Avtor
Lara

Kakšna bo usoda novega hotela Zlatorog?

10. 02. 2025 19.32

Ko je razpadajoči hotel odkupil kriptomilijonar Damian Merlak, je za Bohinjce posijal žarek upanja. In čeprav so staro zgradbo porušili že pomladi 2022, novega hotela še vedno ni. Država je namreč po 30 letih ugotovila, da je zemljišče v njeni lasti in od Merlaka zahtevala odkup zemljišč. Kakšna je torej usoda novega Zlatoroga?

Osamljena psička izginila z dvorišča. Kaj se je zgodilo z njo?

03. 02. 2025 17.13

Več kot leto dni je prebivalce ljubljanske soseske žalostil pogled na osamljeno psičko ovčarske pasme, ki je cele dneve in noči sama preždela pred nenaseljeno vilo. Ker so skrbniki psičko, ki je po smrti lastnika ostala sama, oskrbovali s hrano in vodo, inšpekcija ob nenapovedanih kontrolah ni prepoznala nepravilnosti, ki bi upravičevale odvzem. Zaskrbljeni mimoidoči so se zato obrnili na medije, psička pa je po medijskem poročanju o minimalni skrbi zanjo s strani skrbnikov prejšnji teden z dvorišča izginila.

Leto in pol po poplavah v Komendi: 'Občani nismo nič bolj zaščiteni'

29. 01. 2025 19.40

"Občani se pogovarjamo, da si bomo za varnost domov postavili betonske ograje, a tega po zakonu ne smemo storiti. Torej nas ne ščiti ne država, ne smemo se niti sami", so jezni prebivalci Komende. Skoraj leto in pol po uničujočih avgustovskih poplavah so prizadeti kraji še vedno nesanirani. "Mislim, da je končno prišel čas, ko moramo na prvo mesto postaviti varnost človeka," se strinja tudi župan Jurij Kern, občani pa odgovarjajo, da si poleg očiščenih in varnih strug želijo tudi sistem obveščanja ob morebitnih novih poplavah.

Porast respiratornih bolezni na rob potisnil urgentne centre v Sloveniji

28. 01. 2025 19.48

"Marsikatero stanje lahko obravnava osebni zdravnik in obisk urgence ob prvi vročini ni nujen," poudarja Sašo Rebolj iz kamniškega zdravstvenega doma. Paciente namreč nenujna obravnava lahko stane tudi 27 evrov. "Zdravnikov in medicinskih sester je premalo in za svoje delo niso dovolj cenjeni," pa pravi ena od zaposlenih v Ljubljani. Kar pa se odraža tudi v preobremenjenosti in s tem izčrpanosti.

83-letnik z močno ljubeznijo do baleta

27. 01. 2025 20.08

Kolikokrat si rečemo, da se nam nekaj ne da? Ali pa: "Prestar sem za te podvige." 83-letni Avstralec Leon besede "prestar" očitno ne pozna. Že leta namreč obiskuje baletni tečaj, kjer s svojo vitalnostjo navdušuje mlade in stare. Čeprav ga je karierna pot kot frizerja vodila od Londona pa do Hong Konga in je friziral tudi mnoge znane obraze, ga je življenje nazadnje usmerilo nazaj k prvi ljubezni. Baletu.

Popolna svoboda govora ali v resnici le svoboda sovraštva?

23. 01. 2025 19.26

Novega ameriškega predsednika Donalda Trumpa in njegovega tesnega sodelavca Elona Muska ceni tudi marsikdo v Sloveniji, ker naj bi spodbujala popolno svobodo govora. Je to lahko včasih v resnici svoboda sovraštva? Je naključje, da so se v zadnjih tednih spremenila tudi pravila na Facebooku? Bomo na njem kmalu lahko pisali žaljive zmerljivke, objavljali lažne statistike in širili zavajajoče informacije? Podjetje Meta je v začetku leta razburkalo svetovno javnost s svojo odločitvijo, da odstrani sistem preverjanja dejstev na svojih platformah Facebook in Instagram. S temi spremembami, ki zaenkrat veljajo le za uporabnike v ZDA, naj bi izboljšali svobodo govora.

Hrvaška carina pripravila javno dražbo za prodajo zasežene rakije

22. 01. 2025 19.01

Ministrstvo za zdravje opozarja, da prekomerno pitje alkohola škoduje zdravju, ljudska modrost pa pravi, da šnops, seveda v zmernih količinah, zdravi vse. In ta modrost očitno velja tudi onkraj meja. Več kot 2300 litrov domače rakije, ki so jo lani zasegli hrvaški cariniki, je na dražbi šlo za med. Pa pri nas? Kaj vse se znajde na dražbah Fursa?

Ponekod višje tudi položnice za plin. Od česa je odvisna višina omrežnine?

22. 01. 2025 19.00

Nemalo gospodinjstvom in večjim ali manjšim podjetjem se je z reformo omrežnine precej zvišala položnica za elektriko. Pa ne samo omrežnina za distribucijo elektrike, zvišala se je tudi cena omrežnine za zemeljski plin. V Sevnici, na primer, je ta poskočila za več kot 40 odstotkov. Od česa je to odvisno in koliko se bo tak dvig omrežnine poznal na položnici?

Tržič bogatejši za podjetniško 'porodnišnico'

17. 01. 2025 19.06

Simulator vožnje, rehabilitacija psov, po meri izdelani kitarski stoli. To je le nekaj produktov slovenskih podjetnikov, ki so svoje želje in izdelke razvijali v prostorih podjetniških inkubatorjev. In če vas beseda inkubator najprej spomni na posebno posteljico v porodnišnici, kjer moči nabirajo novorojenčki, "podjetniški inkubator" ni daleč od tega. Svoje dojenčke oziroma nove ideje so si upali razviti številni danes uspešni slovenski podjetniki. Da pa bi jih bilo še več, je za novo porodnišnico podjetij bogatejši tudi Tržič.

'Žalostno, da je strošek odpadne hrane skoraj večji kot strošek samega kosila'

13. 01. 2025 18.55

Ob vsakem razkritju nepravilnosti v prehrambeni industriji se sprašujemo, kakšno hrano jemo, pa čeprav bi to, da jemo kakovostno in varno hrano, moralo biti samoumevno. A uradni veterinarji, ki delujejo znotraj Inšpekcije za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin, letno obdelajo skoraj 2000 inšpekcijskih nadzorov, ki jih izvršijo po prijetih prijavah o nepravilnostih. Dobijo jih iz različnih virov: anonimno, pisemsko ali preko skrivnih posnetkov društev, ki jih priskrbijo žvižgači. Točno število slednjih sicer zaradi varovanja virov ni znano, jih je pa, po besedah nevladnikov, vse več. Jajca so sicer s kmetije, kjer je prihajalo do sporne baterijske reje, odkupovale tudi številne šole in vrtci. Mnogi starši se zato sprašujejo, kako kakovostna živila zagotavljajo šole svojim učencem.

Čez 20 dni bomo stopili v kitajsko novo leto, leto kače

09. 01. 2025 19.05

Še 20 dni nas loči do kitajskega novega leta, ko bomo vstopili v leto kače. Čeprav ta žival večini ni ravno pri srcu, za mnoge je morda celo strašljiva, v kitajskem horoskopu zaznamuje modrost, očarljivost, eleganco in preobrazbo. Da so kače živali modrosti, se strinjajo tudi v litvanskem živalskem vrtu, kjer že devet let živi Agle, kačja samica, ki napoveduje prihodnost. Ob prehodu v leto zelene lesene kače je napovedala, kakšno leto je pred nami. Bo to radodarno, navdihujoče ali morda leto sprememb?

Na motorju z domačega dvorišča do Himalaje

03. 01. 2025 19.02

Za njima je 32 tisoč kilometrov, obiskala sta več kot deset držav, zmrzovala pri nizkih temperaturah in se topila na žgočem soncu. Vse to sta doživela Sašo in Renata Lorenčič, ki sta se z motorjem podala na več kot 100 dni dolgo avanturo iz domačih Hraš do Himalaje. Sopotnika v življenju in na motorju sta skupaj obiskala že 98 držav, že marca pa se odpravljata na naslednjo dogodivščino. Domotožja na svojih potovanjih menda nimata, priznavata pa, da pogrešata vnučke. In kaj ju je na trimesečni avanturi najbolj prevzelo?

Z belih strmin pod praznične lučke: zadnji dan leta v Kranjski Gori

31. 12. 2024 19.00

Tako dobre sezone že dolgo ni bilo, pripovedujejo v Kranjski Gori, kjer se Slovenci, Italijani, Hrvati, Avstrijci, Švicarji, Čehi in še mnogi drugi že pripravljajo na najdaljšo noč v letu. Mnogi so dopoldne uživali v snežni idili, zvečer pa se bodo veselili v krogu družine ali izkoristili raznolik program, ki ga pripravljajo v vasi. Hotelirji in gostinci so veseli sončnega vremena, hkrati pa so v pričakovanju naslednje snežne pošiljke, ki naj bi sezono še podkrepila.

Tabor v Vili Šumica letos gostil 43 otrok

27. 12. 2024 18.47

Kaj vse bomo jedli za božično večerjo, kaj bomo prijateljem kupili za darilo in kje bomo dobili še večjo novoletno jelko? S temi vprašanji se je veliko Slovencev ukvarjalo v preteklih božičnih dneh. Spet drugi pa so se ukvarjali s tem, kako bodo sploh ogreli stanovanja in kako bodo zaslužili za toplo večerjo. A za 43 otrok, ki so pod okriljem Zveze Anite Ogulin in ZPM božič preživeli na taboru v Vili Šumica, vsaj letos to ni bil problem.

Kulinarična dobrodelnost: Pahor pripravljal orehove štruklje za otroke

24. 12. 2024 18.49

Medtem ko se bodo v številnih domovih mize šibile pod vsemi dobrotami, med nami živi vse več takih, ki si ne morejo privoščiti niti toplega obroka – predvsem starejših, ki s svojimi pokojninami ne morejo preživeti. Zanje že 11. leto zapored skrbijo v ljubljanski Pokušini pod strehco, kjer vsak dan v tednu nahranijo najmanj 50 ljudi. Da smo lahko dobrodelni na kulinarični način pa so dokazali tudi otroci Mladinskega doma Malči Beličeve, ki so skupaj z nekdanjim predsednikom Borutom Pahorjem pod budnim očesom kuharskih mojstrov pripravljali orehove štruklje. Z njimi bodo razveselili otroke, ki božično-novoletne praznike preživljajo v mladinskih domovih, kriznih centrih in drugih zavodih.

Klic o nujni spremembi PIN kode, obljube o izplačilu kriptovalut, račun pa izpraznjen

20. 12. 2024 18.16

Spletne prevare so v porastu - Policija jih je letos zabeležila kar trideset odstotkov več kot v enakem obdobju lani - glavna težava pa je, da jih je vse težje sploh prepoznati. Kako se torej lahko ubranimo pred spletnimi prevaranti in kako ravnati, če tudi sami postanemo žrtev take goljufije?

Kava po rekordnih cenah

13. 12. 2024 19.05

Slovenci smo pravi "kofetarji", na leto naj bi je povprečno zaužili kar šest kilogramov na osebo. Ne glede na to, ali si kavo najraje privoščite v lokalni kavarni ali pa si jo skuhate doma, ste najbrž opazili, da se je ta v zadnjem času precej podražila. Cena kave na mednarodnih trgih je namreč dosegla rekordno raven in tudi v pražarnah in kavarnah le stežka blažijo dvigovanje nabavnih cen.

Pričeska v dobrodelne namene

11. 12. 2024 19.15

Ste že kdaj obiskali frizerja in bili obenem še dobrodelni? V frizerskem salonu Srednje ekonomske, storitvene in gradbene šole je bilo to še kako mogoče. Dijakinje in dijaki frizerskih smeri so v sklopu projekta V Kranju dobro v srcu mislimo letos prvič prebivalce Kranja postrigli za dober namen. Po novo pričesko so prišli številni stari in mladi, dobrodelni prispevek pa so namenili pomoči potrebnim.

Ste že poskusili dubajsko čokolado?

10. 12. 2024 18.57

Že krepko smo zakorakali v december, ki velja za najbolj sladek mesec v celem letu. Medenjaki, potice, kolači, rolade, piškoti, seveda ne manjka niti čokolada. Vsake toliko se brez pravega razloga pojavi kulinarični hit. Saj se še spomnite časa karantene, ko smo pekli kruh z drožmi? Zdaj pa je svet in tudi Slovenijo obnorel še en kulinarični fenomen – dubajska čokolada. Ljubitelji kuhe doma kar tekmujejo, kdo bo odkril najboljši recept, slaščičarji po svetu pa zaloge razprodajo v minutah, medtem ko ljudje več ur stojijo v vrstah, da bi v roke dobili svoj kos. Kaj se skriva v tej eksotični sladici?

Ta veseli dan kulture: kar 190 dogodkov po vsej državi

03. 12. 2024 16.16

Že 25. leto zapored Slovenci in Slovenke praznujemo Ta veseli dan kulture, ko lahko z obiskom kulturnih ustanov počastimo svojo kulturo in zgodovino. A pomembno je, da se kulture zavedamo vse dni v letu, ne samo ob dnevih odprtih vrat, ko je obisk brezplačen, pravijo zaposleni v kulturnih ustanovah. Upravni odbor Prešernovega sklada je razglasil tudi prejemnike in prejemnice najvišjih državnih nagrad za umetniške dosežke za leto 2025.

Slovenci s svojo pametno bojo navdušili na tehnološki konferenci

02. 12. 2024 17.55

Če kaj, pa Slovencem ne zmanjka idej. In če jih uspejo še izpeljati, nastane takšna zgodba, kot so jo spisali v slovenskem start upu VisionAnchor, ki se je na tehnološki konferenci Web Summit na Portugalskem uvrstil med deset najboljših na svetu. Predstavili so namreč svojo pametno bojo, ki uporabnikom omogoča, da s pomočjo aplikacije spremljajo, kje se nahaja njihovo sidro. S tem pa izboljšujejo varnost sidranja. Boja, ki je že naprodaj, je pritegnila pozornost navtičnih navdušencev z vsega sveta, izdelujejo pa jo prav v Sloveniji. In kako so podjetniki sploh prišli do ideje o pametni boji?

Predsednik vlade na Instagramu delil nasvete, kdaj prati perilo

19. 11. 2024 19.00

Glavno vprašanje pri nas zadnje dni je, kdaj oprati perilo? Bomo ob tem motili sosede v bloku, bo na koncu leta račun za omrežnino 20 evrov nižji ali višji? Celo tako daleč je prišlo vse skupaj, da imamo predsednika vlade, ki nam na spletu deli nasvete, kdaj je najbolje prati perilo. Omrežnine so poslance zaposlovale pozno v noč. In medtem ko v resnici ni jasno, kdo zavaja, opozicija ali koalicija, jih šef Elesa Aleksander Mervar jasno opozarja: "Če mislite, da lahko kar tako preidemo nazaj na stari sistem obračunavanja omrežnine, se močno motite. Optimistično bi za to potrebovali vsaj šest mesecev." Obenem pa poudarja, da je z novim načinom omrežnine na boljšem 93 odstotkov gospodinjstev.

Zakaj je tako pomembno, da kupujemo lokalno?

15. 11. 2024 19.06

Otroci po slovenskih vrtcih in osnovnih šolah so že 14 leto zapored jedli tradicionalni slovenski zajtrk - kruh, maslo, med, mleko in jabolko iz lokalnega okolja. Namen projekta je ozaveščati ljudi o pomembnosti tega obroka, ki ga sicer mnogo ljudi preskoči in hkrati izpostaviti prednosti lokalnih pridelkov slovenskega izvora. In čeprav se večina ljudi strinja, da je kakovost lokalnih živil neprimerljivo višja od tistih, kupljenih v trgovskih centrih, so lokalni pridelovalci zaradi vse višjih stroškov težko cenovno konkurenčni trgovinski ponudbi.

Čas zasneževanja narekujejo vremenski pogoji, ne časovni bloki

13. 11. 2024 06.09

Kljub letos nekoliko dražjim kartam za slovenska smučišča zimski delavci obljubljajo dobro sezono. A če je država lani veliko denarja namenila za izboljšanje smučišč, letos nov problem predstavlja nova omrežnina. Se žičničarji sploh lahko prilagajajo cenam elektrike? Naprave namreč običajno obratujejo prav v času najvišjih tarif, ogromno električne energije pa zahteva tudi zasneževanje, ki ga narekuje vreme in nikakor ne strošek energije v danem časovnem bloku.

Pri 18 postal tetraplegik, danes slika z usti, razstavljal je tudi v Louvru

12. 11. 2024 17.24

Prav gotovo vsi poznamo Ivano Kobilco in njena dela, ki jih je razstavljala med drugim tudi v Louvru. A med Slovenci, katerih slike so visele v znamenitem pariškem muzeju, je tudi Vojko Gašperut, ki slika z usti, saj je v nesreči leta 1966 postal tetraplegik. Tokrat se je pridružil udeležencem slikarske delavnice na URI Soča, ki jo je organiziralo Društvo paraplegikov ljubljanske pokrajine. Nekaterim od njih slikarstvo predstavlja hobi, medtem ko so drugi v njem našli svoje življenjsko poslanstvo in poklic, ki jih osrečuje. Prav vsem pa umetnost predstavlja dragocen izraz moči in volje.

Dobrodelni CopArti Oskarja Kogoja

07. 11. 2024 19.26

Slovenci obožujemo naravo in hribolazenje, gobarjenje, harmoniko pa tudi copate. Tudi ti nas namreč kot narod zaznamujejo. Koga ne pričaka doma udoben par copatov, ki je samo vaš? Tudi prišlekom ob obisku ponudimo copate, kar marsikaterega tujca močno preseneti. Slovenske navezanosti na nošenje copatov se dobro zavedajo tudi v Zvezi prijateljev mladine Slovenije, kjer so v sodelovanju z legendarnim slovenskim oblikovalcem, Oskarjem Kogojem, ustvarili prav posebne copate. Kar polovica zbranih sredstev od prodaje je namreč namenjenih za izobraževanje otrok iz socialno šibkejših družin. In zakaj jih krasi prav čebela?

Ne samo cene stanovanj, tudi cene garaž v nebo

05. 11. 2024 19.07

Za marsikoga je lastna nepremičnina, sploh v Ljubljani, utopija. Cene stanovanj gredo namreč v nebo, temu pa seveda sledijo tudi cene garaž. Tudi lastna garaža je danes luksuz, oddajanje parkirnih mest pa dober posel. V prestolnici, na primer, boste za 12 kvadratnih metrov veliko garažo, v katero, mimogrede, novejšega večjega avtomobila niti ne boste mogli parkirati, odšteli celo več kot na primer v Zasavju za dvosobno stanovanje. A ponudba sledi povpraševanju in cene garaž se v prihodnosti gotovo ne bodo znižale.

Neodgovorni vozniki: med vožnjo bi morali nositi očala, a jih ne

04. 11. 2024 19.22

Do 15. oktobra so pijani vozniki pri nas povzročili 1190 nesreč in 13 smrti. Dovolj velik razlog, da je policija pred bližajočim praznikom vina v skrbeh in bo še okrepila nadzor. A poskušala bo tudi preventivno z akcijo Slovenija piha nula nula. A nevarnosti ne predstavljajo le vozniki, ki nikakor ne bi smeli sesti za volan, temveč tudi tisti, ki se obnašajo neodgovorno. Torej tudi taki, ki bi morali pri vožnji uporabljati očala, pa jih ne.

1. november: Vsako leto več okolju prijaznih dekoracij

30. 10. 2024 20.02

Bliža se 1. november in mnogi se že v dneh pred praznikom odpravljajo na pokopališča in urejajo grobove preminulih svojcev. Sveče, cvetje, ikebane in kamenčki že krasijo tudi številne grobove na ljubljanskih Žalah, okoliška parkirišča pa so bila že popolnoma zasedena. Tudi v naslednjih dneh je pričakovati še večjo gnečo. Se pa vse več ljudi namesto za sveče odloča za okolju prijaznejše alternative.

Med prihajajočimi prazniki bodo delovni stroji ob cestiščih mirovali

29. 10. 2024 18.41

Sončno in toplo vreme je zadnji vikend oktobra marsikoga prepričalo, da se je, če že ne na morje, odpravil vsaj na izlet ali pa na predčasni obisk grobov. A predvsem prebivalci Štajerske in tisti, ki so se odpravili proti Primorski, so svojo odločitev kmalu obžalovali. V začetku krompirjevih počitnic je svoja dela načrtoval tudi Dars. A dela, ki so jih opravljali med Vranskim in Blagovico proti Ljubljani ter med Logatcem in Uncem proti Kopru, so bila namenoma načrtovana med vikendom, ko se na pot odpravlja manj zaposlenih. Je večurne zastoje pričakovati tudi ta konec tedna, ko se bodo številni odpravljali na obisk grobov?