Avtor
Maja

'Ne obupajte nad svojimi sanjami, s trdim delom lahko dosežete cilje'

23. 07. 2022 08.55

Kolesarska dirka Velika nagrada Kranja – Memorial Filipa Majcna, ki poteka ta konec tedna, je v gorenjsko prestolnico privabila tudi profesionalno kolesarsko ekipo iz ZDA. Team Novo Nordisk je edinstven zato, ker ne poganja pedal zgolj zaradi tekmovalnih in športnih vzgibov, ampak si prizadeva dokazati, kaj je mogoče doseči s sladkorno boleznijo. Vsi člani ekipe imajo namreč sladkorno bolezen tipa 1. S svojimi dosežki skušajo navdihniti osebe z diabetesom, da sledijo svojim sanjam. "Trdo delo je ključno, talent sam po sebi ni nikoli dovolj," je spodbudil kolesarski zvezdnik ekipe Andrea Peron, ki je z nami delil svojo kolesarsko zgodbo, povezano s to boleznijo.

Bliskovito širjenje požara: 'Ponekod je zgorelo vse. Videti je, kot bi prišel na Mars'

22. 07. 2022 06.05

"Za prebivalci Krasa je šesti zaporedni dan strahu in negotovosti, za gasilci pa neusmiljen boj z ognjeno stihijo," so v petek zvečer sporočili iz regijskega štaba civilne zaščite za severno Primorsko. Zaradi širjenja požara na Krasu so morali za več kraških vasi odrediti tudi evakuacijo. Evakuaciji za kraje občine Miren - Kostanjevica in občine Renče - Vogrsko (Opatje selo, Hudi Log, Nova vas, Vrtoče ter Merljaki, Martinuči, Žigoni, Vinišče, Mohorini in Oševljek) ostajata v veljavi tudi čez noč.

Evakuacija preklicana: prebivalci Vojščice, Temnice in Novela se lahko vrnejo

21. 07. 2022 10.42

Na Krasu je že peti dan zapored stanje izredno resno. V treh kraških vaseh so se že dopoldan oglasile sirene za evakuacijo, in sicer v Temnici, Vojščici in Novelu. Popoldan se je alarm zaradi neposredne nevarnosti požara sprožil znova. Iz teh vasi evakuirali okoli 400 ljudi, zbrali so se v Komnu, kjer bi jim lahko zagotovili okoli 300 postelj, vendar so zvečer iz štaba civilne zaščite nato sporočili, da so se razmere toliko umirile, da bodo krajani noč lahko preživeli doma. Sirene, ki opozarjajo na splošno nevarnost, so se sicer oglasile tudi v Kostanjevici na Krasu, načrt za evakuacijo pa so v primeru, da ga bodo potrebovali, pripravili tudi v občini Renče-Vogrsko.

'Kljub izmučenosti se ne bomo predali!'

21. 07. 2022 14.15

Zaradi izrednih požarnih razmer na Krasu je na terenu in v pripravljenosti več kot 1000 gasilcev. Izredno stanje traja že peti dan zapored, zato so gasilci izčrpani, delo jim otežujejo visoke temperature, veter, dim in nenehno bdenje nad ognjenimi zublji – dela niso prekinili niti ponoči. Kljub vsem nadčloveškim naporom ostajajo odločeni, da se ne bodo predali, so zapisali spodbudne besede na družbenem omrežju ribniški gasilci in objavili fotografije s terena.

Poletni vrh koronavirusnih okužb prihodnji teden

21. 07. 2022 09.46

Število potrjenih okužb z novim koronavirusom bo v Sloveniji v prihodnjem tednu doseglo vrh in se začelo umirjati, je napovedal Janez Žibert z ljubljanske zdravstvene fakultete. Infektologinja Bojana Beović je spomnila, da na širjenje virusa vplivajo tudi poletni način življenja in počitnice. V tokratnem valu okužb krožita predvsem podrazličici BA.4 in BA.5, za kateri je značilno, da po simptomih spominjata na prehlad. Pristojni so sicer v sredo v Sloveniji ob 825 PCR-testih in 6138 hitrih antigenskih testih potrdili 1829 okužb z novim koronavirusom, osem več kot v torek.

Po plinovodu Severni tok 1 znova stekel ruski plin

21. 07. 2022 07.18

Dobava ruskega plina v Evropo po plinovodu Severni tok 1 je bila prekinjena zaradi 10-dnevnega načrtovanega vzdrževanja. A v tem času so se pojavili številni pomisleki, ali se bo Moskva po preteku tega obdobja Evropi tudi dejansko odločila vrniti plin. Plinovod trenutno deluje s približno 30-odstotno zmogljivostjo. Sosednjim državam se zaradi odprtja plinovoda obetajo večje pošiljke ruskega plina. Avstrija bo dobila približno polovico dogovorjene količine ruskega plina, večje pošiljke plina pa so obljubili tudi Italiji. Madžarska medtem želi od Moskve kupiti dodatne količine plina.

Delavska svetovalnica: Delovni invalid 12 let brez evra nadomestila plače

20. 07. 2022 17.15

V Delavski svetovalnici so opozorili na primer delavca, ki 12 let ni prejemal nadomestila plače zaradi bolezni. Delavec je po nezakoniti odpovedi službe dosegel pravico na sodišču, ki pa nikoli ni ugledala luči sveta. Invalid je namreč 12 let životaril brez prihodkov in na kršitve opozarjal pristojne, a so ga na vseh možnih okencih vselej zavrnili. Pristojne institucije se po navedbah vodje svetovalnice Gorana Lukića izgovarjajo, da so naredile vse, kar je bilo v njihovi moči, delavec pa je napovedal boj vse do Evropskega sodišča za človekove pravice.

Kako ravnati ob požaru?

20. 07. 2022 14.16

Požar na Krasu, ki se je z italijanske strani razširil na slovensko, ogroža prebivalce. Ob požaru nastanejo različne škodljive snovi, odvisno od materialov, ki gorijo, temperature in drugih okoliščin, opozarjajo predstavniki NIJZ. Prebivalci in ljudje, ki se znajdejo v bližini požara, so plinom in delcem, ki botrujejo ognjenim zubljem, neposredno izpostavljeni z vdihavanjem, kasneje lahko tudi s hrano in vodo. Zato so na NIJZ spisali priporočila, kako ravnati ob požaru.

Plin naj bi v četrtek znova stekel po Severnem toku

19. 07. 2022 08.57

Ruski Gazprom bo v četrtek prek plinovoda Severni tok 1 ponovno začel dobavljati plin v Nemčijo, a z zmanjšano zmogljivostjo. Gazprom je 11. julija plinovod zaprl in ponovno odprtje napovedal za 21. julij, a so se pojavljali dvomi, če bo plin dejansko znova stekel. Pred tem je ruski velikan svojim evropskim strankam sporočil, da zaradi izrednih okoliščin ne more zagotoviti dobave plina.

V boj proti ognjenim zubljem z vodnim topom in slovenskim kanaderjem?

19. 07. 2022 14.16

Temperature bi lahko ta teden znova podirale rekorde, za območje Kopra, Postojne in Nove Gorice je Uprava RS za zaščito in reševanje razglasila zelo veliko požarno ogroženost naravnega okolja, požar na goriškem Krasu pa še ni rekel zadnje besede. Ob opazovanju truda slovenskih gasilcev in peklenskih zubljev, ki so pred seboj goltali vse, kar so se dotaknili, pa se je v javnosti pojavilo več vprašanj, kako bi se lahko s tovrstnimi nesrečami v prihodnosti spopadali bolje. Med njimi so tudi slovensko letalo za gašenje požarov kanader ter predlog poslanca stranke SD Jonasa Žnidaršiča, da bi nad plamene lahko sprožili policijski vodni top. Na policiji so nam potrdili, da so pobudo prejeli in da jo bodo tudi proučili.

Bolnišnice zaradi naraščanja okužb uvajajo omejitve obiskov

19. 07. 2022 15.00

Pristojni v številnih slovenskih bolnišnicah so se zaradi porasta okužb z novim koronavirusom odločili, da omejijo obiske. V nekaterih so jih prepovedali in dopustili izjeme, drugje so jih omejili na eno zdravo osebo v določenem časovnem intervalu ali jih omogočili po predhodnem dogovoru. V večini bolnišnic je ob tem zopet obvezna uporaba zaščitnih mask.

Polnoletne osebe lahko prejmejo drugi poživitveni odmerek proti covidu-19

19. 07. 2022 14.22

Posvetovalna skupina za covid-19 je pripravila posodobljena priporočila za cepljenje proti koronavirusu, med katerimi je tudi cepljenje z drugim poživitvenim odmerkom cepiva, ki je omogočen vsem polnoletnim osebam. Slednji je priporočljiv predvsem za osebe s povečanim tveganjem za težji potek bolezni, oskrbovance domov starejših občanov in vse osebe, stare 80 let ali več. Cepljenje z drugim poživitvenim odmerkom je ob tem priporočljivo tudi za osebe, stare 60 let in več.

Okužbe naraščajo: v ponedeljek so jih potrdili 2764

19. 07. 2022 09.56

Pristojni so v ponedeljek opravili 8380 HAG- in 940 PCR-testov ter potrdili 2764 okužb z novim koronavirusom, to je 2271 več kot v nedeljo in 399 več kot prejšnji ponedeljek. Po podatkih Ministrstva za zdravje je bilo v ponedeljek zaradi covida-19 na navadnih oddelkih hospitaliziranih 84 bolnikov, na intenzivni negi devet. Umrl je en bolnik s potrjeno koronavirusno okužbo. Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje je v Sloveniji trenutno 20.267 aktivnih primerov okužbe.

Požar na Krasu: burja se umirja, pogoji za gašenje boljši

18. 07. 2022 06.10

Na območju Renškega vrha nad Renčami še vedno gori, a je gasilcem požar, ki je vzplamtel v nedeljo dopoldan, do ponedeljka zjutraj uspelo spraviti pod nadzor. Kot nam je povedal vodja intervencije Simon Vendramin, se je burja nekoliko umirila, zato so tudi pogoji za gašenje boljši kot dopoldne in v nedeljo zvečer. Na kraju tako od petih ostaja le še en helikopter, 425 gasilcev pa gasi manjše izbruhe in skrbi, da se požarna linija ne bi premaknila. In medtem ko policija vzrok požara še preiskuje, so domačini prepričani, da ne gre za nesrečo.

V nedeljo potrdili 493 okužb s koronavirusom

18. 07. 2022 10.41

Pristojni so v nedeljo opravili 1846 HAG- in 416 PCR-testov in potrdili 493 okužb z novim koronavirusom, 83 manj kot v soboto. Po podatkih Ministrstva za zdravje je bilo v nedeljo zaradi covida-19 na navadnih oddelkih hospitaliziranih 87 bolnikov, na intenzivni negi 10. Od vključno petka sta umrla dva bolnika s potrjeno koronavirusno okužbo. Po oceni Nacionalnega inštituta za javno zdravje je v Sloveniji trenutno 19.269 aktivnih primerov okužbe.

'Približujemo se točki, ko bomo morali priznati, da se je čas iztekel'

18. 07. 2022 11.11

Bo svet lahko dosegel zastavljene podnebne cilje, s katerimi želijo omejiti posledice podnebnih sprememb? Raziskovalec Mojib Latif meni, da smo ob številnih poročilih o suši, gozdnih požarih in poplavah na dobri poti, da zgrešimo zastavljen cilj omejitev segrevanja ozračja na 1,5 stopinje Celzija do konca stoletja. "Približujemo se točki, ko bomo morali priznati, da se je čas iztekel," je dejal, odgovornost, da bomo zelo verjetno dosegli kar dvakratno temperaturno vrednost od ciljne, pa pripisal svetovni politiki.

Gana potrdila prva dva primera smrtonosnega virusa marburg

18. 07. 2022 11.16

Virus marburg povzroča zelo nalezljivo bolezen, podobno eboli. Simptomi bolezni, ki je skoraj tako smrtonosna kot ebola, so visoka vročina in notranje ter zunanje krvavitve. Bolezen se širi z okuženih živali, netopirjev, med ljudmi pa se prenaša s telesnimi tekočinami. Zanjo ne obstaja zdravilo ali cepivo.

Kako poskrbeti za varnost mobilnih telefonov na dopustu?

17. 07. 2022 18.10

Čeprav so počitnice namenjene odklopu od službe, skrbi in običajnega življenja, pa se v današnjih časih najbrž najdejo redki posamezniki, ki so na dopustu pripravljeni odložiti svoj mobilni telefon in se odklopiti z interneta. Pametni telefoni so postali 'nujna oprema', brez katere ne gre več, razmišljajo mnogi. S pomočjo mobilnikov brskamo po spletu, dostopamo do družbenih omrežij in spletne banke, plačujemo, iščemo destinacije za oddih, uporabljamo navigacijo. Čeprav nam lajšajo življenja, pa mnogi uporabniki ne poskrbijo za njihovo ustrezno zaščito, ugotavljajo na SI-CERT. Zato so pripravili napotke, kako telefone ustrezno zaščitimo, še posebno v času dopustov.

Ne le okusi, tudi imena sladoledov vedno bolj nenavadna

17. 07. 2022 08.51

V poletni vročini prija osvežitev, zato je kralj sladic v tem času zagotovo sladoled. Statistični podatki kažejo, da si povprečen Slovenec doma privošči skoraj štiri litre sladoleda letno. Ker tretjo nedeljo v juliju obeležujemo svetovni dan sladoleda, smo zbrali nekaj podatkov o tej priljubljeni pregrehi. Poleg tega smo se pogovarjali s kuharskim mojstrom Lukom Jezerškom, ki je med drugim namignil, kako naj kar sami doma pripravimo okusno ledeno sladico.

Kredarico pobelila sodra, naslednji teden znova mogoči temperaturni rekordi

16. 07. 2022 21.06

Hud vročinski val, ki je že zajel zahodno Evropo, se bo v prihodnjem tednu razširil tudi nad Slovenijo. Izračuni meteoroloških modelov kažejo, da se bo vročina pri nas začela stopnjevati v torek, vrhunec pa bo predvidoma dosegla v drugi polovici tedna, ko bodo lahko padali tudi temperaturni rekordi. Ob novem vročinskem valu pa se bo pričakovano okrepila tudi suša. V soboto zvečer so medtem ponekod po Sloveniji še nastajale posamezne plohe in nevihte. Sodra je pobelila tudi Kredarico.

Večina politikov na dopust na hrvaško obalo ali po Sloveniji

16. 07. 2022 18.05

Poletje je čas, ko tudi politiki zajamejo sapo, odložijo službeni del in ga posvetijo zasebnemu življenju, družini. Kje bodo predsednik slovenske vlade, predsednica DZ in ministri letos polnili svojo energijo za izpolnjevanje zavez, ki so jih napovedali na letošnjih volitvah? Kot bomo videli, so si njihove dopustniške navade in želje precej bolj podobne kot stališča do problematik, ki jih razrešujejo v službi. Hrvaška obala ali Slovenija je njihov najpogostejši cilj dopustovanja, kar nekaj se jih nagiba k temu, da ga bodo preživeli v aktivnem, športnem duhu. Precej odgovorov si je bilo podobnih tudi po tem, da so bili skopi in splošni.

Zakaj imajo moški krajšo življenjsko dobo kot ženske?

16. 07. 2022 15.25

Ameriški znanstveniki so se dokopali do novih sledi, ki pojasnjujejo, zakaj moški običajno ne živijo tako dolgo kot ženske. Njihova raziskava kaže, da je krajša življenjska doba moških povezano z izgubo kromosoma Y, ki lahko povzroči brazgotine na srčni mišici in povzroči srčno popuščanje.

Obdukcija Jaylanda Walkerja razkrila: v telesu je imel 46 strelnih ran

15. 07. 2022 16.43

Poročilo obdukcije temnopoltega Jaylanda Walkerja, ki je umrl pod točo policijskih strelov, je pokazalo, da je imel 25-letnik v svojem telesu kar 46 strelnih ran. Na moškega so policisti streljali, ko je po neuspešnem poskusu rutinske prometne kontrole zbežal pred njimi. Posnetki policijskih kamer pa so pokazali, da so vanj streljali tudi, ko je bil Walker že na tleh.

AAG miniranje pri gradnji drugega tira prijavil inšpekciji

15. 07. 2022 16.43

Člani Alpe Adria Green so prepričani, da delavci na območju tunela T2 na platoju Črni Kal ne delajo v zakonskih okvirih, češ da je miniranje premočno in bobni tudi v nočnem času. Miniranje po njihovih navedbah povzroča tudi močno tresenje tal, kar skupaj s hrupom vznemirja tamkajšnje prebivalce in jim prinaša telesno ter duševno obremenitev. V Družbi 2TDK odgovarjajo, da pri gradnji drugega tira spoštujejo vsa priporočila, strokovne kriterije in omejitve ter pri tem v največji možni meri upoštevajo mnenja krajanov in okoljevarstvenih organizacij. Ob tem so zatrdili, da so jih krajani izsiljevali za odškodnine.

Državni zbor vladni noveli zakona o RTVS prižgal zeleno luč

14. 07. 2022 15.17

Ministrica za kulturo Asta Vrečko se je v izjavi za medije dotaknila poročila Evropske komisije o vladavini prava v Sloveniji, ki se nanaša na slovenski medijski prostor. Kot je poudarila, se na ministrstvu z nekaterimi glavnimi ugotovitvami poročila strinjajo, saj da so tudi sami ugotovili podobne težave. Tudi s predlagano novelo Zakona o RTVS, ki mu je državni zbor na izredni seji prižgal zeleno luč, želijo odpraviti te nepravilnosti.

V napadu na ukrajinsko Vinico več kot 20 mrtvih, tudi otroci

14. 07. 2022 17.44

Ruski zračni napad se je tokrat osredotočil na osrednje ukrajinsko mesto Vinica. V raketiranju je po zadnjih podatkih umrlo 23 ljudi, med katerimi so tudi trije otroci, navajajo ukrajinske oblasti. Da gre za še en vojni zločin, je jasen ukrajinski zunanji minister Dmitro Kuleba, medtem ko je ukrajinski predsednik napad označil za teroristično dejanje. Ukrajinska vlada si sicer prizadeva, da bi ji ZDA dobavile rakete daljšega dosega za raketne sisteme Himars, je potrdil član parlamentarnega odbora za obrambo Fedir Venislavski.

Odstranjevanje ograje bo potekalo postopno, prva bo padla žica na meji

14. 07. 2022 17.19

Nova migracijska politika, ki jo pripravljajo na Ministrstvu za notranje zadeve, po njihovem mnenju daje večji poudarek spoštovanju človekovih pravic, vladavini prava in vrednotam, ki bi jih morala zagovarjati vsaka demokratična družba. Predstavniki ministrstva se bodo naslednji teden sestali z lokalnimi skupnostmi in jim predstavili okvirni načrt za odstranjevanje ograje, ki bo potekalo postopoma.

Policistka iz pregretega BMW-ja rešila objokanega in prepotenega dojenčka

13. 07. 2022 17.49

V Pulju se je znova zgodil incident, ko so starši v popoldanski vročini v avtomobilu pustili otroka. Ko so na sovoznikovem sedežu opazili dojenčka, so mimoidoči o tem takoj obvestil policijo, ta pa je otroka rešila. Le desetmesečnega dečka je iz avtomobila rešila policistka, ki je povedala, da je bil malček ob njenem prihodu objokan ter močno prepoten.

V Gradaščici poginile ribe: 'Voda je smrdela, vonj je bil jedek'

13. 07. 2022 07.59

Pristojni so bili v torek obveščeni, da so v potoku Gradaščica v Ljubljani poginile ribe. Po dosedanjih ugotovitvah se je zamašil jašek kanalizacijskega sistema, zaradi česar so se v reko iztekale fekalije. Ribiči Ribiške družine Barje, ki so ribe pobirali iz reke, so prepričani, da pogina rib ni povzročila odpadna fekalna voda, ampak kemikalije. "Voda je strašansko smrdela, vonj je bil jedek, človeka je silil na kašelj," so opisali. Zgroženi so nad onesnaženjem, saj je zaradi njega pomrlo kar šest vrst rib. Kaj to pomeni v številu, za zdaj ne morejo oceniti, saj je mnogo poginulih rib odplavilo v Ljubljanico.

Se bomo kmalu le dokopali do skrivnosti o nastanku vesolja?

13. 07. 2022 06.00

Dobrodošli v novi eri raziskovanja vesolja, ki ga je omogočil vesoljski teleskop James Webb ali kar po domače - nekakšen časovni stroj. Ta nas je z zgodovinskimi fotografijami odpeljal daleč nazaj, v prvo milijardo let nastanka našega vesolja. V projektu je sodelovalo več kot 300 univerz, organizacij in podjetij, tri vesoljske agencije in 26 let trme. Najstarejše fotografije pa so posneli tudi s pomočjo slovenskega znanja.