AvtorNatalija

Prekvalifikacija iz človeka
04. 07. 2021 07.16
Francoski Sainte-Marie-aux-Mines in slovenski Tržič. Mesti, ki ju loči več sto kilometrov razdalje, povezuje pa trpljenje taboriščnikov med drugo svetovno vojno. Medtem ko je v Franciji trpelo veliko Slovencev, je bilo v taborišču Ljubelj pri Tržiču veliko Francozov. Mesti Sainte-Marie-aux-Mines in Tržič sta že 55 let pobrateni. To prijateljstvo pa tudi opominja, kako pomembno je ohranjati mir in svobodo. Če namreč kdo misli, da se določeni dogodki ne morejo ponoviti, se globoko moti. So se že. In vsakič v hujši obliki.

'Svoboda brez varnosti je zakon močnejšega, varnost brez svobode je diktatura'
30. 06. 2021 16.39
Predsednik DZ Igor Zorčič je skupaj s predsednikom Državnega sveta Alojzom Kovšco simbolno prevzel parlamentarno dimenzijo predsedovanja Svetu Evropske unije od predhodnice Portugalske. Ob tem je dejal, da Slovenija to zahtevno nalogo prevzema v zahtevnih in nepredvidljivih okoliščinah.

Do konca leta vpoklic pomožnih policistov
29. 06. 2021 19.49
Vlada je sklenila, da se zaradi zavarovanja državne meje – in ker je zaradi nemotenega opravljanja nalog Policije treba nadomestiti odsotnost večjega števila aktivnih policistov – pomožni policisti za opravljanje nalog Policije vpokličejo do 31. decembra 2021, so sporočili po seji vlade.

OZS: Pomoč malemu gospodarstvu se bo vrnila skozi davke in prispevke
29. 06. 2021 16.51
Interventni zakon mora vključevati ukrepe pomoči za vse prizadete panoge, ki so bile z odlokom zaprte ali omejene, pravijo pri upravnem odboru Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije, kjer so razpravljali o interventnem zakonu za pomoč turizmu in gospodarstvu. Tega je sprejela vlada in čaka na potrjevanje v državnem zboru. Če v interventnem zakonu ne bo nekaterih rešitev, pozivajo k sprejemu novega širšega protikoronskega paketa PKP 9.

Renew Europe želi dodaten nadzor nad Madžarsko, Slovenijo 'budno spremljajo'
28. 06. 2021 19.42
Poslanci poslanske skupine Renew Europe v Evropskem parlamentu so predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen v pismu pozvali, naj ne odobri načrta pokoronske sanacije, ki ga je v Bruselj poslala madžarska vlada, vse dokler na Madžarskem ne bo vzpostavljen učinkovit sistem za boj proti goljufijam.

Več kot 30.000 potnikov v 'modrem mehurčku': s 85 strani dolgim protokolom proti koronakrizi
27. 06. 2021 11.54
Po mesecih premora se vrača del turizma, ki je bil pred koronakrizo eden najhitreje rastočih – križarjenja. Medtem ko je za večino družb, ki ponujajo tovrstna potovanja, več kot 15 mesecev prisilnega počitka, je drugače v primeru MSC Cruises, saj je njihova MSC Grandiosa od lanskega avgusta do letošnjega januarja na počitnice v "modrem mehurčku" odpeljala več kot 30.000 gostov, doslej pa se je vrnilo že sedem njihovih ladij. O tem, kako je družbi uspel ta podvig, kako se njihove ladje vračajo na morje in kakšna bo prihodnost branže, smo se pogovarjali z Angelom Capurrom, njihovim izvršnim direktorjem za tržišča v razvoju.

Pahor: Mogoče je najti skupno pot, če se jo išče. Janša: Borili se bomo, da bodo veljali enaki vatli
25. 06. 2021 07.15
V Ljubljani je potekala osrednja proslava ob dnevu državnosti. Pripravili so jo na Trgu republike, z dogodkom pa so obeležili tudi prevzem predsedovanja Slovenije Svetu EU. Ker pa politika in drugi akterji niti ob 30. rojstnem dnevu niso zmogli "praznične enotnosti", je potekala tudi alternativna proslava, na osrednji, ki so jo zaključili z veličastnim ognjemetom, pa je manjkalo kar nekaj vidnih slovenskih politikov.

Delite svoje spomine: obrazi osamosvojitve
25. 06. 2021 07.00
Tri desetletja minevajo, odkar se je Slovenija podala na samostojno pot. Začetke samostojne države sta zaznamovala upanje in entuziazem na eni strani ter negotovost in strah pred vojno, v kateri so nato tudi ugasnila življenja, na drugi. Viharno obdobje je za nekaj časa prekinilo vsakdan prebivalcev Slovenije, zaznamovalo je nek čas. Kako pa ste ga doživeli vi?

Preobrat v primeru umora, ki je pretresel Grčijo: moril je soprog
22. 06. 2021 06.00
Sredi maja naj bi roparji vdrli v dom na obrobju Aten, potem pa mlado Britanko mučili pred očmi še ne eno leto stare hčere, medtem ko je mož zvezan in z zamašenimi usti nemočno poslušal zadnje krike svoje žene. Policija se je po zločinu lotila obsežne preiskave, za ključne informacije so ponudili 300.000 evrov nagrade. Preiskava je zdaj končana, rezultat pa srhljiv. Zločin je priznal soprog, ki naj bi moril v navalu jeze, zgodbo z ropom pa si je izmislil, da bi policiste speljal na napačno sled.

Prvi letošnji vročinski val v Evropi, Francijo zajel celo tornado
21. 06. 2021 19.52
Te dni ni zelo vroče le pri nas, ampak tudi drugod po Evropi – kontinent je namreč v primežu prvega letošnjega vročinskega vala. Od Hrvaške, Nemčije in Poljske do Litve so se temperature povzpele krepko nad 35 stopinj Celzija. Številni so osvežitev poiskali v vodi, iz Nizozemske, Nemčije in Avstrije zato poročajo tudi o utopitvah. Vročino so ponekod za kratek čas prekinile nevihte. Med drugim so zajele Francijo, kjer so nalivi, toča, močan veter in celo tornadi povzročili tudi nekaj škode.

Zeleni, oranžni, rdeči in temno rdeči: vlada sestavila nove sezname držav
18. 06. 2021 21.47
Vlada je določila besedilo predloga, s katerim bi dopolnila zakon o nalezljivih boleznih. DZ ga bo predložila v obravnavo po nujnem postopku, so sporočili po dopisni seji. S tem se bo uresničila odločba Ustavnega sodišča. Vlada je tudi izdala odlok o spremembah Odloka o določitvi pogojev vstopa v državo. Veljal bo od 19. junija do vključno 27. junija 2021.

Protestniki tokrat izrazili skrb, da bo Slovenija postala Orbanova lutka
18. 06. 2021 19.55
V središču prestolnice je znova potekal redni petkov kolesarski protest, prvi po razglašenem koncu epidemije. Če so prejšnji teden protestniki svoj gnev obrnili proti predsedniku republike Borutu Pahorju, so tokrat opozorili na orbanizacijo države, torej vse večje širjenje madžarskega vpliva pri nas.

Belgijsko sodišče AstraZeneci naložilo, da EU dostavi 50 milijonov odmerkov cepiva
18. 06. 2021 15.20
Prvostopenjsko sodišče v Bruslju je v primeru proti družbi AstraZeneca stopilo na stran Evropske komisije in 27 držav članic EU. Sodišče je tako AstraZeneci naložilo, da povezavi dostavi 50 milijonov odmerkov cepiva do 27. septembra 2021 – in to v skladu z zavezujočim načrtom: 15 milijonov odmerkov do 26. julija, 20 milijonov odmerkov do 23. avgusta, 15 milijonov odmerkov 27. septembra.

Veliko sproščanje koronskih omejitev: katere še veljajo?
17. 06. 2021 17.37
Delovanje gostinskih obratov se vrača na predkoronske tirnice, vrata odpirajo tudi nočni klubi in diskoteke, katerih obratovalni čas pa je omejen od 5. do 24. ure, pogoj PCT pa je zahtevan tudi za potrošnike. To je le nekaj omejitev, ki jih tokrat sprošča vlada glede na boljšo epidemiološko sliko.

Tudi pri starejših od 60 let naj bi se izogibali cepljenju z AstraZeneco
13. 06. 2021 11.44
Države naj se izogibajo cepljenju s cepivom družbe AstraZeneca tudi, ko gre za starejše od 60 let, je za italijanski časopis La Stampa dejal Marco Cavaleri, ki je pri evropskem regulatorju EMA vodja oddelka za preprečevanje okužb in cepiva.

Umrl je Ivan Zidar
13. 06. 2021 13.18
Poslovil se je nekoč eden najvidnejših in najvplivnejših slovenskih gospodarstvenikov – Ivan Zidar. Star je bil 82 let. Javnosti je bil znan predvsem kot direktor gradbenega giganta SCT, ki je v osemdesetih letih prejšnjega stoletja gradil velike projekte tako doma kot v tujini, družba je takrat imela okoli 11.000 delavcev, v samostojni državi pa je preporod doživela z začetkom izgradnje slovenskega avtocestnega križa, kjer je bila vodilni izvajalec. Zadnja Zidarjeva leta so bila nato zaznamovana z aferami in sodnimi postopki.

Kitajska nad G7: Časi, ko so skupinice držav odločale o svetu, so mimo
13. 06. 2021 09.17
Kitajska je okrcala voditelje skupine G7. Iz Pekinga so jim sporočili, da so časi, ko so "majhne skupine držav odločale o usodi sveta", že zdavnaj mimo. Odziv je prišel potem, ko je ta vplivna skupina držav, ki se te dni sestaja v Veliki Britaniji, sklenila, da vzpostavi alternativo novi kitajski svilni poti. Zagnala bo svoj infrastrukturni projekt, ki naj bi pomagal pri izgradnji infrastrukture v najrevnejših državah. Gre za področje, na katerega se opira Kitajska, ki je v zadnjih letih močno okrepila nadzor nad Afriko, od koder v zameno za nekaj infrastrukture črpa vire.

Ljudje na ulicah, potapljači iščejo truplo leto dni stare deklice: To se dogaja prepogosto
13. 06. 2021 08.40
V Španiji ne pojenja jeza zaradi primera, ki je državo globoko pretresel. Na španskih ulicah se je tako zbralo na tisoče jeznih protestnikov, ki od oblasti zahtevajo, da se resneje posveti problematiki družinskega nasilja, potem ko so na dnu morja pri Tenerifu odkrili truplo šestletne deklice Olivie, ki jo je 27. aprila, kot sumijo oblasti, po prepiru z nekdanjo partnerico ugrabil oče. Medtem pa še naprej iščejo njeno leto dni staro sestro.

Alfa, beta, gama, delta ... Koliko različic novega koronavirusa še prihaja?
12. 06. 2021 13.52
Jasno je, da imamo zdaj opravka z virusom, ki se širi veliko lažje – verjetno več kot dvakrat lažje – kot različica, ki se je pojavila v Vuhanu konec leta 2019, pravijo znanstveniki. Že različica alfa, ki je bila prvič identificirana v Kentu v Veliki Britaniji, je bila bolj nalezljiva, delta, ki izvira iz Indije, pa jo je še "prekosila". Smo torej obsojeni na neskončno parado novih in izboljšanih različic, ki jih je vse težje in težje obvladovati?

Bidna označil za kariernega politika, Trumpa za 'izrednega in talentiranega posameznika'
12. 06. 2021 11.50
Ruski predsednik Vladimir Putin je v ekskluzivnem intervjuju za NBC News pohvalil nekdanjega ameriškega predsednika Donalda Trumpa. "No, tudi zdaj verjamem, da je nekdanji ameriški predsednik Trump izreden posameznik, nadarjen posameznik, sicer ne bi postal ameriški predsednik," je Putin povedal Keiru Simmonsu. Opozoril je, da je Trump kontroverzna osebnost, prav tako pa da ni karierni politik kot njegov naslednik Joe Biden.

12,4 milijona evrov odškodnine, ker so ostali brez jajčec in zarodkov
12. 06. 2021 10.06
Trem ženskam, ki so leta 2018 izgubile jajčeca, in paru, ki je izgubil zarodke, ko je odpovedala naprava za shranjevanje na kliniki za plodnost v San Franciscu, so v prelomnem primeru dodelili 15 milijonov dolarjev ali 12,4 milijona evrov odškodnine.

Milijarderji merijo moči v vesoljski bitki: v vesolje bi selili ljudi in težko industrijo
12. 06. 2021 09.42
Strokovnjaki menijo, da bitka Jeffa Bezosa, Elona Muska in Richarda Bransona, ko gre za potovanja v vesolje, pomeni, da se poletom v vesolje obeta svetla prihodnost. Tudi zato, ker bo omenjena trojica v bitki za prevlado in uresničevanje lastne vizije prihodnosti pripravljena odšteti veliko denarja za razvoj najbolj inovativne tehnologije.

'Nočem, da bi bili moji otroci kot jaz. Neizobraženi'
12. 06. 2021 07.39
"V boju proti prisilnemu delu otrok izgubljamo tla pod nogami, zadnje leto pa nam te naloge ni prav nič olajšalo," opozarja izvršna direktorica Unicefa Henrietta Fore. Od 152 milijonov otrok, ki delajo, jih je 73 milijonov na nevarnih delovnih mestih. Kmetijstvo, gradbeništvo in predelovalne dejavnosti so nekatere glavne panoge, ki zaposlujejo otroke. Otroci so v teh panogah lahko izpostavljeni strupenim kemikalijam, od njih se pričakuje, da bodo upravljali z nevarnimi stroji, da bodo delali dolge ure, ob tem pa je še velika verjetnost, da postanejo žrtev zlorabe.

78-letna Fata po dveh desetletjih dosegla rušenje cerkve
10. 06. 2021 06.00
Po 20 letih se je vendarle končala sodna bitka 78-letne Fate Orlović in zabrneli so stroji. V vasi pri Srebrenici so namreč porušili srbsko pravoslavno cerkev, nezakonito zgrajeno na zemljišču, ki so ga med vojno zasegli njeni družini. Rušenje je pred letom in pol odredilo Evropsko sodišče za človekove pravice, ki je družini dosodilo še 31 tisočakov odškodnine. Oblasti na območju, kjer je še čutiti etnične napetosti, sicer pravijo, da bodo zdaj cerkev postavile ob vhodu v vas.

OECD: Svetovnemu gospodarstvu se obeta hitra rast
31. 05. 2021 10.35
Svetovno gospodarstvo bi lahko letos doseglo svojo najhitrejšo rast v skoraj pol stoletja, pospeševali pa naj bi jo agresivni programi cepljenja in najnovejši sveženj fiskalnih spodbud ameriške vlade, so sporočili iz Organizacije za gospodarsko sodelovanje in razvoj.

'Prelomno je, da smo potencialne probiotike vgradili v trden dostavni sistem'
30. 05. 2021 13.46
Pred kratkim so podelili zlate znake Jožefa Stefana za leto 2021. Med prejemniki tega prestižnega priznanja, ki ga podeljujejo našim najodmevnejšim doktoratom, je bila tudi doc. dr. Špela Zupančič z ljubljanske fakultete za farmacijo. Z njo smo se pogovarjali o njenem raziskovalnem delu na področju razvoja inovativne terapije za zdravljenje parodontalne bolezni pa tudi o slovenski znanosti in njenem mestu v mednarodnem prostoru. Kot poudarja sogovornica, bi morali biti ponosni na domače znanje.

Tragedija žičnice: ni trdnih dokazov?
30. 05. 2021 11.06
V Italiji so iz pripora izpustili trojico, ki je bila pridržana zaradi nesreče žičnice, v kateri je pred dnevi na severu Italije umrlo 14 ljudi. Za eno osebo je bil odrejen hišni pripor. Po poročanju La Stampe sodišče meni, da ni razlogov za zadrževanje osumljenih v priporu, saj ne obstaja nevarnost, da bi pobegnili ali priredili dokaze.

Zgorelo je pet jaht, več plovil je poškodovanih, škoda je milijonska
30. 05. 2021 09.31
V velikem požaru v hrvaški marini Kaštela je zgorelo pet dragih jaht. Materialna škoda je izredno velika, so sporočili pristojni, ki pa dodajajo, da so bila plovila kasko zavarovana.

Virus iz laboratorija? 'Teh raziskav ne bi smeli izvajati in financirati'
29. 05. 2021 12.13
Ko je nekdanji ameriški predsednik Donald Trump žugal Kitajski in jo obtoževal, da je novi koronavirus, ki je ohromil svet, nastal v tamkajšnjem laboratoriju oziroma je od tam "pobegnil", je bil tarča ameriških demokratov, da širi nestrpnost, Facebook je cenzuriral objave na to temo. A zdaj želi prav nova ameriška administracija iz vrst demokratov novo preiskavo, Facebook se je odpovedal cenzuri, Vuhan, še posebej njegov inštitut za virologijo, pa je spet v središču pozornosti svetovnih medijev.

Protest odmeval v tujini: 'Največji shod proti premierju Janši doslej'
29. 05. 2021 07.36
Tokratni petkov protivladni protest, ki je pritegnil ogromno množico, odmeva tudi v tujini, o njem so med drugim poročali britanski, avstrijski, nemški, švicarski, celo romunski mediji - med njimi Independent in Tagesschau. V tujini izpostavljajo, da se protesti odvijajo tik preden bo Slovenija prevzela vajeti Evropske unije.