ti, skupaj s predstavniki zunanjega in kmetijskega ministrstva, preigravali mogoče izide. Bo sodišče kazni razveljavilo? Ali jih potrdilo? Se bo morda razglasilo za nepristojno odločanja v tem postopku? Vse to so mogoči scenariji. Pri tem pa ribiči upajo, da jih država, ne glede na izid sodbe, ne bo pustila na cedilu.

Štiri vozila, motorno kolo in tudi bližnje stanovanje – povsem uničeni

10. 05. 2024 19.30

To je bilanca požara, ki je sredi noči izbruhnil v Semedeli pri Kopru. Ena družina je morala zapustiti svoj dom in je nastanjena v hotelu. Gmotna škoda je zelo velika, najmanj 200 tisoč evrov, kot vse kaže, pa ni šlo za nesrečo oziroma samovžig, ampak je ogenj nekdo podtaknil. Policija storilca še ni prijela, zaenkrat še neznanemu storilcu zaradi povzročitve splošne nevarnosti grozi večletna zaporna kazen.

Drugi tir naletel na italijansko oviro

07. 05. 2024 20.07

Italija skuša z obstrukcijo zavleči, če že ne kar ustaviti izgradnjo vzporednega tira na novi progi Divača–Koper, so prepričani v slovenskem logističnem sektorju. Italijani so napovedali, da bodo podali pripombe k čezmejni presoji vplivov na okolje, kar na naši strani meje nekateri razumejo kot ščitenje lastnih ekonomskih interesov. Tržaško pristanišče namreč raste počasneje od koprskega.

Ali namerava Italija blokirati naš največji infrastrukturni projekt?

03. 05. 2024 19.14

Medtem ko Slovenija na projektu Drugi tir Divača–Koper hiti z umeščanjem v prostor dodatnega, tako imenovanega levega tira, naši zahodni sosedje zahtevajo dodatna pojasnila. Deželno vlado Furlanije - Julijske krajine, kot kaže, skrbi zaščita doline Glinščice, po kateri teče edini površinski vodotok tržaškega Krasa. Skrb za naravo ali morda tudi ekonomski interesi za zaščito tržaškega pristanišča?

Kljub muhastemu vremenu turisti preplavili Slovenijo

03. 05. 2024 05.55

Najbolj zaželene slovenske destinacije, kot so Obala, Bled, Kranjska Gora in Ljubljana, so še pred začetkom spomladanskih počitnic pričakovale dobro zasedenost, celo boljšo od lanskoletne, a so hotelirji zaradi slabega vremena prejeli številne odpovedi rezervacij. Kljub temu v Kranjski Gori beležijo med 60- in 70-odstotno zasedenost, na Obali pa je samo v Piranu včeraj prespalo 4600 gostov. Promenade, trgi, restavracije in lokali so bili polni kot sredi poletja, čeprav je pogled na turiste v jaknah, nekatere celo bundah, razkrival, da gre šele za uvod v turistično sezono.

Bo skodelica kave ob morju kmalu na voljo le petičnim turistom?

01. 05. 2024 07.30

Hrvaški hotelirji in drugi turistični delavci si v pričakovanju in upanju na rekordno poletno turistično sezono že manejo roke. Za zdaj so zadovoljni tudi sonca in morja željni turisti, ki jih ne moti niti višja cena skodelice kave. Hrvaški distributerji pa ob tem opozarjajo, da bodo cene še dražje. Bo torej skodelica kave kmalu postala luksuz, ki si jo bodo lahko privoščili le petični turisti? Pa ne le kava, dražijo se vse surovine. Letos je tako v slovenski Istri poskočila tudi cena kakava. Kakšne so razmere na naši Obali?

Zagoreli bodo kresovi: 'Bodite previdni'

29. 04. 2024 19.35

Na predvečer praznika dela bodo jutri zvečer po vsej državi zagoreli kresovi. Nekateri manjši, za ljudi iz domačega kroga, ponekod pa tudi že tradicionalni veliki z bogatim spremljevalnim programom. Kurjenje v mraku oziroma ponoči po Sloveniji večinoma ni dovoljeno, zadnji dan v aprilu je seveda izjema. Gasilci ugotavljajo, da kljub velikemu številu kresov na ta dan nimajo veliko dela, vseeno pa pozivajo: bodite previdni.

Številke obalnega turizma boljše kot lani, marsikaj odvisno od vremena

26. 04. 2024 19.57

Na slovenski Obali se hotelirji že pripravljajo na prihod tako domačih kot tujih gostov. Številke so spodbudne, celo boljše kot lani, razlika med dobro in odlično zasedenostjo pa bo v veliki meri odvisna od vremena. In kaj gostje počnejo v tem času, ko morje še ni primerno za kopanje? Ukvarjajo se z najrazličnejšimi športi in rekreacijo, obiskujejo centre dobrega počutja in uživajo v dobri hrani.

Naši sodelavci Zvezi prijateljev mladine pomagali urediti počitniški dom

24. 04. 2024 20.13

Številni naši sodelavci – uredniki, producenti, računalničarji, organizatorji in drugi – so pomagali Zvezi prijateljev mladine Moste - Polje v njihovem počitniškem domu v Zambratiji, kjer letujejo otroci iz socialno šibkejših okolij, pa tudi takšni z zdravstvenimi težavami. Kolegi so sestavljali nove postelje, in čeprav je šlo za bitko s časom, saj v soboto na počitnice že prihaja prva skupina otrok, jim je uspelo, in to z veliko dobre volje.

Varuh o stanju v DSO Izola: 'Kršena je pravica do dostojnega življenja'

13. 04. 2024 18.45

Razmere v izolskem domu upokojencev so zaskrbljujoče. Varuh človekovih pravic ugotavlja, da je stanovalcem kršena pravica do dostojnega življenja. Glavna težava je dotrajana infrastruktura. Objekti so povsem neprimerni za to dejavnost, na katastrofalne razmere opozarjajo tako zaposleni kot stanovalci. Bo država vendarle ukrepala?

Sončna elektrarna v Dekanih: če bodo vztrajali s projektom, sledi ustavna presoja zakona

10. 04. 2024 19.20

Nov zakon, ki med drugim omogoča tudi lažje umeščanje sončnih in vetrnih elektrarn v prostor, je že na preizkušnji. V Dekanih pri Kopru so se uprli nameri Soških elektrarn, ki želijo tam postaviti sončno elektrarno z močjo osem megavatov. Domačine so najbolj razjezili prav poenostavljeni postopki, ki so iz odločanja o postavitvi takšnih objektov izključili lokalno skupnost. Če projekta ne bodo ustavili, napovedujejo tudi ustavno presojo zakona.

Preobremenjena proga med Divačo in Koprom, a levega tira še nekaj let ne bo

04. 04. 2024 20.13

Ko bodo leta 2026 po trasi drugega tira zapeljale prve vlakovne kompozicije, se bo začela graditev vzporednega, levega tira, tako da bo nova proga med Divačo in Koprom dvotirna. Končana naj bi bila do leta 2030. Spet obljuba političnega vrha, čeprav postopki tečejo zelo počasi. To pa vse bolj jezi tiste, ki živijo ob obstoječi, dotrajani progi, po kateri se vsak dan pelje več kot 100 vlakovnih kompozicij. Šele ko bo nova trasa dvotirna, bodo obstoječo lahko ukinili. Je to res le vprašanje nekaj let?

Odseku med Izolo in Koprom se obeta 17-milijonska prenova

02. 04. 2024 19.52

Kakšna bo prihodnost enega od najbolj dragocenih in priljubljenih območji slovenske obale – nekdanje ceste med Izolo in Koprom. Že sedem let je ta del obale namenjen predvsem rekreaciji, a brez večjih posegov. Zdaj pa je jasno – občini Koper in Izola nameravata v urejanje vložiti dobrih 17 milijonov evrov. Kolesarska in tekaška steza, nova promenada, pa tudi vstopne točke v morje. Idejo so javno predstavili.

Prenovljeni prostori za mladoletne begunce

27. 03. 2024 19.04

V prostorih nekdanjega Primorja v Postojni bo zaživel sprejemni in nastanitveni center za mladoletne begunce, ki v Slovenijo prihajajo brez staršev oziroma brez spremstva. Med njimi so večinoma fantje, stari od 14 do 18 let, v zadnjem obdobju pa tudi mlajši otroci. V prenovljenih prostorih jih bodo lahko namestili do 70, v petek, ko bodo uradno odprli vrata, pa se jih bo tja iz dijaškega doma preselilo deset. Slovenija je sicer tudi za mlade migrante večinoma tranzitna država, velika večina jih v takšnih namestitvah preživi le nekaj dni, morda tednov.

Tenis center Portorož spreminja podobo

21. 03. 2024 20.18

Tenis center Portorož, eden največjih v državi, se bo po 50 letih korenito spremenil. Potem ko ga je občina odkupila od Term Čatež oziroma Bojana Petana, so se odločili, da bo to športni park. Teniških igrišč bo pol manj, prihajajo pa še druga, nova. Rokohitrska in samovoljna poteza, županu Andreju Koreniki očitajo številni, ki opozarjajo na tradicijo in pomembnost tenisa za turizem zunaj glavne sezone. Ta pa ostaja neomajen in pravi, da na ta način elitno zemljišče vrača občanom.

V slovenskem morju nastaja zatočišče za morske organizme

20. 03. 2024 19.38

V slovenskem morju prav te dni nastaja prva umetna oaza, struktura iz kamenja in betona, ki bo namenjena zatočišču za morske organizme. Sestavljena je iz šestih modulov, ki jih postavljajo v Seči na 12 metrih globine v ribolovnem rezervatu, približno kilometer od obale. Novost v Sloveniji pa ni novost v svetu, na Japonskem imajo takšnih umetnih podvodnih struktur več kot 20 tisoč. Jih bomo tudi pri nas v bodoče postavili še več?

Velika noč na Obali? Hoteli se že polnijo

16. 03. 2024 20.34

Z lepim vremenom in pomladnimi temperaturami se zanimanje dopustnikov iz zimskih športov seli na morje. Pred vrati so velikonočni prazniki, ki običajno prinesejo prvi pravi naval turistov in kot kaže jih bo tudi letos kar nekaj na naši obali. Hoteli se že lepo polnijo, čeprav gre trend v smeri rezervacij v zadnjem trenutku. Veliko vlogo pa bo imelo tudi vreme.