AvtorLara

Kje boste preživeli krompirjeve počitnice?
26. 10. 2024 11.11
V ponedeljek se za šolarje začenjajo krompirjeve počitnice, ki jih bo marsikatera družina izkoristila za oddih doma ali v tujini. Veliko se jih bo na pot odpravilo že v soboto, saj so že med prvimi počitnicami v šolskem letu vse bolj priljubljena tudi daljša potovanja v tople kraje, v katerih lahko še vedno uživamo v poletnih radostih. In katere destinacije so med Slovenci najbolj priljubljene?

Letalska nesreča z razlitjem nevarnih snovi: kdo in kako bi reševal?
09. 10. 2024 19.04
Pred dobrim tednom se je na nebu nad Slovenijo odvijala prava drama. Tovorno letalo, ki je letelo iz Frankfurta v Tel Aviv in prevažalo nevaren tovor, se je namreč znašlo v težavah in moralo zasilno pristati na brniškem letališču. In kaj bi se zgodilo, če ne bi bilo tako? Kako bi potekalo reševanje, kdo bi reševal? Tudi tega so se učili na vojaški vaji na cerkljanskem letališču.

V BiH tudi slovenski reševalni psi: 'Ko najdejo osebo, to nakažejo z laježem'
08. 10. 2024 20.16
Se še spomnite reševalne psičke Ore in njenega vodnika Matjaža Bolke, ki sta septembra na svetovnem prvenstvu osvojila bronasto kolajno v iskanju pogrešanih oseb iz ruševin? Trenutno se kot del ekipe slovenske pomoči nahajata v Bosni in Hercegovini, kjer še vedno odstranjujejo posledice katastrofalnih poplav, ki so državo prizadele minuli teden. Slovenska civilna zaščita je tja napotila 46 svojih predstavnikov, ki pomagajo pri odkopavanju objektov in iskanju morebitnih preživelih. Tu pa je ključnega pomena tudi šest reševalnih psov, ki so se slovenski ekipi pridružili na misiji.

Vrtoglave cene za najem študentske sobe
01. 10. 2024 17.02
Že prvi dan študija je za marsikaterega študenta prava bitka. Kako najti pravo sobo ali prostor za bivanje, predvsem v prestolnici in to za ceno, ki si jo lahko privoščijo? Cene najema pri zasebnikih so namreč ob premalo prostora v študentskih domovih tudi okoli 500 evrov mesečno. Brez stroškov. To pa je za večino študentov preveč, zato so mnogi prisiljeni v vsakodnevno vožnjo z javnim prevozom. Iz Novega mesta v Ljubljano in po predavanjih domov pa pomeni, da štiri ure na dan izgubijo na avtobusu. Kaj jim torej sploh ostane?

Objava nedolžne fotografije otroka lahko postane prava nočna mora
30. 09. 2024 19.23
Na internetu je vedno več otrok in vedno več je na internetu tudi kriminalcev. Če temu dodamo še umetno inteligenco, s katero je mogoče ustvariti praktično karkoli, je pred nami svet, ki si ga morda niti nočemo predstavljati. Čeprav so otroci tisti, ki že od malih nog odraščajo v digitalnem okolju s pametnim telefonom v roki, so zaradi svoje neizkušenosti izredno ranljivi za zlorabe. Samo do konca avgusta so slovenski policisti obravnavali že 151 kaznivih dejanj prikazovanja, izdelave, posesti in posredovanja pornografskega gradiva, medtem ko so jih lani v celem letu 193. Kako lahko svoje otroke pred tem obvarujemo? In s kakšnimi posledicami zlorabljeni otroci živijo?

Skočil iz helikopterja in pristal na deski
27. 09. 2024 18.40
Zelo visoko je svoj podvig začel Čilenec Sebastian Alvarez, ki mu je v Abu Dabiju uspel zgodovinski dosežek. Najprej je skočil s padalom iz helikopterja, nato pa z desko pristal na valovih in se odpeljal naprej. Kot pravi 39-letnik, je s tem dosegel sanje, za katere je mislil, da jih je nemogoče uresničiti, zdaj pa ve, da je s strastjo in disciplino možno vse.

Slaba bera v slovenskih gozdovih: dež je, gob pa bolj malo
27. 09. 2024 17.38
Zagotovo ste že slišali za frazo: "Raste kot gobe po dežju." No, dež je tu, gob pa bolj malo. Tako vsaj pripovedujejo številni ljubiteljski gobarji. Poznavalci so si sicer enotni, glede na podnebne spremembe, ki smo jim priča zadnja leta, ni letošnja sezona ne prva ne zadnja, ki bo skopa z bero gob.

Jakob Omrzel kljub pretresu možganov in hematomu odločno naprej
26. 09. 2024 19.04
Namesto na mladinskem svetovnem prvenstvu je v domačem Novem mestu, in namesto borbe za mladinskega prvaka, je Jakob Omrzel bil drugačno bitko: Po hudem padcu na dirki v Italiji je doživel srčni zastoj, zaradi hudega udarca v glavo pa še pretres možganov in hematom. Dneva nesreče se sicer ne spominja, a kot pravi, je tako še najbolje. Kolesa nikakor ne namerava postaviti v kot, ravno nasprotno – zagona za naslednjo sezono ima več kot dovolj. Aktualni mladinski državni prvak in dobitnik številnih tujih lovorik komaj čaka, da s treningi spet začne.

'To je zadnji žebelj v krsto fermentorja'
24. 09. 2024 19.42
Zagotovo ste si med vročim poletjem, ki je za nami, privoščili tudi kakšno osvežilno pivo. Morda celo pivo kakšne od skoraj stotih malih pivovarn v Sloveniji. Festival Pivo in cvetje v Laškem pa fontana piva v Žalcu. Slovenci naj bi letno spili milijon in pol hektolitrov piva. Smo narod, ki obožuje to pijačo, veliko ga pridelamo tudi doma. A napovedani sveženj davčnih reform naj bi prinesel tudi dvig trošarin na alkoholne pijače, nad čimer pa mali pivovarji in GZS niso navdušeni. Skrbi jih, da ne bo to nov udarec za pivovarje.

Država bo v šport vložila rekordnih 50 milijonov evrov
23. 09. 2024 19.21
Uspeh športnika je nekaj, kar nas razveseli, športnika pa nagradi za leta treninga. Ti uspehi so postali tudi vse pomembnejši del gospodarstva. Torej tudi napredka države. Letos bo prvič tudi država v šport vložila rekordnih 50 milijonov evrov. Šport spada prvič pod ministrstvo za gospodarstvo in šport je bil stična točka mnogih gospodarskih srečanj naših in tujih gospodarstvenikov, ki so sklepali posle. In šport je velik posel, naši najboljši športniki pa milijonarji. Kako pomembni so torej slovenski športniki za naše gospodarstvo?

Zgodnji odmerek zdravila: Nejca najverjetneje čaka povsem normalna prihodnost
09. 08. 2024 18.08
S spinalno mišično atrofijo smo se v Sloveniji bolje seznanili pred petimi leti, ko nas je v dobrodelnosti povezala zgodba malega Krisa. S to boleznijo pa se je morala pred devetimi meseci spoznati tudi Nejčeva družina, saj so mu s pomočjo presejalnih testov le nekaj dni po rojstvu postavili to težko diagnozo. Ravno zaradi zgodnjega odmerka zdravila, ki ga zdaj krije zdravstvena zavarovalnica in je zaustavil napredovanje bolezni, pa dečka Nejca po vsej verjetnosti čaka povsem normalna in igriva prihodnost.

Mengeš: leto pozneje novega vrtca še ni, otroci pa razporejeni po vsej občini
05. 08. 2024 19.28
Ko so mnogi še spali, je voda že drla v hiše v Komendi, poplavni val Pšate pa je vztrajno pokrival tudi glavno cesto čez Mengeš. Otroci so že bili v vrtcu, starši v službah. A ker je voda še naraščala, je padla odločitev, da je treba otroke iz vrtca rešiti in tu so na vrsto prišli gasilci, ki so otroke varno prenesli iz vrtca. Leto kasneje novega vrtca še ni, otroci pa so razporejeni po vsej občini.

Slovenska karitas v Libanon pošilja 24 palet humanitarne pomoči
30. 07. 2024 18.57
Politični in gospodarski konflikti, okoliške vojne, eksplozije. Takšne katastrofe so v zadnjih petih letih vsakdan prebivalcev Libanona, ki jih je huda humanitarna kriza pahnila na rob preživetja. Brez mednarodne pomoči mnoge družine ne morejo več preživeti in temu obupanemu klicu na pomoč so se odzvali tudi v Slovenski karitas. Čez nekaj dni bo z Brnika naravnost proti Bejrutu odšla pošiljka 24. palet z zdravstveno opremo, sanitetnim materialom in higienskimi pripomočki.

Vojaškega tabora MORS se je udeležilo kar 800 mladih iz vse Slovenije
12. 07. 2024 18.39
Vročinski val te dni ni ustavil motiviranih mladih, ki so namesto aplikacij na telefonih želeli spoznati pravo vojaško življenje. Skoraj 180 dijakov in dijakinj se je v tem tednu udeležilo tabora MORS in mladi v Novem mestu. Spoznavanje postrojitvenih pravil in hišnega reda, pa preizkušanje v gibanju po bojišču, orientaciji in izdelovanju splava. Vse to in še več so mladi iz vse Slovenije spoznali na taboru, ki se sicer jutri zaključuje, zato ni čudno, da je pet dni hitro minilo. Kako jim je šlo in koliko se jih je navdušilo za vojaški poklic?

Plačal tri tisočake za izmišljeno balirko, goljuf izginil brez sledu
10. 07. 2024 19.43
Gotovo ste na spletu že kdaj zasledili oglas, kjer je nekdo za 100 evrov prodajal povsem nov mobilni telefon, brezhiben hladilnik za dobrih 20 evrov ali pa po opisu odličen avto za pičlega tisočaka? Ste takšnemu prodajalcu nasedli, stvar naročili, ta pa nikoli ni zares prišla do vas? Prav to se je zgodilo tudi Borisu Lazniku, ki je prek spleta kupil balirko. Kljub zagotovljenemu naročilu in plačanih treh tisočakih se je tako za balirko kot za njenim prodajalcem izgubila vsaka sled. Lahko takšno prevaro vnaprej prepoznamo?

Kako privarčevati pri nakupu šolskih potrebščin?
04. 07. 2024 18.58
Čeprav so se za osnovnošolce in srednješolce pretekli teden začele počitnice, ko bodo lahko odložili šolske skrbi, pa konec šolskega leta za marsikaterega starša ne pomeni posebnega olajšanja. Marsikdo od njih že danes razmišlja, kako bo čez dva meseca otrokom lahko kupil vse dražje šolske potrebščine, barvice, flumastre, zvezke, ravnila in nove športne copate. Vse to za enega otroka stane več kot 100 evrov letno. Kako otroku vse to omogočiti in kje se da pri nakupu vsaj nekoliko privarčevati?

Lahko osvežitvene vožnje starejših voznikov izboljšajo stanje na cestah?
12. 06. 2024 20.02
V zadnjih dvajsetih letih število povzročiteljev prometnih nesreč, ki so starejši od 65 let, strmo narašča. Dejstvo je, da je od takrat, ko so opravili vozniški izpit, minilo kar nekaj let, v tem času pa se, na eni strani, niso spremenili le avtomobili, cestnoprometni predpisi in infrastruktura, pač pa so upadle tudi njihove sposobnosti. In rešitev? Osvežitvene vožnje, za katere se je doslej odločilo že več kot 1000 voznikov.

Svetovni dan čebel: vsaka tretja žlica hrane odvisna od čebel
20. 05. 2024 19.18
Skoraj tri četrtine svetovnih kmetijskih pridelkov je odvisnih od opraševanja. Vsaka tretja žlica hrane je odvisna od čebel in drugih opraševalcev. In tu ne govorimo le o čebelah, za katere skrbijo čebelarji, po svetu je več kot 20 tisoč vrst divjih čebel, ki so pogoste še bolj učinkovite opraševalke določenih rastlin. In prav vse čebele so izpostavljene resnim grožnjam: pesticidom, boleznim, podnebnim spremembam in izgubi habitatov. Zato je bil izjemen uspeh naše države, da je bil svetovni dan čebel potrjen v Generalni skupščini Združenih narodov. A delo se je s tem šele začelo.

S ponijem od Slovenj Gradca do Sarajeva
13. 05. 2024 19.08
Po vzoru dirke po Italiji sta se Jure Mravljak in Robert Kranjc odpravila na 700 kilometrov dolgo pot od Slovenj Gradca do Sarajeva, in to kar z dobrim starim ponijem. Podvig od severa Slovenije do prestolnice Bosne in Hercegovine sta opravila v sedmih dneh. 700 kilometrov prek hribov, ravnin, gozdov in mest pa sta Korošca prevozila v zgolj eni hitrostni prestavi. Kaj ju je gnalo na pot in kako so ju sprejeli domačini?

38 starodobnikov potovanje po alpskih prestolnicah poneslo tudi čez Slovenijo
29. 04. 2024 18.43
Če ste v dopoldanskih urah na cesti opazili kakšen spoštovanja vreden avtomobil, označen s številko, je bil to gotovo starodobnik, ki je bil na poti proti Kranjski Gori. 38 avtomobilov, med njimi mercedesi, porscheji, pa ferrariji, vsi izdelani pred letom 1957, se je namreč zbralo na osrednjem trgu gorenjskega turističnega središča. Lastnike starodobnikov je popotovanje po alpskih prestolnicah v okviru projekta Coppa dell Alpi prvič pripeljalo tudi v Slovenijo, od tu naprej pa jih bo pot vodila prek Avstrije, Lihtenštajna, Švice in Nemčije, pa vse do Francije.

Začetek počitnic sončen in topel, za 1. maj krajevne plohe in nevihte
26. 04. 2024 19.02
Pred nami so prvomajski prazniki, vreme pa nam ta teden ni bilo preveč naklonjeno. A brez skrbi, kot je pojasnil Branko Gregorčič z Arsa, nam sobota sicer prinaša še nekaj oblačnosti, morda tudi kakšno ploho, od nedelje do torka pa bomo uživali popolnoma brez teh nevšečnosti. Temperature se bodo namreč dvignile tudi nad 20 stopinj Celzija.

Usodne posledice necepljenja: bolezen ju je za vedno zaznamovala
19. 04. 2024 19.21
Tri leta in pol je bila stara Kristina Ražman, ko je hudo zbolela za noricami. A šele čez pet let so ugotovili, da so ravno norice vzrok za njeno skoraj 70-odstotno okvaro sluha, ki jo spremlja že celo življenje. Številne bolezni, kot so davica, rdečke, tetanus in ošpice se danes v Sloveniji ne pojavljajo več ali pa posameznike redko prizadenejo. In kako smo to dosegli? Nič drugače kot s cepljenjem. Letos mineva 50 let, odkar je Svetovna zdravstvena organizacija sprejela razširjeni program cepljenja.

Pred 200 leti prvi na svetu organizirali vodniško službo
11. 04. 2024 18.17
Okroglih 200 let mineva od prve organizirane jamske vodniške službe na svetu. Slovenci imamo to čast, da je bila ta ustanovljena nikjer drugje kot v Postojnski jami. "Videti navdušene obraze obiskovalcev je tisto, kar nas spomni, zakaj to zares radi počnemo," pravijo vodniki. Dvestoletnica jamarskega vodništva pa je letos prinesla še eno novost. Obiskovalce bo odslej v notranjost postojnskega bisera popeljala prva ženska voznica vlakca.

Novi prostori za nujno medicinsko pomoč na Bledu
10. 04. 2024 16.29
"In vendar se vrti," bi rekel Galileo Galilei, ko govorimo o našem zdravstvu. Ne o stavki, ampak o novi pridobitvi. Na Bledu so namreč dobili nove prostore za nujno medicinsko pomoč in obravnavo otrok. Novi urgentni prostori niso pomembni le za domačine, temveč tudi za tisoče turistov, ki vsako leto dneve preživljajo ob našem turističnem biseru.

'Prazniki morajo biti v hiši in hiša mora dišati po praznikih'
29. 03. 2024 19.14
Katoličani in evangeličani praznujejo veliki petek, to je pa tudi edini dan v letu, ko v cerkvah ni maš, hkrati pa za vernike velja strogi post. Je pa tudi dan priprav na veliko noč, ko številne gospodinje pripravljajo potice in druge dobrote. Nič drugače ni pri gospe Štefaniji Gliha, ki se je lotila peke kar štirih potic. Živahna 74-letnica pravi, da morajo prazniki biti v hiši in da mora hiša dišati po praznikih, zato potico peče že več kot pol stoletja.

'Profesionalka, odlična učenka, perfekcionistka, neverjetni talent'
22. 03. 2024 16.41
Če se Peter Prevc s skakalnic poslavlja, bo za nadaljevanje skakalnih uspehov dinastije Prevc skrbela sestra Nika, ki je v četrtek v Planici zasluženo dvignila veliki kristalni globus. S tem je postala druga Slovenka, ki je postala najboljša skakalka sezone. Pred njo je to uspelo le Niki Križnar. Ponosa ob uspehu 19-letnice pa v teh dneh poleg družine ne morejo skriti niti člani ekipe. Kako ponosni so nanjo šele sošolci in profesorji, ki so z veseljem spremljali prav vsako tekmo?

Sanjski dom sta si zgradila za 180 tisočakov: 'Varčevanje je najin hobi'
18. 03. 2024 18.22
Zgodba 28-letne Eve Homan in 34-letnega Marka Lindiča kaže, da se da vse, če se le hoče. Že dve leti namreč živita v svoji sanjski hiši, do katere pa nista prišla s sanjsko dediščino ali s kreditom po sanjskih obrestnih merah. Do lastnega doma za 180 tisočakov sta prišla z varčevanjem. Kot pravi Eva, ki jo ekonomija in finance že od nekdaj veselijo, sta za graditev hiše potrebovala veliko preračunavanja in organizacije. Ob tem pa seveda tudi določeno mero skromnosti.

Nov protest kmetov v Žalcu: želijo si, da jim minister prisluhne
01. 03. 2024 18.49
100 kmetov s traktorji je jasno dalo vedeti ministru za naravne vire in prostor Jožetu Novaku, da so kmetijska zemljišča njihova last in da si na njih ne želijo suhih zadrževalnikov. Kot pravijo, minister zanje nima posluha. Kmetijskih površin je že tako premalo, opozarjajo, zato suhi zadrževalniki na njihovih obdelovalnih površinah ne morejo biti rešitev. "Rodovitna zemlja naj ostane kmetijska," so jasni.

Strah Atelškovih: bo tudi njihov dom odnesla zemlja?
23. 02. 2024 18.44
Atelškovi s kmetije v občini Ljubno se bojijo, da bi lahko tudi oni ostali brez doma. Kmetijo namreč še vedno ogroža več plazov, najbolj kritičen pa je tisti pod hišo, ki je že dodobra zaprl tudi pretok Suškega Grabna. A pristojni plaz gledajo le od daleč, so razočarani lastniki. Se lahko torej tudi tam zgodi najhuje in bo njihov dom naslednji, ki ga bo odnesla zemlja?

Žalostna podoba turističnega bisera: hotel in grad v Preddvoru propadata
16. 02. 2024 19.18
Razpadajoče stene, seseden strop, razbita okna in zaraščena okolica. To je resnična podoba hotela Bor in gradu Hrib v Preddvoru. Kljub idilični lokaciji ob jezeru in v osrčju gora objekta žalostno samevata. Imenitna lokacija je nekoč ponujala prijeten oddih ob koncu tedna za številne tuje turiste, za domačine pa priložnost za poroke, zabave ali pa le za pitje kave z zavidljivim razgledom. Kje se je torej zalomilo, da kompleks brez kakršne koli oskrbe propada že več let?