AvtorMateja

Na Mednarodnem mladinskem filmskem taboru letos 26 udeležencev
06. 08. 2024 19.52
Na Goriškem že 13 let pripravljajo Mednarodni mladinski filmski tabor, ki je postal že prava valilnica kadrov. 26 udeležencev v enem tednu pripravi kratke filme ali animacije, letošnja tema v duhu evropske prestolnice kulture je čezmejno. Mladi tako spoznajo proces ustvarjanja filma od ideje prek ustvarjanja scenarija, snemanja, montaže in nastanka filma.

Požarna ogroženost za Primorsko, Air Tractorji v zraku
16. 07. 2024 18.17
Na Primorskem bo od srede razglašena velika požarna ogroženost. Uprava za zaščito in reševanje jo je razglasila za območje Istre, Krasa, Postojne, Pivke, Ilirske Bistrice, Vipavske doline, Goriške, Brd in Kanala. Na teh območjih je v naravi prepovedano kuriti in odmetavati predmete ali snovi, ki lahko povzročijo požar. Inšpektorat in policija bosta izvajala poostren nadzor, ogrožena območja bodo nadzorovali tudi z letali za gašenje.

Dve leti od požara na Krasu, ki je v 17 dneh uničil 3700 hektarjev
15. 07. 2024 20.10
Natanko dve leti minevata od največjega požara v zgodovini samostojne Slovenije. Požar, ki je izbruhnil med Mirnom in Opatjim selom, je v sedemnajstih dneh uničil 3700 hektarjev površin na goriškem Krasu, od tega 2900 hektarjev gozda. Doslej so s sadikami obnovili le 45 hektarjev, na 130 hektarjih so odvrgli semena, za kar so porabili 450 tisoč evrov. Je pa država nabavila štiri namenska letala za gašenje, dva sta že operativna.

20 let po potresu še vedno čakajo na nadomestne gradnje, na klice ni odzivov
12. 07. 2024 18.46
Natanko 20 let mineva od zadnjega večjega potresa pri nas. 12. julija 2004 je nekaj po 15. uri Posočje stresel potresni sunek z močjo 4,9 po Richterjevi lestvici. Takrat je prebivalcem spodmaknilo tla pod nogami, okoli njih pa je bobnelo, ko so velike skale padale v reko, veliko hiš in cest je bilo poškodovanih. 20 let kasneje v Posočju nekateri še vedno čakajo na nadomestne gradnje, pa čeprav imajo gradbeno dovoljenje. "Z ukinitvijo državne tehnične pisarne v Tolminu nimamo več sogovornika, zato ostajamo brez odgovorov," pravijo domačini.

Ena reka, dva režima: zdrahe na Soči dvignile cene
10. 07. 2024 18.30
Lastniki športnih agencij ob reki Soči in kajakaši so razočarani. Ustavno sodišče je namreč presodilo, da kobariški odlok o plovnem režimu na Soči, ki je drastično dvignil cene dovolilnic za plovbo, ni v neskladju z ustavo. Nekateri že napovedujejo zaprtje podjetij, kajakaši vztrajajo pri bojkotu plovbe na območju Kobarida, kobariški župan pa napoveduje, da bodo o morebitnih spremembah razmišljali po koncu sezone. Se bodo vendarle uspeli dogovoriti za enoten režim na eni reki?

Po zasilni poti do Franje: zadrževanje v soteski je še vedno nevarno
21. 06. 2024 19.35
Skoraj leto dni po uničujoči ujmi, ki je močno poškodovala Partizansko bolnico Franja, se sanacija še ni začela. Zadrževanje v soteski je še naprej nevarno, barake so še vedno polne mulja, na varno so odpeljali le najdragocenejše predmete. V podporo Franji, ki bi lahko bila po najbolj optimističnih napovedih znova odprta prihodnje leto, v Cerknem pripravljajo dobrodelni koncert.

Spust čez Hrušico do Ajdovščine, nato razgibana trasa po Goriški in Brdih
14. 06. 2024 19.40
V zelo lepem vremenu in temperaturah so od Ljubljane do Nove Gorice pedale vrteli kolesarji z vsega sveta na tretji etapi 30. dirke po Sloveniji. Letošnja dirka je posebna, saj bodo kolesarji prvič prečkali vse štiri sosednje države. Tokrat so del trase speljali prek Italije. Med domačimi tekmovalci sicer manjkata prva dva aduta, Tadej Pogačar in Primož Roglič, med najuspešnejšimi domačimi kolesarji pa sta trenutno Domen Novak in Matej Mohorič.

Pirc Musar izpostavila težave, povezane s plovnim režimom na Soči
13. 06. 2024 20.28
"Reka Soča ni zgolj biser Slovenije, temveč biser sveta in to je dragulj, ki ga moramo ohraniti za zanamce," je povedala predsednica države Nataša Pirc Musar ob svojem prvem obisku po Sloveniji. Danes ga je zaključila in podprla prizadevanja za oživitev Kanina, županom pa dala nalogo, naj se poenotijo.

Pirc Musarjeva v Baški grapi: V Sloveniji moramo začeti delati na protipoplavnih ukrepih
12. 06. 2024 20.26
Kaj si v Zgornjem Posočju in Baški grapi obetajo od prvega obiska predsednice države Nataše Pirc Musar? Obiskala je tamkajšnje šolarje, dom upokojencev in lokalno podjetje, pa tudi prostovoljne gasilce in domačine, ki so se lani jeseni spopadali s poplavami in plazovi. Kaj jih najbolj tare in s katerimi izzivi se morajo vsakodnevno spopadati?

Slabi obeti za letošnjo turistično sezono v Posočju
07. 06. 2024 18.52
Po tem, ko so številke po pandemiji covida iz leta v leto rasle, je letošnji april prinesel hladen tuš. V bovški občini so imeli aprila skoraj polovico manj nočitev kot aprila lani, na Kobariškem je bilo nočitev za četrtino manj. Zaprtje smučišča na Kaninu in bojkot kajakašev zaradi novega odloka o plovbi po Soči z višjimi cenami se torej še kako poznata.

V novogoriški bolnišnici vse večja kadrovska stiska, kaj pravi ministrica?
04. 06. 2024 19.41
Novogoriško bolnišnico, kjer je pet kirurgov pred dvema tednoma hkrati dalo odpoved, je obiskala ministrica za zdravje. Direktor bolnišnice namreč še vedno upa, da se bo s katerim od odhajajočih kirurgov vendarle dogovoril za nadaljnje sodelovanje, hkrati pa ne izključuje tudi kakšne nove odpovedi, če bo vlada strogo ločila zasebno in javno zdravstvo.

Bolnišnica Franja ostaja zaprta, lastništvo se prenaša na državo
02. 06. 2024 18.57
Partizanska bolnišnica Franja deset mesecev po uničujoči povodnji še vedno ostaja zaprta. Da bi se sploh lahko lotili obnove uničenih barak, morajo sprva sanirati zaledje in zagotoviti bistveno večjo varnost v primeru ekstremnih padavin. Dokumentacija je skoraj pripravljena, zagotavljajo na občinah Idrija in Cerkno. Kaj pa denar? Z ministrstvom za kulturo so se uspeli dogovoriti, da lastništvo tega spomenika prenesejo na državo in tako poenostavijo vzdrževanje.

Letos se vipavskih in briških češenj ne bomo najedli
29. 05. 2024 19.10
Zaradi obilnega deževja bo češenj letos veliko manj kot sicer. Sadjarji na Vipavskem in v Goriških brdih ocenjujejo, da bo izpad od 50 do 70 odstotkov, veliko pa je odvisno od mikro lege in številnih nevšečnosti, ki so sadjarje prizadele že zgodaj spomladi: od pozebe do sodre in močne burje. Zagotovo bo prvega domačega sadja manj od povpraševanja, poudarjajo. Kako pa kaj kaže ostalemu sadju?

Tolminska korita spet odprta za obiskovalce
27. 05. 2024 19.28
Zemeljski plaz v Zatolminu, ki je bil konec januarja usoden za domačina in je obenem ogrozil pot do Tolminskih korit in Čadrga, so sedaj sanirali. Ker so dela končali celo dva tedna pred rokom, so že odprli eno najbolj obiskanih turističnih točk v Posočju: Tolminska korita, ki so jih turisti težko pričakovali. Še vedno pa ni mogoče do cerkve sv. Duha v Javorci, ki nosi znak evropske dediščine.

Bi znali pomagati ob zastoju srca ali otroku ob dušitvi s koščkom hrane?
24. 05. 2024 19.05
Že pred prihodom reševalcev moramo pomagati mimoidoči. Pa bi resnično znali pomagati ob zastoju srca ali otroku ob dušitvi s koščkom hrane? To in drugo znanje zadnji dve leti nudijo v novogoriški bolnišnici, tako zaposlenim kot laični javnosti. Odslej bodo izobraževanja potekala na enem mestu, v simulacijskem zdravstveno izobraževalnem centru, enem redkih pri nas znotraj bolnišnice. Zanimanje pa je res veliko, pravijo snovalci programa.

Slovenija je edina država EU, ki nima namenskih reševalnih helikopterjev
23. 05. 2024 21.55
Znotraj Evropske unije je Slovenija še edina država brez namenskih reševalnih helikopterjev. Da so ti nujni, pa potrjuje tudi zadnji primer iz Bovca, ko je avstrijski državljan s sumom na srčni zastoj na helikopterski prevoz čakal skoraj uro in pol. Denar za reševalni helikopter je zagotovljen, je zagotovil predsednik vlade Robert Golob, težava pa ostaja neusklajenost med ministrstvi.

Težave v šempetrski bolnišnici: pet kirurgov dalo odpoved
17. 05. 2024 18.24
Pet kirurgov iz šempetrske bolnišnice, ki bdi nad zdravjem prebivalcev celotne severnoprimorske regije, je dalo odpoved, je potrdil direktor Dimitrij Klančič. Je poteza kirurgov povezana z novelo zakona o zdravstveni dejavnosti, ki bo po besedah premierja Goloba razmejila javno in zasebno zdravstvo?

'Ta dan je bil upravičen, Slovenija je dosegla presenetljiv napredek'
09. 05. 2024 20.04
V Novi Gorici se vrstijo različni dogodki ob praznovanju 20-letnice vstopa Slovenije v Evropsko unijo. Osrednja proslava poteka na travniku pred občinsko zgradbo. V mestu sta tudi tedanji predsednik Evropske komisije Romano Prodi in tedanji predsednik slovenske vlade Anton Rop, ki sta pred 20 leti tam odštevala sekunde do našega evropskega članstva.

Se Kaninu obeta rešitev? Župan in država dobila resno ponudbo
08. 05. 2024 20.33
Ali se Kaninu vendarle obeta boljša prihodnost? Kot nam je povedal bovški župan, je tik pred prvomajskimi prazniki na mizo dobil resno ponudbo o javno-zasebnem partnerstvu. Podrobnosti ni razkril, so pa ponudbo prejeli tudi na ministrstvu za infrastrukturo, kjer proučujejo možnosti razvoja edinega visokogorskega smučišča pri nas. Če model javno-zasebnega partnerstva ne bi uspel, v vladi razmišljajo o alternativnem predlogu.

Brici in Kraševci združili češnje in šparglje ter podaljšali sezono
26. 04. 2024 19.55
Hitri temperaturni preobrati povzročajo kar nekaj skrbi sadjarjem v Goriških brdih. V prihodnjem tednu bi lahko tam že dozorele prve češnje, vendar jih zaradi nizkih temperatur še ne bo, po nižjih legah jih je namreč približno desetino uničila pozeba, kljub temu pa si obetajo dobro letino. Nanjo računajo tudi gostinci in turistični delavci iz Brd in s Krasa, ki bodo češnje letos prvič združili s kraškimi šparglji.

Novi vodovod v Desklah: za nas je to več kot voda
22. 04. 2024 19.39
V Desklah so simbolično prerezali trak novega vodovoda Mrzlek, s katerim so štiri leta po velikem onesnaženju pitne vode z industrijskimi odplakami približno tisočim prebivalcem tega območja zagotovili ustrezno pitno vodo. Domačini so nov vodovod zahtevali s peticijo in številnimi pozivi.

Velis Electro vstopa na ameriški trg. Sledijo leteči kombiji?
22. 04. 2024 19.40
Kar se je na področju električnega letalstva še dve desetletji nazaj zdelo kot znanstvena fantastika, je zdaj uspešna zgodba, ki jo piše Pipistrel. Njihovo letalo Velis Electro kot prvo certificirano električno letalo na velika vrata vstopa na ameriški trg. Kot prvi so dobili tudi vsa dovoljenja tamkajšnje zvezne uprave za letalstvo. V podjetju so izdelali že sto modelov tega letala, bodo kmalu poleteli tudi leteči kombiji?

Bovec trepeta pred turistično sezono: upad povpraševanja po nočitvah
19. 04. 2024 19.55
Na Bovškem so vse glasnejši strahovi pred letošnjo turistično sezono, saj je povpraševanja po nočitvah v kampih, posebej tistih, ki so bili vezani na kajakaške goste, bistveno manj, manj zanimanja pa opažajo tudi v hotelih. Ali so za to res krivi višje cene plovbe po reki Soči, bojkot kajakašev ali celo povišanje cen parkirnin na Bovškem, kjer vas ura parkiranja lahko stane celo pet evrov?

Vandalizem na Bovškem: koga motijo novi hoteli?
11. 04. 2024 19.53
Na Bovškem so nasprotniki razvoja turizma in nekaterih lokalnih politikov zadnje čase precej aktivni, z vandalizmom pa povzročajo tudi vse večjo škodo. Pred mesecem dni so v pročelje občinske zgradbe vrgli jajca, minuli konec tedna pa z grafiti popisali fasade, reklamne panoje, table na gradbiščih in celo delovni stroj. Koga motijo novi hoteli na Bovškem in koga so s svojim početjem že uspeli odgnati?

Več kot 600 mladih navdušilo z inovativnimi zamislimi
04. 04. 2024 20.14
Na Goriškem so razglasili zmagovalce nacionalnega tekmovanja v podjetniških idejah POPRI, kjer je letos sodelovalo rekordnih 607 mladih, ki so komisije navduševali s svojimi inovativnimi zamislimi. Čeprav so se nekateri prvih podjetniških delavnic udeležili šele pred nekaj meseci, danes že resno razmišljajo o ustanovitvi svojega podjetja. Med njihovimi zamislimi so bile tako ekološke sveče kot inovativne krtače za lase, pa tudi aplikacije, ki mlade spodbujajo k rekreaciji.

Novogoriški Beverly Hills z eksotičnimi rastlinskimi vrstami znova odprl vrata
03. 04. 2024 20.09
V bližini Nove Gorice so za javnost odprli prenovljeni Rafutski park, v katerem so že pred več kot 100 leti načrtno začeli saditi eksotična drevesa. Nekateri zelo posebni in redki primerki so se ohranili do danes, park so v celoti očistili, prenovili in mu dodali urbano opremo. Na obnovo čaka tudi tamkajšnja vila, zgrajena v neoislamističnem slogu, ki že več let propada.

'Ribiči niso dobri gostje, odlični gostje so'
29. 03. 2024 20.18
V Posočju se je že začela ribiška sezona, letos zaradi zgodnjih praznikov teden dni prej kot običajno. Obeti so odlični, pravijo tako domači ribiči kot turistični ponudniki. Ribiški turisti so odlični gostje, poudarjajo oboji in dodajajo, da uspeha ne merijo v številkah, pač pa v kakovostnih doživetjih. Kdo pa so ribiči, ki muharijo v Posočju in zakaj se vračajo?

Neurje povzročilo veliko škode sadjarjem in vinogradnikom na Primorskem
26. 03. 2024 19.48
Sadjarji in vinogradniki na Vipavskem, Krasu in v Istri ocenjujejo škodo, ki sta jo v noči na nedeljo povzročila sodra in ponekod tudi toča. Najbolj so poškodovani nasadi marelic, ponekod tega sadja tako sploh ne bo.

Priprave na dan D: stekla bo ena najzahtevnejših deaktivacij bomb pri nas
16. 03. 2024 18.48
Novogoričane loči le še nekaj ur od ene najzahtevnejših deaktivacij letalskih bomb pri nas. 2300 Novogoričanov in približno 6000 prebivalcev italijanske Gorice bo moralo jutri zapustiti svoje domove, še 3500 pa jih bo moralo na slovenski strani ostati doma med intervencijo, ki bo predvidoma trajala od 10. do 14. ure. Tudi pri zadnjih pripravah ne manjka presenečenj, pirotehniki so tako že preprečili za 30.000 evrov škode.

Delavci Salonita Anhovo in domačini na nasprotnih bregovih
04. 03. 2024 19.52
Bodo v torek poslanci zaščitili obstoj cementarne v Anhovem, kot pravijo zaposleni, ali bodo odločili v prid zdravju tamkajšnjih prebivalcev, ki pravijo, da obolevajo in umirajo zaradi izpustov? "Posledica te proizvodnje je genocid v naših krajih," pravi članica enega od društev, ki zakon podpirajo. Ima azbestozo, zaradi nje ali raka je izgubila pet sorodnikov v srednjih letih. Po dveh protestih delavcev Salonita Anhovo so svoj glas v prid noveli zakona predstavili člani različnih domačih društev in organizacij.