AvtorMirko

Rusija obljublja zmanjšanje vojaških operacij, možno srečanje Putina in Zelenskega
29. 03. 2022 07.01
Mineva 34. dan vojne v Ukrajini. Rusko-ukrajinski pogovori v Istanbulu so prinesli prve znake optimizma, da bi se morda vendarle lahko končala vojna v Ukrajini, do katere je prišlo zaradi ruskega napada na to državo. Rusija napoveduje močno zmanjšanje svojih vojaških aktivnosti v državi, Ukrajina je ob določenih varnostnih zagotovilih pripravljena na trajno nevtralnost.

Vrh višegrajske četverice odpovedan zaradi madžarske politike do Ukrajine
29. 03. 2022 11.08
Slovaško obrambno ministrstvo je sporočilo, da naj bi bil prihajajoči vrh višegrajske četverice odpovedan zaradi nestrinjanja Poljske in Češke z madžarsko politiko do Ukrajine. Srečanje, ki je bilo napovedano za 30. in 31. marec, bi sicer morala gostiti prav Madžarska.

ZDA in Ukrajina: Abramovičevo slabo počutje verjetno ni bilo posledica zastrupitve
29. 03. 2022 08.25
Svet je hitro obšla novica, da naj bi bili med pogajanji Rusije in Ukrajine zastrupljeni ukrajinska delegata in ruski oligarh Roman Abramovič. Ob tem so se takoj pojavila ugibanja, da naj bi za tem stali predstavniki "kremeljske trde linije, ki želi sabotirati pogajanja". Toda ukrajinske oblasti so sporočile, da sta njihova diplomata "v redu", zgodba pa izmišljena. Neimenovani ameriški diplomat pa je za Reuters dejal, da so bili "simptomi posledica okoljskih faktorjev, in ne zastrupitve". Kremelj je zgodbe o zastrupitvi označil za del "informacijske vojne".

Župan: Irpin je osvobojen. Nova pogajanja v torek v Istanbulu
28. 03. 2022 07.03
V Ukrajini so se nadaljevali spopadi, tiskovni predstavnik Kremlja Dmitri Peskov pa je dejal, da bi se lahko pogajanja o prekinitvi spopadov med Rusijo in Ukrajino nadaljevala v torek v Istanbulu. Ob tem je opozoril, da zaenkrat napredka niso dosegli in da tudi tokrat ne gre pričakovati večjih prebojev. Ruska vojska je medtem sporočila, da "v Mariupolu ni več centraliziranega vodenja obrambe s strani ukrajinskih sil" ter da njihove enote "čistijo izolirana območja upora". V nočnem bombardiranju je bilo uničeno skladišče goriva v Lutsku, izstrelki pa so padali tudi na Kijev, Žitomir in Harkov. Ukrajinske enote so znova prevzele nadzor nad nekaj kraji v regiji Sumi in v mestu Irpin.

Rusija izpustila 19 mornarjev, zajetih na Kačjem otoku
28. 03. 2022 09.06
Podpredsednica ukrajinske vlade Irina Vereščuk je sporočila, da sta Ukrajina in Rusija izvršili prvo izmenjavo zapornikov v več kot mesec dni trajajoči vojni. Vsaka država naj bi izpustila 10 vojnih ujetnikov, ob tem pa je Rusija izpustila še 19 ukrajinskih mornarjev, ki so na začetku vojne poskušali evakuirati vojaško posadko s Kačjega otoka. Prav tako se je v Rusijo vrnilo 11 mornarjev s civilne ladje, ki jo je Ukrajina potopila v bližini Odese.

Rusija: Prva faza vojne je končana, čas je za 'popolno osvoboditev' Donbasa
25. 03. 2022 06.19
Vojna v Ukrajini se nadaljuje z nezmanjšano intenzivnostjo. Ruske sile so izvedle več raketnih in letalskih napadov na okolico Kijeva, Harkova in drugih ukrajinskih mest. Ukrajinski krizni štab je sporočil, da sta dve ruski raketi zadeli vojaško oporišče v predmestju Dnipra. "Izbruhnili so požari, podatke o ranjenih in umrlih zbiramo," so sporočili. V Mariupolu še naprej potekajo poulični boji, ruske sile naj bi napredovale v središču mesta. Po zadnjih informacijah naj bi v porušenem mariupolskem gledališču umrlo okoli 300 ljudi. Rusija je medtem sporočila, da bo vojno zdaj usmerila v "popolno osvoboditev" Donbasa.

Telekomova trojica znova ni stopila pred komisijo, Matoz zahteval izločitev njenih članov
22. 03. 2022 15.43
Parlamentarna komisija DZ, ki ugotavlja domnevno nezakonito financiranje SDS, bi morala zaslišati tri Telekomove zaposlene Ajdo Brlec, Tomaža Seljaka in Cvetka Sršena, vendar so se priče tik pred zdajci znova opravičile. Gre za vnovično neudeležbo omenjenih, njihov zastopnik Franci Matoz pa je zahteval izločitev posameznih članov komisije. Po naših neuradnih informacijah so na Komisiji zato sklenili, da jih bodo naslednjič prisilno privedli.

Rusko sodišče odločilo: Navalni obsojen še na devet let zapora
22. 03. 2022 07.06
Rusko sodišče je znanega opozicijskega voditelja in velikega kritika Kremlja Alekseja Navalnega spoznalo za krivega "goljufije velikega obsega" in "nepoštovnaja sodišča", je sporočilo sodišče. Navalni je že približno eno leto zaprt v koloniji okoli sto kilometrov vzhodno od Moskve. Najvidnejšega ruskega opozicijskega funkcionarja je sodišče zdaj obsodilo na še devet let zapora v kazenski koloniji. Skupaj s predhodno kaznijo bo za zapahi preživel 13 let.

ZDA in Nato: Belorusija bi lahko kmalu vstopila v vojno
22. 03. 2022 06.45
Že 27. dan v Ukrajini divja vojna vihra. ZDA in Nato ocenjujeta, da bi lahko Belorusija kmalu vstopila v vojno na strani Rusije. V Mariupolu so ljudje še vedno brez vode, elektrike, ogrevanja. "Težko je gledati, kako uničujejo vse, kar sem poznal, mojo šolo, fakulteto, sosesko, vse," je dejal ukrajinski poslanec Dmitro Gurin, ki je svojo mladost preživel v tem mestu. Medtem je "najverjetneje zaradi topniških obstreljevanj ali namernih požigov" zagorelo v bližini Černobila, so sporočili iz ukrajinskega parlamenta. Kasneje so sporočili, da so požari pogašeni. Območje sicer obvladujejo ruske sile. Predsednik Volodimir Zelenski je nagovoril italijanski parlament. "Predsedniku Zelenskemu želim povedati, da je Italija blizu Ukrajini v tem procesu, Italija želi Ukrajino v EU," je dejal italijanski premier Mario Draghi.

Žena nekdanjega ukrajinskega poslanca naj bi na Madžarsko odnesla 27,5 milijona evrov
22. 03. 2022 06.00
Po poročanju ukrajinskih medijev, naj bi žena nekdanjega ukrajinskega poslanca Igorja Kotvickega iz Ukrajine na Madžarsko prepeljala velike vsote denarja, skoraj 27,5 milijona evrov. Kotvitski, član stranke nekdanjega ukrajinskega premierja Arsenija Jatsenjuka, je bil v preteklosti obtožen korupcije, ko naj bi na račune v tujini prek državne banke Oshchadbank prenesel 36,3 milijona evrov.

Zelenski: Kijev ne more izpolniti ruskih ultimatov
21. 03. 2022 06.37
Ruske sile so v nedeljo zvečer bombardirale okrožje Podil na zahodu Kijeva in zadele več stanovanjskih hiš ter nakupovalno središče. Ponedeljkovo jutro je razkrilo opustošenje, ki je pri tem nastalo. Umrlo je najmanj osem ljudi. Reševalci se prebijajo skozi ruševine in iščejo morebitne preživele. Župan prestolnice Vitalij Kličko je sporočil, da uvajajo policijsko uro. Ukrajina je sicer zavrnila ruski ultimat, naj njeni vojaki v Mariupolu odložijo orožje in zapustijo mesto po posebnih humanitarnih koridorjih. Civilisti v Odesi naj bi bili prvič tarče ruskega napada, Ukrajina in Rusija pa sta vstopili v nov krog mirovnih pogajanj, ki pa niso prinesla rezultatov. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je dejal, da Ukrajina ne more izpolniti "ruskih ultimatov", saj da želi Moskva "uničiti" njegovo državo. Iz Moskve pa so sporočili, da pogajanja niso prinesla nobenih rezultatov.

Kaj je kinžal, hipersonično orožje, ki ga je uporabila Rusija?
21. 03. 2022 19.18
Rusija je v Ukrajini prvič uporabila hipersonično raketo Kinžal (bodalo). Gre za eno od "čudežnih orožji", ki je po besedah ruskega predsednika nepremagljivo. Raketa zrak-zemlja z dosegom do 3000 kilometrov potuje s hitrostjo med 12.000 in 14.700 kilometrov na uro. Namenjena je predvsem za uničevanje ciljev na morju, kot so letalonosilke in druge bojne ladje, učinkovita pa naj bi bila tudi proti ciljem pod zemljo. Nekateri analitiki ocenjujejo, da Rusija z uporabo pošilja sporočilo Natu, drugi pa trdijo, da ji zmanjkuje vodenih raket.

Rusko sodišče Meto označilo za ekstremistično organizacijo
21. 03. 2022 14.53
Rusko sodišče je tehnološkega giganta Meto označilo za ekstremistično organizacijo. Zahtevo je na državno tožilstvo vložila ruska obveščevalna služba FSB in zahtevala takojšnjo prepoved delovanja Mete na ozemlju Ruske federacije. Podjetje obtožujejo delovanja proti interesom Rusije, potem ko je Meta v kontekstu ruske invazije na Ukrajino dovolila sovražni govor proti Rusom, ruski vojski in državnemu vodstvu.

'Zanje je Ukrajina peskovnik za gradnjo fašistične države'
19. 03. 2022 16.42
Prisotnost neonacističnih milic, celo v državnih strukturah Ukrajine, ni ruski mit. Je dejstvo, na katerega so leta opozarjali številni zahodni analitiki, človekoljubne organizacije in pred rusko invazijo tudi vsi večji mediji. Njihov obstoj in nezmožnost zajezitve njihovega vpliva na nekatere pomembne odločitve oblasti v Kijevu, sta tako postala priročen izgovor ruskega vožda za invazijo in udejanjanje imperialističnih ambicij. "Neonacisti izrabljajo rusko invazijo za uresničevanje svojih interesov. Vse od časa IS nismo zaznali tako množičnega novačenja," v The Washington Post opozarja strokovnjakinja za terorizem in avtorica Rita Katz. Znano je namreč, da je Ukrajina že več let stičišče številnih ekstremističnih in neonacističnih skupin, ki se v državi borijo že od leta 2014. Nekatere, med njimi bataljon Azov, so postale sestavni del ukrajinskih oboroženih sil.

Mariupol postaja mesto duhov, v zračnem napadu na vojašnico na desetine mrtvih
18. 03. 2022 06.26
23. dan ruske invazije na Ukrajino. Država je vedno bolj opustošena in zapuščena. Svoje domove je zapustilo že več kot tri milijone prebivalcev. Zjutraj so se na zahodu znova oglasile sirene za nevarnost zračnega napada. O več eksplozijah so poročali iz Lvova, kjer naj bi ruske sile bombardirale vojaško skladišče, napadle pa so tudi kijevsko četrt Podil. V obleganem Mariupolu zmanjkuje zadnjih zalog vode in hrane, spopadi pa so že dosegli tudi središče mesta, ki se spreminja v mesto duhov. Po bombardiranju mariupolskega gledališča so iz zaklonišča rešili 103 osebe, a več kot 1300 jih je še vedno ujetih pod ruševinami. Po poročanju ukrajinskega poslanca v Odesi naj bi bilo v ruskem raketnem napadu na vojašnico v Mikolajevu mrtvih več deset ljudi.

Evropska vesoljska agencija odpovedala misijo na Mars
17. 03. 2022 14.37
Evropa je odpovedala misijo ExoMars, s katero bi na Rdeči planet poslali planetarno sondo, so sporočili iz Evropske vesoljske agencije. Razlog za to je vojna v Ukrajini in nezmožnost sodelovanja z Rusijo pri izstrelitvi. Evropske in ameriške misije so namreč večinoma odvisne od ruskih raket Sojuz.

'To nista Irak in Afganistan. To je boj proti moderni konvencionalni vojski. Situacija je brezupna'
17. 03. 2022 06.13
Nobena skrivnost ni, da je Ukrajina že od leta 2014 bojišče, na katero so se napotili številni prostovoljci in plačanci z vsega sveta. V državi so v zadnjih osmih letih delovali številni zahodni vojaški inštruktorji in različni prostovoljci, tako na vladni kot na uporniški strani. Ruska invazija 24. februarja in ukrajinski poziv k vstopu v "legijo tujcev" pa sta na široko odprla vrata številnim, tudi na hitro upokojenim pripadnikom britanskih specialnih sil, ki so na ukrajinsko bojišče odšli bodisi zaradi solidarnosti bodisi zaradi bojaželjnosti. Ko so ruske letalske sile uničile kompleks za usposabljanje tujih borcev v Javorivu v bližini poljske meje, pa se je zanos ob stiku z realnostjo pri mnogih spremenil v paniko in beg.

Politico: V čigavem imenu so trije voditelji govorili v Kijevu? Vajgl: Nihče ne more obsoditi te solidarnosti
16. 03. 2022 10.26
Obisk treh predsednikov vlad držav EU, Poljske – Češke in Slovenije – v Kijevu je vzbudil veliko zanimanje mednarodne javnosti. O obisku so pisali tako osrednji evropski kot tudi ameriški mediji. Medtem ko na drugi strani Atlantika hvalijo izraz solidarnosti voditeljev treh držav z Ukrajino, pa se denimo pri časniku Politico sprašujejo, v čigavem imenu so trije vzhodnoevropski voditelji pripotovali v Evropo, ter opozarjajo na neenotnost zahodnega zavezništva in različne pristope k reševanju krize. Da gre za preplet obojega, pa je v oddaji 24UR ZVEČER povedal nekdanji evropski poslanec Ivo Vajgl.

Hrvaški veteran o prostovoljcih v Ukrajini: Mnogi so se zlomili, ko so videli, kaj je vojna
13. 03. 2022 12.16
Po začetku vojne v Ukrajini in vabilu kijevskih oblasti vsem tujim borcem, naj pridejo braniti državo pred rusko invazijo, se je pozivu odzvalo več tisoč ljudi. Med njimi tudi mnogi iz Balkana, čeprav natančno število ni znano. Rusko ministrstvo za obrambo je celo govorilo o 200 Hrvatih, vendar hrvaški mediji navajajo, da je število zagotovo pretirano. "Nekateri so se zelo hitro zlomili, ko so prišli na bojišče in ugotovili, kaj je vojna," je povedal hrvaški veteran in pripadnik zloglasnega ukrajinskega bataljona Azov.

'Pri izginotju tovornjaka smo bili jaz in država žrtev prevare'
13. 03. 2022 08.21
Serijo predvolilnih intervjujev z najmočnejšimi domačimi političnimi igralci nadaljujemo s predsednikom NSi Matejem Toninom. Obrambni minister razkriva, koliko slovenskih vojakov in kje konkretno bo zaradi vojne v Ukrajini sodelovalo v Natovih bojnih skupinah na tujem. Kdo in zakaj kadruje v bogati energetiki? Kakšna je politična teža druge največje vladne stranke v aktualni koaliciji? In še; ali je Janez Janša res boljša izbira kot Matej Tonin, češ da je bolj odkrit in pri njem vsaj veš, kje si, kot pravi filozof Slavoj Žižek?

'Med ameriško invazijo na Irak in rusko na Ukrajino obstaja razlika – v Iraku je vladal diktator'
12. 03. 2022 17.00
Obrambni minister Matej Tonin je bil tretji strankarski poglavar, ki je odgovarjal na naših deset hitrih vprašanj, s katerimi poskušamo odstreti pogled politika na nekatera ključna politična in družbena področja. Predsednik NSi je tako podal svoje mnenje o sankcioniranju članic EU, ki ne spoštujejo vladavine prava, priznanju Palestine, (ne)optimalnosti nekdanjega vladnega govorca Jelka Kacina v času epidemije ter primerjavi med ameriško invazijo na Irak in rusko invazijo na Ukrajino.

Ukrajinska vojska pridržala opozicijskega poslanca. Fotografiral naj bi vojaške položaje
04. 03. 2022 20.43
Medtem ko so oči uprte na območja, kjer potekajo boji in delovanje mednarodne skupnosti, se v zaledju ukrajinske države izvajajo politične čistke. Nekateri pravijo, da gre za odstranjevanje izdajalcev in omejevanje njihovega vpliva, drugi, da gre za pogrom nad ukrajinsko opozicijo. Ukrajinske sile so tako pridržale poslanca Vrhovne Rade Nestorja Šufriča. Pred dnevi pa je Zelenski zamenjal guvernerja Odese in na njegov položaj postavil nekdanjega poveljnika bataljona Aidar Maksima Marčenka, ki ga Rusija obtožuje povezav z neonacisti.

Kaj se dogaja s 64-kilometrskim konvojem ruske vojske pred Kijevom?
04. 03. 2022 16.45
Ko je vest o orjaškem ruskem vojaškem konvoju, ki se premika proti Kijevu, obšla svet, se je zdelo, da so ukrajinski prestolnici šteti dnevi. A od takrat se konvoj ni bistveno premaknil, zato se vsi sprašujejo, kaj se z njim dogaja. Števil strokovnjaki in vojaški analitiki hitijo z ugibanji o tem, zakaj in ali se je ruski vojski severno od Kijeva nekaj hudo zalomilo. A dejstvo je, da v tem trenutku nihče razen ruskega poveljstva ne ve, kaj je razlog za zaustavitev premika. Odgovor bi se lahko skrival v novoobjavljenih posnetkih in informacijah iz Ukrajine, da naj bi njihova vojska poplavila območje okrog kraja Kozaroviči.

Rusija: 15 let zapora za 'širjenje lažnih novic o ruski vojski'
04. 03. 2022 15.36
Ruski parlament je v petek sprejel zakon, ki nalaga do 15 let zapora zaradi namernega širjenja lažnih novic o vojski, s čimer je okrepil informacijsko vojno zaradi konflikta v Ukrajini. Ruski poslanci so večkrat ponovili, da lažne informacije o Rusiji širijo ZDA in njeni zahodnoevropski zavezniki, da bi sejali razdor med ruskim ljudstvom.

Rasizem? Sporne izjave o beguncih v zahodnih medijih
04. 03. 2022 07.06
Slovenijo je razburil tvit vlade, v katerem je aktualna oblast skušala pojasniti stališče o tem, da so ukrajinski begunci bolj dobrodošli pri nas od tistih, ki prihajajo iz bolj vzhodnih dežel. Kot razlog pa navedla kulturne, verske in zgodovinske vezi. Objava je bila nato izbrisana. A če je kdo mislil, da je bila omenjena objava dokaz, da je nekaj narobe le pri nas, se je motil. Izjave nekaterih novinarjev in gostujočih v zahodnih liberalnih medijih so zaradi ignorance, rasističnih konotacij in dvoličnosti šokirale mnoge.

Rusija in Ukrajina sklenili dogovor o evakuacijah civilistov. Preboj ruskih sil na vzhodu
03. 03. 2022 05.04
Osmi dan ruske invazije na Ukrajino so bile oči vsega sveta uprte v sosednjo Belorusijo. Na pogajanjih v Brestu sta delegaciji sklenili dogovor o začasnih premirjih v primeru evakuacij civilistov. Medtem je župan Hersona potrdil, da so Rusi prevzeli nadzor nad mestom na jugu Ukrajine, prav tako so se v kraju Novoaidar srečali ruska vojska in vojaki samooklicane LR Lugansk. S tem naj bi bil odrezan del ukrajinskih sil na vzhodu države.

Ruski vojaki zažgali vas in pili pivo? Gre za prizor iz kultnega balkanskega filma
03. 03. 2022 14.40
Po svetu trenutno divja informacijska vojna, kot je še nismo videli. Če ruska vojska, ob srditem odporu ukrajinskih sil, napreduje na terenu, pa Ukrajina brez dvoma dobiva bitko na socialnih omrežjih. Ta so namreč preplavile številne neverjetne, navdihujoče in tudi grozljive zgodbe, ki pa so pogosto izmišljene. Predvsem ljudje z območja nekdanje Jugoslavije so namreč v objavi ene od ukrajinskih nevladnih organizacij prepoznali fotografijo, ki ne sodi na ukrajinsko bojišče, ampak v kultni film Lepe vasi lepo gorijo.

Ladislav Lipič: Če pade Harkov, imajo ruske enote prosto pot
02. 03. 2022 22.20
Mineva teden dni od začetka ruske invazije na Ukrajino, ki jo je Vladimir Putin poimenoval "posebna operacija", v kateri si prizadeva "demilitarizirati" in "denacificirati" Ukrajino. Kakšno je stanje na terenu? Kako visoke so žrtve na obeh straneh? Zakaj je Harkov tako pomembno mesto in ali lahko Putin zdrži pritisk na mednarodni in domači fronti. O tem je v oddaji 24UR ZVEČER spregovoril nekdanji načelnik generalštaba slovenske vojske generalmajor Ladislav Lipič.

Abramovič bo prodal Chelsea in ves denar namenil žrtvam vojne v Ukrajini
02. 03. 2022 20.13
Ruski milijarder Roman Abramovič, ki je angleški nogometni klub prevzel leta 2003, je dejal, da ne bo zaprosil za povračilo več kot milijarde in pol evrov, ki jih je posodil klubu. Dejal je tudi, da bo klub prodal ter ves izkupiček namenil "vsem žrtvam vojne v Ukrajini" in "dolgoročni obnovi".

V Ljubljani shod v podporo Ukrajini, podprli tudi enotnost odziva Evrope in Nata
02. 03. 2022 15.44
V Ljubljani je popoldne potekal shod v podporo Ukrajini, ki ga je organiziralo Kulturno društvo Ljubljana – Kijev. K udeležbi je pozval tudi predsednik vlade Janez Janša. Poslopje ruske ambasade je bilo zastraženo, ograda je stala tudi pred ameriškim veleposlaništvom, ki je v neposredni bližini. Torkov protestni shod je namreč zavil tudi na ljubljanske ulice, sredin pa se je po eni uri na Kongresnem trgu tudi končal. Govorci so izpostavili, da se Ukrajina bori tudi za svobodo in demokracijo cele Evrope.