Avtor
Maja

Po pretepu učenca: 'Kar otroci vidijo na spletu, to tudi živijo'

24. 10. 2022 11.58

Kdo je nasilnež? Kdo žrtev? In kakšno nasilje med našimi mladostniki bi nas moralo najbolj skrbeti? Preliminarni rezultati raziskave spletnega nasilja med mladimi v Sloveniji ne kažejo pozitivne slike. S spletnim nasiljem se je namreč srečalo že okoli 55 odstotkov slovenskih dijakov in do 10 odstotkov slovenskih osnovnošolcev. Veliko vlogo ima pri tem tudi prosti dostop do spletnih vsebin in družbenih omrežij. "Vsebine, do katerih lahko dostopajo, včasih niso primerne niti za odrasle osebe. Otroci pa prizore na spletu živijo in mislijo, da so nekaj normalnega," opozarja avtor raziskave in profesor na Fakulteti za varnostne vede Miha Dvojmoč.

Ne netopirji ali ptice, novi verjetni vir pandemije so taleči ledeniki

23. 10. 2022 11.08

Znanstveniki z Univerze v Ottawi v Kanadi so na podlagi analize arktičnega jezera odkrili, da naslednja pandemija morda ne bo izbruhnila zaradi netopirjev ali ptic, temveč zaradi virusov in bakterij, ki bi se prebudili ob taljenju ledenikov in okužili divje živali. Potrdili so, da se z višanjem temperatur povečuje nevarnost širjenja virusov in bakterij v tem arktičnem okolju.

'Obljubo, da bomo otroku pomagali, moramo držati. Sicer je zaupanje uničeno'

22. 10. 2022 17.06

Kako prepoznati nasilje med mladimi in kako v takšnih primerih sploh ravnati? Toleranca nasilja se od posameznika do posameznika razlikuje, a pomembno je, da oseba, ki se počuti ogrožena ali da je žrtev nasilja, o tem obvesti odraslo osebo, je jasen Miha Dvojmoč, profesor na Fakulteti za varnostne vede, ki raziskuje področje spletnega nasilja med mladimi. "Če otroku obljubimo, da mu bomo pomagali, moramo narediti vse, da obljubo tudi držimo. Sicer je zaupanje do verige zaščitnikov uničeno," je poudaril. Meni, da bi se morale izobraževalne ustanove veliko bolj posvečati nasilju med mladimi, predvsem verbalnemu in spletnemu nasilju.

Kandidati o 'versko slepi državi' in prepletanju religije s politiko

20. 10. 2022 08.21

Vera je od nekdaj krojila ustroj države. Vpliva tako na načela prebivalstva kot tudi na zakone. Po poganstvu je prišlo krščanstvo, danes pa v Sloveniji deluje več deset registriranih cerkva in drugih verskih skupnosti. Poudarek na beli krščanski Evropi se je sicer znova zbudil v času begunskega vala leta 2015, jabolko spora pa je pri nas že pred tem predstavljala tudi izgradnja prve džamije v Sloveniji. Religija in vera sta tako kljub načelom ločenosti države in verskih skupnosti, svobodnega delovanja le-teh in načelu enakopravnosti verskih skupnosti še kako vpeta v politično dogajanje v Sloveniji. Kakšen pogled pa ima na odnos med državo in religijo sedmerica predsedniških kandidatov?

Kako so vlade s političnim kadrovanjem zaposlovale svoje ljudi?

19. 10. 2022 14.06

Komisija za preprečevanje korupcije je pod drobnogled vzela zaposlovanje med menjavami vlad v zadnjih štirih letih. Kot razkriva njena analiza, se je največ ljudi, ki so bili zaposleni na zaupanje – to pomeni, da je bila njihova zaposlitev oprta na mandat funkcionarja oz. vlade –, zaposlilo v času vlade Janeza Janše. Takšnih zaposlitev je bilo 183. Najmanj se jih je zaposlilo, ko je stolček zapustila vlada Alenke Bratušek – 65.

'Indijansko poletje za sever visokogorja ne velja, nujna je zimska oprema'

19. 10. 2022 10.52

Če so v sredogorju oz. na južnih straneh vršacev prijetne in kopne razmere, pa visokogorje že diši po hladnem, zimskem delu leta. Gore, kot so Mangart, Jalovec, Triglav, Kanjavec, so v višje ležečih predelih severnih strani ponekod prekrite s poledenelimi zaplatami snega, zato je nujna oprema za zimske razmere v gorah, so opozorili v GRZS. Reševalci so namreč zaradi poledenele podlage in snega v ponedeljek in torek rešili že šest obnemoglih planincev.

Mit, da se pogrešane osebe same vrnejo domov, ne drži

18. 10. 2022 13.17

V Sloveniji je trenutno pogrešanih 244 oseb, ki so vpisane v evidenci pogrešanih oseb, vsako leto pa svojci prijavijo povprečno okoli 500 pogrešanih, so navedli na Generalni policijski upravi. Največ pogrešanih je odraslih in starejših oseb, še posebej pogosto se izgubijo osebe z demenco ali drugimi starostnimi boleznimi. Več primerov je tudi takih, ko zaidejo osebe v gorah ali posamezniki zapustijo zdravstvene ali negovalne ustanove. Delež mladoletnih je vseskozi nekje okoli 30 odstotkov vseh pogrešanih oseb, opažajo na Policiji in poudarjajo: Mit, da se pogrešane osebe tako ali tako same vrnejo domov, ne drži.

Kako bi kandidati aktivirali mlade? 'Ne smejo biti le nemi opazovalci'

18. 10. 2022 11.51

Volilna udeležba mladih je tema razprave ob vsakih novih volitvah. "Na mladih svet stoji," pravi rek, a začuda mladih na voliščih množično ni opaziti. Ker da jih politika ne zanima, da se jih ne tiče ter da jih v resnici sploh ne naslavlja. Zaradi slednjega se s kandidati zelo težko povežejo, na volitve pa tako ne odhajajo. S strani politike pa pogosto občutek, da je naslavljanje oseb, ki glasov na koncu sploh ne prinesejo, tako rekoč Sizifovo delo. Kako mlade zainteresirati za družbeno dogajanje, politiko, njihovo prihodnost? Zakaj se jim zdi to pomembno in kako bi mlade naslavljali sami? Kaj menijo o trenutni volilni starosti? Sedmerico predsedniških kandidatov smo povprašali o mladih in politiki.

6400 otrok na plečih le treh pediatrinj, novorojenčkov ne vpisujejo več

18. 10. 2022 08.55

"Bodo moji otroci sploh prišli do obravnave?" To je vprašanje, ki se trenutno poraja nemalokateremu staršu iz Škofje Loke. Še poleti so v tamkajšnjem zdravstvenem domu za 6400 otrok in mladostnikov skrbele štiri pediatrinje in dve specializantki pediatrije. A z novim šolskim letom se je ZD Škofja Loka znašel v škripcih. Ostal je namreč tako brez ene od otroških zdravnic kot tudi brez obeh specializantk. Po novem letu odhaja še ena pediatrinja, že zdaj pa se v ustanovi soočajo s tako hudo stisko, da novih otrok in novorojenčkov ne sprejemajo več. Starše pošiljajo v zdravstvene ustanove v okoliških občinah, kjer pa zaradi prezasedenosti prav tako ne dobijo zdravnika.

32 novih človeških ribic bo kmalu uzrlo temo jame

17. 10. 2022 12.31

V Postojnski jami se veselijo novih mladičev človeške ribice. Samica je v začetku junija odložila 43 jajčec, življenje v temi pa bo ugledalo 32 mladičkov. Nekaj se jih je že izleglo, ostali so še odeti v želatinaste ovoje. To je izjemen uspeh, so prepričani v Postojnski jami, saj v statističnem pogledu pomeni rekordno, 74-odstotno reprodukcijsko uspešnost. Iz prejšnjega legla pred šestimi leti je Postojnsko jamo obogatilo 22 malih 'zmajev'.

Obiskala vse države na svetu: 'V Slovenijo se bom zagotovo še vrnila'

16. 10. 2022 08.00

Jessica Nabongo je ugandsko-ameriška popotniška blogerka in pisateljica, ki si je zadala, da do svojega 35. leta obišče vse države na svetu. To ji je nekaj mesecev po dopolnjenem 35. letu tudi uspelo, zdaj pa je svoja popotovanja in zgodbe strnila v knjigo "Ujemi me, če me moreš: Potovanje ene ženske v vse države na svetu". Med drugim je seveda obiskala tudi našo podalpsko deželico v obliki kokoši. Jo je navdušila bolj kot naša južna soseda? Kaj ji je bilo najbolj všeč? Jo je bilo kdaj strah? In ali obstaja katera država, v katero se ne želi vrniti? "Spoznala sem nešteto ljudi. Ti so tudi najpomembnejši del mojih potovanj. Države namreč najraje spoznavam prav skozi lokalne prebivalce," je povedala.

40 odstotkov svetovnega prebivalstva si ne more privoščiti zdravega obroka

16. 10. 2022 07.00

Čeprav bi morala biti hrana temeljna pravica vsakega posameznika, ZN opozarjajo, da si skoraj 40 odstotkov svetovnega prebivalstva ne more privoščiti zdravega obroka. Cene hrane so zaradi vojne v Ukrajini občutno narasle, prehransko krizo dodatno poglabljajo ekstremne suše tako po Evropi kot v drugih delih sveta. Kljub milijonom ljudi, ki so lačni ali občutijo prehransko revščino, še vedno ogromno hrane pristane v smeteh. Lani jo je prebivalec Slovenije zavrgel v povprečju 68 kilogramov, kar je 10 kilogramov več kot leta 2013, kažejo podatki državnega statističnega urada.

Trnova pot družinskega zakonika: bi lahko Ustavno sodišče referendum odobrilo?

12. 10. 2022 13.13

Ustavno sodišče je julija sprejelo odločitev, ki tudi istospolnim partnerjem omogoča klasično poroko in dovoljuje posvojitev otrok. Ugotovili so namreč, da je bila prejšnja ureditev, ki je skupnosti LGBTQI+ to onemogočala, diskriminatorna, zaradi česar je moral zakonodajalec spremeniti zakon. V začetku oktobra je Državni zbor odločitev sodišča tudi uzakonil, vendar pa enakopravnost družbe s tem še ni zagotovljena. Gibanje za otroke in družine je namreč navkljub dejstvu, da na odločitev, ki odpravlja protiustavnost, ni mogoče razpisati referenduma, začelo zbirati podpise. Kaj to pomeni in ali državljane v bližnji prihodnosti vseeno čaka še ena odločitev?

NIJZ: Če je voda motna, ukrep prekuhavanja velja tudi za umivanje

11. 10. 2022 09.49

Pitna voda iz žalskega vodovoda se je onesnažila z mikrobi, je razjasnila epidemiologinja Alenka Trop Skaza na izredni seji polzelskega občinskega sveta. Ocenila je, da je prekuhavanje vode učinkovit ukrep tudi v primeru norovirusa. Tri minute burnega vretja pomeni široko mikrobiološko varnost. Direktor žalske komunale Janez Primožič je pričakoval jasne usmeritve stroke glede norovirusa, na seji je soustanoviteljem ponudil odstop, a ga spodnjesavski župani niso sprejeli. Strokovni direktor NIJZ Ivan Eržen je glede prekuhavanja dejal, da če je voda sorazmerno bistra, je prekuhavanje vode potrebno le za pripravo hrane. Če je voda motna, pa ukrep velja tudi za umivanje, je izpostavil. Glede internega nadzora v žalski komunali je Kos dejal, da je nadzor pokazal vdor fekalnega izvora v vodovodni sistem.

Po raketnih napadih na več mest Ukrajina začasno ustavila izvoz elektrike v EU

10. 10. 2022 07.35

Zgodaj zjutraj so v središču ukrajinske prestolnice odjeknile štiri eksplozije, sirene za zračni napad so odzvanjale več ur. O eksplozijah medtem poročajo še iz številnih drugih mest, prav tako pa so že več dni pod udarom tudi v Zaporožju. Ukrajina bo po ruskem obstreljevanju več mest, da bi stabilizirala lasten energetski sistem, začasno ustavila izvoz električne energije v EU. Hkrati Ukrajina obljublja, da se bo maščevala za ruske raketne napade, mednarodna skupnost pa je ruske napade ostro obsodila. Nemčija je medtem Ukrajini dostavila prvega od štirih sistemov zračne obrambe IRIS-T SLM.

'Po presaditvi pomisliš na tistega, čigar organ nosiš v sebi, in si neskončno hvaležen'

08. 10. 2022 07.00

Darovanje organov ali tkiv po smrti lahko pomeni, da smo rešili življenje posamezniku z odpovedjo jeter ali denimo na smrt bolnemu srčnemu bolniku, za katerega sodobna medicina ni imela več druge rešitve kot presaditev. Pomeni, da smo ledvičnemu bolniku, ki je bil odvisen od aparat, pomagali, da živi zopet 'normalno', nekomu smo lahko povrnili vid. Tega se dobro zaveda Anja Garbajs iz Slovenskega društva Transplant, ki je neznanemu darovalcu neizmerno hvaležna za nova jetra in življenje. Ob evropskem dnevu presaditve organov in tkiv je z nami delila svojo zgodbo in razkrila svoj pogled na darovanje: "Misel, da lahko nekomu po svoji smrti podariš novo rojstvo, je večja od življenja."

Aleš Primc o stereotipih v šolah in papežu Frančišku

07. 10. 2022 19.45

Zaščitnik otrok in družin ali pretiran konservativec? Uroš Slak se bo v soboto v oddaji Ena na ena pogovarjal z Alešem Primcem, ki je v teh dneh v Ljubljani ponovno zbral na tisoče zagovornikov tradicionalne družine. Zakaj koalicijsko zavezo vlade Roberta Goloba, da bo v šolah več vsebine o spolnih in drugih stereotipih, razume kot vojno napoved? Kaj pravi o papežu Frančišku, ki je dejal: "Kdo sem jaz, da bi sodil geje?"

'Prvič po kubanski raketni krizi neposredna grožnja jedrskega armagedona'

07. 10. 2022 07.31

"Ne šali se, ko govori o uporabi taktičnega jedrskega, biološkega oz. kemičnega orožja. Lahko bi namreč rekli, da se je njegova vojska v Ukrajini odrezala precej slabše, kot so pričakovali," je ameriški predsednik Joe Biden dejal o ruskem predsedniku Vladimirju Putinu. Opozoril je, da se svet sooča z največjo jedrsko grožnjo vse od časa kubanske raketne krize.

SDS zbral podpise za razpis referendumov. Koalicija: Ponovili bomo 24. april

06. 10. 2022 09.22

Rok za zbiranje podpisov za razpis zakonodajnih referendumov o predlogu spremembe zakona o vladi, predlogu novele zakona o RTV Slovenija in predlogu spremembe zakona o dolgotrajni oskrbi se izteka, vendar pa je prvi mož SDS Janez Janša sporočil, da ima stranka podpise za njihove zahteve že v svojem žepu. Kot je dejal, so namreč zbrali 157.138 "pravilno overjenih podpisov na upravnih enotah". "SDS je z zbranimi podpisi prebila zvočni zid. To je ogromna številka in je številka, ki predvsem zavezuje," je dejal Branko Grims. Koalicija medtem napoveduje ponovitev 24. aprila, "ko so državljani rekli ne vladi Janeza Janše".

NSi za posvetovalni referendum o sprejemu svojega dohodninskega zakona

06. 10. 2022 11.34

Stranka NSi je vložila predlog za razpis posvetovalnega referenduma o sprejemu svojega predloga zakona o spremembah Zakona o dohodnini, kar pomeni, da se bo podaljšal postopek odločanja o njenem predlogu dohodninskih sprememb. S svojo različico novele zakona bi NSi zvišala olajšave za vzdrževane družinske člane. Predlog novele je sicer na dnevnem redu današnje izredne seje DZ, saj želi koalicija čim prej narediti prostor za obravnavo vladne novele Zakona o dohodnini. Vlada nasprotno meni, da predlog NSi ne zasleduje cilja povečanja razpoložljivega dohodka tistih družin, ki naj bi jim v trenutnih zahtevnih razmerah namenili večjo pozornost, zato poslancem predlaga, naj ga ocenijo kot neprimernega za nadaljnjo obravnavo. Minister za finance Klemen Boštjančič je potezo opozicije komentiral: "Gre samo za nagajanje vladi."

V Luki Koper zasegli prepovedane sestavine za proizvodnjo droge amfetamin

06. 10. 2022 11.26

Po odkritju večje količine prepovedanih sestavin za proizvodnjo prepovedane droge v koprskem pristanišču so PU Koper, Generalna policijska uprava in Furs predstavili podrobnosti in delo Policije na področju preiskovanja tovrstnih kaznivih dejanj. Kot so dejali, so v enem od zabojnikov, ki je v Luko Koper pripotoval na tovorni ladji s Kitajske, njegov končni cilj pa je bila Nizozemska, odkrili sestavino BMK glicidno kislino, ki se jo uporablja za proizvodnjo prepovedanih drog. Te bi končnemu ponudniku naposled lahko prinesle tudi do tri milijarde evrov dobička.

V vesolje poletela prva ameriška staroselka

06. 10. 2022 08.26

Polkovnica pri marincih Nicole Mann je ena izmed štirih astronavtov, ki so s Floride poleteli proti Mednarodni vesoljski postaji (ISS). S tem pa je postala prva ameriška staroselka, ki je poletela v vesolje. "Imajo možnosti," je dejala. Preostali člani posadke, ki je poletela v vesolje, so še en Američan John Cassada, Japonec Koichi Wakta in ruska kozmonavtka Anna Kikina.

Težji potek covida lahko sproži težave z možgani

05. 10. 2022 17.58

Težek potek covida-19 lahko povzroči imunske reakcije, ki poškodujejo živčne celice v možganih, kar povzroči težave s spominom, zmedenost in potencialno poveča tveganje za dolgoročne zdravstvene težave, kažejo raziskave londonskih raziskovalcev.

'Drugi val smrti in uničenja': Smo na robu zdravstvene katastrofe

04. 10. 2022 18.32

Za reševanje Pakistana po obilnih poletnih poplavah, ki so zahtevale več kot 2000 smrtnih žrtev in pustile milijone preživelih brez strehe nad glavo, ZN potrebujejo petkrat več pomoči, so ocenili predstavniki organizacije. Zaprosili so za višji znesek mednarodne pomoči – dobrih 835 milijonov evrov. Državo namreč ogroža zdravstvena katastrofa, saj se v njej širijo bolezni, ki se prenašajo z vodo. Za njimi je zbolelo že več kot milijon ljudi, umrlo pa več kot 350 ljudi.

Serijski morilec na pohodu v Kaliforniji, policija razpisala nagrado

03. 10. 2022 11.27

Policija, ki preiskuje pet streljanj s smrtnim izidom v zadnjih slabih treh mesecih v Kaliforniji, verjame, da so zločini del serijskih umorov enega ali več strelcev, ki so še vedno na prostosti v tej državi. Zato je ljudi posvarila, naj bodo previdni, ko oprezajo za strelci, za katerimi je razpisana denarna nagrada.

Test pnevmatik: Na trgu tudi take, ki niso priporočljive

01. 10. 2022 20.59

Ni daleč november, ko lahko vozniki po zakonu na svojih vozilih zamenjajo letne z zimskimi gumami. Na AMZS so testirali 33 zimskih pnevmatik in podobno kot v preteklih letih ugotovili, da gum, ki se enako dobro obnesejo v vseh voznih in vremenskih razmerah, v trgovinah ni veliko. Med tistimi, ki so primernejše za manjše avtomobile, sta dve, ki ju ne priporočajo. Za cestne terence so rezultati spodbudnejši, saj nobena pnevmatika ni dobila ocene 'ni priporočljivo'. Inštruktorji varne vožnje so spomnili, da priprava vozila na zimo ni le menjava pnevmatik, temveč naj vozniki pred vozniško najzahtevnejšim delom leta poskrbijo za tehnično brezhibnost vozila.

Slovenec doma porabi tri kilograme kave na leto; kako jo skuhati dobro?

01. 10. 2022 07.00

Kava je za mnoge povezana s pozitivnimi občutki, saj jih zjutraj predrami, čez dan 'drži pokonci', nekatere osvoji s svojim okusom, drugim pomeni trenutek zase, tretjim sinonim za druženje, kramljanje. A tokrat ne bomo pisali o učinkih, ampak o zanimivostih in statistiki tega poživljajočega napitka. Denimo, ali ste vedeli, da je kava optimalno sveža prvi mesec po praženju in 15 minut po mletju ter da prebivalec Slovenije doma porabi v povprečju tri kilograme kave na leto? Kako pa si doma sami skuhamo zares dobro opojno črno pijačo?

Za novo odkritje teleskopa James Webb zaslužna tudi slovenska raziskovalka

30. 09. 2022 15.55

Mednarodni raziskovalni skupini je z vesoljskim teleskopom James Webb uspelo odkriti najbolj oddaljene kroglaste zvezdne kopice doslej. A za to novo odkritje je zaslužna tudi Slovenka, astrofizičarka Maruša Bradač. "To je dokaz, da relativna majhnost slovenske raziskovalne skupnosti ni ovira za sodelovanje pri velikih znanstvenih odkritjih," je ob tem dejal državni sekretar na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport Matjaž Krajnc.

'Absurdno je, da pristojni organ ugotovi veliko tveganje za okolje in ne ukrepa'

29. 09. 2022 06.20

Na Občini Vrhnika že več kot pet let, odkar je gorelo v Kemisu, opozarjajo, da je obratovanje podjetja tvegano za okolje in ogroža njihove občane. Prepričani so, da je ministrstvo za okolje in prostor izdalo Kemisu okoljevarstveno dovoljenje kljub dokazom Arsa, da podjetje ne izpolnjuje varnostnih standardov in ne zagotavlja zahtevane varnostne razdalje od naselja ter občinske infrastrukture. Zato so občinarji nagovorili vlado, naj izvede nadzor nad delom ministrstva in o okoljevarstvenem dovoljenju presoja po pravilih, ki jih zahteva direktiva Seveso III. Na Kemisu odgovarjajo: "Postavljene imamo visoke standarde varnosti poslovanja, predvsem glede varstva okolja, zaščite zaposlenih in požarne zaščite." Kaj pa ministrstvo in vlada?

Kriminalisti: Požar v Kranju ni posledica kaznivega dejanja

28. 09. 2022 13.09

Kriminalisti nadaljujejo s preiskavo včerajšnjega požara v Kranju, ko so ognjeni zublji zajeli Majdičev mlin, ki je sicer že tri desetletja klavrno propadal. Vzrok za požar še ni znan, so pa kriminalisti ugotovili, da trenutno zbrana obvestila ne kažejo, da bi zagorelo zaradi storitve kaznivega dejanja. Kakšna bo nadaljnja usoda mlina, ki je zaščiten kot kulturni spomenik, lastniki za zdaj še ne vedo. Ocene škode zaradi požara še niso pridobili, bo pa dosegla milijonske zneske, so prepričani.