Avtor
Mirko

Ruska vojaka zaradi vojnih zločinov obsojena na 11 let in pol

31. 05. 2022 19.02

Ruska vojaka Aleksander Bobikin in Aleksander Ivanov sta bila obsojena na več kot 11 let zapora, po tem, ko ju je ukrajinsko sodišče spoznalo za kriva raketnega obstreljevanja civilnih območij. Gre za drugo obsodbo ruskih vojakov, po tem, ko je kijevsko sodišče 21-letnega Vadima Šišimarina obsodilo na dosmrtni zapor.

Pahor DZ predlagal razrešitev ustavnega sodnika Pavčnika

30. 05. 2022 15.09

Predsednik Borut Pahor je državni zbor obvestil o odstopu Marijana Pavčnika s funkcije ustavnega sodnika. Pavčnik je odstop podal na 4. upravni seji Ustavnega sodišča, s predlogom, da bi delo ustavnega sodnika upravljal do 31. decembra 2022.

Bush mlajši žrtev ruske potegavščine

22. 05. 2022 17.47

Nekdanji ameriški predsednik George W. Bush je v telefonskem pogovoru z znanima ruskima komikoma Vladimirjem Kuznecovom (Vovanom) in Aleksejem Stoljarovom (Leksusom), ki sta se predstavila kot Volodimir Zelenski, povedal, da je ameriška administracija, ki jo je vodil njegov oče George Bush, nekdanjemu predsedniku Sovjetske zveze Mihailu Gorbačovu obljubila, da se Nato ne bo širil. "Toda ZDA so se prilagodile času," je dejal in dodal, da niso ZDA – v nasprotju z Ukrajino – Rusije nikoli niso želele v Natu. Omenil je tudi, da je seznanjen z delovanjem razvpitih "biolaboratorijev".

Reševalni psi in vodniki iz ljubljanskih ruševin rešujejo ponesrečence

21. 05. 2022 14.28

Društvo vodnikov reševalnih psov Slovenije izvaja že 22. vajo s katero želijo preveriti reševalne sposobnosti vodnikov in psov v ruševini in pri iskanju pogrešanih oseb ter izvajanje drugih postopkov v skladu z mednarodnimi standardi. Vodniki in njihovi psi vadijo v okviru scenarija rušilnega potresa v Ljubljani.

Bo vojska za nove podatkovne centre plačala še več kot 30 milijonov?

20. 05. 2022 07.30

Kako se je lahko zgodilo, da je cena nakupa premestljivih komunikacijsko-informacijskih sistemov za Slovensko vojsko nenadoma poskočila za več kot dvakrat – z 12,8 na 30,4 milijona evrov (z DDV)? Sredstva je potrdila vlada z obrazložitvijo, da je bila prvotna vrednost projekta pripravljena na podlagi grobe ocene vrednosti projekta, kasneje pa so ugotovili, da so stroški krepko večji. Da gre za končno vrednost, ni zagotovila, cene bi lahko zaradi nestabilnosti na svetovnih trgih še zrasle.

Rusija izgnala 34 francoskih in 24 italijanskih diplomatov

18. 05. 2022 13.48

Rusko zunanje ministrstvo je sporočilo, da odpoveduje gostoljubje 34 francoskim diplomatom. Navedli so, da gre za povračilni ukrep, potem ko je Francija aprila izgnala 35 Rusov z diplomatskim statusom. Enako usodo je doživelo 24 italijanskih in 27 španskih diplomatov.

Iz Azovstala odpeljali skoraj tisoč ujetnikov

18. 05. 2022 06.28

Po predaji več sto izčrpanih in ranjenih branilcev jeklarne Azovstal v pristaniške mestu Mariupol narašča zaskrbljenost za njihovo varnost. Medtem ko ukrajinska stran govori o izmenjavi zapornikov, Rusija napoveduje sprejetje posebnega zakona, po katerem izmenjava pripadnikov enot Azov ne bo mogoča. Namestnik ruskega predstavnika v ZN je povedal, da so se ukrajinski borci "brezpogojno" vdali.

Vozni park LPP bogatejši za 10 novih avtobusov

17. 05. 2022 17.47

Vozni park Ljubljanskega potniškega prometa (LPP) bo te dni bogatejši za 10 mestnih, nizkopodnih in zgibnih avtobusov. Avtobusi na metan so dodatno opremljeni s hibridnim pogonskim sklopom, ki občutno zmanjša porabo goriva in s tem prispeva k čistejšemu okolju, so sporočili iz javnega podjetja LPP.

V 'denacifikacijo' Ukrajine tudi ruski neonacisti

17. 05. 2022 07.00

Ko je Vladimir Putin napovedal rusko invazijo na Ukrajino, je med ključnimi razlogi za takšno odločitev navedel "denacifikacijo Ukrajine". To je sprožilo začudenje dela mednarodne javnosti, a tudi ostre kritike, saj da bi moral ruski predsednik najprej počistiti pred svojim pragom. Tudi v Rusiji in na ukrajinskem bojišču namreč delujejo ruske militantne neonacistične in ultranacionalistične skupine, čeprav večinoma "podtalno", saj je njihovo delovanje uradno prepovedano. Nekateri posamezniki so tudi pripadniki ruskih vojaških enot, kar priznava tudi sam Putin. Največ kontroverz pa se vrti okrog razvpite skrivnostne skupine Wagner, ki naj bi štela več kot 4000 članov iz 15 različnih držav.

'Oklepniki boxer so hrbtenica Slovenske vojske'

17. 05. 2022 06.11

Ker v bodoči vladi obljubljajo tudi številne nove zakone, pa tudi popravke dosedanjih in revizijo nakupa 45 oklepnikov boxer, ki nas bodo sicer stali dobrih 340 milijonov evrov, smo hoteli bodoče koalicijske partnerje v soočenju s še aktualnim ministrom za obrambo Matejem Toninom povprašati tudi o tej temi, a niso sprejeli povabila. Je pa odhajajočo vlado pri podpisu memoranduma za to investicijo podprl predsednik države in vrhovni poveljnik obrambnih sil Borut Pahor, ki pravi, da z nakupom ne smemo več odlašati.

Umrl je Aleksander Doplihar, ustanovitelj ambulante Pro bono

16. 05. 2022 17.23

V 92. letu starosti je umrl Aleksander Doplihar, ustanovitelj ljubljanske ambulante Pro bono, ki je bila namenjena tistim, ki so ostali brez zdravstvenega zavarovanja. Tako je pomagal številnim brezdomcem, izbrisanim, tujcem brez urejenega statusa in ljudem z družbenega roba.

Švedska bo zaprosila za članstvo v Natu, Putin: Rusija bi se lahko odzvala

16. 05. 2022 11.39

Parlamenta Švedske in Finske sta pričela z razpravo o prošnjah njunih držav za članstvo v Natu. S tem se državi pripravljata, da bosta že ta teden vložili prošnji za članstvo kot odgovor na rusko ofenzivo proti Ukrajini. Poteze Švedske in Finske so medtem razjezile Rusijo, ki je državi opozorila na daljnosežne posledice vstopa v Nato, čeprav je ruski predsednik Vladimir Putin dejal, da odločitev skandinavskih držav ne predstavlja "grožnje, vendar bo Rusija na to odgovorila". Kot je dejal bodo poglabljali stike in sodelovanje znotraj varnostne organizacije CSTO. Medtem pa Turčija še vedno nasprotuje članstvu Švedske in Finske v Natu.

Branilci Azovstala: 'Ne bomo se predali'

08. 05. 2022 16.08

Nadaljuje se obleganje Azovstala, znamenite jeklarne, ki nudi zadnje zatočišče ukrajinskim branilcem v pristaniškem mestu Mariupol. Ruske sile so v zadnjih dneh sprožile nove napade na območje in še skrčile območje, ki ga nadzorujejo ukrajinske enote pod poveljstvom bataljona Azov. Branilci, ki so v rovih pod tovarno odgovarjali na vprašanja novinarjev, so povedali, da se ne mislijo vdati, ker vedo, kakšna usoda jih čaka v ruskem ujetništvu. Kritični so tudi do oblasti v Kijevu, ki jim očitajo, da niso storile dovolj, da bi jim pomagale.

V napadu na šolo več mrtvih, Zelenski: V Ukrajini krvava obnova nacizma

08. 05. 2022 09.09

Ukrajinske oblasti po ruskem zračnem napadu na šolo na območju Luganska poročajo o domnevno do 60 mrtvih. Ruske sile so medtem okrepile napade tudi drugod na območju Donbasa. Po poročanju ukrajinskega generalštaba je ruskim silam uspelo prevzeti nadzor nad več območji. Padlo naj bi tudi dobro utrjeno mesto Popasna, ki je v večtedenskih bojih utrpelo ogromno škodo. Večina mesta je uničenega. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je povlekel vzporednice med nemško zasedbo med drugo svetovno vojno in trenutno rusko invazijo. "V Ukrajini je bila organizirana krvava obnova nacizma," je dejal. V Kijev je na obisk k Zelenskemu prispel hrvaški predsednik vlade Andrej Plenković.

Predsednik DVK Golob: Volitve poštene in zakonite

08. 05. 2022 11.05

Predsednik Državne volilne komisije Peter Golob je povedal, da so bile volitve poštene in zakonite, vodstvo pa da zaradi zapleta pri izračunu poslanskih mandatov ne razmišlja o odstopu. Kot je dejal, DVK ni zakrivila zapleta pri izračunu poslanskih mandatov, ampak ga je rešila.

Ustanovna seja državnega zbora bo 13. maja

08. 05. 2022 10.43

Predsednik republike Borut Pahor je po prejetju zapisnika Državne volilne komisije o uradnih izidih aprilskih državnozborskih volitev podpisal ukaz o sklicu prve seje Državnega zbora Republike Slovenije. Ta bo 13. maja ob 11. uri. Ob tem je predsednik republike ocenil, da je bil "volilni proces pošten in transparenten".

Admiral Makarov v pristanišču? Uničena manjša ruska ladja

07. 05. 2022 17.11

Nekateri ukrajinski viri so poročali, da naj bi ukrajinska vojska v bližini Kačjega otoka zadela in težko poškodovala še fregato Admiral Makarov. Objavili so tudi posnetek, ki pa prikazuje uspešen napad z brezpilotnim letalom Bayraktar TB2 na manjšo rusko ladjo na otoku, ki je tja pripeljala okrepitve. Medtem je Rusija objavila, kot trdijo, najnovejše fotografije iz krimskega pristanišča Sevastopol, na katerih je tudi domnevno odpisana fregata.

Ukrajini sovjetska in jugoslovanska oprema, Sloveniji orožje zahodne izdelave

07. 05. 2022 14.05

Slovensko obrambno ministrstvo še vedno ne razkriva podrobnosti glede vsebine vojaške pomoči Ukrajini. Nemški mediji so pred časom poročali, da naj bi Ljubljana in Berlin sklenila dogovor o tem, da bi Slovenija Ukrajini donirala tanke M-84, v zameno pa od Nemčije prejela sodobnejše tanke ali oklepnike. Na ministrstvu sedaj pravijo, da možnost menjave obstaja.

Vse oči na Moskvi: Kaj se bo zgodilo 9. maja?

07. 05. 2022 10.57

11.000 vojakov, 131 tankov in oklepnikov, 77 letal in helikopterjev je pripravljenih na tradicionalno vojaško parado ob Dnevu zmage v Moskvi, ki bo potekala 9. maja na Rdečem trgu. Gre za enega najpomembnejših praznikov v Rusiji, ki obeležuje zmago v drugi svetovni vojni. Čeprav vsakoletni dogodek pritegne pozornost svetovne javnosti, pa je letošnji zagotovo brez primere po koncu hladne vojne. Zaradi vojne v Ukrajini se pred letošnjim 9. majem sprožajo številna ugibanja in špekulacije o nadaljnjih Putinovih potezah.

Krka del zelene Kosove doline spremenila v parkirišče

06. 05. 2022 08.27

Farmacevtsko podjetje Krka je gospodarski motor Novega mesta in Dolenjske, njegove potrebe pa se zaradi rasti obsega delovanja vztrajno povečujejo. Tisoči, ki vsakodnevno prihajajo na delo v novomeško tovarno, pa (pre)obremenjujejo parkiriščne kapacitete. Podjetje je zato seglo na površine onkraj Andrijaničeve ceste v Kosovo dolino, začelo graditi parkirišče in naletelo na odpor civilne iniciative, ki očita širitev zunaj tovarniškega kompleksa, spodbujanje individualnega motornega prometa in poseg v "preddverje" bodočega arheološkega parka Marof. Občinski svet je Krki z dopolnitvijo prostorskega načrta prižgal zeleno luč, kljub soglasnemu nasprotovanju pristojnih odborov. Na novem parkirišču potekajo zaključna dela.

Vrnitev v sistem par–nepar in dneve brez avtomobila?

05. 05. 2022 15.36

Sprejem sankcij proti Rusiji zaradi agresije na Ukrajino spremljajo predvsem napovedi zahodnih voditeljev, da bodo ukrepi ohromili rusko gospodarstvo, Putinov režim in njegovo vojno mašinerijo, precej manj transparentnosti pa je bilo, predvsem na začetku, zaslediti pri posledicah, ki jih ukrepi imajo na evropsko gospodarstvo ter predvsem življenja običajnih ljudi. O njih po navadi šele začnemo govoriti, ko jih neposredno začutimo. Primer je zadnja podražitev goriva. In kako učinkovite so sankcije? Ruska država beleži rekordne dobičke pri prodaji nafte in zemeljskega plina, časnik Financial Times pa opozarja, da bi Moskva lahko brez večjih težav pretrpela posledice evropskega embarga in luknjo zapolnila z izvozom na azijski trg.

'Skok cen goriva je presenečenje, a ne gre nujno za kartelno dogovarjanje'

04. 05. 2022 15.35

Višje cene goriva po vladni deregulaciji občutijo tako potrošniki kot gospodarstvo in politika. Izjava zmagovalca volitev in verjetnega bodočega mandatarja Roberta Goloba, da ob zadnjih podražitvah goriva obstaja sum kartelnega dogovarjanja med trgovci, je sprožila burne odzive. Petrol očitke ostro zavrača, odhajajoči gospodarski minister obljublja, da bo vlada po potrebi ukrepala. Iz Agencije za varstvo konkurence (AVK) pa sporočajo, da ugotavljajo dejstva in okoliščine, na podlagi katerih bi skladno z zakonskimi pristojnostmi morali ukrepati.

Se Hojs vrača na delovno mesto, ki ne obstaja več?

04. 05. 2022 14.30

Notranji minister Aleš Hojs po porazu na volitvah, ko je ostal tako brez ministrskega delovnega mesta kot brez uvrstitve v parlament, napoveduje "vrnitev v gospodarstvo". Pred zasedbo ministrskega položaja je bil zaposlen v državni Družbi za razvoj infrastrukture, kjer pa so nam povedali, da njegovo staro delovno mesto ne obstaja več. Bodo zanj ustvarili novo? V skladu z zakonom o poslancih, ki velja tudi za ministre, ima Hojs pravico do vrnitve v podjetje.

Vlade gredo, kadri ostajajo

04. 05. 2022 06.20

Kadrovski vrtiljak na neskončni pogon še posebej zaznamuje obdobja pred in po volitvah. To je čas, ko je vsaka dosedanja vlada poskrbela za zaposlitev bolj ali manj zvestih uslužbencev v državnih podsistemih, ki bodo na položajih ostali tudi po zamenjavi na ministrskih položajih. V zadnjem mesecu so bili objavljeni številni razpisi ministrstev, prišlo je tudi do imenovanja novih veleposlanikov in še nekaterih drugih sprememb. Opozicija je v mandatu odhajajoče vlade vztrajno opozarjala na visoko intenzivnost te prakse, v LMŠ so celo izračunali, da naj bi Janševa vlada v povprečju celo izvajala dve kadrovski menjavi na dan.

V Kijevu pozvali k varčevanju z gorivom: 'Vojska ga nujno potrebuje'

29. 04. 2022 07.23

Ruske sile nadaljujejo ofenzivo na jugu in vzhodu Ukrajine, potem ko so v četrtek med obiskom generalnega sekretarja ZN Antonia Guterresa bombardirale Kijev. Župan Kijeva Vitalij Kličko je dejal, da so po bombardiranju med ruševinami našli truplo. Ukrajinsko uredništvo Radia Svobodna Evropa je sporočilo, da gre za njihovo novinarko Vero Girič. Podpredsednica ukrajinske vlade Julija Sviridenko pa je priznala, da se država sooča s hudim pomanjkanjem goriva zaradi ruskih napadov na rafinerije in skladišča. Obljubila je, da bodo razmere stabilizirali v sedmih dneh.

Vlada ni podaljšala uredbe, cene goriv verjetno navzgor

29. 04. 2022 14.52

Uredba o regulaciji cen določenih naftnih derivatov bo s prvim majem 2022 prenehala veljati, kar pomeni, da se bodo cene po prenehanju začasnega vladnega ukrepa znova prosto oblikovale na trgu. Po mnenju strokovnjakov je pričakovati rast cen. Na Ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo ocenjujejo, da se bodo cene pogonskih goriv v Sloveniji še vedno gibale v okviru povprečja Evropske unije in povprečja evroobmočja.

'Največja zmaga liberalne demokracije se ni zgodila v Franciji'

26. 04. 2022 12.26

"Volitve v Evropi, ki so potekale minuli konec tedna, so predstavljale pomemben test za krepitev demokratičnih institucij in idealov. Odmevna ponovna izvolitev Emmanuela Macrona v boju s skrajno desno protikandidatko Marine Le Pen zasluženo polni naslovnice medijev po svetu, vendar so volilni rezultati v Sloveniji najboljše, kar se je lahko zgodilo za liberalno demokracijo v zadnjem času," piše kolumnist Washington Posta Jason Rezaian.

Turški borec za človekove pravice obsojen na dosmrtni zapor

26. 04. 2022 08.50

Istanbulsko sodišče je turškega borca ​​za državljanske pravice in filantropa Osmana Kavalo obsodilo na dosmrtno zaporno kazen zaradi poskusa strmoglavljenja vlade. Kavala je bil obtožen v povezavi s protivladnimi protesti, ki so izbruhnili leta 2013. Protesti so se začeli zaradi spremembe majhnega parka v središču Istanbula v nakupovalni center, nato pa prerasli v množične demonstracije proti oblasti po vsej Turčiji.

Golob ne vidi možnosti sodelovanja z Janšo, prej z NSi

26. 04. 2022 06.00

Kako bodo zmagovalci volitev sestavili koalicijo, kako si bodo razdelili resorje, kateri bodo prvi ukrepi, ki jih bodo sprejeli? Do kdaj bo oblikovana nova, že 15. vlada? Na ta vprašanja so odgovarjali zmagovalec volitev, predsednik Gibanja Svoboda Robert Golob, predsednica SD Tanja Fajon, in koordinator Levice Luka Mesec. Soočili so se tudi z zahtevami šolskih sindikatov, zveze svobodnih sindikatov, mladih zdravnikov in obrtnikov.

Zasedal izvršni odbor SDS: Janša ostaja šef stranke

25. 04. 2022 19.34

SDS je pred volitvami napovedovala zmago, a je na koncu ob veliki mobilizaciji volivcev političnih konkurentov precej zaostala za zmagovalcem Gibanje Svoboda. Kot smo neuradno izvedeli, naj bi bil na seji izvršnega odbora stranke na mizi tudi umik dolgoletnega voditelja Janeza Janše, kar pa so viri iz stranke že zanikali in povedali, da menjave na čelu stranke ne bo. Sestal se je tudi odbor Nove Slovenije.