AvtorMaja

Katastrofa za katastrofo: presušeni zemlji Azije zdaj grozi 'utopitev'
31. 08. 2022 10.17
Neprizanesljivi udarci poplav, suše, tropskih neviht in vročinskih valov so udarili tudi po Aziji. Medtem ko se Pakistan utaplja v poplavah "svetopisemskih razsežnosti", ki so prekrile kar tretjino države, Kitajska beleži rekordno visoke temperature, ki so v središču države sprožile obsežne požare ter izsušile številne reke. Najhujši vročinski val, ki ga je ta država zabeležila doslej, se sicer ob napovedanem deževju končuje, vendar pa težave in nevarnosti ostajajo.

Prihodnost mirovnih misij? 'Ne obstaja le en način zagotavljanja stabilnosti sveta'
30. 08. 2022 20.08
Blejski strateški forum je proti koncu dogodka postregel s še eno aktualno temo – "Afganistan, Sahel, Ukrajina: Konec stabilizacije, kot jo poznamo". Da zaupanje v mirovne misije Združenih narodov počasi kopni, saj da vidnega napredka ni, so poudarili nekateri sogovorniki. A kako bi lahko "rigiden" sistem modernizirali in izboljšali? Predvsem z več posluha, elastičnosti in z razumevanjem, da konflikt ni vedno homogen in da bi morale biti v reševanje regionalnih težav vpletene tudi regionalne države. "Zgodovinska in geografska povezava je tu izrednega pomena," je izpostavil sekretar ministrstva za zunanje zadeve Samuel Žbogar, ki je prepričan, da lahko svoj delček k sestavljanki pristavi tudi Slovenija.

Kamerunska reprezentanca: lizika za stres in medvedek ob srcu
30. 08. 2022 18.56
Na letošnjem odbojkarskem svetovnem prvenstvu je največ pozornosti, poleg odbojkarjev, zagotovo pritegnil selektor kamerunske reprezentance in na današnji otvoritvi tudi kamerunski reprezentant. Prvi se ne more ločiti od svoje lizike, drugi pa je na parket prišel s plišastim medvedkom.

Marta Kos odstopila od kandidature za predsednico republike
30. 08. 2022 14.01
Podpredsednica Gibanja Svoboda Marta Kos je odstopila od kandidature za predsednico Republike Slovenije. "Mnogi ljudje, ki so mi doslej izrazili podporo, bodo razočarani nad mojo odločitvijo," je priznala, a zagotovila, da se bo še naprej borila kot podpredsednica Gibanja Svoboda. V prihodnjih dneh bodo o novonastalem položaju razpravljali tudi organi stranke. Na novico se je že odzvala Nataša Pirc Musar, ki je poudarila, da odločitev Kosove spoštuje in da ostaja osredotočena na svojo kandidaturo.

V spopadih v Iraku umrlo 30 ljudi, protestniki skočili v bazen vladne palače
30. 08. 2022 07.09
Po ponedeljkovem vdoru v vladno palačo in izbruhu nasilja v iraški prestolnici število smrtnih žrtev narašča. Do zdaj je bilo v tamkajšnjih spopadih med iraškimi varnostnimi silami in privrženci vplivnega iraškega klerika Moktada al Sadra ubitih najmanj 30 oseb, okoli 700 pa jih je ranjenih. Iraški začasni premier je pozval k miru, vojska pa je po nemirih v več drugih mestih razglasila policijsko uro po vsej državi. Razmere v Iraku medtem zaskrbljeno opazujejo tudi druge države.

V UKC Ljubljana zaupni podatki uhajajo skozi lesena vrata?
29. 08. 2022 16.48
V UKC Ljubljana je mogoče brez večjih preprek dostopati do informacijskega centra, v katerem se nahajajo zaupni podatki o pacientih in od katerega je odvisno nemoteno delovanje bolnišnice. To je ena od neuradnih ugotovitev inšpektorjev vladnega urada za informacijsko varnost, do katere so se dokopali pri nadzoru največje bolnišnice v državi. Preverjali so, ali in kako so varovani prostori glavne stavbe kliničnega centra, v katerih so nameščeni ključni krmilni in nadzorni informacijski sistemi. "Neuradnih informacij ne komentiramo, zagotavljamo pa, da dostop do informacijskega centra nikakor ni neoviran in da nepooblaščene osebe ne morejo vstopati vanj," pa odgovarjajo v UKC Ljubljana.

Evropski obraz suše: prezgodnja trgatev grozdja, opustošene oljke
29. 08. 2022 13.26
Trgatev grozdja, ki se je v Franciji navadno začela sredi septembra, se je zdaj zaradi hude suše in vinske industrije, ki si prizadeva prilagoditi nepredvidljivim učinkom podnebnih sprememb, pričela prej kot kdaj koli prej – sredi avgusta. Španski proizvajalci oljčnega olja tožijo, da je njihov pridelek opustošila najhujša suša doslej. Obnesle se niso niti sončnice.

Po 180 letih tudi uradno: Gibraltarju nadeli naziv mesta
29. 08. 2022 10.57
Že pred 180 leti je britanskemu ozemlju, ki zajema jug Iberskega polotoka in severozahodni delček afriške celine, status mesta podelila kraljica Viktorija. A ta podatek je bil tekom zgodovine izgubljen, saj so Gibraltar izpustili iz uradnega seznama mest. Po raziskavi britanskega državnega arhiva, v kateri so odkrili nepravilnost, pa se je Združeno kraljestvo odločilo popraviti napako. Gibraltar je tako naposled tudi uradno pridobil naziv mesta.

Nasin polet proti Luni prestavljen zaradi tehničnih težav
29. 08. 2022 07.03
Izstrelitev Nasine rakete v sklopu misije Artemis I je preložena zaradi tehničnih težav, so sporočili. Tehnične ekipe trenutno zbirajo podatke o razsežnosti težav z motorjem. Sicer gre za testni polet, ki pa nosi velik pomen. Kakšne pa so številke te pomembne novodobne misije, katere cilj je čez nekaj let na Luno znova popeljati tudi ljudi?

Števec vse bližje 0: tokrat prazna orjakinja bi kasneje na Luno vrnila ljudi
28. 08. 2022 13.28
Vse bližje smo začetku misije Artemis I. Nasina nova raketa SLS naj bi namreč že v ponedeljek poletela proti Luni. Tokrat bo vesoljsko potovanje opravila le prazna pločevina. A, če bo šlo vse po načrtih, bi se lahko že čez tri leta oz. več kot 50 let po zadnjem sprehodu po Luni tja znova vrnilo tudi človeštvo.

Ministrstvo za zdravje: Magistri farmacije ne bodo ostali brez nazivov
27. 08. 2022 20.20
Po tem, ko smo poročali, da je nekdanji zdravstveni minister 31. maja sprejel pravilnik, po katerem so študenti farmacije, ki so magistrirali po 1. juniju, ostali brez naziva magister, se je zdaj odzvalo tudi zdravstveno ministrstvo. Zatrjujejo, da pripravljajo rešitve, s katerimi bi rešili problematiko pravilnika, ter zagotavljajo, da magistri farmacije ne bodo ostali brez nazivov.

Zlato, dvakrat srebro, bron: slovenski dijaki zablesteli z znanjem o vesolju
27. 08. 2022 12.29
Pet slovenskih dijakov je na mednarodni olimpijadi iz astronomije in astrofizike v Gruziji dokazalo, da med 250 tekmovalci iz 48 držav sodijo v sam vrh po znanju o zvezdah, vesolju in fizikalnih pojavih, povezanih z njimi. Ponosni so lahko, da so v Gruziji odtisnili svoje izjemne pečate – zlato, dve srebrni in bronasto medaljo, prejeli pa so še pohvalo. Naloge na olimpijadi so namreč primerljive z izpitnimi nalogami 2. letnika univerzitetnega študija astrofizike. Zlato je v svojo astronomsko malho položil Peter Andolšek, mi pa smo se o zahtevni preizkušnji pogovarjali s srebrnim Vidom Kavčičem, ki nam je med drugim zaupal, od kod strast do neskončnega obzorja.

Burundijci, Kubanci, Indijci: preobrat v migracijah zaradi letalskih povezav
27. 08. 2022 09.49
V obdobju od 1. januarja do 31. julija 2022 je Policija obravnavala 8.212 ilegalnih prehodov slovenske meje, v lanskem enakem obdobju 4.552. Število nezakonitih migracij se je torej povečalo za kar 80,4 odstotka od predhodnega leta. Oči pa ne spregledajo posebnosti, da so med letošnjimi ilegalnimi prebežniki državljani Burundija in Kube, ki jih lani slovenski policisti niso izsledili. Izstopajo tudi Indijci. Zakaj toliko več migrantov in zakaj se je spremenila njihova struktura?

Varnostna razdalja? Pri 130 kilometrih na uro je pot ustavljanja 129 metrov
25. 08. 2022 19.00
Na avtocestah in hitrih cestah je najmanj prometnih nesreč glede na število vozil in prevožene razdalje, zato veljajo za najbolj varne ceste. Če se nesreče zgodijo, imajo večinoma hujše posledice. Najpogostejša vzroka zanje sta visoka hitrost in prekratka varnostna razdalja. Razlika v hitrosti vozil je pogosto večja, kot jo zna oceniti voznik, kar predstavlja tveganje za nalet. Ustrezna varnostna razdalja med vozili je zato učinkovit varnostni ventil. Ko se odpravimo na pot, zato morda ni odveč imeti v glavi podatek: naše vozilo v zgolj eni sekundi pri hitrosti 130 kilometrov na uro prevozi 36 metrov. Pot ustavljanja avtomobila pa je pri 130 kilometrih na uro kar 129 metrov na suhem vozišču.

V Istri si manejo roke: 3,65 milijona prihodov in 22,65 milijona nočitev
25. 08. 2022 16.05
Turistični delavci so v Istri od začetka leta do 23. avgusta našteli 3,65 milijona prihodov turistov in 22,65 milijona nočitev, kar je okoli 300.000 nočitev oz. 1,5 odstotka več kot v enakem obdobju leta 2019, so pokazali podatki informacijskega sistema eVisitor. Hotelirji so v omenjenem obdobju zaznali slabši obisk kot uspešnega turističnega leta 2019, boljšega pa so se razveselili ponudniki zasebnih namestitev.

Turisti julija v Sloveniji prenočevali več kot v rekordnem letu 2019
25. 08. 2022 12.08
Tuji obiskovalci Slovenije so julija ustvarili kar tri četrtine vseh prenočitev. Turistični delavci so na začetku glavne sezone v turističnih nastanitvah našteli skupno 952.000 prihodov dopustnikov in 2,7 milijona njihovih prenočitev, kar je skoraj 20 odstotkov več kot leto prej in pet odstotkov več kot v turistično rekordnem letu 2019, kažejo podatki državnega statističnega urada. Z vrnitvijo tujih gostov se turistični utrip vrača v prestolnico, Slovence pa je najbolj pritegnila piranska občina. V slovenskih naravnih zdraviliščih je bilo vseh prenočitev v prvih sedmih mesecih letošnjega leta osem odstotkov manj kot leta 2019, so sporočili iz Skupnosti naravnih zdravilišč.

Malemu junaku lahko reši življenje le ujemajoči darovalec. Ste to vi?
25. 08. 2022 06.00
Tudi najhrabrejši včasih potrebujejo pomoč, sporočajo mali junaki iz tretjega nadstropja ljubljanskega kliničnega centra, ki skupaj s svojimi starši na hematološko-onkološkem oddelku potrpežljivo in junaško čakajo na tisti en življenjsko pomemben klic: Našli smo ujemajočega darovalca za vašega otroka. Verjetnost, da bi to bil bližnji družinski član, je majhna, okoli 20-odstotna, in nimajo vsi te sreče, kot jo je, zahvaljujoč svoji mlajši sestri, imela denimo mlada Korošica Sergeja Urnaut. Večina lahko upa le na register darovalcev in tam so možnosti žal še nižje. Zakaj kljub dobro sprejetim krvodajalskim akcijam darovanje krvotvornih matičnih celic ostaja nekakšen tabu?

V torek potrdili 1592 okužb z novim koronavirusom
24. 08. 2022 13.56
Pristojni so v torek v Sloveniji ob 728 PCR-testih in 5302 hitrih antigenskih testih potrdili 1592 okužb z novim koronavirusom, 688 manj kot v ponedeljek. Po podatkih Ministrstva za zdravje je bilo v torek zaradi covida-19 na navadnih oddelkih hospitaliziranih 82 bolnikov, na intenzivni negi pa 12. Umrli so štirje bolniki s potrjeno koronavirusno okužbo.

Policisti prijeli več kot 60 ilegalnih prebežnikov iz Burundija
23. 08. 2022 15.16
Policisti so na območju Policijske postaje Novo mesto prijeli več tujcev, ki so poskušali Slovenijo prečkati ilegalno. Med njimi so bili denimo prebežniki iz Burundija, Afganistana, Pakistana, Nepala, Indije, Konga, Kameruna, Gvineje, Malija ... Največ – več kot 60 – jih je prišlo iz Burundija. Prav Burundijci pa so posebnost, ki jo je opaziti v prvi polovici leta pri ilegalnih vstopih v našo državo. Če Policija lani v omenjenem obdobju ni prijela nobenega Burundijca, jih je letos že 422. Posebnost letošnjih ilegalnih pribežnikov v prvi polovici leta so tudi Kubanci in Indijci.

Najhujša suša v zadnjih 500 letih: zeleni pašniki izginjajo, gladine rek upadajo
20. 08. 2022 07.00
Smo vstopili v novo realnost, kjer ne bodo pogostejši le vremenski ekstremi, ampak tudi izjemne dražitve in pomanjkanje surovin? Doživljamo najhujšo sušo v zadnjih 500 letih, ki ogroža celotne ekosisteme, proizvodnjo hrane, oskrbo z elektriko, zaradi motenega plovnega režima – gladina rek strmo upada po vsej celini – pa tudi druge veje gospodarstva.

Ob koncu tedna bo od Hrvaške proti Avstriji močno povečan promet
19. 08. 2022 14.09
Poletja in s tem počitnic, dopustov še ni konec, kar se odraža tudi na slovenskih cestah in avtocestah. Zastoj na gorenjski avtocesti pred predorom Karavanke proti Avstriji je bil v popoldanskih urah dolg deset kilometrov, izvoz Jesenice vzhod, Lesce pa je dovoljen samo za lokalni promet, obvešča Promet.si. In kaj se obeta ta konec tedna? Razmere bodo podobne, kot so bile pretekli praznični podaljšani vikend, torej gneče na relaciji sever-jug v obe smeri, so napovedali v Prometno-informacijskem centru.

Hitrejša, silovitejša od napovedi: Zakaj so nas neurja tako presenetila?
19. 08. 2022 12.58
Čeprav so bila četrtkova neurja napovedana, pa so marsikoga vseeno presenetila. Bila so namreč močnejša od napovedanih, prav tako pa so prišla "prezgodaj". Nevihte so tako številne ujele nepripravljene. Kot pojasnjuje naš hišni prognostik Rok Nosan, je pomembno vlogo odigral prav čas, ko so nevihte, ki jih je spremljal močan veter, zajele Slovenijo.

Ljubljanski gasilci do jutranjih ur zabeležili 276 intervencij
19. 08. 2022 06.13
Po neurju z močnim vetrom, ki je v četrtek zajelo Slovenijo, Agencija RS za okolje sporoča, da so tudi danes še možne močnejše nevihte s krajevnimi neurji. Gasilci ljubljanske gasilske brigade so dejali, da so za morebitno ponovitev četrtkovega scenarija, v pripravljenosti tudi prostovoljna društva. Do jutranjih ur so sicer zabeležili 276 intervencij, trenutno sta še vedno aktivni dve, na katerih posreduje šest gasilcev. A tudi to se lahko spremeni, saj tudi danes še vedno prejemajo klice za pomoč. Medtem pa so na spletu zakrožile fotografije tornada, ki naj bi se v četrtek pojavil nad Ljubljano. A kot je pojasnil naš hišni prognostik Rok Nosan, bi se moral vrtinec, da bi lahko govorili o tornadu, dotakniti tal.

Nemška policija preiskuje komentarje Abasa o holokavstu nad Palestinci
19. 08. 2022 11.53
Berlinska policija je začela preliminarno preiskavo proti palestinskemu predsedniku Mahmudu Abasu zaradi njegovih izjav, da je Izrael zagrešil "50 holokavstov" nad Palestinci, s katerimi je morebiti spodbujal sovraštvo.

Brazilski predsednik poskušal iztrgati mobilnik iz rok youtuberja
19. 08. 2022 11.13
Brazilski skrajno desni predsednik Jair Bolsonaro, ki je nedavno nazaj začel volilno kampanjo, je pred predsedniško rezidenco v prestolnici Brazilije delal selfije s podporniki. Med njimi se je znašel youtuber, ki je predsednika izzival in žalil, nakar ga je Bolsonaro zagrabil za ovratnik in ga fizično napadel, kaže videoposnetek brazilskega novičarskega portala Globa.

Med letom želel odpreti vrata, potnikom pa zavpil: 'Se vidimo v nebesih!'
19. 08. 2022 07.37
Zaradi enega izmed potnikov je moralo letalo britanske letalske družbe TUI zasilno pristati na zagrebškem letališču. Po poročanjih naj bi namreč moški zaužil "beli prah", na tleh kabine molil ter nato med poletom celo skušal odpreti vrata letala. "Se vidimo v nebesih!" je ob tem zaklical potnikom.

'Vozniki na avtocesti so v sekundi obveščeni, če kdo vozi v napačno smer'
18. 08. 2022 19.00
Čeprav so slovenske avtoceste in hitre ceste prometno zelo obremenjene, se na njih zgodi najmanj prometnih nesreč – 11 odstotkov. V tem pogledu so varnejše od preostalega cestnega omrežja, k čemur med drugim prispevajo sodobni sistemi, ki so nameščeni ob, v in nad avtocesto. Ti z različnimi signali in alarmi opozarjajo strokovnjake v nadzornih centrih, ki imajo za nevarne situacije pripravljene scenarije, kako hitro reagirati in opozoriti voznike. K manj stresni in varnejši vožnji seveda lahko v največji meri prispevajo vozniki sami. Kako? Dars je spomnil na nekaj preprostih pravil in napovedal, da gnečo na avtocestah lahko pričakujemo tudi ta konec tedna.

Estonijo sredi napetosti z Rusijo prizadel najobsežnejši kibernetski napad
18. 08. 2022 15.04
Estonija je bila žrtev "najobsežnejšega kibernetskega napada" po letu 2007, je sporočila estonska vlada dan po tem, ko je začela odstranjevati vojne spomenike iz obdobja Sovjetske zveze z javnih površin, za kar se je odločila zaradi letošnje ruske invazije na Ukrajino. Ruska in proruska hekerska skupina Killnet je v aplikaciji za sporočanje Telegram sporočila, da je odgovorna za kibernetski napad v sredo, in dejala, da je blokirala dostop do več kot 200 državnih in zasebnih estonskih ustanov. V državi so začele veljati tudi omejitve pri vstopu v državo za ruske državljane.

Sodišče na Floridi odločilo: 16-letnica ni dovolj zrela za splav
18. 08. 2022 10.55
Pritožbeno sodišče na Floridi je v ponedeljek potrdilo odločitev nižjega sodišča, da 16-letno dekle ni dovolj zrelo za umetno prekinitev nosečnosti. Odločitev je sprožila jezo med številnimi ameriškimi zakonodajalci, ki so že reagirali in odločitev obsodili.

Hrvaška turistična sezona bo podrla rekorde, slovenska bo 'dobra'
18. 08. 2022 06.00
Na sosednjem Hrvaškem beležijo rekordne številke v turizmu - skupni prihodki bi po ocenah centralne banke lahko presegli 11 milijard evrov, kar je za skoraj četrtino več kot lani in za sedem odstotkov oziroma 800 milijonov evrov več kot rekordnega leta 2019, ko so prihodki znašali 10 milijard evrov in pol. Od začetka leta so gostili 12,7 milijona turistov, ki so ustvarili več kot 70 milijonov nočitev. Kaj pa turizem pri nas? Na Obali so z obiskom zadovoljni, tudi v drugih turističnih regijah se počasi približujejo številkam pred epidemijo. Kljub temu pa opozarjajo, da se pozna, da ni več turističnih bonov. Prav tako ima svoj vpliv zviševanje cen zaradi vsesplošne draginje, gosti, predvsem domači zapravljajo malo.